MERCKX LANGSTE CAMPIONISSIMO cijfer Merckx toch hoe sterk Ton Vissers wil volgend lans Ree behaalde volle N winst tegen Rus Stein jaar betere resultaten Tour in WEL TEVREDEN, MAAR TOCH. Sensatie van vijfde ronde Jan Janssen kent oorzaak Van na-oorlogse Tourwinnaars OOK ANQUETIL NAAR CHAAM Edwards won in Stolwijk Eddy Beugels viel weer Dammers v rij wel gelijkwaardig aan de Russen W 0G-Middelburg 16 en 23 augustus Stunt je van Rini... Jan van Schijndel had geen succes Ottenbros kwam opslag vragen MAAHDAG 21 JULI 1969 Eindklassement Merakx (Bel. Dnessens) iii6 uur 16 l^nvten 01 seconden. 2. Pingeon Pingeon t*. Plaud) op 117 min. 54 sec.. 3. PoulMor t». Magne) op 22.13. 4. Gimondi (Ita. zi> op 29.24 5. Gandarias (Spa. Langari- op 33.04. s. Wagtmans (Ned. Vissers) op 8.57. 7. Vlanelll (rta. AJbani) op 43.49. 8. 1 gostlnho (Por. Caput) op 51.34. 9. Letort Plaud) op 51.41. 10. Janssen (Ned. emlnianl) op 5B.S6. 11. J. Galera (Spa. aohain) op 54.47 12. Van Lmpe (Bel. Sta- J knslti) op 98.17. 13. ThelMlere (Tra. Sta ff inski) op 1.04.58, 14. Paniraa (Ita, Pezzi) m 1 1.05.16. 13. Sdvutz (Lux. Aibanl) op '«.se. 16. Dumont (Tra. Plaud) op 1.07.2S. Gutty (Fna, Caput) op 1 08.05. 18. Van j*ringel (Bel, Cools) op 1.10.11, 19. Oastello a pa. Langarica) op 1.14.01. 30. Dancclli ''"Ha. Albani) op 1.17M. 31. Galdos (Spa. ingarica) op 1.17.44, 32. Lopea-Bodrtguer pa. Machain) op 1.2130. 23. Can den Bos lei he (Bel. Drlessens) op 1.02.08, 24. Gabica Machain) op 1.28.19, 25. La Bourdette 1. Magne) op 1.30.03. 49. Dolman (Ned. pers) op 2.33 37, «3. Haast (Ned. Vissers) 2.51.09. 65. Karstens Ofed. Plaud) op orhlJ7. 78. Ottertbros (Ned. Vissers) op ,10. 83. Beugels (Ned. Magne) op 3.31.52. Puntenklassement Me rok x (Bel) 344 pnt.. 2. Janssen (Ned) pnt.. 3. Wagtmans (Ned) 136 pnt., 4. aeon (Tra) 181 pnt.. 5. Gimondl (Ita) 108 it. 6. Poulldor (Tra) 99 pnt.. 7. Dancelll y a) 96 pnt. 8. Agostlnho (Pon) 91. 9. mdarias (Spa) 89. 10 Ortenbros (Ned) 82 L -i Ploegen klasse ment -het ploegen eindklassement ls: Drlessens 3S1.50.56, 2. Plaud 35C.05.49. 3. 358.57.38. 4 Machain 353.08.42. 5. 353.19.16. 6. Pez» 35338.26. 7. Magne 9,59. 8. Albani 35331.34. 9. StablinSki ÉJB.37. 10. Geminiana 354.58 18. 11. Cools p.44.33.. 13. Vissers 355.50.31. 13. Schotte Bergklassemenl MerCkx (Bel) 156 pnt. 2. Pingeon (Tr) [pnt., 3. J. Galera (Sp. 80 pnt.) 4. Gutty T.) 68 pnt.. 5. Gandarlas (Sp.) 54. 6. Gi- ndl (It.) 51. 7. Poulldor (Pr.) 48. 8. Van 1 Bossche (Bel) 36. 9. Delisle (Fr.). 29. 10. knlzza (It.) 28. 17. Ex aequo Janssen led.) 13. 26. Wagtmans (Ned) 6, 35. Ex quo: Karsten (Ned.) 2. De uitslag van de 3le etappe: 1. Van ringel (Bel-Cools) de 329.5 tem in 9.37,47 bon. 9.3737); 2. Ottenbros CNed-Vls- at (met bon 9.37.37); 3. Santambrogio Al band) zt (met bon. 9.37.12); 4. Ai mar ta-Germnlani) zt: 5. Ferrettl (Ita-Pezzl) 4. Berland (Fra-Gemdnlani) zt 7. Guy- (Fra-Stablinsld) zt; 8. M Galera i-Machain) zt: 9. J Galera «Spa-Ma- 1 rt; 10 Panizza (Tta-Pezzl) at. uitslag late gedeelte 32ste etaippe: 1. u.vt (Belg. Drlessens) de 1)11.5 km In 2 56 min 16 sec., (met bon 2.95.58); 2. Van ^erghe (Bel. Drieseens) 2.5636 (met 2.56.16); 3. Karstens (Ned. Plaud) zt bon 2.56.21); 4. Dolman (Ned, Vissers); ■'Peffcen (Wdl. Pezzl); 6. Berland (Fra. nlniani) adlen zt als van den Berghe 36: 7. Rlotte (Fra. Magne) 2.58.00 8. bica (Spa, Maohain); 9. Izier (Fra. Ca- t); 10. Castello (Spa, Lagarica), allen zt f Rlotte 2.58.00. Slag 3e gedeelte 32ste etappe: 1. ikx (BelnDrlessens) 47.38,4 (gem. snel- ♦6.347 kim); 2. Poulldor (Fra-Magne) *1,4: 3. Pingeon (Fra-Plaud) 48.52,6; 4. igtmans (Ned-Vlssers) 49.06,3 5. Gimondl p-Pezzl) 50.31,4; 6. Stevens (Bel-Drlessens *3.7; 7. Gandarlas (Spa-Langarica) 50.35.7; PARIJS Eddy Merckx for ever. In het door drommen Belgen bezette wielerstadion van Vincennes waren Walen en Vlamingen hun twist voor een ogenblik vergeten. Terwyi de naam van de vedette uit Woluwe gescandeerd geyelld werd zwaaiden ze geestdriftig met hun spandoeken. Want dertig jaar waarin geen enkele Belg, Sylvere Maes, de renner die in 1939 voor het laatst de Tour won, had kunnen evenaren, waren overbrugd door Eddy Merckx. Eddy Merckx de grote. De kruidenierszoon die het hele rennersveld zjjn ijzeren wil had opgelegd. De coureur die Gimondi. Pingeon, Janssen. Poulidor en al die anderen tot zielige figuranten gedegradeerd had, was de nieuwe kampioen. Fausto Coppi, Gino Bartaii, Hugo Koblet, Ferdi Kiibler. Louison Bobet. die rjj van grote namen had eindelek een vervolg. De opvolger heette Eddy Merckx. Een welverdiende ereronde voor de Belgische grootmeester Eddy Merckx, die de afgelopen drie weken mannen als Felice Gi mondi, Roger Pingeon, Raymond Poulidor en onze Jan Janssen regelmatig voor schande heeft gezet. orAMSTERDAM De sensatie van zaterdag gespeelde vijfde ronde in grootmeestergroep van het M-tomooi was de fraaie aanvalsze- van de Nederlandse kampioen tns Ree op de Russische favo- it-grootmeester Leonid Stein. De !n merlander bracht tegen het einde n de speeltijd e-» nadat het spel lenniime tijd zeer gecompliceerd was tveest een stukoffer, dat snel tot leHteriaalwinst leidde. un, eici^anvankelijk werd het duel nog 'er' {ebroken, doch de meervoudige vopsische kampioen zag van verder P ilen af. Daarnaast deden Hartoch Langeweg goed werk, door pun- P [delingen tegen de grootmeesters senijeorghiu en Kavalek. Barendregt Donner verloren van respectieve- kbai portisch en Byrne. Dat Portisch, 8 Hongaarse kampioen zeer gebaat bij de zege van Ree op Stein, c"?'eekt voor zichzelf. De gevaar- 'ei fste Rus is voorlopig teruggedron- abel ^,ts Wasi°ek°w schijnt heel wat m pfdbrekens te hebben in zijn partij tegen de Joegoslaaf Ivkow. In de meestergroep s-^akte de Tsjech Ujtelky eindelijk het zoet der overwinning. Dit ten koste van de Nederlander Zuidema. In de stand veranderde er weinig. Maandag volgt de zesde ronde in de meestergroepen. De uitslagen zijn: grootmeestergroep: Iv- kov (Zuidsl) Wasjoekov (Rus Vt—Ba rendregt (Ned) Portisch (Hong) 0—1-, Hartoch (Ned) Gheorghtu (Roem) V«— Tatai (Ita) Darga (Odl) Donner (Ned) Byrne (VS) 0—1: Llberson Rus) Damjanovic (Zuidsl) Langeweg (Ned) Kavalek (Tsj) 'Is; Ree (Ned) Stein (Rus) 1—0. 1. Portisch 4 punten., 2/3 Liberson en Wasjoekov 3,5 pt.. 4/7 Darga, Kavalek. Stein en Tatai 3 pt.. 8/11 Byrne, Damjano vic. Hartoch en ivkov 2.5 pt 12. Ree 2 pt.. 13/14 Barendregt en Gheorghlu 1.5 pt., 15/16 Donner en Langeweg 1 pt. De uitslagen ln de meestergroep zijn: Mader (Odl) johannessen (Noor) 1—0; Van Scheltinga (Ned) Gerusel (Odl) Van Baarle (Ned) Scholl (Ned) afgebroken; Ostojlc (Zuidsl) De Rooi (Ned) 1—0; Ujtelky (Tsj) Zuidema (Ned) l—o; Csom (Hong) Dlez Dei coral (Spa) 1/2 Csom en Ostojic 4 punten 3. MSder 3,5 pt.. 4/5 Diez Del Coral en johannessen pt.. 8. Gerusel 2 pt., 9. Zuidema 1 1.. 10/11 3 pt.. 6. Scholl 2.5 +1.. 7. Van Scheltinga 2.5 De Rooi en Ujtelky 1 pt., 12 Van Baarle «/i 2. PARIJS Voor Jan Janssen was het niet zo'n verrassing dat hij dit jaar niet met de groten is kunnen meekomen. Op een vraag van een Franse journalist waar om het dit jaar niet zo best ging antwoordde Jan tenminste snel: Het is misschien raar, maar de oorzaak van mijn dalenis te wijten aan mijn vrouw. Zij was namelijk niet in verwachting." Nadat de Fransman hem wat vreemd had aangekeken ging Jan door: „Toen ik in Sallanches wereldkampioen op de weg werd verwachtte mijn vrouw haar eerste kindje. En toen ik vorig jaar de Tour won was de twee de op komst. Nu is ze niet in ver wachting zodat de grote succes sen uitbleven". De Franse journalist .schui het hoofd, maar wilde hierna toch wel weten wat Jan van de toekomst dacht. Na enig denken antwoordde de enige Nederlan der die ooit de Tour de France heeft gewonnen: „Ik ga me nu grondig voorbereiden op het we reldkampioenschap op de weg..." De manier waarop Eddy Merckx de Tour 1969 won, ach er is genoeg over j gepraat Nog meer over geschreven. Ze was groots, ze was geweldig. Ze was zo fabuleus daft journalisten qua vocabulaire tekort schoften. Deze Tour de France, het is al geschreven zou in feite de Tour de Merckx kunnen heten. Daarom was deze Tour on danks het fenomeen Merckx mis schien minder interessant dan bij voorbeeld de editie die door onze Jan Janssen gewonnen werd. Maar wie maalde daar om daar in het knusse wielerstadion van Vincen- nes. Zeker onze zuiderburen niet. Im mers zij hadden zo vaak met een tweede plaats genoegen moeten ne men. Zij hadden in dertig jaar zo veel teleurstellingen meegemaakt. Een teleurstelling bijvoorbeeld was de tweede plaats van Alex Close, van een Brieck Schotte en van een Jean Branckaert Daarom heerste er in Vin cennes bij de Belgen een sfeer van uitgelatenheid. Een sfeer van wilde mousserende vreugde. Vreugdevol was ook Rini Wagt mans gestemd. „Ik heb in deze Tour de France veel geleerd, in feite ge zien hoe je het doen moet. Dat is belangrijk voor de toekomst. In deze Tour ben ik mijn wilde haren kwijt geraakt. Ook heb ik leren inzien dat het fout is elke dag weer in de aan val te gaan". Aldus Rini Wagtmans, met de Spanjaard Gandarias. de Por tugees Agostinho en de Italianen Pa- nizza en Vianeili de „revelaties" van de tour. Veel opgestoken ,.Ik had al veel gefietst maar nooit tussen zo veel groten in. Vooral van Gimondi heb ik veel opgestoken. Die reed sommige dagen slecht en liet zich bewust lossen, liet zich op ver lies fietsen. .Van hem heb ik geleerd, dat het beter is met een koele motor boven te komen. Dan loop je minder kans nog verder achter te raken dan wanneer je motor warm is gelopen". De tour gaat Wagtmans overigens geen windeieren leggen: „De komen de twee maanden ben ik bijna iedere dag bezet, vaak rijd ik dezelfde koers als Merckx". Wagtmans staat op zeer goede voet met de Belg, maar is het niet eens met zijn handelwijze in de ze tour. „Hij heeft de andere groten te veel vernederd. Dat kan nooit goed zijn voor de wielrennerij. Zonder Merckx is geen programma meer in elkaar te steken. Bovendien, wanneer ik bijvoorbeeld Parijs Luxemburg zou winnen en Merckx zou er niet bij zijn, dan zou die zege in de ogen. van de—mensen niet- vëel mé-er u/aard zijn". Het eersté 'touravontuur is Wagt- mans niet meegevallen. „Die orga nisatoren zijn slirp. Ze zijn begonnen met een speldeprik dat tijdritje op de vooravond van de tour en zo Langzamerhand hebben ze ons het mes op de keel gezet. Je zou tegen PARIJS Van alle Tourkampioe nen uit de na-oorlogse periode is Ed- dv Merckx met 1,82 meter de langste. Een van de kleinsten is Jacques An- quetil. die met 1,74 meter nog een stuk kleiner was dan bijvoorbeeld Fausto Coppi (1,77) en Louison Bobet (1.79). In het gewicht van dit illustere kwartet is niet zulk een groot verschil: Anquetil was met 71 kg de lichtste, dan volgde Coppi met 72 kg. terwijl Bobet en Merckx beiden 73 kg haalden. Alle vier hebben een merkwaardi ge overeenkomst: een lage polsslag. Die bedraagt bij de doorsnee-mens tussen 65 en 70, de kampioenen blij ven er ver onder: Coppi 42, Merckx 44, Bobet 46 en Anquetil 48. Uiteraard loopt de erelijst van de pas 24-jarige Merckx (hij werd op 17 juni 1945 geboren) nog ver achter bij die van zijn voorgangers. Maar als hij op de ingeslagen weg voort gaat. zou Merckx de anderen gemak kelijk kunnen voorbijstreven. Hoogtepunten De hoogtepunten uit de nog korte loopbaan van Merckx waren zijn we- 1 reldtitel op de weg bij de amateurs in Sallanches (1964), waar Jan Jans sen de regenboogtrui bij de profs veroverde, het wereldkampioenschap bij de profs op de weg in Heerlen (Van onze sportredactie) CHAAM De organisatoren van de Acht van Chaam, die woensdag zal worden verreden, zijn er in- geslaagd de veelvoudige Tour-win- naar, de Fransman Jacques Anquetil alsnog te contracteren. Naast Anquetil komen ook nog aan 1 de start zijn landgenoten Raymond j I Poulidor, Raymond Delisle en Desiré Letort, de Spanjaard Gandarias, de het eind van de Tour met je fiets op je nek over het hotel klimmen als ze zeiden dat je anders een minuut straf zou krijgen." Wagtmans glimlachte bii de gedachte. Over zijn vete mét Jan Janssen zei de Brabander tenslotte: „Vanaf Mi- laan-San Remo, toen Janssen, Aimar en Wolfshohl achter mij zijn gaan ja gen om mij de tweede plaats te ont nemen, heb ik tegen Jan gezegd „Al wat je doet en zegt interesseert me nu niet meer". En dat terwijl ik. toen ik als amateur fietste, maar één naam in het hoofd had: die van Jan Jans sen. Nu is het zo: tegenover Janssen ben ik zo koppig als een stier. Zo lang ik kan zal ik aanvallen." Genoeg geweest Zo'n Tour als die van dit jaar, zo zwaar, gaat je tegen staan. Dan heb je er niet veel interesse meer in, vooral als je zoals ik een jaartje ou der wordt". Jan Janssen, ondanks een zeer goede tijdrit vastgeklonken op de tiende plaats in het eindklassement, zat op de pelouse van de wielerbaan in Vincennes, waar hij een jaar gele den zijn triomfale intocht als Tour winnaar hield. Ik heb dit jaar te veel moeten afzien in de Tour. Ik geloof niet, dat ik er nog eens aan zal beginnen. Het lijkt me nu genoeg. In zeven jaar tijd heb ik de Tour gewon nen, ben tweede, vijfde en nu tiende geworden en heb drie groene truien mee naar huis gebracht" Peinzend keek Janssen toe hoe Ed dy Merckx het middelpunt werd van een uitbundige huldiging. „Die man steekt boven alles uit. Maar je vraagt je wel af of hij de wielersport een goede dienst heeft bewezen door zo nadrukkelijk alles te winnen. Anque til had het beslist anders en naar mijn mening ook beter gespeeld. Nu wordt het moeilijk om een wedstrijd te organiseren wanneer Merckx er niet bij is. Dan komt er waarschijn lijk niemand kijken." Of Janssen financieel nadeel zal lijden van zijn openhartige woorden naar aanleiding van de dopingaffaire uit de giro? „Zeker niet. Als oud-tourwinnaar en oud-wereldkam pioen heb ik de normale reeks con tracten af te werken. Het merkwaar dige is, dat ik zelf gewoon met Merckx omga. Het zijn de bui tenstaanders, die zo kwaad zijn om dat ik toen de waarheid heb gezegd. Die schreeuwen het hardst. Maar als je bij ze komt zwijgen ze als het graf." Janssen, die bij zijn intrede op de piste door een loeiend boe-geroep was begeleid, ging zijn spullen pak ken. Hij was niet ontevreden. „Die ene slechte dag in de Alpen heeft me (1967), eindoverwinningen in de ron de van Italië (1968), Milaan San Remo (1966, 1967 en 1969), de Waalse Pijl (1967), Parijs Roubais (1968), de Ronde van Sardinië (1968), de Ronde van Romandië (1968), de ron de van Catalonië (1968). Gent We- velghem (1967), de Ronde van Levant (1969), Parijs Nice (1969), Luik Bastenaken Luik (1969), de trofee Baracchi (1966, 1967) en uiteraard als topstuk de Tour de France van dit jaar. Ongetwijfeld zou Merckx nog de afgdopen Giro hebben gewonnen wanneer hij niet, na reeds vier etap pes op zijn naam te hebben gebracht, door een twijfelachtige dopingaffaire aan de kant was gezet. STOLWIJK De Engelsman Philip Edwards beeft zaterdag de Ronde van Stolwijk gewonnen. De Engelsman, die met de Rotterdammer Herman Nak en de Vlaardinger Wlm Liebrechts een ronde voorsprong op het peloton had. verrastte In de eindfase Liebrechts en Nak. die resp. op 20 en 50 meter ge reden werden. De eerste schermutselingen werden ingeleid door een andere buitenlander. De Amerikaan Jackson die met vier man op pad getogen was, kreeg even wel materiaalpech. En toen waren de overige vier ook snel gezien. Koster. Steenis. Nak, Jaap Schelling en Lie- brechts waren daarna de strijdlustigen. En toen Edwards, Siem Wielhouwer en Martin Verwey zich bij de leiders voegden, leek een sterke kopgroep ge formeerd. Niets was echter minder waar, want het jagende peloton kreeg de vluchters weer in zicht. Slechts Edwards. Liebrechts en Her man Nak ontsnapten tenslotte de dans. Dit ijrlëtal slaagde erin een ronde te krijgfen. In de eindfase sloeg Edwards zijn slag. Liebrechts kon nog wel mee- komén. Maar het gat dat de Engelsman sloeg bedroeg toch op de meet twin tig meter. Herman Nak eindigde op de derde plaats op 50 meter. Berkhout en Van der Lugt wipten voor dat de drie hun ronde kregen naar een vierde en vijfde plaats De spurt van de groep was voor de Rotterdammer Frank Ouwerkerk. PARIJS „Volgend jaar wordt de Tour toch weer met merkenploegen gereden. Daarom zal ik mijn baas voorstellen een deel van de ploeg we hebben nu 28 renners af te stoten en een veel sterkere kern te formeren". Ploegleider Ton Vissers van Willem II/Gazelle was na afloop van zijn eerste Tour de France in Parijs niet ontevreden, maar hij wil in 1970 beter uit de bus komen. „Ik wil proberen een paar jonge Nederl anders aan te trekken, die geschikt zijn voor het zware werk. Daarnaast ben ik bezig met twee Belgen. Om de onderhandelingen niet te verstoren, kan ik nu nog niet zeg gen wie het zijn. Maar het zijn ty pische klassementsrijders", aldus Vis- SGHij kondigde aan dat zijn voorstel aan de directie zal zijn om tot een PARIJS Als er een pechprijs uitgeloofd was voor de Nederlanders die de Tour hebben uitgereden, zou die zonder twijfel toegekend moeten worden aan Eddy Beugels. De Lim burger kwam zaterdag in de etappe van Clermont-Ferrand naar Montar- gis voor de derde maal in deze Tour ten val. „Ik moest de dagelijkse pre miespurt aantrekken voor Riotte. Maar ook Leman had daar oog op en hij greep mij bij mijn trui. We vielen beiden. Leman kon weer snel door gaan, maar mijn fiets bleef midden op de weg liggen terwijl ik zelf als een konijn tussen het publiek rolde. Pas toen ik weer op de fiets zat, bemerkte ik dat mijn achterwiel was gebroken. Maar mijn ploegleider Magne was net vertrokken. Hij reed 25 meter voor me uit en hoorde me niet meer". Beugels kwam binnen met 13,5 mi nuut achterstand. „Ik heb nog nooit zo ongelukkig gekoerst. De grootste desillusie was wel voor mij dat ik die rit naar Revel niet kon winnen". de das omgedaan. Anders was ik ze ker vierde of vijfde geworden. Ik vind dat ik .me na die inzinking toch goed geweerd heb." Janssen keek al weer vooruit: „Op 5 en 6 augustus rijd ik Parijs - Luxemburg als voor bereiding voor het wereldkampi oenschap op de weg op 10 augustus in Zolder. Daar zal ik me weer eens laten zien." Rini Wagtmans die op zo'n succes vol debuut in de Ronde van Frank rijk kan terugzien in actie tijdens de tijdrit. Wagtmanas zou hierin als vierde eindigen. In het eindklasse ment neemt hij een eervolle zesde plaats in. RIGA Voor de eerste maal in Je Nederlandse damhistorie is een Ne derlandse ploeg er in geslaagd een nederlaag tegen Rusland te voorko men. Het eerste duel tussen beide grote „damnaties" leverde een 1010 gelijkspel op. Voor Nederland behaalde Varke- visser een overwinning op Gantwarg, Bronstring op Agafonov. terwijl Roozenburg van Tsjecolev verloor en Pippel van Korchov. De overige Ne derlanders. Sijbrands. Wiersma. Bom. Bergsma. De Jong en De Ruyter. I speelden remise. De tweede ontmoe ting leverde een 119 nederlaag voor onze landgenoten op. Slechts Roozen burg behaalde de volle winst. Bronst ring en De Jong verloren hun partij. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM VVÖG, landskampioen bij de zaterdagama- tcurs, en Middelburg, landskampioen bij de zondagamateurs, gaan uitma ken wie zich kampioen van Neder land bij de amateurs mag gaan noe men. De verenigingen ontmoeten elkaar op 16 en 23 augustus. Wie het eerst I thuis speelt is nog niet bekend. Het I is overigens de eerste keer dat op deze wijze het algemeen kampi- oenschap zal worden betwist. De KNVB nam deze beslissing om tot een juister beeld te komen in het amateurvoetbal, mede omdat het Ne derlands amateurteam. zoals bekend uit zaterdag- en zondagspelers bestaat. groep van 15, 16 renners te komen. „Daar moeten er dan wel zo'n twaalf of dertien bij zijn waaruit ik voor de grote wedstrijden kan putten. Ik wil sterker naar de Tour volgend jaar, minstens drie of vier man hebben om tot een betere plaats in het ploegen- klassement te komen. Het is spijtig als je, zoals nu, onderaan bengelt." Best tevreden Overigens was Vissers best tevre den over de resultaten van de afgelo pen ronde. „Het is gelopen zoals we het ons voorgesteld hadden. Het stond vast, dat er een paar zouden moeten opgeven: van Nijdam en van Van Looy wisten we dat zeker. Het ia echter jammer, dat Pijnen en Poort vliet er ook uitgingen. Want in de bergen had ik naast Wagtmans, die in deze tour is doorgebroken, ook op Pijnen gerekend. Daarnaast had ik zeker verwacht dat Poortvliet in Pa rijs zou aankomen. Hij had nog een grote rol kunnen spelen in de vlakke etappes." Een ding zit Vissers dwars: „Ik hel» een gevoel van wrevel, dat geen Ne derlander een rit heeft kunnen win nen en dat terwijl we er toch enkel* keren dicht bij zijn geweest. Zater dag nog in Montargis met Ottenbros. gisterochtend weer met Dolman in Creteil. Het lijkt wel of het dit keer niet mocht." PARIJS Het gebeurde op de voorlaatste dag van de Tour. De karavaan kreeg al om zeven uur in de ochtend het vertrek sein van Tourbaas Leyitan. Er was meteen opschudding. Van de meet af was Rini Wagtmans gedemarreerd en reed voor de meute uit de ochtendlucht tege moet. Iedereen had het hoofd geschud over de onbezonnen heidvan de Nederlander, want de etappe was immers bijna 330 kilometer lang. Toch kwamen er spoedig te genacties. Van Van Schil, van David, van Raymond, van San- tambrosio, van Galera en van Van den Bossche. Voorop bleef Wagtmans echter onbereikbaar. Toen zijn winst was uitgegroeid tot een minuut reden hij en ploegleider Vissers na een hoek een zijstraatje in en bleven staan loeren wat er zou gebeuren. Zij zagen de meute in een flits langsdraven. Het tweetal ging weer de routs op en kreeg aan sluiting aan de staart van het peloton. Vooraan had men dat niet bemerkt en nog zeker tien kilometer lang bleef men op Wagtmans jagen. „Wij (Vissers en ik) hadden het zo vrijdag avond afgesproken. Het leek ons een goede publiciteitstunt", zei Wagtmans later lachend. De opzet ivas geslaagd. Want alle radiostations in Frankrijk en Luxemburg, die vele malen per dag reportages van de Tour geven, hadden het avontuur van de Nederlander breed uitgespon nen. Men was dankbaar voor de story in de eerste moeilijke uren van het défilé van zaterdag. MEDEMBLIK De Haagse lang- afstandszwemmer Jan van uschijndel is er niet in geslaagd het IJsselmeer in beide richtingen over te steken. Hij vertrok in de nacht van vrijdag op zaterdag om half één uit Medem- blik en legde de 25 kilometer naar het Friese Staveren af in 6 uur en 40 minuten. 50 minuten teneller dan de tijd die hij vorig jaar realiseerde. Bij een kalme zee maakte Van Schijndel onmiddellijk rechtsomkeert en zette koers naar Medemblik. Na acht kilo meter kreeg hij echter last van zijn rechterarm, zodat hij in de volgboot moest stappen. De 18-jarige Jan Visser uit Den Helder zag zijn poging met succes bekroond. Hij ging om tien uur in Staveren van start en arriveerde ze ven uur en tien minuten later in Me demblik. Visser had gedurende zijn tocht de wind en de stroom tegen, hetgeen zijn prestatie des te groter maakt. PARIJS Er werd zaterdag in de rit van Clermont-Ferrand naar Montargis vaak zo tergend langzaam gereden, dat de grap penmakers volop de gelegenheid hadden hun stunts uit te halen. Na enkele tientallen kilome ters liet Ottenbros, die voorin de groep fietste, zich afzakken tot de ploegleiderswagen van Ton Vissers. Wat hij kwam doen? „Even een praatje maken", zei de vrolijke Ottenbros. Toen hij in de wagen de verantwoorde lijke man van Willem II/Gazelle bemerkte, voegde hij er aan toe: „En om opslag te vragen". Even later stapte Ottenbros af en ging naast zijn fiets lopen. Jq moet toch even de benen strekken. B{j dat langzame tem po roesten ze vast", zei Harm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11