voorVan Hamburg en Henny Pentermann Nationale records Afschaffen VZC-Nieuws zou stap naar likwidatie zijn Feijenoord velde De Graafschap Velox te sterk voor Quick Boys REE ONDERSCHATTE DE MOGELIJKHEDEN Tussenbalans viel tegen Feijenoord tweemaal in de kuip Succesvol \s Gravenzande langs Naaldwijk Ter Leede won van Teylingen MAANDAG 28 JULI 19Ó9 BREDA Twee wisselslagrecords, die langzamerhand vaste begrippen zijn geworden in de Nederlandse zwemsport, zijn dit week einde tijdens de broeihete slotdagen van de nationale kampioen schappen 1969 in Breda gebroken. Roger van Hamburg maakte zich meester van het sinds Tokio daterende record van Jan Jiskoot op de 400 meter wisselslag (5.01.85.01.9) en Hennie Pentermann dook na een uiterste inspanning onder de 5.25. waarmee Bettie Heukels drie jaar geleden in Utrecht Europees kampioene werd (5.24.1). De reacties waren geheel verschillend. Roger grijnsde vriendelijk toen Jan Jiskoot een van de vier adviseurs die de clubtrainers moeten bijstaan hem als eerste feliciteerde. Hij was er niet van ondersteboven. Hennie daarentegen kan haar geluk niet op. i Spaanderman gaf Noordwijk remise i NOORDWIJK Noordwijk en RVC hebben elkaar in een stug oe- fenduel niets toegegeven. De I1 j einduitslag gaf een juist beeld van de krachtsverhouding binnen de lijnen. Hier zij evenwel meteen aan toege- j voegd dat vooral Noordwijk nogal i eens met pech geconfronteerd werd. Dat bleek reeds na 25 minuten toen I Piet van der Luyt keihard op de lat j mikte. Karstens kreeg daarna een op- gelegde kans maar schoot èn over I keeper Van Assendelft èn over het l doel. Na rust nam RVC de leiding I door Van Roon, maar nadat Noord- wijk andermaal het houtwerk be proefd had, was het de mee opgeko men Kees Spaanderman die Noord- i wijk op 11 zette. De Mos miste nog i een penalty, voor RVC. ZAANDAM Het Zaandamse ZCFC zal het tijdens het komende seizoen moeten stellen, zonder een van zyn bekendste spelers. Arie Laks na melijk tekende onlangs een contract dat hem voorlopig voor een jaar ver bindt met ZFC. De 100 meter vrije slag dames le verde een triomf op voor Yvonne van j Kuylenburg. Op het erepodium werd I zij geflankeerd door Cora van de Veer (rechts) en Conny Buys. „Hoe lang heb ik niet tegen dat record moeten opkijken. Vorig jaar al wilde ik het pakken. Maar toen kreeg ik angina. Dit seizoen lukte het ook steeds niet. Ook in Crystal Palace zat ik er net boven. Op het laatst werd het zo'n obsessie dat ik dacht: als ik er nu niet onder kom lukt het me nooit meer." Evenals Roger beseft Hennie Pentermann dat ze met haar nieuwe recordtijd nog niet voor- aanstaat in Europa. „Er moeten nog wel een paar seconden van af. Bij deze race stond ik stijf van de zenu wen. Een volgende keer zal het har der gaan." Roger van Hamburg en Hennie Pentermann vestigden ook op andere nummers de aandacht op zich. Roger brak in totaal negen records (waar van drie bij de senioren) en behaalde evenzoveel kampioenschappen. Hij ieverde een substantiële bijdrage aan de recordbuit van edelmetaal, die de Vlaardingse zwemclub van Jaap Ploeg veroverde. De totale buit van VZC bedroeg zeventien gouden, zestien zilveren en dertien bronzen medaljes. Een van de sterkste staal tjes van zijn kunnen bewaarde Roger tot de laatste dag. Op de vrije slag-sprint bracht hij met 56.8 secon den zijn persoonlijk record anderhal ve seconde omlaag. Het herennum mer werd met 56,1 gewonnen door Dick Lange rhorst. Recordhouder Ronnie Kroon (54,9) in Breda als persfotograaf aanwezig zei: „Het is leuk voor Roger en Dick. Maar het is natuurlijk wel een giller dat twee uitgesproken stayers sneller zijn dan de sprinters. In feite zijn er tegen woordig helemaal geen 100-meter zwemmers. Tijd en ruimte Tijd en ruimte. Dat vroegen de clubtrainers, toen de KNZB brak met het centraliserende systeem van een bondscoach. „Geef ons tijd en ruimte om te trainen en bescherm ons tegen bemoeizucht van buitenaf. Dan zor gen wij, dat de Nederlandse zwemsport een nieuwe bloeiperiode tegemoet gaat." klonk het van Ap pelscha tot Heerlen. De sportcommis- sie stemde toe: men legde na het vertrek van Rob Kerkhoven alle macht in handen van de clubtrainers ROTTERDAM Wanneer de UEFA toestemming geeft zullen beide wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen tussen Feijenoord en Reijkjavik in Rotterdam worden gespeeld. Vertegenwoordigers van Feijenoord en de IJslandse kampioen hebben daar zondag tijdens een gesprek in Rotterdam overeenstemming over bereikt. Woensdag 17 september speelt Feijenoord de thuiswedstrijd te gen Reijkjavik terwijl dertien dagen later, op dinsdag 30 sep tember de return volgt. Een en ander is nog afhanke lijk van de goedkeuring van de UEFA. Feijenoord kan de tweede wedstrijd niet op de oorspronke lijk vastgestelde datum van 1 ok tober spelen omdat PSV, dat in het toernooi van de bekerwin naars uitkomt, dan thuis speelt tegen de winnaar van de ontmoe ting Rapid WienTorpedo Moskou. DOETINCHEM Zaterdagavond I versloeg landskampioen Feijenoord op het Sportpark de Vijverberg in I Doeinchem de eerste-divisieclub De Graafschap met 4-0.. Bij de rust had Feijenoord dat tot een half uur voor het einde voortref felijk speelde, een voorsprong van 20. De Rotterdamse doelpunten kwamen op naam van Kindvall (2). Geels en de nieuwe Oostenrijke aanwinst Hasil. Er waren 10.000 toeschouwers. De beste man bij de Rotterdammers was linksbuiten Mo'ulijn. De Haagse eredivisievereniging ;ra ADO heeft'zaterdag in Vlaardingen j een overwinning van 1-0 behaald op Fortuna. Het doelpunt werd in de ,h I tweede helft gemaakt door de Noor Harald Berg. Er waren 2500 toeschouwers. De nieuwe Schiedamse eredivisie club SVV speelde op eigen terrein 1 een oefenwedstrijd tegen DFC en ze gevierde met 6-3. Bij de rust stond SW al met 4-1 voor. j De doelpunten van SVV werden gescoord door Van Meeteren, Koud- ijzer, Van der Meer (2) en Hazebroek, die tweemaal een strafschop benutte. I Voor DFC doelpuntten Kattestaart, Struis en Kemper (strafschop). Er waren 2500 toeschouwers. Holland Sport heeft in Den Haag een vriendschappelijke wedstrijd te gen de Engelse ecrstedivisieclub Southampton met 0-2 verloren. Beide doelpunten werden gemaakt door John Davies, een international van Wales. Hij scoorde in de 39ste en de 70ste minuut. Kort na rust miste Sjaak Roggeveen een strafschop. Er waren 5500 toeschouwers. Voorzitter R. Molemaker op ledenvergadering: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De by de (V)ereniging van (Z)aterdag (C)lubs aangesloten voetbalclubs hebben hun woordje weer gezegd. Op de in het Utrechtse hotel Terminus gehouden ledenvergadering werden zaterdagmiddag overigens geen harde noten gekraakt. Tenzy men de discussie die zich rond hel door de VZC uitgegeven orgaan VZC-Nieuws ontspon zo'n moeilijk te kraken noot I wil noemen. 1 Even dreigde het wel precair te worden, het voortbestaan van het overigens zeer lezenswaardige blad. Maar pr'aeses R. Molemaker met name bleek de aanwezigen in één van zijn bekende gloedvolle betogen van de noodzaak van het voortbestaan te kunnen overtuigen. De heer Molema ker wees daarbij op de binding die VZC-Nieuws voor de aangesloten j verenigingen betekent „Wanneer we de VZC dan met alle geweld willen likwideren. moeten we beginnen met I het blad af te schaffen", heette zijn I voornaamste argument. 1 Het hielp. De opposanten, overigens niet talrijk, legden er zich bij neer. 1 Daarbij bleek de kogel door de kerk, besloot men VZC-Nieuws ondanks de zware financiële druk die het blad de vereniging oplegt, te handhaven. De door de vereniging IJsselmecr- vogels gedane suggestie in hel blad voortaan interviews met bekende spe lers op te nemen, werd daarbij niet van de hand gewezen. Vooruitgang Monster naast Verburch (33) MONSTER Monster heeft in een op goed niveau staand duel een 33 gelijkspel tegen de zondagclub Ver burch bevochten. Nadat Verburch binnen twintig minuten tweemaal succes had gehad, bracht Jan van der Ende de stand vlak voor rust op 12. Na de hervatting behandelde Henk Sonneveld een pass van Van Antwer pen geheel vakkundig en dat bete- pende 22. Verburch liep daarna nog éénmaal uit, maar Jochem van Spronse bleek na een toegekende pe nalty een onberispelijk executeur: 3—3. Voorzitter Molemaker wees cr in zyn openingswoord op dal het Zater dagvoetbal lydens het afgelopen sei zoen opnieuw belangryke vooruitgang boekte. Hy liet evenwel een waar schuwend woord horen ten aanzien van de zelfstandigheid van het zater dagvoetbal. „Die zullen \vy nooit prijsgeven. Wel is het zaak te streven naar federatieve samenwerking. De heer Molemaker noemde verder het feit dat het aantal strafzaken, dat tijdens het seizoen 19671968 een verheugende tendens te zien had gegeven, in het achter hem liggende seizoen weer was opgelopen. „De stij ging van 310 naar 366 betekent een percentage van 18,1. aldus de heer Molemaker. Wat betreft het jeugd tornooi in 1970 werd Rijnsburgse Boys, de club die in dat jaar het 40-jarig jubileum zal w' ren, genoemd. Verder was er een voorstel van de Amsterdamse derde klasser KNVZ om op Hemelvaartsdag in het vervolg ook een senlorentornooi te plannen. Er bleek weinig animo voor. Het uit sluitsel kan men in Amsterdam tij dens de jaarvergadering tegemoet zien. Uit het Zuiden kwam het verzoek, de reserve formaties van SSC en Sprang bij West II in te delen Het feit dat de Engelse Cup-final op za terdagmiddag gespeeld wordt bleek eveneens een obstakel uit het Zuiden. Algemeen was men evenwel de me ning toegedaan dat een dergelijk evenement niet ondergeschikt mag zijn aan de belangen van de zater- I dagclubs. Voor die datum geen pro- gramma vast stellen. Slechts bij wijze I van uitzondering, in geval van stag- i natie van de competitie spelen, luidde I de algemene gedachte. KATWUK In een vrij pittig du el heeft Quick Boys de winst zater dag aan tweede divisieclub Velox moeten laten. Na een gelijkopgaande ouverture waarbij vooral keeper Van Duivenbode veelvuldig van zich deed spreken en waarbij Arie Haasnoot zijn doelman eenmaal op de lijn moest assisteren brak de rust met een alleszins bevredigende 00 stand Na de hervatting sloeg de Utrechtse ploeg binnen twee minuten even zo veel malen toe Eerst strafte Aardoom een te grote dosis passivi teit in de defensie van Quick Boys af en vervolgens slalomde Engelsman in zijn eentje door de Katwijkse de fensie: 02. Dijkdrent en Van Duin mikten daarna precies in de handen van de Velox-doelman. maar Bram Barnhoorn redde de eer toen hij de bal koppend in de touwen deponeerde. BREDA Roger van Ham burg en Henny Pentermann ble ken vrij succesvol tijdens de na tionale zwemkampioenschappen in Breda. Henny op de foto links werd kampioene op de 400 meter persoonlijke wissel slag. Haar tijd van 5.24.1 bete kende een nationaal record. Een ander nationaal record vestigde de Vlaardingse zwemmer Roger van Hamburg rechtse foto. Hij ha$ reeds negen gouden plakken, zijn tiende werd extra gehono reerd met het record. Linda de Boer hangt ze hem hier om. en vond vier leren bereid voor tech nisch advies te zorgen. Bij de nationale kampioenschappen in Breda kon deze week een eerste tussenbalans worden opgemaakt. De resultaten zijn niet al te bemoedi gend ondanks het vele talent in de categorie van de allerjongsten, on danks de voortgezette opmars van Roger van Hamburg en Yvonne van Kuilenburg, en ondanks de bevesti ging van klasse door Boub Schoutsen en Henny Pentermann. Met name bij de senioren en de 15-16 jarigen is een benauwend gebreuk aan klasse te constateren. De KNZB is geconfron teerd met het oude dilemma: een bondscoach kan door specialisatie en centralisatie een smalle top creëren dat ten koste van kracht in de breed te. De clubtrainers werken in de breedte, maar kunnen vrijwel geen top formeren. Met de Europese kam pioenschappen van Barcelona in het vooruitzicht is dat geen bemoedigend perspectief. De KNZB heeft de hoop gevestigd op de coördinator, voor wie in het nieuwe bestel een centrale plaats is ingeruimd. „Wij zijn meer dan ooit ervan overtuigd dat zo'n man er moet komen. Zonder iemand die de contacten met overheid, ge meentelijke instanties en baddirecties intensiveert komen we er niet", aldus sportcommissie-voorzitter Klaas van der Pol. Maar zo'n functionaris kan ook geen ijzer met handen breken. Vooralsnog zullen de clubtrainers, net als in het verleden, onder bijzon der ongunstige omstandigheden hun werk blijven doen. De. onverkwikkelijke toestanden rond de Olympische selectie en het falen van de ploeg in Mexico heeft veel kwaad, gedaan", is een veel ge hoorde opmerking. Maar dat is een slogan zonder veel inhoud. Het is normaal dat in een na-olympisch jaar oude bekenden afscheid nemen. Mis schien is ook wel een enkeling te leurgesteld uit de wedstrijdsport gestapt omdat verwachtingen niet van internationaal gehalte, al gaat werden ingelost. Maar het gros van de deelnemers aan de nationale kam pioenschappen heeft daar nooit iets mee te maken gehad. Zeker niet de genen die zich bij de ontwikkeling vn het jeugdzwemmen als sterretje in de dop aandienden. Om enkele namen te noemen: Ellen van der Woude, Jan Elbertsen, Tineke van Rheenen, Bert Hoetmer, Liesbeth Klumper, Wilma van Beek, Anneke Haarsma, Inge Schaaphok, Annemarie Groen en Els Droog. Van hen allen werd meer ver wacht dan er tot dusver is uitgeko men. In enkele gevallen is gebrek aan tijd en ruimte inderdaad de oor zaak geweest. Vaker echter waren er andere factoren in het spel. Zoals de clubtrainers de centrale coach heb ben verweten roofbouw te plegen op het breedtefront, zo pleegt de KNZB thans roofbouw op de clubtrainers. Nederlands meest succesvolle trainer Jaap Ploeg heeft deze zomer elke dag een uur werkverlet genomen. Zijn vrouw werkt mee om de clubkas te spekken. Maar wie betaalt Jaap Ploeg? Niemand. „Wij kunnen onmo gelijk meer uitgeven dan de kwart miljoen, die we ter beschikking heb ben", aldus KNZB-voorzitter Jaap van der Krol. „We hebben een ideale toestand op papier gezet. Het kostte acht ton per jaar. We waren wel ge dwongen te schrappen". De clubtrainers aan wie de KNZB het toekomstige Nederlandse zwem men in handen heeft gelegd, vormen een wonderlijk allegaartje. De meesten getroosten zich ongelooflijke opofferingen. Maar aan hun vakbe kwaamheid wordt van KNZB-zijde geen enkele eis gesteld. Ieder, die zin heeft om bij het ochtendkrieken met schallende stem commando's langs de bassinrand te roepen, mag dat doen. Verbaasd hebben de vier adviseurs de afgelopen week bemerkt hoeveel er schort aan de basistechniek van sommige deelnemers. Men is begon nen lezingen te organiseren om hel peil omhoog te brengen. Wie het in- terressant vindt, komt. De rest blijft weg. Zonder een aanmerking te wil len maken op de vele voortreffelijke werkers blijft het een feit, dat enkele trainers zich meer jeugdherbergvader voelen dan kweker van topsportbeoe fenaars. Als de jongens en meisjes zestien, zeventien jaar zijn ontstaan er grote conflicten. Anderen stellen te zware disciplinaire eisen, weer an deren schort het aan psychologisch inzicht. Andere problemen Daarbij komt dat men te maken krijgt met andere problemen dan vroeger. De invoering van het jeugd zwemmen heeft hun de supervisie ge geven over een zeer kwetsbare groep. Het gevaar ligt daarbij zo men een zeer voorzichtige conclusie mag trek ken niet zozeer bij het eerste be gin als wel bij het vervolg. Een ne gen- of tienjarige kan goed gedoseer de training best verdragen. Maar er kunnen in een wat later stadium complicaties voorkomen. De „groeispurt" heeft zodanig invloed, dat er een teruggang in prestaties ontstaat. Wat te doen in die geval len? Damesleidster Wil Storm: „We weten zo weinig wat het lichaam kan verdragen in die omstandigheden. Je gaat naar je gevoel te werk. Maar het zou veel beter zijn als de jongens en meisjes in die leeftijdsklassen goed medisch begeleid zouden wor den." Het gevoel voor een muur te staan, niet meer vooruit te komen, heeft menig veelbelovend talent er toe ge- i bracht tijdelijk of voorgoed met j de wedstrijdsport te stoppen. Jaap j Ploeg heeft daar niet zoveel mee te maken gehad. „Ik geloof dat dat komt omdat ik een heel stel jongens en meisjes heb die ongeveer gelijk waardig zijn. Ze zien dat ze niet de enigen zijn die het moeilijk hebben. Zo komen ze er met elkaar overheen. In een kleine vereniging geeft zo'n I jongen of meisje er veel gauwer de 1 brui aan." Dat slaat dan op de geweldige I versnippering die in de KNZB heerst. In Den Haag maken zo'n twintig ver- i enigingen gebruik van hetzelfde bad. j Sanering zou een betere salariëring van de clubtrainers in de hand wer- ken. En aan beter gesalarieerde trai ners mag men hogere eisen stellen. De vier bondsadviseurs hebben tij- I dens de nationale kampioenschappen hun oor te luisteren gelegd. Ze zijn zeer terughoudend geweest in hun commentaar en hebben er op die ma nier toe bijgedragen dat de sfeer I waarin de wedstrijden werden ge houden oneindig veel beter was dan vorig jaar in Utrecht. Er is een niëu- 1 we vertrouwensbasis gelegd. „We kij ken en we bespreken alles wat we zien. Te zijner tijd trekken we daar uit de conclusies", aldus woordvoer der Nico van Dam. „Vergeet niet dat we officieel pas in september begin- i nen..." 's-GRAVENZANDE 's-Graven- zande heeft op eigen veld het bezoe kende Naaldwijk een 2l nederlaag toegebracht. De eerste sucessen wa ren evenwel voor Naaldwijk, dat zich via Mulder plotseling op 0—1 zag ge zet. Ton Ie Gier antwoordde nog voor rust rnet een tegentreffer Na rust bracht Leen Boon 's-Gravenzande op 21. De winstmarge had zelfs groter kunnen zijn, maar Ton de Gier had geen geluk met zijn inzetten. Ook het IBM-tornooi heeft zich niet kunnen onttrekken aan een ze kere zaterdagsfeer. Het spel lijkt da-n van luchtiger allure te zijn dan tij dens de grimmige „echte" schaak werkdagen. Misschien lag het daar aan dat Wasjoekow, die zeer goed stond tegen de Zuidslaviër Damjano- vic, zich door een frivole tegencombi- natie lees wanhoopsactie van de wijs liet brengen en achter elkaar verloor. Dat was uiteraard onnodig, zoals het evenmin vanzelfsprekend was dat Darga een stuk won tegen niemend minder dan Stein. Die zette daarna nog wel urenlang zijn stekels op tot in de avond toe doch hij ver loor. Deze nederlagen betekenen, dat de Russen geen rol meer spelen in de Wie beweert, dat hij meer bagage in zijn wagen krijgt omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat (@j) een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu ruimte te weinig of bagage teveel hebt, steek een (Sö) op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! strijd om de eerste plaats. Zij zullen moeten vechten om de tweede plaats, j De partij Ivkov Liberson eindig de in remise, dat ging zoals het hoor- I de. Onredelijk verliep Barendregt Donner, wit verkreeg zeer groot j voordeel, doch liet zich foppen, re mise. De partijen Byrne Kavalek en Gheorghiu tegen Ree werden puntdelingen. Bij de analyses kwam i naar voren, dat Ree uitermate kom fortabel bad gestaan toen hij de vre de tekende. Hij had de eigen moge lijkheden duchtig onderschat. Portisch was opnieuw de belang rijkste man. Hij versloeg Langeweg in vierentwintig zetten: ronduit klas- sewerk. In de meestergroep heeft de West duitser Mader, winnaar van het Nie- meijer-tornooi, het meesterresultaat behaald. Wat een dergelijk succes be treft hebben alle Nederlanders ge faald. omdat ook Zuidema is uit geschakeld. Maandag volgt de elfde ronde. Vobr de meestergroep is dat tevens de laatste. De resultaten zijn: Grootmeestergroep: Darga Steln 1—0. Hartoch TaUi op nieuw afgebroken. Meestergroep: johan- nessen De Rooi De standen In het IBM-tomool zijn nu: Grootmeestergroep: 1. Portisch 8',. pnt 2. Damjanovlc en Liberson 8V«. 4. Darga 6 5 Ivkov en Wasjoekov 5V» 1. 7. Bvrne 5' 8. Steln, Gheorghiu en Kavalek 5, U. Ree 4. 12. Hartoch 3'2. 13. Tatai 3", j. -4. Barendregt 3. 15. Donner 2 1, 16. Lange weg 2. Meestergroep: 1. Csom 8 pnt., 2. Mïder 7. 3. Oslojic 6' 1. Dlez del Corral 3. zuidema en Johannessen 5. 7. Van Baar'.e SASSENHEIM Een technisch leuk spelend Ter Leede heeft voor ruim duizend bezoekers een volko men verdiende 13 zege op plaatsge noot Tevlingen behaald. Nadat er een tijd lang sprake was geweest van een gelijkopgaande strijd werkte Cock Versluis na 35 minuten spelen een vloeiende aanval, waaraan respectie velijk Barten. Van Bieze. Rade en Van der Zwart hun steentje bijdroe gen. onberispelijk af. Vlak daarna moest Van Harskamp reddend optreden bij een schot van uitblinker Hoogervorst Het Teylin- J gen-doelpunt zou evenwel toch ko men toen Houwerts treuzelen in de Ter Leede-defensie bekwaam afstraf te. Dat Ter eede toch de betere ploeg was bewezen Rade die een dot van een pass van knap spelende Keu- I ling afrondde, en de zeer attente Versluis die zelfs voor 1—3 zorgde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7