Volksraadpleging in een bezet West-Irian Rouwstoet door haag van mensen naar begraafplaats Ons wordt veel onrecht aangedaan illes B°S2 en wel Boterberg brengt EEG- ministers tot wanhoop Uit de Haagse Grootmoeder van 58 werd weer moeder Vissterfte in Duitse rivieren Prins Bernhard betuigt medeleven IN ZEE WEGGOOIEN JflssE Franco wijst in Cortes opvolger aan Lord Snowdon krijgt boete *-r 7 DONDERDAG 17 JULI 1969 DJAJAPURA De jongen, die in voormalig Hollandia voor het postkantoor stond, bracht met twee vingers de Churchilliaanse V- groet. De slechts maleis sprekende chaüffeur, die ik met z'n gam mele auto had gehuurd, wees op een groepje Indonesische soldaten, en zei slechts: „Tidah baik" („Niet goed"). In een gouvernements bureau botst een wat oudere man bijna tegen me op. Voor ik 't me goed en wel rialiseerde, had hij me een briefje in de hand ge drukt, terwijl hij met veel Nederlandse verontschuldigingen haastig doorliep. Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen 'Op het briefje, dat een gelinieerd lad uit een schoolschrift bleek te ijn, had een vaste hand een beschul- ing en een oproep geschreven. Ons wordt veel onrecht aangedaan; nze mannen, tot schooljongens toe, porden naar willekeur gearresteerd. Iet akkoord van New York, dat in 962 gesloten werd, en waarin ons fcht op zelfbeschikking is beloofd, pordt met voeten getreden. De ver- iezingen deugen niet; de verkozenen ijn door het Indonesische bestuur angewezen. Vraag Nederland, vraag e Verenigde Naties om hulp." Bezet land West-Irian, het voormalig Neder- ands Nieuw-Guinea, is als een bezet and. In plaatsen als Djajapura, Biak n Monakwari wemelt het van zwaar ewapende, Indonesische soldaten. Er ijn wachtposten uitgezet; op strate- ische punten ziet men veel politie- arabijnen. Over de weg naar het liegveld Sentani raasden twee antserwagens met alle vuurmonden emand. Men moet voorzichtig zijn in deze ieuwe provincie van Indonesië. De apoea's wel op de eerste plaats, rant voor elk anti-Indonesisch roord kunnen ze onmiddellijk gear- esteerd worden. En in gevan- enschap blijft 't bepaald niet bij erhoren. Er wordt getrapt en gesla- en; de rantsoenen zijn meer dan lager. Sommigen moeten zelfs licha- ïelijke folteringen ondergaan ter af- winging van zogenaamde bekente ssen. Men kan in West-Irian tientallen ipoea's ontmoeten, die voor een in openbaar verkondigde politieke mening gearresteerd zijn geweest. De meesten vertellen er bij dat ze op nieuw gevangen worden gezet, als de Indonesiërs zouden weten dat ze po litieke gesprekken met Westerse journalisten voeren. Vandaar dat discussies over de volksraadpleging en het beleid van Djakarta in Irian Barat slechts in avondlijke of nach telijke uren op afgelegen plekken worden gehouden. Riskant „Het is uiterst riskant wat ik nu doe", zei een Papoea, die me naar een huis in een donker deel van Dja japura had gevoerd. „Ik vertrouw u echter; ik neem aan dat u geen na men zult publiceren of andere gege vens, die tot mijn opsporing zouden kunnen leiden." Een vriend van hem vertelde me het verbijsterende verhaal van der tien maanden verblijf in het bij Dja japura gelegen kamp Ifar. Hij liet me een geheelde wond van een bajo netslag zien. „Ik werd ervan beschul digd lid te zijn van de Papoea-ver zetsbeweging, de OPM. De enige aan wijzing, die men tegen me had, was dat ik een anti-Indonesische uitlating had gedaan en dat een verrader me had aangegeven. Tijdens de verhoren werd ik elke keer opnieuw afge ranseld. Later moest ik koperen dra den vasthouden, die onder stroom werden gezet. Ik viel er soms be wusteloos bij neer." Een meer dan afschuwelijke zaak. De situatie is veel ernstiger dan men in Nederland weet of misschien wel weten wil. Het is een politieke leugen als minister Luns zegt dat de inter nationale pers een overdreven voorstelling van zaken geeft. Er is eerder te weinig dan te veel aan de kaak gesteld. „De grote grief van de Papoea's is", zei een nog door de Nederlanders op geleide ambtenaar, „dat ze zich niet vrij kunnen uiten. Er is geen recht van vereniging en vergadering. De enige menselijke vrijheid, die wij nog hebben, is de godsdienstvrijheid. Iemand, die de moed heeft in 't open baar voor democratische verkiezin gen te pleiten, draait de bak in. En iemand, die de nog grotere moed heeft te zeggen dat hij tegen inlijving van West-Irian bij Indo nesië is, maar een vrij en onafhan kelijk Papoealand voorstaat, wordt van verraad beticht en met de dood bedreigd, 't Treurige is dat er geen hoop op een betere toekomst is. We zijn verkocht én door Nederland én door de Verenigde Naties én door Amerika en Australië." garnizoenen in de kleinste plaatsen hebben gezorgd, onrecht bedrijven." In deze obscure bezettingssfeer, die vertroebeld wordt door de jubelende I fanfares van het Indonesische propa- ganda-apparaat, is West-Irian deze week de tot 5 augustus durende peri ode van volksraadpleging ingegaan. Indonesische ministers, ambassa deurs, VN-waarnemers en een hand jevol journalisten proberen met schaarse transportmiddelen en met vrijwel geen mogelijkheden van com municatie van de ene mushawa- rah-plasrts naar de andere te vliegen. Iedereen weet dat het om een schijn vertoning gaat. Opdat de wereld ge- love, wordt op het op één na grootste eiland van de wereld een klucht op gevoerd, die inderdaad de lachlust zou kunnen opwekken, als 't niet om de toekomst van een volk van 800.000 zielen zou gaan. Intimidatie „Tenminste 95 procent van de Pa poeabevolking", verklaarde een an der, „zou zich bij een vrije volksraadpleging tegen de Indo nesiërs uitspreken. Ze zijn slim daar in Djakarta. Eerst hebben ze ons ja ren geïntimideerd en de mond gesnoerd. Toen hebben ze het musha- warah-principe gekozen om volksbe drog te kunnen plegen en ons hun wil te kunnen opleggen." Een derde bracht .weer naar voren dat ook de meest primitieve stammen in de binnenlanden weten waarom 't gaat. „Ze weten waarschijnlijk niet wat een volksraadpleging is, maar ze zien of voelen wel dat de Indone sische bezetters, die voor militaire KOBLENZ In de Westduitse ri vieren komen nog steeds vissen door vergiftiging om. Gisteren is geconsta teerd dat in de rivier de Sieg (Rijn lands-Palts) bijna alle vissen door vergiftiging gedood zijn. Het gif zou al in de afgelopen maand in het wa ter zijn gekomen. Na de grote vissterfte in de Rijn door het insektenverdelgingsmiddel endosulfan is in Neder-Saksen het visbestand in de rivieren Leune, Bruchwetter en Grosse Aue door che micaliën aanzienlijk gereduceerd. Verder hebben vissers vastgesteld dat in de Rijn-arm bij Vallendar (Koblenz), die tot de visrijkste in het gebied van de Midden-Rijn werd gerekend, geen vissen meer voorko men. De slachtoffers, opgebaard in de aula van de Oude Toren, de algemene begraafplaats van Eindhoven; vrijdag is de begrafenis. Bloemen bedekken de kisten. Na een droeve reis van Dinant overal langs de route waren er duizenden belangstellenden en meélevenden is de kolonne met de stoffelijke resten van de slachtoffers van de busramp gis teren in Eindhoven aangekomen: een (schrijnend) lange stoet Bel gische vrachtwagens onder es corte van Belgische en Neder landse politie. De kisten worden hier binnengedragen in de aula van de algemene begraafplaats in Eindhoven. 11 11 Woordgebruik Het gebeurde in Amsterdam, waar langs een bejaarde man eerst zijn nstig zieke vrouw doodde en daarna n eind aan eigen leven maakte is a achtergrond in zoverre bij mij kend, dat ik kan stellen: de verhou- ng tussen het echtpaar liet niets te risen. De man verzorgde zijn ernstig ongeneeslijk zieke vrouw goed. Het daarom heel goed mogelijk dat het htpaar op deze wijze niet verder ïnste te „leven". Nu is het mij opgevallen, dat in dit vergelijkbare gevallen bijna zonder tzondering wordt gesproken van elfmoord plegen". Naar mijn mening u het beter zijn deze uitdrukking te rmijden. Zelfs in de diverse oorlo- worden over het algemeen de elnemers niet „vermoord", maar •dood" of, nog eufemistischer „sneu- len" ze. Ook treden er, zo wil het ikgebruik althans, in een oorlog „sluipmoordenaars" op, maar uipschutters". Hoeveel te minder reden hebben we n nog om de woorden „moord" en legen" te gebruiken in gevallen larin iemand meent vrijwillig een id aan zijn leven te moeten maken, in heeft deze termen zoals hier- n reeds blijkt echt niet nodig een suicide aan te duiden. Zelfs men on? stilistische redenen herha- g van eenzelfde uitdrukking wenst vermijden, dan behoeft men nog it over „plegen" of „moord" te spre- n. Men kan dan altijd nog de uit- ukking „zich van het leven bero- n" gebruiken. Hetzelfde geldt voor het „plegen" abortus. Hier is m.i. alleen de „uitvoeren" op zijn plaats: het •ord plegen is immers in verband it het verrichten van een operatie, lke dan ook, volstrekt ongebruike- k. Waarom dan misdadigheid te Bgereren in gevallen waar daar in t geheel geen sprake van is; meestal fs van het omgekeerde! BRUSSEL Nieuwe discus sies in de Europese ministerraad over het probleem van de boter- overschotten hebben gisteren in Brussel de Duitse minister Höcherl tot de wanhopige uit roep gebracht, dat men de hele voorraad (circa 375 miljoen kilo gram) gewoon moest weggeven, bijv. aan Oosteuropese landen als Tsjechoslowakije. Dan zou men ih ieder geval weer met een schone lei kunnen beginnen. Deze suggestie werd meteen door onze minister Lardinois verworpen. Ir. Lardinois, die de vergadering leidt, merkte op dat de Oosteuropese landen zelf al als concurrenten met boter op de wereldmarkt verschijnen. Bovendien achtte hij het denkbeeld economisch onuitvoerbaar. Vice-voorzitter dr. Mansholt voeg de hieraan toe, dat het politiek en psychologisch onhoudbaar zou zijn treinen vol overtollige EEG-boter door het IJzeren Gordijn te sturen. Mansholt, die reeds geruime tijd in de EEG-raad tevergeefs pleit voor een verlaging van de Europese boter- prijs, heeft overigens zelf onlangs in een niet officieel gesprek de verzuch ting geslaakt, dat men' eigenlijk al leen zonder veel' kosten van de EEG-boterberg kan afkomen als men ze in zee zou gooien. Aan deze verzuchting moest men gisteren in Brussel wel even denken, toen bekend werd dat de ministers hadden besloten 35.000 ton boterolie gratis ter beschikking te stellen van het FAO-voedselprogram voor ont wikkelingslanden. Door deze gift zal de gemeenschap 40.000 ton boter uit de koelhuizen kunnen nemen, doch het verwerken van die boter tot olie zal het EEG-landbouwfonds naar ra ming twintig miljoen gulden gaan kosten. tlft v.d. Keilen (ing.) I JOHANNESBURG Een 58-jarige grootmoeder is dinsdag bevallen van een lochter, drie uur nadat z(j ontdekte zwanger te zijn. [Mevrouw Johanna D.i Plessis, die hiermee een van de oudste kraamvrouwen geworden, zei dat zij zich acht maanden geleden ziek voelde en maagpijn Md. De dokter dacht toen aan kanker. [Afgelopen dinsdag voelde zjj weer pijn en stelde vast dat het barensweeën ftaren. Even later bracht zjj een meisje van vier pond en twee ons ter wereld, heeft acht kinderen, van wie drie geadopteerd, en 10 kleinkinderen. Een tikkeltje trots mogen we wel zijn op onze zes jonge Hagenaars Ronald Abma, Sandra Dijkstra, El- leke Entzinger, Marjan en Marijke Hommes en Frans Kok. Ze zijn met 54 andere Nederlan ders uit 600 gegadigden geselecteerd voor een „award" van de American Field Service om één jaar op 'n Ame- kaanse High School en in een Ame rikaanse gezin door te brengen. Vier van hen: Elleke, Frank, Mar jan en Marijke hebben me gister avond van alles en nog wat hierover verteld. Wetenswaardig voor knappe koppen op de middelbare soholen, die ook wel iets voor zo'n jaar voe len. Knappe kop moet je wel zijn. El leke (16) heeft het Grotius Lyceum I al achter de rug, Frank (18) eind examen gymnasium B van het St. i Jans College gedaan en Marjan en Marijke (tweelingen 16) het H.B.S.A.-diploma in de zak. In de herfst van verleden jaar zijn de eerste formulieren ingevuld. Vele zijn gevolgd, een uitvoerige le vensbeschrijving moet gegeven wor den en tenslotte volgt een gesprek, waarin de hersentjes flink moeten Wfrken. Wat bijvoorbeeld te antwoorden als je een beurs van Amerika hoopt te krijgen op de vraag: „En als je nu eens deze beurs krijgt en dan jok een beurs door Rusland aange boden krijgt?" Gauw roepen: ..Toch naar Ameri ka gaan?" ui Of: „Weet ik niet?" Een van de Amerikagangers ant woordde: „Eerst eens goed naden ken, dan met mijn ouders praten en misschien koos ik wel' Rusland, want in Amerika kan ik altijd ko men en in Rusland hoogst waarschijnlijk maar één keer". Overigens de studenten, die het Amerikaanse schooljaar krijgen verplichten zich: a) om na dat jaar huiswaarts te keren; b) om in ieder Knappe koppen geval niet binnen de twee jaar daar na terug te keren in de States. Daar zit achter dat men eventuele jonge liefdes de tijd wil geven zichzelf te bewijzen of het menens is of niet. Iedere beurs is door particulieren bijeengebracht. Ergens in een plaats vormt zich een comité, dat een school tracht te vinden, waar men de buitenlandse leerling (ze komen uit zestig landen) accepteert, gastge zinnen uitzoekt en een achthonderd dollars inzamelt om de kosten (van de reis, schoolgeld e.d.)1 te dekken. De ouders van de student leveren een bijdrage van ongeveer 2.000.- waarin dan het zakgeld voor dat jaar begrepen is. Dat zakgeld is zestien dollar per maand en vooral niet meer, want het is niet de be doeling dat de jongelui daarginds de gebraden haan uithangen. Het is wel de bedoeling, dat ze hard wer ken op school en zich bij de keuze vakken niet bepalen tot de gemak kelijkste. Er zijn enige strenge verboden. Geen van de jongelui mag achter het stuur van een auto gaan zitten, ze mogeij niet liften, niet op eigen gelegenheid reizen zonder speciale toestemming. Maar wel krijgen ze aan het eind van het jaar een bustrip van drie weken door heel Amerika aangebo den. Ieder komt in een andère plaats. Frans Kok bijvoorbeeld gaat naar Michigan. Hij is van plan na dat jaar wiskunde te gaan studeren. El leke komt in de buurt van Los An geles, Marijke vondt haar familie in Delaware en Marjan bij San Fran cisco. Er is een drukke correspon dentie tussen de Amerikaanse ge zinsleden en de Hollandse jeugd mét hun ouders op gang gekomen. Druk hebben de jongelui het ook met het voorbereiden van speeches en het verzamelen van documentatie materiaal, want ze zullen na kerst mis beginnen met een reeks lezingen over ons land daarginds.... Wie er nog meer details over wil weten kan in Nederland alle inlich tingen krijgen bij de American Field Service, Keizersgracht 722, Amsterdam. EINHOVEN Onder voort durend gelui van de klok werden gisteren de 21 doodkisten in de aula van de algemene begraaf plaats Oude Toren binnengedra gen. Na deze sombere plechtig heid begon de identificatie der slachtoffers, telkens door twee familieleden in het bijzijn van de politie. De talrijke familieleden hadden de aankomst van de rouwstoet afge wacht in de aula waar zij onder de hoede van de Eindhovense kolonne van het Rode Kruis waren genomen. De rouwstoet, die om kwart voor twaalf uit Dinant vertrokken was, passeerde kwart voor drie de grens. Ondanks de urenlange vertraging stonden van de grens tot aan de rand van Eindhoven duizenden mensen piëteitvol te wachten. Van diverse woningen hing de vlag halfstok. Bij het passeren van de rouwstoet kon den velen hun tranen niet bedwin gen. Anderen zegen neer op de knieën voor een gebed. Door binnenstad De stoet nam de weg door de Eind hovense binnenstad. Aan de algeme ne begraafplaats had zich een dui zendkoppige menigte verzameld. Om half vier reed de eerste wagen voor de aula. De doodkisten waren gedekt met grote kransen van de provincie Namen, van de stad Dinant, van de Nederlandse ambassade, van het Bel gische Rode Kruis, het generaal-com- missariaat voor toerisme in België, van het Belgische ministerie voor openbare gezondheid en voor het ge zin. Prins Bernhard verzocht burge meester Witte van Eindhoven in een telegram zijn gevoelens van medele ven over te brengen aan de na bestaanden van de slachtoffers. Ook premier De Jong verzond namens de regering een boodschap met dezelfde strekking. W A-verzekerd Het Eindhovense vakantiecomité, dat de reis had georganiseerd, deelde op een persconferentie mee, dat de autobusonderneming Quo Vadis te Eindhoven WA is verzekerd bij de Engelse verzekeringsmaatschappij General Accident. Een inspecteur van deze maatschappij verzekerde dat de verplichtingen ten aanzien van de MADRID Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, zal naaT alle waarschijnlijkheid volgende week dinsdag ide 31-jarlge prins Juan Carlos de Bourbon als zijn opvolger aanwijzen, aldus is gisteren in goed- ingelichte kringen in Madrid verno men. Franco zal dit doen in een bijeen komst van de Cortes, het 564 leden tellende Spaanse parlement. Krachtens de Spaanse grondwet heeft generaal Franco het recht „op ieder tijdstip" aan de Corstes zijn opvolger voor te stellen. Franco wordt in december 77 a jaar. Er is reeds lange tijd druk op hem uitge oefend een opvolger aan te wijzen voordat hij komt te overlijden. Naar wordt verwacht zal Franco echter, na een opvolger te hebben aangewezen, aan de macht blijven. Volgens de grondwet krijgt Franco's opvolger de titel van koning of re gent. Orthodoxe monarchisten beschou wen de 55-jarige don Juan de Bour bon. graaf van Barcelona, als pre tendent voor de Spaanse troon. Deze woont in ballingschap in Portugal. Zijn zoon. prins Juan Carlos, die ge- slachtoffers zo ruim mogelijk zullen worden nagekomen. Omtrent de oorzaak van het onge luk is nog niets naders bekend. De chauffeur reed met een oude bus, die echter goedgekeurd was. Hij was vijf weken bij de autobusonderneming in dienst. Vragen Het Tweede-Kamerlid C. F. van der Peijl (ch) heeft minister Bakker van verkeer en waterstaat gevraagd een diepgaand onderzoek te laten instellen naar de oorzaken van de busramp. Hij informeert of het juist is dat het ongeluk een gevolg is van weige rende remmen, en of de bus, op grond van de wet autovervoer perso nen, kort geleden nog van rijkswege aan een intensief onderzoek is onder worpen. LONDEN Een Londense recht bank heeft gisteren Lord Snowdon, echtgenoot van prinses Margaret zuster van koningin Elizabeth ver oordeeld tot een boete van 34 gulden. Lord Snowdon had in een straat in West-Londen met zijn auto de wa gen van de maatschappelijk werker Gordon Bennett klem gezet. Een ad vocaat deelde namens Lord Snowdon die zelf niet was verschenen, mede, dat deze zich schuldig achtte aan het verkeerde parkeren. Volgens Bennett had de politie getracht hem over te halen de aanklacht in te trekken. LONDEN West-Duitsland en Engeland zijn het in principe eens geworden over betaling van de kos ten van de in de bondsrepubliek gele gerde Engelse troepen. In de ko mende dagen zal nader over de bij zonderheden van gedachten worden gewisseld. een „pasklaar" polyester „doosje", sierlijk-efficient van vormgeving, in de bekende postrode kleur. Er zijn 875 stuks van deze bussen besteld, een succesje voor een metaalwaren- fabriek in West-Duitsland, die de Didtse Bundespost reeds van duizen den exemplaren voorzag. Ze komen in vele kleinere plaatsen, over het gehele land verspreid, soms naast be staande bussen in de postkantoren. huwd is met de Griekse prinses So- De nieuwe PTT-aanwinst is 49 cm phia, is echter sinds lang Franco's i hoog, 25 cm diep en 52 cm breed kandidaat. I capaciteit 60 cm3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7