Nixon naar overleg in Vietnam DE EERSTE STAPPEN VAN DE MENS OP DE MAAN Commentaar spoorloos Rus spoorloos in Londen sinaassnippers SPREUK Bosbrand bij Arnhem snel bedwongen Minimumprijs voor brood V\ferkenmetplezier...bouwen aan de toekomst Vier kinderen verdronken 200 gram van 104 voor 94 niet te geloven voor die prijst JAMIN Het water van de rivier de Maas zakt nog steeds. Zoals bekend wordt een deel van de rivier droog gelegd in verband met herstellingswerkzaamheden aan sluizen. Overal liggen de boten thans droog op de rivierbodem, zoals de foto laat zien tussen Heer waarden en Rossum Lith. MVT I-; .,wWmm9ïï< Zelfs aan de lelijkheid geeft het goud een glans van schoonheid. B01LEAU „U krijgt dm bretels terug, zodra ik terug ben DE BILT Op de meeste plaatsen droog weer met opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. DE BILT Een depressie trok dinsdag van Het Kanaal over de Noordzee naar het noordoosten, daarbij in betekenis afnemend. Een bijbehorend koufront had rond het middaguur het zuidwes ten van ons land bereikt. In Vlis- singen werd toen een temperatuur van 19 graden gemeten, terwijl op het vliegveld Eelde het kwik 04 graden aanwees. Ondanks de grote temperatuurverschillen was het front niet aktief en het pas seerde ons land zonder noemens waardige hoeveelheden regen te veroorzaken. Woensdagmorgen was het bo ven Denemarken vrijwel tot stil stand gekomen. Boven de Golf van Biscaje lag toen een hoge- drukgebied met een uitloper over de Britse eilanden. Hierdoor heerste in onze omgeving noorde lijke wind. die veel bewolking vanuit de Noordzee aanvoerden. Strandweer Morgen droog en belangrijk meer zonnige perioden. Afnemen de wind tussen zuidwest en west. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk- gebied dat van Engeland nader bij komt, geeft opnieuw zonnig en goed strandweer. Barometerstand: Heden 10 uur 76.2 cm (1016 millibar), stijgend. Zon en maan Woensdag 30 juli 1969 - 51ste jaargang Nieuwe Leidse Courant n», CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Hoofdkantoor LeidenSteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur Kon eens praten in bat rijdend (zie de advertenties op pagina 8 en 11} F STANDARD RICTRIC Vuur aangestoken 1 (Van onze correspondent) ARNHEM Een korte, felle brand heeft gisteren een deel van een jong dennebos op Boshuizen aan de Apel- doornseweg in Arnhem verwoest. De brandweren van Arnhem, Velp en Rheden kenden met inzet van een groot aantal tankwagens de brand in ongeveer een uur onder de knie krij gen. De brand brak op drie a vier j plaatsen tegelijk uit. Men vermoedt i dat de brand is aangestoken. SAIGON President Nixon is vanmorgen om vier uur (Ned. tijd) op het vliegveld van Saigon, Tan Son Nhoet, aangekomen. H(j was vergezeld van zijn vrouw. De Amerikaanse president zal 24 uur in Vietnam blijven. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door de Zuidvietnainese minister van buitenlandse zaken, Tran Sjanh Thanh. Dit zijn de eerste stappen van de mens op de maan. Deze eerste foto van de maan is gisteravond in Houston voor publicatie vrijge geven. De opname is gemaakt uit het landingstoestel. In het mi dden de Amerikaanse vlag, die strak wordt gehouden door een stuk ijzer- draad. Op de maan is het windstil en een vlag hoort de indruk te maken te wapperen. Gezien de voetstappen lijkt het alsof de astronauten daar in de Zee der Rust een dans rond de vlag hebben gemaakt. (Meer foto's op pagina 5). Tot het presidentiële gezelschap behoren onder meer de Amerikaan se ambassadeur in Saigon, Bunker, en de Amerikaanse opperbevelheb ber in Zuid-Vietnam, generaal Crieghton Abrams. Onmiddellijk na aankomst op het vliegveld stapte het echtpaar Nixon in een hef- schroefvliegtuig dat de gasten bij het presidentiële paleis van Ngoe- yen van Thieu afzette. Daar gebruik te Nixon de lunch met het.Zuidviet- namese staatshoofd. In de loop van de dag zou hij ook een bezoek brengen aan een Ameri kaanse basis aan het gevechtsfront. Uit veiligheidsoverwegingen werden tijd en plaats van dit bezoek geheim gehouden. Op het vliegveld waren strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen. Vanavond' zou Nixon weer naar Bangkok vliegen. In de hoofdstad van Thailand maakte een woordvoerder van het Witte Huis gisteren bekend dat Nix on heeft besloten geen Amerikaanse gevechtstroepen in Azië in te zetten bij communistische bedreiging. De mededeling kwam nadat de Thai- landse minister van buitenlandse za ken, Koman, had gezegd dat Nixon hem de nodige uitrusting had be loofd voor de bestrijding van de communisten. Afgesproken was dat 48.000 Amerikaanse militairen voor lopig in Thailand zullen blijven. De woordvoerder zei dat Amerika slechts militairen zal inzetten wan neer een bontgenoot daadwerkelijk wordt aangevallen. Deze beslissing zou dan nog afhangen van de alge hele toestand in Zuidoost-Azië. Nixons eerdere verklaring dat Amerika de atoomparaplu boven Azië in tijd van nood zal ontvouwen heeft in de Amerikaanse senaat kwaad bloed gezet. De democra tische leden van de commissie voor buitenlandse zaken vrezen een twee de Vietnam. Zij waarschuwen dat de president imet deze mededeling buiten de beperkingen van het Zoa- voverdrag is gegaan en moeilijkhe den zal krijgen met de Senaat als hij tracht de Amerikaanse verplich tingen in Thailand uit te breiden, onder andere bij binnenlandse on dermijning In Djakarta werd bekend gemaakt dat Nixon tijdens zijn besprekingen met president Soeharto niet heeft aangedrongen op. aansluiting van In donesië bij een militair bondgenoot schap. Ook werd een bericht van het persbureau Nieuw China tegen gesproken dat de VS militaire bases in Indonesië willen vestigen. DEN HAAG In ruim dertig ge meenten in het land zijn gisteren mi nimumbroodprijzen van kracht ge worden, zoals die door de voorzitter van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten zijn vast gesteld. Het gaat om veertien ge meenten in Brabant, vijf in Zeeland, vijf in Drente, drie in Gelderland en enkele andere, verspreid over het land. De minimumprijs voor levering aan de consument van gesneden en verpakt witbrood is vastgesteld op 71 cent. De prijzen van andere witbrood (67 cent), gesneden en verpakt bruin- brood (68 cent) en ander bruinbrood (64 cent) zijn hiervan afgeleid. KOEZNETSOF FEL GEKRITISEERD IN EIGEN LAND LONDEN/MOSKOU De li berale Russische schrijver Ana- toly Koeznetsof, wiens boeken in de Sowjet-pers fel gekritiseerd worden, is tjjdens een bezoek aan Londen „verdwenen". De Russische ambassade stelde gis termiddag het Britse ministerie van buitenlandse zaken daarvan in kennis, waarna Scotland Yard werd ingeschakeld. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de 40-jarige auteur politiek asiel zal vragen. Koeznetsof was vorige week don derdag voor een bezoek van twee weken in Engeland aangekomen, mo gelijk met hetzelfde vliegtuig waar mee de uit Russische gevangenschap ontslagen Britse lector Gerald Brooke terugkeerde. Maandagavond omstreeks elf uur is hij het laatst in zijn. hotel in Londen gezien. Hij kwam binnen, bleef enkele mi- I nuten op zijn kamer en ging daarna I weer weg. Zijn bagage heeft hij in I het hotel achtergelaten. Koeznetsof I was vergezeld van een vriend, pro fessor Andjapazidze, die Engelse let terkunde doceert aan de universiteit van Moskou. Ook deze was gister- avond onvindbaar. Sensatie Koeznetsof, lid van de commu nistische partij sinds 1955, veroor zaakte in 1967 in. zijn land sensatie met zijn roman Babi Yar over de massamoord van de nazi's op duizen den Joden in een Oekraiëns ravijn. Russische critici verweten hem dat hij zich te veel bepaald had tot de Joodse slachtoffers en te weinig aan dacht had besteed aan het „histo rische feit" dat daar ook mensen van een ander ras, onder wie Russen en Oekraïners, waren vermoord. Deze maand werd hij opnieuw aan gevallen na de verschijning van zijn jongste roman. Vuur, waarin hij het leven in een Russische fabrieksstad beschrijft, waar de mensen gedemo raliseerd zijn en de plaatselijke par tijleider een schurk is. Uit andere bron wordt vernomen dat Koeznetsof naar Engeland was gegaan als vertegenwoordiger van de Russische schrijversbond om er een serie verhalen te schrijven over het verblijf van Lenin in Londen. Op de proef f)OK Nixon is als president van de Verenigde Staten met veel goe de voornemens begonnen. Dat er na een half jaar nog niet veel van aicht- baar is geworden behoeft niet te ont moedigen. Het mandaat voor het Witte Huis duurt vier jaar. Wel is opgevallen, dat Nixon naar het voorbeeld van Eisenhower m geen overhaaste beslissingen neemt. Integendeel: hij gaat zeer voorzichtig te werk. en hij neemt het zekere voor het onzekere als hij een knoop moet doorhakken. Dit heeft hem al veel kritiek be zorgd. Men is geneigd hem gebrek aan visie te verwijten. Want wat Eisenhower zich in de jaren vijftig nog kon veroorloven kan kwalijke gevolgen hebben in de stroomver snelling van de jaren zeventig. Over Nixons doe-het-zelf-toer door Azië schreven we al. De essentie er van is, dat Amerika zich niet meer in een probleem als het Vietnamese zal laten betrekken. Ieder land moet zijn eigen binnenlandse problemen oplossen. Met deze „nieuwe koers" komt Nixon tegemoet aan de wensen van zijn landgenoten, voor wie de grens van de Amerikaanse verplichtingen in de wereld al lang was overschreden. In zoverre is de Aziatische reis een suc ces voor eigen publiek. Het komt er echter op aan, hoe Nixon zijn nieuwe Azië-politiek denkt te verwezenlijken. Vooral als men er van uitgaat, dat het Vietnamese pro bleem voorlopig niet geregeld zal zijn en ook andere landert (als Laos en Cambodja) in de gevarenzone zitten. Vietnam is een „testcase". Van de manier waaróp en het tempo waarin Amerika dit land verlaat, zal In be langrijke mate afhangen wat in Azië gaat gebeuren. De geloofwaardigheid van Nixons beleid wordt daar op de proef gesteld. Een belangrijke hindernis is het mi litaire bewind te Saigon een hin dernis. die Nixon aarzelt te „nemen". Hopelijk is hij er tijdens zijn blik sembezoek van vandaag aan toege komen. AMSTERDAM De 11-jarige Hendrik Vonk uit Lopik is gistermid dag in het openluchtzwembad in Amsterdam tijdens het zwemmen verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd pas laat in de avond opgedregd. Vriend jes die hem misten en zijn kleren vonden, hadden nog enige tijd ver geefs naar hem gezocht. In Maarheeze is de 6-jarige Ronnie de Romijn in het zwembad Cranen- dronk verdronken. Het kind werd in het diepe bad opgemerkt door een zwemmer. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. In de Maas in Bern (Kerkwijk) is de 16-jarige jongen Van de Griendt uit Oudheusden tijdens het zwem men verdronken. In Den Haag is het 4-jarige jonge tje Fransje Kleijweg niet ver van de ouderlijke woning in het water langs de Suezkade terechtgekomen en ver dronken. Het jongetje moet zijn gestruikeld en achterover in het wa ter zijn gevallen, via de steil aflopen de kade, die zonder afscheiding aan het trottoir grenst. WASHINGTON El Salva dor heeft besloten zijn troepen van Hondurees gebied terug te trekken. - - - v- - -■

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1