Sir Bernard Lovell ziet meer dan er is In de oertijd werden al schedels gelicht 3 Het geheim W' van de uil door J. den Boef ZATERDAG 26 JULI 1969 X'MÏ< if*A Er is heel wat te doen geweest over de bedoeling van de Russen met de Loena 15, die een baan om de maan ging be schrijven op het ogenblik, dat de Apollo 11 met drie astronau ten op de basis Cape Kennedy voor een historische vlucht werd gelanceerd, ledereen raadde ernaar, behalve sir Bernard Lovell, de grote man van Jodrell Bank, waar de grootste radio-telescoop van Engeland staat. Aanvankelijk reageerde hij voorzichtig. Hij zei niet te ver wachten, dat de Loena 15 grondmonsters van de maan naar de aarde zou brengen. Eerder geloofde hij, dat het Russische maanschot het begin was van een nieuwe serie maanvluchten, die moeten re sulteren in het naar de aarde brengen van maangrond door onbemande ruimteschepen. Zoals bekend is Lovell een verklaard tegenstander van bemande vluchten naar de maan, sinds de Russen na het verongelukken van de astronaut Komarov twee jaar geleden bij hun streven het eerst een man op de maan te bren gen, een niet te overbrug gen achterstand hadden op gelopen. Vandaar zijn lof voor de onbemande ruim- tevluchten van de Russen- Openlijk kwam Lovell er voor uit, dat hij het de Amerikanen kwalijk nam, door te gaan met hun po gingen als eerste op de maan te landen. Hij vond dat zij maar op de Russen moesten wachten. Dat zou de internationale samenwer king ten goede komen, meende de man, die het vertrouwen van de Russen had gewonnen. Het merkwaardige was echter, dat Lovell nooit op dat idee was gekomen, toen de Russen wat de ruimte- bruikte instrumenten zijn van vuursteen gemaakt. De gebieden waar op grote schaal in het verre verleden getre paneerd werd, zijn Europa en Pe ru. De trepanatie-rage heerste in Europa in het neolithicum, onge veer 2000 jaar voor Christus. Ook werd later, d.w.z. in de bronstijd en de ijzertijd, nog wel getrepa neerd, maar niet meer op zo'n gro te schaal. Het instrumentarium, dat tot voor kort voor trepanatiee werd ge bruikt, werd pas ontwikkeld in de 16e en 17de eeuw. Nog iets over de gevonden aantallen: in Peru zijn ruim 1000 bewerkte schedels gevonden en in Europa 500. Nu zou men zich kunnen afvragen, BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad waarom deze mensen dit hebben laten doen. Drs. Brongers zegt hierover: We willen over deze motieven even speculeren mede aan de hand van wat wij weten over hedendaagse trepanaties bij groepen mensen, die dit niet om neurochirurgische redenen doen. Bij deze mensen zijn vaak langdurige hoofdpijn en aan vallen van epilepsie reden om tot trepanatie over te gaan. Ook vaart betreft vèr op de Amerikanen voor leken te zijn en daar volop propa gandistische winst uit wis ten te slaan. In die tijd zong hij als geen ander de lof van de Russen en maak te hij hun successen soms nog mooier dan zij volgens Moskou waren. Dat was onder andere het geval, toen Russische ruim teschepen op Venus zouden zijn geland inderdaad in drukwekkende prestaties. Later moesten de Russen echter zelf toegeven, dat van een landing geen spra ke had kunnen zijn, omdat de afgestoten apparatuur door de enorme hitte tij dens de val al was gesmol ten. Geïrriteerd toonde Lo vell zich heel sterk, toen hij het Amerikaanse voorne men, drie astronauten (on der leiding van Frank Bor- man) om de maan te laten cirkelen om vervolgens naar de aarde terug te ke ren, als onverantwoordelijk veroordeelde. Hij achtte het uitgesloten, dat zij levend zouden terugkeren. Dat Lovell, die werkelijk een groot man is op zijn eigen vakgebied, zich op een ontstellende manier had laten gaan bleek uit de bij na perfecte vlucht, die Bor- man en de anderen kort daarna om de maan maak- wordt de operatie wel bij geeste lijk gestoorden uitgevoerd. Voor sommige hoofdpijnen en epilep tische aanvallen is het ook ratio neel te begrijpen dat het openen van de schedel tot verlichting kan leiden. De techniek om met schedelbot te manipuleren, kan de mens zich hebben verworven toen hij hoofd wonden van zijn stamgenoten ver zorgde na een gevecht waar met knotsen was gestreden. Trepana ties aangebracht na dit soort ver wondingen, zijn ook waargenomen. Als een magische verklaring voor de verlichting van hoofdpijn na een doorboring, kan men zich voorgesteld hebben dat een kwade geest de getrepaneerde verliet. Vervolgens kan men zich omge keerd ook voorgesteld hebben dat de getrepaneerde een beter con tact met de geestenwereld had. Hierdoor kwam hij in een geur van heiligheid te staan. De sociale sta tus van de geopereerde werd daardoor hoger. „Uiteindelijk kan het zo gewor den rijn dat men, om een sociaal hogere status te verwerven, zich een trepanatie moest laten gedo gen. Een soort inwijding. Men vindt soms meerdere getrepaneer- den in één graf. Ook speelden magische redenen een rol. In de gebieden, waar werd geopereerd, vindt men ook losse stukjes schedelbot, de zogenaam de rondellen, die als amuletten werden beschouwd. Aan de hand van de gevonden schedels heeft men kunnen constateren, dat vaak meer dan één operatie met succes werd uitgevoerd. Dit kan men zien aan de genezen wondranden. Nog Iets over de gebruikte instrumenten. In het begin van de ze eeuw werd in Bingen in Duitsland een collectie Romeinse chirurgische Instrumenten gevon den, bijna geheel uitgevoerd in De radio-telescoop in Jodrell Bank ten. Met de Russen bleef hij echter volhouden, dat het onnodig was, mensen levens te riskeren. Lang voordat de Apollo 11 aan zijn maanreis begon was Lovell een van de men sen, die de stellige verwach ting uitspraken, dat de Rus sen tegen die tijd wel voor een verrassing zouden zor gen. Dat de wens hierbij de vader van de gedachte was zou later duidelijk blij ken. Een wens overigens, die ingegeven werd door het verlangen, dat de Ame rikanen tóch niet de eer sten zouden zijn. En toen werd de lance ring van de Loena 15 be kendgemaakt, drie dagen voordat de Apollo 11 van Cape Kennedy zou vertrek ken. De Russen maakten er zelf niet veel ophef van. Lovell aanvankelijk ook niet. Maar toen de Loena 15 in een baan om de maan was terechtgekomen ver klaarde hij te menen, dat alle tekenen erop wezen; dat het Russische ruimte vaartuig op de maan zou landen en daar monsters van het maangesteente zou verzamelen. Enkele dagen later meld den de Russen echter, dat de Loena 15 zijn taak had voltooid. Zij ontkenden zelfs, dat het ruimteschip zou worden gebruikt voor een zachte landing of voor terugkeer van de maan met monsters van de maanbo- dem. Lovell vond dat vreemd, omdat hij weiger de aan te nemen, dat er iets mis was gegaan met de Russische plannen. Per slot van rekening werkte de Loena nog perfect. ,.Als dat werkelijk alles is, wat de Russen van plan waren dan zou ik het vreemd vinden dat zij op het moment van de Apol- lo-maanvlucht een onbe mande satelliet met zulke matige prestaties zouden lanceren. Daarom heb ik het gevoel, dat er iets gaat gebeuren. Misschien wacht de Loena al draaiende op een gunstige positie om een zachte landing te kunnen uitvoeren", aldus Lovell, die er aan toevoegde dat er vreemde dingen schenen te gebeuren. Lovell leek gelijk te krij gen, toen zaterdag de kring loop van de Loena om de maan werd gewijzigd. Hij meende de mogelijkheid niet te moeten uitsluiten, dat het Russische ruimte schip signalen uitzond naar een capsule, die op het maanoppervlak zou zijn ge land. En zelfs nadat maan dag tegen de avond de Loe na met grote snelheid op de maan terecht was geko men, gaf Lovell de moed nog niet op. Volgens de Guardian zei de geleerde het niet onmo gelijk te achten dat een landingspoging was gedaan om monsters te verzame len. Voor hem was het al leen de vraag, wanneer de capsule de maan weer zou verlaten. Aan het abrupt afbreken van de signalen kende hij niet al te veel be tekenis toe. Naarmate de tijd verstreek gaf hij ech ter toe, dat de Loena 15 te pletter geslagen zou kunnen zijn. Het is de vraag, of sir Bernard Lovell met de wij ze waarop hij de ruimte programma's van beide gro te mogendheden 'begeleidt' iemand een dienst bewijst. Willen de ruimtevaart-pro gramma's van deze landen werkelijk uit de sfeer van een wedloop op leven en dood worden getrokken, dan moeten mannen als Lo vell een beter voorbeeld go- ven dan zij tot nog toe heb ben gedaan. Nu maken zij de verwarring en de frus tratie alleen meer groter. Enkele dagen geleden legde Lovell zich bij de fei ten neer, zij het wat moei lijk. Samenwerking in de ruimte is mogelijk gewor den, nu de Amerikanen als eersten de maan hebben betreden, zegt hij. Alsof de Russen al jaren staan te trappelen van ongeduld om een eind te maken aan de geldverspillende wedijver. Zo is het toch ook weer niet. Hetgeen niet weg neemt dat Lovell met zijn nieuwe uitspraak het groot ste gelijk van de wereld mag krijgen. - Het lijkt op een maar zelfs een uil met z'n e. ^scherpe ogen zal nauwelijks kun- ■nen ontdekken wat deze af beelding voor stelt. Het zijn namelijk tien duizenden nieti ge ringetjes, die in het kracht veld van een hoefijzermag neet deze won derlijke formatie hebben gevormd. De ringen heb ben een middel lijn van minder dan een millime ter. Ze slaan de informatie op waarmee een computer werkt. .El brons. In deze collectie komen twee kroontrepanen voor. Dit zijn buisvormige objecten die aan één opening van een zaagtanding zijn voorzien. Zij werden op deze wijze van een fietelboor door een boog, die opvouwbaar was, in draaiende beweging gebracht. Zij zijn voor zien van een centreerpin. Uit Nederland zijn irit het ter pengebied van Groningen en Friesland een aantal rondellen en een getrepaneerde schedel be kend. Drs. Brongers meent dan ook, dat er zich rond het begin van onze jaartelling in het Noordnederlands kustgebied een trepanatiecentrum geweest kan zijn. Een deel van het Romeinse instrumentarium om schedels te openen. De tekening geeft weer, hoe deze instrumenten werden gebruikt. bom voorafgaande paar eeuwen het openen van de schedel en de daarop volgende behandeling van de buitenste delen van de hersens door het optreden van'besmetting bijna steeds had geleid tot de dood van de geopereerde. In me nig ziekenhuis was een schedel doorboring ïn de vorige eeuw ver boden, omdat dat het ziekenhuis in diskrediet zou hebben gebracht. In de vroegere geschiedenis van de mensheid moet het doorboren van de schedel geheel andere mo tieven hebben gehad dan thans. Het schedelbot bestaat uit drie la gen: een gladde buiten- en binnen- laag met daartussen een sponsachtig weefsel. Het principe van alle in oude tijden gebruikte operatie-technieken is dat men voorzichtig de buitenste gladde laag en de sponsachtige laag doorsneed. Het te verwijderen stukje bot, de rondelle, zat dan alleen nog maar vast aan de sche del met de dunne binnenste gladde laag. Om de operatie nu tot het eind te brengen, werd met een beitelachtïg voorwerp de rondelle uit de ontworpen opening gewipt. De zeer dunne binnenste gladde laag brak dan af en het doel, het hersenvlies niet te beschadigen, was bereikt. Om de twee eerste lagen te doorsnijden, heeft men verschil lende methoden gebruikt. Soms sneed of krabde men eerst twee evenwijdige sleuven in de schedel. Loodrecht daarop werden dan weer twee gleuven gemaakt. In het midden ligt nu een vierkant stukje bot dat er eenvoudig uitgewipt kan worden. Wanneer men een schedel met een dergelijke beschadiging vindt, is het op het eerste gezicht duidelijk, dat er iets bijzonders is gebeurd, aldus drs. Brongers. Dergelijke schedels vormen dan ook het bewijs dat de prehisto rische trepanatie een realiteit is. Bij andere technieken is het name lijk niet zo gemakkelijk de openin gen te onderscheiden van openin gen die op andere wijze in de schedelwand kunnen ontstaan, bij voorbeeld door ziekten, doodslag of na de dood. Andere technieken zijn het wegschaven van het bot met een vuurstenen schrabber of met een krombeksteker een cirkelvormige gleuf in het bot ritsen. Ook werd soms rond de plek waar het gat moest komen, een serie kleine gaatjes gemaakt. Tot slot werden dan de stukjes bot tussen de gaat jes weggebroken. Drs. Bronger6 is tot de slotsom gekomen, dat de schaaftechniek het meest is toegepast. De ge ien schedel, die meermalen Is doorboord. Aan de wondranden kan men dat deze operaties met succes zijn verlopen. TÏN' door C. KEIZER VEBj "dJersenopera,'es ziin tot nog een hachelijke zaak, on- ks de vele moderne tech- fien die worden toegepast. fl operatie begint met het •ospeFboren van de schedel, het en c"'<ste bot 'n ink iselijk lichaam. is nog niet zo heel lang den, dat een aantal jongelui in terdam een schedeldoorboring alQdnoerde, om een beter, denk- son te krijgen. Het was iets ws. Dagelijks werd erover ge- Dur;:ilceerd- Deze hele zaak komt een ietwat vreemd licht te n AP. als men een onlangs chenen studie leest van drs. J. vijk Pron9ers van de Rijksdienst 155. het Oudheidkundig Bodemon- nek te Amersfoort over sche- (doorboringen), ge publiceerd In het maandblad Spie gel Historiael. Drs. Brongers zegt, dat uit op gravingen is gebleken, dat men in pre- en proto-historische tijden voor zeer vergaande trepanaties niet terugdeinsde en vaak met suc ces dergelijke ingrepen werden uitgevoerd, d.w.z. dat de geope reerde nog jarenlang in leven bleef. Tegen het eind van de vorige eeuw kwamen Franse onderzoe kers tot de ontdekking, dat men reeds in het neofithicum (steentijd) in staat was om bij levende mensen een opening in de sche delholte te maken op een zodanig voorzichtige wijze dat een groot deel van de zo behandelden deze operatie kortere of langere tijd overleefden. De moderne neurochirurgie kwam pas tot bloei vanaf het be gin van deze eeuw, nadat in de

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11