Strijd op eigen erf onvruchtbaai voor grote kwaal van onze tijd Portugese bisschoppen mogen niet naar Kampala komen CNV-voorzilter: geen uitbreiding van de samenwerking PVDA ZONDER GELD VERKIEZINGEN IN Nieuw beroep op VS om Biafra te helpen Een woord voor vandaag Hag espraak uit Ockenburgh Afrikaanse bisschoppen weigerden eerst „Is het waar dat God leeft?" alles w en wel BEROEPINCSWERK Ds. Teerink overleden Kongo-nummer van Heerbaan Dr. Rietveld: Primaire vraag komt niet aan bod Defregger is met Doepfner verdwenen Vragen over spoorovergang „Zijn beproefde trouw kent gij echterschrijft Paulus aan de gemeente van Phïlippi in Philippenzen 2 22. Hij spreekt over Timotheus. Het is een getuigenis om jaloers op te zijn. Niet alleen was de jonge Timotheus trouw, maar hij was trouw in dagen van beproevingen. Trouw zijn, als er geen problemen aan de horizon verschijnen, is gemakkelijk. Maar trouw zijn in dagen van spanningen is veel moeilijker. En Timotheus was Paulus ook trouw, toen hij in de gevangenis werd geworpen. Een vriend of vriendin wordt ziek. We gaan hem of haar onmiddellijk bezoeken. We brengen bloemen of fruit mee. Het bezoek wordt op prijs gesteld. Maar de ziekte duurt langer dan een paar dagen of weken. Het wordt een kwestie van maanden, van jaren zelfs. Komen we dan nog zo blijmoedig en trouw? In zulke omstandigheden leert men zijn vrienden kennen. Waar draait ons leven om? Leven we voor ons eigen gemak? Of hebben we iets voor een ander over, zijn we trouw ook als de maanden verglijden? Van Timotheus kan gezegd worden dat Paulus, en ook de gemeente van Phïlippi voor hem belang rijker zijn dan zijn eigen omstandigheden. Hij bewijst dat hij niet voor zichzelf leeft, maar voor hen. Daar hebben we het geheim van een waarlijk christelijk leven. Ons leven behoort onszelf niet toe, maar God. Dat betekent dat we niet voor onszelf mogen leven, maar voor God. En wie voor God leeft, leeft voor zijn naaste. God trouw zijn betekent de naaste trouw blijven. We lezen vandaag: Romeinen 9 6-18. Het Leger des Heils is op zondag 10 augustus tussen 5 en 6 uur voor de radio (Hilversum I) met een Ha- gespraak uit de Haags-Loosduinse camping Ockenburgh. De samen komst wordt geleid door brigadier H. Pauwels van de Zuid Nederland Di visie. Er is een muziekcorps, een zangbrigade en de combo „The Halle luja Sound" van het corps Den Haag luja Sound" van het dorps Den Haag laat zich horen. Getuigenissen worden afgelegd door Maja Ranselaar en mevrouw brigadier N. Pauwels. Schriftlezing: Psalm 32, overdenkingstekst: Lukas 15:21. Industriepastoraat Indiase kerken NEW DELHI - De vijf voor naamste kerken in de Indiase deelstaat Kerala gaan gezamenlijk het industriepastoraat ter hand ne men. Elke kerk zal hiervoor een geestelijke afstaan. Kerala is de kern van een uitbrei dend industriegebied. Van de 12.000 arbeiders is een derde deel christen. Herv.-ger. vrouwen 18 september bijeen ZEIST De hervormd-gerefor- meerde vrouwenverenigingen houden donderdag 18 september in Tivoli hun jaarlijkse bondsdag. Ds. J. van den Heuvel uit Waddinxveen en ds. J. van Sliedregt uit Ouderkerk aan den IJssel zullen spreken over respectievelijk de openbaring en de beleving van de verzoening. (Van onze kerkredactie) JJTRECHT De vragen, die de „verontrus ting" in gereformeerde kring oproepen en die er door de verontrusting gesteld wor den, zijn belangrijk, maar van de tweede orde. Voor de grote wereld is zelfs de strijd om de schriftbeschouwing, die met vuur gestreden wordt, niet van praktische betekenis. Zij, de grote wereld die ook aan onze kerkban ken niet vreemd is, vraagt ons, of het waar is dat God leeft en dat wij leven zullen. Dat schrijft de Haagse gereformeerde predikant dr. B. Rietveld in het Centraal Weekblad. Hij bespreekt daar het nieuwste boek van de Duitse theoloog Helmut Thielicke „Der Evangelische Glau- be". Dr. Rietveld: Thielicke gaat aanstonds in op de vragen, die velen van ons bezig houden en waarvan ik zou wensen, dat zij allen bezig hielden. Ik bedoel de vraag naar de waarheid van het evangelie in zover het spreekt van dingen, die het menselijke te boven gaan, en van krachten, die reddend van buiten de mens tot hem komen. Ik bedoel de vragen betref fende de juiste interpretatie van leven en geest Gods. Is Hij een wezen, dat bestaat los van het schepsel, of kan Hij slechts leven in het schepsel. Is Hij wél de diepste grond der dingen, maar tegelijk onlosmakelijk één met de dingen, zodat Hij met de dingen staat en valt? En als het zo is dat Hij leeft en denkt en gevoelens heeft buiten mijn leven, den ken en gevoelen, als een volkomen ander wezen KAMPALA *-» Om de Afrikaanse bisschoppenconferentie te redden heeft het Vaticaan Portugal voor het hoofd moeten stoten. Uitnodigingen aan de Portugese bisschoppen van Mozambique om de conferentie ook te komen bijwonen werden ingetrok ken. De uitnodiging stuitte op fel IViet geweten Ik heb het niet geweten, dat het mijn broeder was, mijn zuster en mijn moeder, toen ik dat erge las. Ik heb het niet geweten, toen ik het doodsbe richt van al die kleine kleuters zag in een vergezicht. Ik heb het niet ge weten, 'k gaf hen geen brood en zelfs geen beker water in de ure van hun nood. Ik heb het maar vergeten, dat Jezus eenmaal zei: Geeft gij hen toch te eten, zo doet ge ook aan Mij. „En Jezus sloeg Zijn ogen op en zegende de broden, zodat zij allen aten en verzadigd waren." Ik heb het nie: geweten, ik bad niet voor die mens. 7k wou het liefst vergeten Gods speciale wens: Wil *t Wonder niet vergeten, uw bidden geeft hen eten. Leiden E- van Houwelingen Kerk-zijn Eigenlijk betekent Kerk-zijn bruid van Christus zijn op aard. Maar zijn ook wij, Vrijgemaakten, deze mooie naam nog waard? Wij, die toch ook 's zondags horen: hebt u naaste altijd lief. Maar intussen haten wij de mensen van de „Open brief". Wij, die dominees wegsturen die toch preken naar het Woord. Wij, die toezien hoe op classes kerk na kerk maar wordt vermoord. Wij, die onze tijd besteden aan geruzie op papier en gemeentele den klagen: Dominee komt nooit meer hier. Mensen, moeten wij zo doorgaan met dit kerk-verwoestend werk? Moe ten wij onszelf vernielen, komt er dan al weer een kerk? Laten wij hier toch mee stoppen anders zijn we op dood spoor. Andere zaken, andere taken gaan toch zeker dringend voor? Eigen lijk betekent Kerk-zijn: bruid van Christus zijn op aard. Laten wij er toch voor waken, dat dit door ons wordt bewaard. Kinderdijk F. P- van Kleef West-Irian (3) Prachtig waren d ebeloften, in 1962 aan de bevolking van West-Irian ge daan. Prachtig zijn de woorden van Indonesië over het moesjawara-sys- teem. Afschuwelijk zijn de daden van Indonesië jegens de bevolking van West-Irian; afschuwelijk ook is het verraad van de Nederlandse regering en de VN. Ontwikkelingshulp geeft Nederland aan Indonesië op grote schaal zonder dat werd afgewacht of het akkoord van 1962 wel werd nage komen. Wat nu op West-Irian gebeurt is in strijd met dit akkoord en heeft met volksraadpleging niets te maken. Wil men die eerlijk laten verlopen, dan zou men elke kiesgerechtigde in woner van bet land in vrijheid zijn etem moeten laten uitbrengen. Goedereede A. v. d. LAAN NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep (vac. A. Gooijer), t. Smit te Putten: door de gen. synode tot zendingspredikant (t.b.v. Evang. Broedergemeente in Suriname), P. Jan sen, laatstelijk pred. te Wormerveer. Aangenomen naar Leidschendam (vac. Ar F O. van Gennep; toez.), O. Th. teoonstra te -s-Heer-Hendrikskinderen, 'die bedankt voor Haren (Gr.) (vac. H l de Wilde) en voor Vlaardingen (vac.) chtuskerk; toez.); de benoeming tot rijstand in het pastoraat te Grollo, G. -v- -- l pred. te Heerewaar- verzet bij de Afrikaanse geestelijk heid. De conferentie is voor de Rooms- Katholieke Kerk bijzonder belang rijk, omdat dit de eerste pan-Afri- kaanse bisschoppenconferentie wordt en omdat de paus donderdag het slot van die conferentie wil bij wonen. De bijeenkomst vindt plaats in Kampalö, de hoofdstad van Oeganda. Oorspronkelijk had dit land gewei gerd visa te verstrekken aan blanke bisschoppen uit Rhodesië en Zuid- Afrika. Voor die eis wilde het Vaticaan niet buigen. Het liet de regering van Oeganda weten dan te zullen uitzien naar een andere stad. Oeganda legde zich toen bij die eis neer. Verzet De conferentie in Kampala begint morgen. Zij zal worden bijgewoond door 44 priesters, die op de hoogste sporten van de hiërarchische ladder in Afrika staan. De bedoeling is ty pisch Afrikaanse kerkelijke proble men te bespreken. In de hoofdstad Kampala van de Afrikaanse staat Oeganda aan het Victoriameer komen van morgen tot donderdag bisschoppen uit Afrika bijeen voor hun eerste pan-Afrikaanse conferentie. De slotdag van deze bijeenkomst zal bijgewoond worden door de paus. (Van een onzer verslaggevers) Geheel onverwacht is de atgelopcn nacht in het zieken huis Bethel ds. J. H. Teerink, gere formeerd predikant van De Lier, overleden. Ds. Teerink zou 21 sep tember diet emeritaat z(jn gegaan. Ds. Teerink verbleef reeds geduren de drie weken in het ziekenhuis. Zijn toestand was dermate goed, dat hij morgen uit het ziekenhuis zou zijn ontslagen. Hij werd in 1904 geboren en werd in 1941 predikant te Zetten. Op 27 april 1947 kwam hij naar De Lier, waar hij nu dus een ambtsperiode van 22 jaar heeft vervuld. Vrijdagmiddag om half twee zal in de Johanneskerk een rouwdienst worden gehouden, die o.m. zal wor den geleid door ds. H. Koetsveld en een collega-predikant uit de classis Delfland. Na deze dienst zal het stoffelijk overschot op de algemene begraafplaats worden begraven. WARSCHAU Aan de vooravond van de viering van 25 jaar communis me in Polen heeft de regering van ^iat land een amnestie-regeling aan gekondigd. Volgens waarnemers is de regeling voornamelijk bedoeld voor jonge Po len die vorig jaar waren gearresteerd wegens het deelnemen aan studenten- relletjes en -demonstraties. Omdat oorspronkelijk ook de twee Portugese bisschoppen waren uitge nodigd hadden vele Afrikaanse prela ten laten weten de conferentie niet te zullen bijwonen. Toen de paus meedeelde dat hij zelf de conferentie wilde bezoeken, lieten ze weten dat ze ook dan niet zouden komen. Uit eindelijk boog het Vaticaan voor deze Afrikaanse eis. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het derde num mer van de 22ste jaargang van De Heerbaan, een tijdschrift voor de zendingswetenschap uitgegeven door de Nederlandse Zendingsraad is ge heel gewijd aan Kongo-Kinshasa. Het is samengesteld door A. de Haan die jarenlang in dit land gewerkt heeft. Hij schrijft: „Naast alle zwakheid die het Nederlandse protestantisme eigen is, meen iik dat we voor de opbouw van de kerk van Christus in Kongo een belangrijk aanvullend ge luid kunnen laten horen. Met name geldt dit in de theologische sector, de verhouding kerk en staat, en de pro blematiek van christelijk onderwijs, van kleuterklas tot universiteit." Het nummer geeft een brok geschiedenis van dit uitgestrekte land, dat 70 maal zo groot is als Nederland en maar weinig meer in woners telt. Verder zijn er een beschrijving van de protestantse ker ken, van de Rooms Katholieke Kerk, van het lager,- middelbaar en hoger onderwijs en een beschouwing van C. van der Poort over „Kerk, zending en samenleving." Er is geen apart artikel opgenomen over de Kerk van de Kimbangisten die tot de Wereldraad van Kerken wil toetreden: dit is een geheel auto nome rrtessiaanse beweging in dit land, die enorm snel is gegroeid zon der buitenlandse hulp. Jammer is ook dat er geen artikel is geschreven over de wijze waarop Nederland helpt. Het blad zwijgt over het werk van Nederlandse officieren van het Leger des Heils, de baptisten en zo veel anderen. dus dan de mens of dan de mensheid, hoe komt het dan, dat Hij zich uiet duidelijker mani festeert? Ontmoeten De aloude vraag is: Hoe ontmoet ik God? Die vraag is er door alle eeuwen heen geweest en die vraag beheerst ook onze eeuw. Alleen in onze eeuw dreigt God opgeslokt te worden door de mens. Hij gaat op in ons handelen, denken, strijden, lachen, wenen, liefhebben en haten, lijden en hopen. Hij is er dan in het verkeer tussen de mensen en nergens anders. Deze vragen waren rond door onze tijd en oefe nen ook onder de gedoopten en onder de belijdende leden van de kerk hun sterke invloed. Het ant woord is niet gemakkelijk. Het is wel gemakkelijk, wanneer men van een hulpstellage gebruik maakt, namelijk het geheel aan overtuigingen van een vorige generatie, noem het hun belijdenis. Die belijdenis is mij zelf heel veel waard. Ik behoor tot de mensen, die aan de catechismus bij voorbeeld zoveel te danken hebben, dat zij het tegenwoordig geschimp er op slecht kunnen verdra gen. Maar wee ons, als wij behoren tot een genera tie, die niet zijn „geloof belijdt", maar „Zijn belij denis gelooft". Daarom lijkt tegenwoordige strijd op eigen erf rondom exegetische en dogmatische kwesties, hoe belangrijk zij relatief ook is, toch voor de grote kwaal van onze tijd, onvruchtbaar. De vraag of een bepaalde vertelling in het oude testament een feit of een verhaal bedoelt te geven, is minder belang rijk dan de vraag of de boodschap van dat feit of dat verhaal waar is. Beloften En om de beantwoording van die primaire vraag gaat het. Men kan hem wel zo formuleren: Is de vervulling van de beloften Gods in de Heilige Schrift alleen zo te verstaan, dat een allerlaagste generatie over wellicht miljoenen jaren eens een staat van gelukzaligheid bereikt via de weg van een innerlijke ontwikkeling in de mensheid? Of mogen u en ik hoe veeg ons leven ook is, er in e. '0 delen krachtens een genadegave Gods, via het woi der van opstanding en herschepping? Ik ben ten volle bereid geïnteresseerd te luister* naar de behandeling van exegetische en hermen© tische kwesties. Ze zijn stellig voor de groete vrai niet zonder belang, zij het van bijkomstig belai Maar geboeid, op leven en dood, ben ik pas bij vraag of God leeft ja of nee. En dan moet men m niet afschepen met een lijdende God, opgesloten mijn eigen, in ons eigen zwak bestaan, maar d; bedoel ik de God Israëls en de Vader van Je» Christus, zoals mijn ouders aan Hem dachten tot zij mij lieten dopen. Op deze vragen gaat Thielicke in. Ik weet niet onze theologen, die de eerst-aangewezenen zijn oi het gesprek met hem te voeren, in alles met ha meegaan. Tweede orde Wel zou ik wensen, dat onder ons de discussie het niveau van deze vragen gevoerd werd. De vn gen, die de verontrusting in onze kring oproepen die er door de verontrusting gesteld worden, zij belangrijk, maar van de tweede orde. Zij gaan nog altijd uit van een gemeensehappi lijk geloof, een gemeenschappelijke basis, waarb wij niet ophouden elkaar te betuigen, dat wij n tuurlijk niet twijfelen aan de goede trouw, de ern en het geloof van elkaar. Dat zal best terecht zij maar voor de grote wereld zijn al die plichtplegii gen niet van belang en zelfs de strijd om schriftbeschouwing die dan daarna met vui gestreden wordt, niet van praktische betekenis. Zij, de grote wereld, die ook aan onz kerkbanken niet vreemd is, vraagt ons, het waar is, dat God leeft en dat wij leve zullen. Het is toch duidelijk, dat onze tijd o B een heel eigen manier moeite heeft met de2 vraag. Wij weten ontzaglijk veel details va veel levensgebieden, en in geen enkel deta is er iets dat lijkt op een ingrijpen Gods. 365 1 13 2 3 4 5 5 7 8 9 10 11 12 Vul hor. in: 1. bel, 2. stengel, 3. volk, 4. omgeslagen zoom, 5. nachtge waad, 6. medeklinker, 7. medeklinker, 8. vriend (Fr), 9. monster, 10. geeste lijke, 11. zandaal, 12. dwaze gewoon te. Bij juiste oplossing leest men vert. 13 een zegswijze. Oplossing vorige puzzel. Hor. 2. aster, 7. poort, 8. Demer, 9. eigen, 10. een. 12. eel, 13. Ars, 15. slier, 17. Empel, 19. er, 20. op, 21. enter, 24. kleed, 26. nis, 27. eel, 29. lee, 30. dinar, 32. Assen, 33. roede, 34. merel. Vert. 1. morel, 2. are, 3. stier, 4. edele, 5. ren, 6. serre, 10. Essen, 11. niets, 13. appel, 14. slede, 16. ere, 18. mol, 22. Nisse, 23. reine, 24. klare, 25. Eelde, 28. en, 30. dem, 31. rol. UTRECHT De principiële bereidheid van het Christelijk Nationaal Vakverbond tot sa menwerking met beide andere vakcentrales betekent niet dat binnen afzienbare tijd een uit breiding van de al bestaande sa menwerking zal worden gesti muleerd. Dit zegt de voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, in een vraaggesprek met het NKV-blad Ruim Zicht. Volgens de heer Lanser wordt bin nen het CNV niet overwogen nieuwe vormen van samenwerking aan te gaan, zolang niet eerst is vastgesteld wat dat precies voor uitwerking zal hebben op de totale positie van het C.N.V. De verklaringen in het ontwerp vi sieprogram en in de beleidsconclusies naar aanleiding van de opvattingen van CNV-leden, moeten volgens de heer Lanser worden beschouwd als een bevestiging van de al bestaande samenwerking en niet als een aan kondiging van nieuwe initiatieven op dit terrein. Zoals bekend wees een enquête uit dat 62 procent van de CNV-leden voor een fusie met het NKV is en 50 procent voor een fusie CNV-NKV- NVV. Het CNV zoekt naar een conceptie om datgene wat leeft bij de drie vak centrales te kunnen honoreren. Als zo'n conceptie wordt gevonden en als die ook aanvaardbaar zou zijn voor de andere vakcentrales, dan kan men volgens de heer Lanser veel gerich ter te werk gaan. Maar zolang die conceptie nog duidelijk voor ogen staat kan men zich beter onthouden van uitspraken die niet door de eigen kring worden gedragen en die aan leiding kunnen zijn voor allerlei mis verstanden. Toch meent de heer Lanser dat een uitbreiding van de samenwerking wellicht mogelijk is wanneer de vak beweging totaal nieuwe activiteiten gaat ontwikkelen. Hij denkt daarbij speciaal aan een wetenschappelijke signalering van de technologische ont wikkeling en de gevolgen daarvan voor het welzijn van de werknemers en de hele bevolking. Financiële debacle dreigt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de eerste week van september zal de PvdA-partijraad de drastische bezuinigingsvoorstellen van het PvdA-bestuur goedkeuren. Het jaarlijkse tekort heeft dit jaar het half miljoen overschreden, nadat vijf jaar geleden voor het eerst een tekort van honderd duizend gulden werd geboekt. Het ledenaantal is in die tijd teruggelopen van 140.000 naar ruim 110.000. Men verwacht dit jaar nog 5000 bedankjes. Verleden jaar al meende het partij bestuur dat een bankroet slechts zou kunnen worden voorkomen indien op alle posten bezuinigd zou worden. De slachtoffers van de jongste voorstellen zijn: de wetenschappe lijke bureaus (Dr. Wiardi Beck- manstichting en Koos Vorrinkinsti- ROME Italiaanse recher cheurs hebben een politierapport gevonden uit de oorlogstijd waarin melding gemaakt wordt van de Duitse moord op zeven tien gijzelaars in het Italiaanse dorpje Filetto. De hulpbisschop van München, Matthias Defreg ger heeft indertijd opdracht tot die moord gegeven. Na een aan klacht van een communistisch politicus is de Italiaanse politie een onderzoek begonnen naar deze affaire. Er is ip Italië nu een arrestat'ebe- vel uitgevaardigd voor Defregger, zo dat hij zidh niet meer in dat land kan vertonen. Toen het Duitse weekblad Der Spiegel voor het eerst deze oor logsmisdaad publiceerde is Defregger met tijdelijk verlof gegaan. Hij heeft de laatste weken doorgebracht bij fa milieleden in het Oostenrijkse dorpje Linz. Zaterdag heeft de aartsbisschop van München, kardinaal Doepfner hem plotseling in dat dorp opgezocht Ze hebben samen een lang gesprek van enkele uren gehad en daarna zijn ze samen vertrokken. Het is nog niet bekend waar ze zijn heengegaan. liet weer in Europa tuut) krijgen een ton minder, het Utrechtse onderzoek Proeftuin der Democratie dat onder leiding van Marcel van Dam staat, zal voortijdig worden beëindigd (Van Dam is al naar de VARA overgegaan), het par tijsecretariaat zal worden gereorga niseerd, de jongeren- en vrouwenor ganisatie en de *prot. chr. werkge meenschap krijgen minder geld en wat misschien nog wel het belan- rijkste is er zal ƒ71.000 minder in het verkiezingsfonds worden gestort. In totaal zal de bezuiniging ƒ543.000 bedragen. Brief aan rijken Bezoldigd partijsecretaris Cor Baan die wegens een persoonlijk conflict ontslag nam, zal niet worden vervan gen door een betaalde functionaris. Zoals bekend heeft partijvoorzitter Vondeling aan ongeveer 150 „rijke" partijleden een brief geschreven waarin hij om een extra bijdrage van 1 procent van het jaarinkomen vraagt. De ingrijpende besnoeiingen bij de PvdA worden pas goed geïllustreerd aan de hand van wat men nodig- denkt te hebben voor het verkie zingsfonds. De Statenverkiezing van 1966 kostte ƒ487.000 en de Kamer verkiezingen van 1967 ƒ518.000. Na de bezuiniging is voor de Staten verkiezing van volgend jaar ƒ233.000 beschikbaar. DEN BOSCH Het lid der Staten van Brabant, de heer mr. J. N. Schol ten heeft inzake de vertraging bij de aanpassing van de spoorwegovergang in de provinciale weg te Uden aan het college van gedeputeerde staten de volgende vragen gesteld: Hebben Gedeputeerde Staten ken nis genomen van persberichten, waarin gesproken wordt over vertra ging bij de aanpassing van de spoor wegovergang in de verbrede provin ciale weg te Uden? Hebben Gedeputeerde Staten ken*1 nis genomen van de mededeling van een functionaris van de Nederlandse Spoorwegen, dat deze vertraging tt wijten zou zijn aan het feit, dat d( spoorwegen 10 jaar hebben moeten wachten op tekeningen van de Pro vinciale Waterstaat? (De Stem 22-7-69). Zo ja is deze mededeling juist en wat zijn de redenen, die leid hebben tot deze lange tijdsduur? Volgens dezelfde berichten zou een meningsverschil tussen de provincie en de Nederlandse Spootwegen over de kosten van de aanpassing van de spoorwegovergang geleid hebben tot de zeer ernstige vertraging. Is dit juist, en zo ja, willen Gedeputeerde Staten hun visie terzake geven? Oplossing van dit ver- keersvraagstuk in de gemeente Uden is urgent. Kunnen Gedeputeerde Staten me dedelen welke perspectieven er ter zake voor de belanghebbenden bestaan? weer max.t. n.sL gist. Amsterdam l.bew 24 0 Brussel onbew. 28 0 Frankfort zw.bew. 29 0 Genève onbew. 28 0 Innsbruck l.bew. 29 10 Kopenhagen geh bew. 21 0 Locarno l.bew. 29 0 Londen regen 27 0.1 Luxemburg mist 26 0 Madrid h.bew. 35 0 Majorca onbew. 28 0 München onbew. 28 0 Nice onbew. 28 0 Parijs onbew. 29 0 Rome onbew. 30 0 Wenen onbew. 33 0 Zürlch onbew. 25 7 Gesprek over dagvluchten vastgelopen (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Joint Church Aid, de interkerkelijke organisatie die nog steeds voed sel naar Biafra blijft vliegen heeft een ernstig beroep gedaan op de regering van de Verenigde Staten om in te grijpen. Edward M. Kinney verscheen voor de senaatscommissie die een onder zoek instelt naar problemen met betrekking tot vluchtelingen. De Verenigde Staten, zei hij, moe ten de garantie geven aan Biafra dat voedselvluchten 's nachts naar het vliegveld Uli niet inhouden dat dat vliegveld overdag niet is te gebrui ken voor militaire doeleindeh. Bovendien moeten de Verenigde Staten Nigeria duidelijk maken dat Biafra niet kan toestemmen dat Nige ria toezicht houdt op de voedsel vluchten.' Een mogelijkheid zou zijn dat Nigeriaanse autoriteiten de kans krijgen om op de vliegvelden waar de voedselvluchten vertrekken dit onderzoek in te stellen. Belachelijk De beschuldiging van Nigeria dat de voedselvliegtuigen ook wapens be vatten noemde hij „belachelijk". Hij bood de Amerikaanse senatoren de officiële vliegpapieren aan die gecori- troleerd zijn door de plaatselijke au toriteiten van Soa Thomé. Volgens de verklaring van Kinney Is het op het ogenblik onmogelijk om een overeenkomst te sluiten die voedselvluchten overdag toestaat. De bespreking daarover zijn volgens hem volslagen vast gelopen. Toch moeten die vluchten er komen. Ook vroeg Kinney de Amerikaanse regering opnieuw pogingen te onder nemen om het zenden van wapens naar Nigeria en Biafra onmogelijk te maken. „Onze regering moet niet al leen spreken maar ook handelen", zei hij. Als er niet zeer spoedig meer voedsel naar Biafra gezonden kan worden, zullen opnieuw duizenden en nog eens duizenden vrouwen en kin deren sterven. Op het ogenblik heb ben de posten die niet minder dan 2,5 miljoen mensen voedden hun deuren moeten sluiten. Bataafsch Genootschap schenkt gemeente vijfduizend gulden ROTTERDAM Het Bataafsch Genootschap der Proefondervinde lijke Wijsbegeerte heeft ter gelegen heid van zijn 200-jarig bestaan de gemeente een bedrag van 5000 gulden geschonken. Aan dit geschenk is de voorwaarde verbonden dat het bedrag zal worden gebruikt ten behoeve van een studie reis van een ambtenaar van het Ge meentelijk Rekencentrum ofwel, zo als het protocol vermeldt, „onder de expresse condicie en voorwaerde nochtans dat dit bedrag ten goede zal komen aan een der reeckenmeesters van het Stedelijke Reeckencomptoir voornoemt voor reis- en teerkosten overzee". Russen oefenen in T s j eehóslowakij e PRAAG In Tsjecho-Slowakije zullen van 18 tot 25 augustus Ru- sisch-Tsjechoslowaakse manoeuvres worden gehouden die samenvallen met de eerste verjaardag van de in val van het Warschau-pact in Tsje cho-Slowakije. zo is gisteren uit doorgaans welingelichte bron in Praag vernomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2