Auto's botsten frontaal: 4 doden, 2 zwaargewonden Israëlische luchtmacht val f Egyptische stellingen aan AANKLACHT TEGEN EDWARD KENNEDY Trein grijpt drie auto's Voor het eerst sinds Zesdaagse Oorlog iVfl auto-ongeluk met dode Tanklichter in brand: 2 doden Pi, jer Cub stort neer: twee doden Drugs van invloed op criminaliteit India naast 14 handelszaken El Salvador: Honduras schond bestand Inbraak: buit 10.000 gulden Frans Caro MAANDAG 21 JULI 1969 huis te Breda opgenomen. De tweede vrouw en de beide kinderen liepen slechts lichte schaafwonden op. De 49-jarige heer J. van der Walle uit Zeeland (NB) is gisteravond bij een verkeersongeval op de Zee- landsedijk onder Volkel om het leven gekomen. De wagen waarin liet slachtoffer zat werd bestuurd door zijn echtgenote. Door onbekende oor zaak raakte het voertuig van de weg en belandde tegen een boom. De vrouw, haar achtjarige zoontje en een tweejarig buurjongetje werden gewond en moesten in het ziekenhuis in Veghel worden opgenomen. Gisternacht is de 27-jarige onge huwde timmerman P. Kiel uit Niëuwbroek, met zijn auto onderweg naar zijn woonplaats, zo hevig tegen een langs de weg staande boom ge botst dat hij kort daarna is overle den. In Musselkanaal is zaterdag de 37-jarige J. de Bie uit Drouwener- veen dodelijk verongelukt. Hij kwam met zijn personenauto op de Schoolstraat in Musselkanaal in botsing met een tankauto. Kort na aankomst in het academisch zieken huis in Groningen is hij aan zijn verwondingen bezweken. gen van de heer Van Eek naderde. Een frontale botsing kon niet meer worden voorkomen. Een derde wagen I die door de auto van de heer Van Eek was ingehaald reed vervolgens op de beide auto's in. Maar deze bestuurder liep slechts lichte ver wondingen op. UTRECHT Op een niet automa tische halve-overweg-bomen bevei ligde overweg bij Oosthuizen werden gisterochtend drie personenauto's door een passerende trein Amster dam-Enkhuizen gegrepen. Doden vie len hierbij niet te betreuren. Wel zijn er vijf gewonden, van w'e twee zeer ernstig. Dezen zijn naar een zieken huis in Purmerend overgebracht. Het ongeluk gebeurde teen een au to, met twee Deense toeristen er in. te laat remde en tegen twee auto's botste, met zulk een kracht dat deze door de gesloten overwegbomen op de rails werden geduwd, juist op het moment dat een trein naderde. De voorste auto werd totaal ver nield. De beide inzittenden werden zeer ernstig gewond. De tweede wa gen. waarin drie personen zaten, werd zwaar beschadigd. De Deense auto kreeg slechts geringe blikscha de. Het Deense echtpaar kwam met de schrik vrij. Op rijksweg 27 onder de gemeente Dussen is zaterdagochtend ca 12 uur een in de richting Breda rijdende au to, door een onachtzaamheid van de bestuurder, tegen een schrikhek langs de weg gebotst. Het hek drong de wagen binnen, waarin zich twee Griekse gastarbeiders met hun echt genoten en twee kinderen bevonden. HAARLEM Op de weg HaarlemAmsterdam in Haar lem zijn zaterdagmiddag twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen waardoor vier personen om het leven zijn ge komen en twee zwaar gewond naar een ziekenhuis zijn over gebracht. De slachtoffers zijn de in Duitsland werkende Portugezen José Fernando Laureneo (31), Anthonio Jose Cardoso (29).de 32-jarige heer J. van Eek uit Mijdrecht en zijn zesjarig zoontje Franciscus. De 31-jarige mevrouw M. W. L. van Eek- Van Leeuwen en de vierjarige Jolanda werden zwaar ge wond. Het ongeluk gebeurde toen de Duitse auto waarin de twee Portuge zen zaten, in volle vaart op de mid- denstrook van de driebaansweg rij dend een file wagens passeerde toen uit tegenovergestelde richting de wa- We hebben een nieuwe Miss Universe. De gelukkige is de Philippijnse Gloria Diaz, die hier gekroond wordt door de ti- telhoudster van 1968 Martha Vasconcellos uit Brazilië. LELYSTAD Gisteren is in het Veluwerandmeer verdronken de 15-jarige A. C. C. van Remmerde uit Zeist. Zij verbleef met haar ouders op een camping. Zij is, op een band drijvende, het Veluwemeer opgegaan en verdronken. Het stoffelijk overschot werd geborgen door de rijkspolitie te water. tenden van de Volkswagen wa ren op slag dood. Dit bleef er over van een Vol'.cs- wagen na een frontale botsing op de weg TilburgTurnhout in de gemeente Goirle. De inzit- I Oorlogsschepen van Rusland in Cuba HAVANNA Zeven Russische oorlogsschepen zijn gisteren in Ha vanna aangekomen voor een vriendschapsbezoek van een week. Dit is de eerste keer in de geschie denis van Cuba, dat Russische oor logsschepen een Cubaanse haven aandoen. De zeven Russische sche pen, waarvan er twee voor het afschieten van raketten zijn uitge rust, zijn in Cuba op uitnodiging van de Cubaanse regering. CAIRO/TEL AVIVIsraëlische vliegtuigen hebben gisteren, voor dc eerste maal sinds het einde van de Zesdaagse Oorlog, aan vallen ondernomen op Egyptische stellingen langs het Suezkanaal. Cairo hadden de Israëliërs voor hu: aanval tien schepen gebruikt waar van er twee met alle opvarenden to zinken waren gebracht, en een derd op het eiland was achtergelaten. Een Israëlische Mirage was omlaap geschoten. Het toestel begeleidde twe helikopters die drenkelingen tracht ten op te pikken. Israël heeft het ver lies van één vliegtuig tegengesprokenp Bij Khan Younis, in Ghaza, hebbei a( Arabische saboteurs in de nacht val e zaterdag op zondag een spoorlijn e^j een waterleiding opgeblazen. n Volgens het Volksfront voor de be V( vrijding van Palestina zijn zaterdag j avond vijf Arabische commando's ii een treffen met een Israëlische pa trouille ten noorden van Jericho ge a dood. De Israëliërs zouden ook ver^ liezen hebben geleden. r gemaakt aan voortijdige verlating van de plaats van het ongeluk. Edward Kennedy was pas na enke le 'Uren bij het politiebureau versche nen om het ongeluk te melden. Hij vertelde dat hij in een toestand van shock en uitputting verkeerde nadat hij veischeidene malen in de vijver was gedoken in een vergeefse po ging de vrouw te redden. De auto was met het dak omlaag naar de bodem gezakt. Hij wist niet hoe hij er zelf uit was gekomen. „Ik was uitgeput en in een toestand van shock", aldus Kennedy. EDGARTOWN De Ameri kaanse senator Edward Kenne dy staat een aanklacht te wach ten na een auto-ongeluk, dat hem zaterdag op een van de eilan den voor de kust van Massachu setts overkwam, en dat een voormalige secretaresse van zijn vermoorde broer Robert het le ven kostte. Hij was met zijn auto. waarin ook de 29-jarige Mary Jo Kopechne zat, vanaf een smalle brug in een vijver gestort. Hijzelf kon er tijdig uitkomen; de vrouw verdronk. De politie in het naburige Edgartown heeft gezegd dat de zaak vandaag voor de rechter zou komen. Volgens politiechef Dominic Arena heeft de senator zich schuldig De naast de bestuurder gezeten 26-jarige mevrouw Eline Hantson uit Utrecht werd daarbij op slag gedood. De bestuurder zelf is levensgevaar lijk gewond in het Ignatius zieken- Een militaire woordvoerder in Tel Aviv verklaarde, dat „na de onop houdelijke Egyptische beschietingen", een luchtaanval was uitgevoerd op artilleriestellingen langs het noordelij ke deel van het kanaal. Een batterij Russische SA-2 raketten, artillerie- luchtafweergeschut en mortierstellin - gen zouden zijn beschadigd. In Cairo werd bekendgemaakt dat in totaal 19 Israëlische vliegtuigen waren neei'geschoten. Egypte verloor slechts een vliegtuig waarvan de pi loot zich met een valscherm kon red den. Tel Aviv ontkende het neerhalen van de Israëlische vliegtuigen. Een woordvoerder zei dat slechts twee toestellen waren neergehaald. Er zou den volgens hem vijf Egyptische toe stellen zijn neergeschoten. Dc Israëlische luchtaanval kWam nadat Israëlische commando's een aanval hadden gedaan op een Egyp tisch fort bij de zuidelijke mond van het Sucz-kanaal. Bij dit gevecht vie len volgens Israël aan Egyptische kant tientallen doden en gewonden. Een Isaëlische eenheid had na zwa re gevechten het fort, gelegen op het eilandje Chandra (4 km ten zuidwes ten van Port Taufik), bezet en ver volgens luchtdoelbatterijen, een groot aantal mitrailleurnesten en zeker vier radarposten vernietigd, aldus een woordvoerder in Tel Aviv. Cursus ambtsdragers jongerenzaken e oceaan HOLLYWOOD BEACH De Bril John Fairfax is erin geslaagd in zijn eentje- in een roeiboot de Atlantische Oceaan over te steken. Na een reis van rond 6.400 km, afgelegd in 180 dagen, bereikte hij zaterdagmorgen Hollywood Beach aan de kust van Florida. Hij was van de Canarische Eilanden vertrokken. Fairfax is de eerste die in een roeiboot de Atlan tische Oceaan overstak. SCHIEDAM De hervormde jeugdraad Zuid-Holland (Tuinlaan 18. Schiedam; tel. 010 - 254500) orga niseert tussen 3 november en 6 maart een viertal oriëntatie-avonden in cur- susvorm voor diakenen en ouderlin gen voor jeugd- en jongerenzaken. De vier avonden worden op twintig data gehouden, steeds per vier in verschillende delen van de provincie. Het slachtoffer was met andere oud-medewerkers van Robert Kenne dy door Edward uitgenodigd voor een zeilweekend bij Kaap Cod. Het was de tweede rrraal dat de 37-jarige senator, een potentiële kan didaat voor de presidentsverkiezin gen van 1972, op het nippertje aan de dood ontsnapte. Vijf jaar geleden brak hij bij een vliegtuigongeluk zijn rug. Artillerieduels BRUSSEL Brand op een Rotter ij damse tanklichter, de „Damco 285'G heeft zaterdagochtend vroeg in de) Antwerpse haven het leven geëisip van de 43-jarige schipper. B. Jonkefr en zijn 13-jarige zoon, Henk. Mei vrouw Jonker is met ernstige brand©, wonden in het Antwerpse Stuivenm bergziekenhuis opgenomen. jz Twee andere opvarenden, de 23-jak< rige stuurman E. Markestein, en zij&; 22-jarige echtgenote, G. Wapelaari uit Vlaardingen, konden zich reddefe door overboord te springen. De brand brak uit tijdens het laden van het schip nabij de Esso-installa<. ties in het Antwerpse havengebied De bedrijfsbrandweer greep onmidj dellijk in, doch kon niet voorkomen dat de gehele kajuit van het schil) werd vernield. Het echtpaar dat iij het water sprong, is na verzorging iwj het Stuivenbergziekenhuis, naar Ne-C derland teruggereisd. ji Uit een eerste onderzoek zou zijifc1 gebleken, dat een deel van de ladini als gevolg van kranen die niet af-in gesloten waren, in de kajuit moer zijn binnengekomen en door eei| vonk ontbrand. 6 TEUGE -ri Op het vliegveld Teuge is- gistermiddag eefl militaire Piper Cub neergestort,1 waarbij twee mili tairen om het leven zijn gekomen. De slachtoffers zijn de heer ,T. F. T Kreeft en H. J. Regtuit uit Volkel. De Piper Cub sleepte een (burger) zweefvliegtuig op. Door nog niet op gehelderde oorzaak heeft het toestel op 80 meter hoogte snelheid verloren, waardoor het zich in de grond boor de. Na het neerstorten vloog het toestel in brand. Het zweefvliegtuig wist tijdig los te koppelen en is veilig aan de grond gezet. Na daar een uur mee bezig te zijn geweest waren de Israëliërs naar hun basis teruggekeerd. Na de aanval wa ren in het gebied hevige artillerie duels uitgebroken en het eiland was nog lang nadat de commando-een heid was vertrokken, door Egyptische geschut bestookt. Egypte daarentegen meldde dat de Israëlische eenheid na een gevecht van man tegen man was verdreven en dat circa dertig Israëliërs waren gedood. Aan Egyptische zijde waren zes man gedood of gewond. Volgens GRONINGEN Omdat e.r in ons land bijzonder veel ongeregistreerde criminaliteit moet bestaan kan niet gezegd worden hoevéél criminaliteit er in feite in onze maatsehappij plaats heeft. Bovendien weet men niet of de betrapte delinquent re presentatief is voor de delinquent in het algemeen. Dit stellen prof. dr. W. Buikhuisen, dr. R. W. Jongman en W. Oving ,in een publikatie die voorkomt in het jongste nummer van het Nederlands tijdschrift voor criminologie, waarin een onderzoek wordt beschreven dat zij instelden naar criminologie onder 355 Groninger studenten. Het blijkt, dat van deze student m het gros tussen de 11 en 20 cfelicten heeft gepleegd. Daarbij komen om veel voor: rijden onder invloed, be lastingontduiking, rijden zonder rij bewijs en stelen thuis. Overigens is het niet te zeggen (zie boven) of d*ze uitkomsten, vergeleken met and°re bevolkingsgroepen, hoog of laag zijn Andere conclusies: druggebruikers plegen waarschijnlijk meer delicten dan niet-druggebruikers. Zij die sexuele delicten plegen lijken crimi- neler dan anderen. Verder is het, sta tistisch gesproken, normaal om door te gaan met delicten plegen, als men er eenmaal mee is begonnen. Ander zijds: criminaliteit neemt af met de leeftijd. Dc kans om geverbaliseerd te wor den is uiterst gering (vijf op de dui zend gevallen). Er is, althans na dit onderzoek, geen reden om aan te ne men dat intelligente mensen minder kans lopen gepakt te worden dan niet- of minder intelligente. Ook klasse speelt hoegenaamd geen rol. Staan Nigeriaanse troepen voor stad Owerri? LAGOS Nigeriaanse mariniers zijn volgens inlichtingen uit neutrale bron gevorderd tot minder dan 10 km van Owerri. de laatste grote stad die nog in handen is van Biafra. Voorts heeft een federale woordvoerder za terdagavond Biafraanse berichten te gengesproken als zouden 600 Biaf raanse militairen enkele wijken van Oemoeahia, de voormalige hoofdstad van Biafra, hebben bezet. Sch ilder-ach tige wandeling... De beroemde schilder Mare Chagall vertoefde met. zijn vrouw deze week in Eden Roe (Frank rijk), waar zij tijdens hun va kantieverblijf talrijke wandel tochten maakten. De brug, waarvan de wagen van Edward Kennedy reed. NEW DELHI De regering van India heeft zaterdag besloten veer tien grote handelszaken te nationa liseren, zo is na een kabinetsvergade ring in New Delhi meegedeeld. Dit besluit, dat is genomen in een spoed vergadering van het kabinet, kwam enkele uren nadat premier Indira Gandhi het ontslag had aanvaard van de vice-premier en minister van financien DesaL Bij de genationaliseerde banken zou den geen buitenlandse zijn. India heeft 13 buitenlandse bankinstellin gen. Het stukje Mauritskade lussen Denneweg en Hooikade is de moeite waard er even stil te staan. Boven het water hangen in dikke dotten vuurrode geraniums, rijen lang on der met antieke horretjes afge schermde ramen. Aan de huizen kant de romantiek van een antiek handel en daarnaast, heel open een winkeltje met doorkijk in een ate lier. waar een naaimachine bedrijfs klaar staat, patronen hangen aan een lila wand, die bij nader bekij ken blijkt te bestaan uit eierkarton- nen. Voor het raam een origi neel pakje in zwart-wit, dat je triest doet betreuren aan centimeters en jaren zoveel gewonnen te hebben! Een nieuwe boutique, denk je. Maar even later heeft kersverse eigenaar Frans Cavé je uit die droom geholpen. Hyperslank in een Yves St. Lau rent pak met tuniek jasje en heel jong, wat dan bij navraag 25 jaar blijkt te zijn. Geen boutique voor wat jong en hip is, maar couture voor jong en zeker ook oud. Het gaat hem niet om de heupwijdte en taillemaat bij zijn opgave de vrouw, leuk, chique, in eigen stijl in elk geval, goede kleren te bezorgen. Zijn achtergrond de Koninklijke Academie voor Beeldende kunsten, waar hij binnenhuisarchitectuur volgde. Een paar jaar van baantje naar klusje zwerven en nu op aanra den van velen in zijn „winkeltje", waar boven zijn eigen naam met kleine lettertjes Maxime staat. Dat omdat hij als zakelijk man achter de schermen, wetend dat hijzelf geen zakengenie is. Max Hasveld heeft, die eerder in dit pand zat. maar nu de Denneweg opfleurt met een boutique. Waarmee nog niet opgehelderd is hoe binnenhuisarchitectuur naar couture leidt Welnu. Het begon in. ..een warenhuis... Met een vrien- bestaan. Zo belandde hij op de Vrije Academie en werd leerling van Êd van Rijn. Kennissen werden klan ten, ook voor japonnen en pakjes. En nu dan het winkeltje zoals Ca vé (echte naam) zijn zaak steevast noemt. Een enkel stuk kant en klaar voor de etalage, maar verder alleen on bestelling. Het moet exclu sief blijven. Exclusief bijvoorbeeld als het pakje, dat op een afstand een chaneltweedje lijkt maar dichtbij bekeken gemaakt is van een bijzondere vitragestof met zijde gevoerd. De vitragestof fascineerde hem en werd gekocht. De inspiratie kwam later. Natuurlijk kan Frans Cavé het nu niet langer alleen doen met toeval lig op uitgebreide speur- en zwerf tochten gedane ontdekkingen. Hij heeft twee handweefsters, die hem leveren en gaat naar Parijs voor zijn materialen, maar wie met een eigen lap komt is ook welkom. Het atelier is nog het domein voor één hulpkracht. Frans geeft moeilijk werk uit handen, omdat hij zo goed weet, dat hij het precies zo en niet anders wil hebben. Hij droomt dan ook niet van een enorm bedrijf in de toekomst, maar hoopt wel op bloei van zijn „Winkel tje", daar aan de Mauritskade tegen over de vuurrode geraniums. SAN SALVADOR El Salvador heeft Honduras zaterdag beschuldigd van schending van de wa penstilstandsovereenkomst die vrij dagavond tussen beide landen is gesloten. De Salvadoriaanse strijdkrachten lieten weten dat Hondurese troepen ondanks het zaterdagmorgen ingega ne bestand, het vuur hebben geopend op vier vooruitgeschoven Salvadori aanse stellingen. Bij deze onver hoedse aanval waren vele Salvadori aanse soldaten gesneuveld. De OAS (Organisatie voor Ameri kaanse Staten) heeft intussen 26 mili taire waarnemers naar Honduras en El Salvador gezonden om toezicht uit te oefenen op de naleving van het bestand en de terugtrekking van de troepen. Volgens de Salvadoriaanse legerlei ding werd zaterdag de president van El Salvador. Sanchez Hernandez door Hondurese troepen beschoten. Hij bleef echter ongedeerd. EINDHOVEN Bij een inbraak in een kantoor van de Eindhovense Ver bruikers Coöperatie Etos is een be drag van 10.000 ontvreemd. Een groot deel van het bedrag bestaat uit loonzakjes van werknemers die met vakantie zijn. Gistermorgen werd de inbraak ont dekt. Aan de achterzijde van de broodbakkerij waar het kantoor deel van uitmaakt, zijn verbouwingswerk zaamheden aan de gang. De dieven (volgens de Eindhovense politie is er meer dan een man bij deze inbraak betrokken) wisten zich door de met gebrekkige middelen afgesloten ach teringang toegang tot het pand te verschaffen. dinnetje er rond zwervend werd een hoedje ontdekt, dat het meisje, had de zij geld gehad, wel zou willen kopen. „Laat maar", zei Frans, „dat maak ik wel voor je. „Kan je niet". „Kan ik wel". Twee dagen later kreeg het meis je op haar verjaardag de begeerde hoed. Toen was er geen houden meer aan. Frans was hoedenmaker gewor den. maar daar kan geen mens van

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 8