MENS GEREED VOOR SPRONG VAN DE EEUW Drie weken in quarantaine M v_ Ervaren drietal DOOR DICK RINGLEVER ZATERDAG 12 JULI 196» De wereld vlak voor het meest gedurfde avon tuur in haar geschiedenis. Nog een handvol dagen en de eerste mensen zullen voet op de maan zetten: in de prille ochtend van de2lste juli (Nederlandse tijd) als Neil Armstrong en Edwin Aldrin uit hun maanlandingsvaartuig zullen stappen en voor het eerst contact ma ken met de hete maanbodem. Ruim elf jaar en negen maanden nadat de eerste Spoetnik Rusland en de wereld op haar kop zette, zul len Amerikanen na een enerverende ruimte race over de finish gaan en de maan vanaf rul gruis in de huiskamer brengen. Met haast onvoorstelbare snelheid heeft de ruimtevaart zich ontwikkeld. Dat dit jaar al mensenvoeten hun afdrukken in de maan bodem zullen zetten, terwijl bijna op hetzelfde ogenblik twee Amerikaanse verkenners vlak langs de planeet Mars vliegen ter voorberei ding van de eerste sprong in 1986, hadden elf jaar geleden maar weinigen verwacht. Toch is het werkelijkheid, als er zich althans geen on verwachte problemen voor doen. Maar de Amerikanen rekenen er nauwelijks mee. Tot en met de landing be staan er geen raadsels meer, heeft Wernher von Braun gezegd. Vorige Apollo-rei- zen hebben zoveel gegevens opgeleverd, dat men in Houston verwacht dat alles feilloos zal verlopen. Alleen de start van de maan Edwin Aldrin Neil Armstrong •#- Michael Collins De NASA heeft voor deze meest riskante ruimtevlucht tot nu toe er varen astronauten uitgekozen. Alle drie hebben zij een ruimtevlucht op hun naam staan. Armstrong (38, vrouw en twee zoon9) heeft een vlucht van 10 uur gemaakt met de Gemini 8 (tijdens welke voor het eerst een rendez vous met een Agena-raket werd gemaakt). Aldrin (39. vrouw, twee zoons en •en dochter) vloog met de Gemini 12 en wandelde op deze vlucht driemaal om de aarde in vijf en •en half uur. Collins (38, vrouw, twee doch ters en een zoon) behoorde tot de bemanning van de Gemini 10, tij dens welke vlucht hij twee rui N-uitstapjes maakte Van de drie zijn Aldrin en Col- Ine afkomstig van de luchtmacht; Armstrong 'loog bij de marine (•\*nal8 Afdrin voerde hij in Korea ■•ntallen geveohtevluchtM uit). voor de terugreis is een ma noeuvre, waarvan alleen theo retisch het slagen vaststaat. Weliswaar is zij honderden ma len op aarde gerepeteerd, maar praktijk op de maan heeft men nog niet opgedaan. Het blijft dus een kritiek moment. Wan neer de motor zou weigeren, zijn beide astronauten verloren. In totaal zullen Armstrong en Aldrin 21 uur en 27 minuten met hun maansloep op de maan blijven. Maar slechts een gering deel van dit bezoek zullen zij buiten doorbrengen. Als het vaartuig zondagavond 20 juli landt, zal dit eerst tien uur blij ven staan voordat Armstrong met zijn „levenspakket" op de rug als eerste door het luik zal kruipen en het aluminium trap je zal afdalen. Binnen een straal van hon derd meter zal hij een 2 uur en 40 minuten durende wandeling maken. Aldrin, die eerst tele visiebeelden van zijn wande lende collega moet doorgeven, blijft 25 minuten korter buiten. Samen zullen zij in een hitte, die het kwik op 107 graden Celsius houdt, hun talloze ma len gerepeteerde opdrachten uitvoeren. Dat zijn in de eerste plaats het verzamelen van der tig kilo aan bodemmonsters, dan het opstellen van een maanbevingsmeter, die moet aangeven of de maan nog werkt, het plaatsen van een re flector voor het terugkaatsen van Laserstralen, die vanaf de aarde worden uitgezonden om de juiste afstand aarde maan te meten en het planten van een vaantje van metaalfolie voor het registreren van de zonnewind: de stroom geladen deeltjes, die constant door de zon wordt uitgezonden. En dan gaat natuurlijk ook de vlag omhoog. Niet alleen de Amerikaanse, maar ook de Russische en voorts dundoeken van alle andere VN-landen. Washington wil met dit gebaar, zeker ten opzichte van haar concurrent in de ruimterace, Rusland, tot uitdrukking bren gen, dat het geen territoriale COMBINATIE aanspraken maakt op de maan bodem. Dat het de maan niet als een bezitsobject wil beschouwen, maar als een nieu we wetenschapsbron, die ten goede moet komen aan de hele mensheid. De vlaggen zijn gemaakt van een speciaal soort nylon, dat de extreme temperaturen (tijdens de 354 uur durende maandag 107 graden boven nul en in de even lange maannacht 150 gra den eronder) kan doorstaan. Al deze activiteiten; waaraan de astronauten de handen vol zullen hebben, zullen worden geregistreerd door een tv-came- ra, nadat zij deze eerst op een soort werkbank buiten de maansloep hebben gemonteerd. Tot op de minuut nauwkeurig is de reis gepland. Zij zal vrij wel net zo verlopen als die van de Apollo's 8 en 10. De start is op 20 juli 19.22 uur Nederlandse tijd. De machtige 3000 ton we gende en uit twee miljoen on derdelen bestaande Saturnus 5 zal Michael Collins, Armstrong en Aldrin dan in een baan om de aarde brengen. Daar wordt de motor gestopt en krijgen de astronauten gedu rende anderhalve omloop gele genheid de boordsystemen te controleren. Twee uur en 44 minuten na de start wordt de raketmotor van de derde trap opnieuw in werking gesteld en vertrekt de Apollo met een snelheid van 40.000 km per uur uit zijn parkeerbaan naar de maan. Deze reis zal drie dagen du ren. Tijdens de vlucht zal de snelheid teruglopen tot 3800 km. en naarmate het ruim teschip dichter bij de maan komt weer stijgen tot 9000 km. De astronauten zullen zich gedurende de reis bezighouden met het controleren van het instrumentarium, het uitzenden van tv-beelden en natuurlijk met eten en slapen. Wat dat laatste betreft: voor het eerst zullen ze alle drie te gelijk in hun slaapzak mogen kruipen. Bij vorige reizen is na melijk gebleken, dat de maan- reizigers moeilijk de slaap kon den vatten als een van hen moest opblijven en regelmatig radio-contact met Houston moest onderhouden. De mannen slapen nu tegelijk en Houston houdt een wakend oog in het zeil. Mocht er iets mis gaan, dan waarschuwt de alarmschei Zesenvijftig uur na de start de Apollo heeft dan inmid dels de maansloep op de neus en de derde rakettrap, waarin het vaartuig zat opgeborgen af gestoten is het afgelopen met de rust. Aldrin begeeft zich dan door de verbindingstunnel naar de LM, even later gevolgd door Armstrong. Twee uur hebben zij de tijd daar alle systemen te controleren. In het 76ste uur wordt dan eindelijk de maan bereikt. Vlie gend boven de donkere linker kant wordt de hoofdmotor ontstoken om de snelheid af te remmen en de Apollo in een baan om de maan te brengen: eerst een elliptische, daarna een cirkelvormige op 110 km boven het maanoppervlak. Aldrin gaat vervolgens op nieuw het landingstoestel bin nen en test de energiebronnen van het voertuig. Ook contro leert hij de zgn. „levenspakket ten", die hij en Armstrong tij dens hun maanwandeling nodig hebben om in leven te blijven. Na twee uur is dit karwei geklaard en gaan zij 10 uur sla pen voor het uur U. Dat slaat op 20 juli 12.56 uur Nederlandse Ca 182 uur na de sfarh op Cape Kennedy Na intrede in de dampkring komen parachutes in werking en zakt de capsule naar de aarde tijd als beide mannen afscheid nemen van Collins, hun gemak kelijk zittende vliegeroveralls verwisselen voor de zware drukpakken en zich in de LM begeven. Na vier uur van con troles maakt deze zich los, blijft nog anderhalf uur naast de Apollo vliegen en begint dan om 18.14 uur als de landingsmo tor is ontstoken aan de afda ling. Deze manoeuvre moeten beide astronauten staande, han gend in singels, uitvoeren om dat de LM geen banken heeft. Een' van de meest kritieke fa ses begint als de maansloep zich vijftien km boven het maanoppervlak bevindt. Dan treedt de boordradar in wer king en geeft een stroom van gegevens over de snel vermin derende hoogte. Maar meer dan van hun apparatuur zullen de astronauten het in deze fase moeten hebben van hun ogen en hun behendigheid in het ma noeuvreren. Aldrin, de commandant van het landingstoestel, regelt met twee handgrepen de stuwkracht en moet daarmee de LM recht houden en tevens d$ meest geschikte landingsplaats zoeken. Deze ligt in een gebied van 20 km lengte en 5 km breedte in de Zee der Rust, van de aarde af gezien ongeveer in het mid den van de rechter maanhelft. Enkele tientallen meters bo ven het maanoppervlak, blijft de LM enkeile ogenblikken, rus tend op zijn stuwstraal, als een helikopter hangen. Dan wordt definitief de landingsplaats bepaald. De keuze van deze plaats kan bepalend zijn voor het al of niet slagen van de onderneming. Komt een van de poten van de LM in een kuil terecht en kantelt het toestel, dan zal het vrijwel on mogelijk zijn het later weer te laten starten. De 1.70 meter lan ge voelsprieten aan de vier lan dingspoten geven het ogenblik aan waarop de maan is bereikt. Er gaat dan een rood lampje branden en even later volgt dan de eigenlijke landing: met een snelheid van anderhalve meter per seconde ploft het toestel in het maangruis. Het eerste wat de bemanning dan doet, is het treffen van voorbereidingen voor een direc te opstijging in geval van nood. Daarna geven ze een verslag van wat ze van de maan zien, eten wat en rusten, zittend op de grond, uit van de spannin gen. Pas acht uur daarna beginnen zij aan de voorbereidingen voor de eerste maanwandeling. Een gebeurtenis, die op aarde via de tv kan worden gevolgd. De eerste sprong van de mens naar een buitenaards hemellichaam zal dan een feit zijn. Eerst gaat om 17 minuten over zeven op de 21ste juli Armstrong naar buiten, dan Aldrin, nadat zij eerst de zuurstof uit de maansloep hebben laten weglo pen. Na de wandeling breekt het onderstel ontkoppelen. Dit laatste onderdeel fungeert bij de start als platform. Als alles goed gaat, moet één druk op de knop voldoende zijn om de motor te ontsteken. Wei gert deze, dan kunnen noch Houston noch de in zijn Apollo rondcirkelende Collins iets doen. Slaagt de ontsteking (om 17 uur) dan zal de maansloep drie en een half uur later vastkop pelen aan de Apollo. Via de verbindingstunnel worden de kostbare monsters en de came ra's overgebracht en het maan- voertuig afgestoten. En in de Stille Oceaan maakt men zich dan al klaar voor de landing: op 24 juli om 17.52 precies. Als stond het in het spoorboekje. meest gevaarlijke moment aan. Zodra zij de bodemmonsters, vacuüm verpakt, met een kleine hijskraan aan boord hebben ge takeld, de druk in de cabine weer op peil hebben gebracht, hun levenspakketten hebben weggegooid, wat hebben gege ten en ach uur geslapen, moe ten zij de stijgmotor in werking stellen en de landingsmotor met Ten minste drie weken zullen de drie astronauten na terugkomst in quarantaine worden opgesloten. Geen hartelijk onthaal dus, maar een eenzaam verblijf in het herme tisch afgesloten maanontvangstla- boratorium in Houston. Weliswaar krijgen ze alle comfort, maar con tact met de buitenwereld hebben sij niet, alleen via de telefoon. Deze maatregel is getroffen om dat men niet de kans wil lopen van besmetting door onbekende bacte riën, die wellicht ziekten kunnen verwekken, waartegen de mens geen weerstand heeft. Om de aan wezigheid van deze (niet verwach te) micro-organismen aan te to nen, brengt men witte muizen in contact met de meegebrachte bo demmonsters. De isolering begint al direct n» de landing. Kikvorsmannen zullen dan drie zware isolatiepakken door het luik naar binnen brengen en de Apollo en zijn bemanning Scheiding van voorf. stuwingseenheid en commandocapsule van de Apollc „in>ri neemt toe tot Qr'° Krn P UUf Op ca 160 km ^hoogte ze trap -kweg S^lhe'da2nÏmP vu' Tot hier rokt de aantrekkingskracht Ca bi uur na de van de aarde startv C Kennedy Tijdens de viucht eventuele koerscorrecties richting maan^^^M Snelheid wordt ca 39.000 km p. uur ia ITt" HET VERLOOP VAN DE TOCHT vervolgens met desinfecterende vloeistof bespuiten. Daarna worden de mannen per helikooter naar het vhe jdekachfp gebracht, waar ze in een herme tisch afgesloten en vensterroze ca bine terecht komen. En eenmaal in Houston wacht hun het laborato rium. Drie weken lang zullen ze er worden geobserveerd en gecontro leerd. Zelfe de ontlastingen, die via buizen naar laboratoria worden gevoerd, worden nauwkeurig onder zocht. Even voorzichtig nast men om met de meegebrachte bodem monsters. Dat gebeurt al op de maan, als de dertig kilo steen en gruis verzameld is. In het vacuüm worden de monsters in een doos gedaan, die hermetisch wordt af gesloten, zodat er tijdens de te rugrei» geen lucht bij kan komen. Dit omdat het niet denkbeeldig is, dat wanneer de stof eenmaal in aanraking met zuurstof is gekomen, deze spontaan explodeert, wat uiteraard de astronauten aan groot gevaar zou blootstellen. Ook in het laboratorium worden de monsters in een vacuüm-ruimte on derzocht. Bij dit onderzoek worden ongeveer honderd laboratoria in geschakeld. De meeste daarvan zijn Amerikaanse, maar ook zullen monsters In het buitenland worden verdeeld. Meer monsters zullen pas van volgende maanreizen worden mee gebracht. De astronauten zullen dan langer de tijd hebben voor onderzoek. Zo zullen op de reit van Apollo 12 (in het najaar) al twee wandelingen van 2,5 uur kun nen worden gemaakt, terwijl de astronauten van Apollo 13 drie uur buiten blijven. Bij latere vluchten, waarbij extra zuurstoftanks worden meegenomen, zal zelfs een verblijf van een week mogelijk zijn. 3e "rap weg I WAT OP DE MAAN KOMtl landings-en lanceerplafform, <g^u^e^jirr^ejbran^Eoffanks^ BELANGRIJKE HANDELINGEN (üE NUVWERS CORRESPONDEREN MET DIE IN BOVENSTAANDE TEKENING) Ca..3 uur na de sterf van Cape Kennedy: Apollo(CM+ SMJgaah los van dé 3e Irap van de Safurnusrakef wentelt om zijnas, koppelt de LM (Maan- keverof Maantaxi)en t'ektdeze los vande 3e trap. Deze 3e trap-»ApoHo remt af om in baan /erdwijntin de iu mie. |rond maan te komen. Ca 69 uur en 32mi nuien na de start Cape Kennedy: De Maankever zoekt een landings plaats op de maan. De laatste meters zijn een vrije "val" op verende poten. De Maankever staat de maan. Na verloop van tijd stapt de mens uit; en volgt er een maanwandeling van twee uur en veertig minuten. De maanreizigers gaan weer aan boord. De Maan - kever stijgt op. Het startplatform blijft op de maan achter. Ca.88 uur-89 uur na de start van Cape Kennedy: De Maankever zoekt de baan van de rond de maan cirkelende ApolloDeze entert de Maankever. life* ,r; i De lege Maankever wordt afgestoten en verdwijnFin ruimte Apollocabine met de drie astronauten o, i terugreis naar dea^rde Uit de monsters hopen de ge leerden o.m. te ontdekken of er leven voorkomt op de maan en of er vroeger wellicht een vorm van leven is geweest. De kans daarop achten zij echter zeer gering. Vol gens de thans heersende opvattin gen is de maan een volkomen do de planeet, wat niet wegneemt, dat er bepaalde micro-organismen on der het maanoppervlak kunnen voorkomen. Zij zouden daar min der zijn blootgesteld aan de extre me temperatuurverschillen. Ook wordt het niet helemaal on mogelijk gehouden, dat z' -h onder dat oppervlak sporen van water bevi iden. Het antwoord zal doer Apollo 11 gegeven moeten worde,k

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13