Uiver^vlie; Nieuwe :er Moll: komt er au Niet alleen de auto laten nakijken Witte over muizen de trippelen maanstenen Intelsat 3 opgehangen Brooke: Ik had schuld Geen Westduitse U-boten zonder fiat van WEU Vóór de vakantie naar de huisarts Meer door doden ziekte dan ongeluk Gevangenis in West-Berlijn werd bestormd Frankrijk boycot weer WEU-zitting 5 ZATERDAG 26 JULI 1969 Een brede lach. Hij neemt een slokje van zijn borrel. „De familie zei: "t Is jammer van die jongen an Moll. Die wil gaan vliegen, die is niet goed snik!" Dat werd gezegd in 1924. Gisteren liep de nu 69-jarige commodore J. J. Moll vol interesse rond 'e op de jubileumtentoonstelling van de KLM in Utrecht. Tussen de oude veteranen en de afbeeldin- van reuzenjets, ontdekte ik hem. Js Moll, een van de legendarische „vier van de Uiver", lijkt een wandelend stuk KLM-geschiedenis. herinneringen ophalen? „Ik hou daar niet zo van. Op een dag als vandaag is dat leuk. maar 'ly Huib Goudriaan je moet niet aan het verleden vastzitten. Het wordt zo gauw van: Piet weet je nog wel? En we zegt: 't Ouwe gaat voorbij, 't nieuwe komt er an, orj 't i6 de beste man, die met zijn tijd, mee gaan kan." K Jan J. Moll is met zjjn tijd -Eïneegegaan. Geboeid volgde hjj 'Cdeze week de maanvlucht (niet yjoni de franje, maar om de tech- ontwikkeling). Ook de el bouw van het Frans-Engelse 'vliegtuig de Concorde heeft zijn, ^kritische, belangstelling. Jjjg Dat iets verder kijken is niet 3fot de luchtvaart beperkt ge bleven. „Toen ik in 1924 mijn '[•[brevet had gehaald werd ik (zo heette dat) leerling-vliegenier /(adspirant-reserveoff icier. Daarna kwam de betaalmees- ni.ter: m'n uitrusting kostte 2400 g.: gulden ik moest ook zo'n o-j Kwart pakkie deftig met pluimen heben. Maar een sabel, die te 9 jjcort was er zat zó'n stukje kocht ik op de veiling. had ik nog geld over voor ^fcen zware Harley Davidson." 8.Een vooruitziende blik, ook voor Retails. Moll houdt niet van ..opgehemeld" R -orden. „De KLM bestaat vijftig aar, en van dat vijftigjarig bestaan een onderdeeltje geweest, chrijf liever over onze maatschap- ■i Maar bij de opening van de ten toonstelling gistermorgen in de Utrechtse Beatrixhal (de expositie i ijuurt tot 10 augustus) zei drs. F. Le- s Jeboer, directeur van de KLM-Ne- °^lerland: „Het is bij de KLM rtjet de iejewoonte veel te praten over het' W: ierleden, maar bij een gouden jubi mag het motto wel zijn: Hoed <jf voor het verleden Hij noemde de ie tentoonstelling een eerbewijs aan de tioniers „die hier aanwezig zijn." Wat zou de KLM ook zijn zonder .yapenfeiten als 's werelds eerste in- j-lercon tinental e vlucht (Amster dam—Djakarta) in 1929. het interna- Tionale record van de „Pelikaan" met kerstpostvlucht AmsterdamDja- outtarta in 1933 en de eerste prijs in de 1 Sjandicap-race LondenMelbourne eP roor de „Uiver" in 1934? I: Wapenfeiten ondenkbaar zonder grjamen als Smirnoff, Beekman, Par- hentier en Geysendorffer. om er grdechts enkele te noemen, oepl •ep )ruii B Er zou een illustere rij kunnen yorden opgesomd, met als eerste na- uurlijk Albert Plesman, de eerste di- ecteur en bouwer van de KLM. En n die rij mag Moll niet ontbreken. Hij was een van de vier beman- ingsleden van de „Uiver", die i n 134 in Nederland minstens zo ge- .erd waren, als thans de mannen /an Apollo-11 in de Verenigde Sta- Deze vliegers waren: C. van :gge, radiotelegrafist; K. D. Par- lentier, gezagvoerder; B. Prins, irktuigkundige en J. J. Moll, weede piloot. Parmentier verongelukte in 1949 in ¥estwick (Schotland) en Van Brugge ferd in 1943 tussen Bristol en Lissa- on neergeschoten. Naast Moll is ►rins nog in leven. De heer Moll: „Met Battist en El- »rman vloog ik in 1931 met de „Abel voor het eerst naar Austra- En omdat ik de Australische rou- dus al gedeeltelijk kende, nodigde "-salesman me uit met de „Uiver" mee vliegen." Vier van Uiver JAN J. MOLL poseerde gisteren onze fotograaf moest wel aandringen bij de beroemde foto van de „vier van de Uiver", die op de tentoonsteUling is te zien. Op de foto uit 1934 derde van links tweede piloot Moll. (Foto Herbert Behrens) V Eerste squadron De vlucht met de „Uiver" een ekend verhaal is toch slechts een ragment uit het leven van Moll. «Haast de Melbourne-vlucht zijn er ndere dingen: het op poten zetten pn het eerste squadron van de Ma- Luchtvaart Dienst in 1940 in |:hotland. „Dit gebeurde samen met van Olm. H. Schaper, N. Beets, jhr. is en Piet v.d. Griend." Moll was i chef-instructeur. ..i dc oorlogsjaren vloog hij als SSSijwilliger over de Atlantische Occ- en maakte hij een lange trip met QÏVins Bernhard: onder meer voor een CKhtmoeting met de generaals Elsen- flrftwer en Montgomery. vflMoll ontmoette Monty persoonlijk. J®en harde man, ook hard voor zich- maar bijzonder menselijk voor ^^^jn troepen." Zeevaartschool Jan Moll zou aanvankelijk stuur- lan worden. Hij bezocht de zee- ba rtschool in Vlissingen en was het irste jaar van de Eerste Wereldoor- >g op de grote vaart. „In Huil maak- 1 ik mee dat van die kleine bomme- i<es uit een Zeppelin vielen. Dat was ie een drama! Later heb ik de bom- (rdementen van Londen en Rotter- m meegemaakt: kun je nagaan wat n ontwikkeling!" Na dat eerste jaar grote vaart, Wam hij op kantoor bij zijn vader 1 Rotterdam (hij is geboren Rotter- jimmer). „Na zes maanden was ik aar doodziek van. Toen heeft vader I agrvoor gezorgd dat ik bij een firma I Indië kon komen. Maar ik had altijd al willen vliegen: dus ik haalde mijn vliegbrevet Wat hebben we daar gevlogen met die De HavillandsSoms stond je in een oerbos met zo'n ding." In 1927 stapte Moll van de toenma lige militaire Luchtvaart over naar de KLM. Hij maakte ook een van de proefpostvluchten (met één motor) Holland-Indië. In 1928 werd de Ko ninklijke Nederlands-Indische Lucht vaart Maatschappij (KNILM) opge richt. „Je moet erheen, zei Plesman. Als u me belooft, dat ik na vijf jaar in dezelfde rang als kapitein bij de KLM terug mag komen, zei ik." Moll ging naar Indië en na vijf jaar was hij terug. In 1955 werd hij gepensioneerd, maar tot 1964 bleef hij nog adviseur van de KLM. „Ik heb toen een nieuw leven buiten de luchtvaart opge bouwd. Bij het ouder worden is het prettig iets nieuws te gaan doen: je moet niet vasthouden aan het verle den." Meegroeien Wel houdt hij zich sterk bezig met nieuwe materialen in de vliegtuig bouw. „Ik vind het jammer dat bij de Concorde aluminium wordt ge bruikt. De Amerikanen gebruiken voor de nieuwe Boeing titanium, een nieuw materiaal. Voor die hoge snelheden, die er toch komen, is aluminium niet geschikt, maar de Amerikanen kijken altijd een streepje verder. Die su personische snelheden hou je toch niet tegen. Zo is het met alles, ook met industrialisatie. Ik ben een groot vriend van Oost- voorne, maar dat er allemaal in dustrie komt, staat vast. We zijn nog maar een klein industrieland, maar we moeten nog veel groter worden. Wie niet meer meegroeit, verschrom pelt en gaat dood." Jan Moll is ook dol op verven en timmeren. „Ik heb een zes- tons-zeiljacht, de „Abel Tas man"; het leukste vind ik het eind maart, april een hele maand aan die boot te werken." Ex-vlieger Moll, die het een „beroerde toestand" vindt dat piloten, „goed of niet goed" op hun 55ste worden gepen sioneerd, pakt nog graag iets aan. Met een open oog voor het nieuwe. Net als de gouden KLM. Een Vliegende Hollander vindt geen rust. BOERDERIJ te koop in REIJEN (N.-Br) met 1 ha. grond. Gelegen in bosrijke omgeving. Voor alle doeleinden geschikt. Prijs n.o. t.k. Tevens nog 3Vi HA INDUSTRIETERREIN prijs f 3.50 per m2. telefoon 01612 2164. KAAP KENNEDY Een grote nieuwe satelliet voor commerciële verbindingen (telefoon en tv) is giste ren gelanceerd om op ca. 36 km bo ven de Atlantische oceaan te gaan „hangen". Op die hoogte komt de snelheid van de Intelsat 3 overeen met die van de aarde. Het lijkt dan of hij voor altijd boven hetzelfde ge ografische gebied hangt. (Hij neemt de plaats in van de satelliet, die in juni uitviel. LONDEN De Westduitse rege- j ring heeft de mede-ledenstaten van de I Westeuropese Unie de verzekering I gegeven, dat ze zonder uitdrukkelijke toestemming van de WEU niet zal toestaan dat op Duits grondgebied onderzeeboten worden gebouwd. De Britse regering had Bonn om een verklaring gevraagd voor het be richt als zou Duitsland de plannen hebben goedgekeurd voor de bouw van vier U-boten met een waterver plaatsing van meer dan 1000 ton ten behoeve van Griekenland. In het Verdrag van Brussel, op grond waarvan in 1954 de Westeuro pese Unie tot stand kwam, is een protocol opgenomen dat West-Duitsland toestaat zes U-boten te bouwen met een waterverplaatsing tussen 450 en 1000 ton. gaande jaren, niet alleen door de bo vengenoemde cijfers maar ook door andere factoren. Mejuffrouw Van Lennep: „het seizoen begint eerder. Begint de drukte voor ons anders al tijd begin juli, nu was dat al half juni het geval. Wellicht het gevolg van de vakantiespreiding waarop zo gehamerd is. Ook is er een invloed merkbaar van de adviezen die via de massamedia verspreid zijn. Het heeft wel een paar jaar nodig gehad, maar het is nu merkbaar. Het aantal radi o-oproepen is minder geworden. De mensen laten meer dan vroeger hun adressen achter. Ook de adviezen om uitgerust weg te gaan en niet te lang door te rijden beginnen door te drin gen". Eveneens anders ligt het met A de auto-ongelukken. „Ook hier weer j i duidelijke verschillen. De auto's heb- voor de vakantie laat onderzoe- j3en vergeleken met een paar jaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is niet alleen belangrijk dat men zijn auto laat keuren voordat men op vakantie gaat. Het is minstens zo verstandig dat men zichzelf ken door de huisarts. Een uitspraak die mejuffrouw M. C. A. J. van Lennep, hoofd van de alarmcentrale van de ANWB in Den Haag, zuchtend doet. De cijfers van het nieuwe vakan tieseizoen 1969 spreken een grimmige en verontrustende taal: Het overlijden van de Nederlandse automobilisten-vakantiegangers is meer een gevolg van ziekten dan van ongevallen. Er zijn opvallend meer hart- en maagziekten dan voorgaande jaren. Merkwaardig verschijnsel is evenwel dat de alarmcentrale tot nu toe al negen gevallen van overspan nen mensen heeft. In voorgaande ja ren deden zich niet meer dan twee van dergelijke gevallen per vakan tieseizoen voor. De trieste balans van de maand juli is dat de ANWB in 22 dagen 66 ziekte- en sterfgevallen te verwerken had, dat was gemiddeld drie per dag. De ziektegevallen zijn geen gevol gen van aanrijdingen, maar mensen die niet meer in staat zijn door een plotselinge ziekte hun auto te bestu ren. Geheel anders Het verloopt op de ANWB-alarm- centrale duidelijk anders dan voor- terug meer capaciteit. Zij rijden har der waardoor ook de klappen harder aankomen en de gevolgen ernstiger zijn. Ja het schijnt om onbegrijpe lijke redenen nog verder door te werken. Als iemand met zijn auto in een ravijn reed dan was dat een ra vijn van een of twee meter en viel de schade, materieel en lichamelijk, meestal wel mee. Als wij nu echter een „ravijnmel ding" binnenkrijgen dan zijn het die pe ravijnen van tien tot 15 meter. Caravan Verder zijn er de auto's met cara van. Er zijn mensen die dat ding achter hun wagen hangen en op weg gaan, zonder eerst geoefend te heb ben. Het is voorgekomen dat het bij de eerste heuvel die zij tegenkwamen al misging. Het is daarom zo be langrijk voor de mensen eerst te oefenen. Met deze opsomming heeft mejuf frouw Van Lennep de belangrijkste veranderingen wel gehad. Bijna ach teloos merkt zij nog even op dat het aantal gevallen dat per dag binnen komt ook wat is opgelopen. Tot 50 60 per dag. „Het zijn doorgaans meldingen van gedeeltelijk kapotte auto's, kleine aanrijdingen, gestolen auto's en mensen die geld nodig hebben. In de twee komende bouwvakvakantiewe ken zal het cijfer nog wel verder oplopen tot 70 a 80. Het merendeel komt uit Spanje waar zeer veel Nederlanders naar toe gaan. Ons kantoor in Barcelona werkt zich nu al bijna over de kop". LONDEN Gerald Brooke, de door Rusland vrijgelaten Britse onderwijzer, heeft in zijn eigen land bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan anti- Russische handelingen. Hij had boodschappen in code Rusland binnengesmokkeld en aan een arts overhandigd. „Ze hadden gelijk dat ze mij ver oordeelden", zei Brooke voor de En gelse televisie. Gerald Brooke was uit de Russische gevangenis ontsla gen om te worden uitgewisseld tegen de spionnen Moris en Lola Cohen, die onder de naam Peter en Hele Kroger in Londen waren gearres teerd wegens spionage voor de Sow- jetunie. Brooke zat vier jaar in een j wapenstok om de aanval af te slaan. Russische gevangenis. Toen hij naar Rusland reisde wist hij, dat hij ge heim materiaal bij zich had en dienst deed als koerier. Het voedsel in de gevangenis was niet best geweest, vertelde Brooke nog, en het leven bijzonder vervelend en saai. WEST-BERLIJN Linkse beto gers hebben gisteren in West-Berlijn een gevangenis bestormd in een po ging tien deserteurs te bevrijden. Onder het zingen van de Internati onale en zwaaiend met rode vlaggen bestormden de betogers de door de politie opgeworpen barricaden voor het gevangenisgebouw. De politie maakte gebruik van de De te hulp geschoten politiemannen te paard werden bekogeld met straatstenen. Later slaagden zij er in de betogers uit elkaar te drijven. Volgens de politie werden tijdens het treffen drie agenten gewond. Er werden talrijke arrestaties verricht. De collectie van het Londense modehuis House of Worth voor de komende herfst en winter bestaat onder andere uit een tweed broekpak, waarvan het lange jasje is afgezet met een rand vossebont. LONDEN Voor de dertiende achtereenvolgende maal heeft Frank rijk gisteren de bijeenkomst van de permanente afgevaardigden van de Westeuropese Unie geboycot. De Fransen begonnen met deze boycot op 14 februari uit protest te gen een vergadering die gehouden werd op verzoek van Engeland om de toestand In het Nabije Oosten te bespreken. Het maabgesteente dat de astronau ten naar de aarde hebben meegeno men is niet of nauwelijks radio actief. Dit blijkt uit een voorlopig on derzoek door de geleerden in Hous ton. De kostbare maanmonslers, films en ander kostbaar materiaal werden uit veiligheindsoverwegingen over twee vliegtuigen verdeeld en af zonderlijk naar Houston overgevlo gen. De maanmonsters zullen nog aan verschillende proeven worden onder worpen. Achttien dagen lang zullen kiemvrije witte muizen bij het maan- gesteente worden opgesloten. Nu en dan zal er een worden gedood en onderzocht. Van het resultaat zal het afhangen hoelang het gesteente in quarantaine blijft. De proefmuizen zijn enige genera ties lang operatief ter wereld ge bracht om een zo groot mogelijke kiem vrijheid te waarborgen. Bij de onderzoekingen wordt ook menselijk en dierlijk weefsel gebruikt en meer dan 30 soorten planten en zaden. HOUSTON De lichte oorontste king van maanwandelaar Armstrong is genezen. Intussen zijn geen opval lende dingen ontdekt bij de ruimte vaarders, die nog enkele weken in afzondering moeten leven. BEEKBERGEN In Beekbergen is een Wereldrecord gebroken. Daar heeft namelijk een kip in het pluim vee-instituut „Het Spelderholt" een ei van 164 gram geproduceerd, het geen 49 gram meer is dan de vorige wereldreeordhoudster. een Duitse kip, die het niet verder dan tot 115grarn bracht. Normaal weegt een kippeëi gemiddeld 60 gram. In de collectie van het Londense huis Hartnell voor de komende herfst en winter bevindt zich een combinatie van een wollen jas met zeer grote ruiten en een zwarte pantalon. 267

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5