Door bescheiden grootte wil Benthuizen leefbaar worden Jitstel van beslissingen is wel eens pijnlijk Dodelijk ongeluk bij Rijnsaterwoude seas Dieren draafden op in Koudekerk KSaMUM Uitbreiding Alphens gemeentepersoneel Grond verkocht in Benthuizen GEMEENTE ALKEMAÜE VE LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1969 (Van onze correspondent) BENTHUIZEN Het dorp Benthuizen heeft de laatste jaren veel [ewilde, maar ook wel ongewilde belangstelling genoten. Als aan- rekkelijke woonplaats tussen de omringende steden heeft het sterk Ie aandacht "getrokken van bouwondernemers, beleggers en make aars. Met de rust in de woongemeenschap en op bestuurlijk niveau vas het gedaan. Soms was Benthuizen ook een toneel van span- ïingen bjj de pogingen om het dorp binnen de kortst mogelijke tijd >p te stuwen. Wie Benthuizen echter als typisch kleindorps wil be itelen vergist zich danig. Deze gemeente biedt immers de laatste aren aan een grote verscheidenheid van mensen woonplaats, xamw en De ruïne van het oude doorgangsklooster" Het volle licht van de julizon schijnt over het dorp dat nog juist in Hollands Groene hart ligt. Het gras- en bouwland ligt er in blaken de welstand bij in deze prachtige zomer. Tijdens onze wandeling komen we het eerst bij het Beelaertspark. Twee vijvers en keurig groen be heersen daar het dorpsbeeld. Langs de rand ervan staan huisjes die kortgeleden door de gemeenteraad onbewoonbaar werden verklaard, omdat opknappen onoverkomelijke kosten met zich zou brengen. Som mige bewoners wonen reeds meer dan 40 jaar in dit gebied. Deze eerste sociale woningbouw van Bent huizen, die dateert van het begin van deze eeuw, zal plaats moeten maken voor nieuwbouw. Voorname lijk andere bewoners zullen er het mooie uitzicht overnemen van dege nen die al zovele jare nhier woon den. Met sommige van de bewoners en bewoonsters maakten we een praat je. „De vrijheid en het uitzicht zijn voor ons eigelijk belangrijker dan de woning zélf", zei ons een moeder. Naar wij vernamen komt er in het Beelaertspark weer woningwetbouw, in moderner opzet dan we normali ter van deze bouw gewend zijn. Het gehele karakter zou dan gehand haafd worden. Het kinderboerderij tje zal binnenkort door een grote paddestoel of iets dergelijks worden vervangen. De fontein, een geschenk van de drinkwaterleiding, geeft het park een schilderachtige aanblik. In de oude Dorpsstraat, vroeger Hereweg, treffen we een huizencom plex aan waarvan de legende de ronde doet, dat het in de middeleeu wen een doorgangsklooster is ge weest. De foto toont wel hoe oud het is. Het dak is bedekt met riet en de zijgevel is door z'n vervormingen door de tand des tijds, een be zienswaardigheid geworden. De plaatselijke rijwielhersteller ge bruikt een gedeelte van het complex- voor opslag. Het is ook onbewoon baar ve'rklaard. Sanering, dus het weer gezond maken van de Dorps straat is aan de orde van de dag. Verschillende eigenaren brengen op 't ogenblik hun panden weer in goed bewoonbare staat. Het enige middel immers om onbewoonbaar verklaring tegen te gaan. Op het ge bied ligt een conserveringsver- ordening. Binnen enkele maanden wordt een vastomlijnd bestem mingsplan verwacht. Nog veel meer panden zullen, wanneer ze niet on bewoonbaar verklaard worden, aan verbouwing en verbetering toe zijn. Achterstallig onderhoud is bij veel panden oorzaak van slechte staat. Cachet Ont moetingspunt „In de Korf" De uitgroei van Benthuizen maakt het voor een plaatselijk garagebe drijf mogelijk op de hoek van de Dorpsstraat/Dr. Albert Schweitzer- laan een hypermodem garagepand te bouwen, bestaande uit een show room met bovenwoning en een rui me reparatie- en serviceafdeling. Gebr. Van der Meer N.V. geeft met deze nieuwbouw cachet aan Bent huizen. Het pand ligt juist op hetr punt waar oud en nieuw Benthuizen in elkaar overgaan. Dan komen we bij het nieuwe winkelcentrum „In dc Korf". Terwijl de moeders winkelen kunnen de kinderen daar heerlijk op klirnbollen en hekken hun capriolen uithalen. Vlak achter dit koophartje liggen de 24 in aanbouw zijnde woninkjes voor bejaardenen alleenstaanden. Ze zijn in twee lagen gebouwd onder een plat dak. Aan de Prins Bernhardstraat ge nieten de bewoners van hun eigen huizen en bungalows. Niet zelden wordt daar de vakantie thuis door gebracht. Wat wil je, van alle ge makken voorzien en wanneer het weer meewerkt kun je heerlijk bui ten zitten. Zo trokken ook mr. M. J. P. D. baron van Harinxma Thoe Slooten en zijn echtgenote met 52 kaaten naar Benthuizen. In en achter hun pand aan de Dorpsstraat 22 is het een ware lusthof voor deze dieren vrienden. Het Oranje Xassauplantsocn. waar de ambtswoning van de burge meester als eerste werd gebouwd, krijgt nu een heel ander aanzien. Prachtige, in het dijktalud gebouwde bungalows zullen binnen enkele we ken de nieuwe bewoners huisvesten. Een heel eigen karakter gaat van dit plantsoentje uit. Leefbaarder Sinds hel in de steden steeds moeilijker wordt passende woon ruimte te vinden zijn velen „buiten" gaan wonen. Belanghebbenden heb ben de laatste jaren via de gemeen tebesturen van kleine gemeenten hun wensen kunnen verwezenlijken. De gemeentebesturen zagen op hun beurt* betere mogelijkheden om hun dorpen leefbaarder te maken. Door een groeiend inwonertal en het spel van grondaankoop en -verkoop werd het mogelijk de moderne mens dat gene in zijn woonplaats van keuze te bieden wat hij graag om zich heen heeft Sportvelden werden aange legd, een dorpshuis is in aanbouw en keurige groenstroken zijn aange legd. In Benthuizen ging het er ook zo aan toe. Het gemeentebestuur liet graag weten waar Benthuizen op de kaart ligt en het gevolg bleef niet uit: tientallen gezinnen vooral jon ge) kwamen naar klein Benthuizen omdat het eigelijk toch niet zo ver van de grote steden ligt. Bovendien waren de koopprijzen aantrekkelijk. Het waren vooral de van eigen ver voer voorziene gezinnen die de stap naar deze plattelandsgemeente maakten. Buitenwonen is immers in? De uitgroei kent ook z'n conse quenties: de plaatselijke arts kreeg er veel werk bij, de wijkverpleegster ook. Scholen werden te klein, ge meentehuis en verenigingsgebouw voldeden niet meer aan de eisen. Er kwamen middenstanders van buiten. Het gemeentepersoneel moest wor den uitgebreid. Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat het DUR.VBOHAN-plan tot op heden nog niet door de hogere overheid is afgekeurd. Het oude bestemmingsplan behoeft dan ook niet zoals wij suggereerden uit de kast te worden gehaald. Tegen het bouwplan als zodanig zijn geen be zwaren gerezen, doch van planolo gische zijde wil men niet nog meer forensen naar Benthuizen laten gaan. Het uitblijven van de beslis sing wordt voor het gemeente bestuur een pijnlijke zaak. omdat het hierdoor alleen maar duurder zal worden. Bij de gemeente Benthuizen zijn geen bezwaren tegen het bedoelde plan ingediend. Wèl werd veel waardering door terzake deskundi gen uitgesproken. De gemeente heeft geen onderhandelingen met andere ..liefhebbers' voor de bouwrijplig- gende grond geopend. Het gemeente bestuur stelt alles in het werk een dusdanig inwonertal te bereiken, dat het hele leefmilieu erdoor verbeterd wordt. Benthuizen is een ander dorp geworden dan het was. Het woon- en leefmilieu is vanzelfsprekend beïnvloed. De forensen zijn nu samen metd e oud-Benthuizers de gemeenschap gaa n uitmaken. Maar zij vermengen zich goed met elkaar. Beide groepen weten het: in Benthuizen is het goed wonen tussen de grote steden. RIJNSATERWOUDE Diasdag avond omstreeks 7-30 uur heeft zich op de provincialeweg nabij de Kerk- weg. op het punt waar de weg iets hoger ligt omdat hier een veetun neltje onder is een ernstig auto ongeval voorgedaan, waarbij de on geveer 28-jarige heer Van der Lans uit Hillegom. vader van twee kin deren. die ook in deze auto zaten, dodelijk werd getroffen. De kinde ren werden naar het Diaconessen- ziekenhuis te Leiden vervoerd. De door hem bestuurde personen auto (foto) werd aan de linkervoor zijde tot aan de voorruit ingedrukt. Deze frontale botsing gebeurde toen uit de tegenovergestelde richting een personenauto naderde, die bezig was een truck met oplegger in te halen. Deze inhaalmanoeuvre duur de langer dan de bestuurder had voorzien. Bovendien had hij ter Klautermateriaal voor kinderen bij het winkelcentrum. Op de achtergrond een gedeelte van de 24 ivoningen voor bejaarden en alleenstaanden. SSfiSBS Bungalows in de Prins Bernhardstraat. Oranje Nassauplantsoen. \jW3denmw plaatse geen zicht op het naderende verkeer omdat het uitzicht werd weggenomen door het tunneltje. De inzittenden van deze auto. moesten ook naar het Diaconessen- huis te Leiden worden overgebracht. De bestuurder bleek zwaar gewond te zijn en bovendien niet in het be zit van een geldig rijbewijs. Ook zijn vrouw en beide kinderen liepen verwondingen op. Evenals de ande re auto werd deze -wagen aan de linkervoorzijde tot aan de voorruit ingedrukt. Dit gezin was met vakan tie. De beide autowrakken werden door het garagebedrijf „De Beuk" te Leimuiden verwijderd. Dat de Provincialeweg tussen Lei muiden en Alphen aan den Rijn steeds gevaarlijker wordt, is wel ge bleken door de reeks ongelukken van de laatste tijd. Met het huidige verkeer is deze weg zeer belast en inhaalmanoeuvres zijn daarbij niet uit te voeren. Het zal echter nog wel jaren duren voordat van deze tweebaansweg een vierbaansweg wordt gemaakt De bruggen zijn reeds op een toekomstige vierbaans- weg gebouwd. ALPHEN Door de snelle ont wikkeling van de gemeente nemen de werkzaamheden bij het bedrijf gemeentewerken en het grondbe drijf belangrijk toe. Een en ander leidt tot stagnatie in de uitvoering van opdrachten. Van vele ambtenaren wordt een te grote inzet gevraagd. Bij enkele afdelingen ontbreekt de tijd om noodzakelijk en belang rijk werk te verrichten, zoals de controle op bouwwerken en het be oordelen van bouwplannen. Ook het toezicht bij in uitvoering zijnde bouwkundige en weg- en water bouwkundige werken neemt af. De voorbereiding van werken op de tekenkamers, alsmede de juiste begeleiding van werken die parti culiere bureaus en ondernemingen voorbereiden, vraagt steeds meer aandacht van de directie en de ove rige leidinggevende functionarissen bij de dienst. By de voorziening in opengeval len plaatsen is een inwerkperiode niet te vermijden, hetgeen een extra belasting betekent voor bepaalde functionarissen. De voorbereiding van sanering en krotopruiming alsmede de recon structie van verschillende delen der gemeente is enige jaren geleden ter hand genomen, doch als gevolg van een tekort aan personeel niet op een bevredigende wijze op gang geko men. Rekening houdende met al deze factoren kan aanvulling van 't per soneelsbestand niet achterwege blij ven. De volgende uitbreidingen ach ten B. en W. noodzakelijk: a. bouw- en woningtoezicht: 1 technisch hoofdambtenaar; 1 op zichter A: b afdeling bouwkunde: 1 technisch hoofdambtenaar A; 1 opzichter A; 2 opzichters: c afdeling weg- en waterbouw kunde: 1 technisch hoofdambtenaar A: 1 opzichter A; 1 hulpopzichter; 1 leerling-tekenaar; 2 meetassisten- ten loonschaal 3; 2 meetassistenten loonschaal 4; d grondbedrijf en sanering: 1 technisch ambtenaar A; 2 op zichters A; e assistente van de directie. Teneinde gedeeltelijk te voorzien in de huisvesting van dit personeel wordt gedacht aan het plaatsen van een tijdelijk onderdak op een per ceel grond achter Julianastraat 32. Daarnaast zal mede met het oog op interne verplaatsing van personeel in het bestaande kan toorgebouw een verbouwing moeten plaats hebben. KOUDEKERK De Koudekerkse vakantiespelen werden gisteren voortgezet met zwemwedstrijden in hel Pr. W. Alexanderbad een crea tieve middag op het schoolplein van de Burgem. De Herderschool en het dierenconcours eveneens daar. Vooral 's avonds waren honderden belangstellenden naar het school plein gekomen om getuige te zijn van de aanvoer van allerlei dieren, zoals honden, katten, konijnen, mar ters, muizen, hamsters en marmot ten, zowel levend als nagemaakt. Ook was er een echte porfy, bereden door Peter Reijneveld. Verder waren er vogels. Zowel de honden als de katten waren in kleding uitgedost. Al met al een prachtig gezicht. De jury. de dames Fok en Sauren en de heren Lekx en Wijsman, had het moeilijk. Na rijp beraad kwamen de volgende winnaars uit de bus. Eer ste prijs Paula Maurits met haar aangeklede kip. Tweede prijs Elma Langejans met een poes in een bed je en Ronny van der Bom met zijn Boxer met hoed, die een koster moest voorstellen. De derde prijs was voor Conny van Leeuwen met ook een aangeklede poes in bed. Een aparte prijs was voor Toos de Dubbel Hummeloord KOUDEKERK De openbare kleuterschool ..Hummeloord" aan de Prins Bernhrrdstraat zal in ver band met de grote toeloop van kleu ters borden uitgebreid met een tweede speel- en werklokaal. De voorbereidingen verkeren in een vergevorderd stadium. De urgentie verklaring is op 16 juli door de Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen afgegeven. Het lokaal zal worden gebouwd volgens het Jarino-systeem. net als het bestaande lokaal. B en W stre ven er naar dat het lokaal in het na jaar in gebruik kan worden geno men. In de eerstvolgende raadsver gadering zal een voorstel worden gedaan. Kosteloze pokken prik in Koudekerk KOUDEKERK Op donderdag 24 juli zal er om half twee 's foid- dags gelegenheid zijn tot kosteloze inenting of herinenting tegen pok ken. Het inentingsboekje moet wor den meegebracht. Wanneer men omtrent de gezond heidstoestand van het in te enten kind twijfelt, raadplege men vooraf de huisarts. BENTHUIZEN Het Rotterdams bouwbedrijf Van der Vorm N.V. heeft ruim 2!-.- hectare grond ge kocht van de heer J. van der Eijk in het bestemmingsplan West. Aan vankelijk was het de bedoeling, dat de gemeente deze grond zou kopen. Hoog en laag Maler katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 24 juli: Hoog water 9.5222.25; laag water 5.2618.00. Jong met een eend. Cor en Paul Ver- bree kregen een prijs voor hun gro te papieren slang. In de ochtenduren werden in het zwembad wedstrijden gehouden voor zowel jongens als meisjes van 814 jaar. UITSLAGEN Schoolslag Jongens <7—9): 1 H Schellln- gerhout, 2 J den Hollander. 3 Arjan, van der Vis; meisjes: 1 Elma Langejans 2 Janneke van Dam derde Marina Worst en Zalda Geelhuizen. Jongens (10—12): 1 R Cok 2 Alfred Ver- gunst 3 H Schelllngerhout .Isjes: 1 Netty van Stulvenberg 2 Ai.nette v d Vis. 3 Marian Bcijer. Jongens (12—14): 1 p van Hemert. 2 R Talje. 3 P Geelhuizen en H Koole, meis jes: 1 Sylviana Korstanje. 2 Andrea v d Velde. 3 Mleke Llppc. Vrije slag Jongens (7—9): 1 H Schelllnger hout. 2 J den Hollander en R Ernens, 3 B v d Velde, meisjes: 1 Z Geelhuizen. 2 1 Langejans. 3 J vgn Dam Vrije slag Jongens (10—12): 1 A Vergunst. 2 G Korstanje. :t H Schelllngerhout. meis jes: 1 A van der Vis. 2 H Schreuders, 3 A Dorrepaai. Jongens <13—14): I R Tatje. 2 P Geel huizen. 3 K Goudskull. meisjes, l M Schel llngerhout. 2 S Korstanje, 3 J van Dlg- gele. Servies opduiken groep (8— lit; 1 de groep van I de Jong. 2 de groep van M Ernens 3 dc groep van R Ernens; <12— 15 Jarigen i: I de groep van P Geelhuizen. 2 de groep van A Dorrepaai. 3 de groep van J Zweerls. Creatieve wedstrijden groep 46: I I Ernens en M Cras. 2 Trlx en Marjo v d Linden 3 C van der Vis. Groep 7—10: 1 Romelnders en Rent Korstanje 2 de groep van Ineke de Jong. 3 Llncke Vonk. Groep 11—13; de groep van Martin Tatje. 2 Letta, ma en Bram v d Vli 3 *hk Cor en Paul Verbree Stepracc van maandag- Jongens en meisjes 4—5: 1 Jonny Hulgens. o Jltske Zweerls. 3 Gonny Langejans: 6—7: 1 Ellna Langejans. 2 Wim Jongcneel. 3 Robbie de Wit. Wederopbouwwet Het Hoofd van het gemeentebestuur van Alkeinade brengt hierbij ter openbare kennis, dat burgemeester en wethouders van die gemeente voornemens zijn om met toepassing van artikel 20 der Weder opbouwwet in afwijking van het be stemmingsplan ..Regeling bebouwde kom Oude Wetering" aan de heer D A. van Haselcn. Kerkstraat 91 te Oude Wetering vergunning te verlenen voor het vernieuwen en uitbreiden van zijn garage, staande op het aan voormelde straat gelegen kadastrale perceel sectie B nr. 1324. Belanghebbenden worden ervan in ken- n;s gesteld, dat zij eventuele bezwaren tegen het realiseren van vorenom- schreven bouwplan binnen 7 dagen na de dagtekening van deze bekendmaking gedurende welke termijn het plan in de morgenuren ter secretarie (Bureau Openbare Werken) ter visie ligt schriftelijk ter kennis van burgemeester en wethouders kunnen brengen Raad Alphen ALPHEN De raad komt don derdagavond om half acht bijeen. Agenda onbewoonbaarverklaring aantal wo ningen. voorstel uitbreiding perso neelsbezetting dienst gemeentewer ken. verkoop bouwgrond Prinses Marijkestraat aan de firma De Rid der en de heer O. van Wijngaarden, verzoek stichting Molenviergang Aarlanderveen het maximumbedrag, door haar op te nemen krachtens rekening-courant-overeenkomst, te bepalen op f 100 000 en verzoek van dezelfde stichting om een subsidie van 30 procent uit de gemeentekas van de op f 143.980 geraamde kos ten van restauratie van molens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5