MODEHUIZEN STELLEN BELANG IN PANTALON Uit de Haagse hof geplukt WAARNEMERS WEG UIT SUEZ-KANAAL? Nederlandse ambassadeur looft Portugals politiek Rok in toekomst iets langer Exclusieve stoffen zijn in OASE' LOOS Na dood Zweedse majoor Nederland lid ontwapenings commissie YN LUNISCH KAPSEL PvdA-Kamerlid vraagt Luns opheldering Humphrey doet beroep op Edward Kennedy „Wapenbezit in VS beperken" MAAN- BRIL 5 DINSDAG 29 JULI 1969 Leden van het Palestijns Be vrijdingsfront oefenen in de bergen om goed voorbereid hun acties te kunnen uitvoeren in door Israël bezet gebied. GENEVE Na veelvuldig diplo matiek .marchanderen' hebben 1 Rusland en Amerika overeenstem- ming bereikt over toelating van Ne derland en Hongarije tot de ontwape- j ningseommissie van de VN in Gene- i ve. Het ministerie van buitenlandse zaken in Dpn Haag heeft de toetre- ding bevestigd. (Van onze moderedactrice) PARIJS In een verzengende hitte is het modetumult hier uit gebroken. De eerste dag waren er al minstens vijf shows, terwijl daarnaast nog allerlei mode evenementen zijnwaar kapsels, parfums, crèmes, pruiken en al wat er verder voor de vrouw ver zonnen wordt, gedemonstreerd en gepresenteerd ioorden. Daarbij nog de nerveuze sfeer, om dat het in de Parijse modewereld rommelt. Cardin heeft al gezegd, in het ver volg maar één collectie per jaar te zullen maken en Jacques Estérel kon- John Tullis ontwierp voor de Franse couturier Molyneux deze lange avondjapon in lichte crêpe met goudborduursel. digde gisterochtend hetzelfde aan. De haute couture is niet meer de moeite waard om er schatten in te investe ren. De ontwerpers kunnen voor cle confectie betere zaken doen. Het huis Heim is potdicht, Lanvin heeft een stoet personeel ontslagen en zijn ri ante pand aan het verbouwen. Ge lijkvloers blijft er een boutique met ceintuurs, kettingen en wat dies meer zij. op de eerste etage een confectie-, afdeling en op de tweede een salon netje voor de enkele coutureklant. Jacques Griffe daarentegen, die een paar jaar op dé parfums geleefd heeft, belooft nu weer met een col lectie te komen. KORT-LAm Maar wat brengen de couturiers ons als modelijn? Kort of lang, dat is de vraag. Yves St. Laurent gokt op heel lang; Madeleine de Rauch varieert de roklengte van 5 cm. onder de knie tot 10 cm. er boven, Estérel houdt de rok boven de knie en Moly neux neemt de knie als grens. Maar.... de rok is helemaal niet mee* belangrijk. In alle collecties wordt voor ochtend, middag én avond de lange pantalon getoond. Een voorzichtige voorspelling is, dat de rok nog wel kort blijft, maar er een lichte tendens tot verlenging als voorloper op de modes van de jaren zeventig. Het is overigens hoogst waarschijnlijk, dat die verlen ging een dringende suggestie is van de stoffenfabrikanten, die in menig modehuis veel te vertellen hebben. Jacques Estérel maakte een man-vrouwcollectie. Soepele wollen jersey voor lange niet erg wijde maar zeker geen strakke, pantalons met lange pullovertunieks voor heren en damec. Veel tunieks afgezet met brede randen. De ontwerper dacht aan de „non chalante snob" de man (vrouw) die gemakkelijk gekleed wil gaan zonder er slordig of mal uit te zien. Veel lichte zachte kleuren, alweer voor beiden: mannen en vrouwen. Voor koude dagen op de lange pantalon driekwart mantels van tweed al dan niet met brede zigzag geïncrusteerde banen. Wordt er een japon gedragen dan is die kort met een lang lijf en een uitwaaierende plooirand. Bij deze japonnen behoort een driekwart mantel. Ook voor de avond de broek- NEW YORK Het is niet uitgesloten dal VN-secretaris- generaal Oe Thant de Veilig- j heidsraad zal aanbevelen de VN- waarnemers aan het Suez-kanaal j terug te trekken. Thant overweegt deze maatregel in verband met de dood van de I Zweedse waarnemer majoor Roland j i Plane, die zondag tijdens een Israëli- I sche beschieting over het Suez-ka- j naai het leven heeft gelaten. De VN-secretaris noemde in een 1 verklaring de dood van de Zweed •I een „zeer ernstige zaak", j Het Amerikaanse ministerie van j buitenlandse zaken heeft zich uitge- i sproken voor meer bescherming van 1 de waarnemers. Het verklaarde zich bereid met andere landen te overleg- !gen wat hiervoor gedaan kan wor den. i Het hoofd van de afdeling speciale u politieke zaken van de VN. Bria n Urquart. heeft van Thant opdracht gekregen contact met de landen op te nemen die waarnemers aan de VN hebben beschikbaar gesteld. Intussen heeft de Israëlische minis ter van .defensie, Mosje Da jan, in een boodschap aan het hóófd van het korps waarnemers van de VN, ge neraal Odd Bull, zijn „diepe leedwe zen" betuigd. Israëlische straalvlieg tuigen hebben gisteren opnieuw Egyptische stellingen in het gebied van het kanaal aangevallen. De aanval was gericht tegen Egyp tische artillerie-batterijen die zondag avond en gisteren Israëlische eenhe den hadden beschoten. Eerder op de dag hadden de Israëliërs militaire doelen in Jordanië aangevallen. pakken, die dan dikwijls geheel ge- pailletteerd zijn. REAL Het huis Real houdt de jurkjes kort. maar laat er mantels tot aan de enkel bij dragen. Pastoorsmantels worden ze hier genoemd, maar in Nederland kent men geen pastoors meer, die zo gekleed gaan. Trouwens naar onze smaak zijn het meer koetsiers jassen met opstaande kraag en dubbel borststuk. Daar worden dan om de maskerade volkomen te maken enorme muskatiershoeden bij gedragen. Ook hier hebben de jurkjes lange lijven en een plooirokje. Aar dig zijn de collans, de luxe overalls, waarbij lieslaarzen van heel soepel leer gedragen worden. Voor de avond weer de broekpak- ken o.a. in geschoren velours. Paars, grijs en wit zijn wel de voornaamste tinten en waarschijnlijk worden dat wel de modekleuren ook. Na dit spektakel doel de collectie van Molyneux saai aan, maar intus sen wenst wie niet meer hip is, zich juist daar bijvoorbeeld een tailleur te mogen kiezen..... Korte (vergeleken bij de driekwartjassen) manteljes op de meerbaansrokken met een zeer bescheiden zwier. Rokken precies tot op de knie. Eigenlijk pakjes, die men d.rie jaar geleden ook had kunnen zien en over drie jaar nog kan dra gen. Met andere woorden: rustig, klassiek, tijdloos, chic, maar niet op zienbarend. De oude kapitein Molyneux heeft drie ontwerpers in dienst. Een van hen, onze landgenoot Hans Vermeu len, oogstte bijzonder veel succes met een roze bruidstoilet bestaande uit wijde pantalon en tuniek en... een roze vlecht van de kruin tot aan de grond... Veel lamé en mousseline en als kleuren vooral okergeel, beige en paars. DE RAUCH Madeleine de Rauch pleit met haar collectie duidelijk voor de terugkeer tot de langere rok. Zo nu en dan waagt ze hét met een rok, die wel vijf centimeter onder de knie valt. Het is vreemd, maar het lijkt niet te passen in het huidige modebeeld. Overigens ook hier veel pantalons, die iets strakker gesneden waren dan in de andere huiz 'n. Veel leer voor deze pantalons en dan garneringen van leer op de tweed jassen. Bij de tailleurs werden heel lange smalle sjaals gedragen. Eigenlijk was deze collectie een typisch voorbeeld van een ver doorgevoerde sportieve lijn, zelfs in de geklede modellen. Heel bijzonder was de honinggele kleur, die overheerste, een beige met een gouden gloed. Verder veel grijs, zwart en wit. In alle collecties waren prachtige materialen te bewonderen. Nu de modelijn zo weinig gevarieerd schijnt, zoekt men het kennelijk in de exclusieve stoffen, waarbij twee. wollen jersey, lamee en mousseline bijzonder veel toegepast worden. m Foto links: Twee creaties van de Parijse ont werper Jacques Esterel voor de herfst en winter. Het linkse avondtoilet is uitgevoerd in bruin en goudlamé; van het rechtse is de tuniek van blauiv jersey en de broek en shawl in blauwwit en goudlamé. Foto rechts: Deze herfst- en wintercreatie van het Franse modehuis Pierre Bal- main is in zwart swakara. Het geheel wordt gecompleteerd met laarzen in dezelfde stofeen- grote breedgerande hoed, witte shawl en zwartleren ceinture. DOOR Het was een paar weken geleden even een punt van meningsverschil geweest. „Wacht tot de uitverkoop", hadden de zuinigen in de familie kring gezegd. Maar ze wees dit ietwat veront waardigd af. Geen uitverkoopje en ze legde uit: „Als mijn zoon gaat trouwen, dan wil ik er piekfijn uitzien. Hij moet trots op zijn moeder kunnen zijn. En dan wil ik niet met een of ander overschotje op mijn hoofd lopen. Die opruimingsdingen mankeert toch altijd wat aan..." Het was niet uit haar hoofd te praten en dus ging zij, net voor de uitverkoop begon, en kocht zich de hoed van haar dromen. Iets met kunstige bloemetjes op gaas. heel feestelijk en heel jeugdig en duur om te zien. Ze legde de hoed in de linnenkast en keek, als de anderen het niet merkten, zo nu en dan eens naar haar schat. Paste hem nog eens stie- kum en was zeer tevreden. De dag voor de bruiloft gingen ze op reis. want de uitverkorene van zoonlief was een stoere Friezinne. De hoed, in de zak, in de koffer ruimte. Het bruidshuis was stampvol, maar met wat goede wil en uit besteding van enige jongeren kon den ze er logeren. „Laat de hoed maar in de auto zolang", zei ze. „Dan kan er niks mee gebeuren..." De volgende ochtend stond ze keurig in complet klaar en pa ging de hoed halen. Met toegewijd ge baar opende ze de zak en nam de hoed liefkozend in de handen. Een beeld- Maar toen ze de ruiker op de lok ken plaatste, gebeurde het... of ge-, beurde het juist niet. De hoed zat aan de vingers. Klef kleverig... Zweetdruppeltjes parelde op haar voorhoofd en lijmdruppels aan de Een dure hoed- Een wilde paniek ontstond, tot de bruid riep. dat er een hoedenwinkel om de hoek was... Ze rende er naar toe en kocht een hoed. Zonder roosjes en lijmvrij, maar wel duur... In de auto naar het stadhuis zat ze te rekenen. Al met al had ze nu een hoed op het hoofd, waar ze een week van had kunnen huishouden... Terug van de bruiloft begon het haar steeds meer te ergeren en op een middag pakte ze de lijmhoed en toog naar de winkel, die herschapen was in een soort hoedenmarkt met graaibakken vol koopjes. „In de uitverkoop wordt niet ge ruild...". zei de juffrouw. Eindelijk wist de klant te bewij zen dat deze hoed geen meevallertje was maar een reguliere strop. De cheffin kwam erbij en een me neer van achter de schermen. Wat ze wilde? Met die hitte0 ..Maar het is een zomerhoed..." Minzaam deelde de meneer mee, dat het meer een voor- en na- jaarshoed was, geen hittegolfhoofd deksel... Maar ze hield vol, steeds meer beseffehd hoe duur de hoed wel ge weest was en hoe goedkoop alle hoeden rond haar nu waren... Eindelijk kwamen ze tot een over eenkomst... ze mocht de hoed terug geven. een nieuwe uitzoeken, mits... ze vijf gulden bijbetaalde... Woedend, moe en beurs gepraat, gaf ze toe. Koos een hoed. waarbij ze alleen lette op de lijmloosheid, betaalde haar vijf gulden... Troostzoekend deed ze het verhaal 's avonds thuis, tussen krant en te levisie. Voorrekenend wat dé hoed nu wel gekost had, tot pa hoedendol bromde: „Je moest toch zo nodig een dure hebben? Nou dan!" Behalve nieuwe herfst- en win- terkleding, die de Parijse mode huizen gisteren hebben getoond, zijn ook de Parijse kapsels voor het komende seizoen geshowd. Dit ontwerp van Jacques Des- sang heet Saint-Tropez. Het is soepel en natuurlijk, kort met een omhoog wervelende pony Golven en krullen omlijsten nonchalant het gehele gezicht. In de nek is het kapsel geëfileerd en iets opspringend. Geïnspireerd door de maanreis ontwierp de Italiaan Bruno Munari deze zonnebril. WASHINGTON - Oud-vice-preel- dent Hubert Humphrey heeft er gisteren bij senator Edward Kennedy op aangedrongen geen afstand te doen van zijn senaatszetel. Officieel heeft de veelbesproken senator nog geen beslissing genomen over zijn nolitieke houding na het fatale auto ongeluk dat de voormali ge secretaresse van zijn broer Robert het leven heeft gekost. Intussen verschijnen in de Ameri kaanse pers commentaren, waarin naar aanleiding van Kennedy's reac tie op het ongeluk de vraag wordt gesteld of hij wel de juiste man is om in kritieke situaties leider van de VS te zijn. „Angst, paniek, en ver warring zijn niet de beste karakter trekken voor iemand die zijn vinger op de rode knop heeft", aldus" de Washington Post. DEN HAAG Het socialisti sche Tweede-Kamerlid heeft mi nister Luns (buit. zaken) schrif telijk vragen gesteld over de lovende uitlatingen van de Ne derlandse ambassadeur in Lissa bon over de Portugese politiek ten aanzien van Mozambique. „Ik ben werkelijk onder de indruk van wat ik gedurende twee weken gezien heb, ik kon gaan waar ik wil de, ik heb alles onpartijdig waargeno men en ik kan verklaren dat het werk dat de Portugezen hier doen buitengewoon is", zo zou ambassa deur mr. G. E. baron van Ittersura hebben gezegd tegen het in Mozambi que verschijnende dagblad Noticias op 30 juni 1969. Een andere uitlating: „Ik heb in Mozambique geconstateerd dat Portu gal een blijvende samenwerking tus sen de verschillende rassen tot stand heeft gebracht, ik heb dorpen, lagere en middelbare scholen en ziekenhui zen bezocht en in heel Mozambique geconstateerd dat Portugal een po litiek van gelijkheid voor alle rassen voert» Om uw politiek te begrijpen zullen alle landen ter wereld eerlijke afgevaardigden hierheen moeten zen den teneinde verslag uit te brengen over het indrukwekkende werk van de Portugezen in Afrika". Dwangarbeid Acht de minister, zo vraagt de heer Wierenga, vermelde constate- j ring „dat het werk dat de Portuge zen hier doen buitengewoon is" in overeenstemming met de feitelijke si- I tuatie in Mozambique, in welk ge- I bied 50.000 Portugese militairen vech- I ten tegen de vrijheidsstrijders, nog veel dwangarbeid voorkomt, regel- I matige massale razzia's plaatsvinden, I en vele politieke gevangenen zijn? Acht de minister de huidige ambas- I sadeur van Nederland in Portugal in j staat de opvattingen van de regering op juiste wijze te vertolken? Is de minister bereid over de i kwestie, het standpunt van de Neder landse regering nog eens duidelijk uiteen te zetten, dit standpunt ter kennis te brengen van de Portugese regering en de tekst van die verkla ring over te leggen aan de Kamer? Zo vraagt de heer Wierenga. in New York heeft de Veiligheids- WASHINGTON Een Ameri kaanse commissie onder leiding van dr. Milton Eisenhoufer meent dat minstens negentig procent van de 24 miljoen particuliere handvuurwapens in de VS in beslag moeten worden genomen. D:t is volgens de commissie de beste manier om het wapengeweld in Amerika te verminderen De commissie, die een studie van j ruim een 'aar heeft gemaakt, werd j gevormd na de moord op president Kennedy. Voorgesteld wordt het ge bruik van handvuurwapens te beper- ken tot degenen die ze rechtmatig nodig hebben. Amerikaanse burgers bezitten in totaal 90 miljoen vuurwapens, waar van 24 miljoen revolvers en 66 mil joen geweren. In 1967 werden in de VS 7000 moorden met vuurwapens gepleegd. Fr gebeurden in dit jaar I ongeveer 2900 ongelukken met vuur- l wapens. raad gisteren Portugal berispt voo: zijn aanvallen op een Zambiaans dorp nabij de grens van het Oostafri- kaanse gebied Mozambique. Een reso lutie van deze strekking werd met elf stemmen voor, peen stemmen te gen en vier onthoudingen aanvaard. De raad vraagt Portugal onver wijld op te houden met-het schenden van de grens van Zambia en geen onuitgelokte aanvallen meer op dat land te doen. Voorts dringt de raad er op aan, dat Portugal onmiddellijk „alle uit Zambia ontvoerde burgers" vrijlaat en naar hun land laat terug keren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5