RADIO Ik probeer gewoon in de huiskamer te zitten Kijkgeld halen bij Leo Schmidt 'jfL Gevangenen 55 „Ik vind dat..." komt uit Sluis Per uitzending 3000 kaarten De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES DONDERDAG 31 JULI 1969 VARA's Pier Tania lief ons gister- tvond een en ander horen over het Indonesische probelem van de 76.000 ilitieke gevangenen, die voor rege ring en volk een blok aan het been tormen. Dit op zichzelf kan twijfeloos waar p'jn. maar ons bezwaar is dat Tania veel zelf aan het woord was met iterk tendentieuze commentaren, me iedelingen en Veronderstellingen en ie verklaringen van de Indonesische minister van voorlichting Boediardjo, toch die van de hoofdredacteur van progressief studentenblad de \ournalist Makarimvoldoende tot recht liet komen. Ook het gevangenisbezoek zelf terd met schamper commentaar be geleid. Wij zagen niets dat op ellende tees, maar, zei Tania, wij kregen tlleen het allerbeste te zien. Hetgeen mij op zijn gezag moeten aannemen. WEINIG BEGRIP Beide woordvoerders. Boediardjo keel voorzichtig en bedekt. Makarim rpenlijk en duideljk. beklaagden rich over te weinig begrip in andere landen, met name in Nederland. Ma- larim zei dat de Indonesische rege ring verstijfd is van angst 4voor het probleem van de gevangen commu- liafen na de aangericht bloedbaden ie maatschappij wil de vele duizen- ien niet meer terugnemen en er is geld om het leven voor de ge wingenen dragelijk te maken. De macht van de studenten neemt nadat zij Soekarno's val hadden bereikt. Er is geen censuur meer in Indonesië, er wordt zelfs ronduit kri tiek op regeringsbeleid geuit als dat nodig is. („Wij zijn niet meer zol al- ergisch voor kritiek", zei de mi nster). Er is veel verbeterd, aldus Maka rim, maar in de afkeer van Nederlan- iers om Indonesië economisch nog inger te helpen, schuilt geen mense- ijkheid meer. IMPROVISATIE Bijzonder aardig was na deze re portage de improvisatievan ac teurs naar opgaven van Berend Bou- lewijn. Er was zwaar gemonteerd ian het programma, zodat alles heel plof en spontaan scheen te verlopen, naar dat kwam de uitzending op lichzelf ten goede. Het ging tenslotte origineel, licht amusement en dat vas het zeker. HILVERSUM Hel IKOR zal op londag 10 augustus a.s. 's middags tussen 5 en 6 uur een reportage uit raden van de 's morgens in de her- lormde kerk van Renkum gehouden Benst. Hierin zal voorgaan de voor- lalige plaatselijke predikant drs. M. G. van de Velden, nu rector aan et seminarium van de Ned. herv. cerk in Driebergen. In tegenstelling tot de hervormde gemeente van Renkum, zo meldt ons het IKOR. behoort de voorganger tot de geref. bond. Organist in de dienst is de heer J. J. van Aggelen. 55 HARDERWIJK „Ik was ge weldig blij met de uitnodiging van de NCRV om weer zeven keer „Haal je kijkgeld terug" te doen. Ik vind het ronduit heer lijk om een tv-programma te presenteren, al is het wel gek zo alleen voor de camera te zitten. Maar ik probeer telkens, echt bij de mensen in de huiskamer te zijn, zo bij wijze van spreken de vijfde stoel te bezetten alleen loop je dan de kans dat je al te gemoedelijk gaat doen. Enfin, dan tikt de regisseur je wel op je vingers Leo Schmidt kijkt mij trouwhartig aan. precies de blik waarmee hij van het scherm in de verscheidenheid van huiskamers tuurt: er is iets naïefs in zijn toegewijdheid aan het zomerse spelprogramma en dat stem pelt hem tot de juiste quizmaster, want wie kan een spel presenteren zonder erin te geloven, dat een groot kijkpubliek er plezier in heeft? Zijn uitzendingen vanavond ziet U er weer een worden 's middags opgenomen en 's avonds kijkt Leo Schmidt naar zichzelf: „Nou, reken maar!" En hoe is dan zijn reactie? „Ach. misschien niet helemaal reëel, ik kan er geen afstand meer van nemen, ik zit zo helemaal in dat programma, ik heb het helpen opbouwen, ik herken alles te veel. Maar ik denk wèl eens: nou, dat had ik anders moeten zeg gen. Ik geloof dat ik af en toe wel een 'beetje pittiger uit de hoek mag komen". Dat mag hij zeker. De opgaven worden opgedist met een gemoede- HILVERSUM Naar wij verne men zal het NOS-televisieprograin- ma „Ik vind dat...", waarin kijkers kunnen komen praten over zaken die hun ter harte gaan, niet zo'n lang leven meer hebben. Hel zal echter dinsdag a.s. (5 augustus) nog te zien zijn op Ned. 2 en dan komt het uit 't Zeeuws-VIaamse stadje Sluis. Gebleken is, dat er soms kritiek is op een of ander tv-programma, maar dat over het geheel de wensen voornamelijk uitgaan naar meer ont spanningsruimten voor de jeugd, meer zwembaden en dierenasyls, al lemaal nuttige zaken, maar het J meest belangrijk voor de gemeente I zelf. Tot gesprekken over omroepza- ken komt het vrij weinig, al is het niet de bedoeling, dat juist die wor- den behandeld. De NOS is met „Ik vind dat...." kriskas het land doorgegaan en als de provincies rond zijn, zal het pro gramma wel stilletjes verdwijnen I van de buis. Hilversum I 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 1841 Actualitei ten. 19.00 Verslag IBM-Schaak- toernooi te Amsterdam. 19.03 Stereo: éoul-songs (gr). 19.15 Muziek van Het Leger des Heils (gr). 19.30 Stereo: Weens Filharmonisch orkest (gr) 20.00 Raket: gevarieerd programma. (20.20-20.30 en 21.20-21.30 Repor tages van de atletiek-ontmoe- ting Europa - Verenigde Sta ten in Stuttgart). 22.20 Avond- overdenking. 22.30 Nieuws 22.40 Mededelingen. 22.45 Ste reo: Licht gevarieerd platen- programma. 23.55-24 00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.10 Radiojour naal. 18.25 Stereo: Dls-Sönan- tJes. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.45 Avond gebed. (hervormde kerk dienst.) AVRO: 20.05 Lied jesprogramma. 20.30 Stereo: Omroeporkest en soliste. 21.30 Een echo uit het dal. hoorspel (herhaling van 19.10-67). 22.30 Nieuws. 22.40 Radloiournaal. 22.55 Stereo: Nieuwe Scandina vische kamermuziek (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VAN WOYI) Nederland I. NOS.: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S: 19 00 Jour naal. STER: 19-03 Reclame. NCRV. 19.07 Kleur: Muzikaal relaas van de geschiedenis van Country and Western muziek. STF.R: 19 56 Reclame N.O.S. 20.00 journaal. STER: 21.16 Re clame. NCRV: 20.20 Actualitei tenrubriek. 20.45 Haal je kijk geld terug., quiz. 21.10 Politieke moorden: Lev Trotski. dood in ballingschap. TV-spel (dl. II) •2.30 Avondsluiting. N.O.S.: 22 45-22 40 Journaal. 22.45-23 15 Kleur: Samenvatting Atle- ttek-ontmoeting Europa verenigde Staten te Stuttgart. Nederland II. N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour- naai. 19.03 Seals, informatief programma. AVRO: 19.30 Kleur: Reportage Open Inter nationale tenniskampi oenschappen van Nederland te Hilversum. STER: 19.56 Recla me. N.O.S 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Kleur: Reportage Open Internationale tenniskampi oenschappen van Nederland te Hilversum. N.O.S.: 22.10 Jour naal. KRO/RKK: 22.15-22.30 Kleur: Samenvattend verslag Pauselijk bezoek aan Afrika. België. Kanalen nederlands: 2 en 10. 18.55 Zandmannetie. 19 oi De laatste grens. Uit de RBC-serle Adventure. 19.30 Doris Day Show: famlllefeuil- leton (13) 19 55 Mededelingen 20.00 Journaal. 20.25 Wij, heren van Zlchem: feuilleton (5). 21.05 Beschuldigde, sta op!: De zaak van de dubbele roof moord; reconstructie van een proces uit het begin van onze eeuw. 22.35 Eurovisie/west- duitse TV-ZDF. Atletiek - sa menvattende reportage van de atletiekontmoeting Euro pa/Verenigde Saten van Ame rika te Stuttgart. 23.20 Nieuws. RADIO MORGEN Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassie ke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7 32 Actualiteiten: 7.50 Overwe ging). 8.00 Nieuws. 8-11 Vakan tiejeugdprogramma. 8.30 Nieuws. 8.32 vakantietips. 8.45 Voor de hulsvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Nieuwe aarde: impressie en bezinning over het thema: missie en zending. \0.00 Ste reo: Klassieke en moderne or kestwerken (gr). 11.00 "Nieuws. n.02 voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. 12.00 Gevarieerd •programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- eti tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten: 13.00 Raden maar. 14.00 Jean Sebastien. hoorspel. 14.35 Ste reo: Licht combo (gr). TROS: 15.00 Licht gevarieerd platen- programma. 16.00 Nieuws. 16 02 Stereo: Nieuws over under ground en westcoast music. 16.30 Sterrebeeld: Anthony Newly. klankbeeld. 17.00 Sportkompas. 17.45 Actualitei ten. NCRV: 18.00 Kerkorgel concert. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.Ou Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.2(1 Stereo: Lichte grammofoon muziek. (8.30-8.33 De groente man.) 8.50 Woordelijk van daas de dag. praatje. N.O.S. Stereo - 9.00 Berlioz in woord en muziek. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen. (U.00-U.02 Nieuws.) 1! 30 Stereo: Cello en ptano klassieke muziek i'..55 Beursberichten. N.O.S.: 12.00 Blik op de wereld: informatief programma. 12.30 Over heidsvoorlichting. 12.40 Stereo, lichte grammofoonmuziek 12.50 Recht en slecht, praatje 13.00 Nieuws. VARA: 13.1! Ac tualiteiten. 13.20 Stereo: Mo derne orkestwerken. (gr.). N.O.S.: 14.10 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 14.30 Mo derne en klassieke kamermu ziek (gr.). 15.10 Stereo: Licht orkest. 15.20 Ontwrtkke- lir.gswerk: contradicties rond een groeiende taak in een krimpende wereld, rede. 15.50 Spelen mei taal. VPRO: '.6.00 Nieuws. 16.02 Voor thuiszitten den. 16.43 K'assieke er moder ne orkestmuziek 17.4(> Infor matie: achtergronden en com mentaar. 17.55 Mededelingen Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nieuws 9.02 De Eddv Becker Show (10.00 Nieuws.) N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.02 Felix Meur- ders. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30. <13.09 Nieuws) TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Lynx (of LOS). AVRO: 1.3.00 Nieuws 15.03 LiCht muziekprogramma (16.00 Nieuws.) 17 00 Nieuws. 17 02 Radloiournaal 17.05-18.00 Nederlandse toppers. appie Loep en de Molboor lijkheid alsof ze kinderspel zijn, maar in feite zijn ze dikwijls heel moeilijk en dat mag uit de presenta tie best blijken. „De eerste uitzending, met die lied jes, hè, toen vond ik mezelf slecht. Na anderhalf jaar was het weer erg wennen, ik was zenuwachtig en de opgaven waren achteraf gezien toch heel moeilijk. Maar nu zit ik weer helemaal op m'n gemak." Leo Schmidt kijkt naar buiten: zijn Harderwijkse woning aan het Kerk plein is een baken van rust in het zomerse toeristenverkeer, dat de voormalige trotse Hanzestad, eens een vesting, later een ingeslapen vis sersplaats aan de Zuiderzee, nu het j aanzien van een tierige badplaats geeft. De antieke gevels vormen een merkwaardige achtergrond voor zon nehoeden en hippe kleding. „We krijgen gemiddeld 3000 brief kaarten met oplossingen na elke uit zending. Misschien lijkt dat niet veel, maar 't is vakantietijd en bovendien een mooie zomer. Ook zat ik tot nu toe ia het vooravondprogramma, en ach, dan willen de mensen nog wel eens in hun tuin werken of zo. Van avond ben ik na achten geplaatst - we zijn erg benieuwd of dat meer reacties oplevert." „De briefkaarten zijn over bet ge heel heel waarderend, de mensen schrijven aardige dingen op de ach terkant: zo van „ga er maar lang mee door" en „we vinden het een enig pro gramma omdat we allemaal samen kunnen meedoen". Dal merk jc ook, want vaak komen de kaarten pas na enige 'jagen, dan heeft iedereen mee- gepuzzeld". „Waarom dat apparaat Napa heet? tja, dat heb ik zomaar eens bedacht. Het stelt niks voor en het is elke keer anders, 't Is was je noemt een „nutteloos apparaat" en daaruit is de naam samengetrokken". IDEEËN Leo Schmidt is een man met zin voor humor en met spelletjes-ideeën: „Ja, we bedenken alle opgaven zelf, regisseur Wim van Schaik. producer Toon Gispen en ik. Dan wordt een deel gefilmd, en soms ben ik daarbij. Maar die Napa maak ik hier in Har derwijk". „Nee hoor, dat doe ik niet alleen. Er woont hier een knaap. Jan Willem Pieper, en die is reusachtig handig om een gek knutselwerk in elkaar te zetten. En zijn moeder, die een diplo ma handenarbeid heeft, geeft aanwij zingen. Ik bedenk een paar spreek woorden en dan maken we daarop weer zo'n Napa." „Dat gaat met motortjes en met electriciteit, 't is erg ingewikkeld. Ik neem het in de auto mee naar Hil versum, maar Jan Willem gaat ook mee, want er rammelt wel eens iets los en dan maakt hij het weer in orde in de studio". Hoe Leo Schmidt aan al die onder delen voor zijn Napa komt? „Nou.... in mijn vrije tijd heb ik een speel goedzaak. Daar vind ik wel 't een en ander en verder... waardeloos materi aal. Als het er maar ingewikkeld uit ziet". Die Napa. Best een ding om patent op te vragen! De tijd gaat vlug, vooral in de zo mer. al zijn dan de dagen lang. Van avond is 't alweer de vierde uitzen ding van „Haal je kijkgeld terug". Nog drie na deze, en 't zit er weer op voor 't seizoen. Leo Schmidt heeft er nog niet genoeg van. Zou hij de win ter door kunnen gaan? „Ik wel. maar of de NCRV dat wil? O nee, uitgepraat zijn we nog lang niet. Er zijn ideeën genoeg, 't Is na tuurlijk wèl een vrij kostbaar half uurtje, er moet veel voor worden ge filmd en gemonteerd, er zit ontzet tend veel werk aan vast. Als de kij kers het maar leuk vinden, daar gaat het om". PHE WIJNBEEK Radio-orkest gaat naar Resancon (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het Radio Filhar monisch orkest gaat voor de tweede maal deelnemen aan het internatio- nale muziekfestival in de Franse stad Besangon. Onder leiding van Jean Fournet speelt het orkest werken j van Beethoven en Brahms. Solisten i zijn de Spaanse sopraan Isabelle Ri- j vas en de Franse violist Christian Ferras. Het muziekfestival van Besangon heeft al een 22-jarige geschiedenis, i Dit jaar wordt het gehouden op 2 en j 3 september. In 1967 was hel Radio Filharmonisch ook onder de deelne mers. Marvel van Dam naar de VARA (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM Drs. Marcel van Dam. socioloog en als zodanig werkzaam aan het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beek man-stichting, zal op 1 oktober a.s. in dienst treden bij de VARA voor het maken van radio- en tv-doou- mentaires. Drs. Van Dam heeft voor de VA- RA-televisie veel, gedaan „op het ge bied van politieke voor-onderzoeken en is geen onbekende In ae huiska mers. Kortgeleden stond hij op de nomi natie voor secretaris van de PvdA: hij is een van de vertegenwoordigers van de groep Nieuw-Links. Leo Schmidt presenteert vanavond voor de NCRV- televisie voor de vierde maal in dit seizoen de quïz-voor- iedereen ,Haal je kijkgeld terug". De kijkers vinden het prettig, dat zij allemaal kunnen meedoen en niet hoeven toe te zien. hoe uitverkoren gegadigden naar de prijzen dingen. Hoe presentator Leo Schmidt er zelf over denkt leest u op deze pagina. VANAVOND TE ZIEN Ned. I NCRV 7.07 uur Country and Western-'music. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur quiz Haal je kijkgeld terug. 9.10 uur serie Politieke moorden: deel 2 Trotski. 10.45 uur (NOS) reportage atletiek Stuttgart. Ned. 2 AVRO 7.30 10.10 uur reportages tennis in Hilversum: inter- p -"nnale wedstrijden. Om 8 uur NOS-jour- naal. 10.15 uur iiv.iO RKK) reportage pauselijk bezoek aan Afrika. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRI 9.30 uur Weense muziek. 8.00 uur amusementsprogramma Raket. 10.20 uur avondoverdenking. 10.45 uur Sterren in stereo. Hilversum II AVRO 7.45 uur (IKOR) Avondgebed. 8.05 uur liedjesprogramma. 8.30 uur Omroeporkest concerteert 9.30 uur hoorspel „Een echo uit het dal". 10.55 uur nieuwe opnamen Scandinavische kamermu ziek. POLITIEVERHAAL N. A. M. WIJCHGEL 30 Circa half twee bevond hij zich op de stoep van het hui* in de Valeriusstraat waar de weduwe Tadens woonde. Hij drukte op de bel en even daarna deed een opvallend knap jong meisje de deur voor hem open. Timmermans groette en vroeg naar Wim Oldenhoeve. „Wie kan ik zeggen dat er is. meneer?" Hij gaf haar zijn kaartje. „Geef meneer dit maar en zeg hem dat ik hem niet lang op zal houden, wil je?" „Ja meneer. Komt u even binnen." Ze liet hem in de ?ang die met een cocosloper bedekt was, evenals de trap die zij haastig opliep. Hij hoorde haar ergens aankloppen en daarna een deur opengaan. Nauwelijks vijf seconden later verscheen zij weer bij de trapleuning en boog zich erover heen. „Of u maar boven wilt komen", verzocht ze. „De tweede deur, meneer." wees ze. „Meneer Oldenhoeve verwacht u." „Bedankt," zei Timmermans en volgde haar aanwijzing Nog voordat hij de deur bereikt had werd deze al geopend door een lange, slanke jongeman met een regelmatig ge vormd gezicht, bruine ogen tussen lange, donkere wimpers en een ietwat vrouwelijk aandoende mond. De fris-rode lippen weken uiteen in een glimlach waardoor twee rijen hagelwitte tanden zichtbaar werden. „Komt u binnen, inspecteur." zei hij op joviale toon waar bij hij met een gracieus gebaar zijn hand uitstak in een uitnodigend gebaar om plaats te nemen. Terwijl Timmer mans hieraan gevolg gaf en zich in een leunstoel neerliet hield hij zijn blik op de and^r gevestigd die tegenover hem ging zitten en hij kon zich best voorstellen dat deze Adonis bij de dames in de smaak moest vallen en dat zijn eigen sexe intuïtief antipathie voor hem voelde, al zou hij geen definitie van de reden daartoe hebben kunnen geven. „Uw bezoek hangt zeker samen met de afgrijselijke moord op de dames Huvtema van Ommeren, nietwaar?", opende Wim Oldenhoeve het gesprek. „De notaris belde me vanmor gen op en vertelde het mij." „Ja. inderdaad. Ik zou graag enige inlichtingen van u willen ontvangen," antwoordde Timmermans. „Over het le ven van de dames, bedoel ik." „Over tante Hermine en tante Hendrika. Ik ben bang dat ik u dan niet van dienst kan zijn." „U logeerde er toch nog al eens. Dan weet u toch wel het een en ander van hen zou ik denken." „Het hangt ervan af wat u bedoelt. Hun gewone le venswijze ken ik natuurlijk, maar dat is dan ook alles." „Hebben zij u nooit eens iets van hun leven verteld? Bijzonderheden die hen in de loop der jaren overkomen zijn?" Wim Oldenhoeve keek met een spottend lachje naar zijn bezoeker. „Wat zouden die twee griezelig conventionele oudjes ooit voor bijzonders beleefd kunnen hebben dat de moeite van het vertellen waard was"? vroeg hij op geringschattende toon. Toen Timmermans hem zwijgend en ernstig bleef aankijken verdween de spottende glimlach van zijn gezicht. „Sorry, dat klinkt misschien onaardig en weinig respectvol, maar het was niet kwaad bedoeld. Het leek alleen zo volko men onmogelijk dat zij ooit anders dan in een dagelijkse .sleur geleefd hebben, dat uw vraag daardoor haast bespotte lijk klonk. Als u ze gekend had zou u begrijpen wat ik bedoel. Zij leidden het eentonigste leven dal ik ooit gezien heb en waren er blijkbaar volkomen tevreden mee." verduidelijkte Wim Oldenhoeve. „U weet dus ook niet dat zij kennissen in Limburg had den?" „Is dat zo? Nooit van gehoord. Bij mijn weten bemoeiden ze zich alleen met een paar families in Utrecht waarmee ze bridgeden." Of hij weet werkelijk van niets, of hij kan tot in perfectie toneelspelen, dacht Timmermans, die hem aandachtig gade had geslagen. „U kreeg zeker wel een enorme schrik toen de notaris u vertelde wat er gebeurd was?" begon hij nu van een andere kant de ondervraging. „Allicht. Ik kon nauwelijks geloven dat het waar kon zijn. Ik heb me al afgevraagd welke reden aanleiding tot die daad geweest zou kunnen zijn, gezien dat er niets gestolen was. Er schijnt ook geen enkel spoor gevonden te zijn, nietwaar? Dat vertelde notaris Houtman mij tenminste." (Wordt vervolgd) og.Mp.Hmon.y ppQ-ic<f WéóSAyCoO?.. wcitfa u bsnt i HG..Cu.. Baas S\ 0bGH SU kr Smidje Verholen en het geheim von de Uylenborgh 1282: Volkomen ontred derd bekeek smidje Ver holen de vreemde, zwarte jas. die hij droeg en in tussen haalde Eelco zijn l opschrijfboekje tevoorschijn, i ..Het zijn natuurlijk maar gewoon vormaaldietijt'n." zei hij. „Ik weet natuurlijk ook wel, dat jij geen vent bent. die kwalijke ding'n uuthaalt in de boss'n. Maar ten slotte ben je zo wat een hele dag en een hele nacht van liuus weg geweest en toen stond'n de deur'n waag'nwied oop'n. Nou za'k dus toch een paar gegeev'ns van jp moet'n noteer'n veur mien rapport 3n de burgemeester. Mag ik soms eev'n je naam weet'n. Verhool'n?" En terwijl de scherpzinnige Eelco ijverig stond te noteren wat de smid hem allemaal vertelde, keek van een afstandje een kleine boskabouter toe. Hij zat met enkele van zijn lievelings dieren verscholen achter wat boomwortels en opgaand groen gewas„Het stuifmeelpoeder van de pimpelpaarse bostijloos heeft goed gewerkt," grinnikte hij. „De smid was één etmaal zijn tijd kwijt en hij schijnt het avontuur zonder kleerscheuren doorstaan te hebben. Mooi zo!" Intussen had Eelco Eelkema voldoende gegevens verzameld voor zijn rapport. Hij liep weg en tikte veelbe tekenend met zijn wijsvinger tegen zijn voorhoofd aan. ..Verhool'n heeft nog altied last van de zenuwstreng'n boov'n in de kop," mompelde hij. „Nou staat-ie weer weez'nloos omhoog te tuur'n naar een boomstam, die niks anders is als elke andere boomstamMaar daór jiad Eelco toch ongelijk in. want ver toonde zich daar bovenin die schors niet een familiewapen, dat er éénshéél lang geleden in uitgesneden moest zijn I. „Mee!" gebood Sokkebreier en duwde de man achter de auto. En voort ging het weer. Door de drukke straten van üeuwstad naar de haven. De werkman zat beduusd om i heen te kijken en schudde het hoofd. ..Wat is er aan de hand. meneer? Waarom moet ik mee?" Sokkebreier zweeg. Hij had zijn aandacht nodig bij het jden. Lappie draaide zich om en zei: „We moeten de ol-boor hebben... dat is alles." De werkman snapte er geen zier van en zakte achtero- •r in de zachte kussens. Ook goed" dacht hij. Tien minuten later bereikte de snelle wagen het haven- etablissement Ongeveer om dezelfde tijd arriveerden de drie auto's van de politie bij de sloperij van Manus en stopten met gierende banden. Ijverige agenten sprongen uit de auto's en begonnen gejaagd het terrein af te zetten. Sinkel, de compagnon van Manus. kwam onthutst uit zijn kantoortje en klampte een der agenten aan. „Wat is er; aan de hand?!" vroeg hij zenuwachtig, „waarom al die agenten?" „We zoeken iemand", kreeg hij ten antwoord voordat hij, nijdig opzij geduwd werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11