Varende monumenten Eerste Duitse parlementsvrouwen schaak Holland niet links laten liggen Gedurfd PUZZEL VAN DE WEEK Vakantiekost (5) SATERDAG 26 JULI 1969 4 In oktober richtten een aan tal enthousiaste zeilers de Ver eniging tot Botterbehoud op. Hun doel: de originele botter (waarvan er nu nog maar zo'n veertig zijn) in stand te hou den. Vroeger, in de tijd van de Zuiderzeevisserij, voeren er vele honderden van deze sche pen. Sedert de afsluiting van de Zuiderzee zijn de meeste echter verdwenen. „De botter is werkelijk een prachtig schip", zegt de 27-jarige Robert van Wa ning uit Rotterdam. „Hij is ideaal voor het IJsselmeer vanwege de korte golfslag en er kunnen makkelijk acht tot twaalf mensen aan boord. De botter heeft bo vendien een groot vooron der en verder erg veel bui tenruimte." De Vereniging heeft on geveer dertig leden, terwijl er ook zo'n dertig schepen zijn ingeschreven. Een bot ter kost ruim 7000. Het onderhoud komt op onge veer 300 per jaar. Om de ze kosten eruit te halen, ver huurt de Vereniging bot ters aan particulieren voor een heel weekeinde. Er vaart dan altijd een ervaren schipper (meestal de eige naar) mee, want het zeilen met een botter is beslist geen werk voor leken. Dankzij deze verhuur (tot eind september) kan men de schepen verbeteren en vernieuwingen aanbrengen. Roorzltter Robert van Waning Sommige botters zijn er ge lukkig al veel beter gaan uitzien en dat is prettig, want deze varende monu menten zijn een lust voor het oog en geven kleine ha ventjes zoals Spakenburg, Volendam en Enkhuizen bij zonder veel cachet. De meeste botters wor den onderhouden bij Nieuw- boer in Spakenburg. Dat wordt in de toekomst ech ter steed moeilijker, want de schepen kunnen door een nieuwe brug, die bij Spakenburg is gebouwd, niet meer rechtstreeks naar dit stadje varen. Men moet nu een omweg (via Kam pen) van drie dagen maken, zodat de bottereigenaren al voorzichtig denken aan een nieuwe werf in Enkhuizen. In deze plaats is ook het Zuiderzeemuseum geves- Donateurs en be langstellenden voor een tv eekend zeilen op het IJsselmeer kunnen zich wenden tot het secretariaat van de Vereniging tot Botterbehoud, mevrouw L. R. Hoff mannvan Luyk, Walterlaan 11, Bus- sum. tigd, waar men tal van bij zonderheden over de bot ter te weten kan komen. In mei heeft de Vereni ging een grote vlootschouw gehouden in Hoorn en eind september houden studenten waarschijnlijk inter-acade- miale zeilwedstrijden. Door deze festiviteiten raakt de botter wat in de publiciteit. Robert van Waning, ak- tief voorzitter van de Ver eniging, vindt het een ver ademing dat er tussen al het plastic van tegenwoor dig ook nog een paar échte schepen rondvaren. Hij be grijpt niet dat men in toe ristische havens als Volen*- dam nog havengeld moet betalen. „Deze botters ge ven aan zo'n haventje juist sfeer en dat doet zo'n plaatsje alleen maar goed". Hoe het ook zij, dankzij de Vereniging tot Botterbe houd zal men de komende jaren deze klassieke sche pen op het IJsselmeer kun nen blijven zien varen. Dat zal elk zeilershart onge twijfeld veel goed doen. JORIS BODDAERT Vorige week lieten wij u zien wat zich al lemaal kan voordoen nadat een fraai bod gerealiseerd lijkt te kunnen worden. On gunstig zitsel eo een onverwachte introe ver doen de kansen meteen keren. Ditmaal twee spellen die een wat gedurfd eindbod tot gevolg hadden en daarom bepaald waard zijn nader te worden beschouwd, In het èerste spel opende west na pas sen van zuid de bieding met ééri harten. Noord en zuid lieten zich niet horen en na twee klaver van oost en twee harten en drie harten, eindigde de bieding met vier harten. A 9 2 V B 10 9 7 2 O H B 4 9 Correspondentie aan de heei B. J. Nuys, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. Tijdens het afspelen bleek het contract gemakkelijker haalbaar dan gedacht omdat de troeven niet alleen twee-twee zaten, maar bovendien met de heer bij noord. Of noord nu ook schoppen of ruiten komt. maakt niet uit. Bij ruiten wint de aas van zuid, die met ruiten vervolgt, waardoor west aan slag komt. West probeert eerst troef vrouw, die blijft en daarna klaver ne gen, waardoor de aas een slag wordt. De rest laat zich raden. Ook een schoppenuit komst levert geen moeilijkheden op. De aas kan een keer worden gedoken, waarna een zelfde afspel kan volgen. Het tweede spel is eveneens een vier- hartencontract, maar zo mogelijk nog ge waagder, zoals uit de kaartverdeling blijkt. A V B 5 4 O 9 H 10 96532 10964 32 O H 10 O B AVB8 Zuid opende met drie ruiten en noord moest uiteindelijk vier harten spelen. Oost kwam uit met klaver zeven die voor de aas werd. West kwam ruiten terug voor de aas van oost, die nu naar troef terugkwam. Noord kwam met troef boer aan slag, speelde de aas na en Inderdaad viel de heer. Er volgde nu klaver heer en klein terug en of oost nu introeft of niet. vier harten wordt gemaakt, zoals uit het naspel blijkt. In dit hoogseizoen van toeristische en vakantie-ge noegens kunt u, als Duitsland uw verzamelgebied is, toch nog wel eens al dan niet door uw vakantiegenoten ver guisd lonken naar de nieu we emissies van West-Duits- land en West-Berlijn. Want daar is het een en ander gaande. Allereerst de zegel ter begelei ding van de 14e Evangelische Ker- kendag, die vorig weekeinde in Stuttgart werd gehouden. Dit twee jaarlijks gebeuren is In 1949 op initiatief van Reinold von Thad- den-Trieglaffs gestart. Het thema „vrede", dat de Kerkendag van Hannover (1967) beheerste, com pleteert zich In dat van dit jaar „hongeren naar de gerechtigheid". Immers er is geen vrede zonder gerechtigheid denkbaar. De gele genheidszegel Is gemaakt naar het affiche, dat de mensen uit hun ge zapigheid moet wakker schudden voor het thema. Voor 11 augustus staan In West-Duitsland drie emissies op stapel. Er komt een bijzondere ze gel. gewijd aan de Maltezer-hulp- dienst, die in 1955 in Duitsland werd opgericht. Deze organisatie is wellicht het best vergelijkbaar met onze Eerste Hulp Bij Ongeluk ken. Op de zegel is het Malte- zer-kruls afgebeeld, bekend van de ridders, wier orde tot het iaar 1099 teruggaat. In Stuttgart Is behalve de Ker kendag nog meer te doen. Van 29 augustus tot 9 september zal weer de grootste Europese tentoonstel ling op het gebied van radio- tele- beinsdke J |§§jl »50JahftPraumwahlreckl visie- grammofoon- en antenne-In dustrie worden gehouden onder de titel Deutsche Funkausstellung. In 1965 werd deze mammoet-show bezocht door vér over een half miljoen mensen. Op de gelegen heidszegel is een electro-mar-ne- tisch veld met koördinatenkruis gestyleerd afgebeeld. Tenslotte voor West-Duitsland nog een blokje van drie zegeit» dat ik galanterwijs eigenlijk als eerste had moeten behandelen. Ter compensatie echter zal ;k de af beeldingen van het blokje bij het artikel plaatsen. De drie dames zijn de eerste vrouwelijke parle mentariërs, die Duitsland een hal ve eeuw geleden gingen dienen. Het aktieve en passieve vrou wenkiesrecht werd het eerst in de navolgende Europese landen In gevoerd: Finland (1906), Noorwe gen (1913), Denemarken en IJsland (1915) en Nederland en Rusland (1917). In Duitsland kwam dit kiesrecht met de omwenteling na de Eerste Wereldoorlog van de grond: Over de afgebeelde dames het volgende: Marie Juchacz 18791962) was lid van de Soci aal Democratische Partij en de eerste vrouwelijke volksvertegen woordigster In haar land. Van 19331945 verbleef zij elders. Ma rie-Elisabeth Lüders (1878—1966) was eveneens lid van de SDP. In 1937 werd zij door de Gestapo gearresteerd doch overleefde de oorlog. Helene Weber (18811962) behoorde tot de Cen trumpartij en speelde ook na de oorlog een belangrijke rol in de vrouwenorganisaties. Een kleine opmerking: de dames hebben allen een zeer respectabele leeftijd ge haald. Als laatste nog West-Berlijn met een serie van vier zegels ter gele genheid van het 20e Wereldcon gres van de Internationale van PTT-personeel. In deze wereldfe deratie werken 153 verbonden met een totaal van 2,4 m'iljoen leden samen. Op de zegels zijn te zien: een besteller uit Australië, een te lefoniste uit Afrika, een telefoon monteur uit het Nabije-Oosten en het verladen van de post op een Europees vliegveld. De datum van uitgifte was 21 juli. J. J. M. KIGGEN Een van de bottere op het IJsselmeer Hor. 1. gem. In N.Brab., 4. grap, 8. boom, 12. reeks, 13. vrijbuiter, 14. zijtak Weser, 15. vervoeging van een hulpwerkw., 16. tuchtroede, 17. voor, 18. familielid, 19- uitroep van benauwdheid, 21. myth, figuur, 22. water kering, 24. houten bakje. 26. plaats in N.Brab., 28. blauwe boerenkiel, 31. deel van een boom, 33. doodgoed mens. 34. deel van een schrijf machine, 36. jongensnaam. 38. zot, 40. Russische boer, 41. keurig. 43. raam, 44. spoedig. 45. plaats in Gelderl., 47. Europeaan, 49. scheik. element (afk.), 50. hemelgeest, 51. puntig voorwerp, 53. voordeel. 55. achting, 56. naaktkleuwlge slak, 58. geit, 61. viervoetig dier, 62. priem, 64. bijwoord, 66. water in N.Brab., 68- telwoord, 69. stok met voettrede, 70. familielid. 71. huidmondjes der planten. 73. meisjesnaam, 74. metaal soort, 75. eenmaal, 76. langzame, 77. lichte bedwelming. Vart 1. zeer levendig, 2. vorderen. 3. stoomschip (afk-), 4. kneedbaar mengsel, 5. plotseling, 6. biersoort, 7. trustee (afk.), 8. bedeesd, 9. oude lengtemaat, 10. deel van een auto, 11. metalen haak, 13. papegaai, 14. lichaamsdeel, 17. vast. stevig, 20. modepop, 22- duinvallei, 23. zichtbare voorstelling, 25. bosgod, 27. donker, 28. bijwoord, 29. punt van vertrek bij een wedstrijd, 30. ommegang, 32. hoefslag. 34. hoog bouwwerk. 35. zeker Duits kaartspel. 37. kleur, 39. kippenloop. 40. steen, 42. platte ■gebakken steen. 46. opstootje. 48. Europeaan, 51- visje, 52. onbeduidend, 54. metaalsoort. 56. mat, 57. glijvoertuig. 59. afschrift, 60. schijngestalte der maan, 61. cirkelvormig baksel, 63. groente, 65. zwemvogel, 67. myth, figuur, 68. plaats in Duitsland, 69. als 63. vert., 72. voorvoegsel, 73. slede, 74. meisjesnaam. behang, S. nu. 6. dis. 7. gem, 8 er, 9. entree. 10. go. 11. eren. 12. nadelig, 15. vel. 19. ratel. 21. natie, 24. be. 25. rendement. 26. metselaar. 27. In. 29. re, 30. ka, 32. notie, 34. ronde. 35. paria, 37. Gen, 40. dol, 44. klapper 45. Donar, 47. Karei, 49. Dresden, 51. diaken, 52. ze. 53. L.K.. 54. reling. 56. tr. 58. la. 60. adlö 61. rek, 63. Alda. 66. ver. 76. Eem. 71. r.l., 72 hé. la. 75. o.a. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL ge. 14. ulver. 16. Nora, 2) Sem. 21. n.t 22 ed. 23. gebaar, marine. 28. enter, 30. keten. 31. An. 33. generatie, 35. pi. 36. nog, 38 Ld. 39. se. 40. dag. 41. tel, 42. einde. 43 por. 44 kin, 45. dm, 46. L.K.. 48 lid. .50 1e. 51. doezelaar, 55. er, 56. tinne. 57. Karei, 59. paraat, 62. relaas. 64. pd. 65, kr. 66 vee. 68. li, 69. Ld, 70. Eire. 72 hekei. 74. node. 76. Relnler. 77. mangaan. 1. vergaan. 2. einde. 3. Rg. 4. Drayton is een klein plaatsje, „ergens" in On tario. Een plaatsje zoals je er zoveel tegenkomt in Canada: een rechte, lange hoofdstraat met de bank en de benzinepomp, het hotel en de drugstore en daar dwars-op de zijstraten met de ruime, fraaie woonhuizen. Eigenlijk een echt plattelandsdorp, waar een rechtgeaard Rotterdammer het wellicht niet lang zou uithouden. Maar in datzelfde „gat" Dray ton blijken veel gelukkige men sen te wonen. De burgemeester bijvoorbeeld, die een ex-Neder lander is, en de grootste krui denier, die een vijftien jaar ge leden uit Nederland kwam, de eigenaar van het lasbedrijf, de timmerman en... het hoofd van de plaatselijke school. Op die laag-gebouwde school staat met zeker niet be scheiden letters vermeld dat dit een Calvin Christian School i.s en schoolhoofd Henk Schallij wil wel weten, dat hij nog ge noeg aan Nederland denkt. Niet omdat hij, als genaturali seerd Canadees heimwee zou jaar in Canada, maar spreekt nog voortreffelijk Nederlands. Op zijn school (acht klassen, zes onderwijzers) wordt uiter aard alleen Engels gesproken. Niet alleen is dat verplicht voor een Canadese school, maar de tweehonderd kinderen spre ken en verstaan niets anders, ook al komen ze meestal uit ex-Nederlandse gezinnen. Maar schoolhoofd Schallij vindt nog genoeg mogelijkheden om die band met Nederland wat te behouden: foto's uit tijdschrif ten met Nederlandse onderwer pen en wandplaten met op schriften als „Emmeloord, a town in the former Zuyderzee" sieren menig lokaal. En hij is doende boekjes van Van der Hulst te krijgen, om die zo nu en dan eens te gebruiken. De Calvin Christian School is niet de enige school in Dray ton. Er zijn ook nog twee open bare scholen. Het ontbreken van een christelijke school was de aanleiding voor een groepje Nederlandse emigranten de school op te richten. Vijftien jaar geleden begon men met vijftig leerlingen en twee loka len. Nu telt de school tweehon derd leerlingen, die met de felgele „schoolbus" uit wijde' omtrek worden opgehaald, zijn er zes modern ingerichte klaslokalen en zijn er inmiddels vele emigranten naar Drayton verhuisd om hun kinderen naar die school te kunnen laten gaan. Toch is Henk Schallij niet zo erg gelukkig met het „image" van zijn school. „Het is nooit de bedoeling geweest een beperkte school hier te hebben", zegt hij. „dat is wel eens te veel gezegd en dat komt misschien omdat- men een eigen school wilde, die ook christelijk onderwijs gaf. De oprichters dachten misschien ook wel dat je hier in Canada gewoon een „school- met-den-bijbel" moest kun nen voortzetten. Net als in Ne derland. Daarbij speelde ook een rol, dat men als Hollanders boven op elkaar bleef zitten, dat men aanvankelijk weinig moeite deed contact te krijgen en te houden met de Canade zen. Dat verandert nu wel door de kinderen, maar een groot deel van de ouderen hier, en dat zijn meest boeren, spreekt nog nauwelijks Engels. En eigenlijk is dat fout De reactie van de Canadezen op de oprichting van de school is indertijd dan ook niet bepaald gunstig ge weest. Men had er geen enkele sympathie voor..." Met de nieuwe, nu inmiddels al weer tien jaar oude school, die het vorige jaar er nog weer een lokaal bij kreeg, probeert onderwijzer Schallij in elk ge val aan het image iets te doen. Goed, hij laat de kinderen din gen ondernemen als het plan ten van tulpenbollen. Maar hij organiseert ook „field-days" en base-ball-wed- strijden, onderneemt andere „ty- pisch-Canadese" dingen en zegt: „Onze school moet al die dingen ook hebben. We hoeven niet apart te zijn. We moeten kunnen meedoen. Als we het christelijk perspectief maar hou den. Dan is er ruimte voor een heleboel dingen.... We moeten hier een onafhankelijke christe lijke school hebben. Daarvoor vecht ik hier in dit gebied. En' de school is onafhankelijk. We zijn niet in de een of andere vorm afhankelijk van een groep of een kerk. Het IS geen gereformeerde school..." Ondertussen hebben hij en zijn vrouw (afkomstig uit Maas land) het in Drayton best naar de zin. Vijf jaar nu zitten ze met hun zes kinderen in dit ongeveer achthonderd inwoners tellende dorp, sinds een jaar in een nieuw huis, dat je als Ne derlander al gauw een „luxueuze bungalow" wilt noe men, maar dat naar Canadese begrippen „gewoon een mooi huis" is. Het huis staat vlak naast de school, maar schoolhoofd Schallij komt tussen de middag niet thuis. Hij blijft dan bij zijn zevende en achtste klas, waar van net als in de andere klas sen de meeste kinderen overblij ven. Hij maakt aldus dagen van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Want in de eigenlijk nog steeds groeiende school is er steeds wel weer wat anders te doen. Dit ïs het slotartikel van SIETZO DIJKHUIZEN over Ne derlanders, die naar Canada zijn geëmigreerd. hebben, maar, zegt hij, „Ik ge loof dat het fout is Holland be wust links te laten liggen. Inte greren is goed natuurlijk, maar je hebt als oud-Hollander ten slotte een hele culturele achter grond en ik vind het niet goed, die na één of twee generaties domweg te willen laten vallen. Sommigen zeggen ook, dat je de taal verleert. Maar dat ge loof ik ook niet..." Je zou kunnen zeggen, dat Henk Schallij (33), enig rec^it van spreken heeft: hij emigreer de met zijn ouders in mei 1948 vanuit het voor hen te klein wordende Hoek van Holland, hij woont dus al ruim twintig Correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde Goudreinetstraat 125, Den Haag. Opnieuw lopers en pionnen, in opgave 2 zelfs met aan weerszij den een toren erbij. Wij kondigden u reeds aan dat ditmaal uitsluitend lopers „van ongelijke kleur" aan de orde zijn, lopers dus die elkaar met geen mogelijkheid kunnen slaan. Het is algemeen bekend dat zul ke ongelijke lopers de kansen op remise sterk verhogen. Immers, een loper die bijvoorbeeld zwarte velden bestrijkt, kan daarin niet worden gehinderd door de loper van de tegenpartij, die zich uitslui tend op de witte velden kan bewe gen. Het is daarom in het alqe- meen veel moeilijker bij min of meer gelijke materiaalverhoudl-ng om een eindspel met ongelijke lopers te winnen dan een met lo pers van gelijke kleur. Vandaar dat men in eindspelen met lopers van ongelijke kleur veel eerder allerlei nevendreiainger probeert te scheppen, waarbil ie' offeren van mpteriaal nier ze'den voorkomt. In opgave 1 bitvoor beeld had wit zijn paard teqen drie pionnen geofferd, in de hoop dour zijn overmacht aan pionnen te win nen. Ook in opgave 2 is zoiets aan de hand: Hier heeft wi: twee pion nen laten schieten in ruil voor tak tische kansen. Alleen In opgave 3 is er Iets anders aan de hand. Hier geen offer, doch het gebruik maken van de toevalligheid van de stelling: de slechte positie van de zwarte ko ning. U ziet het: In comb'na'ie met de opgaven uit een vorige rubriek reeds een grote variatie aan moge lijkheden. En dan hebben wij nog slechts een uiterst kleine greep gedaan uit de enorme hoeveelheid van mogelijkheden! (1) Onbekende stelling. Nogal qemak- (1) Uit een partij Bogoljubov- Rubinstein (Berlijn 1926) kelljk, dachten wl): 1. La5l bxa5 2. b6 axb6 3. a7 en wint. Ook 1. Lgl verliest snel: 2. Lxb6 Lh2t 3. Ke4 Lb8 4. Lxc5t enz. (2) Heuacker - Schmltt. Hier gaf wit een mooi staaltje van Inventief en accu raat schaken ten beste: 1. e2 2. Lc3l f3 f2. Kd8 3. Kb7l) 3. La5l (Mot de mat dreiging 4.b7) 3. Lc7 4. b7t Kb8 5. Lb6l Ld8 6. c7t Lxc7 7. La7 matl (3) Böckenhaupt - Kelchner. Eerst hoe het In werkelijkheid ging: 1. Kei? Lxc4 2 bxc4 b3? (Nu krl|gt wit zijn zin) 3. f51 gxfS 4. e6 kd6 5. exf7 Ke7 6. c5l f4 7. c6 f3 8. c7 f2 9. f8Dtl (Dit tussenschaak (2) Uit een partij Tchigorin Snosko-^-Borowsky (St. Pe tersburg 1906) had zwart overzien) 9. Kxf8 10. c8Dt en zwart gaf het op. Nu de eerste „correctie": 1. Kei? Lxc4 2. bxc4 Kxc4 (Zwart kan die pion ongestraft nemen, want wit kon toch r witte pluspion Is waardeloos. Ook 3. b3 4. e6 fxe6 5. fxg6 Kd3 Is voldoends voor remise. En tenslotte dc beste „correctie": 1. Kei?? Lxc4 2. bxc4 Kd4l 3. Kc2 Kxc4 4. f5 b3t 5. Kbl Kd3 6. fxg6 fxg6 7 e6 c2t 8 Kb2 Kd2 3 e7 cIDt en wint Of 3 cS Kxc5 4. f5 gxfS 5. e6 Kd6 6 jxf7 Ke7 7. g6 b3 en de zwarte f-plon mar cheert door. met winst voor zwartl (3) Eindspelstudie witz 1 Ff! Mr jüj H mm A ÉL - ill I A j wm\ j j Pi te n! iifiMita I üi EF fSAml ji'. 'l kff *j 4 pi tej m Slf p:i M wl M wl I f V 1 A Ui Tuf il m, j li fe W r t 1 Zwart aan zet maakte (toch nog) remise. Hoe Wit aan zet won. Hoe? Wit aan zet wint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14