NIEUW PLAN THIEU Aardgas veel te duur Commentaren HET KWARTET IN WEST-IRIAN Gromyko: op goede voet met de VS Het Kwartet Bewolking Vrije stemming Ook de NLF „HOE DEZE OOK UITVALT. Reactie VS Laat Vietnamezen i zelf beslissen voorzichtig J „Bezet gebied nu chocolade melk j krakelingen bloemen i kattetongen puur I eikeblaadjes I I pastilles JAMIN Kunstenaars dringen bijeenkomst binnen Toch neutraal toezicht op f hulp Biafra? EBAN NAAR NEDERLAND? URKER KOTTER OPGEBRACHT Italië wacht op zomer Bij de mantelspecialist is't allemaal perfekt voor u geregeld DE MANTELSPECIALIST tV. Voorstel Spelregels an Nievelt verkoopt vier schepen II V.st-Unitsluml blijft not/ afkeriy Speciale aanbieding KARPETTEN Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur.' Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 11 juli 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen NidUU/g Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendiens» bezorging 18.00—19.00 uur „Dat is een geheim teken v vergadering van vanavond." UCT i DE BILT Veel bewolking en af en toe enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. DE BILT Het afgelopen et maal trok een frontale storing van de Britse eilanden naar het oosten en bereikte vannacht ons land. Het regengebied dat hier mee samenhing had zich vanmor gen tot over het hele land uitge breid. De luchtstroming waarmee dit regengebied naar ons land werd gevoerd vond zijn oorzaak in een hogedrukgebied, waarvan het centrum met een kerndruk van 1036 mbar vanmorgen voor de Golf van Biscaje lag. Dit hoge- drukgeoied strekt zich uit tot over de Britse eilanden. Hier om heen trekken kleine storingen die het weer de eerstkomende 24 uur in ons land zullen bepalen. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG Aantal uren zon: 4 tot 13, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), constant. STRANDWEER In de nu aangevoerde zachtere lucht zijn morgen wat meer op klaringen bij een tot matig afne mende zeewind te verwachten. Temperatuur 19 a 20 graden, zee water 16 graden. Vooruitzichten: Nog wel een I zeewind, maar tijdens het week einde zonnige perioden en een vrij aangename temperatuur. Zon en maan De regering van Zuid-Vietnam verklaart dat zij zich bij de verkiezingsuitslag zal neerleggen, hoe deze ook uitvalt. Maar dan moet de tegenpartij hetzelfde beloven. In een televisiereportage zal te zien zijn hoe de eerste (Ameri kaanse) astronaut de vlag op de maan zal planten, tenminste als het pessimisme van enkele zwartkijkers, die toch nog op het laatste nippertje een Russische interventiemanoeuvre vrezen, wordt gelogenstraft. De opnamen overigens werden op aarde ge maakt. De man in het ruimtepal; is Scott LacLeod en de LM op de achtergrond is een model op wa re grootte. Alles is echter voor de uitzending nauwkeurig nage bootst. WASHINGTON Het State De partment heeft voorzichtig gereageerd op de rede van de Russische minister Gromyko. „De Amerikaanse regering is zeker bereid om bij te dragen tot het hel pen oplossen van de verschillende strijdpunten tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie." Nixon heeft reeds eerder gezegd, dat als er zorgvuldige voorbereidin gen worden getroffen, de Verenigde Staten bereid zijn om een gesprek te beginnen over een eventuele topcon ferentie. De Sowjet-Unie heeft nog geen antwoord gegeven op het Ameri kaanse voorstel, het gesprek over be perking van de strategische wapens op 31 juli te beginnen. SAIGON President Thieu van Zuid-Vietnam heeft vandaag voorgesteld een commissie samen te stellen die vrije verkiezingen in Zuid-Vietnam moet voorbereiden. In deze commissie zou ook het Nationale bevrjjdingsfront (NLF) zitting kunnen hebben. In een toespraak lot het volk zei Thieu „dat een belangrijke stap noodzakelijk is om de vredesonder handelingen in Parijs te doen vorde ren". Beide partijen in het conflict heb ben verklaard dat over de binnen landse aangelegenheden van Zuid-Vietnam door de Zuidvietname- zen zelf vrij en democratisch moet worden beslist. De enige manier waarop de bevolking haar recht van zelfbeslissing kan uitoefenen zijn verkiezingen, waarin zij wezenlijk haar keuze kenbaar kan maken, vrij van vrees tu dwang. Volgens de president kunnen vrije verkiezingen op zes beginselen zijn gebaseerd morgen ISO gram van 125 voor 109 niet te geloven voor die prijs! Besteding van gc O c_ AMSTERDAM Ongeveer 25 kunstenaars zijn gistermid dag een bijeenkomst van leden OTTAWA Nigeria en Biafra hebben in beginsel een Canadees voorstel aanvaard, neutrale toe zichthouders te belasten met het controleren (op wapens) van de voedselzendingen voor Biafra. Over details wordt nog gesproken. TEL AVIV In Tel Aviv circuleert het bericht dat de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Eban, volgen de week een bezoek aan Nederland zal brengen. Eban vliegt volgende week naar Zwitserland voor overleg met de Israëlische ambassadeurs in verschil lende landen. Hij zou ook Nederland en België willen bezoeken. haven van Borkum. ROME Italië wacht op zomer weer. Intussen is het er koel en re genachtig. In sommige Alpendalen in het noorden lieo het kwik be denkelijk terug. De weerkundigen blijven voorspellen, dat het zomer weer „vroeg of laat" terugkomt. Na een proces van acht maanden is de oud-SS'er Karl Oppermann in Bochum veroordeeld tot levenslang. Uit louter bloeddorst vermoordde hij in bezet Polen 47 Joodse mannen, vrouwen en kinderen. 501 de kwaliteit demode de sortering de enorm lage prijs reienmintels 49.95 «54.85 minttii an pekjei 39,95 to. 99,95 Lelden: Haarlemmerstraat 163 1. alle politieke partijen, met inbe grip van het thans tegen ons strij dende NLF, kunnen aan de verkie zingen meedoen op voorwaarde dat zij afzien van geweld en de uitslag van de stemming ook werkelijk aan vaarden: 2. er kan een verkiezingscommissie worden ingesteld, die in de verkie zingscampagne zorgt voor gelijke kansen voor alle kandidaten. Alle partijen moeten er bij het tellen van de stemmen op top kunnen zien dat alles eerlijk gaat: 3. er moet een internationaal or gaan komen om toezicht op de ver kiezingen te houden PRATEN 4. we zijn bereid met de andere partij te urn ten over het tijdschema en de modaliteiten waaronder de verkiezingen zullen worden gehou den; 6. de regering van Zuid-Vietnam verklaart dat zij zich bij de verkie zingsuitslag zal neerleggen, hoe deze ook uitvalt. ..We dagen de tegenpartij uil dit ook te verklaren", aldus presi dent Thieu. Gisteren werd de 25ste bijeenkomst, van de onderhandelingsdele.caties in Parijs gehouden Nieuwè ge- zichtspunten kwamen hier (nog) niet naar voren. SLACHTOFFERS HONGKONG In een communi qué van hel oppercommando der communisten in Zuid- Vietnam wordt vandaag gezegd, dat de Viet- eong in de eerste zes maanden van dit jaar 330.000 militairen heeft ge dood. gewond of gevangen genomen. OOOPVOL is het bericht uit Sai gon, dat vrije verkiezingen gehou den kunnen worden waaraan ook het Nationale bevrijdingsfront (Vietcong) als partij kan deelnemen. Het voorstel houdt nog wel heel wat slagen om de arm. Maar er valt over te praten, als het tenminste ernstig gemeend is. En daar moeten we om te beginnen van uitgaan. Verkiezingen kunnen in een land waar een burgeroorlog aan de gang is bijzonder moeilijk tot tevredenheid van beide partijen worden voorbe reid. laat staan uitgevoerd. Van belang is evenwel, dat Saigon het bevrijdingsfront als gespreks partner aanvaardt. Zii het op voor waarden die geen snelle resultaten doen verwachten. 1 Het is echter de enige weg, langs welke het Vietnamese probleem kan worden opgelost. Ook is het een weg waarop geen terugkeer mogelijk is. 1AE REDE van de Rus Gromiko Is een duidelijke wenk. dat Moskou bereid is toenadering tol Washington te zoeken. Een topconferentie is zelfs niet uitgesloten. Deze bereidheid is echter niet nieuw. Zij werd ook al uitgesproken nadat Nixon de presidentsverkiezingen had gewonnen. Een concreet voorstel bleef echter uit. Dit is nu weer zo. Blijkbaar wil Moskou .het éérst eens worden over de spelregels. In de rede van Gromiko zijn die duidelijk aan gegeven. ook al lijken zij terloops te zijn vermeld. Eén ervan is. (lat verbetering van de betrekkingen niet ten koste mag gaan van de communistische invloed in Oost-Europa. Bedoeld wordt uiter aard: van de Russische invloed. Als het communistische stelsel in een van de Oostcuropese landen in ge vaar komt, zullen de troepen van het Warschaupact op eenzelfde wijze op treden als in Tsjcdioslowakije ge beurde. Dit is een bedekte waarschuwing aan Nixon, zich geen illusies te maken als hij Roemenië bezoekt. Als hij zaken wil doen. moet hij hij Moskou zijn. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft een uitnodiging aanvaard voor een be zoek aan Belgrado. Vermoedelijk zal hij op 3 september in de Zuidsla- vische hoofdstad aankomen. van de aankoopcommissies voor kunst van de gemeente Amster- dam binnengedrongen. De indringers eisen openbaarheid j en gelegenheid om aan de discussie l deel te nemen. Wethouder Polak, die de vergadering leidde, zei geen be zwaar tegen openheid te hebben, maar hij was niet van plan te gaan vergaderen met mensen die niet wa- ren uitgenodigd. Hij schorste de bij- eenkomst en vertrok. Na bemiddeling van de voorzitter van de aankoopcommissie, mr. E. L. L. de Wilde, directeur van het Stede gen neergeschoten of vernietigd, meer dan 6000 tanks en pantserwa gens, 4500 andere militaire voertui- Hierbij waren inbegrepen 145.000 gen, 1900 mortieren en kanonnen, 650 Amerikanen en andere niet, munitie-opslaglaatsen en brandsto- De Vietcong heeft volgens het com- fopslagplaatsen. 30 grotere oorlogs- muniqué 3950 Amerikaanse vliegtui- schepen, 1000 kleinere vaartuigen. WILHELMSHAVEN De West- duitse politie heeft gisteren de UK 153 opgebracht, die binnen de Duit se territoriale wateren viste. De vangst van de kotter, 550 kilo zee tong en 100 kilo schol, is verbeurd i lijk museum in Amsterdam, werd de verklaard. De UK 153 ligt in de j vergadering onofficieel voortgezet, waarbij de kunstenaars mochten luisteren naar de uiteenzettingen van de leden van de commissie. Ze moch ten uiteraard niet aan de discussie deelnemen. Uiteraard konden nu geen beslui ten worden genomen. Gesproken werd over de nieuwe procedure wat betreft de besteding van de gelden die voor kunstaankopen zijn bestemd. Hierover hadden de gemeentelijke aankoopcommissies voorstellen aan B. en W. gedaan. Het college had echter gevraagd de huidige procedure nog dit jaar voort te zetten. (Van onze scheepvaartrcdaeleur) ROTTERDAM Van Nievelt Gou- driaan en Co's Stoomvaart Mg. heeft de Constellation Line (New York Perzische Golf) opgeheven en de vier schepen Alamak, Aliehiba. Alni- lak en Aludra verkocht aan de Noorse rederij Willi. Wilhelmsen. De Steenkolen Handels Vereniging (eigenaar van Van Nievelt Goudriaan) heeft daartoe besloten omdat de resultaten van de dienst snel terug liepen als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal. Het grootste deel van de opvaren den van de vier schepen kan worden ondergebracht op de drie bananen- schepen die binnenkort in dienst ko men van de Caraïbische Scheepvaart Maatschappij, waarvan Van Nievelt de directie voert. De vier schepen (elk met een draog- vermogen van ruim 9600 ton) zijn in de jaren 1959 en 1960 gebouwd. U JULI- AUG'VOLKSRAADPLEGING OVER TOEKOMST W-I R1AM <3 iii Manokwon, rone;, "liooi,,:: ik,1aug. STILLE OCEAAN ■<<^W-IRIAH""ïilu J! ft A FOES A zee ierauk^T4juli Maandag begint in West-Irian, eens Nederlands Nieuw-Guinea. de befaamde volksraadpleging. Onze speciale verslaggever Link van Brug gen behoort lot de journalisten die Indonesië er heeft toegelaten om ge tuige te zijn van de manier rvaarop dit referendum wordt gehouden. In de komende weken zal hij onze lezers uitvoerig op de hoogte stellen. Reeds is Link van Bruggen in ..Irian Barat" aangekomen. Vanuit Djakarta, waar hij op doorreis verbleef, zond hij ons enige artikelen over het Indonesië van vandaag, die wij heden en morgen plaatsen. MOSKOU In de rede die de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, gisteren voor de Opperste Sowjet hield, klonk duidelijk door dat de Sowjetunie de betrek kingen met Washington wil verbeteren nu het conflict met communistisch China ernstige vormen begint aan te nemen. Gromyko verklaarde zich bereid tot uitgebreide be sprekingen met de VS over internationale en bilate rale problemen. Hij haalde met instemming de uit lating van president Nixon aan, dat de tijd van con frontatie voorbij is en dat het tijdperk van onder handelingen is begorinen. De Sowjetunie is er steeds van uitgegaan, aldus Gromyko, dat in vraagstukken over de vrede de twee landen tot „een gemeenschappelijke taal" kunnen ko men. „Het is duidelijk dat overeen komsten over deze kwesties haalbaar zijn wanneer ze stroken met de we derzijdse belangen, met inbegrip van die van bondgenootschappen <?n vrienden". Gromyko stelde zelfs voor dat de delegaties van de VS en Rusland de bijeenkomsten van de Opperste Sow jet en het Amerikaanse Congres bij wonen. Zelfs de Amerikanen die niets voelen voor goede betrekkingen met Moskou moeten begrijpen dat het voorkomen van botsingen tussen de twee grote mogendheden in de we reld en het vestigen van goede be- i trekkingen, in het belang van beide 1 landen is. Scherp Zoals we reeds in een deel van onze edities van gisteren meldden, was Gromyko uiterst scherp tegeno ver China. Hij veroordeelde de an- Gromijko ti-Russisehe propaganda en activiteit van Peking, en zei dat zijn land de vriendschap met China wilde herstel len maar zich krachtig teweer zou stellen tegen elke provocatie. De Russische minister wil graag besprekingen beginnen met de ande re drie grote mogendheden over Ber lijn met het doel complicaties te voorkomen. Hij voegde er evenwel direct aan toe dat Moskou niets zou ondernemen wal Oost-Duitslands be langen of de bijzondere status van West-Berlijn kon aantasten. Veiligheid De veiligheid in Europa is volgens hem het meest gebaat met de instel ling van een collectief veiligheidssys teem. Ook pleitte hij voor de vor ming van een atoomvrije zone in hel gebied van de Middellandse Zee. Tenslotte gaf Gromyko duidelijk te kennen dat de toenadering tussen Oost en West niet ten koste mag gaan van de Oosteuropese commu nistische eenheid. Hij verdedigde dan ook krachtig de inval in Tsjechoslo- wakije en waarschuwde in bedekte termen dat hetzelfde opnieuw zou ge beuren als het communistische stelsel in een van de andere Oosteuropese landen zou worden bedreigd. De prijs van het zullen bedragen (dit jaar 8 miljard) maar dat de verdere ontwikkeling ook van 'iet prijsbeleid van de NAM-export afhankelijk is. Volgens Schelberger beginnen de Nederlanders echter langzamerhand ook in te zien dat een prijsverlaging noodzakelijk is Hij wilde niets zeggen over de on derhandelingen met de Sowjetunie over invoer van aardgas. Zij hebben er in ;eder veval al toe geleid dat de Bayerngas AG haar contract voor de aankoop van Nederlands aardgas nog ESSEN Nederlandse aardgas is nog te hoog om de verkoop van dit gas op de Duitse markt te bevorde ren. Dat zei gisteren de presi dent-directeur van de Ruhrgas AG, Schelberger, op een pers conferentie in Essen. Hij verwacht dat de aardgasverko pen in de Bondsrepubliek in 1980 omstreeks 37 miljard kubieke meter niet heeft ondertekend Het is duide lijk dat op een gunstiger prijs voor het aardgas uit de Sowjetunie wordt gerekend, zei hij. Ruhrgas heeft een aandeel van on- j geveer veertig procent in de gasver- j kopen in West-Duitsland Haar omzet steeg vorig jaar met 33 procent tot j ruim 11 miljard kubieke meter, j Tweederde van de afzet gaat naar de industrie, de rest naar particulieren, i De maatschappij zal lussen 1969 en j 1974 ongeveer 370 miljard mark in- j vesteren. Fauteuils Banken Eetkamers - Wandkasten Prachtige stylmeubelen tegen extra lage prijzen. BULTHUIS BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1