Maan hoort bij de aarde WEEKAGENDA Technische triomf is tegelijk een tragische paradox UNIEK VOOR LEIDEN Gouden huwelijk in Alhpen Dr. Sclioonheim en dr. Van der Laanpredikant en radio-astronoom, samen in maandienst in Hooglandse kerk Nieiiwkopers veroordeeld Inenting tegen kinderverlamming Verzoeking DE KASTENSPECIALIST Hoogl. Kerkgracht 47-49 (hoek Nieuwstraat' Telefoon 01710-33078 LEIDEN' /AA modellen UvU uniek in de kastenwereld Haarlem - Den Haag - Leiden Hoos; en laa<: water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Dinsdag 22 juli: hoog water 7.5720.24; laag water 3 4415.59. MAANDAG 21 JULI 1969 ALPHEN Pas sinds negen jaar woont het gouden echtpaar Aafjes- Lejuwaam nu in Alphen. Maar vijf tig jaar geleden, op 23 juli, trouwde de heer J. Aafjes. in 1898 in Am sterdam geboren, met zijn een jaar eerder in Hellevoetsluis ter wereld gekomen 'vrouw in Den Haag. Het jaar daarop vertrokken ze naar het voormalig Nederlands-Indië. Tol hun 25-jarig huwelijksfeest zijn ze er gebleven; omdat ze in gescheiden kampen door de Japanners gevan gen werden gehouden, is het feest teen niet bepaald vrolijk gevierd. Na de bevrijding trok het echtpaar naar Australië, welk land mevrouw r'Aafjes na vijf jaar voor Den Haag verruilde. Toen er weer vijf jaar voorbij waren kwam ook haar man naar Nederland. De laatste verhuizing was naar Alphen. in 1960. Meneer Aafjes. die ads adjudant-onderofficier, maga- zinmeester intendance van het KNIL de dienst is uitgegaan, was daar tot februari 1063 werkzaam als burger-ambtenaar bij de genie. klooster Zuidbiiurt Van de drie kinderen woont alleen een dochter in Nederland, ook in Aiphen. Een andere dochter leeft in Pretoria in Zuid-Afrika: de zoon heeft zon huis in Nigeria staan. Er m zeven kleinkinderen. Zoals de foto uitbeeldt besteedt de heer Aaf- ies veel van de Hid die hij na zijn pensionering beschikbaar kreeg aan z-.n zowel nationaal als internatio naal vermaarde postzegelverzame- ling. Hij heeft met zijn prachtige verzameling van Australische zegels als lid van de Alpheuse Postzegel club vele prijzen in de wacht ge sleept. Gelegenheid tot feliciteren woens dag in het gebouw van de speeltuin Kindervreugd aan de Hugo de Grootstraat, van half zeven tot half tien 's avonds. JIEUWE LEIDSE COURANl LEIDEN De Hooglandse kerk zou ook vol zijn geweest als zij T eheel had kunnen worden gebruikt, zo groot was de belangstelling istemiorgen voor de „maandienst" waarin dr. P. L. Schoonheim. pre ikant voor experimenteel kerkewerk van de Leidse hervormde ge- neen te, voorging en naar aanleiding van de maanreis enige vragen I telde aan de Leidse radio-astronoom dr. II. van der Laan. Er waren onderden stoelen bijgezet en nog moesten velen staan. Anderen gin- 5" en terug naar huis of naar een andere kerk. nu atelier edelsmid ZOETERWOUDE Het klooster tegenover de Sint Janskerk in de Zuidbuurt krijgt een nieuwe be stemming. Een jaar. nadat de zusters Franciscanessen van Bennebroek er zijn uit getrokken om zich te vesti gen in het nieuwe bejaardencen trum tegenover de Verlaatweg. heeft het kerkbestuur het klooster ver kocht aan een edelsmid, die er een atelier van wil maken. Hier is men a! mee bezig. Bij de verkoop is de school buiten beschouwing geble ven. omdat deze eigendom is van de gemeente. NIEUWKOOP Een 33-jarige vertegenwoordiger uit Nieuwkoop was na zeven glazen sherry en een paar glazen cognac met zijn auto het plantsoen ingereden. Daarom Stond hij nu voor de Haagse rechtbank. De officier eiste twee weken gevange nisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs niet aftrek van de tijd. waarin het al is ingenomen. Het vonnis werd conform. Een schipper uit Nieuwkoop stond voor hetzelfde feit terecht. Hij was met zijn auto tegen een vrachtauto gebotst, die rechts van de weg stond. De man gaf toe een paar biertjes te hebben gedronken. De auto ver keerde niet in zo'n beste staat. Ook de remmen waren slecht. De officier eiste twee weken ge vangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid en 20 gulden boete voor de slechte rem men. De rechter achtte het rijden onder invloed niet bewzen en von niste 60 gulden boete voor de rem men en 50 gulden voor het links van de weg rijden. Vaste bruggen in Loete? HAZERSWOUDE Het bestuur van de Riethoomsepolder is aan het onderzoeken, of er met het oog van de vaargelegenheid bezwaren bestaan tegen het leggen van vaste bruggen over de Loetewatering. De doorvaarthoogte van deze bruggen zou 80 centimeter boven het schouw- peil worden. Het bestuur van de Ambachtspol der onderzoekt, of er bezwaren bestaan tegen opheffing van de vaargelegenheid door de vaart langs de zuidkant van de Voorweg en door de vaart langs de westzijde van de Roemer. Overwogen wordt, de vaargelegen heid onder de brug in de Dorps straat en in de Noordvaart tussen deze brug en de Gemeneweg te be reiken c.q. op te heffen. HAZERSWOUDE In de week van 23 tot en met 31 augustus wor den in het tennispark in de wijk Thy- nenburch de clubkampioenschappen 1969 van de Hazerswoude Tennisclub gehouden. Op het programma staat dames enkelspel (beginners en ge vorderden). Heren enkel spel (begin ners en gevorderden). Heren dubbel spel en gemengd dubbelspel. Burgerlijke stand van Woubrugge "c WOUBRUGGE Geboren: Pieter J E. z.v. J E Los en C A van Os; Tanja J. d.v. W N Olyerhoek en G A van Amsterdam; Catbarina B G. d.v. P J v/d Pouw Kraan en M J v'd Krogt; Wijnand P G, z.v. J J v'd Meer en G C v/d Poel; Huig R, z.z. P A van Luiing enMA van Leeuwen; Danielle G W, d.v. E L Bossehart en JAR van Beek. Ondertrouwd: Hendrik Rowijn, 24 j. en Gerda Roos. 21 j. Getrouwd: Ewoud de Kuiper, 22 J. en Cornelia S Angenent, 21 j.; Frans Camerling. 30 j en Thérèse J A v/d Sonnen. 23 j. Mobiel Kantoor ANWB Klke donderdag van 10 lot 4 u. op Lam mermarkt bij molen De Valk. Alarmnummers Brandweer 5 maal 3. Politie: 5 maal 4 Doktersdlen.-i 5 maal 2 (/at. 10 u. voor middag zondag 24 uur). i- ii n'mi i -. IU Dominee Schoonheim maakte deze morgen geen gebruik van de reekstoel, want hij wilde naast dr. Van der Laan staan. [t Het is een indrukwekkende dienst geworden. Na afloop spraken elen tegenover dr. Schoonheim en dr. Van der Laan hun waardering il ir voor het feit dat de kerk moeite had gedaan het grote gebeuren an deze dagen op deze wijze te begeleiden. Nog lang na de dienst leven groepjes mensen met de predikant en de radio-astronoom in esprek, waarbij ook indringende vragen werden gesteld over de relatie 'loof en wetenschap. De mensen kwamen van heinde en ver. Uiteraard meesten uit Leiden en omgeving, maar er ivas bijv. ook een gezin I it Rotterdam welks belangstelling voor deze dienst door de télevisie- 1 Xzending van zaterdagavond was gewekt. de grond van onze toekomstver wachting is. De aarde wordt prachtig maar niet als resultaat van ons techno logisch kunnen maar door de komst van de Getrouwe met Zijn konink rijk van gerechtigheid en sjaloom. Keuze Dr. Van der Laan besloot zijn waardevolle bijdrage aan deze dia loog met een aantal verzen uit bet bijbelboek Deuteronomium hoofd stuk 30 voor te lezen. „Want dit gebod dat ik u heden opleg, is niet te moeilijk voor u en het is niet ver weg. Het is niet in de hemel, zodat gij zoudt moeten zeggen; wie zal opstijgen ten hemel, het voor ons halen en het ons doen horen opdat wij het volbrengen? En het is niet aan de overkant der zee, zodat gij zoudt moeten zeggen; wie zal oversteken, het voor ons halen en het ons doen horen opdat wij het volbrengen? Maar dit woord is zeer dicht bij u, in uw mond en in uw hart. Zie. ik houd u heden het leven voor en het goede, maar ook de dood en het kwade. Kies dan het leven opdat gij leeft, gij en uw nageslacht, door de Here, uw God, lief te hebben, naai Zijn üiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinmitniiiniiiiiiiiiiiininniiiiininii Aieinve brug bij Kettingfabrick LEIDEN Tussen de Ketting straat aan de Hoge Rijndijk en het terrein van de Kon. Ned. Grofsmederij (Waard-eiland) is een nieuwe brug gebouwd. De oude smalle draaibrug die voor de i toegankelijkheid van de Ketting- fabriek steeds moeilijker werd. is vervangen door een brede vaste brug. De foto is genomen vanaf hel fabrieksterrein, vn de richting van het Utrechtse Jaagpad. Foto Van der Horst. Nog lang na de dienst in de Hooglandse kerk bleven dr. Schoonheim en dr. Van der Laan met kerkgangers in ge sprek over het onderwerp van deze dag: de maanreis. Foto van der Horst. stem te luisteren en Hem aan te hangen, want dat is uw leven". Doop In deze „historische" dienst wer den twee kinderen gedoopt. Ds. Schoonheim spoorde de ouders aan. eraan mee te werken dat deze kin deren in hun tijd de stem van God. de Vader, in Jezus Christus, de Heer van leven, ruimte en tijd, zullen verstaan. Het schone lied „Eens' komt de grote zomer", aan het eind van de dienst, was. na deze informatie over de macht en de beperktheid van het menselijk kunnen, een ge zongen belijdenis. De twee strofen van dit lied vindt u in kader in dit verslag. Maandag 21 juli NOORDWIJK-BINNEN. ote Kerk, 8 uur: orgelconcert Piet va. Egmond Dinsdag 22 juli Stadhuis. 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds Luxor. Stationsweg 19 10 uur: Jeugdva- kantiebezlgheden. film „Het geheim van het vogeleiland". Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Rijksmus. Volenkunde. Steenstr., 3 uur: vakantiefilms voor de jeugd. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe Kerk. 8 uur: orgelconcert Feike Asma, Ilse Neu- werth sopraan. Woensdag 23 jult Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 u.: spreekuur soc. raadsvrouw. Luxor. Stationsweg 19. 10 uur: Jeugdva- kantlebeztgheden. film „Het geheim van hel vogeleiland". Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstr.. 3 uur: vakantiefilms voor de jeugd. Donderdag 24 Juli Stadhuis. 10 tot 23 u.: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloêmen). Antoniüs-clunhuis. Mare 43, 2 uur (voor de verenigingen) en 4 uur: Jeugdvakan- tiebezlgheden. Theater Carla Flink met ..De Fabeltjeskrant". Rijksmus. Volkenkunde. Steenstraat. 3 uur: vakantiefilms voor de jeugd. 's middags 2.30 uur. zo 2 en 4 uur; 7 en 9.13 uur s avonds Blow up. 18 Jaar. vr- en zat-nacht La collectloneusc LIDO; Chltty-Chitty, Bang bang. al., dag. 2.30 en 8 uur. LUXOR: Een spookpiraat als maat. al, dag. 2,30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30, 4.<5, 7 en 9-15 uur. REX: Het geheim van de witte non, 18 jaar, dag. 2.30. 7 en 9 15 uur zn 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur: vr- en zal-nacht: Su- zanna. 18 jaar. STUDIO: Köre John, 18 Jaar. dag. 2 30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. TRIANON: Bertrand in on(tlroerend goed. a l dag. 2.30. 7 en 9.15 ur, zo 2.30. 4.45, 7 en 9,15 uur. Behandeling na ongevallen De poliklinische bahandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur. Cs mid dags tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Ellzabeth- ztekenhuis (Hooigracht). Op andere werkdagen en op zondagen door het Aca demisch Ziekenhulp. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en Informatiedienst voor Leiden-Zuld-Wesl. secretariaat Jac ques Urlusplantsoen 83' voor hulpverle ning: telef. 24101 bij geen gehoor telef 20460; voor informatie: telef. 33921. Bezoekuren Ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten In klashc la. lb en 2e dagelliks 10.30—11.30. 14.30—16 en 19—30 uur. Voor patiënten In klasse l maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15—19 dindsdag 13—14. zaterdag 15—16. zondag algemeen chrlsteltjke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t/m vrijdag 18.4519.30 uur. zaterdag 15.30—16.30 uur. zondag 15.3017 uur. Klas-sepatiënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30. 1416.30 en 19—20 Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 Jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bil een patiënt worden toegelaten Elisabethzlekenhuis Leiden derde klas dagelijks van 2 tot 3 uur en "s avonds van kwart voor 7 tot half acht. kraamafdeling dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht: tweede klas dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8 Annakllnlek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatlëntcn dagelijks van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur. zon dags 11 tot 12 en 2 tot 3. Diaconessenhuis. dagelijks eerste kl. II tot 12. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.: tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 1.15 tot 2 en van 6.30 tot 7 u. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot 6 met bovendien op dinsdag en don derdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. NOORDWIJ K Sole Mllo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half S en des avonds van 7 tot 8 zaalpatiënten zon dgs. van 1 tot 3. dinsdag van 1 tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zater dags van 1 tot half 3. katwijk Zcehosplttum. longkhntek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdae evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- ling dagelijks van half 3 tot half 5. Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf l.ongkllnick en tbcéafdeltng kinderen woensdag van 7 tol 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steenstras:; op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 uur. zon dag van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg). op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags gesloten ten. Museum molen De Valk Dagelijks open van 10 tot 5 u„ zondag van I tot 5 uur. maandag gesloten Tentoonstellingen Lakenhal, tot 31 augustus: Penningpara de. dagel. v. 10—17 u„ zond. 13—17 u Heempark Oegstgcesterweg (Kikkerpol der): Flora van eigen bodem, dagelijks van 8—5 uur: van mei tot en met oktober op zat. en zon. 2—5 uur. Lakenhal: tentoonstelling Roeland Ko ning (schilder) t.g.v. 70ste verjaardag (schilderijen en tekeningen uit dr jat en 1917 - 1969). van 7 Juni tot 13 Juli. dagel van 10—17 uur. zondag van 13—17 uur. Galerie Van der Vilei Botermarkt 3. 5 Juli tot 28 augustus zomerexpositie schil derljen. grafiek, mozaïeken en plastieken van Grans de Haas. lyd de Jonge van Ztvijnsbergen en Gerrit Polder, dinsdag t.m. zaterdag van 9 tot 6 uur 's avonds nu telef. arspraak. WASSENAAR Kunstzaal Heuff: 2* Juni t.m 23 Juli: schilderijen en prenten van Els en Frans de Haas. maandag I m zaterdag van 10 lot 5 uur, dinsdagavond van 8—10 uur. Zoekt U een goed ANKERHORLOGE voor 30.- en 40.- Of hel allerbeste van 200.- en f 400.- Eterna. Certina. Prisma. Junghans. Ewe. Anker. Roamer HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG s Maandags gesloten Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Monique Christine, d v J Kriek en W C van der Nat. Marcel James Kenneth, z v W J Brokaar en M P van der Wolf. Arie. z v H van den Bosch en M van Beelen. Jacob, z v J Zwaan en J Verloop. Marianne, d v C J van der Pol en M Vroombout. Elles. d v P F Bruinsma en M C Jansen. Astrid, J v W C M Trumpie en A S J Kroon. Céline Meraud. d v H Fran cois en I Nijdam. Hanneke. d v C Zwart en J van Andel. Nicolaas A ar jan. z v N de Vreugd en G H Meirink Patrick Herman, z v H T Fictoor en C M M v d Raad. Gehuwd O Ullmann en G A M de Lange. A van den Burg en A M van Di.ike. Overleden J Schouten. 89 jr. man T H J Flothuis. 30 jr. man. D J Bur ger. 75 jr. vrouw c LEIDEN Voor inenting of her inenting van kinderen tot en met 19 jaar zal weer gelegeeniheid worden geboden op woensdag 23 juli van 14 tot 17 uur in het gebouw van de GG en GD, Roodenburgerstraat la. Alle inentingsbewijzen van het kind moeten worden meegebracht. Het is van belang zich tevoren bij de GG en GD. eventueel telefonisch (20645) te oriënteren of de (her) inenting wel nodig is. Voor kinderen tot 6 jaar kan men zich ook wenden tot de huisarts, wat vooral van belang is wanneer men reeds lópende afspraken heeft. Vrijdag 25 Juli Stadhuis. 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Zaterdag 26 juli Stadhuis. 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Zondag 27 juli Stadhuis. 13 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). .Maandag 28 juli Stadhuis. 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Luxor. Stationsweg 19. 10 uur: Jeugdva- kantiebezlgheden. film „Eerlijk duurt het langst". Mensa Levendaal 14. 3 uur: Jaarverga dering afd. Leiden e.o. Expogé. Dinsdag 29 juli Stadhuis, 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds. Rljksntus. Volkenkunde. Steenstr.. 3 uur: vakantiefilms voor de Jeugd. Stadhuis. 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Breestraat. 19. 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Luxor. Stationsweg 19. 10 uur: Jeugdva- kamtlebezlgheden. film „Eerlijk duurt het langst". KATWIJK AAN ZEE Nieuwe Kerk. 8 uur: orgelconcert Wlm van der Panne. Woensdag 30 juli Stadhuis. 4 tot 6 u.: spreekuur soc. raadsvrouw. Stadhuis. 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Luxor. Stationsweg 19. 10 uur: Jeugdva- kantiebezigheden. film „Eerlijk duurt het langst" Rijksmus Volkenkunde. Steenstr.. uur: vakantiefilms voor de jeugd. Donderdag 31 juli Holiday Inn. 3.30 tot 6 uur: afscheid J. K H van Dam. dir. De Fransche Kroon. Stadhuis. 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Antonlus-clubhuis. Mare. 2 en 4 u Jeugd-vakantiebezigheden. Jeugdva- riétè met Conny Vink. Gerard Lambermon en Maurice Delmonte Rilksmus. Volkenkunde. Steenstr.. 3 uur- vakantiefilms voor de Jeugd. KATWIJK AAN ZFF - Triumfatorkerk 8 u. orgelconcert Bert Matter. Zutphen. Vrlidag 1 augustus Pieterskerk. 8.15 uur: orgelconcert Jan Valach (Antwrpen). Stadhuis 10 tot 23 uur bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen) Flora Rijnsburg 4.30 uur: opening corso door commissaris koningin, van 18 tot 23 uur gelegenheid tot bezichtiging wagens corso. Zaterdag 2 augustus Stadhuis, to tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemeni. Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden: bloe mencorso. bezichtiging in Flora Rijnsburg van 9 tot 12 uur. vertrek t uur. aankomst station Lelden omstr. 3 uur. défilé voor stadhuis Leiden omstr. 3.30 uur. pauze Doelenkazerne tot 5.30 uur. vervolgens via singels en Lelden-Noord naar Lange Voort Oegstgeest en Rijnsburg. 8.30 uur nam In Rijnsburg muzikale taptoe op Raadhuisplein. OUDE WETERING: 31 uur grote Gon delvaart (Ringvaart). Zondag 3 augustus Stadhuis. 13 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Apotheker Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven Apotheek. Haven 18. tel. 20085. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven Apotheek. De Oegst- geestse Apotheek en Apotheek Voorscho ten zijn de gehele week geopend. Films CAMERA. Tekenfllmparadc, al, alleen liet betekent allerminst dat wij nu de grenzen gaan kennen van het astronomisch heelal. Daar zijn wel geheel andere afstanden en ruim ten aan de orde. Om de afstand tot de dichtstbijzijnde ster te overbrug gen zouden we. met de huidige raketten niet minder dan duizend eeuwen moeten reizen. Bij de ruimtevaart doen zich ver schillende beperkingen voor: ethi sche (dit vergt zoveel van de talen ten van de mensen dat men zich kan afvragen hoe ver dat mag gaan zonder andere levensbelangen te schaden); economische (de econo mie moet sterk genoeg zijn om dergelijke projecten aan te kunnen); technische, biologische en fysische. Als men mij vraagt of deze raaan- verkenning wel mag. dan ant woord ik bevestigend. Zij ligt in het verlengde van onze ontwikke ling. Of zij nü mag. is een andere vraag. Er zijn tientallen menselijke projecten die een even grote in spanning waard zijn, evenveel ken nis, vaardigheid en moed vereisen. Deze technische triomf is tegelij kertijd oen tragische paradox. Als wij denken aan Biafra, dan open baren macht en machteloosheid zich op dezelfde dag. In de ruimtevaart tellen wij de seconden, in Afrika tellen de stervenden niet. Wij moe ten de schreeuw uit Biafra horen boven het lawaai van de televisie uit! Toekomst Vraag aan dr. Van der Laan: Hoe staat het niet de toekomst van onze wereld en is er nog samen hang met de Bijbel? Antwoord van dr. Van der Laan: De maan is een onherbergzame woestijn, erger dan welke op aarde ook. Een toekomstverwachting ge baseerd op technische prestaties, zal een illusie blijken te zijn. Tech nische vooruitgang kan heilzaam maar ook verwoestend zijn. De keuze tussen zegen en vloek is ten diepste een religieuze keuze. Wjj moeten kiezen en tonen wie en wat TER AAR In Oostvoorne werd op het kampeercentrum Kruininger- gors een vijftien-kilometer-wed strijd georganiseerd. Als winnaar kwam over de finish Jack Smits, uit Ter Aar, lid van de AV Holland te Leiden. Ondanks het warme weer en het zware parcours liep Smits de afstand in de tijd van 52 min. 44 sec. Rcch terhand Vraag aan dr. Van der Laan: vi zus Christus zit aan Gods rech- is rhand in de hemelse gewesten; en it vindt u van hel antieke wereld je eld van de Bijbel (boven de koe- 1 troont God)? Antwoord van dr. Van der Laan: luister naar dergelijke teksten liljet als astronoom maar als ge- :ige. als belijdend christen. Het at niet om wereldbeelden en ïmtelijke voorstellingen maar om vraag wie Jezus Christus is en t Zijn status is. Gods rechttV- ,nd wil dan zeggen dat Hij staat a iven alle macht en heerschappij. Hem alle macht is gegeven in nel en op aarde. Christus heeft i gezag, dat alle tijden omspant gezag is ook niet beperkt tot jgg aardse bestaan. Vraag aan dr. Van der Laan: Is t God niet verzoeken om in de imte te willen binnendringen? Antwoord: De reis van de astro- bten is inderdaad niet zonder ge ar maar als wij in een auto ippen. is het dat ook niet. De reis Br de maan is met een zo onge- jflijke zorgvuldigheid voorbereid, hij geen verzoeking behoeft te h. Een verzoeking en een aan- iting kan het worden als God krin«niet meer erkend zou worden als God van Zijn eer zou worden loofd juist in de mogelijkheden Hij aan de mens geeft. 1000 Eeuwen j'raag aan dr. Van der Laan: Is g& de mens wel toegestaar zo in het heelal door te dringen? de mens in zijn beperktheid niet i de aarde gebonden? j^Kntwoord: Dit is nog maai een ^Hin. De maan hoort bij de aarde ^onze invloedssfeer. De maanreis Htechnologisch gezien onmisken- 45jr een geweldig gebeuren maai'

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3