Folklore op zegels Antillen KATWIJKSE HEIMWEE HARING Nog meer buitenbeentjes in het binnenland 8 6 5 4 3 s El a PUZZEL VAN DE WEEK TOCH DOWN Vakantiekost (3) m m m u a m a a iATERDAG 12 JULI 1969 Het is een oud verhaal, dat je emigranten geen gro ter plezier kunt doen, dan uit Nederland ivat drop mee te nemen. Echte Hollandse zoute drop. En hagelslag. En pindakaas. Want dat kennen ze in Canada niet. En daar om hebben ze, daar in Canada, als ze aan Nederland denken, tvel eens wat heimwee naar die kleine dingen Aldus het (oude) verhaal. Het nieuwe verhaal luidt an ders. Het nieuwe verhaal, dat tegenwoordig verteld kan wor den door velen, nu een vliegreis naar Canada niet meer zo erg duur is, dank zij organisaties Cor Parlevliet Ids Wij komen en Co-op. Dat nieuwe verfraai voorziet in win kels, waar je die drop, die ha gelslag en die pindakaas ge woon kunt kopen. Tegen rede lijke dollarprijzen. En niet al leen drop, hagelslag en pinda kaas. Ook Hollandse koekjes, pudding, blikgroenten, tabak, sigaren, wasmiddelen en gram mofoonplaten van het Christe lijk Urker Visserskoor... In Toronto zag ik in zo'n hy permoderne zelfbedieningswin kel ook een affiche: „Holland is not so far away..." Maar al mag Holland, mede dank zij handige importeurs, dan al niet meer zo ver weg zijn, en dus ook niet de kaas en de koffie, die echte ty pisch Hollandse produkten heb ben wel een bijnaam gekregen: heimwee-artikelen. Het is een vondst van hoofd-emigratie- ambtenaar Van Banning, die ik in datzelfde Toronto ontmoette en die daarmee wel heel duide lijk de betekenis van die simpe le hagelslag en beschuit aan duidde: een stukje Nederland. Overigens, het is ook weer niet zo „dramatisch" als het hier staat De meeste van de vele ex-Nederlanders, die zo bij het inkopen-doen ook wat van die echte Nederlandse kaas meenemen, zullen het meestal in het Engels bestellen en er nauwelijks bij nadenken. Het is gewoon een beetje gezelligheid soms, een goed, vertrouwd pro- dukt vaak. In die winkel in Toronto ver telde me manager Daniel de Bruin, (zestien jaar geleden geëmigreerd als boekhouder en via de beroepen van bouwvak ker en fabrieksarbeider, nu in de levensmiddelenbranche wer kend), dat de „echte Canade zen" die typisch Nederlandse produkten ook zijn gaan waar deren. En dat ook de jongere generatie nu, en allesbehalve uit heimwee, de hagelslag, drop en pindakaas koopt. Maar „heimwee-artikel" of niet, in het dicht bij de Ameri kaanse grens gelegen kleine stadje Niagara Falls, heeft Cor Parlevliet (inderdaad: uit Kat wijk) een, wat men pleegt te noemen „goede boterham" aan ingelegde, zure haring. Ik had al eens die grote en kleine pot ten zure haring zien staan in die „heimwee-winkels", (in de duurdere speciaalzaken trou wens ook) en me er over ver wonderd dat je dus zelfs al Hollandse haring hier kon krij gen. Cor Parlevliet, 46 jaar en zestien jaar geleden uit Kat wijk vertrokken om te zien of hij in Canada ook haring zou kunnen verkopen, wilde me in zijn kleine en sterk naar vis riekende kantoor best vertellen, dat het toen, in 1953, helemaal niet zo gemakkelijk was ha ring +e slijten. „Ik logeerde toen bij familie, hier in die boerderij hiernaast", vertelde hij me „en ik was in dit gebouwtje, toen nog een ou de schuur, gaan zitten met zes vaten haring, die ik van mijn vader in Katwijk had gekregen. Maar hoe raak je die dingen kwijt? Ik heb honderden mijlen gereisd om klanten te vinden, tot ik hoorde, dat er in de tele foongidsen „yellow pages", ge le bladzijden zitten, een soort beroepengids, nou en toen deed ik het per telefoon. Ik belde kruideniers op en probeerde ze KRUISWOORD-PUZZEL Hor.: 1. het oosten, 6 dessertvrucht, 12. slede, 14. gift, 16. landbouw werktuig, 18. voorzetsel, 19. eikeschors. 21. scheik. element (afk.), 22. water In Friesl., 23. verlegen, 26. slinkse streek, 29. onbep. voornaamw. 30. elk, 32. rivier In Duitsland, 33. lidwoord (Fr.), '34. oude lengtemaat. 36. lis, 37. schelk. element, 38. luitenant (afk.), 39. lol, 41. speer, 43. muzieknoot. 44. vreemde munt, 45. maanstand, 47. loot van een plant, 49. voedsel. 52. voorzetsel, 54. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 55. schel, 57. karaat (afk.), 58. ledger (afk.), 59. droogoven, 61. hinderen. 63. zangwijs, 65. rechtschapen, 67. kleine schutsluis, 69. tasto solo (afk.), 70. scheik. element (afk), 71. steen. 73. als 54 hor, 74. muziek noot. 75. afstammeling, 77. bloedbuls. 79. niet dikwijls. 80. grassteppe in Hongarije. Vert.: 2. bekende afkorting, 3. eertijds, 4. behoeftig persoon, 5. deel van een franse ontkenning. 7 .landbouwwerktuig. 8. vracht, 9. bijwoord 10. water In Friesl.. 11. opstandig, 13. lidwoord, 15. plaats in Groningen, 17. glnd6e, 19. nobel. 20. deel van het gebit. 22. insekteneter, 24. dat is (afk.), 25. muzieknoot, 27. nummer (afk.), 28. afkorting van idem, 3V. donker. 35. eetgerei, 37. zekere bouwstijl. 39. visje, 40. niet harde slag, 41. waterdoorlatend, 42. sportterm, 46. inspanning, 48. kruisnet, 50. plaats in de schouwburg. 51. kosteloos. 53. Nederl. schrijver, 55. boom, 56. zoon van Jacob en Lea, 58. snoer om papieren aan te rijgen, 60. eint (afk.), 61. lidwoord, 62. scheik. element (afk.), 64. rondhout, 66. algemeen ruilmiddel, 68. ontgonnen land, 72. voedsel, 75. voorzetsel, 76. voornaamw.. 77. Jaar (afk. Lat.). 78. rijkstelefoon (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. balet. 5. bas. 7. salon. II. bord. 12. era. 14. toe, 16. opus, 18. lep, 20. gazel. 23. sta. 24 er. 25. mos. 27. rel. 28. bla. 30. Hm. 31. 31. takel, 33. santé. 34. te. 36. neder. 38. stage. 39. os. 40. re, 42. raket. 44 ere. 45. gr, 46 Ifte, 48. polls. 50. pets. 52. Ans, 53 netel, 54. kan, 55. Kant. 57. kelen, 59. dons, 61. at). 62. log. 63. mldas, 66. te 67. L.K.. 68. teler, 69. gelid, 71. gr. 73 leven, 75. kleed. 76. te, 78. ren. 79. aak. 81. enk. 82. Ot, 83. uil. 85. Inkel, 87. Sa, 88. snel, 90. Inn, 91. lat. 93. elan. dieet, 95. aap, 96. priem. Vert. 1 boer. 2. Erp. 3. Ld. 4. te, 5 baar, 6 stel. 7. se. 8. LO. 9. Ops, 10. Nuth. 11. bleet. 13 rg. 15. Ot, 17. samos. 19. moker, 21. zes. 22. Llnge, 25. Man, 26. Sedan. 28. baare, 29. ate, 32. Lek. 33. ateil. 35. erf, 37. repel, 39. Ort. 41. etang. 43. totem, 45. genot, 46. Ink. 47. ent, 49. lenig. 50. pad. 51. sas, 53. negen. 56. aak. 57. kolen, 58. malle, 60. neg. 62. lever, 64. dek. 65. Siena. 67. lotus. 68. ter, 70. dek. 72. rotan. 74. vak, 77. eind, 79. Anna, 80. kelp, 82. ogam, 84. lel. 85 In, 86. la. 87. ale, 89. Ie, 90. It. 92. tp. 93. el. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er z(Jn drie prijzen: een ven f 10 en twee van f 5. als klant te winnen voor mijn haringhandel. Ik begon met 165 dollar. De eerste maand had ik verlies, de tweede maand speel de ik gelijk en de derde maand had ik een beetje winst. En die is steeds groter geworden..." Het lijkt zo een simpel ver haal. Een verhaal zoals veel emigranten zouden kunnen ver tellen, ook al is Cor Parlevliet dan ook bepaald niet als emi grant naar Canada gegaan. Maar in dit bescheiden vertel de verhaal wordt nauwelijks gesproken over de moeiten en de problemen die de eerste tijd heeft opgeleverd. De tijd, waar in de jonge Nederlandse vishandelaar zelfs geen auto nad (in een land als Canada al helemaal een „verschijnsel") en liftende zijn zaken deed. Maar nu er zo'n duizend va ten haring per jaar met vijf paar vaardige handen worden „omgezet" in verscheidene dui zenden grote, kleine, lage en hoge pottenharing, nu „Parle- vliets herring" in vrijwel alle grote steden van Canada is te krijgen, nu zijn die moeilijkhe den „van-het-eerste-begin" ei genlijk al weer vergeten. Het zal nu ook niet meer voorko men, dat Cor Parlevliet eerst een half uur tegen een winke lier aan moet praten om duide lijk te maken, dat die haring van hem niet gekookt moest worden. Wat eertijds „geen gangbaar produkt" was, is nu een vooral door Nederlanders en Duitsers, in Canada zeer ge waardeerd artikel. Een artikel overigens dat Cor Parlevliet vrijwel alleen nog maar aan de groothandel ver koopt. Maar met het aantal van duizend vaten per jaar is hij eigenlijk niet tevreden. Wel iswaar kan hij, met de huidige verwerkingscapaciteit niet meer doen dan ongeveer vijftienhon derd, maar dat is dan in elk geval een mooi streefgetal. En als hij het record van zijn grootvader wil breken, die ooit 60.000 vaten haring per jaar naar Amerika en Canada verscheepte, dan zal er toch eens een ander bedrijf moeten komen. „Dit gebouwtje waar ik nu zit, was eerst een oude schuur, die ik kreeg voor duizend dollar. Ik heb hem met eigen handen opgeknapt", zegt Cor Parlevliet. „Maar als ik een nieuwe fa briek zou willen hebben, dan kost me dat toch zo'n 20 tot 30 duizend dollar. En dat probeer ik wat uit te stellen, zie..." Misschien dat er ooit nog eens het een en ander veran dert, wanneer de haring-aan voer in Nederland nog kleiner wordt, en de opsporing van de vis met kostbare apparatuur toch niet genoeg blijft opleve ren. Want in Canada is er wel veel haring. Is de haring ook veel goedkoper. „Maar ze kun nen die haring hier niet mama ken/', zegt Cor Parlevliet. „Daarom krijg ik ze, ingemaakt in vaten, uit Katwijk." Wanneer hij me even later door zijn zeer schone (en dan ga je onwillekeurig denken: „typisch Hollands?") bedrijfje rondleidt, zegt hij: „Och, het is niet zo'n groot bedrijf... Ik heb hier vijf mensen werken... in het koelhuis kunnen maar 250 vaten, en dan kan ik er al geen dozen met potten meer in heb ben, maar ik heb het hier erg naar de zin. Kijk, dit bedrijf is bijvoorbeeld veel kleiner dan van mijn broer in Katwijk. Maar ik vind dat ik veel beter woon. Dat kan hier in Canada. Bovendien is de sfeer hier veel fijner, met een hele hoop vrij heid.... Nee, ik zou toch niet willen ruilen..." Cor Parlevliet. is Canadees geworden. Als vader van vijf Canadese kinderen zou hij mis schien niet eens meer kunnen ruilen. En tenslotte: Katwijk is tegenwoordig ook niet zo ver meer Dat zelfs topspelers wel eens vreemde capriolen uithalen, is bekend. De verrichtin gen van de Nederlandse afvaardiging naar de Europese bridgekamploenschappen on derstrepen deze stelling alleen maar. Des te meer waardering moet men hebben voor de prestaties, die op „lager niveau" worden geleverd. Niet zelden kan men ook daar fraaie dingen zien gebeuren. Het spel van vandaag verdient die waar dering dan ook ten volle. Het spei kenmerkt zich door de bizarre kaartverdeling. Oost en West hebben elk twee singletons. A V 10 5 V A V 1098 7 5 6 3 A H 7 5 3 O 3 H 10 8 4 3 2 Nadat west met twee ruiten had geopend, en oost zowel zijn harten- als zijn klaver- kaart had laten horen, stokte de bieding na vijf ruiten van west. Wellicht onjuist, maar omdat ruiten heer fout zit, is het logische klein slem ruiten niet haalbaar. Niettemin werd dat toch gemaakt omdat noord in plaats van klaver aas, schoppen zeven speelde in de eerste slag, waardoor schop pen vrouw een slag werd. Het spel is nu gemakkelijk te maken, zelfs met een overslag. West laat oost een schop pen introevén na eerst harten vrouw te heb ben geïncasseerd, waarna op harten aas en heer de enige klaver en schoppen tien bij west verdwijnen. Klaver twee wordt daarna ingetroefd en troef aas en de vrouw na garanderen de twaalf slagen. Toegegeven, het loopt wel erg mooi, maar west maakte handig gebruik van de kansen, die hem wer den geboden na de slechte uitkomst. Uiteraard had noord met klaver aas van Correspondentie aan de heer B. J. Nuya, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. start moeten gaan. maar ook dan lijkt vijf ruiten onaantastbaar. Vervolgt hij^met schop pen, dan Is het helemaal bekeken. Het beste is dus klaver vijf, maar na schoppen vijf te hebben weggegooid op klaver heer, Is ook dit probleem opgelost. Maar toch kan het contract worden down gespeeld: En wel als noord na klaver aas met troef twee vervolgt! Hij verbreekt daar mee de verbinding tussen oost en west, waarna vijf ruiten niet meer is te maken. Hoe west zich ook wendt en keert, hij moet troef heer en een schoppenslag aan noord afstaan, die dank zij de fraaie ruiten twee een prachtige prestatie leverde. Ruiten twee is een „gouden greep" ge weest; kom er maar eens opl Riskant? Ja, als zuid nu eens niet ruiten boer had gehad, waardoor de vrouw bij west werd gefor ceerd? Accoord, maar anders was het con tract toch gemaakt, de gok was stellig ge rechtvaardigd. Onder: Het bedrijfje van Cor Parlevliet in Canada. Het is nu alweer het derde jaar dat de posterijen van de Nederlandse Antillen eigen zo- merpostzegels uitgeven; een serie met toeslag voor culture le en sociale doeleinden even als de Nederlandse PTT deze al sinds de dertiger jaren daar voor laat verschijnen. Op de vier zegels (prijs in Nederland se munt 2) zijn elementen uit de rijke folklore van het eilandenrijk afgebeeld. De eerste zegel toont ons een bijna potsierlijk kostuum, dat tij dens de carnavalfeesten wordt ge dragen. Deze jaarlijkse festijnen, die steeds voorafgegaan worden door het kiezen van een carna valskoningin, vinden hun hoogte punt op de zondag voor de aan vang van de vasten. Dan trekt de bevolking rond in een kleurige car navaloptocht, begeleid door „steel- band"-muziek en uitgedost In bon te kostuums met maskers en won derlijke hoofdbedeksels. Op de tweede zegel komt een uitbeelding voor van de gebruiken rond het oogstfeest. Als de mals gesneden is en de manden met kolven zijn gevuld, trekken de mensen dansend en zingend op de maat van muziek, voortgebracht uit de meest vreemdsoortige instru menten, op naar de schuren. De aloude liederen, die men zingt, zijn misschien van Afrikaanse oorsprong en wellicht door de sla ven meegebracht. De toenemende industrialisatie heeft de kleur en de glans van het oogstfeest doen tanen. De postzegel van 20 ct herinnert aan het feest van St Jan de Doper (San Juan), dat vroeger op 29 maar thans op 24 juni wordt ge vierd. Op de zegel zien we twee muzikanten, terwijl dansers op de voorgrond een namaak-haan pro beren te raken. Dat hier een haan in het spel betrokken wordt, moet als een soort wraakneming gezien worden op dit pluimvee wegens de onhellkraaiende rol, die hun voor ganger eens in het lijdensverhaal van Jezus gespeeld heeft. Als het pseudo-dier geraakt Is, wordt het in een gat gesmeten en met een kalebas bedekt. De bevol king kleedt zich op die vrije dag bij voorkeur in het geel, de kleur van de quebrachio, die om die tijd bloeit. In de avond gaan feestvier ders alle mannen, die „Jan" heten, feliciteren. Deze Jannen vieren het feest mee en springen over een flambouw heen, terwijl muziek, zang en dans hen begeleiden. De laatste zegel heeft met nieuwjaar te maken. Het it eeuwenoude traditie van Aruba d groepen muzikanten (Dandé) dir< wanneer het .nieuwe jaar is IngJ treden, langs de huizen trekken serenades brengen om hun nietn* jaarswensen te vergezellen, t maakt muziek voor het huis j treedt al spelende binnen. I Als de meest uiteenlopende go de wensen van geluk j voorspoed voor het nieuwe ja zijn overgebracht, worden nog eigenschappen van elk der bewt ners afzonderlijk bezonge Tenslotte krijgen de muzikant een gift en drinkt men gezamenl een borrel op het nieuwe jaar. groep trekt naar het volgende hi en het spel begint opnieuw. Dit z zich voort tot de avond valt zoveel eerder als de krachten I begeven. De serie zegels koi woensdag 23 juli in omloop. J. J. M. KIGGE Op mijn bijdrage Buitenbeentje in het binnenland (21-6) ontving ik enkele aardige reacties, die ik u niet mag onthouden. De heer Geldof (Alphen aan den Rijn) berichtte dat „mijn" Gar- selterboerveenschemond (25 letters) overtroffen wordt door „zijn" Musselkanaal Eerste Exloërmond (29 letters). Ik noemde die niet omdat Musselkanaal ook een aparte plaatsnaam is evenals Eerste (en Tweede) Exloërmond. Hij schrijft ook: „in het algemeen zijn in Nederland slechts na men van huidige en vroegere gemeenten gecodificeerd. De vroegere leven vaak voort als kadastrale gemeenten, zoals Oudshoorn en Aarlanderveen. Daarnaast zijn de straatna men gecodificeerd, plus vele wijken en buurtschappen. Raad pleegt men de publikaties op het gebied van de veld- en plaatsnaamkunde, dan komt men nog wel wonderlijker din gen tegen dan de zojuist ge noemde plaatsnaam van 29 let ters, maar terecht zou uw mede werker opmerken dat wij dan het gebied van overlevering en folklore betreden." Dit laatste is inderdaad het geval. Zo bestond er bij Gent een plaatsje Kernmelksbrul, al dus genoemd naar een spook, dat er elke middernacht verscheen en altijd driemaal „kernmelk" riep en: „Ik heb mijn arme ziel vergeten. Ik heb meer water dan melk geme ten!" De arme ziel is in de Franse tijd tot rust gekomen en sindsdien is de plaats van dat gehucht verdwenen en bij Gent gevoegd. WEDLOOP IN K'JKEN AANTAL TV-TOcST ELLEN PEÏ 1000INW. Zo lag er vroeger bij Starten huizen onder Kantens (Gr.) een plaatsje dat 't Grote Eendenest heette, genoemd naar een een denest. waar een boer die geen kinderen had, een kind in vond. De huidige bewoners van Star tenhuizen zullen zich die naam misschien nog wel herinneren? Hoewel de plaatsnaam Ter- munten (Gr.) in werkelijkheid zoveel als Aan de Munte (het oude riviertje dat nu IJ heet) betekent, zeri men vroeger dat deze plaats drie munten (is muntmakers) rijk was. En die moesten nog lange dagen ma ken als ze 't geld gereed wilden hebben, dat in omloop gebracht, moest worden. Toen hadden de rijke boeren emmers vol goud geld ('t Zit vol" zegt men in 't slijk van de Dollard). De heer Geldof, die de „Handleiding voor het afbunde- len van bij abonnement gefran keerde stukken" raadpleegde, vond daarin o.a. nog een plaatsnaam die uit 38 letters bestaat nl. Zevenhuizen Ge meente Tietjerksteradeel. Maar... dat zijn ook weer twee plaatsnamen en de „gemeente x of y" zijn bijvoegingen. Een tweede briefschrijver vult onze gegevens nog flink aan en schrijft dat Nummer Ze ven een buurt is onder Hoofd plaat en Nummer Dertien een veenkolonie aan een wijk van 't Ommelanderdiep onder Veen- dam. De Brand valt behalve bij de vier door mij genoemde plaatsen ook nog onder de drie gemeenten respectievelijk Ruc- phen, Stevensweert en Zeeland. Inplaats van Kibbelveen vond 'genoemde briefschrijver Kib- belgaarn (onder Veendam) en Kibbelhogen (onder Leek). Be halve onder Weert heet ook een buurt onder Bergen (L.) Leu ken. Niet alleen onder Veendam komt er een buurt Egypte voor, doch ook onder de drie gemeen ten Bladel, Finsterwolde en Ooststellingwerf. Siberië valt niet slechts onder Beilen, maar eveneens onder de voormalige gem. chore (thans ged. gem. Kapelle, ged. gem. Kruiningen). Engeland is een buurt welke, behalve onder Ol- debroek, ook voorkomt onder de drié gemeenten resp. Dalfsen, Gramsbergen en Rui nen. De Amsterdamse fotograaf G. L. W. Oppenheim berichtte ons dat hij in Vlaanderen het plaatsje Jeuk ontdekte (tussen Warennen en St. Truiden). Ook vond hij in de Vogezen (bij Saint Dié) de plaatsnaam La Hollande en dertig kilometer ten westen van Charlesville zag hij de plaatsnaam Mon Idee (route 39). U ziet: er is in ons kleine land en ook daarbuiten nog veel te ontdekken. Mocht u op uw omzwervingen nog meer (onbekende) plaatsnamen tegen komen, de redactie houdt zich aanbevolen voor opgave daar van (liefst met een foto als „be wijs"). Tenslotte: er is een apart ver haal te schrijven over de inter nationale standaardisatie op het gebied van de aardrijkskundi\ namen. Onder auspiciën van economische en sociale van de Verenigde Naties is 1967 in Genève een conferent, gehouden, waar deskundigi uit zestig landen (geografe taalkundigen, cartografen i historici) zich een maand lai met deze kwesties hebben b ziggehouden. Men duidde h onderwerp voorlopig en ofj cieus aan als: geollnguistU Verder is men nog niet gek men. Het streven naar 'internat! nale standaardisatie houdt I dat wij onder andere zuil moeten leren, de hoofdstad v Frankrijk Paris te noemen plaats van Parijs. Waar dan 1 genover staat, dat de Fransm niet meer mag spreken v Bois-le-Duc, maar moet trac ten 2lijn tong (niet) te brek over 's-Hertogenbosch. Het zal een lange weg zi die de geolinguisten te bewa delen krijgen. Langer d waarvan sprake is in zeker kl derliedje dat in zlijn gesto daardiseerde versie zal luidt Tussen Köln en Paris ligt weg naar Roma. J. H. KRUIZINl Oostenrijk Sponje Correspondentie aan de heer H. i. J. Siavekoorde. Goudreinetstraat 125, Den Haag Boven deze rubriek zou net zo goed kunnen staan: Van paarden sn pionnen. Mogelijk zelfs zou dit de voorkeur verdienen. Niettemin: In de stellingen van deze week staat beslist niet veel materiaal op het bord: het zijn alle drie vrijwel miniaturen. En moeilijk? Nu ja, daar over kan men twisten! Wij zijn van oordeel dat men de oplossingen van deze drie opgaven met een beetje geduld en volharding toch wel kan vinden. Paarden en pionnen dan, met wei nig of geen ander materiaal. Die ene witte pion is in stellingen van dit type 'altijd een wat griezelig be zit. Als men niet bijzonder voorzich tig is. geeft men zijn tegenstander maar al te gemakkelijk de kans dat pionnetje te consumeren. Dat kost de zwart8peler dan wel zijn paard, maar wat geeft dat? Wit kan im mers zeer speciale uitzonderlngs-1 gevallen daargelaten met alleen een paard niet matzettenl Dit griezelige risico ligt altijd op de loerl Onthoudt u dat vooral. Een ander punt Ie dat zulk sub tiel materiaal er als het ware om vraagt dat de artiesten van het schaken de elndspelstudlecom- ponlsten zich er mee gaan (of juister: gingen) bemoeien. En Inder daad: de schaakliteratuur kent een hele reeks van fraaie composities met dit geringe materiaal. Geen wonder dat wij er ook ditmaal twee in onze opgaven hebben opgeno men, (1) Uit een partjj Haida Nimzowitsch (Marienbad 1925) Hieronder de oplo88lngen uit onze ru- briek van 5 juli (Vakantiekost 2). (1) BochovGiertz. De oplosalng: 1. De3ll (een verrassende zet) 1 Dd8 (op 1Dxa3 kómt natuurlijk 2 Pf6 mat) 2. Df8t Dxf8 3. Pf6 mat. (2) Mlkena»—Flohr. Ook hier diezelfde onverwachte wending, ditmaal voorzien ven een kleine Inleiding: 1. Pxa7tll Lxa7 en dan nu 2. Da3ll (Opnieuw diezelfde zet welke meteen beslist.)' Men zie 2b6 3. Txb6l of 2Lb8 3. Da8 Dc6 4. Dxb8t enz. (3) BogoljubovBecker. Hier stelde de wltspeler me' 1. b5l zijn tegenstander een val. Deze opzet slaagde want zwart (2) Eindspelstudie van Kling en Horwitz (1851) speelde 1axb5 en toen kwam nieuw de nu reeds „vertrouwde" 2. Da3ll en dat wes voor zwart aan ding zich gewonnen te geven vr 2T8xf2 faalt op 3. Df8tl. h had veel beter 1. Ph5 kunnen s len. Dan komt bijvoorbeeld 2. Da3 Tl 3, Pf7t Kg7 met de probleemzet 4. Df Kxf8 5. Pxg5 en Tf2 Is gependl M zwart heeft nóg beter In deze varl nl. 3Txf7 en dan kan bljvoorbi volgen: 4. Dxb2 De3t 5. Khl Pg3» hxg3 Dh6t 7 Kgl De3t met eeu scnaak, omdat 8. Tf2 Txf2l alleen n voor zwèrt gunstig Is. Waarschljr zou 1Pn5 de pa^" J i party gered hebt (3) Eindspelstudie van A. S. Selesniev (Zbornjlk ctjudov 1919) abcdefgh Zwart aan zet maakte remise. Hoe? Wit aan zet wint. Hoe? abcdefgb Wit aah zet maakt remise. H<

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16