PAPOEA'S IN DE AANVAL Ruimtevaarders uren eerder op mogelijk de maan Commentaar Controle in maanspin Heyerdahl zet reis toch voort Het Kwartet Juan Carlos woensdag al koning LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI u vleu«eld u kiezen^ nu f 15 ï^lücht van 15 f 27,50 vlucht van V2 uur. M'5 vlucht van 1 uur. Djakarta zou (nog) geen actie willen Maanreis verloopt nog steeds perfect Convent Hennie Beertema (6) gevonden kersenbonbons JAMIN 5 Klompé keurt gedrag van studenten af Loena-15 reddingboot in ruimte? SPREUK Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 18 juli 1969-5lste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 ■fe. Waarschijnlijk vijftig militairen gesneuveld •fe Opstandelingen gewapend met pijl en boog •fe Gebied bij Wisselmeren geheel afgegrendeld Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur OSLO Hhor Heyerdahl. die met ijn papyrusboot Ra de Atlantische ceaan wil oversteken, heeft beslo- »n zijn reis voort te zetten ondanks feit dat zijn boot zware schade eeft opgelopen als gevolg van de oge golven. iHeyerdahl en zijn zes bemannings- len waren gisteren op 1200 kilome- van het einddoel, het Westindis- eiland Barbados, overgestapt op Noorse volgboot Shenandoah. Het Slip was op verschillende plaatsen ;k geslagen en maakte veel water, 'k was de mast gebroken. I Volgens een Noorse radio-amateur regelmatig contact houdt met de kpyrusboot, heeft Heyerdahl beslo- i de averij te herstellen en de reis lort te zetten. Hij voegde er aan toe hij niet alles had kunnen Jrstaan. Heyerdahl en zijn mannen verlie- i op 25 mei Marokko op weg naar larbados om te bewijzen dat de lide Egyptenaren al in papyrusboten p Atlantische Oceaan overstaken. MADRID In regeringskringen in Mad.rid wordt verwacht dat de 31-ja- rige prins .Juan Carlos reeds woensdag als koning van Spanje wordt beëdigd. Dinsdagavond zal ge neraal Franco de Cortes, de Spaanse volksvertegenwoordiging, toespreken over zijn opvolging. De prins heeft een reis naar een zeilwedstrijd in Zürich afgelast. Om de tegenstanders van prins Ju an Carlos de wind uit de zeilen te nemen, wil generaal Franco de ko ning zo snel mogelijk beëdigen. Don Juan, graaf van Barcelona en vader van de troonpretendent, wil een ma nifest uitgeven waarin hij zijn aanspraken op de Spaanse troon handhaaft. De carlistische beweging, aanhan gers van prins Charles Hugo van Bourbon-Parma, echtgenoot van prinses Irene, zal waarschijnlijk een protestdemonstratie houden in Na- varra's hoofdstad Pamplona tegen de benoeming van prins Juan Carlos van Bourbon. Generaal Franco vreest geen moei lijkheden. Hij zal op 25 -juli met va kantie gaan. BELGRADO. De Russische minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gromyko zal waarschijnlijk in de eerste helft van september een be zoek aan Zuid-Slavië brengen, al dus diplomatieke bronnen in Belgra do. ^BS^O^^wconplaa. X 50.— VIW .„nromma HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zalerdogen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u aan de beurt bent krijgt u de instopkaart thuis. DJAJAPOERA De Indone sische troepen verliezen terrein in het gebied van de Wissel meren. De bevelhebber van de sterke strijdmacht, die daar is ingezet sinds het begin van de gevechten met opstandige Pa poea's ruim drie maanden gele den, probeert nu zijn mannen naar het wagetadis-district en vandaar naar Enarotali te ver plaatsen, zo meldt de correspon dent van het ANP in West-Irian. Ifi Moeanemani. twintig kilometer ten westen van Enarotali, bevinden zich noR steeds Indonesische een heden, doch het huis van de plaatse lijke regeringsambtenaar, dat voort durend wordt beschoten, is de enige plek die zjj nog in handen hebben. Zjj zijn geheel door met pijlen en bogen gewapende Papoea's omsingeld. Uit betrouwbare bronnen is ver nomen, dat tot dusver vijftig Indo nesische militairen zijn gesneuveld, doch militaire woordvoerders in Dja- japoera willen niet verder gaan dan „meer dan twintig". De plaatsen Timipa en Madio, die midden in het oerwoud liggen, zijn door de Indonesische troepen ont ruimd. De bevolking heeft gedreigd dat zij vliegtuigen, die zouden pro beren te landen, zal vernietigen. Vrees voor pijl Vele in het gebied van de Wissel meren gestationeerde Papoea-politie mannen hebben hun standplaatsen verlaten. Zij hebben zich bij de op standelingen gevoegd, daarbij zoveel vuurwapens en munitie meenemend als zij konden.- De Indonesiërs zijn echter veel bevreesder voor de zonder waarschuwing naderende pijlen van de Papoea's dan voor de kogels uit de min of meer ouderwetse vuur wapens, die tenminste nog een knal geven. De militaire bevelhebber van West- Irian, brigade-generaal Sarwo Editie, is ongetwijfeld bjj machte zjjn in paniek geraakte manschappen aan de Wisselmeren met versterkingen te hulp gekomen. Hjj aarzelt echter zulks te doen omdat hy de zuiver- ringsacties niet de schjjn van een grootscheepse militaire operatie wil geven. - Voorts zou de Indonesische rege ring er niets voor voelen de aandacht van de wereld te vestigen op een opstand in de woeste hooglanden op het moment dat in West-Irian de „daad van vrije keuze" gaande is. Afgegrendeld Intussen is het gehele gebied van de Wisselmeren afgegrendeld. Er wonen ongeveer 80.000 mensen, ien procent van de totale bevolking van West-Irian. Niemand wordt daar toegelaten zonder speciale toestem ming van het militaire hoofdkwar tier. Wanneer in Nabire vandaag de „daad van vrije keuze" plaatsvindt zullen er geen vertegenwoordigers uit het gebied van de Wisselmeren aanwezig zijn. Hun plaats wordt in genomen door minstens 75 vertegen woordigers uit andere gebieden. De Nederlandse tropenzon blijkt voor tientallen Vierdaagsers wat al te onbarmhartig, ook op de derde dag besloten geblaarde deelnemers toch maar verstek te laten gaan bij de glorieuze in tocht vandaag. Maar de moe digen schrijden voort en als zij de laatste etappe hebben vol bracht, zullen zij de Vierdaagse- 1969 herinneren als een soort wandelslag met de zon, hoewel de intocht in de bloemenstad Nijmegen veel zal hebben ver goed. Het blijft zonder twijfel een glanzend hoogtepunt in de wandelannalen. Meer over Vier- daagselief en -leed in onze ru briek LS elders in dit blad. TAE activiteiten van het Convent van christeiyk-sociale organisa ties zijn de laatste tjjd niet indruk wekkend geweest. Tjjdens de ju bileumviering van het CNV is daar de vorige week nog wel op gezin speeld. De moeilijkheden binnen do SER tussen vakbeweging en werk gevers bljjken ook het gesprek binnen het Convent te remmen. Toch mag niet voorbijgegaan worden aan de grote betekenis van dit samensprekingsverband van werk nemers, werkgevers, boeren en mid denstanders. Principieel gesteld, heeft de christelijk-sociale actie geen reden van bestaan meer, wanneer christe lijke belangengroeperingen elkaar niet meer zouden kunnen vinden. Bij de christeljjk-soeiale actie gaat het niet in de eerste plaats om het belang, maar om herstel en vernieu wing van de samenleving naar de bijbelse normen van de gerechtigheid van het Koninkrijk Gods. Er kunnen dan wel verschillende groepen van bedrijfsgenoten zijn, maar als het goed is zoekt ieder principieel naar hetzelfde doel. Onenigheid binnen het Convent i« niet zo'n vreemde zaak, want ook hier is het maar mensenwerk; de con ventspartners zullen echter nooit in die onenigheid mogen berusten, haar nooit als een voldongen feit mogen aanvaarden. Bjj christenen moet eenheid van ge voelen zy'n. of het nu werknemers, werkgevers, middenstanders of boe ren zijn; hier staat of valt de chris telijk-sociale actie mee. Dit is boven dien een toetssteen die de buiten staander gebruikt om de christelijk- sociale actie op haar waarheid te testen. De christen ziet de onderneming als een gemeenschap, waar mensen met eenzelfde doel behoren werkzaam le zijn. Wie de onderneming als ge meenschap afwijst, kiest op den duur voor de onderneming aan de „gemeenschap", wat nationalisatie betekent. Wie schamper spreekt over de be tekenis van het Convent, zal sich moeten bedenken, dat- hieraan gevol gen verbonden zijn voor heel het christelijk organisatieleven. LIET AMERIKAANSE astronau- tentrio op reis naar de maan, heeft in de komende uren een druk programma voor de boeg. Vanavond worden de eerste han delingen, die een geslaagde maanlanding moeten waarbor gen, verricht. Het programma ziet er ais volgt uit: 20.27 uur (vrijdag): derde koerscorrectie. 22.40 uur: Edwin Aldrin gaat het maanlandingsvoertuig (LM) binnen. 23.32 uur: Neil Armstrong voegt zicli bij Aldrin. 00.17 uur (zaterdag): Aldrin en Armstrong keren terug in de mocdercabinc na ich ervan te hebben overtuigd dat alle instru menten aan boord van dc maanspin in orde zijn. 02.32 uur: nieuwe rustperiode. 13.27 uur: vierde koerscorrec tie. HOUSTON De mogelijkheid bestaat dat de Amerikaanse as tronauten Armstrong en Aldrin enkele uren eerder voet op de maan zetten dan volgens het tijdschema de bedoeling is. Vluchtleider Clifford Charlesworth noemde als tijdstip maandagmorgen om vier uu in plaats van om 7.21 uur. Het vluchtplan voorziet in een pe riode van bijna tien uur van werken, eten en rusten in het maanlandings vaartuig na de landing op de maan, zondagavond om elf minuten voor half tien. Als de bemanning van de Apollo- 11 echter voldoende uitgerust is en graag wil uitstappen en als alles in orde is met hun maanschip, dan zouden de twee ruimtevaarders hun historische stappen wat eerder kun nen doen, aldus Charlesworth op een persconferentie. Perfect Tot nu toe verloopt dc reis naar dc maan perfect. Vannacht hebben de drie astronauten de eerste recht streekse kleurentelevisie-uitzending naar de aarde verzorgd. In deze uit zending, die 35 minuten duurde, leg den zjj de kijkers de werking van de voornaamste boordinstrumenten uit. Over de betrekkelijke zwijgzaam heid van de Apollo-bemanning zei Charlesworth: „Ik heb al eerder met deze jongens gewerkt en het zijn gewoon geen grote praters. De rustige, laconieke opmerkingen van het drie tal staan sterk in contrast met de uit latingen van eerdere ruimtebemannin gen. speciaal die van de Apollo-10 tijdens de omcirkeling van de maan in mei." Charlesworth antwoordde ontken nend op de vraag, of er bezwaren hadden bestaan tegen de „luchthar tigheid" van eerdere bemannigen en of die aan boord van de Apollo-11 opdracht had gekregen ernstiger te zijn. Sommige journalisten toonden zich er op de persconferentie zelfs be zorgd over dat Apollo-commandant "Armstrong misschien niet zoveel van zijn gevoelens zal laten blijken bij een geslaagde maanlanding. „Ik denk dat hy Houston oproept en zegt dat hij geland is", aldus Charlesworth. (meer nieuws over de maanreis op pagina 7). Vanmorgen gevonden HENDRIK IDO AMBACHT Het stoffelijk overschot van de zesjarige Hennie Beertema, die sinds dinsdag middag werd vermist, is vanmorgen geborgen. Een arbeider op een nog geen honderd meter van het strandje van het Noordpark af liggende drijven de bok zag omstreeks half negen een lichaam op het water van de Noord drijven Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die vaststelde dat het het verdwenen jongetje was. Er zijn op het lichaam geen sporen gevonden, die op misdaad duiden. Ook gisteren had men nog intensief iri de omgeving gezocht. ISO gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijs! Zandvoort. In de zee voor Zand- voort is gistermiddag de 44-jarige Wilhelm Saai uit Honnef (Duits land) verdronken. Het lichaam van de man, die met vrouw en kinde ren in Zandvoort logeerde, werd drij vend aangetroffen. Pogingen van de Zandvoortse reddingsbrigade om de levensgeesten alsnog op te wekken hadden geen resultaat. DEN HAAG Minister Klompé heeft als minister van onderwijs en wetenschap pen ad interim de Kamerleden Engelbertink en Ter Woorst (beiden kath. v.) niet in het onzekere gelaten wat betreft de vraag of het binnendringen door studenten van de Utrechtse senaatsvergadering op 2 juli on toelaatbaar moet worden geacht. Ze keurt het optreden van de studenter scherp af en motiveert dit met de volgend» volzin: „De ook in de nota-bestuurshervorming universiteiten en hogescholen onder woorden gebrachte wenselijkheid om bij de vernieu wing van de universitaire bestuursorganisa tie te streven naar een zo groot mogelijke openbaarheid van vergadering behoort niet, zoals door een aantal studenten is geschied, - -• te worden opgevat als een uitnodiging of rechtvaardiging om, vooruitlo pend op mogelijke veranderingen op dit gebied, in de thans nog bestaan de situatie de senaten en andere universitaire colleges het recht te ont- zeggen om in de samenstelling, die deze colleges volgens de 'hans nog geldende regels hebben, bijeen te komen en zelt te bepalen, wie lij daar- bij uitnodigen en of de vergadering openbaar of besloten zal zijn. KAAP KENNEDY De missie van de Loena-15, die volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg vandaag op de maan zal landen, blijft nog een raadsel. Sir Bernhard Lovell van het Britse observatorium Jodrell Bank hand haaft zijn mening, dat de Loena stukken van de maanbodem gaat halen. Wernher von Braun, de „vader" van de Saturnus-raket acht het een redelijke gedachte wanneer men aanneemt dat de Loena-15 bodemmonsters van de maan moet halen. Een Britse raketdeskundige, Geof- rey Pardoe, opperde in een vraag gesprek voor de radio de veronder stelling uit dat de Loena-15 een ruimtereddingboot kan zijn, voor het geval er met de Apollo-11 iets mis gaat Hij kon dat echter zelf moeilijk geloven. Zij die geen pijn voelen den ken zelden dat ze gevoeld wordt. JOHNSON „Ik heb m'n auto geverfd en die moet rustig drogen." Strandweer Morgen tijdelijk meer bewol king en een matige wind tussen zuid en zuidwest Temperatuur ongeveer 20 tot 22 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Het hogedruk- gebied wordt door een zwak oceaanfront gevolgd dat dit week einde passeert, echter met wei nig of geen neerslag. Ook zonni ge perioden met matig tot goed strandweer. *k mm mamm I DE BILT De minder warme lucht welke gisteren ons land bin nenstroomde verdrong de zeer warme en vochtige lucht verder naar het oosten. Dit binnendringen van de minder warme lucht werd veroorzaakt door een uitloper van het Azorenhogedrukgebied dat via de Britse eilanden naar het vaste land trok. Intussen is ruim 1000 kilometer ten westen van Ierland een diepe Oceaandepressie aange komen die in noordoostelijke rich ting verder trekt waardoor ook in onze omgeving wat meer wind zal komen. Óm deze depressie wordt met zuidwestelijke winden tame lijk warme en vochtige oceaan- lucht naar West-Europa gestuwd. Een frontensysteem dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt en boven Ierland veel bewolking en regen brengt zal het komende etmaal verder naar het noordoos ten opdringen. De hierbij behoren de regenzone zal waarschijnlijk in hoofdzaak ten noorden van ons land voorbijtrekken. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 5 tot 12, min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een ge heel droog etmaal: 70 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 em (1021 millibar), stijgend. Zou eu maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1