Rini Wagtmans sloeg pas in eindfase toe Zware financiële druk op defensiebeleid a René Pas sclioot ADO naar triomf HANS REE STERKER DAN BARENDREGT Vreemde goederen in drooggevallen Maas In Leiden meer mogelij klieden Boeiende Ronde van Vlvenhout Bezinning in brede kring noodzakelijk Zilver voor Rod Radeker DONDERDAG 31 JULI 1969 DEN HAAG Ruim 10.000 toeschouwers hebben ADO woensdagavond een verdiende over winning zien behalen op Spar- ta-Praag. In deze, op redelijk peil staande, wedstrijd liet de afwerking van de Tsjechische aanvallen te wensen over en was juist de verdedi ging van ADO in goede vorm. De beide Scandinavische spelers van de Hagenaars, Berg en Holstrom. bleken W duidelijke aanwinsten. Sparta Praag beschikte wel over een goede mid denveldbezetting doch een schutter ontbrak. Na een doelpuntloze eerste helft bracht Berg in de eerste minuut na i de hervatting de bal voor het Spar- j ta-doel, Pas schoot tegen de ach- 1 terspeler Migas en via diens been S caramboleerde de bal in het doel P—0)- De goed leidende scheidsrechter Van der Veer keurde in de 61e mi- |g nut een tweede doelpunt van ADO, wederom van de voet van Pas. om onduidelijke redenen af. René Pas heeft uitgehaald. Via een Tsjechisch been gaat de bal langs keeper Kramerius. ADO leidt. Vertrek prof. De Rijk (Van onze onderwijsredacteur) NIJMEGEN Het op handen zijn de vertrek van prof. dr. L. M. de Rijk uit Nijmegen houdt geen ver band met de beroeringen van voor de zomervakantie. Prof. de Rijk die voor de PvdA zitting heeft in de Eerste Kamer, hield bij de behandeling van de laatste Onderwijsbegroting een rede, waarin hij reserves uitte tegen over het „elite-denken" van sommi ge studenten. Die rede gaf aanleiding tot kritiek in het Nijmeegs Universi teitsblad, maar in het conflict dat zich daarna aan de Katholieke Uni versiteit ontwikkelde, stond prof. de Rijk aan de kant van prof. van Wijn bergen. Wel zijn er onder studenten van prof. de Rijk (geschiedenis der mid deleeuwse wijsbegeerte) die bezwaar maken tegen zijn streng vasthouden aan de taalanalyse: men vindt hem lastig: maar dit schijnt niet de doorslag te hebben gegeven bij zijn besluit een benoeming in Leiden te aanvaarden. Prof. de Rijk zou vooral vertrek ken omdat hij zich veel voorstelt van de wetenschappelijke mogelijkheden de Leidse universiteit heeft be langwekkende handschriften op zijn nieuwe post. Inmiddels is de be noeming in Leiden officieel nog geen feit; prof. de Rijk heeft in Nijmegen ook nog geen ontslag ingediend. AMSTERDAM De 13de ronde van het IBM-toernooi heeft de door de experts verwachte botsingen in ruime mate opgeleverd. Het indruk wekkendste wapenfeit zal wel de ne derlaag van Kavalek tegen Portisch worden. Portisch won in het vroege middenspel een pion Kavalek deed er gelijktijdig gaarne afstand van en moest daarna een nauwelijks houdbare verdediging aanvaarden. De Hongaar behandelde de stand evenwel met een accuratesse, die de grootste bewondering afdwong. Lang zaam maar zeker kon de druk wor den afgewenteld, materiaal worden geruild en in een gewonnen stand worden afgebroken. Ree versloeg Barendregt op aan trekkelijke manier. De witspeler herstelt zich pittig. Zijn kansen op verlenging van de actieve meesterti tel voor 5 jaar zijn reëel geworden. Langeweg staat tegen Hartoch zeer goed. Bij een zege van wit worden Hartochs kansen op de meestertitel sterk ondermijnd. Hij dienst dan nog 1V» punt uit twee partijen te verga ren. Op gelukkige wijze won Damjano- vic van een dodelijk vermoeide Ghe- orghiu. Het is waarschijnlijk dat Li- berson van Tatai wint Hij is dan nog de enige Rus die „op afstand" gelijke tred met Portisch houdt. Don derdag volgt de voorlaatste ronde. Uitslagen grootmeestergorep 13e ronde: Donner Wasjoekow Liberson Tatal afgeor.: Langeweg Hartoch af- gebr.: Ree Barendregt 1—0: Stein Ivkov Kavalek Portisch afgebr.; Damjanovic Gheorghlu 1—0; Byrne Darga Uitslagen afgebroken partijen van de 13e ronde: Liberson Tatai 1—0. Langeweg Hartoch Kavalek Portisch 0—1. Stand na 13 ronden: 1. L Portisch (Hon) IOVj, 2. W Liberson (Rus) 9, 3 E Wasjoe kow (Rus) 8Vs, 4. M Damjanovic (Zsl) 8. 5/7. R Byrne (Vst). K Darga (Wdl), B Ivkov (Zsl) Tlt. 8. L Stein (Rus) 7. 9 L Kavalek (Tsl) 610. H Ree (Ned) 6. 11. R Hartoch (Ned 5'/i. 12. 12. F Ghcorghiu (Roe) 5, 13. S Tatai (Itl) VI,. 14/15 J H Donner (Ned), K Langeweg (Ned) 4 en 16 J T Barendregt <Ned) 3 pin. Mislukte overval op kassier AMSTERDAM Een nog onbe kende jongeman heeft gistermorgen tevergeefs getracht een tas met bij na 140.000 gulden uit de handen van een kassier te slaan. De man werd aangevallen toen hij met een tas vol salarissen de Algemene Bank in de Vijzelstraat in Amsterdam verliet. De kassier hield de tas stevig beet. waarna de overvaller op de vlucht sloeg. Hij sprong bij een motorrijder achterop en was snel uit te voeten. Een automobilist, die de achtervol ging inzette, was hel tweetal snel kwijt. Sparta heeft woensdagavond in Of- j fenbach een nederlaag geleden tegen j Kickers. De Duitsers zegevierden met I 21. Bij de rust was de stand 1—1. |j Het was een goede en snelle wedstrijd, die eindigde in een ver diende zege voor Kickers Offenbach, dat bijzonder actief was. Waida opende na twintig minuten de score. Jan Klijnjan zorgde in de 37e minuut dat de rust zou aanbreken met ge- lijkstand: 11. Een doelpunt van Bechtold besliste halverwege de tweede helft de ontmoeting. Klijnjan en Terhorst waren de beste spelers bij de Rotterdammers. De ontmoeting tussen Vitesse en de Duitse club Rot Weiss Essen, voor 4000 toeschouwers in Arnhem gespeeld, is geëindigd zonder dat er werd gescoord. Het was een vinnige, maar tevens matige wedstrijd waarin niet minder dan 33 spelers in het veld kwamen. Beide coaches zetten zowel spelers van de A- als de B-selectie in. Ajax heeft gisteravond tegen de Wuppertaler SV met 11 gelijk gespeeld. De Amsterdammers hebben een voortreffelijke indruk achterge- laten. Zeker voor een vriendschappe- lijke wedstrijd stond de ontmoeting op een hoog peil. Pröpper gaf, tot i groot enthousiasme van de ruim 12.000 toeschouwers. Wuppertaler SV j al in de vierde minuut de leiding. De i Duitsers hadden geluk toen na goed I een kwartier de lat een Nederlands doelpunt in de weg stond, na een schot van Johan Cruyff. Zes minuten voor de rust had de Nederlandse aanvaller meer succes. De Duitse doelman was op zün inzet kansloos 1—1. Het gelijke spel was een juist resultaat, Cruyff, Keizer en Vasovic waren de beste spelers in de Ajax- formatic. In Berlijn speelde PSV tegen Her- tha eveneens gelijk: 11. De Neder landse eredivisieclub heeft het heel moeilijk gehad. De Duitsers waren bijzonder belust op winst en speelden met een grote inzet. Ondanks het overwicht dat Hertha BSC gedurende lange tijd had scoorde PSV de eerste treffer. Dat gebeurde enkele secon den voor hei rustsignaal dank zij Van der Dungen, na een goede aanval van de Eindhovenaren. Na de hervatting werd de Duitse druk sterker. Dat resulteerde in de gelijkmaker. De nieuwe aanwinst van Hertha BSC, Gayer, die van Wiener SK is overgenomen, zorgde in de zesde minuut na de hervatting voor de zeker verdiende gelijkmaker. De eerste man op de maan kunt ii voor luttele guldens in, uw huiskamer halengisteren wet in het Amsterdamse Hilton Hotel de grammofoonplaat Man op de Maan gelanceerddie geheel is gewijd aan de reportages rond het Apollo-11 project. De drie astronauten op de achtergrond kijken glim lachend naar commentator Henk Terlingen en tW-regisseur Rudolm Spoor, die beiden een zeer groot aandeel hadden in de presentatie van de maanvlucht in ons land. TEL AVIV De Engelsman Lau rence Goldstein heeft op de 1000 me ter tijdrit bij de Maccabia-spelen woensdag een gouden medaille be haald. Hij maakte een tijd van 1.08, twee de werd de Nederlander Rod Rade ker in 1.19.7. De Engelse Carole Bester werd eerste bij het geweerschieten. met 586 uit 600. De Verenigde Staten staan vooraan in het golfklassement met 572 slagen, tegen Zuid-Afrika 584 en Engeland 61 In de zwemwedstrijden heeft Amerika woensdag 11 medailles ver overd, en werd het eerst op alle zes onderdelen. Theo van Poucke (Van een onzer verslaggevers) ULVENHOUT Rini Wagtmans heeft gisteren zijn tweede over winning bü de profs van het seizoen behaald. Na eerder iu zijn woonplaats de eer voor zich te hebben opgeëist, en dinsdag achter Herman van Springel derde in de Grote Scheldeprjjs te zjjn ge worden, greep de succesvolle Tourrenner de bloemen in de Ronde van Ulvenhout. Hfj was met 22 renners in de beslissende slag gegaan, had met zijn medevluchters het peloton gedubbeld en reageerde even later zeer attent toen twee van zijn metgezellen, Jaques Fraters en Gerard van Vianen opnieuw op jacht togen. Avontuurlijke Rini Wagtmans, in zijn eigen Brabant immer op winst belust, had zich aange sloten, samen met Herman Nieuwe CHU-eominissie goc.-economisch beleid DEN HAG Het studiecentrum van de CHU, de Savornin-Lohman- stichting, heeft een nieuwe commissie voor het sociaal-economisch beleid samengesteld. Voorzitter van de com missie is drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad te Den Haag. Drs. F. van Driel uit Voor burg is benoemd tot secretaris. Verder maken onder meer deel uit van de commissie: de heer C J. van Mastrigt te Zeist, oud-voorzitter van het CNV en waarnemend-voorzitter van de CHU, drs. A. B. Vaandrager te Voorschoten, secretaris Christelijke Boeren- en Tuindersbond en prof. dr. A. Wattel te Groningen, hoogleraar bedrijfseconomie. Als adviserende leden van de com missie treden op: prof. dr. J. E. An- driessen, Wassenaar, de Tweede- Kamerleden Kikkert, Van der Mei, Van der Peijl en Scholten alsmede het Eerste-Kamerlid jhr. mr. De Geer van Oudegein. BOISE (Idaho, VS) Zes mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen twee eenmotorige vliegtuigen in de lucht tegen elkaar botsten en in een woonwijk van de plaats Boise terechtwam en. BONN Gisteren is de 95ste star- fighter van de Westduitse luchtmacht verongelukt. De piloot wist zich te redden. Bij de ongelukken zijn tot dusverre 51 vliegers om het leven gekomen. J Hoogzaad, Deenen en Werner Swaneveld. De laatste drie had den evenwel een ronde achter stand, waardoor Wagtmans I slechts met twee concurrenten I te maken had. Nadat Frijters 1 even later met een pijnlijk ge zicht door kramp af had moeten j haken, bleef er zelfs nog maar één over. Rini Wagtmans open de zelf de aanval, ging van kop af heel hard door. waardoor Van Vianen en De Flyer al bij voor baat kansloos waren. De eerste aanvallen waren overi gens van de Westlander Wout van den Berg. Onder het toeziend oog van Twento-spelers Epi Drost en Theo pahlplatz zal Wout zich evenwel weer snel omgeven door Cees Haast. Guido Deraedt. de winnaar van Bordeaux Parijs 1968. Emile Bodarl. Toen even later Wagtmans. Zoon tjes en Van Springel de sprong met succes maakten, was het gedaan met de aspiraties van de koplopers, want het peloton, waarin bü de profren ners debuterende Frits van Hooger- heide, volgde op korte afstand. Er waren ook daarna schermutse lingen, maar het tempo was te hoog om een beslissing te forceren. Vooral Jan van Katwijk onderscheidde zich in die fase. De beslissende slag. Na ca. 60 km opnieuw Van Katwijk weg. Karstens. Haast. Zoontjes en Den Vleut in eerste instantie, Wim Dubois, Verschuren ronde achter Brou wer en Stevens, en nog later Van Via nen, Frijters, Dolman. Smissaert, Van der Winde en Serpenti dienden zich evenwel aan. Nog meer sprongen volgden. Rini Wagtmans ging. Alleen. Jan Harings probeerde het. met Henk Nijdam. Tweeëntwintig man aan de leiding die het peloton, waaruil Peter Post inmiddels verdwenen was dub belde. Te veel volgens Frijters en Van Vianen. Teveel ook volgens Rini Wagt mans. Drie man sterk op weg naar de zege. Enfin Wagtmans toonde zich ten slotte het sterkst. Misschien ook wel omdat die rappe Jacques Frijters met kramp geconfronteerd werd. Uitslag: 1 Rini Wagtmans (St. Wülebrordi de 120 km in 2 uut 55 min. 56 sec 2. Gerard Vianen (Kockengeni: 3 Harry Steven* (EIs- lo); 4. Jas van der Vleuten i Mierlohout i 5. Daan Holst iAmsterdam) 6. Jan van Katwijk (Oplo): 7. Bart Zoel i Waardei: 8. Henk Nijdam (Zundert); 9. Giovanni Jime nez (Sp i. 10. Roger Rogiers iBelg.i allen m 2.55.56. een in Bru misse BRUINISSE Te Bruinisse werd woensdagavond de jaarlijkse wieler ronde verreden, een wegwedstrijd voor amateurs over 90 km. die ge wonnen werd door Theo van Poucke uit Koewacht, die samen met Wim Liebrechts uit Vlaardingen vele ron den aan kop lag, doch die Liebrechts tenslotte met banddikte klopte. De verdere uitslag: 3. J. Austin. Austra lië: 4. K. de Vrleze. Goes: 5. W.im Evertse. Zierlkzee: 6 Bob Kroonen. Dordrecht: 7. Rudi Liebrechts. Vlaardingen: 8. Adrie van overveld. Zegge: 9. André Klaarsten. Bier vliet: 10. Peter van Stralen, Heer Hugo- waard: 11. Kees Priem. Goes; 12. Bas Sluis. Alblasserdam. 13. Peter Maas. Heerlen: 14. Jan Maas. oWusterplantage: 15. Michel Bertou. Den Haag: 16. Theo Schilperoord. Zwijndrecht; 17 Slmon Wilhelm. Som- melsdijk: 18 Frank Mciiaart. Wemeldinge: 19. Harry van Leeuwen. Den Haag: 20. Ab Cuzee. Capelle. Rini Wagtmans wordt omhelsd door een charmante kissmiss tn verband met zijn triomf in de Ronde van Ulvenhout. (Van een militaire medewerker) Vorige week heeft de defensie huishouding in de dagbladpers weer ruime aandacht gekregen. Het betrof een artikel van de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal A. B. Wolff, en een interview van staats secretaris Duynstee (lucht macht) Het probleem waarmee niet alleen de luchtmacht, maar de gehele krijgsmacht wordt geconfronteerd is: de relatieve daling van het de fensiebudget. zowel gemeten als per centage van het nationaal inkomen (1958: 5 pet; 1969: 3.9 pet.) als in procenten van de totale overheidsuit gaven (1958: 20 pet; 1969: 13 pet.). De ontwikkeling van het budget houdt hierdoor geen gelijke tred met de steeds stijgende personeels- en mate- rieelkosten verbonden aan de instandhouding van onze in internati onaal verband overeengekomen de fensie-bijdrage. Nu is de handhaving van onze NA- VO-bijdrage in kwantitatieve zin één der uitgangspunten van het beleid. I Onder de huidige omstandigheden leidt dit ertoe dat de uitgaven in de exploitatie-sector voornamelijk personeelsuitgaven een steeds gro- i ter deel van het budget in beslag j nemen en dat de investeringsmarge I daalt. De cijfers wijzen dit ook uit. Werd in 1964 door de Landmacht nog 25 pet van de toegestane begro- tingsgelden gebruikt voor investerin gen, voor 1969 is dit nog slechts 16.9 pet. De klappen vallen dus in de in vesteringssector. Maar dit betekent een direct aantasting van de ge- vechtswaarde. Want mede onder in vloed van de techniek neemt juist de hehoefte aan hoogwaardige en kost bare investeringsstukken en passende infrastructurele voorzieningen voort durend toe. Aan deze behoeften kan thans niet meer in alle opzichten worden voldaan. Het gevolg is dat in i bepaalde essentiële sectoren tekort- komingen aanwijsbaar zijn. TEKORT Zo wijst generaal Wolff in zijn arti kel op het tekort aan luchtverken- ningscapaciteit voor de ondersteuning van het optreden van de grondstrijd krachten en op de behoefte aan geëi gende middelen voor de actieve en passieve bescherming van onze vlieg velden, radarstations en geleide wa penopstellingen. En op lange termijn is er nog het vraagstuk van de ver vanging van de Starfighters. Maar ook de landmacht kampt met tekor ten. Te denken valt hier aan het ge mis van aan moderne lucht- en pantserafweermiddelen bij het leger korps en aan het gebrek aan oefenge legenheid. Bedenkelijk bij dit alles is dat deze ontwikkeling minder het gevolg is van een bewuste keuze, bijvoorbeeld omdat de internationale toestand een dergelijke teruggang rechtvaardigt, maar meer het resultaat van druk uit andere overheidssectoren: een druk waaronder defensie nu dreigt te be zwijken. De vraag is of het wel strookt met het algemene belang dit verantwoordelijkhcidsgebied van de overheid in een dergelijke „speelbal positie" te brengen. VEEL GEDAAN Natuurlijk neemt de Defensie-lei- ding geen afwachtende houding aan. Veel is en wordt gedaan om door interne maatregelen de uitgaven in de exploitatie-sector zoveel mogelijk terug te dringen. Een voorbeeld hier van levert het plan tot herstructure ring van de landmacht, hetgeen be oogt door toepassing van moderne besturingsmethodieken het perso neelsbestand in de organisatie achter het legerkorps aanzienlijk te vermin deren. De realisatie van dergelijke plan nen kost echter veel tijd. Met andere woorden: werkelijke resultaten een verbetering van de investe ringsmarge zijn op korte termijn niet te verwachten. Ook hebben deze maatregelen slechts een tijdelijk ef fect wanneer de relatieve daling van het budget zich voortzet. Zij beteke nen dan niet meer dan uitstel van executie. Immers na verloop van tijd plaatsen de stijgende kosten op aller lei gebied de bewindslieden wederom voor onoplosbare problemen. Het tijdstip is daarom niet ver meer dat op regeringsniveau een beslissing moet worden genomen om trent het in de toekomst te voeren defensiebeleid. In een interview heeft staatssecretaris Duynstee enkele mo gelijkheden genoemd: doorgaan op de oude voet en verworden tot een on aanzienlijke bijdrage aa-n de NAVO. streven naar integratie in Europees verband en als dit niet mogelijk is: het opofferen van een of twee krijgsmachtdelen. Op de merites van deze mogelijkheden zal hier niet worden ingegaan. DRIE ASPECTEN Een integrale aanpak van het de- fensievraagstuk in zo breed moge lijke kring, zowel nationaal als bin nen de NAVO. lijkt geboden. Met na me drie aspecten, die ook in dit arti kel naar voren zijn gebracht, verdie-, nen de aandacht: de omvang van het defensiebudget en de noodzakelijke voorzieningen om het in de toekomst op een juiste peil te handhaven, de omvang en samenstelling van onze NAVO-bijdrage en de omvang en structuur van de organisatie beiast met de ondersteuning van deze NA VO-bijdrage en de beveiliging van het nationale grondgebied. Bezinning in brede kring is nood zakelijk. Deze problematiek behoort zeker de aandacht te hebben van po litieke partijen en van een ieder die zich verantwoordelijk voelt voor de zorg voor de veiligheid. HANDELAREN VAREN ER WEL BI.l NEW YORK De Belgische rege ring heeft gisteren secretaris-gene raal Oe Thant van de VN meege deeld, dat zij haar consulaat in Sa lisbury (Rhodesië) zal sluiten. DUSSELDORP De Westduitse luchtmacht heeft gisteren haar 97e Starfighter verloren. Bij een mislukte start op de basis Nörvenich vatte het toestel vlam, waarna het uitbrandde. De vlieger kon zich met zijn schietstoel redden. (Van onze correspondent) VENLO Nu alle scheep vaartverkeer op de Maas in Noord-Limburg is lamgelegd door de abnormaal lage water stand, is de Maas op sommige plaatsen te vergelijken met ri vieren in Zuid-Europa. Waaghalzen haalden de laatste da gen uit de drooggevallen modderban- ken de merkwaardigste spullen. Deze voorwerpen varieerden van per onge luk in de Maas getuimelde goederen tot opzettelijk weggesmeten, van mis drijf afkomstige, bewijsstukken, stige weggesmeten bewijsstukken. Zo werden o.a. aangetroffen sier voorwerpen, wapens, velerlei soorten en zelfs gevaarlijk oorlogstuig, restanten van een nog niet nader geïdentificeerd vliegtuig, opengebro ken brandkasten, tientallen fietsen en bromfietsen. Twee keer vond men een geraamte van een Duitse militair aan. Bij een ervan vond men nog een leesbaar herkenningsplaatje, mede aan de hand waarvan men ook het andere geraamte hoopt te kunnen identificeren. Metalen Bij' alle strop en stank welke de lage waterstand van de Maas voor sommigen veroorzaakt, zijn er toch nog mensen die er wel bij varen. Dat zijn enkele ondernemende handela- j ren in oude metalen. Zij verenigen het nuttige met het aangename door van de rivier zichtbaar komende en verzilverbare voorwerpen naar de walkant te slepen. Voor hen ligt het geld ditmaal niet op straat, maar in het water. Voor de vakantievierende sportvis sers is het een grote ergernis. De vissen bewegen zich' in een smalle geul in het midden van de erg smal geworden rivier en laten zich niet makkelijk verschalken. Water» port Tal van campinghouders langs de Maas in Noord-Limburg kunnen hun gasten bepaald niet bieden wat zij eerder per folder aanboden, namelijk veel watersport en alles wat ermee verband houdt. In de loop van de i komende week hoopt Rijkswaterstaat de Maas in Noord-Limburg weer op hormaal peil te kunnen brengen, na dat de noodzakelijke controle- en herstelwerkzaamheden achter de rug zijn. El Salavador begint t roepen ter ugt rekking WASHINGTON El Salvador ia gisteravond begonnen met de terug trekking van zijn troepen van Hon- durees gebied, zo hebben diplomatie ke kringen in Washington meege deeld Militaire waarnemers van de OAS volgen de terugtrekking ter plaatse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13