ONBEMANDE LOENA-15 KOERST NAAR MAAN Commentaren nieuwe crisis China gezwicht voor 4 harde taal Moskou? Hulpvlucliteii naar Biafra toegestaan Het Kwartet Met maangrond terug naar aarde? GESPREK TOCH HERVAT SPRlifK HIT WEER Warmer Djakarta: Er is niets aan de hand Noord-Ierland in Verrassing Vergelijk LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI 'T-vlucht van 15 rT1in-:,oloa,I.3pe^f^ vlucht van uur. iotaa, J,,3-t B ^Ir^'^dotwoo^ 50.— w.vlucht van 1 uur: Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 14 juli 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Mammoetbres Gemeentewerken van Hoorn was zaterdagmiddag niet zo te spre ken over het feit dat de Stoom walsvereniging Nederland zijn bijeenkomst in het rustige Zui derzeestadje hield. Natuurlijk was het idyllische decor geëigend voor de stoomwalsparade, een aantal keurig opgepoetste kolos sen, met een heus certificaat van het stoomwezen, maar de bestra ting was niet altijd opgewassen tegen het mammoetgewicht van de paradepaarden. Er was veel belangstelling, dat wel, maar de 10.000 kilo, die de stoomwals van de lieer Van der Pol (met baard.) uil Huisen zwaar is, sloeg wél een (diepe) bres in het weg dek. MOSKOU De Chinese dele- atie die in Chabaröwsk met Russen onderhandelt over heepvaartkwesties op de rivier n aan de gemeenschappelijke rens is binnen 24 uur terugge- omen op haar besluit de bespre- ingen te beëindigen. Van Russi- :he zijde was men direct bereid et gesprek voort te zetten. De onderhandelingen werden zater- lag door de Chinezen afgebroken mwege de recente incidenten op liet land Goldinski in de grensrivier moer. Radio-Moskou meldde dat de Chi- ese autoriteiten vorige week dins- ag ..agressie hadden gepleegd tegen isische matrozen. ,.In plaats van :t bestuderen van scheepvaartrege- jen stelden de Chinezen van het igin af aan vraagstukken aan de de en uitten zij bedreigingen en ledigingen." Volgens radio-Moskou weigerde de hinese delegatie zaterdag het over- g voort te zetten. De Russen stelden lina dan ook volledig verantwoor- S'lijk voor het afbreken van het erlcg. Kennelijk zijn de Chinezen inr deze harde taal uit Moskou ge richt. De onderhandelingen van de in 1951 vormde gemengde commissie be- Menigeen wordt slechts daar om geen denker, omdat hij een te goed geheugen heeft. NIETZSCHE Hallo pap. Hoe wilt u de dcuicn van de auto geverfd hebben: rood of [roen Strandweer Een hogedrukcentrum ligt nu Vrijwel boven ons land. Ook morgen zonnig en fraai strand weer met een zwakke zeewind. Temperatuur 20 tot 22 graden, leewater 17 graden. Vooruitzichten: Eerste helft van de week zonnig en nog iets warmer strandweer. Zon en maan 15 Juli zon op 4.37. onder '.'0.54: Daan op 4.55, onder 31.52 22 Juli EK. DE BILT Het afgelopen weekeinde stond het weer in een groot deel van West-Europa on der invloed van een hogedrukge- bied, waarvan de kern boven Zuid-Engeland lag. Daar steeg het kwik tot 27 graden. Tropische warmte heerste in Zuid-Frankrijk, waar middag- temperaturen van 30 graden werden bereikt. In ons land was het met maxi ma van 23 graden het warmst in het midden en zuidoosten. De kern van het hogedrukge- bied was vanmorgen inmiddels boven het zuiden van Nederland aangekomen. Het komende et maal verplaatst de kern zich nog langzaam verder naar het oosten. Er wordt dan ook aanhoudend droog weer verwacht met vrij veel zon. Het wordt warmer dan vandaag. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 9-15 Min. temp.: van 0 tot 5 graden boven normaal Max. temp.: 4 of meer graden boven normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 77 cm (1027 millibar), stijgend. Amerikanen houden koers scherp in de eaten Geen invloed op maunvlucht van Apollp-ll Een tekening van een van de vorige Rus sische Loena's, die een geslaagde landing op de maan maakte en ook foto's naar dc aarde seinde. Het is de Loena-9. - MOSKOU Zal de gistermorgen door de Sowjetunie gelan ceerde Loena-15 terugkomen met grondmonsters van de maan? Of is het slechts een routinelancering? Dat vragen de Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen zich af, nadat de Sowjetunie gistermorgen de lancering bekendmaakte, drie dagen vóór de lancering van de Amerikaanse Apollo-11, waarmee de eerste mensen op de maan moeten landen. de lancering van de Apollo-11 plaats hoort te vinden in de omgeving van de maan aankomen Amerikaanse ruimtevaartdeskundi gen houden de koers van de Loena scherp in de gaten met het oog op de mogelijkheid dat deze van invloed zou kunnen zijn op de tocht die de Apollo 11 woensdag naar de maan onderneemt. Waarnemers /.eiden dat, tenzij de Russen opzettelijk het Amerikaanse maanschot willen doorkruisen, het geen men onwaarschijnlijk acht, hun Loena-lancering de Apollo-missie niet behoeft te hinderen. Aangezien de Russen volledig van de Ameri kaanse bemande maanreis op de hoogte zijn gesteld, gelooft men in Kaap Kennedy, dat hun ruimteschip uit de buurt van de Apollo zal blij ven. Voor vervolg zie pag. 5 Het experiment met grondmon sters van de maan werd al drie maanden geleden door de Russen be kendgemaakt. Het is echter niet ze ker of de Loena-15 met deze op dracht naar de maan is geschoten. Er werd geen gewag gemaakt van een zachte landing. Het persbureau Tass omschreef het doel van de maansonde als de „be proeving van het instrumentarium voor een ruimtestation en uitbreiding van de wetenschappelijke bestude ring van de maan en de ruimte in de nabijheid van de maan". De Loena-15 moet omstreeks de tijd dat woensdag op Kaap Kennedy gonnen op 18 juli van dit jaar. Zij hebben ten doel scheepvaartproble men op de grensrivieren tot een op lossing te brengen. Doordat de rivie ren door de toeloop van smeltwater vaak hun loop veranderen, moeten de scheepvaartroutes herhaaldelijk opnieuw worden vastgesteld. Staking op Antillen nog net voorkomen c> WILLEMSTAD De regering van de Nederlandse Antillen heeft in ver band met een bij de mijnmaatschappij Curasao dreigende algemene staking, die vanmorgen zou beginnen, een af koelingsperiode van dertig dagen af gekondigd. Dit betekent dat de sta king voorlopig van de baan is, even als de sluiting van het bedrijf waar mee de directie van de mijnmaat schappij had gedreigd. De vakbond van mijnwerkers eist een compensatie van tien procent voor de gestegen kosten van levensonder houd en voorts uitbetaling van de da gen dat vorig jaar is gestaakt wegens het ontslag van chauffeurs, en het weer in dienst nemen van Antillianen die in januari zijn ontslagen terwijl nog buitenlanders in dienst van de maatschappij zijn. jyjEN kan het de Russen niet kwa lijk nemen dat z|j naar succes sen in de ruimte bljjven streven. Wellicht willen zü de betrekkelijke voorsprong van de Amerikanen ver minderen, nu die gereed staan óm als eersten op de maan te landen. W'at de onbemande Loena 15 gaat doen is nog een verrassing. Mogelijk zal zy proberen grondmonsters van de maan „op te pikken" en naar de aarde te brengen zoals ook de Amerikaanse astronauten van plan zijn. Onaangenaam is slechts, dat de vlucht van de Loena 15 het Ameri kaanse maanschot van deze week kan doorkruisen. De Russen hullen zich opnieuw in geheimzinnigheid. Zij laten ook nu naar hun bedoelin gen raden. Een geruststellende gedachte voor de I Amerikaanse ruimtevaarders is, dat de Russen volledig op de hoogte zyn gesteld van het vluchtprogramma van de Apollo 11. Van onopzetteiyk hinderen hoeft dus geen sprake te zun. Overigens volgen de Russen ook op aarde de vlucht van de Apollo 11 met argusogen. Een deel van hun vloot ligt ter waarneming op korte afstand van Cape Kennedy, waar de lancering woensdag een feit zal wor den tenzij onvoorziene dingen ge beuren. Hetzelfde eskader zal later een be zoek aan Cuba brengen, dat vrij dicht by de lanceerbasis is gelegen. Ten onrechte heeft de aankondiging van dit bezoek onlangs tot nogal wil de speculaties geleid. DJAKARTA/NEW YORK De Indonesische regering is ver baasd over de Nederlandse be zorgdheid over de gebeurtenis sen op West-Irian, waar vandaag de langverwachte volksraadple ging is begonnen. Een ambtenaar van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken zei dat er een afspraak met Den Haag bestond, de zaak-West- Irian rustig te behandelen om onge wenste publiciteit over de volksraad pleging te vermijden. Hij zei bovendien niet te weten welke „recente gebeurtenissen" Den Haag bedoelt. „Waarom toch al die drukte?" De Nederlandse ambassadeur in Djakarta. H. Sehellema, is als gast van minister Malik van buitenlandse zaken naar West-Irian vertrokken om het begin van de „daad van vryc keuze" in Merauke bij te wonen. Ook de ambassadeurs van Australië en Thailand zijn in het gezelschap. President Soeharto is van plan na het referendum West-Irian te bezoe ken. De Sydney Morning Herald (Austra lië) heeft de volksraadpleging be stempeld als „de laatste fase van het verraad jegens het volk van West- Irian". In een hoofdartikel schrijft het blad: „Onder doodse stilte van de buitenwereld worden de zwarte in- boorlingen van West-Irian ertoe ver oordeeld, tot in eeuwigheid te worden i geregeerd door een vreemd bruin volk dat hen als een minderwaardig ras beschouwt en welks peil van bruutheid en bestuurlijke onbe kwaamheid al overduidelijk aan het licht is gekomen." De kop van het artikel luidt: Neo-kolonialisme. LONDONDERRY Bü hevige onlusten in Noord-lerland zijn Gistermiddag arriveerden op Schip hol prinses Irene en haar echtgenoot, prins Hugo Charles. Zij hebben nel een privébezoek aan Duitsland en Oostenrijk gebracht en zullen nu een paar dagen op Soestdijk logeren. Lagos geeft Rode Kruis toestemming LAGOS Nigeria heeft het internationale Rode Kruis toe stemming gegeven voor een keer een aantal hulpvluchten naar Biafra te maken. Dit is zaterdagavond meegedeeld na besprekingen tussen de Nigeri- aanse autoriteiten en een commissie van het internationale Rode Kruis, die onder leiding stond van de pre sident, de Zwitser Marcel Naville. Het doel van deze vluchten naar de door de Biafranen bezette gebie den is het Rode-Kruispersoneel te voorzien van medicamenten en per soneel aldaar af te lossen. Naar Na ville heeft meegedeeld is nog niet vastgesteld wanneer deze vluchten zullen plaatsvinden en hoeveel vlieg tuigen erbij betrokken zullen zijn. De Nigeriaanse woordvoerder Ena- horo zei zaterdag dat Biafra „via be paalde kanalen" napalmbommen koopt. „Wanneer er slechts een van deze bommen op Nigeriaans gebied wordt afgeworpen, zal de regering van Lagos verplicht zijn op grote schaal op dezelfde manier te ant woorden", zei hij. Hij sprak voorts tegen dat er Bia franen in bepaalde wijken van Oe- moeahia zouden zyn doorgedrongen. De federalen hebben Amanta en Amanba nabij Ooemoeahia bezet. tijdens het weekeinde tientallen mensen gewond geraakt. Straat gevechten in tal van steden, die meestal uitliepen op schietpar tijen, dreigen Noord-Ierland in een nieuwe crisis te storten. De ongeregeldheden begonnen op zaterdag, die door de protestanten als Oranjedag werd gevierd. (Men herdenkt dan het feit dat in 1690 koning-stadhouder Willem III een le ger van de roomse koning Jacobus II versloeg.) De beweging van burger rechten beweert echter dat de on lusten niets te makpn hebben met het conflict tussen rooms-katholieken en protestanten. Zaterdag vielen alleen in London derry, na Belfast de grootste stad van Noord-Ierland, al veertig ge wonden. De gevechten concentreer den zich voornamelijk in de armen wijk. De politie slaagde er aan het eind van de avond in, de strijdende partijen uit elkaar te drijven. Onder de demonstranten bevond zich ook Bernadette Devlin, het jong ste lid van het Lagerhuis en een van de leiders van de nationalisti sche beweging in Noord-Ierland. In de stad Lugan werd een benzi- nebom in een een r.k. gebouw ge gooid. Vier persoen werden gewond, j De' politie arresteerde veertien men sen. In Belfast werden flessen op de demonstranten gegooid. Ook hier moest de politie tussenbeide komen. Plundering Gisteren gingen de betogers in Londonderry over tot plundering. De politic werd bekogeld met benzine bommen. flessen en stenen. Op een zeker moment vuurde een groep agenten in de lucht oin zich te ont zetten. Ook werd op vele plaatsen i brand gesticht. In het overwegend rooms-katho- lieke Dungaven, op dertig kilome ter van Londonderry, moesten enke le politiewagens het ontgelden. Hier werden twee demonstranten neerge schoten, evenwel niet door kogels uit politiewapens. Charges van de poli tie maakten een eind aan de relle tjes. Vanmorgen was het weer rus tig in Dungaven. De toestand zag er gisteren zo drei gend uit dat de premier van Noord- lerland, James Chichester-Clark, be sloot zijn vakantie in Engeland te onderbreken. De toestand in London derry is verontrustend, zei hij. In de ze stad moesten dan ook zelfs water kanonnen worden ingezet. LONDEN Honderdduizend man per soneel van de Britse posterijen hielden vandaag een 24-uursstaking in verband met een loonconflict. Het openbare le ven werd niet in ernstige mate getrof fen. Alle automatische verbindingen ble ven functioneren. Enkele commerciële tv-stations moesten programma's annu leren. In het postverkeer trad enige vertraging op. Geen welkom voor Russen Een Amerikaans marinevliegtuig cirkelt over het Russische duik boot-begeleidingsschip, dat met twee duikboten, twee torpedo bo ten en een kruiser op weg is naar Cuba. Nog nooit is een Rus sisch vaartuig zo dicht de Amerikaanse kust genaderd. Maar dit vlootbezoek aan Ha vanna is slechts een beleefheids- bezoek en overigens is de recente milde houding van de machtheb bers in Moskou een kleine geruststelling. LEL aandacht is ook besteed aan het gedeelte van de rede van de Rus Gromiko, waarin de verhouding Moskou-Peking aan de orde kwam. Aangenomen werd, dal de conflict situatie aan de Russisch-Chinesr grens het Kremlin genoopt had naar een vergciyk met Amerika te zoeken. In dat stadium is dit geschil echter nog niet gekomen. Want Peking weet zich nog tegenover een grote Rus. sische overmacht. De schermutselingen zyn dan ook voornameiyk bedoeld ter beïnvloe ding van de binnenlandse verhoudin gen in beide landen. Hetgeen niet wegneemt, dat er een tyd zal aanbreken waarop wèl van een gevaarlijke tegenstelling gespro ken kan worden. Voordat het zover is kan er echter nog heel wat gebeuren, waardoor de verhoudingen in de wereld moge- lyk ingrijpend worden gewyzigd. *Maoven havens en Europoort) {27,50 3 oer»; ISO. totaal voor B -i?Co"=geb^ o, woonzo, C •(vol9»'"ei9';"P';'^N"de°lond) vliegen over d.«l Om moeilijkheden mei de indeling Ie voorkomen is het nodig dol u zich me» z'n drieën v een vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij eikoor te zitten I:- vf, 'fr\/VT LEIDERDORP 307L97T21S& HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdogen en zalerdogen) worden georganiseerd vonuit Luchthaven Rotterdom en zijn olléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modern, comfortobel vliegtuig laten genieten von deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt woch» is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking vanwaar men het of- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zi|n ter plaatse te krijgen. Aan het eind von de vlucht wordt u ols herinnering een Oorkonde overhandigd Uiterlijk twee dogen voor u aan de beurt ben» krijgt u de instapkaart thuis. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1