Audio-visie krijgt nieuw en veel ruimer onderdak Ruimtevaart is nog ianË öeee hemelvaart Ds. Vos wil oecumene voor de brede massa Tsjechische Kerk moet in gareel Kenned]/ Een woord voor vandaag Zending in beeldklank en kleur Vandaag begint conferentie in Breda Stemmen uit Geref. Gemeenten BEROEPÏNGSWERK Moraal V voorlopig Pater Schillebeeck adviseur in Rome ZATERDAG 26 JULI 19# b In Philippenzen 2 20 geeft Paulus een beschrijving van Ti motheus: Want ik heb niemand, die zo eensgeestes met u is, om uw belangen getrouw te behartigen, want allen zoeken hun eigen belang, niet de zaak van Christus." Wat een ver driet klinkt er door in deze woorden. Paulus ziet zo weinig van het geloof verwerkelijkt word,en in vele levens. Maar bij Timotheus is dat anders. Wat is het belangrijkste in ons leven? Dat we naar de kerk gaan? Dat we gedoopt zijn? Dat we van Christus getuigen? Dat we naar de onderontwikkelde landen gaan om daar te helpen? Dat we Ik zou eindeloos door kunnen gaan. En altijd zou het antwoord „neen" blijven. Al deze zaken zijn heel belangrijk. Maar toch moet iets an ders voorop staan. Dat vinden we uitgedrukt in het woord eigenbelangDat woord laat zien wat centraal staat in ons leven. Zolang het eigen „ik" centraal staat, hebben we de kern van het evangelie niet begrepen. En toch wat zijn er veel mensen met lange tenen, van eigenbelang, ook in de kerkbanken, ook in de ouderlingenbanken, ook op de kansels. Maar wat een zegen is het dan om iemand te ontmoeten in wiens leven God en Zijn werk centraal staat. Die is niet licht geraakt. Die vindt het niet erg als hij zelf wat in de verdruk king komt. Als God maar niet in de verdrukking komt. Tel kens weer moeten we in ons leven de vraag stellen: Wie staat er centraal in mijn leven? Als het eigen ik op de troon zit dan hangt Christus aan het kruis. Maar als Christus op de troon zit dan wordt het eigen ik gekruisigd. Pas dan kunnen we anderen tot zegen zijn. We lezen vandaag: Romeinen 8 28-39. We lezen morgen: Romeinen 9 1-5. (Van onze kerkredactie) BAARN Er wordt hard gewerkt aan de Van Reenenstraat 5 in Baarn. Metselaars zjjn bezig de laatste hand te leggen aan nieuwe binnenmuren in wat eens de enorme muziekkamer van een pianoleraar was. Over een paar weken zullen er foto's worden ontwikkeld en geluidsbanden gemaakt, zullen er tentoonstellingen worden voorbereid, en diaseries worden vermenigvuldigd. Het pand biedt voortaan onderdak aan een nieuwe loot van de Neder landse zendingsstam: Audio-visie. Niet alle zendingswerk geschiedt overzee. Net zoals een maanwande- ling slechts mogelijk is dank zij hulp van honderen op aarde, is zen dingswerk ergens ver weg alleen mo gelijk dank zij een sterk thuisfront. Dat thuisfront kan zijn taak alleen vervullen, als de mensen daar kun nen horen en zien wat er ver weg gebeurt. Horen en zien, dat is audi o-visie. Dit nieuwe bureau van de Neder landse Zendingsraad is een paar jaar geleden klein begonnen. Iedere zen ding had haar eigen propaganda-af- deling. Ieder zendingsblad scharrelde zijn eigen foto's bij elkaar. Meestal waren de zendingsorganisaties afhan kelijk van wat amateurkiekjes van zendelingen. Maar in een publici- teitswereld waarin het mooiste nog niet goed genoeg is, kan ook de kerk (door een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onder de druk- bel is een plaatje aange bracht waarop het oer-christelij- ke motief van het ichthus-téken voorkomt, de vis. Hij heeft niet ds. voor zijn naam staan, maar .fastor W. Vos". Dominee Vos is een van die opvallende eenpitters, die in het nog ssteeds sterk geïnstitutiona liseerde Nederland dienen als seinpalen op rood, als zwaai lichten in een storm, als stroom afgevende dynamo's. Zijn reikwijdte gaat tot ver over de grenzen. Dat zal weer eens duide lijk blijken in de periode van 26 juli tot 2 augustus, wanneer op kasteel Bouvigne in Breda de tweede inter nationale conferentie gehouden wordt van de International Ecumenical Fel lowship, die onder zijn voorzit terschap staat. Deze conferentie wil een bijdrage leveren aan een stukje gezamenlijke christelijke theologie, waarbij vooral het verband met de liturgie wordt gezocht. Het thema luidt dan ook „De tegenwoordigheid van God in het volk Gods". De inleiders zijn bisschop Emilia- nos Timiadis, vertegenwoordiger van het patriarchaat van Konstanti- nopel bij de Wereldraad van Kerken in Genève, dr. Horst Bürkle (luthers) van de universiteit van Miinchen en tenslotte prof. dr. J. Lescrauwaet (roomskatholiek) uit Nederland. De bijbellezingen staan onder lei ding van bisschop Pereira van de Lusitaanse Kerk in Portugal en de meditaties onder Ada Mary Ammon, een methodiste uit Engeland. Vorig jaar werd de eerste interna tionale conferentie in het Zwitserse Gwatt gehouden over het thema „een en heilig". Idealist Deze conferentie is een van de vele activiteiten, die ds. Vos ontplooid heeft. Een enkel uur op zijn werkka mer is voldoende voor een portret van een intelligente idealist, die per manent in touw is, telefoon bedient, bezoeken ontvangt, die zijn gasten een whisky inschenkt en zorgvuldig formulerend behoedzaam genoeg is geworden, om niet de publiciteit in te komen als een radikale hervormer, die dwars door de gevestigde orden heendavert. Oecumene is zijn geestelijk le venssap. De oud-student van prof. Van der Leeuw heeft van zijn grote leermeester begrepen, dat oecumene alleen te bedrijven valt als men het internationale aspect in het oog houdt. In Nederland heb je altijd te ma ken met de tegenstelling rooms-ka- tholiek - protestant, maar niet met de orthodoxe of anglicaanse ker ken. En in Spanje hebben de gelovi gen nauwelijks weet van andere kerkgenootschappen Grondvlak Maar bij dat Internationale dreigt het gevaar van een soort establish ment, die het contact met het grond vlak verliest. Daarom wil ook de (IEF) een poging doen om niet al leen pastores maar ook gemeentele den bij deze contacten tc betrekben. Bij de Fellowship speelt het spiri tuele een zeer grote rol. Elke dag wordt er een avondmaalsviering ge houden. Bezinning naar binnen wil de conferentie geven. Van ds. Vos is bekend, dat hij «terk denkt aan de onverdeelde christenheid van vóór de Reformatie. Ds. W. VOS Dat heeft wel eens tot gevolg, dat men hem een katholieke hervormde noemt. Aan de wand van zijn werk kamer hangt een door Frederic Franck getekend portret van paus Johannes XXIII, dat hij in Rome van deze Amerikaan gekregen heeft. Daarnaast een portret van prof. Van der Leeuw. Deze laatste bracht hem ook de liefde tot de liturgie bij. „Liturgie is niet los te maken'van de oecumene. Ik wil een liturgische benadering van de eenheid van de kerk." Als student liep hij in 1946-'47 al rond met een plan van een oecume nisch centrum voor de liturgie. „Het is er nog niet", zegt hij. Maar hij toont een ander werkstuk, het tijdschrift Studia Liturgica. „In 1947 was mén er al enthousiast over, maar toen wilde de Wereldraad er geen geld in steken. Pas in 1961 lukte het. Een vriend van mij, Mat- thijs Vos (geen familie) bracht de fi nanciën op tafel. En na diens dood heeft Paul Brand het willen steu nen." Wankel Ook het IEF is een partikulier ini tiatief op zeer wankele financiële ba sis. „Toch ga ik door, omdat ik be grepen heb dat dit werk ook van plaatselijke belang kan zijn. Persoon lijk vind ik er een stimulans in om er mee door te gaan. De vereniging bedruipt zich uit kontributies. En le den kent men eigenlijk evenveel als er deelnemers aan de conferentie zijn. Maar ieder is welkom." Vorig jaar waren er deelnemers uit Engeland, Schotland, Ierland, Neder land, Frankrijk, België, Zwitserland, Spanje, Italië, Duitsland en Noorwe gen. niet langer volstaan met amateurwerk. Een paar jaar geleden hadden de zendingsorganisaties plotseling de kans om een reuze fotoslag te slaan. De reclamefotograaf Hans Samson ging met ds. Ype Schaaf op stap door Afrika en hij zou zo veel mogelijk foto's maken over het werk van de bijbelverspreiding en de zending. Het Nederlands Bijbelgenootschap en de zendingen die bij de Nederlandse Zendingsraad zijn aangesloten profi teren van deze foto-safari. Toen stonden de zendingen ineens voor de vraag, hoe ze het beste van al dat nieuwe materiaal konden pro fiteren. Zo werd audio-visie geboren. Er werd een kamer gehuurd in een gebouw tegenover het gereformeerde Zendingscentrum in Baarn en de heer S. L. Pleijsant, hoofd van de publiciteit van het gereformeerde Zendingscentrum zou een kwart van zijn tijd aan dit nieuwe bureau gaan wijden. Al spoedig bleek dat een dergelijk eenvoudige opzet nauwelijks kan van slagen had. Je kunt geen goed fo to-archief opbouwen in een achterna middag. En je kunt helemaal geen goede geluidsbanden en diaseries ma ken in verloren ogenblikken. Steeds sterker werd echter de vraag naar goed materiaal. EXPANSIE Eindelijk is het dan zover. Het nieuwe gebouw met gunstige ex pansiemogelijkheden is het begin van een nieuw tijdperk. De heer Pleijsant kan nu zijn tijd helemaal aan dit werk geven. H. Monsees zorgt als ge luidstechnicus voor de opnames en verhuurt films en diaseries. Ben Kool verzorgt het foto-archief en doet het werk in de donkere kamer en Nella van biert verzorgt de administratie. Nog wordt er gemetseld en getim merd, maar over enkele weken staat alles piekfijn op zijn plaats. Dan hoeft er niet meer heen en weer ge hold te worden van de Wilhelmina- laan naar de Van Reenenstraat. Dan kan he* werk verder uitgroeien. En die groei zit er zeker in. Het kleine bureau is al lang niet meer een kleuter. Het is al flink op weg om een internationale organisatie te worden. De mannen van de Van Reenenstraat zijn hard. aan het werk om een tentoonstelling klaar te ma ken voor Abidjan in Nigeria. Op drachtgever is de Bond van de Vere nigde Bijbelgenootschappen, die via het Nederlands Bijbelgenootschap ook lid is. Enkele dag- en weekbladen hebben het bureau ook al ontdekt. Actuele nieuwsfoto's zijn er misschien niet te halen, maar wel illustratiemateriaal bij artikelen. Stuur ons gauw drie foto's van kraamklinieken in Indo nesië, schrijft een bekend damesblad. TENTOONSTELLINGEN Een voordeel van dit bureau is dat alle zendingsorganisaties hun materi aal in dit ene foto-archief bijeen ge bracht hebben. Daardoor is het moge lijk een grotere keus te hebben. Juist daarom is nu de tijd aangebroken om a lerlei foto-tentoonstellipgen te organi seren. 'De beste foto's over een bepaald on- (Van onze kerkredactie) GOUDSWAARD Ds. C. Wisse uit Elspaat heeft dinsdag in zjjn preek te Goudswaard niet gezegd dat hij gehoopt had dat de astronauten te pletter zouden slaan. De mensen van de gerefor meerde gemeente in het dorpje aan de westkant van de Hoek- sche Waard zjjn ontstemd over de publiciteit die hun kerkdienst heeft gekregen. „Er zat een spion in de kerk", zegt men in Goudswaard. Daarmee doelt men op de journalist van een regio naal nieuwsblad die hoopte enkele sterke opmerkingen van de Elspeter „poliodominee" te kunnen noteren in verband met de recente poliogevallen ook in Goudswaard. Ds. Wisse preekte dinsdag juist zo „gunnend" vertelt ons ouderling L. J. de Jong. Daarmee bedoelt hij dat de dominee ernstig sprak over de beke ring. Zijn tekst was de roeping van Levi in Lukas 5. Terloops de maan Terloops zei ds. Wisse toen dat de mensen helemaal opgaan in dingen als de reis naar de maan, terwijl er zoveel belangrijker is voor de mens. In dat kader zei hij dat hij had ver wacht dat God het zou hebben ver hoed dat de mens een voet op de maan zou zetten. „Dat had hij zo beter niet kunnen zeggen, maar hij bedoelde het goed", menen de Goudswaardse kerkgangers die hem hoorden. Wie de Gereformeerde Gemeenten en verwante groepen kent weet dat men in veel kerkdiensten zonder moeite series krasse uitspraken zou kunnen noteren die terloops gemaakt worden en buiten het verband van de preek een vreemde indruk maken. Ook zeggen deze predikanten, die buiten de zondag wel zo'n drie, vier keer in de week moeten preken in vele vakante gemeenten, wel eens iets in het vuur van hun preek wat ze zelf achteraf betreuren. Dat paste niet „Als hij werkelijk gezegd zou heb ben, dsrt hij gehoopt had dat ze te pletter zouden slaan, zouden we ons schamen lid van de gereformeerde gemeente te zijn. Zoiets hoeven we onze medemens niet te gunnen, maar dat paste ook helemaal niet in deze gunnende preek", zo zeggen de kerk gangers. En voor de rest was de maanpassa- ge zo bijkomstig dat men ze zich pas weer herinnerde door de publiciteit. Een meer officiële reactie uit de Gereformeerde Gemeenten op de maanreis geeft het weekblad De Saambinder. Hoofdredacteur ds. K. de Gier uit Den Haag keurt de ruim tevaart niet af. Hij spreekt van een geweldige prestatie van menselijk kunnen en kennen, van techniek en wetenschap. „En ongetwijfeld zal dit historisch moment weer een nieuw begin zijn van volgende prestaties. Van presta ties die wij als mensen van onze tijd niet kunnen bevroeden, maar die na geslachten wel zullen meemaken in dien het bestaan van de mens op aarde daarvoor de tijd wordt gege ven." „Zeker is de mens gegeven veel te kunnen doen en zeker ook in de toe komst en dit zal de eigen roem van de mens verhogen en stimuleren. Al leen: Gods Woord heeft gelijk en houdt gelijk. Hoever de mensheid het in techniek en wetenschap ook nog zal kunnen brengen, een ding zal zij niet kunnen: de dood doorbreken en ook geen ware vrede kunnen brengen op aarde." „Men kan veel krachten ontkete nen, maar de kracht der zonde in de volkerenwereld en in eigen hart zal men niet kunnen breken. De mense lijke angst zal er ook blijven en door menselijke prestaties niet worden weggenomen. De mens zal het nooit verder brengen dan het werkgetal 6 en nooit komen tot het getal van de Goddelijke volkomenheid, 7." „Hoever de ruimtevaart nog zal kunnen komen, we weten het niet. Maar dit weten we wel: ruimtevaart zal nooit hemelvaart kunnen worden. Hemelvaart heeft alleen Christus ge daan", aldus ds. De Gier. Erg rustig heeft secretaresse Nella van Biert nog niet kunnen werken, zolang werlui aan en aflopen. Maar spoedig zal ze zich helemaal op haar werk kunnen concentreren. derwerp worden op een bord bijeen gebracht. De verschillende borden kunnen aan elkaar worden gehaakt en de tentoonstelling is kant en klaar. Wilt u iets hebben over medisch werk? Snel alle borden over me dische werk uit alle landen aan el kaar gehaakt. Even eenvoudig is het om borden met foto's over allerlei vormen van zendingswerk in een be paald gebied bij elkaar te zetten. DIASERIES Voor propagandaavonden hebben zendingsorganisaties steeds weer be hoefte aan diaseries, liefst met een geluidsband. Tal van series zijn al samengesteld. Tot nu toe waren het echter series die zowel op scholen gebruikt konden worden als in tehui zen voor ouden van dagen. Nu er wat meer materiaal komt en het bureau meer mogelijkheden heeft, worden ook andere series sa mengesteld, die gericht zijn op een bepaald publiek of een bepaalde leef tijdsgroep, series ook die gebruikt kunnen worden als inleiding om een discussie op gang te brengen. Vaak wordt zo'n serie voor een specifiek doel samengesteld, bijvoor beeld voor een hervormde week end-conferentie. Maar al spoedig blijkt dat de serie ook gereformeer den of luthersen boeit. Dank zij Au dio-visie kan het materiaal een veel groter publiek bereiken. GELUIDSBANDEN Het bureau maakt niet alleen di aseries klaar, maar doet er een ge luidsband bij. Beschikt een groep niet over een bandrecorder dan is er bovendien een boekje met tekst en uitleg. Nog maar enkele jaren gele den werden die boekjes vrijwel altijd gebruikt, nu blijkt ineens dat bijna overal een bandrecorder is. Zo'n ge luidsband bevat niet alleen de kale tekst, maar ook muziek uit het land waarover de diaserie gaat. Verschillende radio- en t.v. orga nisaties hebben het bureau ook al ontdekt. Hebt u geen Indonesische psalm voor ons? Kunt u ons helpen aan zingende schoolkinderen in Ka meroen? Hebt u een kerkdienst in Swahili? De kans is groot dat bij Audio-visie dit materiaal op de band te vinden is. Audio-visie zorgt ook voor scholen. Er is een les over Indonesië. Van Reenenstraat in Baarn heeft wel di a's, of films of foto's om de les te illustreren. Middelbare scholieren moeten scripties schrijven. Binnen kort zijn er tal van enveloppes te krijgen over allerlei onderwerpen. Ze bevatten een twintigtal afdrukken van foto's met korte onderschriften, die prachtig dienst doen als illustra tie bij een scriptie. BLINDENBANDEN Audio-visie zorgt ook voor blinden. De heer Pleijsant begon in 1961 het gereformeerde Zendingsblad voor te lezen op een band voor een blind' meisje en haar drie vriendinnen. Nu wordt elke maand een band van an derhalf uur gemaakt met artikelen uit alle zendingsbladen, met inter views met zendelingen en met klank beelden. De band wordt nu uitgegeven door de organisatie voor Kerkelijke Lec tuur in Braille, Ambonstraat 7 in Groningen. Al meer dan 200 blinden hébben zich geabonneerd voor de be lachelijk lage prijs van 2 gulden per jaar. Maar niet alleen blinden hebben deze banden ontdekt. Tehuizen voor ouden van dagen draaien zo'n band af in de conversatiezaal, en vele oude mensen die eigenlijk niet meer kun nen lezen genieten er van. Een aantal kerken gebruiken de band om uit te zenden via de kerktelefoon, zodat tientallen chronisch zieken er ook wat aan hebben. Er wordt hard gewerkt aan de Van Reenenstraat in Baarn. Timmerlieden en metselaars zijn ijverig bezig. Straks heeft Audio-visie een prachtig onderdak. Maar de heer Pleijsant denkt al weer verder. Het zal nodig worden dat dit zendingsorgaan wordt ondergebracht in een eigen stichting. Het zou een geweldige stap vooruit zijn als de diakonale instanties van de verschillende kerken mee gingen doen. Dan kon ook het werelddiako- naat er van profiteren. De groei is maar pas begonnen. Maar dat is niet erg. Op het ogenblik zijn de kamers op de eerste verdie ping verhuurd aan meisjes die op het gereformeerde Zendingscentrum wer ken. Duurt de groei voort, dan kun nen ook die kamers straks in gebruik genomen worden. Audio-visie kan nog een hele tijd vooruit. Maar het doel zal blijven om door band en plaat een actueel beeld te geven van het werk van de zending. Leon Grochowski overleden WARSCHAU Tijdens een reis door zijn vaderland Polen is plotse ling overleden de primaat van de Pools-nationale Katholieke Kerk van Amerika, dr. Leon Grochowski. Hij werd 82 jaar. Grochowski, bisschop sinds 1924, heeft sinds 1953 aan het hoofd gestaan van de grootste oud-katholie ke kerk ter wereld. De Pools-natio- nale Katholieke Kerk van Amerika telt ongeveer 370.000 zielen in de Verenigde Staten en Canada, ver deeld over vier bisdommen en 160 parochies. NED. IIERV. KERK Beroepen te Moercapelle: D. van j Vliet te Zetten. Aangenomen naar Parrega en Hies- i lum: D. Nijenhuis, kand. te 'Putten; naar Groningen: S. de Jong te Drach- j ten. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Heinenoord: J. j G. J. van Echten, kand. te Eerstrum, die bedankte voor Baarland-'s Gra venpolder, Drachtstercompagnie, Dus- sen en Meeuwen, Goor, IJsselstein- Bensechop, Nieuw-Weerdinge en voor j Zaandijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar IJmuiden; R. van Beek, kand. tg Ede die bedankte voor Schiedam; naar Onstwedde: A. Bak ker, kandidaat te Broek op Langedijk. die bedankte voor Hillegom, Lutten aan de Dedemsvaart en voor Stads kanaal GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Smithville: P. Kingma te Smithers BC, Canada. Canadian Reformed Churches. L Waar eens piano's klonken klin ken nu hamer en troffel. In de enorme ruimte van de studie zaal worden binnenmuren opge trokken om donkere kamers en studio's te krijgen. (Vervolg van pag. 1) u Kennedy, die vergezeld werd zijn vrouw, Joan, zat met ge hoofd in de rechtszaal gedureni zitting, die slechts tien minuten de. Rechter Boyle meende dat nedy door het gebeurde veel zi der zal worden gestraft dan doei straf die de rechtbank kan oplt „Ik veroordeel de verdachte di voorwaardelijk tot de mini I straf", zei hij. (De straf op dit varieert van twee maanden tot jaar; meestal wordt zij voorwaai opgelegd red.). Moedig De verklaring die Kennedy de televisie aflegde getuigde v de democratische senatoren van Senator Muskie, een mogelijke van Kennedy voor het kand s schap voor de democratische fe in 1972, zei: „Ik geloof zijn vt Ik vind Kennedy een integer p! De leider van de Democraten V Senaat, Mike Mansfield, zegd; volledige steun toe. Kennedy! antwoord gegeven op alle vragfij zijn critici hem nog wilden sjf zei hij. Hij vertrouwde eron Kennedy zijn werk als plaatsvcfl gend voorzitter van de democrat fractie direct zou hervatten. 1 Ook de moeder van de verdrf Mary Kopcchne verklaarde teC tc zjjn met de verklaring vanjL nedy. „Ik hoop dat hij zyn de Senaat zal behouden." PRAAG Het ziet er naar i ook de Tsjechoslowaakse kerM in het oude communistische!; zal moeten. Het hoofd van heA chisch secretariaat voor kerTl zaken, dr. Erika Kadlecova is gen. Zij was voorstandster vl milde koers. f Ze werd hoofd van het secret in januari 1968, het begin \i/ poging tot liberalisering Onde]®- leiding werd een begin gemaakt de herziening van vonnissen va predikanten tijdens de Staling periode. 7' Na de mval van de Russisch! pen hebben kerkelijke leiders protesteerd tegen deze schendirJ rechten. Het gevolg is zelfs j. een breuk ontstaan is binrf Praagse Vredesconferentie tusL, kerkelijke leiders uit Tsjechcf kije en de Russische. f Recente geruchten kondigcf aan dat partijleider Husak qi kerk weer in het gareel va conservatieve verleden wil terifl gen. Daardoor is grote ontstaan in kerkelijke kringeif' is door het ontslag van dr. Ka<L nog toegenomen. 7l F 'e (Van onze kerkredactie)^ NIJKERK De moraal i. menselijke zaak, gebonden ai; bepaalde t(jd en plaats. Zij i|t voorlopig, schrijft de Leidse raar prof. dr. H. J. Heering. Dt, conclusie van een boekje, wai zich afvraagt of het wel juisl we afstappen van de absolut' van ide ethiek en terecht gf zijn bij een functionele ethiek, r Het feit is er, constateert I ethiek geeft geen leiding m( het leven". De protestantse, k| ke en humanistische ethiek f haar methafysische onaantïf heden. Maar nu duiken de op van relativisme en onzekerlj Toch, zo toont hij vanuit dc aan, is het bijbels ethos ook rr gespitst in een gebod, maar; mens. Het bijbels ethos noé „dialogisch" en „eschatologisd richt op de eindtijd. Volgens prof. Heering moe niet terug verlangen naar een' absolute ethiek, maar moei beseffen dat uit de verhoudini naaste een zedelijke relevant iedere situatie ontstaat, een ,1 neel betrokken zijn op de die het leven zelf". Het gaat i geboden als onbetwi voorschriften, maar om rich zers." Ethiek der voorlopighei prof. dr. H. J. Heering. 1 ven in de serie Ethische ningen door G. F. Callef Nijkerk. ROME De christen-d tische kabinetsformateur Rumor is er gisteren niet in de twee elkaar bestrijdend listische partijen te overtuii de noodzaak van een compr deel te nemen aan een f links-van-het-midden coalitie, Politieke waarnemers men' dat Rumor zijn mandaat zou ven. ROME Pater E. Schillebeeckx, die nog maar onlangs b gedeeld was bij het rubriekje rooms-katholieke ketters, is ni nodigd om als adviseur de eerste zitting bij te wonen van de Vaticaanse theologische commissie. Nederlandse rooms-katl waren onlangs hevig verontwaardigd, omdat hij niet jn de: missie was gekozen. De nieuwe theologische commissie moet de paus adviseren over d katholieke leer. De bijeenkomst wordt gehouden op 5 en 6 augustu nemers in Rome zien deze uitnodiging als een verzoenend gebaar n; tiek die op Schillebeeckx is geuit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2