Djakarta: West-Irian nu bij Indonesië Brutale inbrekers blazen kluis op Wereld wenst VS geluk Meerderheid voor aansluiting Papoea s doden pa ra s Nederlands consulaat EEG: verlaging] uitstellen Meer mijnen dicht Uitslaande brand bij Werkspoor Oma loog f 10.000,- vermist in Bodegraven GEEN SPOOR VAN DADERS Schorsing na motordiefstal Commentaren in de pers Gedenkteken slachtoffers nazi beklad Opname-wagen terecht 7 MAANDAG 21 JULI 1969 DJAKARTA West-Irian zal deel blijven uitmaken van Indone- I sië. Dit heeft zaterdag een woordvoerder van het ministerie van voorlichting in Djakarta bekendgemaakt. De mededeling kwam nadat het regentschap Paniai in West- Irian, waar in mei jl. een opstand was uitgebroken tegen het Indo nesische gezag, zich uitsprak voor Indonesië. BRUSSEL De Europese commis- i sie bepleit in haar kwartaalverslag I uitstel van de verlaging van de in- 1 komstenbelasting, die in ons land op I 1 januari moet ingaan. De belastingverlaging moet worden uitgesteld om mede daardoor een i „anticyclische begrotingspolitiek" te j verzekeren. De indruk bestaat, zó zegt het ver- slag, dat het gebrek aan evenwicht in de Nederlandse economie tot op j zekere hoogte in de hand is gewerkt I door de sterke impulsen die van de overheidsbegroting uitgaan. Zonder krachtige begrotingspoli- tieke maatregelen is niet te verwach ten, dat de sociale partners bij hun loononderhandelingen in 1970 de ge matigdheid zullen betrachten die de economische situatie verlangt. ting bij Indonesië, worden volkomen in de wind geslagen. Het artikel in de twee voor aanstaande kranten geeft aan. dat de Indonesiërs „met geslepen diploma tie" vermoedelijk op een van de acht plaatsen waar de „daad van vrije keuze" wordt gesteld, de overwinning zullen laten aan die Papoea's die te gen aansluiting van Indonesië zijn. „Van de zeven andere raadplegingen is Indonesië toch voikomen zeker, omdat de ruim duizend afgevaardig den voor het overgrote deel door de Indonesische autoriteiten zijn geko- i Het priestertekort heeft ae zen en de stemming mondeling Grieks-Orthodoxe Kerk in Egypte geschiedt ten overstaan van de Indo- I gedwongen meer liturgische bevoegd- nesiërs", aldus de beide kranten. heden te geven aan de diakenen. Het Australische blad Sunday Te- Desondanks, zo werd er uitdrukkelijk legraph noemde gisteren de „Daed bij gezegd, zullen de diakenen niet van vrije keuze" een schijnvertoning I tot het dragen van een baard worden en een holle farce. verplicht. Dat betekende dat de vertegen woordigers van de meerderheid van de bevolking van West-Irian voor ansluiting hadden gekozen. De ko- nende vergaderingen van de overige - ijf regentschappen, waarbij Djaja- zoboera. zullen daarom nog slechts een 'it ormaliteit zijn. De Indonesische mi- ister van buitenlandse zaken. Adam lalik, keert vandaag in de loop van e dag van West-Irian terug naar nbjakarta, aldus de woordvoerder van wfcet ministerie van voorlichting. Bij de Moesjawarah in Nabize in et regentschap Paniai waren zater- nujlag aanwezig de VN-vertegenwoor- iger dr. Ortiz Sanz de Nederlandse ;n mbassadeur mr. H. Scheltema, de Lustralische ambassadeur Gordon ockell en de Thaise ambassadeur .oeang Phniti-Akson. Consulaat Mr. Scheltema is intussen reeds in Ijakarta teruggekeerd. Hij weigerde ich uit te laten over de daad van elf beschikking. De Nederlandse ambassade in Dja- arta heeft de wens te kennen gege- en een consultaat te openen in Dja- ipoera, de hoofdstad van West-Irian, ort na de daad van ze'fbeschikking. Kilometerslange files verkeersplein Oudenrijn UTRECHT De vakantiedrukte eeft zaterdag kilometerslange files eroorzaakt op de rijkswegen rond Itrecht. Op rijksweg 12 (Arn- em-Den Haag) tussen Maarsbergen het verkeersplein Oudenrijn ntstond een file van ruim 18 kilome- r lengte. Flink druk was het ook op jksweg 26 (Den Bosch-Utrecht) en rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) chting Arnhem. In de loop van de >iag losten de files zich echter op. Ij- Twee Palestijnse vluchteelinge- ff tjes uit de Guzaslrook zijn zater- y dag per KLM weer naar dit. land |f teruggekeerd. Ze hebben in het M Sint Antoniusziekenhuis ie |J Utrecht een plastisch-chirurgi- sche behandeling ondergaan. Tijdens de zesdaagse oorlog wer den ze beiden ernstig in het ge zicht gewond. Via de stichting Terre des hommes zijn ze in ons land gedurende bijna een jaar verpleegd geweest. Links de 13- jarige Zakiya él Rashida en echts de 11-jarige Hania Zanin, voor hun vertrek op Schiphol. De vestiging van een consultaat zou door de Indonesische regering worden beschouwd als steun voor de Indonesische stelling dat de Papoea's er vrijwillig de voorkeur aan geven deel uit te maken van Indonesië. De Nederlandse gemeenschap in West-I rian bestaat uit ongeveer 150 perso nen. voor het merendeel leden van de missie, en enkele zendelingen. Generaal Nasoetion, voorzitter van het volkscongres, zond gauverneur Kaisiepo een telegram r.a de gunstige uitslag voor Indonesië. Minister van binnenlandse zaken Machmoed juichte toen de uitslag bekend werd. „Wij hebben al gewonnen" zei hij. Para's gedood Van betrouwbare zijde uit Djaja- poera werd vernomen, dat Kepauke krijgers elf Indonesische parachu tisten hebben gedood die met een bootje de Ara-rivier opvoeren. Vol gens doorgaans goed ingelichte krin gen is de toestand in Paniai de laatste tijd verslechterd. Ongeveer 10.000 personen hebben hun dorpen verlaten en schijnen zich voor te be reiden op strijd tegen de Indonesiërs. De Amerikaanse kranten begin nen de laatste weken meer en meer interesse te tonen voor de ontwikke lingen in West-Irian. De Los Angeles Times en de Washington Post publi ceerden een artikel van een Ameri kaanse correspondent in Djajapoera. Hierin wordt verklaard dat de Indo - nesische autoriteiten de methoden van een politiestaat gebruiken om te genspraak te vermijden. Volgens beide bladen zitten op vele plaatsen grote troepen politieke ge vangenen. In Djajapoera bijvoorbeeld ruim tweehonderd Op Biak zouden 150 leden van de beweging Vrij Pa poea gevangen zitten. Geen invloed De invloed die de UNO-vertegen- woordiger in West-Irian heeft op de Indonesische autoriteiten is volgens beide bladen miniem. Hun protesten over de arrestaties van veel tegenstanders van aanslui- HEERLEN Minister De Block van economische zaken zal de plan nen van de regering met betrekking tot de verdere mijnsluitingen nu deze door het kabinet definitief vastge steld zijn in een openbare vergade ring van de mijnindustrieraad (MIR) uiteenzetten. Dit zal vermoedelijk op dinsdag 21 juli geschieden. Een grote brand in Utrecht in de smederij van Werkspoor een schadedie in de miljoenen moet lopen. UTRECHT Even na drie uur zaterdag is brand uitgebroken in het fabriekscomplex van Werkspoor aan de Juliana Parklaan in Utrecht. De Utrechtse brandweer en de wij- willige brandweer uit Zuilen lieten in totaal vier wagens (drie autospui ten en een nevelspuit) uitrukken. Het gehele gebouw met de kostbare in ventaris is Volledig uitgebrand. De voorlopige schade wordt geschat op circa vier miljoen gulden. Over de oorzaak van de brand tas ten zowel politie als brandweer nog in het duister. Voor het bedrijf zelf heeft de brand, voor zover nu be kend, geen stagnerende gevolgen, zo verklaarde een der directeuren van Werkspoor, ir. G. Klomp. JOHANNESBURG Twee Zuidaf- rikaanse kranten de Sunday Tribune uit Durban en het blad Dagbreek en Landstem hebben zaterdag gemeld dat de 58-jarige oma die voor de no dige sensatie heeft gezorgd met haar verklaring dat zij een baby had ge kregen. helemaal geen moeder is ge worden. Zij had de beide kranten laten we ten dat de baby niet van haar was, maar een onwettig kind dat door de kinderbescherming aan haar zorgen is toevertrouwd. Zij had het verhaal over de ge boorte verzonnen omdat zij wilde dat haar gezin de baby als haar eigen kind zou aanvaarden. Eerder deze week had de 58-jarige mevrouw Du Plessis verklaard dat het 2.2 kilo uur voor de geboorte van het 2,2 kilo wegende meisje tot haar was doorge drongen dat zij in verwachting was en dat bij de verlossing geen arts aanwezig was. I toorverdieping bleek door het gat geopend. ingedrukt ep Expl i ARNHEM Dc centrale sportcom- missie van de Koninklijke Neder landse motorrijders vereniging (KNMV) heeft de Rijswijkse cou reur K. P. voor onbepaalde tijd ge schorst wegens de ontvreemding van een Suzuki-motor uit het automobil- museum in Leidschendam. Op de motor is Hugh Anderson twee keer wereldkampioen gewor den. Volgens de KNMV berusten de verhalen over het verkopen van ge heimen van de gestolen motor op fantasie. Van de verdachtmakingen is niets aantoonbaar gebleken. Alleen is komen vast te staan dat K. P. de diefstal heeft gepleegd. De Haagse internationale rijders J. H. en H. L. die door K. P. van de diefstal op de hoogte werden gesteld, zijn naar het oordeel van de sport- commissie ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. De Hagenaars wer den min of meer overvallen door de mededeling van K. P., wie zij hebben aangeraden de motor terug te bren gen. De KNMV neemt de rijders wel kwalijk dat zij de bond niet eerder hebben ingelicht. Daarom zullen ook tegen hen, als het politieonderzoek is afgesloten, maatregelen worden ge nomen. (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN Agenten van de rykspolitiegroep Bode graven en de technische recher che van de rijkspolitie in het ressort Den Haag hebben vrijwel de gehele zaterdag hun handen vol gehad aan een onderzoek in het gebouw van de groothandel in levensmiddelen Van Tol N.V. Omstreeks zeven uur 's morgens had adjunct-directeur P. J. van der Hurk een ontstellende ont dekking gedaan: de zware kluis was bezweken onder een explo sie en de inhoud, ongeveer tien duizend gulden, was verdwenen. Dc. inbrekers hebben gebruik ge maakt van kneedbare springstof, die waarschijnlijk door het sleutelgat van de kluisdeur is gedrukt en ver volgens electrisch tot ontploffing is Het ronde cijferslot van de kluisdeur werd buiten teruggevon den. Eén der ramen vertoonde een bi.ina zuiver rond gat en wat barsten. Andere ruiten in het ruime vertrek, waarin de kluis was ingebouwd, wer den eveneens vernield, van bureaus en ander meubilair bleef weinig bruikbaars over. Papieren lagen her en der verspreid, terwijl alle lampen stuk gemaakt waren. De schade wordt door directeur P G. van Tol geschat op een hoger bedrag dan dat van het vermiste geld. Het bedrijf aan de Goudse- straatweg, dat zo'n twee jaar geleden in gebruik genomen werd. is volledig tegen inbraak verzekerd. De opzienbarende inbraak, die in de nacht van vrijdag op zaterdag moet zijn gebeurd, werd ontdekt door de boerin, mevrouw C. M. Ver- diold. die tegen zeven uur zaterdag morgen haar woning verliet om de koeien te gaan melken. Zij zag dat enkele ramen aan de achterzijde ka pot waren en waarschuwde de ad- junct-directeur. Daar de binnendeuren niet afgeslo ten waren, lag de weg naar de kluis toen al zonder meer open. De hoe veelheid springstof, die in de 3,5 ton wegende kluisdeur werd gestopt, was nauwkeurig afgepast .De twee centi meter dikke metalen plaat werd door de explosie losgerukt van het aan zienlijk dikkere, dubbel-gewapende betonnen deel. Het technisch onderzoek werd ver richt onder leiding van adjudant J. Zoer, hoofd van de districtsrecherche. Hij werd bijgestaan door adjudant C. P. A. Kanters en enkele leden van de j Bodcgraafse groep onder leiding van adjudant W. Schipper. In de loop van de ochtend kwamen ook dc of ficier van justitie bij de Haagse ar rondissementsrechtbank, mr. C. van I Steenderen en de overste \V. M. Re- I horst, commandat van het district Den Haag van de rijkspolitie, de si tuatie opnemen. ROTTERDAM In zijn antwoord op vragen van het sgp-Rijnmond- raadslid H G. Barendregt betref fende een mededeling van een functi onaris van het Duitse Bayerconcern, dat een chemische fabriek'in de Bot lek haar afvalstoffen waaronder verdund zwavelzuur in het vaar- water loost, deelt het dagelijks bestuur van Rijnmond mee, dat deze fabriek daartoe van rijkswege ver- J gunning heeft. Vervolg van pag. 1 De Arabische radiozenders on derbraken hun oorlogsbulletin om melding te maken van de maanlan ding. In West-Duitsland waren de 'stra ten verlaten. Iedereen zat thuis voor de tv- om de gebeurtenissen te vol gen. Grote ontroering In Bussum zei minister Klompé: Grote ontroering is nu ons aller deel geworden. Ik heb een gevoel van schroom en grote deemoed dat het mensdom hiertoe in staat is. Wij staan nu voor de vraag wat doen wij er mee". Prof. dr. J. H. Oort. hoogleraar in de sterrekunde te Leiden, zei dat een nieuw tijdperk voor wetenschap en techniek is aangebroken. Een nieuw tijdperk voor de mensheid. De eerste schrede is nu gezet naar het onderzoek naar voorkomen van le vensvormen buiten onze planeet, b.v. Mars, aldus prof. Oort. Prof. dr. C. de Jager, hoogleraar in de astrofysica aan de rijksuniversi teit te Utrecht, noemt deze maan- vlucht een van de drie belangrijkste ontdekkingsreizen van de laatste dui zend jaar, naast de reizen van Marco Polo en Columbus. Prof. dr. J. P. Mazure. voorzitter van de Eerste Kamer zei o.m.: „Het voet zetten door de mens op een tot voor kort eeuwig onbereikbaar ge dacht buitenaards gebied, is een groot avontuur waarmee iedere aard bewoner zich verbonden kan voelen. Prof. dr. M. G. J. Minnaert, oud-hoogleraar in de sterrekunde te In een commentaar op de maanlan ding van Armstrong en Aldrin schrijft De VOLKSKRANT onder meer: deze eerste landing plaatst de aarde en haar bewoners in een nieuw perspectief. Kijkend vanuit die stille maanwoestijn moet het besef door breken dat op onze vuist grote pla neet. die als een kleine oase in het heelal drijft, geen plaats is voor oor log, honger, a-rmoedc, naijver en ein deloos politiek gekrakeel. De boodschap van de maanreizigers dat zij de aarde niet anders kunnen zien dan als één wereld, is te belang rijk om te vergeten. Mensen zijn nu in staat ruimteschepen zo perfect te laten functioneren, dat ze er veilig in kunnen leven en precies een gekozen doel kunnen bereiken. Hetzelfde zou moeten gebeuren met het overvolle ruimteschip dat aarde heet. Vrije Volk Het Vrije Volk schrijft: Zoals pas na eeuwen kon worden beseft wat de ontdekking van Amerika be tekende, zo zal pas aan volgende ge neraties duidelijk zijn hoe de verove ring van de maan het leven op onze planeet heeft veranderd. Die verande ring staat vast, al kunnen we dat niet bewijzen. We spreken met zekerheid over onzekerheid. Vandaag kunnen we alleen de ge boorte van een nieuw tijdperk vaststellen. Na ons zal nooit betwij feld worden dat het moest gebeuren. De maan is bereikt. Dat is een ver werkelijkte droom, maar tegelijk ook een pril en primitief begin. Zulke dubbele waarheden gelden op de grens waar historische tijdperken el kaar opvolgen. En wij hebben het meegemaakt. Het doet een beetje duizelen". Dc Telegraaf „Woorden schieten onherroepelijk tekort om de gevoelens weer te ge ven die ons bestormen als we er bij na lijfelijk getuige van zijn dat de mens de maan heef bereikt", schrijft De Telegraaf. De precisie blijkt nog groter te zijn geweest dan reeds uit de bijna onvoorstelbaar nauwgezette voorbereidingen kon worden afgeleid. D eprestatie is zo groots dat de gehele wereld er blijk van heeft ge geven zeer onder de indruk te zijn. Behalve China dat zich op dit histo rische ogenblik buiten de ge meenschap der volkeren heeft ge plaatst. Dat deze zege der techniek door ot westelijke wereld is oereikt mag aanleiding zijn tot een gevoel van voldoening, aldus De Telegraaf. Utrecht meent niet dat de maanexpe- ditie alle bestaande kennis onderste boven gooit en evenmin alle proble men rond de maan nu zullen worden opgelost. De Apolloreis levert echter een waardevolle bijdrage tot onze kennis over vorm en aard van de maan en over het ontstaan van ons planetenstelsel, de aarde daarbij in begrepen. Met de geslaagde maanlanding heeft de mens bewezen, dat hij kan wat hij wil als het gaat om iets dat de moeite waar is. Dit is van belang voor het streven naar alles wat de mens gelukkiger kan maken," aldus de reactie van prof. Minnaert. BERLIJN Het gedenkteken voor nazi-slachtoffers in Plötzenzee, bij West-Berlijn. is in de nacht van za terdag op zondag met hakenkruizen en nazi-leuzen beklad. De toegang werd met kettingen en hangsloten af gesloten en buiten op de muur was met bruine verf „Galinski raud" ge kladderd (Galinski is de voorzitter van de Joodse gemeenschap in Ber lijn). In Plötzenzee zijn honderden mensen opgehangen die ervan wer den verdacht betrokken te zijn 'ge weest bij de aanslag op Hitier op 27 juli 1944 precies 25 jaar geleden. De plaats waar de executies wer den voltrokken die jaarlijks door ca. een kwart miljoen personen wordt bezocht is beklad met vijf tien hakenkruizen, aldus de Westber- lijnse politie. Ook het gedenkteken van de nazi-slachtoffers in Wupper- tal-Elberfield is beklad. De Westberlijnse Senaat heeft in een verklaring zijn afschuw over het. gebeurde uitgesproken en toegezegd alles in het werk te zullen stellen om de schuldigen op te sporen en te straffen. ARNHEM/ROTTERDAM De mobiele opname-eenheid van Sie- gro-Studio aan het Ungerplein in Rotterdam, die eind juni was gesto len, is terecht. De Arnhemse politie trof vrijdag de wagen onbeheerd in Arnhem aan. Alles was nog intact, slechts twee kleine luidsprekers en enkele transis- toren ontbrakpn. De auto is aan de uiteraard overgelukkige eigenaren terugge geven. Zoals 'ndertijd reeds gemeld, was Siegro-Stud'o door deze diefstal in zeer grote moeilijkheden geraakt: de gehele stere' -opname-apparatuur ter waarde var ƒ70.000 was met auto en al verdwenen, toen na een opname in Amsterdam de wagen geparkeerd had gestaar bij het huis van de di recteur F. M. Sieburgh aan de Van der Horststraat. Bij het ontdekken van de diefstal is reeds gpzegd. dat de dieven met deze gehpp' professioneel opname-ap paratuur weinig zouden kunnen be ginnen. omdat in onderdelen op de markt brensen voor verkoop een on mogelijkheid zou zijn. De apparatuur is naar eieen ontwerp gebouwd door de technic' van Siegro en een ander zou niet eer« weten, wat hij met de verschillend*» onderdelen zou moeten doen. Van de daders is overigens nog geen spoor. Terug uit dc West Vijf Nederlandse toneelspelers onder leiding van Henk van Ul- sen hebben een bezoek gebracht aan de Nederlandse Antillen en Suriname. In 40 dagen gaven zij 25 voorstellingen, die een enorm succes waren. Van links naar rechts Agaath Meulenbroek, Henk van Ulsen, Burny Every, Rutger Hauer en Elsje de Wijn na aankomst op Schiphol. Slap ven De heer Van der Hurk op zijn beurt alarmeerde, na het zien van de ontstellende ravage, direct de politie. Zijn directeur, waarvan hij wist dat die 's avonds laat was thuis gekomen van een reis naar Duitsland, liet hij rustig slapen. Die werd pas om tien uur. bij aankomst in zijn bedrijf, van de inbraak op de hoogte gesteld. Bij het onderzoek, waarvoor onmid dellijk de hulp van de technische re cherche in Den Haag werd ingeroe- j pen. kwam al spoedig vast te staan dat de inbrekers via het dak van eer j langs het pand geparkeerde vracht- wagen van de groothandel waren bin- I nengekomen. Een raam van de kan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7