COLIN DAVIS schitterende Samen met vakantie KUNSTGRAS ster aan muzikale firmament Unisex-boetiek Edward Greenfield Praktisch op gazon en in de badkamer De moord aan de Vestadreef ZONDER DUBBELE REM: EEN BON dialoog 9 ZATERDAG 12 JULI 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL Geen Engelse dirigent heeft na de legendari sche sir Thomas Beecham zulke enorme sucessen gehoekt als Colin Davis. lp zijn 41e jaar be- oort hij tot de internatio- le beroemdheden van het ^podium. Iets meer dan een iaar geleden werd hij be- iemd tot eerste dirigent irt het BBC-symfonie-or- ;est en nu al is bekend, dat 31 hij in de herfst van 1971, c als opvolger van Georg Sol vit. als eerste Engelse diri- it ent na de Tweede Wereld- il i orlog het muzikaal leider- 1 chap zal aanvaarden van iet Royal Opera House, Co- pent Garden. hl ort Davfe wordt overal, en vooral in Ie Verenigde Staten, als één der Zangrijkste mededingers gezien jEfcor de vacante en ih de toekomst Dg openvallende dirigenten- osten. Zelf geeft hij er de voor- Bur aan in eigen land te leven, ijn posities bevallen hem tot op eden in dit opzicht volledig. Eén van de belangrijkste rede- in, dat Davis in Engeland wil blij- in, is wel dat men name Londen ans een actief en vitaal muziek- 1 ven kent. Het is zelfs een trek- 'a eister voor vele buitenlanders, 5 ider wie Daniël Barenbolm en "1 idré Previn. Davis heeft zich de Btste Jaren door zijn optreden 'l i presteerde het bijv. ook om het feC-orkest weer volledig op het er hoge peil van vroeger te engen een bijzondere plaats dit muziek-centrum verworven. m tieiOok mensen, die aanvankelijk jkjet zo enthousiast over hem wa- n, zoals vele bezoekers van de roemde „Proms" in de Royal Al- rt Hall hun idool was Immers jlen sir Malcolm Sargent heo- 111 n hun bedenkingen tegen hem v heel laten varen, niet in het 1 nst ten gevolge van zijn ver- 1 isende Jeugdige manier van op- m den. Wanneer hij naar Covent v irden gaat. zal Davis de Prome- °5 deconcerten moeten opgeven. e,JTminste als eerste dirigent, maar it staat nu al vast. dat hij moeK -ijt te vervangen zal zijn. üJPp het podium maakt Davis dFns een onrustige Indruk. Met kil1 drukke gebaren neemt hij on- itaRwijfeld sommigen tegen zich in. depvel het interessant is op te t liken, dat de dirigent, ondanks Ji vele lichaamsbewegingen, zel- VGf1 zijn voeten beweegt. Hij wekt vaak de indruk van een danser, wiens enkels in beton zijn ge kluisterd. Niet alleen wat betreft zijn uiter lijk optreden, maar ook in muzikaal zowel als persoonlijk opzicht bestaat er een duidelijke contra dictie, waaruit Davis' succes kan worden verklaard. Gevraagd naar zijn benoeming bij Covent Garden gaf hij een grappig, haast charge rend commentaar. Hij ziet zichzelf bepaald niet als een Victoriaanse vader-figuur-dirigent. Hij is bepaald niet hoogdravend van aard en op de oppervlakkige beschouwer kan hij de indruk van een onbeduidende persoonlijkheid maken, die eerder iets grappigs dan iets serieus te berde wil bren gen. Maar zowel zijn nogal iro nische spreektrant, als zijn opval lende beweeglijkheid, zijn mislei dend. Davis behoort tot de weinige èoht serieus werkende musici in Engeland en de schijnbaar virtuoze bravour van zijn optreden maakt deel uit van de inspanning en de schrijver van dit artikel over Colin Davis is muziek criticus van het Engelse dag blad The Guardian. moeite, die hij zich geeft, om de bedoelingen en de emoties van de componisten door middel van de muziek aan het publiek mede te delen. Davis begon zijn muzikale loop baan als klarinettist. Hij studeerde aan het Royal College of Music en tijdens zijn militaire diensttijd was hij bij het muziekcorps van de Household Cavalry. Hij had veel succes als instrumentalist, maar op den duur ging zijn belangstelling steeds meer naar de orkest-direc- Kunstbloemen vind ik de meest vervelende en lelijke „kunsf'produkten van onze tijd. Toen er dan ook „kunstgras" op de markt werd gelanceerd, keek ik er sceptisch tegen aan. Wat een wansmaak! Nu moet ik eerlijk bekennen dat het een bijzonder praktische vinding is. „EverGrass" is een soort kunst stof-gras van polyethyleen. Het „gras" is ongeveer 2,5 cm hoog. Het „komt op" uit een onderlaag die met gaatjes is geperforeerd, zodat de mat water doorlaat. EverGrass wordt geleverd in tegels van dertig bij dertig centi meter, die op een eenvoudige manier met een soort drukkertje aan elkaar kunnen worden bevestigd. Zo kunt u uw grasmatje laten groeien, vanaf het formaat van uw bad- cel tot een grasmat van voetbalveld-formaat! tie uit. Niettemin bespeelt hij af en toe zijn klarinet zo gaf hij on langs -nog een prachtige vertolking van Mozarts kwintet in Londen. Tijdens zijn carrière als dirigent leidde Davis kamerorkest-concer ten. ballet-uitvoeringen in de Royal Festival Hall en Covent Garden. In 1957 werd hij assistent-dirigent van het BBC-Scottish orchestra en twee jaar later kreeg hij door bemiddeling van impressario Wal ter Legge de gelegenheid zijn ster-kwaliteiten" te tonen, toen hij kon fnvallen voor Otto Klemperer tijdens een concertuitvoering van Mozarts Don Giovanni i.n de Festi val-Hall. Ook leidde hij de Zauberflóte in Glyndebourne en in 1961 werd hij benoemd tot muzikaal directeur van Sadler's Wells, waar hij excel leerde niet alleen in Mozart, maar evenzeer in Strawinsky. Intussen verschenen voortreffelijke grammo foonplaten van hem, met name een opvallend goede lezing van Beet- hovens Zevende. Tevens maakte hij naam als interpreet van Berlioz, niet in het minst door concert-uit voeringen van beide delen van Les Troyens, die tot de onvergetelijke gebeurtenissen van het Londense muziekleven behoorden. Davis heeft met het oog op zijn benoeming aan Covent Garden verklaard, dat hij de voorkeur geeft aan opera's, die de mensen aan het denken zetten boven die, welke het publiek alleen maar in een goede stemming weten te brengen. Een voorbeeld van zo'n opera was A Midsummer Marriage van sir Michael Tippet, die na een halve mislukking enkele jaren geleden een volledig succes werd in Covent Garden. Voorts heeft Davis een hele lijst opgemaakt van opera's, die tot op heden nooit op het repertoire van Covent Garden stonden, zoals Mozarts Idomeneo, Bergs Lulu en Hlndemiths Mathls der Maler Bo venal hoopt hij dat de moderne componisten zullen zorgen voor belangrijke nieuwe werken op dit gebied. Wij probeerden het spul uit met vier oranje tegels. Ze lig gen als een keurig instapje voor de kindertent. Het voet prettig aan de voetzool; zand en andere ongerechtigheden zakken door de gaatjes en als het regent is er een droge mat, waarop ze laarzen uit kunnen trekken zo dat de sokken droog blijven. Wanneer deze vakantie afgelo pen is, nemen we ons voor de tegels tot een vierkant matje aan elkaar te drukken en als badmat thuis te gebruiken. Voor de liefhebber zijn er nog legio mogelijkheden: een grasmatje op uw balkon of ter ras, een aankleding voor de badkamer (en neem er badla kens, washandjes en zeep in de zelfde kleur bij, als grapje kunt u zelfs in de openingen nog kuns+ofbloemen laten prijken). In de keuken of bijkeuken, in een tentoonstellingsruimte, als zwembad-omranding, op kin derspeelplaatsen, golf- en vol ley balvelden, als gelegen heidsloper voor niet alledaags bezoek, of voor het bruidje op het olatteland. Tenslotte mag u ook de prachtige grasmat op de beeld buis wel van „kunst" verden ken, dat levert meteen een idee voor toneelclubs. De grastegel is verkrijgbaar in de kleuren groen, oranje en rose. Het spul is hygiënisch en met een sopje makkelijk te rei nigen, veerkrachtig, sterk, ge makkelijk snijbaar, licht- en zonecht en vorstbestendig. Het materiaal is van Franse make lij. De tegels werden getest op een olieboringsterrein in de Foto linksboven: Op een terrasje slaat kunst stof-gras geen gek figuur. Foto onder: Een bad kamer kunt u bijvoorbeeld met rose instant-gras be leggen. U houdt er droge voeten bij en het water wordt goed afgevoerd doordat de mat speciale perforaties heeft. verzengende hitte van de Sa hara. Aangebracht in 1962, is het ^ras nu nog groen en fris. In New York schuifelden dui zenden voeten over de „gras"- mat ter gelegenheid van een bloemententoonstelling. Hebt u last van voetschimmel? Ver vang de houten vlonder eens door zo'n tegelmat die u des noods met een bleekwaterbadje kunt ontsmetten. De instant- grasmat komt op ƒ3,25 per te gel importeur voor ons land Holland Haag Den Haag. J. de V. 14 „Dag Roelf", groette zij opgewekt. „Dag kind. Wat ruikt dat lekker", zei hij hongerig. „Je bent vroeg. Maar het is zo klaar. Ga maar in de kamer, dan breng ik je eerst nog een kop koffie." „Graag. Alles goed?" „FTima. En met jou? Komt er al schot in?" „Nog niet noemenswaard, maar wat niet is kan komen." Tien minuten later zat hij van de gebakken lever te genieten, gevolgd door toast met gemberjam. Daarna rookten ze samen 'n sigaret. Annemarie was nieuwsgierig naar het verloop, maar merkte dat hij moe was en raadde hem aan een poosje te gaan liggen... „Zeg maar wanneer je geroepen moet worden", drong zij aan. Hij zwichtte en vlijde zich op hun ouderwetse divan. „Uiterlijk tien over twee", antwoordde hij, een geeuw onderdrukkend. „Komt in orde", beloofde Annemarie. HOOFDSTUK 2 Precies half drie arriveerde Verster bij de woning aan de Vestadreef. Toen hij de wagen stopte kwam Timmermans vanuit de schaduw van een boom hem tegemoet. „Ik heb hier maar even op je gewacht, dan kunnen we samen naar binnen gaan", begroette hij zijn superieur met wie hij sinds hun schooljaren bevriend was. „Heb je ook nog even kunnen rusten?" „Niet lang, een halfuurtje, maar het heeft me toch goed gedaan." Zij waren inmiddels naar de voordeur gelopen en hadden gebeld. Berger deed hen open en beantwoordde hun „goede middag" met een nauwelijks verstaanbare wedergroet. Toen ze binnen waren sloot hij de deur en bleef zwijgend staan, met zichtbare tegenzin afwachtend wat er verder van hem verlangd zou worden. „Je kunt wel weer aan je bezigheden gaan. wij redden ons wel", zei Verster zonder op de onbeleefde houding van de man acht te slaan. „Best, meneer", antwoordde Berger onverschillig, waarna hij in de richting van de keuken verdween. De beide inspec teurs gingen naar de zogenaamde schrijfkamer, door de overledene zo genoemd omdat zij aan het bureau dat er stond al hun correspondentie afwerkten. In het licht van de zon dat door de tuindeuren en het raam naar binnen viel zag het vertrek er zo vrolijk en gezellig uit dat het haast onmogelijk leek dat het nog maar zo kort geleden het toneel van een dubbele moord was geweest. Zij brachten twee gemakkelijke stoelen naar weerskanten van het bureau en plaatsten de bewuste lade tussen hen in. „Hoe staat het met die Rudolf?" vroeg Verster voordat ze met het nakijken van de papenassen begonnen. „Wat ik gewaar geworden ben is niet veel'", antwoordde Timmermans. „Zijn moeders adres heb ik genoteerd want Wijt zei dat hij feitelijk niets van hem wist, maar geen klagen over zijn werk had. Wel is hem opgevallen dat de jongen bijzonder zwijgzaam is en zich niet met het andere personeel bemoeit als dat niet per se nodig is. Een beetje somber type, zei hij, maar je bent tegenwoordig al blij als je bruikbare hulp hebt. Zelf heb ik Rudolf niet gezien, hij was naar klanten. „Toch wel geschikt als je nog even nagaat waar hij de gepasseerde nacht geweest is." „Als we hier klaar zijn kan ik wel eerst 'n praatje met die moeder gaan maken. Heb jij nog iets vernomen?" (Wordt vervolgd) kledij Steeds meer meisjes kopen hun sportieve l in een herenboetiek, en steeds meer jongens stap pen de damesafdeling binnen voor hippe bloeses en truien. Sommige boetiekeigenaars in het hippe Londen zagen daar onmiddellijk brood in. Ze open den winkels van kledingstukken die zowel door meisjes als jongens gedragen kunnen worden. In Engeland rijzen de boetieks omhoog met bloemrijke namen als Unisex, lts, Transexual, weet het maandblad Avenue. Miss Selfridge cre ëerde een afdeling die ze Equal Rights noemde, met roze paskamers voor de dames en dito blauwe voor de heren. Steeds meer ontwerpers wagen zich aan deze zogenaamde unisex. De veelbelovende Zweedse ontwerper Sighsten Herrgard maakt een jump suit van tweed met een bijpassende maxi-mantel die zowel door hem als zijn geliefde gedragen kan worden. „Wij leven hetzelfde leven. Waarom zou den we niet gelijk gekleed gaan" is zijn commen taar. In de unisex-boetiek van Arnold Copper in New York is een kazak blouse tekoop. Yves St. Lau rent draagt hem in het wit, zijn vriendin Lulu de la Falaise in oranje en ook de Duke of Bedford heeft een model besteld. De tijd, dat meisjes en jongens eender gekleed gingen in spijkerbroeken en tennisschoenen, lijkt al weer voorbij. Ze dra gen dezelfde overhemden, nonchalant op de buik dichtgeknoopt zodat het middenrif vrijblijft, de zelfde vrijetijds-petjes. In Japan maken ontwer pers zelfs uni-ondergoed van een.hyperdunne leersoort, dat strak om het lichaam spant als een tweede huid. Een vader, een moeder, een verloofde jongeman en een eigenaar van een groot kampeèrterrein aan het woord over: samen met vakantie. We leven duidelijk in een andere tijd dan vroeger, de normen zijn verlegd. Weten we er ook raad mee? Dat er in de Friese ge meente Tietjerksteradeel veel gebeurt wat voor heel Nederland van belang is, zal wel niemand durven beweren. Niettemin viel er op 18 december 1967 in de ze gemeente iets voor, dat anderhalf jaar later, om precies te zijn op 11 maart 1969, voor heel wat Neder landers toch niet zonder belang is gebleken. Narrte- lijk voor al diegenen, die j in hun eigen auto gezins leden, vrienden of kenis- sen onder hun toezicht la ten rijden om hen voor het op handen zijnde rij examen nog wat extra te laten oefenen. Op 18 december 1967 hield de politie van Tietjerkster adeel een auto aan, waarvan de bestuurder niet in het be zit bleek te zijn van een rij bewijs. Maar, zei deze, dat geeft niets, want ik ben aan het oefenen onder toezicht van meneer naast me. En hij heeft wel een rijbewijs. Bo vendien is de handrem voor hem bereikbaar, want die zit in het midden. Ondanks dat zowel het een als het ander inderdaad het geval was, maakte de politie toch tegen de werkelijke be stuurder proces-verbaal op wegens het niet bezitten van een rijbewijs: Want, zo stelde de politie na controle, de handrem heeft een geringere remcapaciteit dan de bedrijfs- rem (voetrem). Nogal wiedesvonden be stuurder en toezichthouder. die zich beiden volmaakt on schuldig voelden. Dat laatste was volgens de politie ten onrechte. Immers, als de handrem niet een even grote capaciteit heeft als de voet- rem, dan is niet voldaan aan de volgende eis van de wet (artikel 5 lid 2 van het Re glement Verkeersregels en Verkeerstekens): de toezicht houder moet een zodanige plaats innemen, dat hij vol doende kan ingrijpen. En voor wat betreft het remmen achtte de politie de handrem in dat verband beslist onvol doende. Het meningsverschil daar over verplaatste zich daarna van de weg tussen Tietjerk en Giekerk naar het Kanton gerecht te Leeuwarden, ver volgens naar de rechtbank in diezelfde plaats en ten slotte zelfs naar de Hoge Raad in Den Haag, die op 11 maart 1969 een voor geen en-, kei misverstand vatbare uit spraak deed. Maar ook een uitspraak, die voor veel elf-made" rij-instructeurs of instructrices en vooral voor hun pupillen-zonder rijbewijs nogal triest is. De uitspraak van de Hoge Raad, zoals onlangs opgeno men in het blad „Verkeers recht". komt namelijk een voudig gezegd hierop neer, dat het besturen van een auto onder toezicht verboden is. als die auto geen dubbele (rem) bediening heeft, tenzij de handrem, die voor de toe zichthouder gemakkelijk be reikbaar moet zijn, een even grote remcapaciteit heeft als de voetrem. Is dat laatste niet het geval zoals in de mééste auto's en ontbreekt er een dubbele bediening, dan loopt de pupil (dus de werkelijke bestuur der) het grote risico van een proces-verbaal wegens het rijden zonder rijbewijs. En zijn veroordeling door de rechter staat dan, op grond van de uitspraak van de Hoge Raad, bij voorbaat vast. Met andere woorden: rijles nemen in niét speciaal (door een dubbele bedieningdaar voor ingerichte lesauto's, is in 't algemeen voortaan tdboe. Hoi De heer T.V. te R. schuift de verantwoording naar de ouders „Ik ben achttien jaar en sinds kort verloofd met een meisje dat ik al van mijn jeugd af ken. Als je van elkaar houdt en je beschouwt el kaar als een geschenk van God, dan is het je werkelijke doel om alles, sexualiteit inbegrepen, zo goed en mooi mogelijk te bewaren. Je moet plaats en tijd, door de liefde geschapen, kennen. Ik weet zelf hoe moeilijk het kan zijn als het lichaam verlangt wat de geest verbiedt. Waarom zou je het jezelf moeilijker maken dan het is? Natuurlijk, je wilt echt wel eens heerlijk samen zijn, van elkaar ge nieten. Je wilt zo graag het ver trouwen niet beschamen en tonen dat je sterk bent. Maar zelfs de grootste kracht Is moeilijk bestand tegen onophoudelijke inspanning Natuurlijk ga |e je eigen wegen zoeken en wil je wel eens los van het ouderlijk huis. Maar bewij zen ouders hun kinderen er een dienst mee door het moeilijker te doen zijn? Door hun zolang samen te doen zijn?" Mevrouw J. S. V. te P. beaamt: ..Inderdaad, er komt een tijd dat de jeugd „op eigen benen met vakantie gaat. Dan zullen we ho pen en vertrouwen dat hetgeen wat we hun leerden en voorhiel den, vrucht zal dragen. De jeugd weet het allemaal zelf wel, hun overkomt zoiets niet, ze passen heus wel op zichzelf enzovoort! Nu geloof ik zeker, dat zeer velen niet van 'plan zijn dingen te doen die niet mogen Maar het wordt hun wel moeilijker gemaakt dan ons zo'n dertig jaar geledenl Hoewel ze van natuurschoon en vrijheid meer genieten dan wij vroeger, is de schaduwzijde dat ze aan grotere spanningen worden blootgesteld we moeten dan vertrouwen hebben dat ze dan bei den sterk genoeg zullen wezen om die grote verleidingen het hoofd te bieden. Even wil ik er op wijzen", zegt mevrouw S. nuchter, „dat de jeugd met al dat bloot opgroeit en dat met een paar andere ogen aanziet dan wanneer het een oude-, re generatie betreft." De heer de B. te Z. meent: „Sa men met vakantie? Dat hangt van je dochter af, hoewel ik verbaasd was dat, toen mijn zusters met een stel jongens met vakantie naar het buitenland gingen in een auto- busje, mijn moeder haar toestem ming gaf. Mijn dochter is er nog niet aan toe. Toch wil Ik er dit van zeggen: „Die kampkaartentoestand vind ik toch een wassen neus. le der krijgt een kampkaart. Een kamp leider zou dan wel elk half uur met zijn zaklantaarn In tenten moeten gaan controleren en dan ook nog weten wie er In wat hoort. Meisjes van zeventien, achttien jaar zou ik niet alleen op vakantie laten gaan. Anderzijds zijn er meisjes die op die leeftijd al in het buitenland werken. In principe vind ik het voor |ongens die er met een stel op uit gaan. gelijk staan Mis schien dragen jongens nog veel meer verantwoordelijkheid. Aanbe velenswaardig vindt deze vader, als jongelui dan zelfstandig op va kantie gaan. ze in groepsverband van minstens vier te sturen En tenslotte: ieder kent zijn kind en zijn of haar zwakke punten het beste. Het hangt in grote mate van het karakter van het kind af of het die vrijheid aankan." De heer R. te B. eigenaar van een groot kampeerbedrljf, stelt kort en bondig: „Ik neem geen stelletjes meer aan. Op mijn ter rein kan een klein aantal jongens kamperen. Jongens, die me aanstaan; het moeten „nette" jon geren zijn. Alleenrelzende meisjee kunnen hier niet terecht, dat geeft maar trammelant. De meeste cam pings hier nemen trouwens hele maal geen jongeren die alleen op vakantie zijn, meer aan. Dat bevor dert de rust op de terreinen". Deze kampbeheerder wil dus zelfs het risico van „trammelant" niet meer nemen. De werkgroep „vakantie" van de NVSH stelde duidelijk, dat een Instelling als de ANWB niet bevoegd was om jon gelui te bevoogden. Op Texel wer den in het verleden jongelui op de terreinen geweigerd. Ze gingen vrijen in de duinen en kwamen 'e nachts luidruchtig de terreinen weer binnen. De volgende dag kregen ze een rood stempeltje op hun kampeerkaert en zo werd hen het verder kamperen onmogelijk gemaakt. „Laat ze hun gang gaan in hun tent. dat is erg rustig", adviseerde een modem meisje. Maar Is „rustig" wel een motief? Zou u bijvoorbeeld uw kinderen, voorge licht en de weg naar anti-conceptie gewezen, laten gaan? Of is ver trouwen uw sterkste wapen? Spreekt u over de alternatieven van het, lang samen-zijn in een tijd van ontspanning, zon en zorge loosheid? Of hoopt u er maar het beste van? Jongelui in verliefde en verloof de staat of nog „vrij", laat ons |e mening weten over vakantle-zon- der-ouders Zo je wilt blijft de anonimiteit voor de lezerskring be waard. Schrijf meteen, van uitstel komt afstel!

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17