Universiteit is ook politieke leerschool AMERIKAANSE ORGANIST VERKIEST NEDERLAND Leids kapelaan legt functie neer VERSTOPPING? Koster Schoneveld in nieuwe woning DREEF AMBTENAREN PUZZELEND ACHTER HET STUUR Gesprek na concert in Noordwijk Jeugd Ongewone klanken in kerk Noordwijk Samenleving Burgerlijke stand Alkemade Prof. Lammers kwam tot interessante conclusies VAKANTIEWERK Regelmatig kunnen wij nog enkele flinke jongens gebruiken voor de bezorging van ons blad in LEIDEN. Publiek :inmng 700NKAMERS MtAtff feWOM COURANT 3 DINSDAG 29 JULI >969 NOORDWIJK Het is niet mis deze zomer in de Grote Kerk te Noordwijk. Tot veler genoegen organiseert de Stichting Orgelcentrum er een serie orgelconcerten, waarbij nu niet bepa,ald de eerste de beste organist wordt gevraagd. Vorige week was dat Piet van Egmond en de komende weken op 4 en 15 augustus zal Feike Asma nog tweemaal komen. En een ieder weet van welk een kwaliteit dat zal zijn. Dat wisten we nog niet van David Ulrich, organist van de Philadelphia Church (USA), die het tamelijk omvangrijke gehoor gisteravond met een gaaf recital verraste. Zijn repertoirekeuze toonde die opmerkelijke Ameri kaanse belangstelling voor de Europese componisten uit de periode imn ongeveer 1600 tot heden. De Amerikanen, nog altijd terend op een men gelmoes van culturen, „slikkèn" altijd nog liever Bach dan bijv. hun landgenoot Ives, hoewel de eigentijdse muziek daar wel degelijk belang stelling geniet. Dit is ook een van de redenen, waarom David Ulrich tijdens zijn laatste bezoek aan ons land het besluit nam zich hier voor goed te vestigen. Vermoeid bracht hij gisteravond rijn concert tot een einde. De zweet druppels nog van zijn voorhoofd wis- lend, was hij toch bereid ons wat te leggen. „Mijn naam? Ja, die doet inder- iaad Germaans aan. Mijn voorouders eefden tot 1790 in Duitsland. Daarna NOORDWIJK Voor de stich ting Orgelcentrum concerteerde gisteren in de Grote Kerk te Noordwijk Binnen de Ameri kaanse organist David Ulrich (Philadelphia). De belangstelling cas minder dan gewoonlijk, óf loor de zomerse temperatuur óf hor de onbekendheid met de olist. In ieder geval jammer, rant het programma week in originaliteit sterk af van het gang- rnre en dat was al een gang naar iet concert waard. David Ulrich begon zijn program- a met I Cieli Immensi van Ben. larcello. een koraalbewerking van 19 (Het ruime hemelrond). Vijf 'ersets van Zipoli. en van dezelfde i omponist een Aria en Offertorio. ïoed geregistreerd maar ritmisch iet sterk. De solist had kennelijk en aanloop nodig om tot gave repro- ucties te komen. En die kwamen er de vorm van Bachs (kleine) E loll Praeludium en Fuga, overigens juweel Voorts een Bach-bewer- ing van Vivaldi, geen gekke liefheb- erij van de grote Sebastiaan, want oe mooi klonk het prachtige viool- argo met orgelstemmen Ten slotte m Choralvorspiel „Wir glauben all' n einen Gott". Wat mij nog meer interesseerde ■as de 2e Sonate van Paul Hinde- lith, die hier in tonaliteit niet tè l terk afwijkt van het gangbare, een looi middendeel heeft, dat op dit or- sl goed te realiseren is en een inte- fssante slotfuga met een wonderlijk lema, waarvan de verwerking brupt een eind vindt. Evenals dit werk zal de erop vol- ende Toccata van Marius Monniken- am als een onbegrepen klankenmas- over veler hoofden zijn gegaan. Och bevat dit grillige toetsenstuk oeiende harmonische verwikkelin- ie de aandacht gespannen houden. Ook in de volgende Inteimezzi DC. XIII en XXII van Hendrik An- riessen bleek duidelijk, dat Ulrich ich in de latere stijlen zeer thuis oelt. Andriessen speelde hij zeer ex- ressief. Het concert werd besloten met ouis Viernes Carillon de la Cha- elle d'Aisne. eigenlijk een karakter- luk als de soortgelijke impressie van Westminster. Het klokkenspel blijkt f»erne zeer te intrigeren. Dit ongewone programa. stellig een telkome afwisseling, werd aandach- if aangehoord. HENRI WELBOOREN emigreerden zij naar Amerika. Ik ben dus helemaal Amerikaans. Ik werd geboren in 1912 in Brooklynn, New York. Ik begon mijn studie op de Universiteit van Philadelphia. Daar kreeg ik een speciale orgel opleiding. Van mijn prille jeugd af heb ik altijd alleen maar willen musiceren. Op zeer jonge leeftijd, ik was 14 jaar, begon ik te spelen in bioscopen. Dat was gebruikelijk daar. Er waren meer bioscopen dan organisten, dus kon je er wel wat mee verdienen. In ieder geval genoeg om mijn studie te kunnen bekostigen. Daarna begon ik in kerken te spelen. Na mijn eind diploma's te hebben behaald, gaf ik op dezelfde universiteit gedurende 8 jaar orgel- en pianoles, musicologie en zelfs Duits. Het laatste had ik op de Highschool gestudeerd. „Op het ogenblik ben ik overigens hard bezig om de Nederlandse taal een beetje onder de knie te krijgen. Holland boeit me erg. Ik ga me hier volgend jaar vestigen, dat is zeker. Vorig jaar was ik er ook tijdens de Haarlemse orgelmaand. O Een vriend van mij, de Voorburgse organist Wlm van der Panne, was altijd al geïnteresseerd in mp car rière als organist. Hij liet me vorige zomer overkomen om drie concerten te geven. Nou, het beviel me hier uitstekend. Zowel in de dagelijkse omgang met mensen als met het con certeren. Vooral wat het laatste be treft is de atmosfeer hier veel beter voor mij. Beter dan in alle landen, waar ik geweest ben. Vandaar ook, dat ik volgend jaar voorgoed terug keer. En dat vooral om de samenle ving hier. Die verschilt enorm van de onze. De mensen zijn hier over het algemeen veel eenvoudiger en op rechter. Dat bevalt me. Maar ook de muziek speelt een rol. Ik kan, wat orgelwerken betreft, geen interesse opbrengen voor de Ameri kaanse componisten. Nee, mijn voor keur gaat nu eenmaal uit naar de Nederlandse, Duitse en Franse com ponisten, met inbegrip van de oude werken, die natuurlijk een veel gro ter gebied bestrijken". rijk. Er is een andere groep, die dit bewust vermijdt en geen rekening houdt met wat het meest geaccep teerd wordtMaar, laten we eerlijk zijn, voor wie speel je nu eigenlijk? Voor elkaar? Of voor je publiek? Ik neem de middenweg, met als vu rige wens. dat het publiek er te vreden mee is. Dan ben ik het ook. Het laat me koud, wat enkele „in siders" er dan van zeggen. Je moet muziek eerst begrijpen, wil je het goed kunnen spelen. En dat is ze ker op het publiek van toepassing." Met die pretenties komt hij vol gend seizoen voorgoed naar Neder land. Niet met „platgetrapte" werken, maar oók niet met de bedoeling om zijn publiek te vermoeien. Hij wil graag een breed gehoor trekken. On danks zijn kundigheid heeft hij dat jarenlang gemist. ALKEMADE Geboren: Freddy A J. z van E J Lek en Q W G Koot; Ronaldus J C, z van A Spring in 't Veld en M A A Th van der Hoorn; Catharina A M, d van J G van Rijn en A Th van Zanten; Edwin J A. z van S C van der Poel en J C C van Aalzum; Ivonne J G, d van C N Bouwmeester en P M van Klink; Lucien, z van W H van Wouw en J J M Keune; Jan M, z van J van der Plas en A Schaap. Ondertrouwd: F Turk en M G van der Meer; P H Dieckmann en C J Witteman. Gehuwd: R Snel en H H M van Berkel; M J de Jong en L M van Veen; W Colijn en H M H Berbiers. LEIDEN Kapelaan W. van Eg- mond van de St. Petrus-parochie te Leiden heeft meegedeeld, dat hij zijn ambt zal neerleggen. Dit houdt verband met de celibaatsverplich ting. Hij blijft tot er een opvolger is benoemd. Kapelaan Van Egmond is vijf jaar in deze parochie werkzaam geweest. Hij gaf ook les aan een aantal scho len. De kapelaan, die 41 jaar is, hoopt nu een functie te vinden in de maat schappelijke sector of het vormings werk. Studenten in rechtsefaculteiten worden niet hoe langer hoe rechtser en studenten in linkse faculteiten ook niet hoe hoe langer hoe linkser LEIDEN ln hel aprilnummer van „Universiteit en Hogeschool" publiceerde prof. dr. C. J. Lammers, hoogleraar in de sociologie van de organisatie aan de Leidse Universiteit, het eerste deel van een artikel, getiteld ,.Is de universiteit een politieke leerschool?" Daarin kwam hij ten aanzien van liet verband tussen studierichting en politieke oriën tatie tot de conclusie dat, als er al een scheidslijn valt te trekken tussen faculteiten met een „linkse" en faculteiten met een meer „rechtse" signatuur, deze dan niet loopt tussen sociale wetenschappen en „de rest", maar veeleer tussen de typische beroepsopleidingen (voor inge nieur. econoom, arts of jurist) en die studierichtingen, waarin het accent meer ligt op zuiver-wetenschappelyk onderzoek of op de kritische ana lyse van mens en maatschappij (godgeleerdheid, wiskunde en natuur wetenschappen, letteren, sociale wetenschappen, wijsbegeerte). In het tweede deel van prof. Lammers' artikel, dat in het dezer dagen verschenen juninummer van „Universiteit en Hogeschool" is op genomen, wordt allereerst aandacht besteed aan de activiteit en de belangstelling voor de studenten- politiek in verband met de studie richting. Prof Lammers concludeert, dat de op de N.S.A.-georiënteerde studenten meer functies vervullen in studentenbelangenorganisaties naarmate het politieke klimaat van hun faculteit „rechtser" is. Voor de op de S.V B.-georiënteerde studenten Inlichtingen en of aanmeldingen aan ons kantoor Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37. Leiden. Telefoon 31441 „Ook het publiek verschilt enorm. In de USA kan dat werkelijk stuitend zijn. Vaak bestaat je gehoor uitslui tend uit andere organisten en bun leraren. Nee, de komende winter zal ik nog terug moeten voor een aantal concerten, maar daarna wordt het Nederland. Dan kan ik eindelijk ook eens wennen aan die zwaar te be spelen orgels. Dit was me er een zeg! Maar wat een weldadige klank heeft-le. hè! Ik heb nauwelijks ge legenheid gehad er op te repeteren, zodat ik me nu en dan niet kon uit drukken, zoals ik dat wilde. Maar goed. ik wen er wel aan. Ik geef in Holland nog twee concerten, in Nun- speet en Voorburg". Ondanks zijn grote liefde voor de Franse componisten moet hem van het hart, dat hij zich bij sommige stukken moet beperken tot slechts het beluisteren ervan. „Om de dood eenvoudige reden, dat ik het soms niet voel zoals het aangevoeld moet worden. En dan speel ik het liever niet. ook al Is het technisch gezien haalbaar. Een uitzondering hierop is de Symfonie Passion van Marcél Du- pré. Dat beschouw ik als een mees terstuk van de bovenste plank. Het volgend seizoen zal ik het hier spe len". Zoals alle groten waagt David Ul rich zich niet aan een openbaar oor deel over zijn collegae. Een opmer king in het algemeen kan er net af. Nederland telt goede organisten. Zij brengen veelal muziek, die erg populair i». En dat vind ik belang- RIJNSBURG Gistermiddag was het dan zover: na anderhalf jaar noodgedwongen elders te hebben ge woond kon de koster van de in aan bouw zijnde Immanuelkerk (Rapen- burgkerk)de heer C. Schoneveld met zijn gezir de bij de al vergevor derde kerk behorende Woning be trekken. De voorzitter van de commissie van beheer, de heer L. van Tilburg, overhandigde hem de sleutel. Vol trots toonde het kosterspaar het al aangeklede nieuwe huis. Het heeft een ruime woonkamer en drie slaap kamers die nder het voongedeelte zijn gebouwd. De grote keuken heeft een balkon. Verder is er de verbin dingsgang met de kerk. De kerk zal eind september ge reed zijn. Volgende week begint men met de opstelling van het orgel. Foto Kruyt geldt: hoe „linkser" het politieke klimaat van hun faculteit, hoe meer zy functies vervullen in studenten belangenorganisaties. Op deze twee regels noemt prof. Lammers twee uitzonderingen, die erop wijzen, dat ook de aard van het vak hierbij een rol speelt: (a) stu denten in de sociale wetenschappen zijn over de gehele linie (ook als zij een N.S.A.-oriëntatie hebben) nogal actief en (b) studenten in de wis kunde en natuurwetenschappen zijn over de gehele linie (ook als zij een S.V.B.-oriëntatie hebben) nogal in actief. I aders Het ziet ernaar uit. aldus prof. Lammers, dat bij studenten zonder uitgesproken politieke voorkeur de aard van het vak van invloed is op hun activiteit- In studentenbelangen organisaties zijn het meest actief studenten in de rechtsgeleerdheid en de sociale wetenschappen, het minst actief studenten in de letteren: stu denten in de economie, de technische wetenschappen, de geneeskunde, de wiskunde en natuurwetenschappen nemen in dit opzicht 'n tussenpositie in. Het onderzoek naar de ontwikke ling van de politieke gezindheid der studenten in de loop van hun studie heeft prof. Lammers grond gegeven voor de vooronderstelling, dat stu denten in hun derde en vooral in hun vijfde of zesde jaar zich het meest distantiëren (naar links van de politieke zienswijze van hun vader; er zijn aanwijzingen, dat de studenten daarna, tegen de tijd van afstuderen, weer wat „rechtser" worden. Dit geldt ongeacht de „linkse" of „rechtse" signatuur van de faculteit, waarin de student stu deert. Er zijn dus bepaald géén aan wijzingen. dat studenten in „recht se" faculteiten met het toenemen hunner studiejaren hoe langer hoe rechtser en in „linkse" faculteiten hoe langer hoe linkser worden. Voorts valt on dat studenten in alle jaren en zowel in „rechtse" als in „linkse" faculteiten gemiddeld qua partiivonrkeur een progressiever standpunt innemen dan hun vaders. De eindconclusie van prof. Lam mers is. dat de universiteit voor een groot deel der studenten in zekere zin als politieke leerschool kan wor den aangemerkt, zij het dat deze leerschool het gros der studenten meer een „vervolg-" dan een „om scholingscursus" biedt. Bez Aan het slot van zijn artikel geeft prof. Lammers. vanuit zijn positie als lid van het wetenschappelijk korps als zijn mening, dat de univer siteit in ieder geval een bezinnings centrum dient te zijni waar docen- PROF. LAMMERS WIIIOi.,...iJiii ten en studenten zich te zamen be raden over de maatschappelijke achtergronden van hun wetenschaps beoefening. Voorts behoort zijns inziens de universiteit ook te zijn een politiek vormingscentrum in die zin. dat daar alle gelegenheid wordt geboden aan studenten, docenten en staf om zichzelf en elkaar in alle vrijheid en openheid politiek op te voeden, zonder dat de universiteit zich als zodanig indentificeert met een of andere politieke ideologie. RIJNSBURG Woensdagavond om 8 uur wordt in de bovenzaal achter Katwykcrweg 15 een bijbel- bespreking gehouden door één van de heren van het Victorie-trio uit Hilversum. Tevens zal dit trio en kele liederen zingen. KATWIJK AAN ZEE Woens dagavond om half acht houdt ds Van Beek van Opheusden voor de Gereformeerde Gemeente in Ne derland een bijbelbespreking in het kerkgebouw aan de Louwestraat. Benthuizer jeugd kan zwemmen in Zoetermeer BENTHUIZEN Voor het eerst in de Benthuizer geschie denis kan zeer dicht bij huis in een modern overdekt zwembad gezwommen worden. De grote buur Zoetermeer stelde gister middag het bijna voltooide sport complex open voor kinderen be neden de leeftijd van 16 jaar. Als eerste kinderen uit Bent huizen gingen Ariënne (5) en Corine (3) van Hoeven te water. Op dinsdag 12 augustus zal het bad opengesteld worden voor schoolzwemmen. In de begroting van Benthuizen voor 1970 werd f 10.000 uitgetrokken voor het zwemmen in Zoetermeer. Via een begrotingswijziging zal het mogelijk worden dat de Bent huizer schoolkinderen binnen kort al in Zoetermeer zwemmen. Hoewel de officiële opening van het sportcomplex aan de Dr. J. W. Paltelaan pas zal plaatsvinden als alle werkzaam heden rond de bouw van dit f 3.500.000.— kostende complex voltooid zijn (in oktober), is een gedeeltelijk gebruik van het complex nu reeds mogelijk. Van af maandag 25 augustus kan er een maximaal gebruik van worden gemaakt. Het zwembad heeft een. zoals de foto laat zien, L-vormige op zet. Het heeft een korte arm van 8 bij 18'ii meter met een diepte variërend van 45 cm tot 1.35 m. Dat »s het instructiegedeelte van het had. De lange arm is 10 b\j 25 meier met aan de ene zijde een diepte variërend van 1.1(1 meter tot 1.35 meter en aflopend tot maximaal 2 meter. Het diep ste gedeelte beslaat een opper vlakte van 10 bij 14 meter. Het is mogelijk 4 zwembanen uit te zetten voor wedstrijden. LEIDEN Tot technisch direc teur van de nv Leidse lie Apparaten- fabriek is met ingang van 1 juli benoemd de heer H. de Raaf, die zich naast de algemeen directeur ir E. Rucmpol vooral met de ex- portactiviteiten van de firma zal gaan bezighouden. BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Toonkamers met enorm» sortering van eigen fabrikaat en de meest rooraanstaande fabrieken, blijvende BENTHUIZEN/MOERKAPELLE De personeelsvereniging voor het gemeentepersoneel van de gemeen ten Benthuizer. en Moerkapelle heeft een puzzelrit door de beide gemeenten en liet „tussengebied van Bleiswijk en Zevenhuizen" ge houden. waaruit weer eens is ge bleken. dat zelfs de meest-ingewij- den het gevoel krijgen „een vol slagen vreemdeling" te zijn. De organisatoren, de heren H. A. van Zwieten en C. W. Korving hebben eer van hun voorbereidin gen gehad, want zelfs burgemees ter en mevrouw Keijzer hadden soms de grootste moeite in het goede spoor te blijven. Ook de ge meentesecretaris vergat, dat de He renweg in Moerkapelle doodloopt. Wie weet nu. dat langs de Bea- trixlaan een „gietende dame" in een Wist u dot daar hele kleine pilletjes tegen |L|A||D|| IV bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: PlVUillLMA tuin versiering staat verborgen'1 F.n hoe komt men aan de namen Derk- sen en Van Est, wanneer er wordt gevraagd, welke twee wielrenners men in de omgeving van de Bern- hardstraat passeert (zij wonen bei den in die straat), wanneer daar (toevallig?) twee kleine meisjes op hun fietsjes de deelnemers lachend toezwaaien? Ieder weet. dat bij de ingang van de Raiffeisenbank in Benthuizen vijf vlaggen op een „deviezenre- clame" staan vermeld, maar als je in je overhemd achter het stuur zit. zit de Succesagenda met de vlagaanduiding thuis in je jasje, en weer is het een schot naast de roos! Na afloop onder de koffie in het gemeentehuis van Benthuizen werd alles nog eens opgehaald en kwam men tot de conclusie, het niet zo goed te hebben gedaan als men dacht. De uitslag werd door de heer Van Zwieten bekendgemaakt: 1 combinatie M. Sobels-echtpaar De Bil 220 punten; 2 combinatie J. A. Lauret-Bregman 'J05 punten; 3 echtpaar J. Sheriff 188 p; 4 echt paar Tempelman 175 p; 5 echtpaar Keijzer 158 p; 6 echtpaar Runsink 130 p en 7 combinatie L. Looij- mevr. G. A. Zonneveld-Post 75 p.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3