IJSLANDoefenterrein voor de maanreisigers Wellicht nog deze eeuw mens op planeet Mars longeren Nat. Ballet in première Iris Smitt oRuimte-polis jyoor de drie astronauten symfonisch werk in klassieke dansstijl Opiumschuivers gepakt in Breda Prof. dr. ir. J. Coops overleden Zeeman krijgt vier maanden voor vechten aan boord Anderhalf jaar geëist tegen hoofdredacteur Honduras wil bestand De maan wordt duur betaald waar komt het mannetjel op de maan?| [ky^niet |in de lucht! f5,25 DONDERDAG 17 JULI 1969 DOOR J. H. KRUIZINGA REYKJAVIK, maandag Wie per vliegtuig IJsland nadert krjjgt bij de landing het gevoel op de maan te arriveren. Dat idee verdwijnt zodra Reykjavik in het zicht komt: een stad met moderne huizen, brede autowegen en een hoge betonnen kerk in aanbouw. Wie echter het binnenland intrekt en een tocht over dit fascinerende eiland, vol vul kanen en kraters, gletsjers en geijsers maakt, denkt onwillekeurig waar aan de re cente maanfoto's terug. Het was dan ook niet vreemd, dat in 1965 en 1967 een aantal Amerikaanse astronau ten naar IJsland kwam. om zich op de toekomstige maanlanding voor te bereiden. Voor dit doel kozen zij een plek aan de voet van de Askja, de vulkaan aan de rand van de grootste gletsjer van Europa: de Vatnajökull (8000 vierkante kilometer). Deze vulkaan werkte voor het laatst in 1961 en de toen veroorzaakte lavastroom vormde een ideaal oord voor de Amerikaanse maanreizigers. De krater van deze vul kaan is identiek aan die waarbij de huidige stronauten hopen te landen. Hoewel zij in Noord-Amerika (o.a. in Origon. Orizona en New Mexico) reeds be paalde onderzoekingen hadden gedaan, vonden zü op IJsland het meest ideale maanoppervlak. in andere landen met vulkanische uitbarstingen wordt de lava door de hogere tem- ïperaturen direct overwoekerd door bepaalde planten- en mossoorten. Maar op de hoog gelegen kratervelden op IJsland komt bijna geen begroeiing voor. Hoewel er hier en indaar een bepaalde mossoort gedijt, blijft, de lava eeuwenlang bijna geheel onbegroeid. De eerste groep astronauten vertrokken per vliegtuig van Reykjavik naar een vlieg veld dicht bij de Askja aangelegd. Zij werden vergezeld door journalisten en foto grafen. De laatsten vonden het alleen erg jaVnmer, dat de austronauten hun ruimtepakken hadden thuisgelaten. Ze zagen er als „gewone" mensen uit en waren bijna niet van de mee gekomen IJslanders te onderscheiden. Begeleid door IJslandse gidsen on derzochten de Amerikanen de om geving, vooral bij de krater en de hellingen van de Askja. Zij verzamelden lava en vulkani sche as dat voor onderzoek naar Amerika werd gezonden. elc ATHENE Gisteren heeft een Griekse verzekeringsmaatschappij de eerste ruimte-polis afgesloten op de evens van de bemanning van de Apollo-11. De drie astronauten zijn elk verze- itri kerd voor een bedrag van 10.000 dol lar bij de Aspis-Pronoia verzekerings- atschappij, die als een symbolisch ;eschenk de premies zelf heeft be taald. De „Astropolis" dekt, volgens de ojiresident van de maatschappij, igressie van buitenaardse of mense- ijke wezens in de ruimte, zelfmoord j >f poging daartoe, oorlog van welke Aard ook, gevoerd op aarde of in de uimte. Ie Amerikaanse astronauten oefen- len op het maanlandschapvan IJsland. Dr. Gudmunder Sigvaldson, de beste geoloog van IJsland, vertelde mij dat zijn gasten verrukt waren over het landschap en dat zij nu een nog betere voorstelling van het maan oppervlak hadden gekregen. Dr .Alfred Chidester, een Ameri kaanse geoloog was al even enthou siast en zei: „We hadden IJsland veel eerder moeten bezoeken, dan waren we nu al op de maan geweest!" Ook in de zomer van 1967 arri veerde een groep van 25 man (waar onder 18 astronauten)), onder leiding van Neil Armstrong. Hij vloog in 1966 met de Gemini 8 enkele malen om de aarde, als voorbereiding voor de maanvluchten. Deze groep bleef langer dan die in 1965 op IJsland. Zij waren vergezeld van enkele maanspecialisten, bij wie het njet idei ROTTERDAM Ouverture van is Smitt op de Symfonie no. 4 K19 in Mozart, een première voor Nc- irland. woensdagavond in het open- chttheater Dijkzigt gebracht door jongerengroep van Het Nationale jallet. ;Die jongerengroep, die niet eens zo g geleden voor het eerst in het nbaar optrad, heeft haar bestaans- cht verzekerd. Zij is een ensemble in jongere leden van Het Nationale allet, die klaar staan om straks lenvallende plaatsen in te nemen, eze groep kan op allerlei plaatsen >treden waar het grote ensemble an Het Nationale Ballet niet kan omen en novendien biedt zij moge- jkheden aan jonge choreografen om aarmee hun werken te brengen. Iris Smitt. reeds enige jaren be- ïnd als danseres van Het Nationale allet. heeft nu met deze jongeren- roep haar Ouverture uitgebracht. Ouverture is zoals de begeleidende uziek doet verwachten, een symfo- isch muziekballet, geheel in lassiek- academische stijl Betrekke- jk weinig gecompliceerd, aantrekke- jk voor de toeschouwers en geen uitensporige eisen stellend aan de ansers. al heeft Iris Smitt met deze ouziek het zichzelf zowel als de dan- eis ook niet gemakkelijk gemaakt. Ouverture eist goede afwerking. I discipline en zorgvuldigheid en het is daarom een heel goed ballet voor de jongerengroep, die terdege de puntjes j op de i moe' zetten om het boeiend I voor het publiek te brengen. Iris Smitt heeft niet alleen de cho- reografie maar ook de costumering van haar ballet verzorgd. Klassieke tutu's in t^re tinten groen, eenvou dig, getuigend var goede smaak en heel goed tegen de donkergroene bos- achtergrond van het openluchttheater uitkomend. HANS W. LEDEBOER BREDA De Bredase recherche j heeft gisteren vier jonge mannen en een meisje gearresteerd op ver den- I king van gebruik en vermoedelijk ook verhandelen van opium en has- jiesj. De arrestaties werden verricht bij invallen in een tweetal pensions in Breda. Men vond een balletje opium, drie ons hasjiesj, enkele le- j pels met opiumaanslag en een injec tiespuit. Later op de dag werden nog vijf jongens en een meisje gearresteerd. I I Zij kwamen op beide adressen om j verdovende middelen in te kopen. De j rechercheurs, die daar de hele dag op post hadden gezeten, behoefden de klanten slechts in te rekenen. De leeftijden van alle gearresteer den liggen tussen de 16 en de 27 jaar. i i ging om afstand- en snelheidsbereke ning, maar om de aard van het IJs landse vulkaanlandschap. Zij kregen „hoog" bezoek: de mi nister-president van IJsland, dr. As- geirsson en de Amerikaanse ambas sadeur deelden een nacht de tent met de astronauten. Deze reden na hun werk op ponny's, speelden een voet balwedstrijd op de maan (zoals Arm strong het uitdrukte) en zij oefenden zich in zweefvliegen, wat voor som migen van het gezelschap een open baring betekende. Zij schepten ieder 60 pond aarde op en overtuigden er zich van dat ze de juiste grondsoort meenamen. Dat zal immers op de maan ook gebeuren. Het is niet waarschijnlijk, dal de astronauten nogmaals een onderzoek op IJsland zullen instellen. Want het echte maanlandschap hoopt men nu te bereiken. Mocht dit gelukken, dan zullen de eerste maanmannen onge twijfeld terugdenken aan hun ver blijf op IJsland. Het gevolg van hun onderzoek op dit eiland in de Atlantische oceaan was de aanleg van een eenbaans- weg dwars over dit vulkanische landschap. Wij hebben daar een dankbaar ge bruik van gemaakt; we vertoefden op dezelfde hoogvlakte waar eens Armstrong en zijn collega's zich op de maan waanden. Het was er ijzig koud en de wind blies over dit verlaten gebied. Toch was net de moeite waard om het Armstrong na (e kun- n enzeggen: „Het is precies de maan hier.'" Jammer genoeg kunnen de IJslanders, die sinds I960 tele visie hebben, de lan ding op de maan niet zien. Want in de maand juli zijn er op IJsland geen uitzen dingen Het per soneel is dan met vakantie! Misschien naar Nederland, waar ze wel de maan landing kunnen aanschouwen,'1 een gebeurtenis waar hun landgenoten een steentje (van lava) toe hebben bijgedragen. ZEIST Vorige week vrijdag is op 75-jarige leeftijd overleden prof. dr. ir. Jan Coops, emeritus-hoogleraar in de scheikunde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Zijn begrafenis heeft inmiddels in stilte plaats gehad. Prof. Coops verwierf internationale bekendheid door zijn (zeer nauwkeu rige onderzoekingen ip het gebied van de thermo-chemie en de organische i scheikunde, die bovendien resulteer den in vele praktische toepassingen, waarop octrooi werd verleend. Prof. Coops werd in 1929 de eerste hoogleraar in de (toen nieuwe facul teit der wis- en natuurkunde aan de VU. Reeds in 1930 stichtte hij (met zeer krappe geldmiddelen) in de De Lairessestraat een laboratorium, dat vele jaren het modernste van Neder land was. Tijdens de Tweede Wereldoorlog nam prof. Coops deel aan het verzet tegen de Duitse bezetting. Dit bracht hem ruim anderhalf jaar in gevan genschap. Nixou; geen toezicht op lonen en prijzen WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteravond meegedeeld dat pre sident Nixon onder de huidige om standigheden niet van plan Is toe zicht op lonen en prijzen in te stellen om aan de inflatie in de VS het hoofd te bieden. De verklaring is waarschijnlijk be doeld als tegenwicht voor de opmer king van minister van financiën Da vid Kennedy, dat mogelijk toezicht zou moeten worden overwogen als het congres niet akkoord zou gaan met de verlenging van de toeslag op de inkomstenbelasting en de inflatie daardoor zou voortduren. IJsland heeft een oppervlakte van ruim honderdduizend vierkante kilo meter (drie keer zo groot als Neder land) en telt 190.000 inwoners. Reyk javik, de hoofdstad, heeft 77.000 in woners. IJsland is, hoewel het geen leger en geen vloot heeft, toch lid van de NAVO. ROTTERDAM Wegens zware mishandeling heeft de rechtbank dinsdagmiddag de 38-jarige Portu gese matroos Francisco R. veroor deeld tot vier maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest (an derhalve maand). De Portugees sloeg op 27 april van dit jaar aan boord van het in de Noorse haven Sauda liggende Neder landse m.s. Waardrecht een Spaanse collega met een zwaar stuk mangaan- erts tegen de grond. De Spaanse ma troos liep zware verwondingen op en moest geruime tijd in een Noors zie kenhuis behandeld worden. De vecht partij was 'voortgekomen uit eeri al lang slepend conflict tussen de Span jaard en de Portugees, waarbij het slachtoffer zich diverse malen laat dunkend en discriminerend over de Portugees had uitgelaten. Tijdens de behandeling van de zaak. veertien dagen geleden, wist Francisco R. zich niets meer van het gebeurde te her inneren. „Als getuigen zeggen dat ik geslagen heb dan zal het wel waar zijn", zo zei hij. Onlusten in Willemstad WILLEMSTAD Tegen de hoofd redacteur van het Antilliaanse week blad Vito, Stanley Brown, is ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist wegens zijn aan deel in de grootscheepse stakingsac tie op 30 mei. die uitliep op onlusten en grote vernielingen in Willemstad. Hij wordt beschuldigd in zijn blad te hebben gezinspeeld op het ver wekken van oproer en brandstichting, terwijl hem voorts opruiing tegen het openbaar gezag en bedreiging ten laste werd gelegd. Browns advocaat, mr. Luidens, be pleitte vrijspraak voor zijn cliënt. De rechter doet over twee weken uit spraak. Brown staat op de kandidatenlijst van de Nieuwe Antilliaanse partij „Arbeidersfront en bevrijding 30 mei 1969" voor de vervroegde verkiezin gen van 5 september a.s. Lijstaan voerder is de vakbondsleider Wilson Godett, die bij de onlusten gewond raakte. De partij wil afschaffing van het Koninkrijksstatuut en algehele onafhankelijkheid. In zijn krant had Stanley Brown geregeld de vraag gesteld: Waar wordt de eerste brand aangestoken. Geen belastingverlaging niet-commerciële films DEN HAAG De regering is niet van plan de vermakelijkheidsbelas ting op filmvoorstellingen van niet- commerciële filmorganisaties te ver lagen. Minister Beernink van binnen landse zaken deelt dit mee op vragen van het Tweede-Kamerlid Kieit (ar). Deze had het een schrijnende tegen- ling genoemd dat de leden van de commerciële bioscoopbond driekwart van de over 1969 te betalen verma kelijkheidsbelasting zal worden terug betaald. De minister wijst erop dat een aan tal gemeentelijke verordeningen tot heffing van vermakelijkheidsbelasting een lager percentage kent voor films met een cultureel karakter. Daarnaast ontvangen niet-commerciële filmorga nisaties vaak subsidie. WASHINGTON El Salvador heeft laten weten dat men akkoord gaat met een staakt-het-vuren in de oor log met Honducas, op voorwaarde dat de veiligheid van de Salvadoriaanse burgers in Honduras wordt gewaar borgd. Honduras heeft al eerder in gestemd met een bestand, waartoe de raad van de organisatie van Ameri kaanse staten de twee landen had aangespoord. Intussen blijven de berichten van het strijdtoneel, tegenstrijdig. De troepen van El Salvador dringen steeds dieper Honduras binnen. 'Tanks en legei'r eenheden rukken op het ogenblik naar Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras en volgens onbevestigde berichten wordt rondom de stad Na- caome (170 km van de hoofdstad) he vig gevochten. Deze stad zou thans in handen zijn van El Salvador, maar Hondurese autoriteiten hebben dit pertinent ontkend. De grensstad Nueva Octoepeque zou eveneens door de Salvadoreense troepen zijn veroverd. In de Hondurese hoofdstad heeft de regering een beroep gedaan op de burgerbevolking zich gereed te hou den voor de komende strijd. „Beslis sende uren naderen voor de toekomst van ons land", aldus het rege ringscommuniqué. Beide strijdende partijen hebben de Veiligheidsraad van de VN inmid dels in kennis gesteld van het gewa pend conflict. Ze hebben echter niet om een bijeenkomst van de raad ge vraagd. Secretaris-generaal Thant heeft op beide landen een beroep ge daan hun geschillen langs vreedzame weg te regelen. De minister van buitenlandse zaken van Honduras. Carias Castillo, heeft tegenover een Mexicaans persbureau verklaard dat aan Hon durese zijde reeds meer dan 1000 personen in de oorlog met El Salva dor zijn omgekomen. Het weer in Enropa Nog een kwestie van minuten: de drie Apollonisten, van voor naar achter Neil Armstrong, Mike Collins en Ed Aldrin, op weg naar de Saturnus- raket. Drie pioniers in de voorhoede van de trek naar de kosmos. weer max.L gist. n.sl. Amsterdam h.bew. 30 0 Brussel geh.bew. 31 0 Frankfon l.bew. 31 0 Genève onbew. 30 0 Innsbruck onbew. 29 0 Kopenhagen h.bew. 22 0 Locarnc onbew. 27 0 Londen h.bew. 32 0 Luxemburg l.bew. 30 0 Maand onbew. 36 0 Maiorca onbew. 31. 0 Müncben onbew. 28 0 Nici- onbew. 26 0 Parijs geh.bew. 30 0 Rom» onbew. 27 0 Wenen 26 0 Zürlch onbew. 30 0 Negerleider ds. Ralph Albernathy, ook uitgenodigd de Apollolancering bij te wonen, maakte van deze gelegenheid gebruik tegen de hem al te buiten sporige uilgaven voor de ruimtevaartprogramma's te demonstreren met een bord: het kost 12 dollar per dag om een astronaut te voeden, we zouden voor acht een hongerend kind kunnen voeden. Achter hem Hosea Williams. Overi gens was ds. Albernathy vol lof over de maanreis. WASHINGTON De Ameri kaanse vice-president Spiro Ag- new heeft gepleit voor samen werking met de Sow jetunie en andere landen bij de verkenning- van de ruimte. Volgens hem zou dan nog deze eeuw een mens op de planeet Mars kunnen worden gebracht. De vice-president zei dit gisteren tijdens een persconferentiei op Kaap Kennedy, waar hij samen met oud president Johnson de lancering van de Apollo-11 had bijgewoond. Presi- f dent Nixon volgde het verloop van de vlucht via de televisie in het Witte j Huis De president heeft bekendgemaakt I dat hij zondag als het ruimtevaartuig zich gereed maakt voor de landing op de maan in het Witte Huis een bij zondere godsdienstoefening zal hou den die ook door de astronaut Frank Borman zal worden bijgewoond. Intussen hebben de protestantse en SCHEMA VAM DE APOLLO (Cc :ab-.c:s3.55m*- r~ b" 2~ - -y-:-) koop een Falk maankaart! enkele andere kerken die aangesloten zijn by de Amerikaanse raad van kerken hun gelovigen opgeroepen te bidden voor het welslagen van de maanreis en de behouden terugkeer van de astronauten. Conversatie In tegenstelling tot de amusante opmerkingen van hun voorgangers onderhielden de astronauten slechts een zakelijke, technische conversa tie met de vluchtleiding in Houston. Woordvoerders in Houston waren even zakelijk. Hoewel alles tot nu toe uitstekend verlopen is, hebben de volgende stadia van de vlucht hun eigen risico's en gevaren, waar schuwde Rocco Petrone. da NASA- functionaris, onder wie de lancering ressorteert. De derde trap van de Saturnus- raket, die de Apollo heeft afgestoten om uit de baan om de aarde in de juiste koers naar de maan te komen, zal in een baan om de zon gaan cir kelen. De cabine heeft nu neus aan neus vastgemaakt aan de maansloep. Alle manoeuvres zijn zonder haperen verlopen, zodat het complete maan- schip nu koers heeft gezet naar de maan. Brandstof In de loop van vandaag gingen Armstrong en Aldrin de maansloep binnen om de apparatuur te contro leren. Collins meldde dat de koppe ling goed was verlopen, maar dat hij wat meer brandstof had verbruikt dan tijdens de repetities op aarde. I De extra brandstof moest worden I gebruikt om de maansloep en de ca- I bine, die in plaats van de verwachte l 20 meter 30 meter uit elkaar waren gedreven, weer bij elkaar te bren gen. Na de koppeling werd de tun nel tussen beide vaartuigen onder druk gezet om er zeker van te zijn dat de verbinding in orde was. De astronauten haalden vervolgens het luik tussen de capsule en de tunnel weg om te controleren of beide vaar tuigen goed aan elkaar waren vast- gegrcndeld. Het eerste niet-technische com mentaar van de Apollo-astronauten kwam een half uur na de lancering door de luidsprekers. Een van hen merkte toen op: „Een mooie dag slechts een paar onweersbuien daar beneden, dat is alles." Het drietal is kennelijk veel kal mer dan bij vorige reizen in de ruim te. De hartslag van Armstrong was tijdens de lanceringsperiode 110,, die van Collins 99 en van Aldrin 88. ver geleken met resp. 146. 125 en 110 bij hun eerste reizen met de Gemini. Gebleken is dat naar schatting 52 miljoen mensen in de hele wereld de start van de Apollo op de tv hebben gezien. Verwacht wordt dat één op de vier aardbewoners één of meer repor tages van de acht dagen durende maanreis zal zien, dat is meer dan voor elke andere gebeurtenis in de geschiedenis, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse omroep- maatschappij ABC. die de Apot- lo-programma's in het buitenland distribueert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5