PARIJS ZET DEUR VOOR ENGELAND OP KIER Maanreis te zien in 32 reportages liiiiiil Motorrenner op spionage Vaste stanc bijna helft lplaatsen al van totaal TECHNISCHE STORING BIJ APOLLO SNEL VERHOLPEN WITTEVEEN: VOLGEND JAAR WEER BELASTINGVERHOGING Regering niets bekend over actie Gerbrandy Weer aanval Egypte over Suezkanaal Radio zendt hele nacht uit Hogere accijnzen permanent NA DIEFSTAL SUZUKI Maanreis bezegeld ~!RST MAN ON THE MOON D Bonnv overleed aan hartaanval Zweden verhoogt bankdiscontc VRIJDAG 11 JULI 1969 vjbFH Ir PARIJS President Pompidou van Frankrijk deed gisteren op zijn eerste persconferentie twee belangrijke mededelingen: 1. Frankrijk heeft geen principiële bezwaren tegen toetreding van Engeland en andere landen tot de EEG. 2. Voorlopig zal het volledige embargo op de uitvoer van wapens naar Israël worden gehandhaafd. Overigens zijn waarnemers in de Franse hoofdstad van oordeel dat er geen belangrijke wijziging in de Franse binnenlandse en buitenlandse politiek valt te bespeuren. Pompidou schijnt een soepel beleid te willen voeren zonder zichzelf of zijn regering op bepaalde punten vast te leggen. De Franse president onderstreepte dat hij geen bespreking over Enge- lands toetreding tot de EEG wil be ginnen zonder tevoren op de hoogte te zijn van de moeilijkheden, de perspectieven en de gemeenschappe lijke houding van de Zes. Pompidou ontlokte gelach aan de journalisten met een sarcastische daaraan toe: Ik denk dat dit bondge nootschap zich moet ontwikkelen buiten het kader van organisaties zo als dé Navo. De verkiezingsuitslag heeft vol gens hem aangetoond dat het Franse volk instemt met de grondslagen van Vijfde Republiek. De politieke verwijzing naar de Britse aarzelingen I strijd moet zich dus afspelen binnen in het verleden om tot de EEG toe te j het kader dat De Gaulle in 1958 heeft treden: „De Europese gemeenschap vastgesteld. Een ontmoeting met de pers, daaraan ontkomt geen enkel staatshoofd: en daarom kweet Georges Pompidou zich gisteren da noo kvoo rhet eerst als Frans president welwillend uan zijn taak. KAIRO Een Egyptische pa trouille is gisteravond onder dekking van artillerie liet Suezkanaal over gestoken en heeft een Israëlische stelling bij Port Tewfik aangevallen, zo is in Kairo meegedeeld. Na vernieling van de stelling werd nog een aanval uitgevoerd op de tweede Israëlische verdedigingslinie. Daarbij werden veertig Israëliërs ge dood of verwond. De Egyptische militairen zouden het terrein een uur lang hebben be- - heersten daarna naar de Egyptische oever zijn teruggekeerd. In Tel Aviv is evenwel bekendge maakt dat bij deze aanval acht Israëlische militairen gewond zijn geraakt en twee tanks schade hebben opgelopen. Brian Jones, de vroegere gitarist va nd eRolling Stones enkele dagen geleden verdronken in zijn privézwembad achter zijn huis 'in Londen is gisteren begraven. Op de foto de met bloemen over dekte kist bij het binnendragen in de kerk. Achter de baar zijn vader en moeder. bestaat niet helemaal dank zij Enge land". Hij herhaalde zijn voorstel voor een topconferentie van de Zes om de voltooiing van het huidige stadium en de toekomst van de Zes te bespre ken. De gemeenschap moet geen hersenschim, maar werkelijkheid zijn, zei hij. Israël Frankrijk, aldus ging Pompidou verder, zal het martelaarschap van de joden onder het naziregime nooit vergeten, maar een volledig wapen embargo is geen bedreiging voor Israels bestaan. Het is mogelijk dat Frankrijk nog eens terugkeert naar het beperkte wapenembargo van vo rig jaar. Bij elke regeling van de crisis in het Nabije Oosten moet rekening worden gehouden met het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen. Israël moet beseffen dat het niet met militaire middelen tot een blijvend akkoord kan komen. Pompidou legde voorts de nadruk op de vriendschappelijke band tussen Frankrijk en de VS, maar hij voegde Groot conflict Pompidou voorspelde dat er een zeer groot conflict zal ontstaan als de kloof tussen de arme en de rijke lan den nog groter wordt. Over de economie, die het grootste stuikelblok van zijn kabinet kan zijn, zei de president dat de inflatoire ten- denzen in Frankrijk zowel positieve als negatieve kanten heeft. De huidige Amerikaanse politiek in Vietnam is naar het oordeel van Pompidou een teken dat de zienswij zen van Washington en Parijs dichter bij elkaar komen te liggen. De persconferentie was veel min der formeel dan die van De Gaulle destijds. Er waren nu geen ministers of ambtenaren aanwezig, vrijwel uilsluitend journalisten. Geen atoomwapens bij Hellendoorn DEN HAAG In de munitie- op slagplaats op de grens van de ge meenten Hellendoorn en Wierden be- vinden zich geen atoom-, biologische i of chemische wapens. Dit antwoordt I minister Den Toom op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid j Van der Spek. (PSP). De minister maakt in dit antwoord 1 een uitzondering op de regel dat me- dedelingen over aard en omvang van munitieopslag niet worden verstrekt omdat deze strijdig zijn met het be lang van de staat. Twee „hoofdrolspelers" in de Ita liaanse film I Girasoli, de actrice Sophia Loren en haar zoon Carlo, vlak voor hun vertrek uil Rome naar Moskou, waar de opnamen moeten worden gemaakt voor de film. In de rolprent speelt zoon Carlo namelijk ook een rol, een wel uiterst pril begin voor een filmcarrière, maar met een moe der als Sophia Loren is dit geen probleem. (Van onze parlemtensredactie) DEN HAAG Minister Wit- teveen zal het kabinet voorstel len de belastingcorrectie per 1 hoogd. Deze verhoging was nodig geweest om de verhoging van de belastingvrije voet te financieren. Minister Witteveen deelt in zijn antwoord aan de Kamerleden mee, dat bij het opstellen van de begro ting terdege rekening zal worden gehouden met de nadelen van prijs- n j u ..i verhogende belastingmaatregelen. Dat Tevens zullen de hogere accijn- j betekent, dat er enkele beperkingen zen op bier, alcohol en benzine in de begroting moet worden aan gebracht Welke dat zijn, wil de mi nister nog niet zeggen. januari te financieren met de extra belastingopbrengst als ge volg van de inflatie in de jaren '68'71 (de inoflatiekoppen). ok na 1 januari van kracht moe ten blijven. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS- televisie zal van dinsdag 15 tot en met donderdag 24 juli 32 maal op het scherm komen met repor tages, gewijd aan de vlucht van de Apollo-11 en de maanlanding. Behalve de beelden uit de lan dingscapsule en van de maan- wandeling zal alles in kleur zijn. Alle reportages, met uitzonde ring van de voorbeschouwing op dinsdag 15 juli, komen op Ned. 1. Wat de NOS-radio betreft, deze zal afwisselend op Hilversum II eq III zijn te horen. In de nacht van zondag op maandag wordt op Hilversum II uitgezonden van half 7 's avonds tot 10 uur 's morgens. Op deze wijze zullen de media de gebeurtenissen vrijwel op de voet volgen. Tal van reportages worden rechtstreeks via de satelliet overge nomen. LEIDSCHENDAM De mo torcoureur K. P. uit Rijswijk heeft het Nationaal automobiel museum te Leidschendam in on derdelen het racewonder terug gebracht, waarmee de Nieuw- zeelander Hugh Anderson in 1964 en 1965 het wereldkam pioenschap in de 125cc-klasse veroverde. Het gaat hier om een Suzuki- racemotor uit de Kreidler-race- stal, die door de jaren heen grote successen heeft geboekt op de internationale circuits. De motorcoureur wordt verdacht, fabrieksgeheimen van dc gestolen Kreidler te hebben doorgegeven aan de Spaanse fabriek Derbi, waarvan de motoren de laatste maanden plotseling zeer snel bleken te zijn. De minister antwoordt dat op vragen van de liberale Kamerleden Toxopcus en Joekes en de radicalen Jansen en Aarden. De minister Iaat doorschemeren, dat de indirecte belastingen volgend jaar ook zullen moeten worden verhoogd om de reeds per 1 januari ingegane ver hoging van de belastingvrije voet te kunnen financieren. Reeds bij de behandeling van de accijnsverhogingen in de Tweede Ka mer deelde de minister mee, dat hij de hogere opbrengsten daarvan vol gend jaar niet kan missen. Het AR- Kamerlid Kieft diende echter een amendement in om de verhogingen slechts tijdelijk te maken en de Kamer ging daarmee akkoord. Minister Witteveen houdt dus vast aan zijn plan, de loon- en inkomsten belasting per 1 januari te verlagen. Deze belastingoperatie zal in twee keer moeten worden uitgevoerd, in 1970 en in 1971. Door enkele indirecte belastingen Dit was onder andere het geval op de te verhogen (bijvoorbeeld ae al eer- TT in Assen en tijdens de races op der uitgestelde motorrijtuigenbelas- het circuit van Farncorchamps in j ting) een bijv. een „parkeerbelasting" KAMPEERCAPACITEIT THANS 250.000 (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Het aantal vaste standplaatsen op Neder landse kampeerterreinen neemt snel toe en bedraagt al bijna de helft (43,3 procent) van de wer kelijke bezetting. Deze groei gaat ten koste althans voor een belangrijk deel van het toeristische kamperen. Middelgrote en grote kampeerter reinen hebben het hoogste aantal vas te standplaatsen. De totale capaciteit voor tenten en caravans in ons land wordt thans op 250.000 standplaatsen geschat. Dit zijn enkele conclusies na een onderzoek van de Nederlandse kam- peerraad. De gemiddelde bezetting was ver leden jaar 90 procent van het maxi mum aantal op te nemen personen. Topbezettingen laten vooral de ter reinen in het Hollandse en Zeeuwse kustgebied zien, waar het aantal kam peerders dan tweemaal zo groot is als in het voor- en naseizoen. Elders in i Nederland is sprake van een vrijwel gelijk aantal kampeerders. Tarieven Het gemiddelde all-in-tarief per persoon per etmaal bedroeg 1,35, het seizoentarief voor tenten en caravans 279 en voor grote stacaravans 346. Een duidelijk verband kan gelegd worden tussen de omvang van het kampeerterrein en het tarief: hoe groter het terrein, hoe hoger het ta- i rief. De sanitaire voorzieningen geven 1 geen reden tot bezorgdheid. Dc Kampeerraad beveelt aan vaste standplaatsen op afzonderlijke ter reingedeelten te concentreren, omdat de seizoenkampeerders een aparte kampeergemeenschap vormen met een eigen recrcatiepatroon. Er gelden na melijk ongeschreven wetten in die gemeenschappen waar toeristische kampeerders, omdat ze ze niet ken nen. vaak tegen zondigen, waardoor conflicten kunnen ontstaan. Kwalitatief is er voor de toeristische kampeerder steeds minder plaats, om dat de vaste kampeerders doorgaans „de mooiste plekjes" bezetten. Aan bevolen wordt in dit opzicht de be langen van de toeristische kampeer ders meer tot hun recht te doen ko- België. De geweldige successen van de j Derbi-coureurs vormden een ernstige bedreiging voor de Nederlander Aalt Toersen op Kreidler, die het klasse ment om het wereldkampioenschap aanvoert. De Nederlander De Vries was al teruggevallen naar de derde plaats. De zaak cwam aan het licht toen I P. maandagavond di teamleider van i de Nederlandse Kreidler-racestal, Jo- j han Leverinx. ontmoette. Hij had een heel motorblok bij zich en zei over gegevens te beschikken die wellicht j interessant waren voor de Kreid- I ler-racemaehines. Leverink ontdekte i 1 dat het motorblok van de in juni uit het Automobielmuseum in Leidschendam gestolen Suzuki af- I komstig was. Vastgehouden I De Rijswijk ?i werd vastgehouden tot de directeur van het museum, de heer E. V. M. Louwman, verscheen. Deze nam het motorblok mee en eiste i dat P. alle andere onderdelen naar het museum zou terugbrengen. P. voldeed aan deze eis. De heer Louw- i man lichtte de politie in. Van Veen import uit Amsterdam, die de Kreidlerploeg onder haar hoe de heeft, meent dat P. de technische geheimen van de Suzuki voor zijn eigen motor wilde gebruiken. Voor de Suzuki naar het museum in Leidschendam kwam had men er zo veel aan veranderd, dat het onmoge lijk was de formule te vinden voor de afstelling van de motor, die snel- j heden tot dik over de 200 kilometer per uur kan bereiken bij toerentallen j van 15.000 per minuut. Niettemin be- j vatte de motor nog tal van andere j interessante eegevens. Gevreesd wordt dat P. deze gehei- men - tegen betaling - aan andere fabrieken beeft doorgegeven. Moge- i lijk is er sprake van grootscheepse bedrijfsspionage. waarbij vooral de Derbi-fabneken in Barcelona gebaat zouden zijn eeweest. P. ontkent dit echter hardnekkig. Veranderd Het is Leverink overigens opgeval len dat de Derbi-machines bij de laatste grote wedstrijden vrij drastisch waren veranderd. De uit- in te voeren, zal de BTW in januari niet verder behoeven te worden ver- 5? De reis van de astronauten naar de maan wordt letterlijk bezegeld: de I Amerikaans ePTT brengt deze speci- ale zegel uit ter gelegenheid van de maanlanding het wordt er een van uitzonderlijk formaat, liefst de helft groter dan de gangbare postzegels in de Verenigde Staten. Het cliché van de maanzegel zal in de Apollo 11 meegaan als filatelistische mascotte. Aftellen voor lancering is vannacht begonnen KAAP KENNEDY Het aftellen voor de lancering van de Apollo-11, die de astronauten Armstrong en Al- drin op de maan moet brengen, is vannacht om één uur Nederlandse tijd begonnen. De aftelperiode duurt 93 uur. tot woensdagmiddag. Arm strong. Aldrin en Collins krijgen nog een paar dagen tijd om uit te rusten. Intussen worden eventuele techni sche mankementen verholpen. Al voor het begin van de aftelling dreigde een technische storing het tijdstip van lancering uit te stellen. Er ontstond een lek in het helium- druksysteem van de eerste trap van de Saturnus 5-raket. In korte tijd hadden technici het mankement ver holpen. Het lek was veroorzaakt door een losgetrilde moer. De drie ruimtevaarders hebben sa men met technologen de programme ring van de navigatiecomputer nog eens nagegaan. Deze computer volgt tijdens de reis naar de maan elke seconde de baangegevens. Ook de computer van de maanlander die de laat leek veel op die van de Suzuki en ook het geluid van de motor had veel weg van dat van de Suzuki. De rechercheur van de gemeente politie in Leidschendam. die de diefstal hesfl behandeld, is met va kantie. Vandaag zou het onderzoek tegen P. beginnen. De politie beschouwt de zaak overigens als een gewone dieftsal uit een museum. Van bedrijfsspionage kan volgens de poli tie niet worden gesproken omdat de Japanse Suzuki geen motoren meer maakt en omdal er geen bepaalde benadeelde partijen kunnen worden aangewezen. landing in de Zee van Rust leidt, j werd nog eens bestudeerd. De kleinste rekenfout kan oorzaak zijn dat de Apollo-11 of de maanlander op de maan te pletter slaat of bij de terugkeer uit de aardse atmosfeer te rugkaatst. Terugkeer Ook hebben de ruimtevaarders de terugkeer van de maan naar het moe derschip, waarin Collins is achterge bleven. nog eens gerept teerd. Deze manoeuvre wordt beschouwd als een van de moeilijkste van de ruimtereis. Na een aftelperiode van twee uur worden door kleine ontploffingen de bouten die de twee delen van de maanlander aan elkaar verbinden, losgemaakt. Het onderste deel van de Eagle, zoals de maanla.nder wordt ge noemd. is nu lanceerplaats voor het bovenste deel met de ruimtevaar ders. Met een simpele druk op de knop wordt de startmotor in werking ge steld en stijgt de maanlander op, de eerste seconden recht omhoog, tot een hoogte van tachtig meter, dan schuin overhellend. Na zeven minu ten en veertien seconden is de ver eiste baansnelheid bereikt en stuurt de maanlander op de Apollo-11 aan. Enkele uren later worden de beide ruimtevaartuigen voorzichtig aan el kaar vastgekoppeld. Dat mag 17 mi nuten duren. Armstrong en Aldrin keren dan met hun gegevens en de „maanstenen" via de nauwe tunnel bij hun collega Collins terug. In Nederland is het dinsdagmiddag 22 juli als het kostbare maanvaartuig door de Apollo wordt afgestoten. Op een punt achter dc maan wordt de hoofdmotor van de stuurcablne ont stoken om naar de aarde terug te keren. De laatstefase voor de ruimtereis wijkt niet af van de vorige vluchten. De landing wordt donderdagmiddag ingezet. Bijna een half uur later da len de mannen neer in de Stille Oceaan, waar het vliegdekschip Hor net klaar ligt voor de berging. INixon President Nixon zal op het schip getuige zijn van de landing, maar de mannen niet kunnen ontmoeten. Zij gaan onmiddellijk voor drie weken in quarantaine om eventuele besmet telijke maanziekten te voorkomen. In een laboratorium in Houston kunnen ze met vrouw en kin leren achter een glazen wand spreken. Het volgende uitzendschema voor de televisie door de NASA opgege ven, kan nog worden gewijzigd. Dinsdag 15 juli: 21.10 - 22 uur voorbeschouwing op de reis naar de maan (Ned. 2). WOENSDAG Woensdag 16 juli (volgende pro gramma's alle op Ned. 1): 13.15 - 15.30 uur: lancering Apollo-11; 17 - 17.30 uur reportage ingaan van de baan naar de maan; 18.30 uur: kop pelen van capsule aan maanlan dingsvaartuig; 22.45 - 23.30 uur: sa menvatting reportages en verder nieuws. Donderdag 17 juli: 8.45 - 9.30, 17.30 - 18.15 en 22.45 - 11 uur: laatste nieuws uit Amerika; in laatste uit zending samenvatting hoogtepunten. Vrijdag 18 juli: zelfde als donderdag. Zaterdag 19 juli: 8.45 en 17.30 uur laatste nieuws, 18.25 uur ingaan baan om de maan, 20.20 - 21.20 uur beelden van tweede omloop en studionieuws, 22.45 uur laatste nieuws en samen vatting reportages van de dag. Zondag 20 juli: 8.45 - 9.30 uur laatste nieuws, 15 uur introductie maanlanding, 15.30 uur inleiding op maanlanding. 17.45 uur beelden uit Amerika, van het loskoppelen van capsule en LM en uit de capsule, 21 - 24 uur: informatief programma met afdaling naar het maanoppervlak. De radio gaat dan door met de maan- wandeling, dc televisie geeft de vol gende morgen, maandag 21 juli beel den daarvan tussen 6 en 12 uur. Verder die dag op het scherm; 16.30 -19.30 uur laatste nieuws, o.a. opstijgen van de LM van de maan. en beelden uit Amerika, en vun 22.15 - 24 uur koppeling van capsule en LM en samenvatting landingsgebeur tenissen. 22 JL'LI Op dinsdag 22 juli reportages 5.45 - 6.30 uur (Apollo verlaat baan om de maan). 8.45 - 9.30 en 22.33 - 23 uur. Woensdag 23 juli reportages met laatste nieuws om 8.45 en van 10.10 - 0.30 uur met beelden uit de capsule van aarde en maan. Ten slotte donderdag 24 juli: 8.45 uur laatste nieuws, 16.45 -18.30 uur inleidend programma en landing in de Stille Oceaan om 17.50 uur en van 21.15 -22 uur nabeschouwingen met reportages uit Amerika: o.a. reactie van president Nixon. Dit alles natuurlijk, wanneer de grootse onderneming inderdaad vol- gens plan verloopt. J HONOLOELOE Het ruimteaapje Bonny dat dinsdag vervroegd naar de aarde werd teruggehaald en twaalf uur na zijn landing overleed, is ge storven aan een hartaanval. Deze is waarschijnlijk veroorzaakt door een te sterke daling van de lichaamstem peratuur. De NASA heeft dit in een voorlopig rapport meegedeeld. STOCKHOLM Met ingang van vandaag is het officiële bankdisconto in Zweden verhoogd van zes tot ze ven procent. De Zweedse bank heeft hiermee het tarief aangepast aan de ontwikkeling van de rentevoet in het buitenland. DEN HAAG De regering is niets bekend over het voornemen van oud premier prof. Gerbrandy om onwettige middelen te gebruiken toen hij in 1947 scherp stelling nam tegen het door de regering gevoerde beleid inzake Indonesië. Premier De Jong antwoordt dit op vragen van hel a.r. Eerste-Kamerlid prof. De Gaay Fortman, die had gewezen op een artikel in een van de och tendbladen. dat berustte op uitlatingen van mr. G. H. Slotemaker de Bruine. In het artikel werd mededeling gedaan over een „rechtse putsch", die in de voorzomer van 1947 zou hebben gedreigd, „vermoedelijk onder aanvoering van prof. Gerbrandy". Volgens premier De Jong stelde de heer Gerbrandy uilsluitend het gebruik van wettige middelen voorop. Hij baseerde zijn actie zo hij het noemde op „constitutie en wet".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5