Bevolking is er nauwelijks bij betrokken geweest ,v. Couve waakhond van gaullisme Gezamenlijke aanpak vervuiling milieu Noodweer in Tirol Uit de Haagse hof geplukt 9 Wamena kiest vóór aansluiting bij Indonesië °r El Salvador wil troepen niet terugtrekken Modder in Oostenrijk 79 ingesloten Poolse mijn werkers gered Nog geen omhelzing Relletjes in West-Berlijn Ondoordacht MAANDAG 28 JULI 196? (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WAMENA De Dani's dansten die hele avond door. Hun India» nengehuil daar leek 't tenminste op was afschuwelijk om aan te horen. Poedelnaakt, op de vreemde bedekking na van de bekende koker, wiegden ze heen en weer op de eentonige roffels, die razend snelle vingers uit de langwerpige oorlogsdrums toverden. >8® De papoea's hier een tweetal in „oorlogstenue" vormen wel een nieuw aspect in het Indonesische cultuurpatroon. NEDERLAND EN DUITSLAND SCHIPHOL Nederland en .^Duitsland zullen nauw gaan samen- bij de bestrijding van de 8Iucht-, water- en bodemverontreini ging, de zogenaamde milieu-hygiëne. iDit heeft staatssecretaris Kruisinga J?mcegedccld bij zijn terugkeer uit Boston waar hij dc afgelopen twee jweken de jaarlijkse Assemblee van ~3de wereldgezondheidsorganisatie ^(VVHO) bijwoonde. Met zijn Westduitse collega, prof. Manger Koenig, is de heer Kruisinga ^overeengekomen dat de wetenschap pelijke resëarch op het gebied van de milieu-hygiëne in de toekomst geza menlijk zal worden uitgevoerd. In de t begin september te houden vergade- ring van regio-Europa zullen de bei de onderministers de plannen verder 1 Tijdens deze vergadering, die in Boedapest wordt gehouden, zal de di recteur van Regio-Europa (onderdeel van de WHO) een tienjarenplan voorleggen dat gericht is op intensi- i vering van de research en het nemen t van praktische maatregelen ter ver- betering van de milieu-hygiëne. Coördinatie t Dit plan komt er op initiatief van Nederland. Ook zal dit plan aandacht schenken aan de inter-Europese coördinatie van deze werkzaamheden en aan efficiëntere controle-metho- den. I In verband met de vervuiling van i de Rijn heeft de heer Kruisinga gesproken met zijn Poolse collega. In de Oder en de Weichsel heeft men in automatisch metingssysteem om de kwaliteit van he/t water te bepalen. WASHINGTON El Salvador I blijft weigeren zijn troepen onvoor- I waardelijk uit Honduras terug te I trekken. Dit ondanks het feit dat de I ministers van buitenlandse zaken van het westelijke halfrond het Middena- jj merikaanse land een ultimatum heb- Vi ben gesteld. ■h Volgens Honduras hebben Salvado- i: riaanse troepen een opmars naar de hoofdstad, Tecucigalpa in de zin. Ze j zouden vanuit verschillende plaatsen ;j naar de stad oprukken. El Salvador I meldt dat drie vliegtuigen van Hon- I duras grensposten hebben aangeval- 1 len. O'er slachtoffers werd niets be- I ken'' r aakt. Dit systeem registreert verontreini gingen in het water automatisch. V ervanging De Nederlandse delegatie in Boston heeft aangedrongen op vervanging van schadelijke landbouwchemica- liën, zoals DDT, die gevaarlijk zijn voor de milieu-hygiëne. Vorig jaar bedroeg het gebruik van DDT 300.000 ton. Volgens staatssecretaris Kruisin ga is 'het moeilijk een alternatief te vinden voor dit bestrijdingsmiddel. Hij heeft de vergadering er op gewe zen dat in Wageningen proeven wor den genomen met genetische bestrij dingsmiddelen. INNSBRUCK WENEN In de late zaterdagmiddag hebben zware onwe- ders in verscheidene delen van Tirol ernstige schade aangericht en ver- kecrsbelemmcringen veroorzaakt. Volgens de politie zijn het zwaarst getroffen het dorp Inzing bij Innsbruck en gebieden in het Sell- rain-dal. Een pas gereedgekomen zwembad in Inzing werd door een aardverschui ving getroffen. Een man uit Innsbruck zou daarbij het leven heb ben verloren. Zijn zoontje wordt ver mist. Het internationale treinverkeer kampte met vertragingen door het noodweer. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen door grondverschuiving versperd, soms over een lengte van honderden meters. Inzing staat voor de helft blank. Het Sellrain-dal is door lawines van de buitenwereld afgesloten. Militai ren bieden hulp. Ook de provincie Salzburg had van onweer met zware hagel te lijden, het ergst in het Halbach-dal en het Hollersbach-dal. Stromen traden bui ten de oevers en bruggen werden weggerukt. In Bramberg in het Hal bach-dal zijn dertig zomergasten in gesloten, in het dorp Hollersbach tien. Het gloeiende houtskool, dat in hun midden opgestapeld lag, verspreidde een aangename warmte. Het was koud en regenachtig in de Baliemval- lei, die zo'n duizend meter boven de zeespiegel ligt. De geur, die uit de vuurhoop kwam. was trouwens ook niet te versmaden. Er werd een var ken, een feestvarken, op traditionele wijze gesmoord. Jazeker, het was feest in het zo moeilijk toegankelijke centrale berg land van West-Irian. Men vierde de overwinning van de mushawarah, welke die dag in Wamena gehouden was, en waar 175 kiesmannen aan hadden deelgenomen. Namens de be volking van het dichtbevolkte regent schap Djajawidjaja had men zich una niem uitgesproken voor blijvende aan sluiting bij Indonesië. Als twee dagen eerder in Merauke een zwaar gemanipuleerde zaak. De oppositie was totaal niet aan het j woord gekomen. De afgevaardigden waren door het Indonesische bestuur i geselecteerd; de bevolking was er nauwelijks bij betrokken geweest. Sluw I LIET DJAKARTAANSE propagan- da-apparaat, bestaande uit tien tallen ambtenaren van het ministerie van voorlichting en in burgerkleren I gestoken officieren, had de eenvoudi ge en primitief-materialistisch den kende stamhoofden op sluwe wijze voor zijn karretje gespannen. Nadat de zogenaamde districtsvertegen woordigers eerst onder zware druk waren gezet ze zouden in de ge vangenis worden gegooid en zelfs doodgeschoten worden, als ze zich te gen de aansluiting bij Indonesië zou den uitspreken werden de nodige lokmiddelen uitgezet. Nieuwe kleren en nieuwe schoenen, waarin de meesten slechts met de grootste moeite konden lopen, omdat ze gewend waren blootsvoets -te gaan. Veel tabak en sigaretten, een glim mende, plastic tas, lucifers zoveel als ze maar hebben wilden, en als hoofd maaltijd de delicatesse rijst. Zoveel rijst zelfs dat een Indonesische bestuursambtenaar wanhopig moet hebben uitgeroepen; „hou daar alsje blieft mee op! Straks komen die knolleneters met pijl en boog naar beneden omdat ze niks anders meer willen eten!" Het Oostenrijkse dorpje Inzing veranderde in een enorme mod derpoel, nadat zich zaterdag middag laat door zwaar onweer aardverschuivingen voordeden Inzing en gebieden in het Sell- raindal werden het zwaarst ge troffen. Woonoord In Wamena was inmiddels een groot mushawarahgebouw neergezet, terwijl uit Biak en Djapoera honder den stoelen naar de Baliemvallei werden gevlogen. Voor de kiesman nen zelf werd een omheind woonoord gebouwd; vier secties ronde, rieten hutten met een koepelvormig dak van palmbladeren. De afgevaardig den van Oksibil, Tiom. Bokondini en Baliem bleven ook tijdens de volksraadpleging gescheiden. Er wa ren zeer zeker taalproblemen, maar de voornaamste reden was toch wel dat in het ondoordringbare oerwoud steeds opnieuw stammenoorlogen op laaien en dat er altijd wel de nodige rekeningen te vereffenen zijn. Een halve week lang sloten de In donesiërs de vaak dagen gelopen hebbende districtsvertegenwoordigers van de buitenwereld af. Deze tijd had men nodig voor het afsluiten van het indoctrinatie- en intimidatiepro ces. Tegen de gechristianiseerde Da ni's werd o.a. gezegd dat het uitbren gen van een stem tegen Indonesië een doodzonde was. Terreur Toen de vliegtuigen met Indone sische ministers en ambtenaren, met VN-waarnemers en met journalisten op de dag voor de mushawarah op de nauwelijks verharde airstrip van Wamena landden, werd aan deze geestelijke terreur de laatste hand gelegd. De volgende morgen om acht uur konden 175 geïntimideerde afge vaardigden naar de met vlaggen en spandoeken versierde vergaderruimte worden gemarcheerd, mensen, met wie men alles kon doen, omdat ze doodsbang waren. WARSCHAU Op één na zijn gisteren alle 80 mijnwerkers gered 1 die donderdag in de kolenmijn gene- I raai Alexander Zawadski bij de I Poolse stad Katowice werden ingeslo- I ten, zo meldt radio-Warschau. De ene 9 omgekomene werd donderdag gedood toen modder en water de mijn bin- I nenstroomde. De eerste geredde kompel kwam I gisteravond zes uur aan de opper- I vlakte nadat reddingsploegen erin J waren geslaagd zich door de modder I een weg naar de ingeslotenen te ba- I nen. Daarna werden snel de anderen I naar de begane grond gebracht. Aanvankelijk raakten 119 mijnwer kers ingesloten, maar een aantal van hen kon vrij snel in veiligheid wor den gebracht. Tijdens hun ondergrondse gevan genschap werden de mijnwerkers via een geboord gat voorzien'van voedsel j en medicamenten. Het bewijs hiervoor wordt trou wens wel geleverd door de zich steeds weer herhalende klucht van unanimiteit van stemmen. Terwijl die van Bokondini zich uit angst voor de Indonesische militairen in de bos sen schuilhouden, had geen van hun vertegenwoordigers de moed te blij ven zitten, toen de voorstanders van aansluiting bij Indonesië moesten gaan staan. Terwijl die van Tiom op wraak zinnen vanwege het gewelddadige optreden van een parachutisteneen heid spraken hun vertegenwoordigers vaak in extase uit dat de mushawara voor hen totaal overbodig was. omdat ze zich al sinds 1945 bij de Indone sische vrijheidsstrijd betrokken had den gevoeld. Het Merdekageroep en de leuze „Van Sabang tot Merauke" was, net zoals in Merauke, niet van de lucht. Armstrong, Aldrin en Collins hebben gisteren voor het eerst na hun succesvolle maanrels hun vrouwen ontmoet. De ontvangst verliep niet met hartelijke om helzingen, want het ruimtetrio mocht nog niet uit zijn mobiele quarantaineruimte. Van links naar rechts mevrouw Collins, mevrouw Armstrong en me vrouw Aldrin bij de aankomst van hun mannen in het ruimte vaartcentrum in Houston. Kwijt De waarheid van de Baliemvallei en omstreken is dat de daar wonende Papoea's de Indonesische bezetters zo snel mogelijk kwijt willen. De primi tieve mensen van het centrale berg land ook het regentschap Nabire met de Wisselmeren behoort hierbij denken daarbij nauwelijks aan po litiek. Ze zijn meer op hun eigen zelfstan digheid uit dan, op de onafhankelijk heid van hun land, laat staan dat hun een Melanesische federatie voor ogen zweeft. Ze constateren slechts dat het hen in economische zin min der voor de wind gaat dan onder de Nederlanders. Ze zijn de zwaar gewapende Indo nesische soldaten, die door het oer woud trekken en hun kampongs be zet houden beu, omdat deze gevan genen maken, varkens stelen, het hun vrouwen lastig maken en hier en daar mensen hebben neergeschoten. Ze voelen zich in elk opzicht ver drukt en onrechtvaardig behandeld, ook uiteraard door de wijze, waarop Djakarta met het in het Akkoord van New York vastgelegde recht van zelfbeschikking omspringt. Verbittering Ik mag helaas geen namen noemen. M'n inforniaten zijn echter betrouw baar en talrijk genoeg om gewicht in de schaal te leggen. Op duistere of afgelegen plaatsen, in fluister gesprekken verklikkers worden door het Indonesische bestuur goed betaald! en via briefjes, die naa-r me toe werden gesmokkeld, heb ik veel kunnen proeven van de ontevre denheid en de verbittering, die er onder de Dani's leeft. Er werd me zelfs een insigne ge toond met de Papoeavlag erop en de woorden West-Papoea eronder in ieder geval een bewijs, dat er iets van een landelijk georganiseerde ver zetsbeweging bestaat. De man, die het splinternieuwe speldje bij zich had, vertelde lid te zijn van de OPM (Operasie Papua Merdeka), de initia len die in West-Irian na elke anti-In donesische daad worden aangehaald. Ook beweerde hij dat er na 4 au gustus, na afloop van de mushawara dus, overal in het binnenland opstan den zouden uitbreken. Hetzelfde had ik ook al een paar keer in Biak en in Djajapoera gehoord. Of op onlusten a la Enarotali in het gebied van de Wisselmeren is 't nu al maanden on rustig alleen maar door de Papoe a's gehoopt wordt, of dat ze straks werkelijkheid worden, zal de toe komst moeten leren. BERLIJN Enkele hond&rden jon gelui hebben gisteravond in West- Berlijn ongeregeldheden veroorzaakt, nadat zeven deserteurs van het West duitse leger enige uren tevoren met een gecharterd toestel van de „Bri tish Midland Airways" uit West-Ber lijn naar Hannover waren overgevlo gen. De demonstranten rukten op de voor een programma dat Kurfurstendamm op tegen het kan- „aar verluidt door De Gaulle is op- toor van de „British European Air- teW tjjdens d]ens verbl(jt in Ier_ ways' en vernielden met stenen_en j Iand na z(jn aftreden. Tot het comité van waakzaamheid PARIJS Generaal de Gaulle heeft een soort comité van waakzaamheid" in het leven geroepen, dat erop toe moet zien dat president Pompidou en de nieuwe Franse regering op het gaullistische pad blijven. De 78-jarige president heeft zijn voormalige premier Couve de Murville, een van zijn trouwste medewerkers, uitgekozen als bescher mer van het gaullisme en hoofdcoördinator van de gaullistische strategie binnen en buiten rege ring en parlement, zo hebben vooraanstaande gaullisten meegedeeld. Men verwacht niet dat de gene raal zich persoonlijk met politieke aangelegenheden zal bemoeien, maar zijn schaduw zal overal zijn. Couve de Murville zal volgens zijn medewerkers na de vakantie „zijn j troepen in slagorde opstellen" voor I de lancering van een „programma en vernielden met stenen en stokken de ruiten van het BEA- kantoor en die van een Chinees res taurant. Toen een sterke politiemacht arri veerde bliezen de jongelui tijdelijk de aftocht en verzamelden zich op nieuw waarna zij de rijweg van de Kurfürstendamm blokkeerden en barricaden opwierpen van voorhan den zijnd bouwmateriaal. Op borden met teksten als „geen hulp van amb tenaren voor mensenroof" eisten de jongelui de terugvoering van de de serteurs naar West-Berlijn. Mensen vluchtten portieken binnen toen de betogers de politie met ste nen bekogelden. Ook ruiten van eta lages moesten het ontgelden. In vele gevallen ging het alarmsysteem dan werken. Verder werden telefooncel len vernield en geparkeerde auto's beschadigd. Verscheidene politieman nen werden omsingeld er verwond. Ook aan het gebouw van het „Mai- son dé France", waarin een bioscoop, een Franse bibliotheek en Franse cul turele diensten zijn ondergebracht, werden vernielingen aangericht. behoren de Gaulles zwager Jacques Venfroux, twee gaullistische links- gerichte economen, Louis Vallon en Jacques Mercier en de befaamde voormalige oorlogspiloot Pierre Closermann. De-gaullisalie Couve de Murville's voornaamste taak is erop toe te zien, dat de rege ring de instellingen van de Vijfde Republiek, elf jaar geleden door de Gaulle opgetrokken, in stand houdt. Bovendien zal hij pogingen tot de de-gaullisatie trachten te verhinde ren. President Pompidou, die premier was van 1962 tot 1968. heeft dan wel beloofd de Gaulle's beleid in grote trekken voort te zetten maar verder is hij vastbesloten een eigen koers te varen. De laatste jaren van hun samen werking waren het nieuwe Franse staatshoofd en de generaal het soms al oneens, en ook ten aanzien van de veranderingen die teweeg werden gebracht door de mei-revolte van vorig jaar verschillen ze van me ning, zelfs zodanig dat de Gaulle Pompidou als premier verving door Couve de Murville. Vaste greep De Gaulle's trouwe aanhangers willen een vaste greep houden op het regeringsapparaat. Binnen het kabi net waakt de minister van defensie Michel Debré een orthodox gaullist tegen alle „afwijkingen", terwijl in het parlement 24 gaullistische af gevaardigden een actiegroep hebben gevormd voor de verdediging van de gaullistische idealen, waaronder on- 00afhankelijkheid zowel van de VS als de Maas bij Velden, Arcen, Wanssum van de Sowjetunie. en Tegelen. De mijnopruimingsdienst „Wij zijn waakhonden van het be is in actie gekomen om de vondsten wind", aldus de Parijse afgevaardig- onschadelijk te maken. i de Hubert Germain, de voorlopige Bommen en granaten in Maas gevonden HEERLEN In de Maasi-vkJing bij Kesrel en Neer zijn zaterdag gra naten en lichte vliegtuigbommen, ver moedelijk uit de Tweede Wereldoor log, ontdekt, die bloot kwamen te liggen door de lage waterstand van de Maas als gevolg van het strijken van de stuwen. Ook zondag werden door de lage waterstand in de Maas in Noord-Lim burg dezelfde vondsten gedaan, gra naten en lichte vliegtuigbommen, in voorzitter van deze nieuwe club. Naar zijn zeggen wil de groep verze keren dat de regering de weg van hervormingen volgt die de Gaulle was ingeslagen, dat de „participatie" tussen werkgevers en werknemers geen loos begrip wordt, en dat de universitaire vernieuwingen worden voortgezet. Einde Russische vloot bezoek aan Cuba HAVANA Het Russische smal deel dat gedurende een week een vriendschapsbezoek aan Cuba heeft gebracht, is gisteren uit Havana ver trokken. Het was het eerste Russische vlootbezoek aan een La tijns-Amerikaanse natie. WENEN In het Itali aans-Oostenrijkse grensgebied heb ben: gisteren zeven bergbeklimmers (vermoedelijk Duitse) bij de beklim ming van de 3600 meter hoge top van de Similaun een val van 500 me ter gemaakt, waardoor twee van hen om het leven kwamen. De overige vijf zijn met hefschroefvliegtuigen in vei ligheid gebracht. v 1-4-—4-JL I I DOOR Ml Het kleinste geschiedenisboekje ter wereld lag vrijdagavond te grij pen in hotel Wittebrug. Het is nog fraai geïllustreerd ook! Op de omslag een exotisch beeld van een inheemse danser met op de achter grond een palmboom en. als ik het goed zie. een kraal. En. eigenlijk wat barser dan ik hem in levende lijve heb gezien, president William V. S. Tubman. Het boekje bevat na melijk de geschiedenis van Liberia, dat zaterdag zijn 122ste verjaardag als onafhankelijke en erkende staat vierde. Omdat de vrije zaterdag geen ge liefde receptiedag is in Nederland hield o'e ambassadeur van Liberia in Den Haag. de heer John Francis Marshall, zijn ontvangst op vrijdag in hotel Wittebrug. met een intiem nafuifje in eigen huis te Wassenaar. Een soort oudejaarsavondviering dus. Op de receptie lag het boekje, een luciferhoudertje met op de flap in vier punten, kort maar krachtig, de geschiedenis van het land. Gesticht in 1822 om precies te zijn op 24 april toen de eerste schepen met in Ame rika vrij geworden negers er land den. In 1847 zelfstandig (de 26ste juli). Als punt drie staat er (in het En gels): was pionier in de strijd voor de emancipatie van het Afrikaanse werelddeel. En punt vier: charter lid-onderte kende dus de eerste verklaring van de Verenigde Naties van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid; gelooft in vriendschap, wederzijdse eerbied en handel, gegrondvest op verdragen en overeenkomsten. Verder leren we er uit dat Liberia Afrika's oudste republiek is en een JLihvriu open deur heeft voor handel en in vesteringen. Overigens was de vakantie wel merkbaar ter receptie, zelfs al zal de bouwvakkersvrijheid geen invloed op de toeloop hebben gehad. Alleen staatssecretaris De Coster zagen we er namens de regering; mevrouw G. J. van Wickevoort Crommelin, jonk- vrouwe Teixeira de Mattos. groot meesteres van H.M. de Koningin was al terug van vakantie, doorge bracht in het Oostenrijkse Bad Gastein. x Mevrouw Marshall, de gastvrou- we, is waarschijnlijk de mooiste vrouw van het huidige corps diplo matique in Den Haag. voor deze ge legenheid gehuld in nationaal ge waad van witte zijde met goudbor duursel. De drie kinderen van het ambas sadeursechtpaar waren ook in tradi tionele kledij, de twee jongens met de scoutsmantel. Het was bijzonder geanimeerd en, al heb ik er zelf niet op gewacht, het lijkt me toe, dat de officiële eindtijd van acht uur ver overschre den zal zijn. Met wat goede wil. geld én ener gie had ik overigens nog een tweede Liberiaanse receptie kunnen mee maken. Ambassadeur Joseph Gra ham, een jaar geleden nog in Neder land en toen Deken van het C.D., nu in Stockholm, zond een uitnodiging voor zijn receptie, die wel precies op de zevenentwintigste werd gehou den in zijn residentie Slottsvagen 5 in Djurshol, het Zweedse Wasse naar. 1VTIXON draait in Azië op de doe- het-zelf-toer. Voortaan zal Ame rika alleen landen helpen die hun eigen zaken willen regelen. Het ac cent wordt verschoven van militaire bescherming naar economische ont wikkeling en regionale samenwer king. Om de Aziatische landen meteen weer gerust te stellen voegde Nixon er echter aan toe, dat zy zich alleen beschermd mogen weten door de „paraplu van het atoomwapen", die Amerika in tyd van nood boven hun hoofden kan ontvouwen. Desgevraagd verklaarde Nixon tegen over journalisten, dat in de interna tionale politiek de kwestie van een atoomparaplu voor zichzelf spreekt. Zijn toezegging zou geenszins bete kenen, dat Amerika nieuwe verplich tingen zal aangaan. Men kan zich afvragen, of de atoom paraplu van Nixon in de internatio nale politiek inderdaad zo vanzelf sprekend is. Is de w(jze, waarop de Amerikaanse president erover spreekt niet wat lichtvaardig, om niet te zeg gen zorgeloos? De Aziatische landen worden niet direct van buitenaf, maar van bin nenuit bedreigd. Vietnam is een spre kend voorbeeld van de ontoereikend heid van atoomwapens, als met steun van een of meer kernmogendheden een zogenaamde bevrijdingsoorlog wordt gevoerd. Nixon denkt in tegenstellingen waar van hy zonder meer aanneemt dat zy biyvcn bestaan. ZU zyn het uit gangspunt van zyn politieke denken en handelen. En zy laten weinig ruimte voor meer dan regionale toe nadering. By aankomst te Manilla zei Nixon, in het belang van de vrede naar Azië te zyn gekomen. „Want ik ben er van overtuigd, dat we ook vrede op aarde kunnen brengen, als de mensheid een man naar de maan kan zenden", luidde zyn boodschap. Nixon springt wat gemakkeiyk met uitspraken om. Wc hebben dit al eerder vastgesteld. Billy Graham noemde woorden van zyn Vriend Nixon al eens ondoordacht. Het lykÉ ook nu het geval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5