NATIONALE FEESTDAG IN VS Commentaar Verkeerd been geamputeerd in Record gisteren de Vierdaagse: 756 uitvallers Amerikanen maandag vrijaf Rust voor ruimtetrio Eisen rijscholen strenger NIXON: „NIEUW HOOGTEPUNT Moord in inrichting Het Kwartet Ruimtevaarders slapen eerder (RltA) liiïi* uicxis )vervallers kregen lege kluis mee IJmuiden bomvrij! Los va ii de aarde! WANDELEN IN TROPISCHE WARMTE UITVERKOOP KOELKASTEN IGNIS 140 Itr. 15 9,- Radio Plein 16 bokkepootjes JAMIN Kleuter uit zee gered DIPLOMA NODIG VOOR ERKENNING Nieuwe Leidse Courant Donderdag 17 juli 1969-51 ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10- Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Kraamkamer WASHINGTON President Nixon heeft maandag 21 juli. de dag waarop de rerste mensen voet op de maan hopen te zetten, tol nationale feestdag verklaard. Zo- teel mogelijk mensen zullen dan in staat zijn deze bijzondere gebeurtenis van nabij via de televisie te volgen, aldus de Amerikaanse president. In de woestijn van het leven is de liefde oase of fata mor gana. SIRIUS „Ze ziet er aardig uil, maai- zou ze kunnen voetballen?" DE BILT Een depressiege- bied bij IJsland verplaatst zich naar het noordoosten terwijl een nieuw hogedruksysteem op de Oceaan zich van het zeegebied ten noorden van de Azoren in de richting van West-Europa uit breidt. Als gevolg hiervan dringt be langrijk koelere lucht, welke gis teren reeds West-Frankrijk en Engeland bereikte, verder naar het oosten op. Boven West-Euro pa was het gisteren zeer warm, er kwamen op enkele plaatsen max. temperaturen voor van 30 a 32 graden. Daarbij ontstond aan het eind van de middag in België een on- weersgebied, dat zich in de avond en nacht over het zuidoosten van ons land naar Duitsland ver plaatste. Het eerder genoemde hogedruk- gebied zal zich verder over West- Europa uitbreiden, waardoor er meer opklaringen zullen voorko men. Regen wordt niet verwacht. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min. temp.: omstreeks normaal Max. temp.: van ongeveer nor aal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Barometerstand: heden 10 uur •$176.3 cm (1016 millibaar), stijgend. Strandweer Morgen zonnig en droog bij een matige zeewind. Tempera tuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: via zuid-Enge- land nadert een nieuw hogedruk- gebied. Hierdoor opnieuw fraai strandweer met enige stijging van temperatuur. Zon en maan 18 juli zon op 4.42, onder 20.51; maan op 8 29. onder 22.31; 22 juli EK- lEN HAAG Twee in zwarte regen- isen gestoken en niet nylonkousen naskerde jonge mannen hebben gis- middag tegen half drie een overval ileegd op het kantoor van „Service ping Office" aan de Lange Polen. )p het moment van de overval ren twee personeelsleden aanwe- de 40-jarige mevrouw G. van K.- G. en de 55-jarige mevrouw P. W. S„ die door de mannen met een tool (of een daarop gelijkend inverpwerden bedreigd, lij eisten geld, waarop mevrouw hen een klein bankkluisje over- ndigde. dat leeg was. Toen de nnen het kistje hadden aangeno- i begonnen de dames te roepen: ild terug, geef het geld terug", arop de overvallers, die een bange ruk maakten, zich haastig uit de eten maakten. i der dames belde toen de po- die er evenwel niet in is ge- agd een spoor van de daders te iden. Wel heeft de politie een ver leden in welke richting verder ge- ïht moet worden. Het besluit werd bekendgemaakt enkele uren na dat de Apollo-11 met aan boord de ruimtevaarders Armstrong, Aldrin en Collins de maanreis was be gonnen. De tocht van het ruimtevaartuig verloopt geheel volgens het programma. De astronauten mochten zelfs twee uur eerder gaan slapen dan ooorspronkelijk was vastgesteld. In zijn verklaring zei de Ameri- j kaanse president nog dat „het mo- "i ment waarop de mens voor de eerste maal voet op een andere planeet dan de aarde zet, de eeuwen door zal worden beschouwd als een hoogte- i punt van het menselijk avontuur, als een tijdstip van grote betekenis voor j de komende generaties". Vandaag hebben de astronauten niet veel meer behoeven te doen dan I uitrusten. Er moest wat navigatie- werk worden verricht en omstreeks kwart over vyf zou een tweede koers correctie worden uitgevoerd. Vanmor gen vroeg stelden ztf het rotatiesys- j teem in werking waardoor het ruim teschip langzaam om zyn as ging draaien. Er deed zich nog een kleine man kement voor in het zuurstofsysteem, maar dat was niet ernstig. Volgens technici was het waarschijnlijk te wijten aan een haperend regelinstru- ment of een gedeeltelijk verstopt ven tiel. De astronauten zijn er ook in ge slaagd beelden in kleur van de aarde naar het ontvangstation In Califor- nië te zenden. Door antenncmoeityk- heden op aarde was een eerdere po ging mislukt. Amstrong verzorgde het commen taar bij de televisieuitzending. En Aldrin riep uit: „Kunnen jullie de aarde niet een klein beetje draaien zodat we wat meer continenten in beeld krijgen?" De Amerikaanse te levisie zond de beelden later uit. (Meer nieuws over de vlucht van Apollo elders in deze krant) De man maakt zich los van zijn wereld, op weg naar de maan. een duizelingwek kende daad, maar toch nog een eerste etappe in de verovering van- de ruimte. Dit is het moment van de lancering van de Saturnus-5, die de Apollo-11 in een baan om de aarde brengt. In Gouda GOUDA De directie van het Van Iterson ziekenhuis wenst geen enkele mededeling te doen naar aanleiding van hardnekkige geruchten over een foutieve medische Ingreep, waarbij van een vrouw van middelbare leeftijd het verkeerde been zou zün geamputeerd. De vorige week zaterdag uitgevoerde operatie was noodzakelijk, omdat een been van de vrouw door fistel was aan getast. Onder fistel verstaat men een buisvormige abnormale opening, waar door zich etter en andere afscheidingen ontlasten. De chirurg heeft de fatale vergissing vermoedelijk gemaakt doordat het an dere been van de vrouw plekken ver toonde. die min of meer met de won den op het zieke been overeenkwamen. De vrouw, wier naam niet is vrij gegeven, staat al jaren onder specialis tische behandeling. In een ziekenhuis buiten Gouda is zij al eens voor hernia geopereerd. Deze ingreep heeft een ge- •deeltelijke verlamming tot gevolg ge had. DELFT In een plotselinge vlaag van agressiviteit heeft de 22-jarige J. van der D. uit Den Haag, verpleeg de in de Dcll'tse psychiatrische in richting het Sint Joris-gasthuis, van nacht zijn 37-jarige medepatiënt Fran- ciscus Boomkens uit Delft door wur ging om het leven gebracht. De Hagenaar pleegde zijn daad op de slaapzaal. Een motief is niet be kend. De twee patiënten konden over het algemeen goed met elkaar op schieten. Een verpleger van de inrichting öntdekte de moord. De verdachte is overgebracht naar het bureau van politie. Vanochtend heeft dr. Zelden- rust sectie verricht. AMSTERDAM De redacteuren van het links-georiënteerde weekblad De Groene Amsterdammer zijn het eens met het ontslag, dat de directie per 1 oktober a.s. verleend heeft aan de hoofdredacteur Han Lammers. J7LKE keer doet de mens een stap verder in de ruimte. En hoe verder hij komt, des te meer beseft hij de oneindigheid en tijdloosheid van het heelal en de betrekkelijkheid van de nieuwe ontdekkingen. Want meer dan ontdekken, het ont hullen van wat in de schepping neergelegd, maar nog bedekt was. doet de mens niet. Alleen naar men selijke maatstaven maakt hij op zijn ontdekkingsreizen enorme vorderin gen. Volgens de berekeningen moet de landing van de mens op de maan en terugkeer naar de aarde mogelijk zjjn. In de komende dagen zal blij ken. of de geleerden ook bij deze nieuwe stap het gelijk aan hun kant hebben. Intussen gaat ons meeleven vooral uit naar de drie mensen, die in de Apollo 11 naar de maan snellen mannen, wier leven afhangt van het goed functioneren van technische apparatuur op vele kritieke ogen blikken. Het is om met oud-president Johnson te spreken alsof je in de kraamkamer staat waar je eerste baby wordt geboren. Men moet zich op het ergste voorbereiden, maar men hoopt bet beste. En stellig niet zonder grond. jVA DE tweede koerscorrectie L die vanmiddag om 16 minu ten over vijf (Ned. tijd) werd uit gevoerd. begon voor liet Ameri kaanse ruimtetrio een vrij rusti ge periode. Het belangrijkste programmapunt in het komende etmaal is de rustperiode die van nacht om twee minuten over half drie begint. Dit is een halt uur later dan afgelopen nacht, toen de astronauten voor het eerst in hun capsule sliepen. De rust in de Apollo-cabine is overigens stilte voor de storm, want morgenavond begint het ruimteavontuur pas echt wan neer Aldrin en Armstrong voor een eerste inspectie hun intrek nemen in het maanlandingsvoer tuig. In het programma van mor gen wordt dit nader aangekon digd. De Operatie is gelukt. De ..evacuatie" van het IJmuidense stadsdeel, uit voorzorg voor de mogelijke gevolgen van de demontagekan ongedaan worden gemaakt. Maar daarvoor zijn ook twee uur lang twee mijndeskun- digen in het hete duinzand onder de brandende zon bezig geweest met het verwijderen van twee ont stekingen uit een 1100 pond zware bom uit de Tweede Wereldoorlog. Het nu onschadelijke projectiel wordt nu uit zijn schuilplaats" weg gehaald. NIJMEGEN De Nijmeegse Vierdaagse bereikte gisteren een triest record: maar liefst 756 wandelaars werden genoteerd als uitvaller. De oorzaak van deze uittocht laat zich niet moei lijk raden. Voor velen was een tropische temperatuur van der tig tot 32 graden te veel. Ze hin gen de wandelschoenen aan de wilgen en trokken zwetend en puffend naar huis. De Rode-Kruismensen, die de ka ravaan vergezellen, hadden gisteren uiteraard een drukke dag. Auto's re den al en aan om uitvallers op te ha len. Zelfs moesten reserve EHBO-ers worden opgeroepen om de „beblaor- de lopers hulp te bieden. namelijk te lezen dat enkele deelne mende Israëliërs waren opgeleid tot de strijd tegen „Arabisch terrorisme". De perscommissie achtte deze term voldoende om de map niet meer on der auspiciën van de Vierdaagse-or- ganisatie uit te reiken. Dit is in over- I eenstemming met het beleid van de or- ganiserende KNBLO om politiek uit de Vierdaagse te weren. Voor vervolg zie pag. 9j Het stoffelijk overschot van de 11-jarige E. Heutz uit Beek is giste- ren gevonden in het natuurbad te Heelderpeel. De jongen was sinds j dinsdag jl. in deHeeldgrpeel vermist, i Hij blijkt te zijn verdronken. I Dubbeldeurs koelkasten in fa- brieksnieuwe verpakking met 30 korting. 5 Meiplein 1 cn 16 Teylingerlaan 9 Tel. 25100 - 43G31 Sassenheim Leiden Tel. 02532 - G398 vandaag 250 gram van 119 voor 109 niet te geloven voor die prijst DEN HAAG Bij een golfbreker ten noo.rden van de Scheveningse boulevard is gistermiddag het vijfja rig jongetje Christian Buhl uit Dreven in West-Duitsland door twee meisjes van 13 cn 14 jaar uit zee gered. Het jongetje was in diep water te recht gekomen en ging kopje onder. Toen hij weer bovenkwam werd hij opgemerkt door de 14-jarige Joke Kamphuis uit Voorburg en de 13-ja- rige Marie Kuiper uit Den Haag. De meisjes die evenmin als het Duitse iongetje de zwemkunst machtig wa ren wisten het knaapje niettemin te redden. Bij het zwemmen in de Waal bij Nijmeeen is gisteravond de 25-jarige heer P. Peeters uit het dorp Meijel bii Panninea verdronken. De heer Peeters vergiste zich in de kracht van de rivier en werd in de stroom meegesleurd toen hij zich buiten de kribben waagde. De 11-jarige Janna Braaksma is gistermiddag tiidens het baden in het Eeltjemeer onder Rinsumageest ver dronken. Het meisje dat niet kon zwemmen, zakte op een meter of vijf van de kant plotseling weg in een acht meter diep gat waar zand was gezogen. Pamflet In tegenstelling tot eerdere be richten hebben Israëlische militairen pamfletten uitgereikt met anti-Ara bische strekking. Dit werd gistermid dag wel duidelijk op de traditionele persconferentie van bet Israëlische detachement. DEN HAAG Minister Bak ker van verkeer en waterstaat heeft bij de Tweede Kamer een De toedracht was dat de Israëliërs i een mapje met foto's in de perska- j wetsontwerp ingediend vooi d\_ mer van het Vierdaagse-comité had den gedeponeerd Zoals wel meer is gebeurd, zou dit mapje, waarin o.a. bijzonderheden over de Israëlische deelnemende militairen werden ver teld, aan journalisten moeten wqr- den verstrekt. De perscommissie van de Vierdaag se begon maandagmiddag deze map pen uit te delen. Nadat de vierde map was uitgereikt, maakte een journalist de commissie opmerkzaam op een zinsnede, die van propagandistisch- politieke strekking zou zijn. Er was sanering van het rijschoolwezen. Hij heeft een aantal maatrege len aangekondigd die de kwali teit van het rij-onderricht moe ten verbeteren. Een aantal belangrijke punten uil het wetsontwerp zijn: een rijschoolhouder wordt als vakbekwaam aangemerkt als hij het Vamor-diploma bezit, aangevuld met eisen van onderwijskundige aard. Instructeurs die aan deze eisen vol doen krijgen van de minister een be wijs van vakbekwaamheid. bij de erkende rijscholen zullen slechts instructeurs mogen werken die een bewijs van vakbekwaamheid hebben. er worden eisen gesteld voor lesauto's, lesplan, leermiddelen en leslokalen. er komt een aanduiding op lesau to's waaruil erkenning van de rijschool blijkt. Adviescommissie er komt een adviescommissie voor de minister. Deze wordt samengesteld uit vertegenwoordigers van de rijschoolorganisaties. wie zich ten onrechte uitgeeft voor erkende rijschool, is strafbaar. de erkende rijscholen moeten een jaarlijkse bijdrage (waarschijnlijk honderd gulden) gaan betalen in de kosten van de uitvoering van de wet. een verleende erkenning kan wor den ingetrokken als de rijschool niet meer aan de gestelde eisen voldoet. de wet zal et'appegewijs worden uitgevoerd. In de memorie van toelichting stelt de minister voorzieningen in het vooruitzicht waarbij niet eerder on der toezicht mag worden gereden dan nadat de leerling elementaire kennis van het autorijden hééft opgedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1