Uitdaging voor Neil Armstrong Aftellen voor lancering van Apollo-11 verloopt gesmeerd Von Braun maakte eerste raketten voor de Nazi's Aldrin pionier in ruimtevaart Wens Collins niet in vervulling Nixon naar Wilson ■fr Eerste noodlanding met ruimteschip Boven Korea neergeschoten en gered AL IN 1963 IN RUIMTE Mars tegen armoede bij lancering Von Braun: Loena mogelijk terug met maanaarde h Voetstappen door radio te horen Heelden van maanreis niet al te best Papyrusboot Ra begint slagzij te maken TAAK OOK BELANGRIJK Loena-15: het 50ste maanschot 5 DINSDAG 15 JULI 1969 NEIL ARMSTRONG WASHINGTON De man die nu al verze kerd is van een plaats in de geschiedenisboeken van de toekomst, Neil Alden Armstrong, heeft eens op een vraag, waarom hij ruimtevaarder is -geworden, geantwoord: ,.De uitdaging van het onbekende". Sinds zijn vijfde jaar heeft hij eigenlijk alleen nog maar over vliegen gesproken. Hij bouwde in zijn prille jeugdjaren vliegtuigmodellen en verzamel de boeken, foto's en tijdschrif ten over de luchtvaart. Vanuit iZijn woonplaats Wapekoneta (Ohio) fietste hij vele malen naar een vliegveld op vijf kilo meter afstand. Op zijn zestiende jaar begon zijn vliegcarrière met het behalen van een vliegbrevet. Drie jaar later ging rijn grote wens in vervulling: hij werd piloot bij de Amerikaanse ma rine, waar hij tot 1952 diende. In de laatste twee jaar vloog hij 78 ge- vechtsvluchten in de Koreaanse oor log. Eenmaal werd hij neergescho ten. Hij kwam aan zijn parachute veilig op de grond en werd gered. 9 Studie De m^n die uit Korea terugkwam, was een andere Armstrong. Hij ver diepte zich behalve in het uit gaansleven, ook serieus in de studie. In 1955 behaalde hij zijn ..bachelor of science", waarmee hij luchtvaart kundig ingenieur werd. Aan de Uni versiteit van Californië zette hij zijn studie voort. In 1956 hij was een jaar eerder als piloot bij de NASA in dienst getreden trouwde hij met een plaatselijke schoonheidskoningin. Janet Shearon. Het echtpaar kreeg twee zoons: Fric, 12 jaar en Mark, zes jaar. Hij verdiende zijn sporen als in- vlieger van de F-100. de F-104, de B-47, de F-102 en de X-15. Opwindend Als ervaren piloot van de X-15 heeft hij met een snelheid van 6400 kilometer per uur op 64 kilometer hoogte, al zeven keer vlak bij de ruimte gevlogen. Hij vond dit een zeer opwindend werk en stond aan vankelijk zeer sceptisch tegenover de eerste bemande Amerikaanse ruimtevluchten onder het project Mercury in 1961. Het leek hem aan trekkelijker te vliegen in voertuigen met vleugels, waarin de piloot volle dig de macht heeft over de bestu ring, dan in een capsule. De beslissing om ruimtevaarder te worden woog hem dan ook zwaar. Zelf zegt hij erover: „Ik begon me te realiseren dat onder de Gemini- en Apolloprogramma's mannen ver buiten de uiterste grenzen van de atmosfeer diep de ruimte zouden in gaan. Omdat dat uiteindelijk toch mijn ware belangstelling had, besloot ik mij aan de ruimtevaart te gaan wijden". t Rcndcz-vous Als vlieger heeft Armstrong meer dan vierduizend vlieguren op zijn naam staan, de tien uur en 42 minu ten die hij op 16 maart 1966 als commandant van de Gemini-8 sa men met David Scott in de ruimte doorbracht, niet meegerekend. Hij bracht toen het eerste rendez-vous tot stand, met een onbemande ra- kettrap. Deze vlucht eindigde met de - eerste noodlanding van het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. Een stuurraket kon niet meer worden uitgeschakeld, waardoor het ruim- EDWIN ALDRIN teschip begon te tollen. Armstrong ging over cp besturing met de hand, brak de vlucht af en landde voor de eerste keer in de Stille Oceaan. Daarbij behaalde hij een record aan nauwkeurigheid: hij kwam slechts twee kilometer van hel ber gingsvaartuig in zee. WASHINGTON Edwin E. Aldrin is voorbestemd de tweede man op de maan te worden. Evenals zyn reisgenoten op weg naar de maan is Aldrin een lucht- en ruimtevaartpionier. Hij werd op 20 januari 1930 in Montclair, New Jersey, geboren. Op zijn 21ste jaar behaalde hij evenals Collins en Armstrong zijn „bachelor of science" aan de militaire academie in West Point. Aldrin is de enige van het drietal die een titel voor zijn naam heeft. Hij promoveerde aan het technologisch instituut van Massachusetts in de ruimtevaart. Begin 1963 schreef hij zijn dissertatie over baanmechanica. Aldrin beëindigde zijn dissertatie met een opdracht aan de ruimtevaarders. Hij schreef: „Ik wou dat ik er een van was". De NASA-leiding knoopte deze wens goed in de oren. Nog in hetzelfde jaar. oktober 1963. ging zijn wens m vervulling en werd hij gekozen tot mede piloot van de Gemini-12 die in november werd gelanceerd. KAAP KENNEDY Negerlei der Hosea Williams heeft gezegd dat 25 arme gezinnen uit zeven Amerikaanse staten op weg zijn naar Kaap Kennedy om er de monstraties tegen de armoede te houden tijdens de lancering van de Apollo-11 naa-r de maan. In Atlanta werd bekendge maakt dat ook dominee Aberna- thv aan de betoging zal deelne men. t ii speciaal NOS-team draagt zorg j or de uitzendingen over het maan- a, isverloop van de Apollo-11. Op de to Rudolf Spoor (links), regisseur ÏHenk Terlingen, commentator, een model van de Saturnusraket, i de Apollo in zijn baan naar de aan brengt. In Rudolfs Spoors hand n kleine versie van het maanlan- n ding sv aar tuig. KAAP KENNEDY Het af tellen voor de lancering van de Apollo-11 verloopt gesmeerder dan ooit eerder in het ruimte vaartcentrum op Kaap Kennedy met de Saturnus-5 raket is voorj gekomen. Dit zei gisteren de leider van de lanceeroperaties, Paul Donelly. Zoals bekend bestaat het aftellen uit het afwerken op tijdschema van een lijst waarop alle te verrichten werkzaamheden tot aan het moment van de lancering genoteerd staan. Hieraan zijn op het ogenblik duizen den mensen bezig. Het is te merken dat hun ervaring door vorige lance ringen is gegroeid, aldus Donelly. 99 99 (Van onze radio- en tv-redactie) ftlLVERSUM „Wij verwachten tt zulke beste beelden van de janreis, omdat er aan de signalen '"el moet worden gedokterd", ver- Kees Buurman ons namens de „maar de radio heeft een eigen cte verbinding, waardoor voor de toroevers en kenners ook interes se geluiden zullen zijn te horen, bijv. van de eerste voetstappen op maan. Die komen 's avonds en 's its sec door op Hilversum III en IFM-zenders van de regionale om- ien." die zenders dus alleen het zui- geluid dat doorkomt, zonder imentaren en zonder vertalingen. ir op Hilversum II zijn wij actief wél dat alles erbij Daar gaan zoals gezegd, van 7ondagmiddag uur af dag en nacht door tot idag mlddernach* en misschien langer." NOS maakt zeer veel werk van maanreis-reportages. Wij gaven u het volledige uitzendschema wat televisie betreft: de radio houdt heel de dag door paraat voor nieuws buiten de tv-uitzendin- _.h om (alles op Hilversum II en in lort op Hilversum IIIi en zal in de ,pht van zondag op maandag in de «r blijven, enln die nacht zullen, ook 's avonds in de NOS-studio waar het cen- |m ook functioneert, tal van undige genodigden aanwezig De eerste stappen op de maan en worden begeleid door beschou wen van dit feit op allerlei ter- filosofisch. religieus, politiek, enrechtkundig, sociaal, juridisch, elk geval zal in die nacht de .sie van 3 tot 3.15 uur in de ht zijn. Verder blijft men paraat zenden als er iets bijzonders urt en Amerika dus beelden af- ft. Via de radio zal dat worden aangekondigd. Zoveel als nuttig is zullen radio en televisie elkaar aan vullen. In elk geval zendt de radio altijd tegelijk met de televisie. Veel films Om evt. wachttiiden gedurende de vele uren televisie op te vullen heeft de NOS nu al beschikking over 15 NASA-films die betreKking hebben op de eerste «chte maanlanding. Er is een en ander veranderd aan de zendtijden voor maandag 21 juli. u kunt dat wellicht op uw lijstje aanvullen: er zijn nu uitzendingen te verwachten van 3 - 3.15 uur. van 6.15 - 12 uur, van 12.45 tot 15.15 en van 15.55 tot 1610 uur en tenslotte nog van 22.25 :ot 24 uur Van groot belang is. dat vooral de afloop van de uitzendingen nooit met zekerheid is te voorspellen. Ook is het niet gezeed, dat alle uitzendingen direct met nieuws kunnen beginnen: dit hangt allemaal af van het feit op welk tijdstip de reportages uit Ame rika overkomen. Men doet het beste met op tijd in te schakelen en dan zo nodig geduld te oefenen. Gerekend moet ook worden met het feit, dat de lancering mogelijk niet op het vastgestelde tijdstip ge beurt: er kan één. twee of drie uren uitstel voorkomen. Dan schuiven alle gebeurtenissen en dus ook uitzendin gen even zoveel tijd op. Maar dat hoort u allemaal als het zover is. Ongelooflijk En vooral db moet u weten: de beelden uit de capsule worden in sig nalen direct naar Spanje gestuurd, vandaar gaan ze regelrecht naar de satelliet Early Bird die ze doorstuurt naar Houston, waar ze worden omge zet in beelden en geluid, vandaar gaan die per kabel naar New York. dan naar San Francisco, waar ze te- De Russische maansonde Loena-15 koerst intussen nog steeds naar de maan. Dr. VVernher von Braun, direc teur van het ruimtecentrum te Huntsville, acht het mogelijk dat de Loena 'donderdagochtend op de maan landt en de eerste monsters maanaar de naar de aarde brengt. „Het is re delijk", zo verklaarde hij op een persconferentie in Kaap Kennedy, te veronderstellen dat dit het doel van de lancering is geweest. Sow jet-lancering In Helsinki zei kosmonaut Berego- voi van de Soyoez-3 (hij maakte in Auteur anti-semitisch boek veroordeeld VEVEY De rechtbank in de Zwitserse stad Vevey heeft gisteren de 72-jarige schrijver van het an- ti-semitische boek Het verleden, het heden en het Joodse vraagstuk, dr. Albert Mathez, veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig dagen. In zijn vonnis zegt de rechter dat dr. Mathez „zijn lezer heeft aangezet de Joden te bestelen, en aan te vallen". De officier had tegen de auteur acht maanden geëist. Het grootste deel van de oplaag van het boek was reeds begin dit jaar op last van de rechtbank in Lausanne verbrand. De resterende exemplaren zullen nu ook worden vernietigd. ruggekaatst worden naar de satelliet, die ze naar een grondstation in Japan stuurt, waarna ze 600 mijl over de aarde naar een ander Japans station gaan. Dat 7endt ze weer naar de sa telliet boven de oceaan, waarna ze worden opgevangen in Duitsland en doorgezonden raar Londen, waar ze worden „vertaald" op 625 lijnen en doorgestuurd naar Brussel, vanwaar ze op het Eurovisienet worden gestuwd, zo-ia» de zender Lopik ze kan opvangen en transporteren naar uw beeldbuisen dat gehele proces kost nog geen 3 seconden. U kunt met uw ogen op de 'andkaart zo snel die route r.iet volgen, of het is al gebeurd. De radio krijgt het geluid zelfs nog 4/10 seconde sneller binnen. oktober vorig jaar gedurende vier dagen in een ruimteschip tochten om de aarde) op een persconferentie, dat de Sowjetunie binnenkort een be mand ruimtevaartuig zal lanceren. Nadere bijzonderheden wilde hij niet onthullen. Beregovoi kreeg in Helsinki van de Internationale federatie voor lucht- vaartkunde de naar de eerste ruimte vaarder, Joeri Gagarin. genoemde gouden Gargarinmedaille. De ruimtevaarders van de Apollo-8 kregen de gouden ruimtemedaille van de federatie voor hun prestatie bij het maken van de eerste bemande vlucht om de maan Apollo-10-astro- naut Cernan nam de onderscheiding voor Borman, Lovell en anderen in ontvangst. Na bezoek Roemenië WASHINGTON Een woordvoer der van het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat president Nixon op 3 augustus informele besprekingen zal voeren met de Britse premier Harold Wilson op een vliegveld in Engeland. Het bezoek aan Engeland was niet eerder bekendgemaakt. De woord voerder zei, dat het presidentieel toestel onmogelijk non-stop van Roe menië naar Washington kon vliegen en daarom in Engeland zal landen om brandstof op te nemen. Diplomatieke waarnemers menen dat Nixon premier Wilson verslag zal uitbrengen van zijn Aziatische reis en van zijn bezoek aan Roemenië. Inmiddels is in Boekarest bevestigd dat het bezoek dat de Russische par tijleider Brezjnef. premier Kosygin en president Podgorny half juli aan Boekarest zouden brengen voor onbe paalde tijd is uitgesteld. De Roemenen hebben tevoren alles in het werk gesteld om de Russen te overtuigen dat aan het bezoek van Nixon geen verkeerde betekenis moet worden toegekend. Waarnemers in de Roemeense hoofdstad menen, dat dit uitstel een periode van nieuwe span ning tussen Roemenië en de Sowjet unie zal inluiden. THOR HEYERDAHL SEINT OSLO Met de papyrusboot Ra gaat het niet al te best. Thor Heyerdahl seinde gisteren, dat het achterdeel van de Ra steeds dieper in het water wegzinkt en dat de boot enigszins slagzij begint te maken. De komende twee of drie dagen zullen beslissend zjjn voor de goede afloop van de reis, aldus Thor Heyerdahl. De Ra legt nog steeds ongeveer 50 zeenitflen per dag af. Als dat tempo wordt volgehouden zou de boot in 15 a 18 dagen in Barbados aankomen. De vlucht duurde vier dagen. Samen met James Lovell maakte hij 59 rondjes om de aarde. Tijdens de reis stond hij drie en een half uur achtereen op zijn zetel, met zijn bovenlichaam door het open luik, in de ruimte te kijken en foto's te nemen. Later maakte Aldrin een ruimte-uitstapje van 129 minuten. Hij bleef met een lijn aan het ruimte vaartuig verbonden. Hij was de eerste die deze taak volbracht zonder uitgeput te raken, zoals zijn voor gangers. Ook nam Aldrin exclusieve foto's van een zonsverduistering in de ruimte. Al deze ruimte-ervaringen zullen hem tijdens de maanwandeling goed van pas komen. Evenals Armstrong nam Aldrin deel aan de Koreaanse oorlog. Hjj maakte als oorlogsvlieger 66 gevechtsvluchten. Ook heeft Aldrin enige tiid in Bitburg in West-Duitsland gelegen, waar hy vluchtleider was by de 36ste tactische gevechtsgroep. Edwin Aldrin is getrouwd met Joan A. Archer uit New Yersey. Het echtpaar heeft twee zonen en een dochter: de 13-jarige Michael, de li-jarige Janice en de eveneens elfjarige, maar tien maanden jongere Andrew. iT WASHINGTON Bij zijn uitverkiezing tot ruimtevaarder met dertien anderen, in oktober 1963, zei Michael Collins dat hij hoopte „de man op de maan" te zullen worden. Die wens gaat (nog) niet in vervulling. Hij zal bij de reis van de Apollo-11 in de stuurcabine rond de maan blij ven cirkelen, terwijl zijn twee makkers op de maan rondlopen. Voor het succes van de maanreis is zijn taak echter even belangrijk. Hij heeft zijn kennis en vaardigheid in de ruimtevaart al in een vorige ruimtevlucht bewezen. Deze kan hij speciaal toepassen wanneer Armstrong en Aldrin van de maan terugkeren en weer aan het moe derschip vastkoppelen. Michael Collins is een man van weinig woorden. Hij praat niet, maar doet. Op school al werd hij beschreven als „een zeer rustige jongen, onverstoorbaar en zelfverze kerd". Collins wilde toen al graag invlieger worden. Maar van ruimte- vluchten had hij nog geen vermoe den. Avontuur Hij is op 31 oktober 1930 in Rome geboren. Moed en hang naar avon tuur zit in zijn familie. Zijn oom. generaal Joseph Lawton Collins, die stafchef van het Amerikaanse leger is geweest, was als „Lightning Joe" bekend om zijn dapperheid. Een tijd lang was de inmiddels overleden Collins sr. er als militair attaché verbonden aan de ambassa de in Rome. In 1952 behaalde Michael zijn ..bachelor of science". Daarna werd hij luitenant-kolonel bij de lucht- MICHAEL COLLINS macht. Als invlieger bij de lucht machtbasis Edwards in Californië beproefde hij vooral straaljagers op stabiliteit en andere hoedanigheden. Evenals Armstrong heeft hij er meer dan vierduizend vlieguren op zitten. Daarvan bracht hij er meer dan 3200 door in straalvliegtuigen. Wandeling In juli 1966 bleef Collins samen met John W. Young drie dagen in de ruimte met de Gemini-10. Hij maakte daarbij een ruimtewande ling van 39 minuten. Hij zou aanvankelijk ook meegaan WASHINGTON De Russische Loena-15 is hoogstwaarschijnlijk het 50ste maanschot, met inbegrip van alle mislukte pogingen. Er liggen minstens 23 maansondes onbescha digd of verpletterd op de maanop- pervlakte. De voornaamste lanceringen wa ren (in volgorde van startdata): Loena-2 (Sowjetunie), start 12 sep tember 1959. bereikte als eerste ruimtevaartuig de maan en sloeg daar uiteen. Loena-3 (Sowjetunie), start 4 ok tober 1959. seinde de eerste foto's over van de achterkant van de maan. Ranger-4 (VS), start 23 april 1962, perste Amerikaanse sonde die harde landing op de maan maakte. Ranger-7 (VS), start 28 juli 1964, zond 4.308 foto's voordat het appa raat op de maan te pletter sloeg. Loena-9 (Sowjetunie), start 31 ja nuari 1966, eerste zachte landing op de maan. Loena-10 (Sowjetunie), start 31 maart 1966, eerste kunstmatige maansatelliet. Surveyor-1 (VS), start 30 mei 1966, eerste Amerikaanse zachte landing, zond 11.150 foto's. Lunar Orbiter (VS), start 10 au gustus 1966, eerste Amerikaanse kunstmatige maansatelliet. Zond-5 (Sowjetunie), start 15 sep tember 1968, vliegt als eerste rond de maan met daaropvolgende terug keer naar de aarde. Apollo-8 (VS), start 21 december 1968, eerste vlucht van messen rond de maan. Volgens de bekepde gegevens Is het volgende verricht: zachte maanlandingen: VS 5, Sowjetunie 2; harde maanlandingen: VS 7, Sow jetunie 4; onbemande maansatellieten: VS 6, Sowjetunie 4; bemande maansatellieten: VS 2, Sowjetunie naar aarde teruggekeerde sondes: VS Sowjetunie 2; succesvolle fotovluchten: VS Sowjetunie 2. De geregistreerde 15 gedeeltelijke successen en mislukkingen stammen uit de tijd van de „Spoetnik-schok ken", dus het begin van de Ameri kaanse ruimtevaart. Vijf Lunar Or- biters hebben later een harde lan ding op de maan gemaakt. met de Apollo-9. in december vorig jaar. Wegens een acute operatie aan zijn ruggegraat moest hij echter verstek laten gaan. Lovell verving hem. Michael Collins is getrouwd met Patricia M. Finnegan uit Boston. Hij heeft twee dochters, Kathleen (10) en Ann (7), en een zoon, Michael (6). NEW YORK De ontwerper van de Saturnus-raketten. de in Duitsland geboren dr. Wernher von Braun. is de personifica tie van het verlangen van de mens naar de planeten te reizen. Van* zijn jonge jaren af heeft hij zich bezig gehouden met raketten en ruimtevluchten. Als student lanceerde von Braun (57) proefraketten. Zijn belangstel ling voor het heelal werd gestimu leerd door zijn moeder, die een geestdriftig amateur-astronome was. In 1930 werd von Braun mede-op richter van een klein raket-station. Twee jaar later was hij de voor naamste burgerspecialist bij het Duitse legerraketcentrum. In 1937, vier jaar nadat de nazi's aan het bewind waren gekomen, werd hij overgeplaatst naar het veel grotere centrum voor raketonderzoek bij Peenemünde bij de Oostzeekust. GEVANGEN Von Braun was verantwoordelijk voor de ontwikkeling van de V-2 raketten en andere proiecten. In 1944 zat hij enige tijd gevangen om dat hij het niet eens was met de voorstellen van de nazi's, het cen trum onder beheer van de SS te plaatsen. Hij werd vrijgelaten nadat Hitier ervan was overtuigd dat zon der hem het raketprogramma in el kaar zou storten. Toen de eerste V-2 op Londen was gevallen, merkte von Braun op dat de raket feilloos had gewerkt, maar alleen op de verkeerde planeet was eel and. Na de ineenstorting van na- zi-Duitsland laadde von Braun zijn deskundigen in een vrachtwagen en reed hij naar de Amerikaanse linies. Als technisch adviseur voor het Amerikaanse leger, dat hem graag wilde hebben zette hij zijn onder zoek voort op basis van zijn erva ringen met de V-2's. KERNWAPENS Bij het uitbreken van de Kore aanse oorlog werden von Braun en zijn medewerkers naar Huntsville (Alabamal o'-ereebrTht me» de op dracht een lange-afstandsraket te ontwikkelen die kernwapens kon vervoeren. Drie jaren daarna werd met succes de Redstone-raket gelan ceerd van Cape Canaveral, het late re Kaap Kennedy. Van 1950 tot 1956 was von Braun hoofd van het leger-rakethureau in Huntsville. Daarna kreeg hij een WERNHER VON BRAUN functie bij de NASA als directeur van het Marshallcentrum voor ruimtevaart, waarmee hij aan het hoofd kwam van het Satumus-pro- ject.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5