Shirley (22) bouwt in Londen Samen met vakantie: Kans dat jong huwelijk strandt? Europese naaldprinsessen Vakantie recepten dialoog De moord aan de Vestadreef Zomerse dranken Vrouw achter stuur 5 ZATERDAG 26 JULI T969 jactajyry exrr/r Eind juli onthullen de Franse modeko ningen hun mode voorde komende win. ter. 2000 3000 Vrouwen inde wereld ko. pen hun kleding bij deze dure modekoningen Men zegt dat als de maan een kring te zien geeft.er slecht weer op komst is. Op 3 juli 1958 werd het grootste concert ter wereld ge. geven. In Michigan(Ver.St.)speelden 1076 trombones. 3000 klarinetten. 1000 trommels. 800 tuba's, lOOOhooms en 2000 cornetten. Het orkest omvatte ca.6880 leden! Mooie vakantiefoto's maakt u met het licht van opzij. De zon in'jw rug maakt een foto vlak. De gemiddelde etmaaltemperatuur.gemeteninDeBilt.is16J7graden Celsius. POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL kantte. Wat denkt u dan over de gevaren waaraan de jongelui het hele jaar door bloot staan? Neem het studentenleven, dat ik van dichtbij meemaak. Een vader vraagt aan mij: hoe staat het met ontvangen van visite? O, zei ik, hij mag medestuden ten meebrengen, dat stimuleert de studie. En vriendinnetjes? Ik: „Nee, geen meisjes op de kamer." Vader vond mij zéér ouderwets." Mevrouw v. d. N. vindt dat deze vader zelf het kwaad in de hand werkt voor zijn zoon van negentien jaar. Zij gelooft, dat wij niet mee moeten helpen en zeggen: ga je gang maar! Laten we vechten tegen al te grote vrijheid voor de jeugd, misschien zijn ze er ons later dankbaar voor.... Mevrouw Van do G. te B. is er niet voor dat jongelui samen met vakantie gaan. „Allereerst, zoek de verleiding niet. Een uur van onbedachtzaamheid kan maken dat men jaren schreit. Wanneer je elkaar lief- hebt, moet je genoeg aan elkaar - Zo stil als het in ons land is rond Shirley (Zwerus), zo levendig gaat het in Engeland toe rondom het talentvolle, vooral voor „blues" voelende Haarlemse soul-zangeresje. „Nadat de Engelse manager John Gunnel 130) mij tijdens een optreden in Nederland had gehoord, wilde hij graag met mij praten", vertelt Shirley (22) tijdens een Icort verblijf bij haar ouders, waar zij meestal haar vrije dagen doorbrengt omdat zij (nog) niet in de wereldstad Londen kan wennen. „Ik geloofde er niet zo erg in, omdat ik al met zo veel koeien-met-gouden-ho- rens-belovende managers had gesproken. Hij nodigde mij uit eens een kijkje bij hem in Londen te komen nemen. Daar runt hij vier nachtclubs en managet hij onder meer de Bee Gee's en Jimi Hendrix. Na het bezoek besloot ik voor een jaar een contract met hem te proberen. Eind februari vierden wij mijn aankomst in Engeland in aanwezig heid van de pers, die on middellijk heel leuk over me schreef." Kreeg zij in Nederland be kendheid als Shirley, met de door Gunnel bedachte artiesten achternaam Martin gaat ze voortaan door het (Engelse) le ven. Voor Nederland verloren is zij niet, al komt er weinig werk op haar af in eigen land omdat „men" meent dat ze in Enge land woont. Maar in het win terseizoen valt ze toch in een muzikaal tv-programma (met-veel-vaart) op onze scher men te bewonderen. „Natuurlijk moet ik mijn naam nog opbouwen in Enge land, maar ik wilde gewoon de sprong eens wagen en ik heb veel vertrouwen in mijn ar tistieke toekomst", vertelt de pittige Shirley, die wacht op een telefoontje uit Londen om daar te beginnen aan haar nieuwste langspeelplaat (een al bum met achttien songs). greens" die eens populair wa ren, maar werden vergeten." Manager Gunnel en zijn „mu- zikaal-compagnon" zoeken naarstig naar uitbreiding van haar bestaand repertoire. Als ze tijd heeft maakt Shirley zelf het liefst de arrangementen. Wegens gebrek aan tijd en... aan een eigen piano in Enge land komt er van componeren echter veel minder dan voor heen. „Meestal loopt een club tegen middernacht vol en omstreeks die tijd treed ik gedurende een half uur op; daarna komt mijn tweede optreden tegen half drie", vertelt Shirley. Af en toe zegt ze een verbindend tekstje tussen haar songs. Dan wordt uit haar uitspraak ten onrechte afgeleid dat ze uit Amerika komt. Ze oogstte wél veel suc ces in Amerika, dat ze kort vóór haar ontmoeting met John Gunnel op uitnodiging van Ha rold Atkins bezocht. Atkins liet haar zingen in zijn Broad way-studio om „met geweldige musici" een plaat op te nemen. „Aanvankelijk vond ik het neger-Engels moeilijk te verstaan, maar ik leerde snel omdat ik in zijn gezellige gezin door de zeven kinderen prompt werd uitgelachen als ik een fout maakte. Ik heb onvoorstel baar veel gedaan in die paar weken dat ik op Long Island verbleef. Ik ging dagelijks minstens één keer naar Harlem, waar ik in cafés zong. Het is wel vreselijk gevaarlijk wan neer een blanke daar alléén loopt, maar de geziene Atkins begeleidde mij. Toch liep ik soms met de bibbers!" Shirley werd van dat bezoek aan Amerika een enorme erva ring rijker. Daar bleef het bij, want haar plaat kwam helaas niet uit. Ze stond onder con tract bij een Nederlandse maatschappij en die voelde er niet voor dat zij eveneens onder een Amerikaans label zong. Pas na Amerika leerde ze Enge land kennen. Ze weet nu uit ervaring dat ze aan Amerika de voorkeur geeft. Zij hoopt later nog eens een overstapje te kun nen maken. Het kan niet uitblijven dat Shirley af en toe het gevoel be kruipt, haar (Nederlandse) schepen achter zich te verbran den. Dat komt voor op momen ten van eenzaamheid in Enge land, waar ze praktisch nog niemand kent. Toch had zij er al contacten met Dusty Spring field, Cilia Black en andere persoonlijkheden. Pas als zij zelf meer bekendheid als ar tieste heeft verworven, zal ze ook méér in de artistieke ken nissenkring gaan thuishoren, wat voor een buitenlander al tijd een beetje moeilijk ligt. Gelukkig wentelt nu Gunnel van wie zij heus niet „weg" is! vele beslommeringen af van Shirley, die de afgelopen jaren gewend was zelf al haar zaken te regelen. Hij zegt: „Men vertrouwt erop als ik ver klaar dat jij goed bent. Zorg jij ervoor zo goed mogelijk ar tistiek uit de verf te komen, dan kan ik je in fijne nacht clubs laten zingen." Dat bete kent uiteraard eindeloos repete ren, studeren en... niet te veel eten. In Engeland heeft Shirley echter vooral wanneer zij zich eenzaam voelt nogal eens de neiging juist voortdu rend te eten! Gelukkig komt re gelmatig haar vriend Martin naar Engeland over en dan kan ze eens „lekker Nederlands pra ten". ■#- Een in Engeland gemaakte „pu- blicity-foto" van Shirley Martin. Mevrouw Zwerus vertel* dat zij voor geen gord de car rière-opbouw van Shirley had willen missen en dat ook het jongere (en enige) zusje van Shirley voor het. artiestenvak koos. Zij „doet het geweldig" als drumster in een Haarlemse soul-groep, die door het hele land optreedt. Misschien wel haar belang rijkste hoewel niet officiële presentatie tot nu toe was voor Shirley het optreden met de blinde instrumentalist Ro land Kirk, die zij geweldig be wondert en die ze in de hotel hal ontmoette. Brutaal voor haar doen, sprak zij hem aan en hij beloofde haar die avond tijdens zijn performance te zul len introduceren. Dat deed hij prompt in een propvolle zaai met de annoncering: „Een ge weldige Nederlandse zangéres". Hij begeleidde haar met zijn. saxofoon en het publiek was enorm enthousiast. Shirley wordt er nog warm van als zij aan dèt evenement in de be kende Ronnie Scott's Club terugdenkt. Zulke voorvallen zijn onvergetelijk! MONIQUE FLOOR 26 Dat Verster enthousiast over deze mededeling was kan. niet gezegd worden. Het stuurde zijn voorgenomen regeling tamelijk in de war. Als hijzelf naar Meerssen ging en Hans naar Amsterdam, dan zou iemand anders Rudolf Hart moe ten ondervragen, of die ondervraging moest uitgesteld wor den. „Laten we er eerst 'ns bij gaan zitten, dan zal ik je. voordat we verder gaan, mijn ondervindingen in Beilen vertellen", stelde hij voor. Na Timmermans over alls te hebben ingelicht, ook over zijn onderhoud met de commissaris en diens toestemming wat zijn gaan naar Meerssen betrof, zweeg hij in afwachting van Hans' reactie. „Tjé zeg, wat een geschiedenis. Maar zo lang geleden. Denk je werkelijk dat het met de moord in verband kan staan?" vroeg hij verbaasd. „Ja, dat denk ik. Per slot is het mogelijk dat er iets uitgelekt is van wat toentertijd gebeurde", zei Verster over tuigd. „Na ruim veertig jaar...? Nou ja, het kan... Je denkt aan chantage?" „Precies. En wat wij te weten zijn gekomen over die juffrouw Hermine lijkt het mij voor de hand liggen dat zij zich daartegen verzet zal hebben en geprobeerd heeft de politie op te bellen. Dat zou ook de positie verklaren waarin Marie de telefoon heeft gevonden." „Alles goed en wel. Roelf, maar als iemand met deze geschiedenis op de hoogte was waarom heeft hij dan zo lang gewacht om te proberen er geld uit te slaan?" „Daar heb ik wel aan gedacht, maar als Geertje haar mond voorbij heeft gepraat, zou hij of zij, waarschijnlijk een hij, dit dan hebben durven doen zolang zij nog leefde? En Geertje is nog maar kort geleden gestorven." „Dat zou kunnen, ja," antwoordde Timmermans naden kend. „En daarom wil ik er liefst zo gauw mogelijk heen," zei Verster. „Je wilt dat dus voor laten gaan?" „Dat was wel mijn bedoeling. Maar dan blijf jij met al het andere alleen zitten en dat wordt misschien te veel nu het verhoor van die Rudolf er ook nog bij komt," antwoordde hij aarzelend. „Wat mij betreft kun je gerust gaan, ik red me wel en ik geloof niet dat het veel verschil uit maakt of ik iets later naar Amsterdam ga." Hij stak zijn hand uit naar een enve loppe die op zijn bureau lag. „Van het lab", zei hij, hei couvert aan Verster reikend. Er zat een vergrote foto in van het door Leo Rouwhorst gevonden stukje stof en er was een briefje bij. „Stof van een goedkope kwaliteit zoals die waar van de niet te dure confectiepakken gemaakt worden. Het uitgescheurde stukje is waarschijnlijk uit het kruis, of de omgeving daarvan afkomstig," las Verster hardop. „Heb je daar ook nog met de commissaris over gespro ken?" vroeg Timmermans. „Nee, dat heb ik niet. Heb jij nog geïnformeerd wie dit over het hoofd heeft gezien?" „Ja, de jonge Korter", antwoordde Timmermans met een medelijdende klank in zijn stem. „Dat dacht ik haast wel. Zielige knul. Heb je hem iets gezegd?" „Nee, ik dacht dat jij dai zelf wou doen." (Wordt vervolgd) Oventijden: in de gasoven zonder ther mostaat: verwarm de oven 7 minuten voor, zet de schelpen (of schotel) op het rooster bovenin de oven, temper de vlammen tot klein en laat het gerecht plm. 20 minuten In de oven staan. In de gasoven met thermostaat: op het rooster bovenin de oven plm. 20 minuten op cijfer 3 of 4 (het Is aan te bevelen de oven eerst 10 minuten op deze stand te laten branden.) In de elektrische oven met 2 ovenechakelaars: op het rooster bovenin de oven plm. 15 minuten Bl-03, plm. 5 mi nuten belde uit. in de elektrische oven met tem- peratuurregelaar: op het rooster bovenin de oven plm. 20 minuten op 175 gr. C (voorverwarmen op deze tempera tuur tot signaallampje uitgaat). Warm serveren met b.v. toast, geroosterd of stokbrood Zélf je kleding naaien kan een lucratieve bezigheid zijn, maar ook een fijne hobby. Dit concluderen de zesduizend deelneemsters die streden om de titel Naaidprinses van Europa, waarvan de finale voor het eerst in Nederland werd gehouden. Zoals men weet behaalde Frau Christa Stroppe uit Schwenningen de eerste prijs. Op de vraag, waarom zijzelf hun kleding vervaardi gen, antwoordden de dames: omdat Ik naaien leuk vind; uit Interesse voor de mode; een plezierige hobby, waarin een persoonlijke stijl tot uitdrukking komt; omdat ik met minder geld, beter gekleed kan gaan. Het merendeel (68 pet.) beschouwt het maken van kleding als haar hobby, slechts 12'/2 pet. naait om economische reden. De naai-sterren kwamen uit alle lagen van de bevolking, vijftig procent van hen be hoorde tot de huisvrouwen, .39 tot de werkende en 11 pet. tot de studerende vrouwen. Steeds meer jongeren naaien hun kleding zélf: 68 pet. van de deelneemsters was niet ouder dan dertig jaar. Toch was de oudste deelneemster die dit jaar over het plankier liep, 85 jaar. De belangstelling voor amateur-modeshows is ver heugend te noemen. Redenen waarom ook wijkvereni gingen en clubs wedstrijden uitschrijven, waarop meisjes en vrouwen hun zelfgenaaide pakken en pon nen. hoeden en hessen, bikini's en broekpakken sho wen en dat laatste is ook iets waarvoor je moed moet verzamelen. De naai-ster op deze foto wordt door een kritische jury bekeken. Met veel flair toont zij trots haar kunnen met naald en machine. Frisdranken zijn enorm populair. In 1949 dronken wij per hoofd van de be volking zes liter, in 1967 was dat al 37 liter. De niet-koolzuurhoudenifle ■dranken, o.a. limonadesi roop, moeten het afleggen tegen koolzuurhoudende frisdranken, zoals cola, up-dranken, tonics, ga- Vruchtenlimonades moeten van de Warenwet tien procent vruchtesap bevatten, door de vrucht vezeltjes mogen ze enigszins troebel zijn. De andere frisdranken moe ten helder zijn, cola dient een gehalte aan cafeïne maximaal 150 mg per li ter, te bevatten. De toe voeging gazeuse mag al leen gebruikt worden als de drank koolzuur bevat. Frisdranken leveren geen waardevollle voe dingsstoffen, wél calo rieën. 1 glas cola 88 cal., 1 glas up drank 96 cal., evenals een glas vruch tenlimonade, ook 96 cal. Een glas melk levert 122 cal., daarnaast 6,6 g eiwit en 240 mg Ca. In een glas bier zitten 114 cal. Een- prijsvergelijking van de verschillende dranken geeft het volgende beeld: Per glas van 200 cc koet: cola (kleine fles) 15-31 cent, cola (gezinsfles) 12-20, up-drank (kleine fles) 15-33, up-drank (gezinsfles) 15-20, vruchtenlimonade (kleine fles) 23-35, vruchtenlimona de (gezinsfles, sinas) 14-22, gazeuse (kleine fles) 15-25, gazeuse (gezinsfles 10-13, tonic (kleine fles) 15-32, to nic (gezinsfles) 12-21, vruchtenlimonadesiroop 10- 17, limonadesiroop 7-12, melk 12, karnemelk 9, cho colademelk (kleine fles) 36-47, chocolademelk (grote fles) 23-29. Bent u van plan eens uw rij bewijs te halen? Begin er dan maar gauw aan. Vrouwen, die pas met of na veertig jaar leren autorijden, hebben veel meer lesuren nodig dan jongere vrou wen of mannen van gelijke leef tijd. Advies van rijinstructeurs: de vrouw moet zo jong mogelijk beginnen. Dit blijkt uit een do cumentatie waarvoor de West- duitse automobiliste aan de tand werd gevoeld. Professor Herbert Lewrenz van het medisch-psychologisch instituut van de Technische Vberwachungs Verein ontdekte, dat vrouwen tot 30 jaar veiliger rijden dan mannen, en met meer gevoel. Vrouwen hebben meer moeite met achteruit rijden. Vrouwen zijn banger voor de (mannelijke) rij-exa- minator dan mannen; zij heb ben meer moeite om de be velen van hem uit te voeren. Nog een vermanend vingertje van de hoogleraar: tegen ego centrische mannen die hun vrouwen niet vaak genoeg ach ter het autostuur laten en daar mee verhinderen dat zij de nodige rij-ervaring opdoen, zo wist Rijdend Nederland. De vrouwen hadden ook ver langens: de stoelen makkelijker verstelbaar, minder scherpe kanten aan en onder het dash board waar zij haar kousen aan ophalen, meer automatiek, een haak voor de handtas, ver stelbare stuurkolom voor de dames met korte benen en. veiligheidsgordels óók voor de kinderen. „Geef jongelui, die met va kantie gaan, geen anticoncep- tionele middelen mee", zo stemt mejuffrouw G. D. te H. in met het intervieuw van pro fessor Mastboom. De profes sor vertelde dat wanneer jon gere meisjes te vroeg deze middelen gebruiken, er kans kan zijn dat er later geen kin deren komen. Dus loop je de kans dat een jong huwelijk strandt. Persoonlijk wil mejuf frouw D. alle ouders vragen: „Herken u zelf in uw opgroeien de kinderen in al hun proble men. Gooi ze niet weg als een gore dweil, als ze „uitgegleden" zijn op sexueel gebied." Zij vindt, dat er in de vakantie heus niet meer gevaren zijn dan vroeger in streken, die we nu aïs folkloristisch bestempe len. Daar waren jongelui ook met elkaar alleen, en dat werd zelfs in de hand gewerkt (kraaizoe ken" in Spakenburg, red.). Mevrouw D. van de N.-E. te V. verhuurt kamers aan studen ten. „Geachte dialoog", schrijft ze gezellig, „wat wordt er weer veel gepraat en geschreven over de jongelui alleen op va- hebben in de verlovingstijd. Hoewel, geeft ze toe, „je elkan der niet eerder leert kennen dan in het huwelijk. Zo las ik pas een waarschuwing van een zeventienjarig meisje dat al moeder was van een zoontje. Ze had in de vakantie kennis ge kregen aan een jongen. Die liet haar in de steek toen ze zwanger was. Nu kan het best gebeuren dat haar leven ge woon verwoest is. Want een keurige jongen neemt niet graag een vrouw met een kind. Wat ben je dan als meisje te beklagen!" „Samen met va kantie, dat is en blijft altijd door een moeilijk probleem. Dertig aar geleden zou ik nooit met mijn verloofde op vakantie hebben mogen gaan", zegt een moeder van een groot gezin, „maar ik zou het ook niet ge durfd hebben en zelfs niet ge wild. Als je als verloofd stel veel samen bent, wordt het op sexueel gebied steeds moeilijker. Meestal was je sterk, maar je kon ook zwakke ogenblikken hebben. Kunnen jonge mensen het bijvoorbeeld twee weken lang uithouden?", vraagt zij zich af. „Mijn ouders zeiden vroeger: je moet niet met vuur spelen, maar het gevaar ontlo pen. En: een gedwongen hu welijk is-iets waar je voor be waard moet blijven, daar kun je God voor bidden of danken. „Maar", zo besluit mevrouw B„ „we moeten niet boos zijn als het een van onze kinderen over komt, wel bedroefd." Jongelui die zo graag inspraak hebben, waar blijven jullie reacties? Ben je het met de mening van de, meest oude re en vaak gehuwde, briefschrij vers eens? We zouden graag ook jullie visie hebben in „dia loog", anders is het: over u, zonder u. MELKMIX Voeg. al roerend, aan 1,5 dl melk één dessertlepel limonadesi roop toe en 0.5 dl up-drank. Ge zond en frisl FOSCO Breng 1,5 dl water met een half vanillestokje aan de kook en laat enige tijd trekken. Vermeng twee ons suiker met 50 g cacao, strooi dit mengsel In het kokende water. Gedurende drie minuten zacht la ten inkoken, de massa afkoelen en in een schone gesloten fles bewa ren. Per glas 1 eetlepel fosco ge bruiken en dit verdunnen met kou de melk. Voldoende voor tien tot twaalf glazen. PARISER SCHNITZEL Nodig: 4 kalfsschnitzels, 1 volle lepel geraspte kaas, 1 lepel bloem (eventueel 1 lepel melk). Maak van alle ingrediënten een dik papje en wentel de schnitzels hier goed door. Maak 150 g boter heet in de koekepan en bak de schnitzels snel krokant en bruin, ongeveer 4 min. aan elke kant. APPELKWARKTOETIE Nodig: 250 g kwark. 2 geraspte appelen, 2 eetl. fijngehakte walno ten. 2 eetl. melk, 1 eetl. basterdsuiker. 100 g aardbeien. Meng alle ingrediêntsn behalve de aardbeien goed door elkaar, roer er tenslotte de aardbeien heel voorzichtig door. CRAB IMPERIAL Voor 4 personen: 1 losgeklopt ei, 2 eetl. mayonaise, Vi theel. mosterd, zout en peper naar smaak, 1 blikje crab (plm. 185 g) eventueel zalm of tunavls. 2 eetl. fijngesneden paprika, 1 kop Corn Flakes, 1 eetl. mayonaise of slasaus. Meng de eerste 5 ingrediënten en schep er de vis en de paprika doorheen. Verdeel het mengsel over 4 beboterde schelpen (of doe het In een beboterde vuurvaste schotel plm. 13 cm middellijn). Maak de Corn Flakes fijn. roer er de mayonaise of 9lasau9 door en bedek schelpen (of schotel) met dit mengsel. „Het Engelse publiek toont zich erg chauvinistisch. De eerste avond dat ik in de vrij hippe nachtclub Revolution ging optreden, dacht ik wel even: wèt moet dat worden... Het publiek liet duidelijk mer ken dat het Nederlandse meisje eerst maar eens iets moest laten horen. Direct na de eerste noten veranderde men bij toverslag en het succes was geweldig! Ik zing uitsluitend nummers die ik zelf fijn vind. Ik moet het zoeken in de hoek van oude nummers: „ever- Een gebruinde Shirley-in-het-wlt bij haar auto tijdens een kort ver blijf in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15