DIT JAAR 3 LANDINGEN Maandag MAANdag Lof voor programma van CNV Commentaar Zandbank zakte weg: 19 kinderen verdronken Het Kwartet Later zonnig Rusland: Loena zal Apollo niet storen Intocht in Nijmegen ABM E3 N.V.v.d. Velde Cltroën LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI fjfZm^^eeftuvleug^ ii kïBZGl! -- j^Tkunt U kjexgq ï'ïtfjirïïi5 ^;5Ó vlucht van 1 uur: f 27,50 50. - ^iïlli» Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 19 juli 1969—51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Oirecteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" [oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur la I!) 7.'t .Mars aan do bourt Straks 72 uur op do maan SPRÉIfK Zotten vinden modes uit en verstandige mensen volgen ze. FRANS SPREEKWOORD In een „maankerlcdienst", morgen in Leiden, zullen een predikant en een astronoom Bj met elkaar van gedachten wis selen over de maanreis. De predikant, dr. P. L. Schoonheim, schreef voor ZO over theologi sche aspecten van deze histo rische gebeurtenis. De dichter Edgar Allen Poe liet een Rotterdammer al in het begin van de vorige eeuw op de maan landen. Een maanmannetje kwam de groeten bren gen! i «M CNV- voorzitter, de heer Lanser, schreef over het werk en de toekomst van dit vakverbond. Verder in ZO deze week o.a.: Kunstambacht in de Benelux; Het rode orkest speelde door; Scheveningse bloemist: Wat ben ik begonnen; Bekering van Nederland mis lukt; Het dagboek van een vrouw; Klaas Toxopeus, de mensenred der; 1 Rembrandt vernoemd; Elisabeth Lugt: Een ongewild Crans etiket. RITA Nee, er is hier geen aardig meisje; Is je soms die boncstaak bedoelt, ie altijd de baas speelt..." i DE BILT Een depressie bij oord-Schotland stuurt een zwak ront naar ons land met tijdelijk ewolking. Ook neemt de zuid- restenwind in kracht toe, maar ondag volgt weer een verbete- ing. De zon kan dan weer door- omen en de temperatuur zal tot uim 20 graden stijgen. Het hoge- rukgebied boven Frankrijk weet e depressies op een afstand te ouden, zodat er voorlopig geen 'gen van betekenis is te ver lachten. Ook in de komende dagen zal e temperatuur op een zomers ni- eau blijven. Weersvooruitzichten voor zon- ag: aantal uren zon: 5 tot 12, lin. temp.: omstreeks normaal, lax. temp.: van ongeveer nor saal tot 3 graden boven normaal, ans op een droge periode van linstens 12 uur: 90 procent, kans p een geheel droog etmaal: 70 rocent. Voor maandag: aantal uren zon: tot 10 uur, min. temp.: van on- eveer normaal tot 4 graden bo en normaal, max. temp.: van on- eveer normaal tot 4 graden bo en normaal, kans op een droge eriode van minstens 12 uur: 95 irocent, kans op een geheel droog tmaal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur 6.5 cm (1019 millibaar). dalend. Zon en maan juli zon op 4.44. onder 20.48; laan op 11.07. onder 22.51; 22 juli EK. Jl juli zon op 4.46. onder 20.47; naan op 12.24. onder 23.01; 22 juli EK. nm< FLORENCE In een vraaggesprek met het Italiaanse blad La Nazione in Florence heeft de Amerikaanse raketspecialist dr. Werhner Von Braun gezegd dat er voor het einde van dit jaar nog minstens drie maanladingen zullen worden uitgevoerd. In totaal zullen nog negen maanlandingen volgen. De ruimtevaarders die deze maan landing zulen verrichten nemen meer en ingewikkelde instrumenten mee dan Armstrong en Aldrin nu, zoals een magnometer voor het me-- ten van het magnetisch veld van de maan, een 'instrument voor het bestu ren van de deeltjes die op de maanbo- dem terecht komen, kleine mortieren die speciale granaten zullen afvuren om de elasticiteit van de maanrotsen te meten en een nieuw soort thermo meter voor het vaststellen van de temperatuur in diepere lagen van de maankorst. Over de Russische maanexpeditie met de Loena-1 zei Von Braun dat de Sowjets van een maanlanding heb ben afgezien „omdat zij technische moeilijkheden hebben gehad, waar van wij de aard niet kennen'. Intussen hebben de Russen laten weten dat de Loena-15 de vlucht van de Apollo-11 niet zal belemmeren. Zij hebben toegezegd dat zij de Ame rikanen zo snel mogelijk zullen in lichten, wanneer een verandering in de koers wordt aangebracht. Uitbarstingen Overal op de wereld houden geleer den zich intensief bezig met mogelij ke uitbarstingen van de zon die een gevaar zouden kunnen vormen voor de maanreizigers. de zon is nu op het hoogtepunt van zijn elfjarige periode van activiteit. Over de herkomst van zonnevlammen is nog maar weinig bekend. De astronauten krijgen di rect opdracht terug te keren wan neer gevaar van zonnestraling dreigt. Wat betreft de komende maanlan dingen zei Von Braun dat verbeterde LM-toestellen zullen worden ge bruikt die de astronauten in staat stellen 72 uur op de maan te blijven en zich verder van hun basis te ver wijderen, Met een voertuig met straalmotor kunnen zij 100 kilometer op de maanbodem afleggen en heu vels van 150 meter hoogte beklim men. Later landen zij met een nog beter voertuig waarmee zij op 200 SLBURG De 22-jarige J. Tim- rman uit Oldebroek verleende na- Elburg geen voorrang aan een 'chtauto met aanhanger, die op de iderzeestraatweg reed. Zijn auto rd gegrepen en vernield. De heer Wierman was op slag dood; zijn itgenote liep ernstige verwondin- -op. Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven is ruim 15 maanden oud. In het paleis Het Loo heeft prins Maurits vol op de ruimte. Zijn vader maakte deze recente foto's. kilometer van de maanlander kun nen komen. Technici van de NASA bestuderen volgens Von Braun de mogelijkheid van een vluchthaven waar eventuele schipbreukelingen op de maan twee maanden kunnen „schuilen". Tot 1972 zal de maan diepgaand worden bestudeerd en in die periode zullen opblaasbare bases worden neergezet die moeten dienen als woningen en werkplaatsen voor mensen die de ge ologische eigenschappen van de maan gaan bestuderen. Von Braun schat dat tegen 1975 ruimtestations met honderd geleer den om de aarde zullen cirkelen. Hij zei dat Amerika zich in 1980 gaat bezig houden met reizen naar de pla neet Mars. Dan zullen er op de maan al bases zijn waarin minstens tien mensen een half jaar kunnen leven. Von Braun verwacht dat tegen het eind van deze eeuw een kleine ko lonie van honderd mensen op de maan zal leven die in ruimtestations verregaande onderzoekingen zal doen. Wanneer Mars volgend jaar dicht bij de aarde staat, brengt Amerika twee kunstmanen in banen rond de rode planeet. In 1973 wil men kunst manen een zachte landing op de pla neet laten maken. SITTARD De 25-jarige elektri cien H. Polman uit Stein is door de elektrische stroóm getroffen en ge dood. Dit gebeurde gisteravond, toen hij met collega's een nieuwe bedra ding in een woning wilde aanleggen. ANGERS Huilende ouders stonden tot in de nacht aan de oevers van de rivier de Loire, nadat zij hadden vernomen dat negentien kinderen van 13 en 14 jaar, daar waren verdronken. Dit gebeurde toen plotseling een zandbank wegzakte en de kinderen meezoog in een draaikolk van zand, grind en water. De kinderen brachten de dag door in een vakantiekamp te Juigne-sur-Loire, ongeveer 12 km van Angers. Vier kamplei ders hadden gistermorgen 24 jongelui uit Angers en omgeving per bus opgehaald om samen van een dag vakantiebezigheid te genieten. Het was broeiend heet en de kin deren wilden graag in het water. Ter hoogte van Juigne werd gestopt om enige verfrissing te zoeken. Verraderlijk Omdat de Loire berucht is vanwe ge de verraderlijke rivierbedding be proefden de kampleiders tevoren met stokken de stevigheid van de bodem. Vervolgens gaven zij toestemming om op een bepaald gedeelte te baden. Het was echter verboden op die plaats te zwemmen. Plotseling zakte de bodem weg het is niet uitgesloten dat juist het prikken met de stokken dit heeft veroorzaakt en sleurde alle kinde ren mee, van wie er maar enkelen konden zwemmen. De kampleiders slaagden er in, slechts vier van de kinderen te redden. De Loire is een van de gevaar lijkste rivieren van Frankrijk en eist 's zomers gemiddeld drie slachtoffers per week. De meesten vinden de dood. zoals gisteren deze kinderen: doordat delen van de oevers of van de bedding wegzakken. Gebeurt dit, dan zijn alleen zeer krachtige zwem mers in staat tegen de stroming in de veilige oever te bereiken. Het zoeken naar de kinderen werd ook na het invallen der duisternis voortgezet. De rivier was vol red ding- en politieboten, privé jachten en ook vissersvaartuigen. Zelfs amfi bieauto's werden op het water gezien. Vanmorgen is het zoeken naar de kinderen gestaakt. Er waren tien lij ken geborgen. Pas drie uur na het gebeurde tegen de tijd dat de bus in Angers had moeten terugkeren werden de ouders van de kinderen van het rampzalige gebeuren op de hoogte gebracht. Veel van de getroffen ge zinnen spoedden zich toen naar de plaats van de ramp. Wegversperringen moesten worden aangebracht om de duizenden kijkers die niets met de ramp uitstaande hadden, op een afstand te houden. Justitiële autoriteiten zijn een onder zoek begonnen. Op de kampleiders rustte een zware verantwoordelijk heid. De vraag is: hebben zij zich. dienovereenkomstig gedragen? (Het is niet uitgesloten dat zij zullen worden beschuldigd van dood door schuld. NIJMEGEN Ongeveer honderd duizend mensen hebben vrijdaggmid- dag 14.459 Vierdaagse-lopers bij de traditionele intocht, door de St. Anna- straat naar het Keizer Karelplein be jubeld. Veel bewondering oogstte de 73-jarige Zwitser Samuel Burnand, die met een houten been totaal 120 kilometer heeft afgelegd, (zie foto) Onder de wandelaars, die elke dag 50, 40 of 30 km liepen was ook de vroegere schaatscoach Anton Huiskes, als directeur van de dienst spel en sport van de katholieke jeugdraad. Voor Nederland organiseerde hij een internationaal vierdaagse kamp voor jongeren. Gisteren, de laatste dag, werden er nog 126 uitvallers geteld Zie verder LS. IN DE KOMENDE UREN bereiden de astronauten zich voor op het unieke hoogtepunt van hun ruimte- vlucht: de landing op de maan. Het programma (in Nederlandse tijd) ziet er als volgt uit: Zaterdag Zaterdag: 18.26 uur: Apollo-11 in voorlopige baan om de maan (afstand tot maanoppervlak va riërend van 112 tot 314 kilometer). 22.42 uur: wijziging van baan die bijna cirkelvormig wordt (100 tot 122 kilometer). Daarna rustperiode. Zondag Zondag: 12.57 uur: Aldrin gaat maanlandingsvoertulg fLM) binnen. 13.22 uur: Armstrong volgt hem. 15.35 uur: landingsgestel LM wordt ..uitgeklapt" 18.42 uur: LM maakt zich los van moedercabine. 19.12 uur: LM begint zich van moederschip bestuurd door Colins. te verwijderen. 20.12 uur: Armstrond en Aldrin brengen LM In baan die hen tot 15 kilometer van de maan moet voeren. 21.08 uur: afdaling in „Zee van rust" begint. 21.19 uur. landing op de maan 23.24 uur: Armstrong en Aldrin gebruiken eerste maaltijd op de maan in hun LM. Maandag Maandag: 00.00 uur: bemanning gaat slapen, al of niet met slaapta bletten. 04.00 uur: einde rustperiode. Astronauten ontbijten. 07.02 uur: na technische voorbe reiding opent Armstrong luik en maakt zich gereed de ladder af te dalen. TV-camera om zijn verrichtin gen te volgen wordt in werking gesteld. 07.21 uur: Armstrong zet als eer ste mens voet op de maan. 07.27 uur. Armstrong verzamelt eerste bodemmonsters van de maan. 07.47 uur: Aldrin komt ook op' de maan. Meetinstrumenten en laser-re flectoren worden geïnstalleerd. 09.12 uur: Aldrin klimt weer aan boord van LM. 09.32 uur: Armstrong volgt hem. 09.42 uur: luik wordt gesloten, ap paratuur aan boord wordt gecontro leerd. 10.50 uur: luik wordt nog even geopend om overbodig geworden apparatuur weg te gooien. 11.12 uur; Armstrong en Aidrin gebruiken maaltijd. 11.52 uur: rustperiode. 15.52 uur: na nieuwe maaltijd laatste controle apparatuur. Zoals bekend zullen Armstrong en Aldrin moqeli|k enkele uren eerder voet op de maan zetten. In ieder geval zal dit niet voor vier uur zon dagnacht gebeuren. NVV feliciteert UTRECHT Het Nederlands verbond van vakverenigingen (NW) vindt grote delen van het visieprogramma van het CNV zonder meer aanvaardbaar voor alle drie de vakcentrales. In een artikel in het NVV-blad De Vak beweging wordt gezegd dat het visieprogramma een felicitatie waard is omdat men de moed heeft opgebracht een blauwdruk te geven van een min of meer ideale maatschappij. De eerste belangrijke vraag die overbluft is volgens het NVV: be schouwt het CNV het programma als een nadrukkelijke ondersteuning van het eigen geluid van de christelijke vakcentrale of als een bijdrage in de discussie tussen vakcentrales om tot een gemeenschappelijke visie te komen? Ook vraagt het NVV zich af in hoe verre dit visieprogramma een belem mering vormt om opnieuw tot een gemeenschappelijke actieprogram van de drie vakcentrales te komen. „Kijkt men alleen naar de gedragslijn die bij de totstandkoming van het visiepro gramma is gevolgd, dan is er weinig reden tot optimisme. De andere vak centrales zijn immers bij het opstel len van het program in het geheel niet betrokken." Als men echter let op de inhoud is er volgens het NVV wel reden tot optimisme, omdat duidelijk het bena drukken van verschillen met andere vakcentrales is vermeden. STOMPETOREN De heer D. de Rooij (70) kwam gisteravond laat op zijn bromfiets uit Öterleek. Hij wilde na een brug linksaf slaan en werd geschept door een auto die hem ach terop kwam. De man was op slag dood. INTERIEUR VERZORGING WQKXLUU/m MEUBEL TOONKAMERS BAPCNBUPaiT.rroigireiT)p'jNSBUP6| O INNEN KORT zal de Amerikaanse Senaat beslissen, of al dan niet nieuwe gelden beschikbaar worden gesteld voor het miljardenverslinden- do en als het er op aankomt waar schijnlijk toch waardeloze anti- raket (ABM) systeem. Op goede gronden was minister McNamara er tijdens het bewind van Johnson al tegenstander van. Onder politieke en militaire druk werd niet temin besloten er een begin mee te maken: om zich tegen Chinese aan vallen te verdedigen. Met de bouw van bases rondom de grote steden werd gestart, maar toen bleek dat de bevolking dit soort be scherming helemaal niet op prijs stel de. De golf van protest bereikte ook het Witte Huis. President Nixon liet het werk stil zetten, maar besloot later de bases niet bij de grote steden, maar rond om de lanceerbases van kernwapens te laten verrijzen. Tot geruststelling van vele Amerikanen. Het eigenlijke probleem was hier echter niet mee opgelost. Alleen had Nixon een handig besluit genomen, waarmee hij zijn (talrijke) tegen standers in de Senaat veel wind uit de zeilen had genomen. Duidelijk is, dat hij het niet voort zetten van de bouw van het ABM- systeem niet voor zijn rekening durft te nemen en de verantwoordelijkheid daarvoor eventueel liever aan de Se naat overlaat. Nu de meningen in de Senaat zo sterk verdeeld zijn dat een nederlaag voor Nixon niet onmogelijk is, heeft de president dan ook laten weten, niets voor een compromis-oplossing te voelen. Nixons medewerkers in het bij zonder minister van defensie Laird hebben alles gedaan om het ge vaar. waaraan Amerika in de toe komst blootgesteld zal worden, zo dreigend mogelijk voor te stellen. Met „bewijsmateriaal" werd erg ge heimzinnig gedaan, zó zelfs, dat de CIA (Centrale inlichtingendienst) het nodig oordeel afstand te nemen van de verklaringen van regerings woordvoerders. Onder deze omstandigheden maakt de Senaat zich op, een beslissing te nemen waarvan bijzonder veel kan afhangen. Lijdt Nixon een nederlaag, dan is er niets verloren. Ook op an dere wijze is verdediging mogelijk. Een eerste vereiste is, dat met Rus land gestreeld wordt naar het voor komen van een nieuwe bewapenings wedloop, die van de wereld één gro te atoom-tijdbom zou maken. ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 21156 (boven hovens en tufop" we vlucht van V2 our 1 i i ii iyp»ÉV,wv„. lotaal voor (i»ven Del'ogebieo O. ~r C (volgens eigen p-oS'^°,and) vliegen over deei voor o po--- totool VOO. 3 pe.s-- f 82'50 3 pers. i 150.- "oOlttugjA Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen it het nodig dal u zich met z'n drieën voor een vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij eikoor te zitten. n én betaling eer, bureau van'r 1noom: 2. naam: 3. naam: correspondentie-adres: naam: straat: plaats: telefoon- Noteert u voor een rondvluchttype: I AI I Dl I f I I (aankruisen wat u wenst) I 1 I I bij voorkeur op: Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein bus Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes voormiddag namiddog 's avonds U kunt kiezen tussen de woensdogen en zoterdogen tot en met 30 juli. HOE EN WAT1 Deze KWARTET-rondvluchten (olleen op woensdogen en zoterdogen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervoren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restouront en een zonnig'terras ter beschikking, vanwaar men het of- en aanvliegen kon volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u aon de beurt bent krijgt u de instopkoort thuis

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1