Nijme Doorzicht!! RAYMOND DELISLE NET EERDER DAN JANSSEN „GROTE LEUGEN" VERDWIJNT Poliogeval in N.-Lekkerland Bill Foulkes wordt trainer Oe Thant pleit voor strijd tegen armoede Nuchtere Eef Dolman Tour in cijfers Janssen boos 0111 't presentje voorde Fransen t DINSDAG 15 Jltll 196» Tsjechen na 22 jaar Schotten, Duitsers, Zwitsers; maar ook Denen, Argentijnen, Britten, Ca nadezen. Amerikanen (gisteravond kwam een aantal Amerikaanse para's uit de lucht vallen), Grieken, Belgen, Iraniërs. Noren, Ieren, Zuid-Afrika nen, Italianen, Indonesiërs en Israe li's. Bij de vlaggenparade, de ceremo nie in het De Goffert-stadion waar mee de Vierdaagse altijd wordt geo pend, gingen 22 vlaggen omhoog. Ook de Tsjechoslowaakse. De drie Tsjechen, die gisteren per trein aan kwamen, vertelden me dat voor het eerst na 22 jaar weer wandelaars uit hun land meedoen. „In 1947 liepen er tien Tsjechen in de Vierdaagse", zegt Ivo Domansky (31). De heer Domansky, uit een stad je in de buurt van Praag, is evenals zijn vrienden Jiri Horsky (45) en Pa vel Berdych (21) lid van een atletiek vereniging. De jongste, Pavel, is hardloper, maar Ivo en Jiri zijn snel wandelaars. „Maar dat mag hier niet, het is nu gewoon toeristisch wandelen", vindt Ivo, die met zijn vrienden overigens wel elke dag 50 kilometer hoopt te lopen. De Tsjechen geven graag hun eerste indruk van Nederland. „Er zijn hier veel vriendelijke, lachende mensen." Psychologie Het parcours heeft er dit jaar wat borden bijgekregen. Wijs geworden door ervaringen van vorig jaar, toen passerende groepen en individuele wandelaars op de smalle dijken an deren in de berm drukten, staan er nu borden „Verboden in te halen", maar ook „Einde inhaalverbod" of in het Duits en Frans „Ende Ueberho- len", „Fin d'interdiction de dépasser". En om de wandelaars moed te ge ven bij de laatste loodjes: „Nog 15 km", „Nog 10 km", of „Nog 5 km". „Dit is een psychologische maatre gel", vertelde gistermiddag de heer F. Rutten, een van de drie leden van de parcoursploeg. De parcoursploeg is de kleinste van de vele „commissies" die gisteren on vermoeibaar bezig waren in De Ver eeniging om ook de 53ste Vierdaagse in de juiste banen te leiden. Slechts ontbeten Administrateur M. Verkerk, „het brein" achter de inschrijfbureaus. I had het natuurlijk drukker dan wie j ook. Gistermorgen was de langste file wandellustigen door de bureaus ver werkt. maar ook 's middags bleef het rennen voor Verkerk. In een van de kortste interviews die ik ooit heb afgenomen, kon hij slechts uitbrengen: „Ik heb vandaag i alleen ontbeten." De heer Verkerk huisde in kamer 5 van concertgebouw De Vereeniging, maar op een school bord stond geschreven: „Kamer 5, directeur José". Naar ande- re kamers werd als volgt verwe zen: „Kamer 1, groepsles viool", „Kamer 2, dwarsfluit ensemble, blokfluit en kwartet". Dit alles onder het opschrift „Mededelin- gen", die kennelijk nog waren uitgegaan van de concertgebouw leiding. Het is moeilijk voor te stellen dat een mededeling als „Kamer 4, solozang, deze kant op", van de marsleiding afkomstig is. Een solopartij is wel het laatste, dat van de Vierdaagse kan worden gezegd. Het lied, dat vandaag weer rondom Nijmegen was te beluisteren, drukt dit voortreffe lijk uit: Een voor allen, allen een! Zwitserse wandelveteraan Samuel Bumanddie als jongen al wandelde, later een ongeluk kreeg en daardoor zijn rechterbeen verloor, maar toch weer begon. Luchon Jan Janssen zei een lelijk woord. Zoiets doet Janssen zelden. Maar nu moest hij zijn teleurstelling even een uitweg geven. Slecht6 drieëntwintig seconden was de Puttenaar in de jacht op Raymond Delisle te kort gekomen om zijn zozeer begeerde etappezege te behalen. Janssen had zich in de slotfase van deze moeilijke, hete rit in het voorportaal van de pyreneeëu geheel moeten geven om eerst een achterstand weg te fietsen en vervolgens achter de franse kampioen aan te gaan. Achter Delisle, die met dc zegen van de hoofdmacht in de klim van de Col de Portet-d'Aspct was vooruitgesneld om Frankrijk op deze Quatorze Juillet een winnaar te bezorgen. De drie Tsjechen: Even rusten (zelfs snelwandelaars hebben dat nodig). Delisle is geen hoogvlieger in het gebergte. In de Alpen zelfs had hij zijn blauw-wit-rode kampioenstrui verwisseld voor het fabrieksmaillot om in de achterhoede onopvallend te kunnen fietsen. Het was teke nend, dat Delisle voor deze rit naar de voet van het hooggebergte zijn kampioenstrui weer uit de mot- tenkast had gehaald. Triomfantelijk droeg hij de nationale kleuren over de toppen van de Aspet, de Mente en de Portillon om tenslotte in Luchon Frankrijks in deze tour ge schokte trots tenminste op deze feestdag weer wat op te fleuren. Het was niet de eerste keer, dat in de tour een opvoering a la comedie Frangaise werd gegeven. Het zal ook wel niet de laatste keer zijn geweest. Jan Janssen had de kans gekregen om de etappe te winnen omdat Merckx noch op de Aspet. noch op de Mente, tekenen van strijdlust had vertoond, maar hij had de mogelijk heid niet kunnen uitbuiten. Daarom liet hij zich een keer in het openbaar gaan. Janssen was dodelijk vermoeid en leunde tegen een hekje van bam boestokken. dat bijna onder zijn ge wicht bezweek. Helpers kwamen toesnellen met handdoeken, met flesjes water. Jose Vidal, Janssens' persoonlijke soigneur, was zenuwach tig. Het duurde een tijdje, toen was Janssen klaar om naar de dopingcon trole te gaan. Hij was op adem gekomen: „Jam mer, vandaag had ik de kans om te winnen. Ik heb er alles voor gegeven, maar die Delisle bleef net onbereik baar. Was de finish maar een paar kilometer verder geweest..." Janssen ging bij de dokter naar binnen. Hij had ook even gereageerd op uitlatingen van Rini Wagtmans, die beweerde dat Janssen hem in de klim van de Mente uitgedaagd zou hebben met de bedoeling dat hij (Wagtmans) zich kapot zou rijden. 'Janssen: „Wat verbeeldt die knaap zich wel? Ik rijd mijn eigen koers en helemaal niet naar hem". Wagtmans, die in deze rit als achttiende was geëindigd en 31 seconden aan Ganda- rias 'had verspeeld (daartegénover stond een winst van vijftig seconden op Vianelli), was nogal positief ge weest met zijn beschuldiging. „Jan probeerde mij tactisch in de grond te boren. Ik denk, dat hij had gehoopt, dat ik met hem mee zou gaan en me kapot zou rijden. Maar ik ben er niet ingetrapt. Ik ben kip lekker aangekomen, er is niets ka pot". Achter Delisle, Janssen en Panizza, die in de eindspurt om de tweede plaats geen partij voor de oud-we reldkampioen had gevormd, had Ed dy Merckx weer even laten weten dat er met hem niet te praten valt. De ongenaakbare Belg had in het be gin van de etappe ontsnappingen van onder meer Delisle. Perurena. Santa- maria. Leman, Riotte en Altig niet toegestaan. Hij hield het „pak" zorg vuldig bij elkaar tot Delisle mocht gaan lopen. Dat was in de klim van de Portet d'Aspet. Daar begon de Franse kampioen aan zijn solo, die aanvankelijk weinig tegenstand ont moette. In de afdaling van de Aspet ging de hoofdmacht uit elkaar, waar bij Janssen iets verder achter raakte dan Wagtmans. Terwijl Delisle, die plots vleugels scheen te hebben, te gen de Mente opsnelde, begon achter hem de strijd zich af te tekenen. Op de top lagen Merckx. Gimondi. Poulidor. Zimmerman, Pingeon en Gandarias op 1.20 min. Mascara. Mo- mene. Janssen en Agostinho )De Por tugees had intussen twee lekke ban den gehad) op 1.40. Wagtmans, Pan- nizza en Galera op 2 minuten. In de afdaling volgde een hergroe pering. Op Spaans grondgebied (het uitstapje was slechts dertig kilometer lang) ging Jan Janssen achter Delisle aan. Het was al te laat. Want ook Vervolg van pag. 1 Voorstellen De voornaamste voorstellen van het wetsontwerp zijn: Duurzame ontwrichting is de enige grond zowel voor echtscheiding als voor scheiding van tafel en bed. Tot nu toe golden: overspel, kwaad willige verlating, veroordeling lot ge vangenisstraf van vier jaar of meer en het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Vóór tot echtscheiding kan worden overgegaan moet het huwelijk ten minste twee jaar hebben geduurd. Echtscheiding en scheiding van tafel en bed worden ingeleid door een verzoekschrift in plaats van door een dagvaarding. Een verzoek kan zo wel door bei de echtelieden als door een van hen beiden worden gedaan. Tweezijdig Bij een tweezijdig verzoek wordt de echtscheiding uitgesproken indien echtgenoten een jaar lang in het verzoek volharden. Een eenzijdig verzoek tot echtscheiding wordt afgewezen wan neer de andere echtgenoot de ont wrichting ontkent en de verzoeker er niet in slaagt die te bewijzen. Een eenzijdig verzoek wordt ook afgewezen als de duurzame ont wrichting aan de verzoeker te wijten is en de andere echtgenoot zich daar om verzet. Dit verweer geldt niet bij scheiding van tafel en bed. Na scheiding van tafel en bed I kan een huwelijk worden ontbonden op gezamenlijk verzoek na één jaar. op eenzijdig verzoek na vijf jaar. De verplichting te voorzien in de kosten van levensonderhoud zal voortaan altijd gelden en niet alleen j de schuldige treffen. W aarde I Minister Polak meent dat een nieuw echtscheidingsrecht aanvaard baar voor de grote meerderheid moet zijn. De wet moet uitgaan van de waarde van het huwelijk, zelfs tij dens de echtscheidingsprocedure. Anderzijds moet ontbinden moge- lijk zijn als het huwelijk volledig schipbreuk heeft geleden en verzoe- ning redelijkerwijze onmogelijk lijkt. De rechter krijgt meer kansen op contact met beide partijen, maar hij wordt niet verplicht altijd verzoe- I ningspogingen te ondernemen. Omdat een jaar verloopt voordat na het in dienen van het verzoekschrift, de I scheiding wordt uitgesproken, kan de rechter een gunstige gelegenheid af- j wachten. Scheiding van tafel en bed blijft gehandhaafd voor degenen die zich 1 op principiële gronden tegen echtscheiding verzetten. Tot nu toe golden lichtere gronden, maar die ztfn in het nieuwe wetsontwerp vervallen, j omdat in alle gevallen duurzame ont wrichting voldoende is. Ontbinding van een huwelijk na scheiding van tafel en bed kan nu volgen na één jaar (was vijf jaar) op verzoek van beide partijen. Als één der partijen scheiding wil. geldt een wachttijd van vijf jaar. Deze nieuwe regeling is ook van toepassing op 1 reeds uitgesproken scheidingen van j tafel en bed. Langs deze omweg en na verloop van tijd kan iemand dus ontbinding I van zijn huwelijk bereiken, ook in- dien de andere echtgenoot weigert. Partijen kunnen vooraf een alimen tatie overeenkomen. Een belangrijke verandering is dat deze overeenkomst i niet bij rechterlijke uitspraak kan worden gewijzigd, behalve in onvoor- j ziene omstandigheden. De financiële kant biedt de j zwakste partij nog de mogelijkheid zich te verzetten tegen echtscheiding i als onvoldoende voorzieningen gega- j randeerd zijn in het geval dat de eiser eerder overlijdt. Dit verweer zal geleidelijk minder worden als het weduwenpensioen wordt opgetrok ken. NIEUW LEKKERLAND In Nieuw-Lekkerland is bij een negen jarige jongen polio geconstateerd. Hij is in een ziekenhuis in Rotterdam opgenomen. Aanstaande vrijdag en 1 zaterdag krijgt de bevolking (vooral de jeugd?) gelegenheid een anti-poli o-vaccin in te nemen. MANCHESTER Bill Foulkes, de 37-jarige veteraan in de verdediging van Manchester United is benoemd tot trainer van het reserveteam. Hij wil nog één seizoen bleven voetballen om het aantal in actieve dienst by Manchester op 20 te stellen. Foulkes behoort met Bobby Charl ton tot de overlevenden van de vlieg ramp bij München in 1958, waarbij acht spelers van het eerste elital om het leven kwamen. Hij heeft 570 com petitiewedstrijden voor de United ge speeld. GENEVE Slechts een geringe vermindering van de uitgaven voor bewapening zou al veel kunnen bij dragen tot de oplossing van enkele der zwaarste economische en sociale problemen van deze tijd. VN-secretaris-gcneraal Oe Thant zei dit in een boodschap, die hij gisteren stuurde aan de in Genève voor zijn 47ste zitting bijeengekomen economische en sociale raad der VN (ECOSOC). Thant waarschuwde dat men de arme landen niet in een „poel van armoe en vertwijfeling mag laten wegzinken". Thant drong er verder op aan de Volkerenorganisatie aan te passen aan het steeds snellere tempo waarin de veranderingen in de wereld plaatsvinden, wil men haar niet een „moede instelling" zien worden. toen Panizza zich bij de tourwinnaar van het vorig jaar had gevoegd, kon Delisle zich handhaven. In de klim naar de top van de Portillon, de laatste en grimmigste berg van deze dag. ging Merckx nog even fietsen. Hij had op de col zijn voornaamste belagers in het klassement vijfen twintig seconden achter zich gelaten, waarvan de Belg in de snelle en ge vaarlijke afdaling slechts vijf secon den prijsgaf aan Pingeon. Poulidor en Gimondi hadden in de afdaling minder risico genomen dan Pingeon en kwamen 42 seconden na Merckx over de meet. Het leek haast een sterk ver haal, maar Evert Dolman is te nuchter om zijn fantasie de loop te laten gaan. De im port-Limburger was in de af daling van de Portet d'Aspet in een gelukkig niet diep ravijn gevallen. „Ik maakte een salto en kwam op mijn schouder te recht. Op zachte grond geluk kig. Mijn fiets kwam weer bo ven op mij. Vandaar dat ik nog zo vlot binnen ben gekomen (op vijftien minuten)". Dolman was niet geschrok ken. „Ik schrik niet zo gauw". Hij was zelf weer uit het ra vijn geklauterd. „Ik kon net mijn fiets hoog boven mij uit tillen en op de weg schuiven. Er stak een stronk uit, waar aan ik me vervolgens heb op gehesen". Dolman was er goed afgekomen. Alleen een paar schrammen op zijn rechterkuit waren de stille getuigen van zijn avontuur. i De uitslag: 1. Delisle (Fr/Plaud) 199 km in 6.13.21 geen bonificatie; 2. Jan Janssen (Ned'Geminiani) 6.13.44; 3. Panizza (It. Pezzi) 6.13.45; 4. Merckx (Belg, Driessens) 6.16.06; 5. Pingeon (Fr, Plaud) 6.16.24; 6. Mo- mene (Sp. Machain) 6.16.48; 7. Ma- I scaro (Sp. Langarica); 8. Agostino (Port, Caput); 9. Gimondi (It, Pezzi); 10. Bayssiere (Fr, Plaud). Algemeen klassement Merckx (Belg, Driessens) 77.33.25; 2. Pingeon (Fr. Plaud) op 8.21; 3. Gimondi (It, Pezzi) op 9.29: 4. Pou lidor (Fr. Magne) op 12.46; 5. Ganda rias (Sp. Langarica) op 14.46; 6. Wagt mans (Ned. Vissers) op 16.02; 7. Via nelli (It, Albani) op 20.33; 8. Galera (Sp, Machain) op 26.09; 9. Panizza (It, Pezzi) op 27.40; 10. chutz (Lux, Al bani) op 30.17. Dagploegen klassement 1. Plaud 18.46.33: 2. Lanjfarcia 18.53.25; 5. Pezzi 18.54.53; 11. Vissers 18.50.46; 3. Machain 18.52.49; 4. Caput 19.15.15. Alg. ploegen klassement 1. Langarcia 235.16.16; 2. Plaud 235.20.16; 3. Driessens 235.28.47; 13. Vissers 238.01.27. Bergklassement 1. Merckx (België) 104 p. 2. Pingeon (Frankrijk) 72 p. 3. Galera (Apsnaje) 55 p .4. Gimondi (Italië) 51 p. 5. Mascaro (Spanje) 46 p. Puntenklassement 1. Merckx (België) 189 p. 2. Janssen (Nederland) 124 p. 3. Wagtmans (Ne derland) 115 p. 4. Gimondi (Italië) 103 p. 5. Pingeon (Frankrijk) 100 p. NIJMEGEN, dinsdagmorgen De 73-jarige Zwitser Samuel Burnand begon vanmorgen de Vierdaagse met een houten been. „En met enthousias me", vertelde hij me gistermiddag voor de insehrijvings- bureaus. iMet een houten rechterbeen vier keer achtereen dagelijks dertig kilometer lopen is ongewoon. Niet ongewoon is het enthousiasme. De duizenden, die vanmorgen tussen half Ivijf en acht uilr van start gingen naar het land rondom Eist, zijn in dezelfde onverbeterlijke stemming als de Zwit- i serse wandelveteraan. si Bij mij werd dc geestdrift gistermiddag wat getemperd. Bij het 1 verlaten van concertgebouw De Vereeniging legendarisch hart I9 van elke Vierdaagse bedacht ik tevreden: Hiep-hoi! Na een jaar weer op het Keizer Karelplein! Een voor een niet-loper ongepaste uitbundigheid, die ook on- i middellijk werd afgestraft. Want ik wilde door een glazen deur naar buiten. En dat ging natuurlijk niet. Gevolg: een voorhoofd met een buil. Conclusie: Nijmegen is al te doorzichtig geworden. Op doffen voor een Vierdaagse alles goed en wel maar glas moet glas blijven. I l.B.M.-tornooi gisteren geopend AMSTERDAM Hel 9de IBM- i schaaktornooi is maandagmiddag in 1 de Amsterdamse RAI officieel ge- I j opend. Zoals bekend komen in de hoofdgroep elf grootmeesters, vier meesters en een kandidaat-meester, uit. Door deze samenstelling is dit tornooi een der sterkste uit de ge- I schiedenis van het Nederlandse schaakleven. Als resultaat van de loting komen vandaag de volgende spelers in de grootmeestergroep tegen elkaar uit: Gheorghiu (Roem) Wasjoekow Rusl), Portisch (Hong) Darga (W.-Dld). Ivkow (Zsl) Byrne (Ver. St.). Barendregt (Ned) Damjano- vie (Zsl). Hartoch (Ned) Kavalek (Tsj.sl), Tatai (Italië) Stein (Rusl), Donner (Ned) Ree (Ned), Liber- son (Rusl.) Langeweg (Ned). In de 12 deelnemers telende mees tergreep ontmoeten elkaar: Scholl (Ned) Johannessen (Noorw), Ge- rusel (W.Dld) De Rooi (Ned), Mader (W.Dld) Zuidema (Ned), v. Scheltinga (Ned) Diez del Cor ral (Spanje), v. Baarle (Ned) Csom (Hong). Ostojic (Zsl) Ujtel- ky (Tsj.sl). Er wordt in beginsel in de meester- j groepen elke middag gespeeld. De grote prijs van Duffel voor j beroepsrenners is maandag gewonnen door de Belg Rik van Looy die de j 144 km aflegde in drie uur en 32 minuten. Tweede werd de Belg Frans Verbeeck. derde de Nederlander Jan Eindelijk heeft de Tourwinnaar van vorig jaar, Jan Janssen, in de zestienae van Katwijk, beiden in de tijd van Ronde-etappe van zich doen spreken: hij werd tweede met een tijd van Van Looy. 6.13.44 en klom hierdoor op tot de dertiende plaats in het algemeen kMsse- I ment. Op de foto: Jan Janssen gaat over de eindstreep. borden langs het par- een psychologische maat regel. Huib Goudriaan de eerste gasten al naar Nijmegen. Vooral de Zwitsers, die een traditio neel jaren-oud contact met de burge rij hebben opgebouwd, waren in het weekend voor de Vierdaagse present. Vorige week al Niet alleen de Zwitsers trouwens. Een jonge Duitser (de Duitse indivi- duelen zdjn, met ruim 1100 man, van alle buitenlanders weer het sterkst vertegenwoordigd) vertelde me dat de „atmosfeer van Nijmegen heer lijk" is. Zaterdag gekomen, hadden Schotse doedelzakspelers hem kostelijk gea museerd. Als een dansje werd ge maakt met dames op wie de Schotten een oogje hadden laten vallen, zetten zij de dansmuziek kracht bij met de schrille klanken van hun instrumen ten. Kostelijk. De 53ste „Internationale Vier daagse Afstandsmarsen", zoals de or ganiserende KNBLO het formeel uit drukt, is begonnen. De Nijmegenaars weten het. Vanmorgen werd het ver keer omgelegd en ook was er een „dienstregeling extra vroege busdiensten" voor de deelnemers. Trouwens, voor middenstanders, restaurateurs en is het massale vorige week al begonnen. Na de weken van reserveren van amers, kwamen vrijdag en zaterdag Verkerk: Alleen maar ontbeten 2edag VIERDAAGSE ©AFFerden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7