REGERING IS BEZORGD Commentaar SPRÉIIK HET WEER Geen debat over Irian CHEMISCHE REUZEN AKU EN Kiesinger blijft KZO DENKEN AAN FUSIE Bevrijdingsfroiit: Plan van Tliieu een ..klucht" ft—'.klezg^ T.vlucht van 15 m|n-:lotao,I,3p^'^ A'SZ*-.—imr. 27,50 v|ucht van 1 uur: 50. yuim Oe Thant en Djakarta in kennis gesteld Het Kwartet Berichten verontrusten publiek Wachten rapport Ortiz Sa a a Stemden Papoea's onder druk'? Zomerser Broederlijk bijeen Betere concurrentie op de wereldmarkten „Om bevolking zoet te houden tegen revaluatie LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI u vleugëÜJ \VQJLCLW/n\ Nieuwe leidse Courant Zaterdag 12 juli 1969 - 51ste jaargang Direeteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men mag anders denken dan zijn tijd, maar men mag zich niet anders kleden. EBNER-ESCHENBACH Deze week is in ZO een belangrijke plaats ingeruimd voor de Amerikaanse ruim tereis naar de maan, een mijlpaal in de geschiedenis van de wereld. Mens gereed voor sprong van de eeuw is de titel van het artikel van Dick Ringlever, waarin de maanreis op de voet wordt gevolgd. De scheidende a.r. senator H. Algra (73) geeft een terugblik. Vroeger spraken ze met stemmen als ba zuinen, merkt hij op. Ds. G. Kerssies, gereformeerd (re- creatie-Jpredikant in Oud-Loosdrecht, schreef voor ons over kerk en re creatie. Verder In ZO een reeks informa tieve en ontspannende artikelen, o.a.: Slordige man niet stoer. Ludek Pachman, uw vroegere vriend. Een evangelie van de Stier, 's Duivels prentenboek. Katwijkse haring heimwee-artikel. Nog meer buitenbeentjes in het binnenland. Kunstgras praktisch op gazon. Colin Davis, schitterende ster aan het muzikale firmament. C RITA „Ik zuig liet gras op, terwijl Tom my liet maait." (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Wij hebben in de ze koele juliweek vrij veel te leurstellingen te slikken gekie- gen. Dat lijkt nu wat te verande ren. Vandaag trekt het laatste front met wat motregen en be wolking weg. gevolgd door wat warmere lucht. De verbetering zal morgen merkbaar zijn tijdens opklaringen, waarbij de tempera tuur tot 20 graden of iets hoger kan stijgen. Op de Britse eilanden is het gisteren al zomers geworden met temperaturen plaatselijk tot bo ven 25 graden. Het hogedrukcen- trum is nu dicht bij de Zuiden gelse kust aangekomen en heeft de luchtdruk ook bij ons doen stijgen. In de komende dagen is daardoor een verdere verbetering met vrij goed zomerweer te ver wachten. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 3 tot 12, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur: 76.8 cm (1024 millibar) st'jgei d. Zon en maan IS Juli zon op 4.35, onder 20.56; maan op 2.42, onder 20.59: 14 juli NM. 14 Juli zon op 4.36. onder 20.55: maan op 3.44, onder 21.30: N.M. DEN HAAG De regering is ernstig bezorgd over de recente gebeurtenissen in West-Irian. Zjj heeft haar vertegenwoordigers in New York en Djakarta verzocht de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, en de Indonesische regering hiervan in kennis te stellen. TEVEN tanks vormen in Euro- poort het entrepot van de British Petroleum Mij. Neder- land. Vijf daarvan hebben een inhoud van 125.000 m3 en beho ren tot de grootste ter wereld. Deze opslag is pas in gebruik genomen. Als uit iedere tank zo veel vloeistof zou worden ge pompt dat het peil ongeveer 25 cm daalt, dan is die hoeveelheid voldoende om een middelgrote auto, die 10.000 km per jaar rijdt, 300 jaar brandstof te leve ren. Directe aanleiding tot deze ge dragslijn zijn de persberichten van de laatste dagen, die verontrusting onder het Nederlandse publiek wek ken, aldus het communiqué dat gisteravond door het ministerie va.i buitenlandse zaken werd uitgegeven. Kennelijk wordt hier gedoeld op de berichten uit West-Irian waarin mel ding werd gemaakt van druk op de bevolking bij het aanwijzen van le den van de raden die de „daad van vrije keuze" moeten uitvoeren. Door Indonesische intimidatie zou den tegen de wil van de bevolking pro-Indonesische figuren zijn aange wezen. Ook werd gemeld dat met pri mitieve wapens uitgeruste Papoea's tien tot twintig Indonesische militai ren hadden gedood in het westelijke deel van het Centrale Bergland. OPNIEUW Bekend is dat in sommige delen van West-Irian opnieuw moest wor den gestemd omdat in eerste instan tie geen VN-waarnemers aanwezig waren. Op Biak kwam het bij de tweede stemming tot grote onrust. De eerstgekozene kreeg een zwak ap plaus van de ongeveer 75 aanwezige pro-Indonesische militairen. De me nigte van driehonderd mensen rea geerde met enorm gejoel. Men kwam tot rust nadat een petitie was over handigd waarin, democratische ver kiezingen volgens het beginsel „één man één stem" werd geëist. Naar aanleiding van de herverkie zingen verklaarde de Indonesische regering dat „zij alle moeite doet om de bevolking de nodige faciliteiten te verlenen en aan de wensen der speci ale VN-vertegenwoordiger voor West-Irian, Ortiz Sanz, te voldoen. KAMER Minister Luns heeft zeer onlangs in de Tweede Kamer gezegd dat sommi ge ongunstige berichten sterk over dreven waren. Hij twijfelde niet aan de juistheid van de mededelingen die door missie en zending werden verstrekt, en die een veel gunstiger In Verenigde Naties NEW YORK De plaatsvervan gende vertegenwoordiger van Neder land bij de Verenigde Naties, jonk heer L. Quarles van Ufford, heeft inmiddels een bezoek gebracht aan José Rolz Bennet, die Oe Thant ver vangt als secretaris-generaal van de VN. Hij stelde hem op de hoogte van de ongerustheid over West-Irian. De woordvoerder van de VN. Willi am Powell, had kort daarvoor meege deeld dat nog geen rapport van Ortiz Sanz over nieuwe onlusten op West-Irian was ontvangen. Het is in New York echter bekend dat een dergelijk rapport niet openbaar wordt gemaakt. De Verenigde Naties voelen zich duidelijk in verlegenheid gebracht door de scherpe reacties op de „daad van vrije keuze" en de vrij te leurstellende woorden van Oritiz Sanz van enkele dagen geleden heb ben bepaald niet bijgedragen tot te vredenheid over de gang van zaken. Maar het bezoek van de Neder landse vertegenwoordiger wordt bij de VN toch gezien als formeel omdat zowel Indonesië als Nederland als de secretaris-generaal van de VN samen alles in het werk willen stellen om de zaak zo kalm mogelijk te laten verlopen en geen groot debat uit te lokken tijdens de algemene vergade ring deze herfst in de VN. Fa. DUSOSWA, Hoofddealer TURFMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 24409 beeld van de ontwikkelingen in West-Irian gaven. Hij zei ook dat hij niet zou aarze len stappen te ondernemen als de situatie mocht verergeren. Kennelijk is dat dus nu het geval. Veel zal afhangen van het rapport dat Ortiz Sanz zal uitbrengen. Vanuit de Kamer werd er bij de minister op aangedrongen te bewerkstelligen dat dit rapport op de agenda van de Al gemene Vergadering van de VN komt, maar mr. Luns kon hierom trent geen enkele toezegging doen. Deze week nog deed het bestuur van de PSP een beroep op de rege ring bij de VN stappen te onderne men, waardoor de volksraadpleging eerlijk zal worden uitgevoerd. De Algemene studentenvereni ging Amsterdam heeft gisteren een gesprek gehad met burgemeester Samkalden en rector magnificus Belinfante in het Europa- instituut te Amsterdam over o.a. het voor lichtingsbeleid, het verkrijgen van financiële steun en de toekomstige houding van het universiteitsbe stuur. Op de foto broederlijk bij elkaar v.l.n.r. ASvavoorzitter Jo- lian Middendorp, Asvabestuurslid Van Oosten en de heren Van Dam. Samkalden en Belinfante. Voldongen feit J^E Nederlandse verontrusting over de gang van zaken op West- Irian zal zowel in New York als te Djakarta weinig indruk maken. Zij is laat aan de dag getreden te laat om te voorkomen dat van de in 1962 toegezegde „daad van vrije keus" een farce wordt gemaakt, j Na het akkoord van New York, waarbij Nederland West-Irian indi rect aan Indonesië afstond, waren er slechts voldongen feiten. Aangenomen werd, dat in de reste rende zeven jaar tot 1969 de „volks raadpleging" geen probleem meer zou opleveren. De wens dat alles tegenover de bui tenwereld geruisloos zou verlopen speelde bij deze overwegingen een belangrijke rol. Dat is tot het laatst zo gebleven. Öok nadat berichten over opstand en het neerslaan van verzet tot de buiten wereld waren doorgedrongen. De ministers Luns en Udink lieten zich te Rome tüdens besprekingen met minister Malik meedelen, dat de berichten overdreven waren. Overigens werden in liet algemeen de gevechten op West-Irian in verband gebracht met de moeilijkheden die er ook tijdens de Nederlandse periode waren. Bovendien zo werd vastgesteld is voor een volksraadpleging een volk nodig. En daar zou op West- Irian nauwelijks sprake van zijn. Openlijk is dan ook toegegeven, dat steeds is uitgegaan van de erkenning dat het referendum een uitgemaakte zaak was. Oud-gouverneur Platteel herinnerde er dezer dagen in een tv-gesprek te recht aan, dat dc zaak van de Pa poea's in Nederland niet „leefde". Nu het te laat is, gaat het geweten spreken. De jongste stappen van de regering getuigen daarvan. Zij mo gen echter geen laatste gebaar zijn. Ook na het referendum moet Neder land zijn betrekkingen met Indonesië gebruiken om voor de Papoea's op te komen. PARIJS De voorlopige revoluti- naire regering van Zuid-Vietnam heeft het voorstel van de Zuidvietna- mese president Thieu om met deelne ming van het Nationale Bevrij dingsfront vrije verkiezingen in Zuid-Vietnam te houden, bestempeld als „een klucht en verraderlijk be drog". Ter begroeting van de Zuidvietna- mese landbouwdelegatie, die gisteren in Nederland aankwam op doorreis naar Brussel, was op Schiphol aan wezig de Zuidvietnamese ambassa deur in Engeland en Nederland, de heer Le Ngoc Chan, die commentaar gaf op de recente vredesvoorstellen van zijn regering. Men verwijt de regering in Saigon dat men met dit voorstel is gekomen om de stadsbevolking van Zuid-Viet nam. die aandringt op vervanging van de regering-Thieu door een vre- deskabinet. zoet te houden. President Nixon was van oordeel dat het voorstel de weg zal effenen voor een regeling van het conflict op korte termijn als Hanoi werkelijk onderhandelen en vrije verkiezingen wil. Noord-Vietnam. aldus Nixon, heeft nu een aantal voorstellen die tot een billijke en redelijke regeling kunnen komen. Geen communisten De minister van buitenlandse za ken van Zuid- Vietnam, Thanh, zei gisteren dat er geen communisten aan verkiezingen kunnen deelnemen. Het Nationale Bevrijdingsfront, dat zegt niet- communistisch te zijn, kan aan verkiezingen deelnemen, maar dan moet het eerst beginnen zich niet- communistisch te gedragen. Als het communistisch handelt, schendt het de wetten van het land, aldus de minister. Op de vraag wat er dan nieuw is aan het voorstel van Thieu, zei hij dat de president nog niet eerder heeft verklaard dat het Nationale Be vrijdingsfront aan verkiezingen kan deelnemen ,dat hij de taak van een verkiezingscommissie heeft omschre ven, dat hij als zijn mening heeft gegeven dal de oorlog door verkiezin gen kan worden beëindigd en dat hij zich bereid heeft verklaard tijdsche ma en modaliteiten met de tegenp artij te bespreken. Het Bevrijdings front zal echter eerst in Parijs moe ten beloven de gewelddaden te sta ken. ARNHEM Een volledige samenwerking is in studie tus sen twee reuzen in de Neder landse industrie: de AKU en de KZO. Anders dan by andere fu sies zijn de plannen nu reeds openbaar gemaakt. De raden van bestuur van de Alge mene Kunszijde Unie en de Konink lijke Zout-Organon hebben in over leg met commissarissen besloten de mogelijkheden van een volledige sa menwerking nader te onderzoeken, omdat een samengaan de verdere groei van de activiteiten kan bevor deren. Deze overtuiging is gebaseerd op de volgende overwegingen: Met een gemeenschappelijke om zet van 6 miljard gulden en een eigen vermogen van 2'/s miljard gulden gaat een concern ontstaan, waarvan over 1969 de winst na belasting op een peil van^300 miljoen gulden zou komen (gezamenlijke omzet in 1968 ƒ5,3 miljard en winst 247 min.). Elkaar aanvullende produktgroe- pen zullen een combinatie vormen, die in haar verscheidenheid van acti viteiten vergelijkbaar wordt met che mische concurrenten op de wereld markten. Vergroting van de finan ciële basis zal de gezamenlijke activi teiten met kracht bevorderen. Aaneensluiting van de we tenschappelijke en technologische kennis zal de researchresultaten be langrijk verbeteren. Gemakkelijker kunnen dan de grote bedragen die de laboratoria kosten, worden uitgege ven. De internationale spreiding van AKU kan een belangrijke steun ge ven aan de eveneens internationaal vertakte organisatie van KZO. Meer werk De belangen van aandeelhouders en medewerkers kunnen door samen gaan worden gediend, menen de besturen. Een belangrijk aspect noe men zij ook dat de werkgelegenheid die de beide ondernemingen bieden, gestimuleerd zal worden, omdat het hier gaat om elkaa-r aanvullende en ondersteunende activiteiten. De omvang van de transactie en de vele nationale en internationale kan ten van de zaak maken het onmoge lijk op korte termijn vastomlijnde voorstellen aan aandeelhouders te doen. Erkenning van de behoefte aan openheid heeft echter tot het besluit geleid, nu reeds aandeelhouders, on dernemingsraden en werknemers ln te lichten. In Nederland is dat geen gewoonte, maar op internationaal vlak in vergelijkbare gevallen wel. In Amsterdam kwamen gisteren, ver na de officiële beurs (toen was er nog niets uitgelekt) van alle kanten kooporders voor AKU-aandelen los. Zeer lange tijd was de nabeurshandel niet zo druk als gisteren. Het aandeel AKU steeg na de slotkoers van 118 tot 128, terwijl KZO op ongeveer 154 kwam, tegen een slotkoers op 152,90. Zie ook elders in dit blad BONN Bondskanselier Kiesinger blijkt ook na het gisteren verschenen rapport van vijf Westduitse topeco nomen tegenstander van een revalu atie van de mark. In het rapport wordt aangedrongen op een spoedige revaluatie om de valuta in de ko mende maanden stabiel te houden zonder buitensporige prijsstijgingen. Een woordvoerder van Kiesinger zei dat het besluit van 9 mei om de mark niet te revalueren blijkbaar on derwerp van de verkiezingscampag nes is geworden. (boven havens en tur vlucht van V2 uur. :VlU h ed otvWon.s .VlUCnT v f „plaats (boven Deltogeb.ed of woo P C (volgens -^fSdond) I— vliegen over deei v. J n.rs f 82,50 totaal voor 3 per»- I f 150. - NTEPIEUP VEPZOPGING BMEUBEL TOONKAMEPS n betaling aan bureau v Noteert u voor een rondvlucht, type: (aankruisen wat u wenst) .-.11.'- 1naam: 2. naam:_ 3. naam: correspondentie-adres: naam: straat: plaats: telefoon: Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto Q trein bus IA| B| ICI I bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes U kunt kiezen tussen de woensdogen en zaterdogen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdogen en zoterdogen) worden georganiseerd vanuit luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modern, comfortobel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en oanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen ov»r lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dagen voor u oan de beurt bent krijgt u de instapkoar! thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1