Maanreis is theologen voer voor I Politie achtervolgt mart om hem te bedanken NASA verbaasd over vlucht Apollo-12 j| Drie astronauten pas half augustus vrij CHRISTEN-NATUURONDERZOEKER DR. DIPPEL: WIE DIENEN WE MET ONDERZOEK VAN RUIMTE? Vakmanschap is meesterschap Veel meer belastingvrij invoeren Russische spionnen komen vrij WOENSDAG 23 JULI 196» ..Ach, dat gepraat over de nieuwe mens en nieuwe werelden. I Het besef voor afstanden, het dimensiebesef, ontbreekt: de af stand naar de maan van 350.000 kilometer is oneindig klein tegenover de afmetingen van het heelal. De mensen worden door de communicatiemiddelen in een hoera- i stemming gebracht, maar deze hele ruimtevaart heeft ons qua afmetingen niets geleerd. En als christenen door deze maanreis worden opgeschrikt betekent het alleen dat ze niet wisten wat I allang bekend was. Ook wil ik beweren dat men dan in kerkelijke kring geen kennis heeft van de Openbaring. Het Joodse denken breekt met alle wereldbeelden, en dat iemand van 3000 jaar geleden de mens uit de Bijbel spreekt zoals men toen dacht en niet met de na tuurwetenschappelijke begrippen van nu? Een timmerman spreekt toch ook in timmermanstaal Huib Goudriaan Dr. C. J. Dippel (67), bekend door zijn publicaties op hel ge bied van geloof en natuurweten schap, onderstreept in een ge sprek over mogelijke consequen ties van de maanreis, de betrek kelijkheid van het Apollo-pro- ject. Maar eerst zegt hij de presta tie als zodanig diep te bewonde ren. „En wat mij opvalt is de discipline in combinatie met de us menselijkheid en openheid van el!het team, dat de landing heeft lr doen slagen." 1 Dr. Dippel is bij uitstek de man om antwoorden te geven op theologische vragen, die deze ft'week door sommigen worden >rl gesteld. Hij is natuurweten schappelijk zowel als theolo gisch geschoold, en bewoog zich y^jniet zijn publicaties in de rand- Igebieden van cultuur, politiek •Men theologie. I Hij studeerde scheikunde in Gro ningen, promoveerde in 1929. werd wetenschappelijk medewerker aan Qhet natuurkundig laboratorium van pJV Philips te Eindhoven, en werd tiaar in 1949 hoofdscheikundige. Dr. Dippel werd in 1964 doctor; ho noris causa in de theologie, op grond Van zijn publicaties. I Hij werd vooral bekend door zijn artikelen in het maandblad Wending, pet boek „Kerk en wereld in de cri- lis" en „Geloof en natuurwe tenschap" (samen met dr. J. M. de jong geschreven). Waar zijn jongeren? Na de begroeting in zijn studeerka- v' ner (hij woont in Eindhoven) zegt dr. >ippel: „Trek uw jasie maar uit. •ijn vrouw: „Wat wilt u drinken, nee of bier?" Dr. Dippel begint met te benadruk- :en dat het hem teleurstelt dat hij £in heel want kanten is benaderd, rwijl er ook jonge christen-natuur- nderzoekers zijn. „Waar blijven de onge collega's? Als er iets te vragen komt men bij mfj, een gepensio- i eerd man. en dat is eigenlijk een ngezonde zaak." De heer Dippel had graag gezien Jt er een groep jonge natuuronder- juekers was. die zich met de proble- ïatiek zou bezighouden, waarover ij zoveel heeft gepubliceerd. „Zoals ik al heb gezegd, is mij in <S et project van de maanlanding -yooral de combinatie van menselijk heid en discipline opgevallen. Hier van zouden wij in de kerk en in de theologische discussie veel kunnen leren. Als ik bij voorbeeld de versla gen van de Kirchentag lees er is niet veel uitgekomen valt me op hoezeer men bevangen is van eigen meningen." Wat is de zin? Dr. Dippel vraagt zich af wat de zin van de ruimtevaart kan zijn. „Staan hierbij, zoals Christus ons heeft geleerd, de mensen of de din gen voorop? „Voor mij is het de vraag of we (nu sociologen en cultuurfilosofen concluderen dat er burgeroorlogen voor de deur staan en in de Derde Wereld mensen hongeren) zo veel geld aan de ruimtevaart mogen uitgèven. Ik ben niet tegen het ruimte-on derzoek, maar het kost veel geld. En nu kan wel worden gesteld dat de ontwikkeling die er is, de trend, moet worden voortgezet, maar zo kan elke ontwikkeling worden vérdedigd. De hele zaak van de ruimtevaart is namelijk niet los te maken van de vraag: wat doen we met de techniek, en wie dienen we met de techniek? Wanneer het voor het menselijk le ven nodig is, ons in de ruimte te begeven, dan zeg ik ja. Dat wil zeg- gen wanneer het nodig is om de me demens te eren, te erkennen en vreugde te geven. Ik zeg nee als we ons alleen maar in de ruimte begeven uit nieuwsgie righeid en omdat de „ontwikkelin gen" door moeten gaan." Prestige Dr. Dippel meent dat strategische overwegingen en prestigestrijd tus sen de Verenigde Staten en Rusland de motor van de ruimtevaart is. „Hoe krijg je anders 50 miljard dollar (de kosten van het project) bij elkaar? Ik zeg bovendien dat het aanmerkelijk goedkoper zou kunnen, als niet persé een rqannetje op de maan of op Mars zou moeten worden gezet. Wanneer de hele prestigestrijd en de militaire overwegingen weg zou den vallen, zou er veel vruchtbaarder onderzoek mogelijk zijn. Daarom sta ik er met twijfels tegenover; maar dit wil niet zeggen dat ik nog maals geen respect heb voor de prestatie." Acht u bewust leven op andere planeten mogelijk? Zo ja, mogen we dan de speculatieve vraag stellen of die andere wezens ook in zonde zijn gevallen? „Een team van wetenschapsmensen is tot de conclusie gekomen dat. vol gens de waarschijnlijk heidsberekening. leven op miljoenen andere sterren mogelijk moet zijn. Wat de twbede vraag betreft: welke christen heeft zo'n plank voor zijn hoofd dat hij veronderstelt dat die wezens dan ook wel in zonde zullen zijn gevallen? Dat een schepsel uit de hand van zijn Schepper valt is echt on waarschijnlijk. Het is een on derschatting van de realiteit van wat wij gepresteerd hebben in het para dijs met onze vraag: zouden wij het eigenlijk niet beter weten dan de schepper?" Geen wang Dr. Dippel legt er de nadruk op dat de maanreis in feite niet tot theolo gische vragen kan leiden. „De echte theologische vragen zijn die als: wat is de openbaring, wat is genade, wat is de verzoening? En als mensen nog leven in een tegenstelling tussen natuurwe tenschap en geloof, dan zeg ik: als ze goed de Bijbel lezen hebben ze daar geen last van. Bovendien zijn ze dan ook niet op de hoogte van de stand van de natuurwetenschap. De ruim tevaart is alleen maar mogelijk, om dat de wetenschap de ruimte allang gepeild en gemeten heeft." Dr. Dippel vraagt zich af hoe het komt dat er in de kerk dikwijls zo'n achterstand is in het denken, terwijl de natuurwetenschap zo'n snelle ont wikkeling toont. „Hoe komt het dat mensen, die vanuit het Evangelie nieuw kunnen denken, zo dom en star kunnen doen?" Het heeft hem ook wat geïrri teerd dat naar aanleiding van de maanvlucht de begrippen „nieuw levensbesef" en „nieuwe mens" om de haverklap worden ge bruikt. „Als we ook na deze maanlan ding gewoon op oude voet door gaan is er nog niets nieuws ge beurd." Zolang we bijvoorbeeld tegenover de ontwikkelingslan den op de oude weg voortgaan, is er niets nieuws gebeurt, vindt dr. Dippel. „Het evangelie is het enige dat ons kan bevrijden van ons dro men. driften en ideologieën en daarom is dat werkelijk nieuw." Bierkenners vragen ipij UTRECHT Na een achter- C7C oiging dwars door Utrecht eeft een hoofdinspecteur van Hi e afdeling voorlichting van de rai Jtrechtse politie op de Malie- aan de 58-jarige vertegenwoor- iger J. van de Hoeven uit De 'ilt aangehouden. De beduusdheid van de heer van trI ér Hoeven, die zich van geen kwaad "•n ïwust was werd nog groter toen hij Sen bekeuring ol waarschuwing aar een bedankje plus een grammofoonplaat van het Utreqhtse j politiemuziekkorps. I De vertegenwoordiger had even te voren in de Leidse veertunnel assis- I tentie verleend aan een hoofdagent, j die tevergeefs probeerde de afgesla- gen motor van een invalidewagentje i weer op gang te krijgen, j Dat was een nogal slopend karwei, want het wagentje blokkeerde de I tunnel, waar zich in het drukke J spitsuur al ras een file ongeduldig claxonerende auto's vormde. De j heer Van der Hoeven zette zijn auto 1 ter bescherming achter het invalide wagentje, redde de pet, die de inmid dels .warmgelopen' hoofdagent tijdens het karwei verloor en slaagde er sa men met hem in de motor weer op gang te krijgen. De politievoorlichtingsrrian, die ook vastzat in de file, was zo getroffen door het staaltje van goede verstand houding tussen burgerij en politie, dat hij de hulpvaardige vertegen woordiger wilde bedanken. Maar, zo als gezegd, daarin slaagde hij pas na I een achtervolging door de drukke 1 binnenstad. Dr. C. J. DIPPEL: maanlanding ivat relativeren (Foto Herbert Behrens) President Nixon: voor 2000 naar Venus of Mars HOUSTON In het Ameri kaanse ruimtevaartcentrum Houston heeft gisteren de mede deling dat het vrijwel zeker is dat de Apollo-12 pas in novem ber naar de maan zal worden gezonden, enige beroering ge wekt. Men had gerekend dat de Apollo-12 in september zou gaan. Personeelsleden van de NASA hebben uiting gegeven aan hun vrees dat dit het eerste teken is dat na het succes met de Apollo-11 de activiteit ver minderd zal worden. De Apollo-12 met de ruimtevaar ders Charles Conrad, Alan Bean en Richard Gordon zal waarschijnlijk in de Oceanus Procellarum (Zee der Stormen) landen, een vlak gebied van ongeveer vijf miljoen vierkante kilometer ten oosten van de krater „zee". Moeilijkheden De astronauten in de Apollo-11, die morgenmiddag om elf minuten voor zes in de Stille Oceaan moeten lan den, hebben gisteren bevestigd dat bij het koppelen van de stijgtrap van de Arend aan het moederschip moeilijk heden waren ontstaan. Collins meen de dat de twee ruimteschepen al vast verankerd waren maar merkte op eens dat dit niet zo was. „Ik weet ook niet wat er aan de hand was", zei Collins. Pas enige tijd WÊÊ (Van een onzer redacteuren) HONOLOELOE Als de Apollo-capsule don derdagmiddag midden in de Stille Oceaan is neergekomen en helikopters van het vliegkamp schip Hornet de drie maanvaarders hebben op gepikt. zal hun ontvangst op aarde verder heel anders verlopen dan na de vorige ruimtevluch- ten. Nog tot maandag 11 augustus zullen zp op gesloten blijven. De mannen moeten nantelijk onmiddellijk in quarantainedie hen nog ruim twee weken van hun familieleden gescheiden zal houden. Eerst moeten de astronauten speciale pakken aan trekken. die voor een volledige biologische iso latie moet zorgdragen. Pas daarna worden ze naar de Hornet overge vlogen, waar ze onmiddellijk een speciaal ge construeerde isolatie-cabine dieiiengeschud. geen omhelzingen van fa- te betreden. Hun gezelschap wordt milieleden kunnen er zijn. gevormd dóór een helper en een In het laboratorium worden men- dokter, die nu evenzeer in quaran- sen en maanmonsters in eerste in- taine blijven. stantie op gevaar voor de aarde onderzocht. Wetenschapsmensen Deze cabine uordl overgevlogen zullen de monsters voorlopig niet naar Houston, waar de astronauten en hun twee begeleiders hun qua rantaine voortzetten in een spe ciaal laboratorium, waar ook de maanmonsters voorlopig zullen worden bewaard. Een grote glaswand in dit labo- met ongeschoeide handen aanra ken. Pas als alles in orde is bevonden worden mensen en materiaal aan de aarde „prijsgegeven". Voor de as tronauten betekent dit dat ze pus 21 dagen na hun vertrek van de Foto boven: de Hornet, die in middels zijn positie op de Stille Oceaan heeft ingenomen. Een der helikopters is zojuist opgestegen voor een oefenvluchl. 71 JULI LANDING MAANRFIZ'GFPG ratorium maakt het mogelijk dat maan weer vrij zijn om te gaan en familieleden van de astronauten en staan waar ze willen. Dit houdt reporters hen kunnen zien en (via in, dat ze op één dag na vier weken microfoons) met hen kunnen spre- van de hunnen gescheiden zijn ge- ken. Maar geen hand kan worden weest. ARMSTRONG later, toen de stijgtrap volgens Arm strong begon te schudden, knipte het koppelingsmechanisme tenslotte dicht. Door de slechte radio-ontvangst tij dens de koppeling wisten de vlucht- leiders in Houston niet wat er aan de hand was. Zij hadden Collins slechts horen roepen: „De duivel was los". Bij de NASA is nog niets bekend over de plaats waar de Arend op de maan is geland nadat hij. door de Apollo was losgelaten. Er zijn zes tot acht mogelijkheden. De NASA hoopt aan de hand van de foto's die de maanvaarders meebrengen van de heuveltjes en kraters rondom de lan dingsplaats tot een juiste plaatsbe paling te komen. De astronauten hebben gisteravond een kleine koerscorrectie aangebracht door de hoofdmotor van de Apollo-11 enige ogenblikken te ontsteken. Voor dat zij gingen slapen werd nog een kleurentelevisie-uitzending vanuit het ruimteschip verzorgd. In Pittsburg onthulde de directeur van de astro-nucleaire laboratorium van de Westinghouse Electric Corpo ration, dat zijn fabriek nu bezig is met het werk aan een door kern energie aangedreven raketmachine die een mens naar Mars zal kunnen bren gen tegen het jaar 1977. Dit project, waarmee een bedrag van anderhalf miljard dollar gemoeid is, wordt ge steund door onder meer de NASA. President Nixon zei in een toespraak voor buitenlandse studen ten in de tuin van het Witte Huis, te geloven dat voor het jaar 2000 men sen „nieuwe werelden zullenbezoe ken waar vormen van leven voorko men". Hij specificeerde niet nader welke vormen van leven op andere planeten zou worden aangetroffen, maar sprak wel van „latere ruimte reizen om te ontdekken wat er is of niet is op de maan. Mars of Venus. DEN HAAG Na 1 augustus kui*. nen aanzienlijk meer artikelen belas)- tingvrij uit de EEG-Iandcn in Neder land worden ingevoerd. Souveniers, cadeaus en goederen voor eigen gebruik mogen vrij over de frens worden meegenomen tot een be- rag van ƒ270. Voor goederen uit Bel gië en Luxemburg gold reeds een maximum-bedrag van 150 en voor die uit andere landen 90. Wat betreft lan den die niet tot de EEG horen blijft het bedrag gehandhaafd op ƒ90. De volgende goederen kan men vrij invoeren: a) Tabaksprodukten: Sigaretten (of) 200 stuks, cigarillo's (of) 100 stuks, Sigaren (of) 50 stuks, rooktabak (of) 250 gram. Een evenredige hoeveelheid van deze goederen samen. i b) Alcoholoische dranken Dranken met een alcoholgehalte van j meer dan 22 pet. (of) 1 liter; aperitieven met een alcoholgehalte van ten hoogste 22 pet., mousserende wijnen, likeurwijnen (of) 2 liter; Een even redige hoeveelheid van deze goederen samen en niet-mousserende wijnen 2 liter, en niet-mousserende Luxemburgse wijnen 8 ltr of 10 flessen. c) Parfum 50 gram. parfumerieën, reukwater, toiletwater 0,25 liter. d) Koffie <of> 500 gram; koffie-extracten en -essences 200 gr. e> Thee (of) 100 gram. thee-extracten en -essences 40 gram. In ruil voor 3 Britse burgers LONDEN De Britse regering heeft besloten twee spionnen, die on der dc naam Peter en Helen Kroger in Engeland voor dc Sowjetunie heb ben gewerkt vrij te laten. Ze zullen worden uitgewisseld tegen drie Britse burgers die in Rusland in de gevangenis zitten. Donderdag zal de Engelse regering een verklaring uitgeven, waarin de uitwisseling officieel bekend wordt gemaakt. De drie Britten zijn: de docent Ge rald Brooke, die in 1965 tot vijf jaar gevangenis werd veroordeeld, wegens anti-communistische activiteiten, en twee jongere mensen, Parsons en Lorraine, die zijn gearresteerd we gens handel in verdovende middelen. De echte namen van de Russische spionnen zijn Morris en Lola Cohen. Ze bezitten de Amerikaanse nationa liteit. Het echtpaar zag gedurende enkele jaren kans geallieerde mari negeheimen aan de Sowjetunie door te geven. Het tweetal werd in 1962 gearresteerd. Over de uitwisseling is weken lang in het geheim onderhandeld tussen de Russische ambassadeur in Londen, I Smirnowsky, en vertegenwoordigers van het Britse ministerie van buiten^ j landse zaken. Verwacht wordt dat c uitwisseling nog deze week|Zal| 1 beuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7