ALDRIN NA BORING: HET LIJKT WEL NAT Maansloep landde 39 seconden later... 1 Noodmonster is een duizendpoot NIXON IN RECHTSTREEKS GESPREK Inspiratie tot vrede en rust op aarde Kwartier langer NEDERLANDERS: MAANREIS NUTTELOOS 6 MAANDAG 21 JULI 1969 Radar voor koppeling meldeApollo^__ De 2aslronauf*n slaan in de shjurhuf- Zuurslof- en wkrianks Anlenne.voor kon lak! melde .aarde Brandstoftanks en molorvoorslijgen ;lurïngsrakeljes| Brandstoftanks, batterijen, mQlor voor dalen c UiHaaKwérkEals rem bij hel daJen) Uilsehuifbare antenne Landings-en lanceerplalform. I (oil blijf hop de maan ach Ier) GOUDEN APOLLO 11 RUIMTEPENNING Gtslagen In 21,6 karaats gedegen goud en gezet met 11 echte blauwe s ter-saffieren, het sym bool ran de Apollo 11 en het fir mament. Oranje Munt Voorburg huldigt met deze enige penning ter we reld, niet saffieren, de unieke orestatie van het astronauten team, dat gezamenlijk bewijst dat de mensheid de ruimte kan be heersen, Oe voorzijde toont onder een sterrenkrans van 11 edelstenen Commandant Neil Armstrong, die als eerste en Edwin Aldrin, die als tweede mens voet op de maan zet, alsmede Mlohaël Collins die in de Apollo 11 blijft. De achterzijde toont do Apollo 11, het landingsvaartuig de „EAGLE" en het maanlandsohap. Alle penningen, ook de zilveren, zijn gezet met 11 saffieren; de gouden zijn genummerd, voorzien van een garantie Certificaat en gedurende een vol jaar verzekero tegen verlies, vermissing en/of diefstal. A. 1000 exemplaren 7 gram 0 22.8 mm 8 129.- B. S00 exemplaren 12'/a gram 0 28 mm 8 189.- C. 100 exemplaren 30 gram 0 38 mm 8 390.- D. 50 exemplaren 60 gram 0 38 mm 9 690.- E. 25 exemplaren 120 gram 0 60 mm a f 1850.- F. 10 exemplaren 240 gram 0 90 mm 8 2700.- G. zuiver zilver 40 gram 0 38 mm 8 89.- H. zuiver zilver 20 gram 0 28 mm 8 49.- G.H. zijn ook met 11 saffieren gezet en zijn speolaal voor de U.S.A. geslagen. Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Een gouden penning, een waarde vol en historisch bezit. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij: NUMISMATIQUE LION d'OR ORANJE MUNT Waalhofflaan 7 - Voorburg Telefoon 070 87 06 02*. LONDEN Uit het British museum in Londen is de marmeren kop van een Griekse krijger, die deel uitmaakte van een dertig meter lange fries, gestolen. De fries is afkomstig van de Apol- lo-tempel in Bassae en beeldt de strijd van Grieken tegen Amazones en van Lapithen en Centaurs uit. De waarde van de gestolen kop wordt op bijna 40.000 gulden geraamd. HOUSTON Het luik van de maansloep Arend ging van ochtend om 10 minuten over half 4 open. nadat de ongeduldig geworden astronauten Neil Armstrong en Buzz Aldrin gevraagd hadden, het tijdstip van het betreden van de maan te vervroegen. Armstrong verliet aU eerste de maansloep. In een ballonachtig maanpak, dat hem het leven op de maan gedurende drie a vier uur mogelijk moest maken, kroop hij voorzichtig de negen treden af van de ladder. Van de cabine uit volgde Aldrin deze historische verrichtingen, voordat hij zelf geruime tijd later het maanlandingsvaartuig zou verlaten. Landingspool- Schokbreker Terwijl hij op de maanbodem stapte zei Armstrong: „Dit is een kleine stap voor een mens, maar een reuzensprong voor de mensheid". Even later kon men hem hcNren zeggen: „Het is hier ta melijk donker in de schaduw en voor mij is het moeilijk om te zien, waar ik mijn stappen zet. Als ik naar de LM (maansloep) kijk kan ik alles heel duidelijk zien alles is erg duidelijk te zien". Om precies 3.56 uur en 20 sec. was Armstrong op de maanbodem gestapt. Zijn stem beefde toen hij opmerkte, dat de oppervlakte uit fijne zanddeeltjes bestond. „Het schijnt niet moeilijk te zijn om rond te lopen. De krater, die de afdalingsmotor heeft gemaakt is van geen betekenis. We zijn hier op een zeer vlak stuk". Toen Armstrong maar bleef ver tellen, dat poederkool van de maan aan zijn laarzen bleef hangen, en dat hij er maar enkele milimeters in wegzakte, moest Houston hem er aan herinneren, dat hij het eerste „noodmonster" moest nemen. Dit had direct na het uitstappen moe ten gebeuren voor het geval snel naar de LM teruggekeerd zou moe ten worden. President Nixon spreekt met de astronauten op de maan. Hij feii teert de mannen, die bescheiden reageerden met de mededeling dat zeer verheugd waren dat de president hun de eer van een prsoonlijk sprek aandeed. HOUSTON President Nixon sprak vannacht rechtstreek met de astronauten terwijl deze bezig waren met hun proeven o de maan. Hij wenste hen geluk met hun historische landinj Nixon begon het gesprek, dat via de telefoon in Houston wer overgebracht, als volgt: „Ik spreek met u via de telefoon uit de ovale kamer van het Witte Huis en dit moet zeker het meest historische telefoongesprek zijn dat ooit is gemaakt. Ik kan u niet zeg gen hoe trots wij allen zijn op jul lie, Voor iedere Amerikaan moet dit de meest trotse dag van het leven zijn". „Ik ben er zeker van dat de men sen over de hele wereld met de Amerikanen erkennen wat voor im mens feit dit is. Door hetgeen -jullie gedaan hebben zijn de hemelen een deel van de mensenwereld gewor den. En terwijl jullie tegen ons spreken vanuit de Zee der rust, inspireert ons dat tot dubbele in spanning voor brengen van vrede en rust op aarde". GEBED „Voor een waardevol ogenblik in de hele geschiedenis van de mens zijn alle volken van deze aarde werkelijk één, één in hun trots op wal jullie hebben gedaan en één in ons gebed dat jullie veilig op aar< zullen terugkeren". Neil Armstrong, die even tevor< als eerste mens op de maan hi gelopen, antwoordde duidelijk on roerd: „Dank u, meneer de pres dent. Het is een grote eer en e( voorrecht voor ons om hier ni alleen de Verenigde Staten mai ook de vreedzame mensen in al landen te vertegenwoordigen, mei sen met belangstelling en nieuw gierigheid voor de ontdekking! van de mens in de toekomst. Het een eer voor ons om hier vandaa aan te kunnen deelnemen". Nixon voegde er aan toe: „1 dank jullie ten zeerste en ik vel wacht jullie wij allemaal vei wachten jullie op de Hornet zien donderdag". (De Hornet is h< Amerikaanse vllegdekschip dat c ruimtevaarders op 24 juli uit d Stille Oceaan moet bergen red Edwin Aldrin maakte een ein aan het gesprek door te zeggei „Dank u zeer, meneer". Houston gaf Armstrong toestem ming een kwartier langer op de maan te blijven. Tegen zes uur moest Aldrin naar de Arend terugkeren. Armstrong verzamelde toen nog grondmonsters. Tevoren had Houston er bij beide mannen op aangedron gen, hun werk af te maken, zodat ze binnen de veiligheidslimiet van hun pakken zouden blijven, Wegens tijd gebrek moest een klein monster- experiment vervallen. Wel slaagden zij er in, een laser- reflector en een seismograaf neer te zetten. De spiegel werd spoedig met succes gebruikt: een laserstraal uit Californië was met succes terugge kaatst. De radioactieve straling, waaraan Armstrong en Aldrin wa ren blootgesteld viel volgens Hous ton te verwaarlozen. Nadat beide mannen naar binnen waren gegaan en de maansloep werd gesloten ,viel het radiocontact weg. Toen de verbinding na een uur was hersteld meldde Armstrong, nog be zig te zijn de restanten film in de camera te verbruiken. Nadat zij het overbodig gewerden materiaal bui- Ook Aldrin heeft de Eagle ver- f laten en daelt af naar de maan- IW/M -msm »odem. j^ifiaunspin Om precies kwart over vier had Aldrin eveneens de onderkant van de ladder bereikt. Hij sprong er weer even tegenop om te laten zien hoe gemakkelijk dat onder de ge ringe zwaartekracht van de maan (een zesde van die van de aarde; ging. De tv-kijkers kregen redelijk duidelijke beelden waarop de lan- dingspoot van de LM en de ladder te zien waren, met de ruimtevaar der aan de voet daarvan in de zwarte schaduw van de Arend. Nadat Aldrin was neergekomen zei hij, het erg eenvoudig te heb ben gevonden van de ene trede naar de andere te springen. De maanstenen vond hij nogal gliboe- rig. Armstrong vond het bukken moeilijk: „Je moet opletten, dat je in de richting buigt waarin je lo pen wilt, anders lijk je dronken te worden!" De astronauten moesten via de radio met elkaar praten. Armstrong bracht de tv-camera later verder van de maanlander af. Tevoren had hij opgemerkt, dat de maanoppervlakte uit zeer hard samen hangend materiaal bestaat. „Het i lijkt hier veel op een Amerikaanse woestijn, maar het heeft een eigen schoonheid. Het is erg mooi hier." De aarde bevond zich toen recht bo- j ven zijn hoofd. Plaquette Aan de poot van de maanlander (die zoals men weet op de maan zal achterblijven) onthulde Armstrong vervolgens de plaqutte met de in scriptie: „Hier zetten mannen van de planeet aarde voor het eerst voet op de maan in juli van het jaar des Heren 1969. Wij kwamen in vrede uit naam van de gehele mensheid". De plaquette draagt de handtekenin gen van de drie astronauten en pre sident Nixon. I Vervolgens moesten monsters van de maanbodem worden genomen. Ook I nu herinnerde de aarde Armstrong I weer aan deze taak. Beide mannen bleken zich met ver- I bazend gemak te kunnen bewegen. Armstrong meende te merken, dat de grond op bepaalde punten harder scheen dan op andere. Wegens de I sterke kromming van de horizon kon- Behalve het planten van de Amerikaanse vlag op de maan bodem hebben de astronauten Edwin Aldrin (rechts) en Neil Armstrong ook een plaquette aan een der landingspoten van dat gedeelte van de Adelaar dat op de maan achterblijft be vestigd. Ze kijken daarnaar, zich bewust van de historiciteit van het ogennblik. den de astronauten slechts drie kilo meter in het rond waarnemingen doen. Zij plantten de Amerikaanse vlag in de maanbodem en Aldrin instal leerde aan de voet van de maanlan der het apparaat voor het meten van „zonnewind". Hij controleerde Ie maansloep en- zag niets abnormaals. De schotels onder de landingspoten waren slechts 5 cm in de grond ge drongen. De afdelingsmotor zat on geveer 30 cm in de maanbodem. Aldrin, die ook met een boor een monster nam, merkte op: „Het lijkt bijna nat". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nederlanders, met Zweden en Duitsers zü" in West- loop van de maanexpeditie. Meer Europa de meest pessimistische mensen geweest over een goede af- dan twintig procent geloofde na melijk niet in terugkeer van de astro nauten op aarde. In andere landen, zoals Engeland. België, Frankrijk en Italië was men optimistischer: daar geloofde bijna negentig procent in het slagen van de onderneming. Nederland laat ook met het hoogste percentage (43 procent) zich nogal ne gatief over het nut van de maanlan-, ding uit. Dat is opvallend als men weet dat het gemiddelde aantal nee- zeggers in andere landen niet hoger dan 11 procent komt. Ondervraagden bleken praktisch geen religieuze bezwaren tegen de maanlanding te hebben. Het mer- waardige echter is dat deze onder vraagden menen dat vele anderen daar wel mee zitten. In Nederalnd en Duitsland kwam deze mening voor bij meer dan 80 Drocent der onder vraagden. Het bureau Makrotest. dat dit on derzoek verrichtte voegt eraan toe, dat het een nogal oppervlakkige pei ling was, dat niet volledig representa tief hoeft te zijn. Het heeft dan ook geen pretenties en moet meer als „een actuele stunt" worden gezien. Dit is het Ame rikaanse maan landingsvoertuig Lunar Module, of LM, zoals het in de gesprekken tussen de aarde en de astronauten wordt genoemd. In Nederland spreekt men graag van „maanspin". Het ruimteschip is met alles eraan en erop in beeld gebracht, maar wat binnen in de cabine te zien is aan instrumenten en andere tech nische snufjes leent zich uiter aard niet voor een schets, zoals deze. In deze „spin' zijn Armstrong en Aldrin gister avond op de maan geland. Via de ladder zijn zij vanmorgen afge daald om op de maanbodem rond te lopen. Van avond om vijf mi nuten voor zeven (Ned. tijd) stijgen zij weer op. Het onderste deel van de LM dient daar bij als lanceer- plaats en blijft op de maan achter. De Astronauten maken de terug reis naar de Apol lo in een enge ruimte, niet gro ter dan een tele fooncel. HOUSTON Om zeventien minuten over negen gisteravond „streek" de Arend op' de maanbodem neer. Eerst raakten de voel- draden van de landingspoten het maanoppervlak, waarna de motor werd uitgeschakeld. Een ogenblik later stond de maansloep op de planeet. Hoe minutieus dit uiterst belangrij ke onderdeel van de maanreis ver liep blijkt wel uit het feit dat de landing slechts 39 seconden later ge schiedde dan het programma aangaf. Op het moment dat de maansloep landde, duurde de vlucht van de Apollo precies 102 45 minuten en 42 seconden. Tien minuten na de landing begon Aldrin te vertellen wat hij zag. „Het lijkt op een verzameling van vormen, hoeken, korrels, een collectie van bij na alle soorten rots. De kleur hangt af van de hoek waaronder je kijkt stenen en grote keien zien er uit alsof ze interessante kleuren gaan krijgen. Zijn ruimtelijke collega, Arm strong, meldde dat men zich over hen beiden niet ongerust behoefde te maken. Hij gaf in snel tempo zijn indrukken weer. Hij zag grote maanblokken, tot drie meter hoog. Aldrin ging intussen na of alles aan boord nog in orde was en of de maansloep elk ogenblik weer zou kunnen opstijgen wanneer dat nodig zou zijn. KRATER Ook vertelde Armstrong nog dat de maansloep aanvankelijk in de richting ging van een krater die zo groot was als een voetbalveld, waar in hij grote rotsen zag. Door handbe sturing bracht hjj de Arend naar een terrein dat geschikter was om te lan den. De ruimtevaarders ondervonden geen moeilijkheden met het navige ren onder de aantrekkingskracht van de maan. De laatste 25 meter voor de lan - ding hebben de mannen boven de grond gezweefd alsof zij in een hef- schroefvliegtuig zaten. Direct na de landing drukte Arm strong het programma voor opstij gen in de computer, die daarop met een begon met de voorbereiding van de start. Na zestig seconden drukten Armstrong en Aldrin een knop in waardoor dit startprogramma weer werd uitgeschakeld en het ruimte schip werd voorbereid op een later starttijdstip. Armstrong zei na de beschrijving van zijn omgeving dat hij geen ster ren kon zien uit het venster. Hij keek echter naar de aarde en zei„Ze is groot en helder en prachtig". Waar hij staat is de omgeving overwegend wit, een leeg en woest landschap. Op de anderen plaatsen is het wit wat donkerder. POLSSLAG Tijdens de landing liep de polsslag van Armstrong op tot 156 slagen per minuut, daarna viel deze terug tot 00. Dat bleek uit de gegevens die door het biomedische harnas van de ruimtevaarders werden doorgeseind. Gebleken is nog dat het aandrijf systeem van de afdelingsmotor tij dens de landing een klein lek toonde. Houston registreerde een rlnge vermindering van druk, dit werd niet belangrijk gevond Aangezien het opstijgen met een dere motor wordt verricht is dit je van geen betekenis. Voor de plaats waar de Ar staat heeft Houston opgegeven coördinaten 0.799 graden noord 23.46 graden oost. Zij bevindt ziel ieder geval even ten noorden van maanequator, in het westelijke van de Mare Tranquilitatis (Zee rust). EERDER Tegen middernacht kwam het richt dat de astronauten ruim uur eerder met hun maanwande zouden beginnen dan oorspronke was vastgesteld. Daardoor hadden mannen nog slechts gelegenheid te eten, want de slaapperiode vier uur kwam te vervallen. De ruimtevaartdokter van de i,jj SA, dr. Berry, meldde dat de gezo ,0< heidstoestand van de mannen uit or kend was. Volgens hem „zijn ze vermoeid en staan ze te popelen h uit te stappen". E Ze konden na hun terugkeer inpj Arend langdurig gaan rusten, het tijdstip van het opstijgen van maanbodem werd niet vervrot e Dat zal vanavond om vijf minuiaj voor zeven moeten gebeuren: ij niet minder riskante ondernen^n dan de landing zelf. ten de maansloep hadden gezet, gin gen de astronauten eten. Zij hadden hun helmen opgehouden, totdat het luik definitief was gesloten. Daarna konden zij gaan slapen. De hartslag van de astronauten varieerde gedurende hun verblijf op de maan van 90 tot 125 per minuut voor Aldrin en van 90 tot 160 voor Armstrong. De hoge piek van Arm strong kwam, toen hij bezig was do zen met maangesteente in de maan sloep te laden. De tv-camera, die op de maan bodem was geplaatst, wordt achter gelaten. Daar zij vast gemonteerd is, zal het vertrek van de maansloep (vanavond) zeer kort op de tv te volgen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6