Tot 7% rente! 4% 5% 6% 7% U Antwerpse zendingskerk gastlid Geref. Kerken Prins Juan Carloi volgt Franco op 4y2% AMRO BANK Toekomst Juan Carlos onzeker Verbod oecumenische huwelijken opgeheven Politicus klaagt Defregger aan wegens moord AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: Gemeenteleden doen mee met bevestiging Een woord voor vandaag Belgische protestanten naar meer eenheid BEROEPINGSWERK Verwarring Gesprekken CORTES GEEFT FIAT Strijd om Spaanse troon AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ln Philippenzen 2 t 19 begint een nieuw gedeelte van deze zo heel persoonlijke brief van Paulus. In de eerste zin staat iets wat wij nooit zouden zeggen. Paulus schrijft: „Ik hoop in de Here Jezus Timotheus tot u te zenden." ln het gedeelte van Philippenzen 2 19 tot 3 1, komt de uitdrukking „in de Here" vier maal voor: Hopen in de Here Jezus, vertrouwen in de Here, ontvangen in de Here en ver blijden in de Here. Paulus combineert werkwoorden met de uitdrukking „in de Here." Werkwoorden brengen actie in een zin. Daarom zijn ze nu populair. Er was een tijd dat schrijvers hun kracht zochten in bijvoegelijke naamwoorden. Hun verhalen kregen daar door iets baroks. Als we ze nu lezen vinden we ze langdra dig. Het beste advies dat ik eens van een moderne schrijver kreeg was: Zoek je kracht in werkwoorden, die geven actie aan een verhaal. We leven nu immers in een tijd die niet van woorden, maar van daden houdt. Paulus zegt als het ware: Dat is goed, maar laat die actie dan altijd bepaald worden door Christus. Wat wij doen, moeten we doen „in Christus", dat wil zeggen, vanuit de kracht die Hij ons schenkt. Pas dan wordt onze actie geen slag in de lucht, maar staat zij in dienst van het Koninkrijk van God. We lezen vandaag: Romeinen 8 1-8. (Van onze kerkredactie) ANTWERPEN De her vormde kerk van Antwerpen (die tot voor kort „Zendings kerk" heette) heeft het gastlid- maatschap gekregen van de kring Brussel van de Gerefor meerde Kerken. De gereformeerde en de hervormde kerk van Antwerpen werken sinds 1966 naar een plaatselijke fusie. In dat kader vroeg de hervormde kerk aansluiting bij de kring Brussel, waarin de zeven Belgische gerefor meerde kerken samenwerken. Het volledige lidmaatschap bleek niet mogelijk te zijn. Maar wel is deze gmeeente (die volledig aangeslo ten blijft bij de Hervormde Kerk van België) aanvaard als gasflid. Predikant van de hervormde kerk in Antwerpen is sinds 1966 mr. B. C. Carp. Tevoren was hij gereformeerd predikant in Brussel. Ook eerder werd deze gemeente al eens door een gereformeerde dominee gediend. Van NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord, J. Smit te Putten; te Nieuw-Vennep, C. Baten burg te Vriezenveen en A. Krijger te Grijpskerke (Zld.). Bedankt voor Sommelsdijk, T. J. Ka merbeek te Rouveen. Benoemd tot geestelijk verzorger Ne landers in Noord-Afrika (standplaats Casablanca), S. van der Linde, em. pred. te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Koudekerk aan den Rijn, H. J. Swierts te Enkhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Drogeham, Klundert, Murmerwoude en te Naarden, kand. B. de Romph te Apeldoorn. Aangenomen naar Mussel, kand. H. Last te Apeldoorn, die bedankt voor Deventer, Enschede-Oost, Noordsche- schut en Sneek. Bedankt voor Drogeham, Murmer woude en voor Naarden, kand. R. van Beek te Ede. Classis Delft trekt besluit in (Van een onzer medewerkers) DELFT De laatstgehouden gereformeerde classis Delft heeft het besluit van de vorige classis, dat gemengde rooms- katholieke-gereformeerde huwe lijksbevestiging niet mogelijk is, voorlopig ongedaan gemaakt. Twee classiskerken (Zoetermeer en Pijnacker) hadden, ondanks die uitspraak van de classis, me dewerking aan zulke gemengde huwelijksbevestigingen gegeven. De kerkeraad van Zoetermeer was van het afwijzende classis- ROME De Italiaanse politi cus Eudo Mario Cicerone, een communist, heeft een officiële aanklacht ingediend tegen de Duitse hulpbisschop van Mün- chen, Matthias Defregger. Hij beschuldigt Defregger er van als kapitein van het Duitse leger op 7 juni 1944 zeventien inwo ners van het Italiaanse dorp Fi- letto di Camarda zonder vorm van proces te hebben doodge schoten. Deze oorlogsmisdaad werd bekend door een publicatie in het Duitse weekblad, „Der Spiegel". Cicerone eist dat Defregger in Italië zal te recht staan. Vorige week heeft de hulpbisschop al in het openbaar in München zijn spijt betuigd over zijn daad. Enige inwoners van het Italiaanse dorp verklaarden toen, dat de bisschop er beter aan deed om naar het dorp te komen en daar om vergiffenis te vra gen. Kerk Linkse Italiaanse partijen oefenen al enige dagen aandrang uit op de burgemeester van Anquila om de Duitse geestelijke uitgeleverd te krij gen. Het begint er nu naar uit te zien dat de Rooms Katholieke Kerk De fregger ook niet langer de hand boven het hoofd houdt. De secretaris van de Vaticaanse congregatie voor de geestelijkheid, aartsbisschop Pietro Palazzini heeft volgens het Italiaanse weekblad Gen- te al gezegd dat Defregger zijn ambt maar moet neerleggen. oordeel in appel gegaan bij de provinciale synode van Zuid- Holland-West. Deze synode besloot de generale sy node die eind augustus haar werkzit tingen in Lunteren begint om richt lijnen te vragen. De westelijke Zuid hollandse synode sprak bovendien uit dat de kerken in de tussentijd de nodige voorzichtigheid en wijsheid dienen te betrachten bij gemengde huwelijkssluitingen. Gezien deze uitspraak besloot de Delftse classis het besluit van haar voorgangster op te schorten. Paapse mis Mag iemand die bezwaar maakt te gen enkele onderdelen van de belij denis ambtsdrager worden? De vraag, aan de generale synode voor gelegd, speelt thans ook in de classis Delft. De kerk van Delft-Abtswoude koos een ouderling die kennelijk de drie belijdenisgeschriften heeft gele zen en zijn vraagtekens niet voor zich heeft gehouden. Die vraagtekens betreffen o.m. de artikelen over de erfzonde en ant woord 80 van de Heidelbergse cate chismus over het onderscheid tussen het avondmaal des Heren en de pauselijke mis. Wat dat laatste betreft: nogal wat ambtsdragers-theologen herkennen in de beschrijving van de mis niet de huidige eucharistieviering. Zij menen dan ook dat daaraan geen recht wordt gedaan met het oordeel van de catechismus, dat de mis „in de grond anders niet is dan een vervloekte af goderij". Wachten De Abtswoudse kandidaat-ouderling wilde wel in het ambt, als men hem toestond, de drie formulieren van enigheid te ondertekenen „met be houd van gevoelen". De Delftse classis besloot in af wachting van wat de generale synode zowel over antwoord 80 van de Hei delbergse catechismus als over de draagwijdte van de belijdenisonder tekening zal besluiten, de kerkeraden te adviseren: „Laat op dit tijdstip zo iemand geen ambtsdrager worden en wacht af wat de synode zegt". 1950 tot 1958 stond ds. A. G. Barkey Wolf er. De gereformeerde kerk telt in Ant werpen een kleine 400 zielen, de her vormde kerk 200. Deze zomer is de kerkelijke kaart van het Belgische protestantisme sterk veranderd. Door naamsveran deringen treedt op het ogenblik hier en daar verwarring op. Gelijk bekend hebben de Pro testants Evangelische Kerk en de methodistenkerk zich verenigd tot de „Protestantse Kerk van België". Van gereformeerde zijde toonde men zich in het blad „De Open Poort" met deze naam van de nieuwe kerk niet helemaal gelukkig. Men zag er eigenlijk een vooruitgrijpen in op mogelijke fusies in de toekomst. Tegelijk wijzigde de in grootte tweede kerk van België, de Belgische Christelijke Zendingskerk, op haar laatste synode haar naam. Zij deed dat, omdat in haar naam niet duide lijk uitkwam, dat deze kerk een „ge wone" kerk van de Reformatie wil zijn. Daarom noemt zij zich nu „Her vormde Kerk van België". De Protestantse Kerk is daar slecht over te spreken. De moeilijkheid is, dat in plaatsen als Antwerpen en Brussel de Protestantse Kerk bekend staat als de Hervormde Kerk. In deze plaatsen bestaan de ge meenten voor een belangrijk deel uit Nederlanders, die uit de Nederlandse Hervormde Kerk afkomstig zijn. De Protestantse Kerk onderhoudt nauwe relaties met de Nederlandse (Her vormde Kerk en beroept ook regelma tig predikanten uit deze kerk. In het blad „De Stem" van de Pro testantse Kerk schrijft ere-voorzitter ds. Ed. Pichal: „Onze hervormde pre dikanten en onze hervormde gemeen ten zijn en blijven hervormd, on- 1 2 3 4 2 3 4 INVUL-PUZZEL Hor. woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben 1. wacht huisje; 2. berrie; 3. uitgezette lijn; 4. bloem. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. baret, 5. fiets, 10. oren, 12. emoe, 13. te, 14. genet, 17. ed, 18. esp, 20. kin, 21. Ina, 22. e.k., 24. om, 25. spar, 26. soms. 28. et, 30 re, 32. ter, 34. eed, 36. Ria, 38. in, 39. alles, 41. md, 22. Edam, 44. lama, 46. regie, 47. nader. Vert. 1. boter, 2. Ares, 3. re, 4. eng, 6. iet, 7. em, 8. toen, 9 Sedan, 11. enig, 15. e.k., 16 en, 19. peper, 21 immer, 23. kat, 24 oor, 27. stier, 29. Belg, 31. radar, 33. ende, 34. el, 35. de, 37. imme, 39. ami, 40. sla, 43. ag, 45. A.D. Apollo wijzigt joods gebed JERUZALEM Sinds eeuwen bid den de joden in een bepaald gebed God, de jood te behoeden voor het kwade, „zoals de maan onbereikbaar is voor de mens". Opperlegerrabijn Sjlomo Goren heeft bekend gemaakt, dat dit gebed nu zal worden veran derd. danks alle beslissingen van deze af gescheiden broeders." Ook de gereformeerden hebben enig bezwaar tegen deze naamveran dering van de Zendingskerk. In de Nederlandse taal mag er dan verschil zijn tussen „gereformeerden" en „hervormden", maar in het Frans zijn er nu in België twee „Eglises réformées". In de praktijk valt dat wel mee, want gereformeerde kerken vindt men slechts in het Vlaamse land, ter wijl de gemeenten van wat nu de Hervormde Kerk heet allemaal Waals zijn op twee na, waarvan Ant werpen dan nog een fusie met de gereformeerde kerk nastreeft. Ook het bezwaar van ds. Pichal vindt men in de Hervormde Kerk overdreven. De enige plaats, waar verwarring mogelijk zou kunnen zijn, is Antwerpen. Daar zou het kunnen gebeuren, dat hervormden uit Neder land op zoek naar de hun het meest verwante kerk (prof. dr. W. H. Beu kenkamp uit Delft heeft juist beroep naar de Antwerpse protestantse kerk aangenomen) bij de hervormde kerk van ds. Carp terecht komen. Intussen zijn er besprekingen over eenheid begonnen tussen de Pro testantse Kerk en de Gereformeerde Kerken. Er is al enkele jaren een gesprek gaande tussen de Pro testantse Kerk en de Hervormde Kerk. De Gereformeerde Kerken en de Hervormde Kerk zouden er graag een driehoeksgesprek van willen ma ken, maar de Protestantse Kerk geeft de voorkeur aan bilaterale besprekin gen. Terwijl in Antwerpen de gerefor meerden en de hervormden streven naar een fusie, is er in Gent een verregaande mate van samenwerking (kanselruil, gemeenschappelijke diensten) tussen de gereformeerde kerk en de protestantse kerk. De buiten deze drie kerken grootste kerk van België, de Vrije Evangelische Gemeenten (Belgische Evangelische Zending) houden zich buiten de eenheidsbesprekingen en het is niet te verwachten, dat zij er spoedig aan zullen gaan deelnemen. Maar wel deed zich vorige week zondag in Antwerpen het unicum voor, dat de plaatselijke vrije evan gelische predikant ds. G. van de Riet preekte in de hervormde kerk, omdat ds. Carp met vakantie was. :W>i Prins Juan Carlos, binnenkort de nieuwe Spaanse monarch, en zijn echtgenote, prinses Söphie. MADRID Spanje zal, zoals al werd verwacht, tot de monar chie terugkeren. In een histori sche bijeenkomst van het Spaan se parlement (Cortes) stelde gisteren generaal Franco de 31-jarige prins Juan Carlos van Bourbon als zjjn opvolger met de titel koning voor. Van de 519 aanwezige afgevaardig den stemden 491 voor en 19 tegen. Er waren negen onthoudingen. De Cor tes telt 553 leden. De prins nam niet aan de bijeenkomst deel. Hij had al eerder laten weten dat hij een benoe ming zou aanvaarden. Hij wordt van daag voor de Cortes beëdigd. MADRID Hoewel hij de persoonlijke keus is van gene raal Franco, die Spanje 30 jaar heeft geregeerd, is^ Juan Carlos er nog helemaal niet zeker van dat hij als opvolger de troon zal bestijgen. De Spanjaarden hebben sinds 1931 geen koning meer en zijn niet geestdriftig voor het besluit van de gene raal, de monarchie te herstellen. Dc monarchisten zijn zelf onderling verdeeld over de keuze. Er ontstaat onenigheid door tussen Juan Carlos en diens 56-jarige vader don Juan. Deze maakt allang aanspraak op de troon. rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. De Carlisten betwisten de opvol ging. Zij willen de troon voor hun kroonprins Charles Hugo van Bour- bon-Parma, de 38-jarige echtgenoot van prinses Irene. Zij zeggen in 1833 op onwettige wijze van hun gezag te zijn beroofd door koning Ferdinand de 7de, die de kroon aan zijn dochter Isabella overdroeg in plaats van aan zijn broer Carlos. De Carlisten hebben zonder succes in de 19de eeuw twee bloedige oorlo gen uitgevochten om de troon te her- krij-tn. Tijdens de burgeroorlog van 1936 - 1939 stonden zij achter Franco. Toen deze hen verwierp en aan Juan Car los de voorkeur gaf als opvolger toonden zij zich openlijk gedesillusio neerd en tenslotte vijandig. Bittere strijd In december vorig jaar werden Charles Hugo en zijn 79-jarige vader prins Xavicr uit Spanje verbannen. In mei kwam het tot botsingen tus sen demonstrerende Carlisten en de politie. Voor de Carlisten is er weinig hoop. maar de strijd zal wel bitterder worden nu Franco Juan Carlos offi cieel heeft benoemd tot zijn opvolger. Juan Carlos is op 5 januari 1938 te Rome geboren. Hij is het tweede kind en oudste zoon van prins don Juan van Bourbon, graaf van Barce lona, en Maria de Las Mercedes van Bourbon-Orleans. Op 14 mei 1962 trouwde hij te Athene met de 23-jarige Griekse prinses Sophie, dochter van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland. Het jonge paar vestigde zich in het Zarzuelapaleis, een neo klassiek landgoed buiten Madrid. Zij hebben drie kinderen: Hele- na-Maria, Christina en Philip. (Juan Carlos is niet vaak naar bui ten opgetreden. De laatste tijd wordt hij echter met zijn vrouw meer ge zien bij het bezoeken van fabrieken, opleidingsinstituten en kunstmani festaties. Op 7 januari jl. verklaarde hij in een interview met het Spaanse persbureau EFE: „Ik ben op de plaats waar de historische en huidige omstandigheden mij hebben neerge zet. Ik gebruik iedere dag om mij nuttig te maken voor de toekomst van de Spanjaarden". Met bewogen stem hield Franc zittend op een rood en goud gekleu de zetel, een toespraak waarin ondermeer zei: „Mij bewust zijni van mijn verantwoordelijkheid tege over God en de geschiedenis, en alle objectiviteit de in de persoc van prins Juan Carlos van Bourbt verenigde kwaliteiten beoordelen heb ik besloten hem als mijn opvo ger aan het land voor te stellen. Geen verplichtingen De Caudillo maakte echter duidi„ lijk dat hij van plan was tot zij dood, of minstens zolang hij daart< nog in staat was de functie v; staatshoofd of premier te blijven ui oefenen. Hij onderstreepte dat h niet om een herstel van de mona chie gaat maar dat met Juan Carl een nieuwe dynastie begint. „Ik wil in herinnering brengen, dat wij ge verplichtingen tegenover het verli den hebben", aldus Franco, waarmi hij verduidelijkte dat de aansprakf van don Juan, vader van 'Juan Ca los, krachtens zijn besluit ongedai zijn gemaakt. Bij de aan de Cortes voorgestel^ wet zal de prins de gelegenheid kri) gen aan mijn zijde zijn kennis vit 'nationale vraagstukken te vergrote zei Franco. Prins Juan Carlos, gehuwd niet Griekse prinses Sofia en vader va drie kinderen, wordt de eerste vor] in Spanje sinds de toenmalige koniii Alfons de Dertiende in 1931 het lai: verliet en in Rome in ballingschjl ging leven. De 76-jarige Spaanse generaal Franco kondigde tijdens een rede in het Spaanse parlement zijn opvolger aan: de 31-jarige prins Juan Carlos van Bourbon wordt koning van Spanje. De foto toont de generaal tijdens zijn toespraak. WINONA LAKE Drie kleii methodistenkerken in de Verenig! Staten hebben besloten tot veren ging. Het zijn de Wesleyse kerk, Vrije Methodistenkerk en de Bro ders in Christus. Samen hebben ruim 150.000 leden. De grote Vereni de Methodistenkerk heeft er elf mi joen. BRISBANE In de Methodistenkerk van Australië zullen voortaan o( gemeenteleden deelnemen aan de bevestiging van een predikant. Op dei wijze wil men duidelijk maken, dat het niet dc predikanten alleen, mas de kerk als geheel is, die nieuwe geestelijken ordent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2