WANDELEN OP DE MAAN wenst Amerikanen met maanexpeditie Commentaar Moeilijke opdracht „Kleine stap voor een mens grote sprong voor mensheid Hl mi Na perfecte manoeuvre en landing van de Arend Historische stappen van aarzelende Neil Armstrong Loena-15 wijzigt koers H°:rd',L?'T, Diem,r christelijk dagblad voor leiden en omgeving SPRIUK iïm&ÊÊÊËËM Vrij warm MILJOENEN OP AARDE WAREN GETUIGE VIA TELEVISIE Historische gebeurtenis China zwijgt in alle talen <>i ju.i; rfflstr*ong hoeft om O*:*'] uur* Vö£ t O- roftKHb'Od# L EIDERDORP 30797T2i5<ll UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteravond om zeventien minuten over negen op alle stations die van een luidspre kerinstallatie voorzien zijn laten om roepen dat de astronauten veilig op de maan waren geland. Op CS in Amsterdam werd de microfoon de laatste vijf minuten voor de landing voor de radio gehouden, zodat de reizigers de reportage konden volgen. Overigens was het vrij stil op de perrons. VANAVOND STAAN Arm strong cn Aldrin voor de moeilijke taak veilig van de maan weg te komen. Ze gaan de planeet verlaten in het bovenste deel van hun maanvoertuig, dat wordt gelanceerd door het onder ste deel. Dit is een van de hache- lijkste momenten van de maan- vlueht. Het programma voor de komende uren (ned. tijd) luidt: maandag 18.55 uur: maanspin stijgt op van maan richting moe dercabine. 22.15 uur: LM wordt vastgekop peld aan Apollo-11, die bestuurd wordt door Collins. 22.32 uur: Armstrong en Al drin kruipen door de nauwe tun nel terug in de Apollo. Dinsdag: 02.25 uur: afstoting LM. 05.57 uur: ontsteking hoofdmo tor Apollo-11 voor terugkeer naar de aarde. Daarna rustperio de. 20.57 uur: eerste koerscorrectie. Nieuwe Leidlse Courant Maandag 21 juli 1969-51ste jaargang 'JHoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur HOUSTON De mensheid is vandaag 21 juli 1969 een nieuw tijdperk binnen gegaan. De Amerikaanse astronauten Armstrong en Aldrin wandelden als eerste mensen op de maan, een historische gebeurtenis die haar weerga nauwelijks kent. Even uniek als de landings- vlucht zelf was het feit dat mil joenen mensen over de hele we reld alle verrichtingen van de ruimtevaarders nauwlettend via de televisie konden volgen. Ze zagen een aarzelende Armstrong, die een voet op de maanschotel zette en deze toch weer introk. Een ogenblik later stond de as tronaut werkelijk op een andere planeet! Op de circa 380.000 kilometer van hem verwijderde aarde beleefde de wereld dit bijzonder spannende mo ment. Ook de v/oorden die Arm strong sprak toen hij de maan be trad, zullen voor ons nageslacht be waard blijven: „Dit is een klein stapje voor een mens, maar een gi- JODRELLBANK De kringloop om de maan van het Russische ruim teschip Loena-15 is zaterdag gewij zigd. De banen om de maan zijn tus sen de drie en zes minuten langer geworden. Sir Bernard Lovell, directeur van het Britse observatorium in Jodrell Bank, die dit bekendmaakte, kon niet precies zeggen waarom de kringloop gewijzigd is. De verande ring kwam toen de Loena-15 zich tijdens de 26ste omwenteling achter de maan bevond. Het Russische ruim teschip bleef zenden wat nog niet eerder gebeurd was als het zich ach ter de maan bevond. Sir Bernard meende in dit verband de mogelijkheid niet te mogen uitslui ten dat de Loena signalen zendt naar een capsule op het maanoppervlak. Tass bevestigde later de wijziging van de maankringloop van de Loe na-15. Het Russische persbureau voeg de er aan toe dat de maansonde haar vlucht om de maan volgens het pro gramma voortzet In het communiqué van Tass werd verder gezegd dat de Loena weten schappelijk onderzoek verricht in de ruimte dicht bij de maan. Alle syste men en instrumenten werken nor maal, aldus Tass. De maximale hoog te van de Loena is 221 km boven het maanoppervlak en de minimale 95 km. De hoek met de maanevenaar is 126 graden. ,j let grote moment, dat niet alleen de Amerikanen maar ook vele andere miljoenen over heel de wereld diep moet hebben ontroerd: vanuit de Verenigde Staten het volkslied werd uitgezonden, plantten de astronauten Neil Armstrong en Edwin Aldrin de \merikaanse vlag in de maanbodem. Even later werden de twee eerste maanbezoekers door president Nixon telefonisch geluk gewenst met hun succes. goed gestrikte das is de ernstige stap in het WILDE nieuw record. Ik kan nu een schillen in precies 29 sec- Strandweer Hogedrukgebieden blijven aktief ook morgen droog strandweer, zon en een matige zee- 20 a 21 gra- 18 graden. Evenals de vo rige week zal ook deze week over- zomers strandweer geven. Zon en maan DE BILT De afgelopen dagen breidde een gebied van hoge lucht druk zich uit van de Azoren tot boven west- en midden-Europa. Met de zuidwestelijke tot westelij ke stroming die dit systeem tot stand bracht wordt de komende dagen vochtige en vrij warme lucht naar onze omgeving gevoerd. Gis teren kwam in ons land nog veel bewolking voor zodat de middag- temperaturen niet hoger kwamen dan omstreeks 22 graden. In Frank rijk. Italië en Spanje daarentegen, waar vrijwel geen bewolking voor kwam, steeg de temperatuur tot 30 a 35 graden en in Madrid zelfs tot 38 graden. Het komende etmaal trekt de kern van het hogedrukgebied ge leidelijk van het zeegebied ten westen van Frankrijk naar het vasteland, terwijl storingen van de Oceaan langs de westflank naar IJsland trekken. Hierdoor zal het ook morgen droog en enigszins drukkend weer zijn met wolken velden afgewisseld door zonnige oerioden. De temperaturen kunnen hierbij tot zomerse waarden stij gen. Vooruitzichten voor dinsdag: aantal uren zon: 4 tot 13, min. temp. 1 tot 5 graden boven nor maal. max. temp. 0 tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Ongeveer twee uur verbleven de beide ruimtevaarders op de maan. De 38-jarige Neil Armstrong daalde om drie minuten voor vier vanmorgen de trap van het perfect gelande maandlandings- vaartuig af. achttien minuten later gevolgd door de 39-jarige Edwin Aldrin. gantische sprong voor de mensheid". En zijn collega Aldrin voegde daar, vertoevend op de maan, aan toe: „Wat een prachtig gezicht". Het ruimtevaartcentrum in Hous ton gaf de ruimtevaarders zelfs nog een kwartier extra tijd om experi menten te verrichten en maanstol' te verzamelen. Na twee uur en een kwartier sloot Armstrong als laatste het luik van de Arend: de eerste maanwandeling was met succes vol- De astronauten verlieten van nacht ruim- drie -uur eerder dan oor spronkelijk was vastgesteld hun landingsvaartuig. Houston besloot hiertoe nadat de landing van de Arend om 21.17 uur gisteravond feilloos was verlopen. Het was de bedoeling dat Arm strong en Aldrin na aankomst eerst zouden slapen, maar die rustperiode kregen ze nu na de wandeling. Het tijdstip van vertrek blijft ongewij zigd; vanavond omstreeks kwart voor zeven. Op de plaquette die Armstrong en Aldrin op de maan hebben ge plant, staat: „Wij kwamen in vrede namens de hele mensheid". Zie ook elders in dit blad In deze bewoordingen seinde het ANP vannacht, dat de eerste mens voet op de maanbodem had gezet, een historisch moment W/AT ZICH tot voor kort alleen: leek te kunnen voltrekken in het brein van fantasten is mogelijk gebleken: de mens heeft op de maan gewan deld. Dit lijkt het aanvankelijke eindpunt in een schier onvoorstelbare ontwik keling binnen het technische den ken. Maar het eindpunt zal niet an ders zijn dan een kort rustpunt, en reeds wordt de horizont naar nieuwe mogelijkheden afgetast. Dat is natuurlijk. Want voor de ge schapen mens is het heelal een on voltooid heelal zolang hij niet de grens heeft bereikt van het speuren en zoeken. Hierin ligt voor hem een ingeschapen opdracht. Het is een wonderlijke tijd waarin wy leven, waarin op zo velerlei gebied de ruimte wordt ontsloten, opengebro ken en ontgonnen. Aan ons allen om te leren in de ruimte te staan zonder de vastigheid te verliezen die wy juist als geschapen mens behoeven. De vastigheid die wjj ook nu niet behoeven te verliezen. Ook hier geldt, dat wie meent te staan heeft toe te zien dat hjj niet valie. In deze dagen kan ook het godsdienstig denken gemakkelijk wor den geschokt. Maar het kan even goed worden gesterkt. Wat is de we reld toch wonderlijk geschapen. En wat zijn er een mogelijkheden in de schepping neergelegd. Voor het eerst lijkt thans de mens losgekomen van de aarde, nu hy el ders een overigens tydeiyk bruggehoofd vestigde. Maar de aar de is en biyit by uitstek onze planeet. Daarop is de mens geschapen en waarom het te ontkennen? daarop liggen ook nu nog problemen die moeiiyker oplosbaar blyken dan een onderneming die uitliep op deze maanwandeling. Ook vandaag is het geboden alles te zien in de juiste verhoudingen. De geleverde prestatie is in alle opzich ten bewonderenswaard. Nieuwe ver ten werden ontsloten. Ergens heel ver weg staat nu onze voetstap. Maar mensen biyven wy, schepselen, in de schepping levend, aan wie ontzagw ek kende mogelijkheden gegeven zyn, maar op wier schouders tegeiyk enor me verantwoordeiykheden zijn ge legd. Naast onze aardse plichten, reeds zwaar te dragen, lyken die thans ge worden van een kosmische allure. Wie zou vandaag niet bescheiden wil len zyn? En bedeesd? WASHINGTON De Amerikaanse president Richard Nixon, heeft onmiddellijk na de landing op de maan de Amerikaanse astro nauten en alle medewerkers van het Amerikaanse bureau voor lucht- en rumitevaart (NASA), zijn „persoonlijke gelukwensen" doen toekomen en hun het beste toegewenst met het verdere ver loop van de maanexpeditie. Vele staatshoofden cn regeringslei ders feliciteerden de Amerikanen met het behaalde succes. Enkele mi nuten na de landing noemde dc Britse premier Wilson de vlucht van de Apollo-11 één van de historische successen van de wetenschap." Wilson is van mening dat niet alleen de d.rie astronauten van dc Apollo-11 dank verschuldigd is. maar ook allen die tot dusver door ruimtevluchten dit succes uiteindelijk mogelijk heb ben gemaakt. gar Square ging een groot gejuich op toen de landing een feit was. „God dank het is gelukt", riep een vrouw uit In Warschau dromden honderden Polen samen in de hal van de Ameri kaanse ambassade. Tientallen ande ren, die de stampvolle hal niet meer konden betreden, klapten buiten spontaan in de handen, toen zij het nieuws van de maanlanding hoorden. Voor vervolg zie pagina 7 Ook de Westduitse regering wenste het Amerikaanse volk geluk. Paus 1 's Paulus riep de gelovigen op na te denken over de betekenis van de br maanlanding. Het is een grote, histo- iy_ ,1 rische dag wanneer twee mensen g p p 3 f voet op de maan zetten, maar men mag de noodzaak en plicht van de fe mens zichzelf te overwinnen, niet <aH| a vergeten. Hij wees op de oorlogen in Vietnam. Afrika, Nabije Oosten en in Midden-Amerika en ook op gehele volkeren die honger lijden. Waar is de werkelijke mensheid 'pfp - >1-1.1: de broederschap, de vrede, aldus de i paus. Wat zal de werkelijke vooruit gang van de mens zijn indien deze toestand voortduurt en erger wordt r?.,pf Ook in Rusland heeft men melding - gemaakt van dc historische maan- ,„1 vlucht. Dit gebeurde slechts in een kort zakelijk bericht. In China heb ben zowel de pe.rs als de radio en televisie met geen woord gerept over de maanlanding. In Londen, op het drukke Trafal- "H

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1