EINDELIJK LOON NAAR WERKEN VOOR MOEDIGE GIMONDI EHBO-DIPLOMA IN 24 UUR TE HALEN Ruim 1300 deelnemers zullen einde halen OPNIEUW TRIOMF I EERSTE VOOR HERMAN NAK Topsporters zagen Tour Bouwgarantie utiliteits- werken Lesprogramma KLM naar buitenland: PvdA-bestuur wil Woensdrecht dicht Wagtmans nu zescle Merckx durfde uiel Tour in cijfers Fcdor den Hertog eindigde met zege Tommie Smith profvoetballer j Van Dis: minder wildklemmen Kamerbewoner plunderdé dr. E. Brongersma in Eerste Kamer Maatregelen tegen vervuiling van Rijnwater Protesten tegen groot hotel bij Oudeschild A akbondsleiders naar Roemenië Zigeunerkoningin (84) begraven ZOETEMELK Duizend kilometer Autobahn erbij woning 11 VRIJDAG 11 JULI 1969 AUBAGNE Zij hebben wei nig plezier beleefd van hun uitstapje naar de Tour. Topvoet- baller Dick van Dijk, oud-we reldkampioen judo Anton Geesink en judoka Jan Snijders waren van de Riviera, waar vakantie houden, tientallen i lomters ver gereden om hun landgenoten in de koers aan te moedigen. Maar toen de karavaan langstrok, viel er weinig e thousiasmsop te brengen. Want er werd in een matig tempo ge fietst. De poging van de drie topsporters om de aandacht va nde Nederlanders in de koerst te trekken, mislukte ook. Jan Jans sen. die zowel Geesink als Van Dijk goed kent, had zijn vrien den helemaal niet opgemerkt. Een teleurstellende dag dus voor het drietal langs de kant, van wie Dick van Dijk toch al geen prettige vakantie heeft. Im mers, toen hij in het begin van deze week in St. Tropez uit het raam van zijn hotel keek, was Uijn auto, een nieuwe Fiat 125 special, verdwenen. „Ik heb aan gifte gedaan, maar er zal wel niets van terecht komen. Geluk kig ben ik Anton (zeer opvallend gekleed in een Bermuda short tegengekomen. Hij brengt i over ee npa rdagen naar het vliegveld. Maandag immers moei ik met Ajax beginnen te trainen. DEN HAAG Enkele bouwonder nemers, niet werkzaam op het gebied van woning-, weg- of waterbouw, hebben een stichting bouwgarantie utiliteitswerken opgericht. Het doel is waarborgen te scheppen voor op drachtgevers en „bevordering van een ordelijk economisch verkeer in de bouwnijverheid". De initiatiefnemers maakten er gisteren op een persconferentie in Den Haag geen geheim van dat ze de „nevenverschijnselen" die ze van de garantie verwachten, namelijk dat ze op den duur voorkeur zullen verkrij gen en dat de tot de stichting toege laten bouwers tot fusies of andere samenwerkingsvormen zullen komen, van groot belang achten. Men verwacht dat 200 tot 300 Ne derlandse utiliteitsbouwers, die om zetten hebben van rond 22 miljoen per jaar, tot de stichting zullen toe treden. Er zijn in ons land ongeveer achthonderd van dergelijke bedrij ven. Het entree-geld bedraagt 2.500. Vereenvoudigde opleiding (Van een onzer verslaggevers) t DEN HAAG Dank zjj een binnen kort verschijnend herboren Oranje Kruisboekje leerboek voor eerste hulp bü ongelukken kan de ehbo- opleiding straks in minder dan de helft van de tijd die er nu voor staat wor den behaald. De opleiding kan name lijk worden teruggebracht van 52 tot 24 uur. Uitgangspunt hierbij was de waarde van het ehbo-diploma niet te vermin deren. De leerstof is vereenvoudigd en beperkt. Door herziening en aanvulling van de illustraties is ook het visuele effect verbeterd. Verder is de stijl ver frist. zo schrijft dokter H. J. Oosterhuis in het vakblad voor ehbo „Het Red dingwezen". De reden van deze versnelde proce dure is dat voor velen de geldende op- leidingstijd te lang blijwt te zijn. Bij de opleiding in bedrijven waar deze in geld moet worden gewaardeerd komt meer en meer het kostenargument naar voren. Daar komt nog bij. dat de ontwikke ling van de ongevalsgeneeskunde heeft geleid tot verbetering van het inzicht in het hoe en waarom van eerste hulp. in het bijzonder ook voorzover deze door leken kan worden verleend. Minister Bakker: De Belgische grootmeester Eddy Merckx voert hier de kopgroep aan. Later zou Merckx in de etappe aan de Italiaanse vedette Felice Gimondi moeten laten. ANP De uitslag van de twaalfde etap pe ls: 1. Gimondi (Pezzi) 165.5 km. In t uur 2S min. 15 sec. (met bon. 4.22.55) 2. Gandarias (Langarica) zt (met bon 4.23.05). 3. Merckx (Dnessens) zt (met bon 4.23.10). 4. Van Schil (Driessens) zt. 5. Abrahamian (Sta- bllnski) 4.24.38. 6. De Boever (Schotte). 7. Poulidor (Magne). 8. Agostinho (Caput). 9. Van impe (Stablinski). 10. Van Sprlngel (Cools), li. Schutz (Albani), 12. Galdos (Langanica). 13. Castello (Langarica), 14. Pingeon (Plaud), 15. Panizza (Pezzi) allen zt als Abraahmtan 4.24.38 16. Janssen (Ge- miniani) 4.25.10. 19. Wagtmans (Vissers), 26 Beugels (Magne) allen zt als Janssen 4.25.10. 36. Dolman (Vissers) 4.25.56. 63. Haast (Vissers) 4.27.29. 72. Karstens (Plaud) 4.30.47. 73. Ottenbros (Vissers) zt. 74. Van der Flaas (Vissers) zt. Algemeen klassement 1. Merckx (Driessens) 57 57 30. 2. Pingeon (Plaud) op 7.11. 3. Gimondi (Pezzii op 7.14. 4. Poulidor (Magne) op 11.09. 5. Gandarias* (Langarica) op 12.11. 6. Wagtmans (Vissers) op 13.35. vtanelll (Albani) op 16.50 8. Galera (Maohaln) op 21.21, 9. Van Springel (Cools) op 23.02, 10. Letort (Plaud) op 25.02, 11 SChutz (Albani) op 25 09. 12. Panizza (Pezzi) op 27 06, 13. Galdos (Langarica) op 28 09. 14. Van impe (Stablinski) op 30.16, 15. Agostinho (Caput) op 31.34. 19 Janssen (Geminlani) op 39.19. 60. Dolman (Vissers) op 1.37.22. 62. Van der Flaas (Vissers) op 1 40.34 68. Haast (Vissers) op 1.46.39. 74. Beugels (Magne) op 1.50.43 85. Karstens (Plaud) op 1.58.28. 89. Ottenbros (Vissers) op 2.02.27. Dagploegenklassement Puntenklassement 1 Merckx 150 pnt 2. Wagtmans 93 pnt.. 3 Gimondi 88 pnt.. 4. Janssen 74 pnt., 5 Gandarias 69 pnt. Algemeen ploegenklassement 1. Langarica 176.28.36, 2. Machaln 176.29.58 3 Plaud 176.34.03. 4. Driessens 176.34.48, 5 Pezzi 176.49.01, 13. Vissers 178.41.58. Bergklassement De doorkomsten op de bergen, tellend voor het bergklassement. waren: Cote du Poteau-de-Thelle (4e categorie): 1 Gutty (Fra) 3 pnt.. 2. Galera (Spa) op 30 scrc 2. pnt. Col de l'Espigoulier (3e categorie) Gimondi (Ita) 5 pnt.. 2. Merckx (Bel) 4 pnt.. 3. Gandarias (Spa) 3 pnt. Het algemeen bergklassement na de twaalfde etappe is: 1. Merckx (Bel) 89 pnt.. 2. Pingeon (Fra) 68 pnt.. 3. Galera (Spa) 51 pnt., 4. ex aequo: Gandarias (Spa). Gimon di (Ita) 44 pnt.. 6. Mascaro (Spa) 43 pnt. KAISERSLAUTERN Fedor den Hertog, in Duitse ogen „de meest succesvolle amateurwegrenner ter wereld", beëindigde de laatste etappe van de ronde van Rijnland-Palts zo als hij deze begon: met een zege. Den Hertog, die van de elfdaagse ronde over ongeveer 1400 kilometer negen etappes won, heeft in het eindklasse ment meer dan vijfendertig minuten voorsprong op de als tweede geëindig de West-Duitser Knab. Het betekende de vierde zege in een amateurronde voor Den Hertog. Eerder werd hij winnaar van de driedaagse ronde van Denemarken, de ronde van België en de ronde van Groot-Britannië. Ook deze laatste rit- zege was het gevolg van een indruk wekkende solo. Bij de beklimming van de Potzberg, met een stij gingspercentage van 18 procent, de marreerde Den Hertog. Met nog vijf tig kilometer voor de boeg liep hij snel van zijn tegenstanders weg. „Deze Potzberg was zeer zwaar en ik had enige moeite er tegen op te komen", was Den Hertogs commen taar aan het einde van de rit. „Als ik volgend jaar in vorm ben hoop ik deze ronde weer te rijden, want ik heb er erg veel plezier in gehad. e De uitslag van de elfde en laatste etap pe, een rit over 149 kilometer van Krn naar Kaisersiautern. Is: 1. Den Hertog (N'ed) 3.54.5 (met bon.): 2. Oleknavlcius (Wdl) 3.57.32 (met bon.): 3. Slmon (Wdl) 3.58.12: 4. Lutz (Wdl) z.t.; 5. Krbert (Wdl) 3.58.35; 7. Van Katwijk (Ned) z.t. Het eindklassement is: 1. Den Hertog (Ned) 36.59.00; 2. Knab (Wdl) op 36.17: 3. Troche (Wdl) op 38.51: 4. Van Katwijk (Ned) op 48.21: 5. Tschan (Wdl) op 49.47: 14. Van de Leeuw 'Ned) op 1.19.05: 18. Pier Hoekstra (Ned) op 1.45.46. Wielrennen Keetie Haage uit Si. Maartenszee heeft gisteravond op de baan van het Olympisch stadion in Amsterdam h8ar titel bil de achtervolging dames ge prolongeerd. De 19-Jarlge wereldkampioene OP de weg versloeg in de finale over 3 000 meter Nel van Dlik (Nueneni In 4.13,1. De (Ud van Nel van Dijk was 4.23,7. AUBAGNE De Italiaanse volgers stonden met vreugde tranen in de ogen op het mid denterrein van het atletieksta- dion van Aubagne, toen Felice Gimondi de twaalfde etappe door de hete Var voor de Spanjaard Gandarias, voor de leider Eddy Merckx en voor diens ploegge noot Van Schil had gewonnen. Dat de winst van Gimondi op Merckx (15 seconden) in het gro te geheel nauwelijks telde, was voor de Azzurri niet belangrijk. Hun Gimondi had echter revan che genomen voor de nederlaag die hij de dag tevoren in Digne had geleden. Daarom vielen zij de schrale Italiaanse campionis- simo om de hals toen hij van de fiets stapte en kusten hem op beide wangen. De eer van Gi mondi was gered. Hij kon met opgeheven hoofd de piste verla ten. Maar was dat wel zo' Natuurlijk, voor de chauvinistische Italianen tel de alleen het resultaat. Hoe het tot stand was gekomen, vonden zij min der belangrijk. Eddy Merckx. even vergeten in de aankomstdrukte, wil de echter wel laten weten, dat hij zich deze dag beslist niet de mindere van Gimondi had gevoeld. „Integen deel. Ik was net als gisteren sterker dan Felice. Dat heeft iedereen onder wee kunnen zien. Maar ik wilde op dit assepad (Vlaams voor sintelbaan) geen risico nemen. Voor je het weet lig je onderuit. Bovendien weet ik drommels goed dat Gimondi op zo'n baantje bijzonder goed uit de weg komt. In Italië rijdt hij er namelijk veel wedstrijden op. Daarom kon Gi mondi winnen, daarom alleen". Merckx, die dus vijftien seconden had moeten prijsgeven aan Gimondi (nu derde op 7.14 van Merckx), had echter zijn voorsprong op Pingeon en Poulidor weer kunnen vergroten. En dat in een etappe vlak na het hoogge bergte. Niemand had er op gerekend dat de Belg in deze rit opnieuw zou toeslaan. Ook Merckx zelf niet. Dat leek misschien een beetje over dreven. maar het was Merckx' eigen oplossing. ,.Op een zeker ogenblik viei er zo maar een gat in het pelo ton. Ik zat voorin en toen ik omkeek zag ik dat Poulidor en Pingeon er weer niet bij waren. En toen ben ik maar doorgegaan. Echt, het was niet CINCINNATI (Ohio). Tommie Smith, in Mexico Stad Olympisch kampioen op de 200 meter, geeft zijn atletiekcarrière op en zal als be roepsvoetballer (Amerikaans) bij de Cincinnati-Bangales in dienst treden. Smith is met zijn tijd van 19,8 secon den wereldrecordhouder op de 200 meter. Alleen zijn landgenoot John Carlos was op (niet erkende) borstelschoenen een keer 0.1 seconde sneller. In Apeldoornse vierdaagse (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Nog deze dagen de zestiende Apeldoornse wandel vierdaagse is weer verleden tijd. Nog één dag genieten van het na tuurschoon, één dag pijn lijden. Want hoe getraind de wandelaars ook aan de start verschijnen, bla ren zijn onvermijdelijk. Toch zullen weinig deelnemers de laatste dag hebben opgegeven. De heer T. Dicker, voorzitter van de Nederlandse Wandelsportbond, hier over: „De tweede en de derde dag zijn voor de wandelaars het zwaarst. Dan kunnen wij ook het meeste uit vallers noteren, maar op de laatste dag kunnen de blaren en de ver moeienissen het zelden winnen van de wil om de vierdaagse wandelend te beëindigen. Door de bank heen haakte meestal maar een enkeling de laatste dag af". Dat zou betekenen dal ruim 1300 wandeiaars vanavond de verlossen de eindstreep halen. De heer Dic ker hierover: „Ja wij rekenen erop. De eerste dag vielen er vier af. de tweede twaalf en gisteren hebben ongeveer twintig deelnemers op gegeven. Wij zijn gestart met 1349 wandelaars, dus zullen als alles goed verloopt 1300 deelnemers de finish halen". Waarom Apeldoorn Wat trekt de wandelaars aan in Apeldoorn? De heer A. J. Broek hoven uit Vlaardingen weet hierop snel een antwoord. „In Apeldoorn gaat liet primair om het wandelen. Dit is te merken aan de sfeer. Het is hier veel gezelliger dan in Nij megen. Daar loop je de hele dag tussen militairen en dat vinden de meeste echte wandelaars niet zo leuk". Ondanks dit veel gehoorde geluid is het aantal deelnemers aan de Apeldoornse vierdaagse niet groei end. De heer Dicker: „Er lopen er dit jaar zeven meer mee dan vorig jaar. Maar het is opvallend dat wel het aantal buitenlanders toeneemt, maar niet het aantal Nederlanders". Over buitenlanders heeft het or- mijn plan vandaag zo hard te fietsen. Maar ja. als de gelegenheid zich voordoet..." Er was dus geen sprake geweest van een vooropgezette bedoeling. Het behoorde ook niet tot het „tegenspel" dat Gimondi, nadat de scheuring tot stand was gekomen, alles gaf om sa men met Merckx het gat zo groot mogelijk te maken. Volgens de ge ruchten immers moet de Italiaan zijn toegetreden tot de coalitie tegen Merckx. Is dit nu wel zo? Het lijkt er meer op dat èn Gimondi èn Pingeon èn Poulidor zich allang verzoend hebben met de toerzege van de su perkampioen Merckx en nu slechts onderling om de tweede plaats willen vechten. Wie immers in het eindklas sement. na Merckx tweede wordt, moet de kampioen van de kampioe nen zijn. Dat is de enige verklaring voor het feit dat Gimondi twee dagen achter elkaar de afspraken in de „co alitie" negeerde, zelfs alles in het werk stelde zijn „partners" op een zo groot mogelijke afstand te rijden. Hoe die revolte werd opgevangen, bleek uit het gezicht van Pingeon. Hongarije wil lid worden au GATT BOEDAPEST Hongarije heeft een verzoek ingediend om toelating tot de GATT. de algemene overeenkomst voor tarieven en handel. De regering in Boe dapest heeft gveraagd tijdens de eerst volgende zitting een besluit te nemen voor dez.e aanvraag. Wanneer het land wordt toegelaten, is Hongarije na Zuid- slavië, Tsjechoslawakiie en Polen het vierde Oosteuropese land dat lid is. DEN HAAG SGP-fractieleider ir. Van Dis heeft de ministers Lardi- nois en Polak erop gewezen dat er onder jachtopzieners en anderen een groeiend verzet bestaat tegen het toe laten van het gebruik van wildklem men om allerlei dieren, waaronder vossen en konijnen, te vangen. Dit loopt volgens de heer Van Dis voor deze dieren gewoonlijk uit op een zeer pijnlijke dood. Hij vraagt of het niet mogelijk is op andere wijze dan door klemmen het schadelijke wild beperkt te hou den, bijvoorbeeld door middel van kastvallen. Er zijn a] jachtopzieners die het zetten van klemmen hebben gestaakt, aldus de heer Van Dis. toen deze in een groep met Poulidor met een achterstand van 1.23 over de j meet ging. Het stond op onweer. „Ik wist dat Gandarias er bij was, i maar al hadden ze mij 100.000 gulden j gegeven, ik kon niet harder". Rini Wagtmans, die zijn vijfde plaats in i het algemeen klassement aan de I Spanjaard Gandarias (tweede in de etappe) had moeten afstaan, is een realist. Dat blijkt iedere dag weer. Ook uit z(jn volgende woorden: „Mijn dag komt misschien nog wel. Een dine staal vast. hij kan niet zo goed tijdrijden als ik". De Brabander had het in deze rit weer moeilijk gehad. Dat ontkende hij niet. „Het is gewoon iedere dag een klassieker", klaagde Wagtmans. terwijl hij zich in de auto van Ton Vissers zal om te kleden. Ik ben benieuwd of die Fae- ma's dat blijven volhouden. Wanneer je voorin zit, zie je ze zitten, allemaal op een rij". Jan Janssen had dezelfde klacht. Hij had nog steeds last van zijn maag. was in de groep Wagtmans bijna op twee minuten geëindigd en had gespurt voor de zestiende j plaats. Woensdagavond had zijn ge- I dunde BIC-ploeg in Digne vergaderd j met Geminiani en De Muer. De con- I clusie was: „We moeten zeker probe- ren een etappe te winnen, en dan i liefst door Janssen." De toerwinnaar van 1968 was met die woorden in het hoofd gegrift uit Digne vertrokken. maar had geen kans gekregen. ..Ik j begrijp die Faema's niet", was zijn j eerste reactie op Merckx en zijn for- j matie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de Partij van de Arbeid zal over enkele weken de Eindhovense wethouder A. van Stuyvenberg verzoeken te bedan ken als lid van de Eerste Kamer. De heer Stuyvenberg werd enkele we ken geleden als Senator gekozen in de plaats van de juridische deskun dige van de PvdA-fractie, dr. E. Brongersma. Deze is bereid zijn zetel in de Ka mer weer in te nemen als de heer Stuyvenberg besluit zijn verkiezing niet te aanvaarden. Dr. Brongersma ontkent dat de verkiezing van de heer Van Stuyvenberg een politieke zaak is. Volgens hem wil de PvdA- fraktie in de Brabantse staten een „eigen man" in de Eerste kamer. Zowel het partijbestuur als dr. Brongersma wensen niet dat deze zaak uitloopt op een „rel", zoals bij de PSP het geval is. Als de Eindho vense wethouder terug komt van va kantie, zal hem worden verzocht zijn zetel beschikbaar te stellen. Weigert hij, dan is de zaak daarmee af gedaan. O C CHU benoemt nieuwe defensieeommissie DEN HAAG De Christelijk-Histo rische Unie heeft een nieuwe defensie- commissie gevormd. Voorzitter is jhr. 1 W. M. de Vavornin Lohman. officier bi.i de Koninklijke 1 andmacht en prof. dr. J. W. M. Mil&X?, hoogleraar in Utrecht. Voorts maken van deze commissie deel uit: G. J. Maarseveen. Noordwij- kerhout. J. Anemaet. Leiderdorp. E. H. van Eeghen, Heemstede, ds. A. Karre- man. Den Haag. D. Klik. Voorburg, ir. W. Langeraar. Den Haag. A. Oosters. Bergen op Zoom. drs. J. G. de Klerk. Den Haag. M. Aalders. Den Haag, H. de Jong, Steen wijk. G. E. Baas en J. C. Jansen. Den Haag. Tijdens de installatiebijeenkomst werd besloten twee sub-commissies in te stel len. een voor de kernwapenproblema- tiek en een voor het welzijn van de militairen. I BONN Het Westduitse ministe- rie voor de volksgezondheid heeft, i nadat onlangs de Rijn door het insec ticide endosulfan werd vergiftigd, een basisprogramma voorgesteld voor het onderzoek van alle problemen van waterverontreiniging door insec- tenverdelgingsmiddelen. Hel aantal meetstations en proef-installaties bij de waterleiding- bedrijven zal vermoedelijk worden vergroot. Er is tevens ter voorkoming van waterverontreiniging een wetgeving op federaal niveau bepleit, alsmede een internationale conferentie over dit onderwerp. Volgens het ministerie zal het de plaatselijke autoriteiten tien miljard mark en de industrie vijftien miljard mark extra kosten om in het vervolg afvalstoffen uit de i rivieren te houden. De schade, door endosulfan veroor- zaakt aan de visstand, wordt door net Noordrijnland-Westfaalse ministerie van landbouw op 2,5 tot 3 miljoen mark geschat. Nieuwe vrachtdienst op Singapore ROTTERDAM De staatsrederij van Singapore heeft een vrachtdienst geopend tussen West-Europa en het Verre Oosten (Penang, Port Swetten- ham. Singapore en Hongkong). Als eerste schip in deze dienst liep don derdag het 12.300 ton metende m.s. Neptune Aquamarine de Rotterdamse haven binnen. Een tweede schip, de Neptune To paz. is vanuit het Verre Oosten op weg naar Rotterdam. De dienst wordt j maandelijks gevaren. DEN HAAG Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Thijn ant woordt minister Bakker dat het vlieg veld Woensdrecht mogelijk wordt, gesloten, als de KLM besluit haar lesprogramma naar het buitenland te verplaatsen. Het overbrengen van het lesprogramma van Schiphol naar Woensdrecht kost twintig miljoen gulden aan investeringen. De KLM is bezig aan een studie over de gunstigste plaats voor het lesprogramma. Daarbij wordt de werkgelegenheid rond Bergen op Zoom in de overwegingen betrokken, aldus de minister. De capaciteit van Schiphol zal door overplaatsing van het lesprogramma niet noemenswaar dig worden vergroot. De geluidshinder zal wel minder worden. TEXEL De NV Ceres in oprich ting hoopt volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw van een hotel met 180 bedden op Texel, dat voorna melijk als congrescentrum dienst zal doen. Het komt aan de Waddenzee dijk. ten zuiden van Oudeschild. Het zal plaats bieden aan 180 gasten. Be halve een zaal met 800 plaatsen komt er ook een verwarmd zeewater- bui tenbad. een overdekt binnenbad ei» een sauna. De gemeenteraad heeft de plannen goedgekeurd. Er is echter een protest comité gevormd dat al 2700 handteke ningen heeft verzameld van mensen die vrezen dat het hotel ernstig af breuk zal doen aan het natuur schoon. UTRECHT In de eerste week van september zullen vakbondslei ders van het NVV, NKV en CNV naar Boekarest vertrekken om gedu rende een week oriënterende bespre kingen te voeren met vertegenwoordi gersvan de vakbeweging in Roeme nië. Het gesprek zal voornamelijk gaan over de arbeidsverhoudingen en de structuur van de Roemeense vak beweging in vergelijking met de Ne derlandse. De eerste contacten met Roemenië zijn gelegd door CNV in juni 1968 tijdens een internationaal ar- beidscongres. MAASTRICHT In Maastricht is onder grote belangstelling van zigeu ners uit alle windstreken de 84-jarige zigeunerkoningin Maria Stein- bach-Weiss begraven. Zij was een moeder van een van de grootste zigeunerstammen en bracht de laatste jaren van haar leven in Nederland door. Ze had zelf dertien kinderen. T. DICKER ganisatie-comité inderdaad niet te klagen. Maar liefst wandelaars met negen nationaliteiten zijn in Apel doorn aan de start verschenen: Ne derlanders. Duitsers. Oostenrijkers, Engelsen, Zwitsers, Noren, Belgen. Denen en één Fransman. Vandaag de laatste dag. Aan de eindstreep wacht de 1300 dapperen een medaille. Of dit in het komende weekend de pijn van de blaren zal verzachten, staat te bezien. De Westduitse minister van ver keer, Leber, heeft een groots uitbrei dingsplan van het Duitse wegennet openbaar gemaakt. Het behelst de aanleg van duizend kilometer snel weg in vijftien jaar. De kosten wor den begroot op 93 miljard mark. XMSTERD \M Een ondankbare onderhuurder, de 21-jarige huffetbe- diendc R. de G heeft tijdens hun vakantie de familie is nog niet uit Span ie terug praktisch de hele inboedel van hel gezin R. Oomkes uit de Havikslaan in Amsterdam-Noord verkocht. De jongeman was via de reclassering bij dit gezin op een ka mer ondergebracht. Buren, die het maar raar vonden dat telkens de bestelauto van een op koper voor kwam rijden, waarin een koelkast, meubelen, een gasfornuis, een naaimachine en een aantal gita- 1 ren (de heer Oomkes is gitaarleraar) werden geladen, waarschuwden de politie, die het huis alleen nog gestof feerd aantrof. De jongeman is aangehouden. Hij had met enkele vrienden deze „stunt" bedacht en van de opkoper 560 gul den ontvangen. De goederen bleken al doorverkocht te zijn. De opkoper was te goeder trouw. Het Russische vlooteskader, dat op weg is naar Cuba. heeft in de Atlan tische Oceaan het ongevraagde be zoek van een Amerikaanse duikboot jager gekregen. Het vaartuig vaart mee temidden van zes Russische schepen. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Herman Nak heeft opnieuw van zich doen spreken. Dc lange Rotterdamse amateurrenner won gisteren de ronde van Naald wijk, zoals bekend de laatste rit die meetelt voor het Wcstland klasse ment. door in dc lange rechte eindspurt, zijn medevluchter Peter van den Donk uit Rosmalen een lengte achter zich te laten. Naks zege was overigens niet vol doende om Adrie Wouters uit Zun- dert van zijn eerste plaats in het Westland klassement te verdringen. De Brabander eindigde in het pelo ton. En dat bleek nog altijd genoeg voor de eindzege. De koers in Naaldwijk kenmerkte zich overigens door veel strijdlust. Daarbij was het vooral Frits van Hoogerheide die zich roerde. Hel aantal malen dat de gebrilde Aci- fit-renner de lont in het kruitvat stak bleek ontelbaar. Steeds opnieuw reageerde de de grote groep evenwel attënt op zijn charges. De ^nnor oit Ossendrecht ondervond dat reeds in het prille begin, toen Lous West rus. Peter van den Donk Buys en Van Stralen aanvankelijk aansluiting kre gen maar tevens de groep meesleur den. Op 25 kilometer opnieuw een ontsnapping. Nu van de winnaar van Olympia's Tour door Nederland. Pe ter Legierse. Maar nadat Meyer. Van der Voort. Ben Janbroers en Siem Berkhotit hadden aangetikt volgde andermaal de groep. Ook daarna bleef de koers leven dig. Steeds opnieuw trachtte Frits van Hoogerheide weg te komen, maar wat hij ook probeerde steeds werd hij terug gepakt. Nadat met nog 18 kilometer Rink Corneüsse. Schuiten. Buys. Harry van Leeuwen en alweer Hoogerheide tot de orde van de dag geroepen waren, leek de beslissende slag met een felle demar rage van Van Hoogerheide gevallen. Er werd evenwel zo hard in het pelo ton gekoerst dat Brabantse Frits er 5 kilometer voor het einde toch nog aan geloven moest. Slimme Herman Nak en Peter van den Donk verrasten dé groep even wel toch nog. De lange Rotterdammer 1.90 meter toonde zich via een i verschrikkelijk grote „plaats" de sterkste. Na Dordrecht, afgelopen za- terdag. betekende het de tweede zege voor Nak binnen zes dagen.. Uitslag: 100 km in 2.25 1? uur: I H. Nak (Rotterdam). 2. P. van den Donk (Rosma len). 3. R. Cornel."sen (Amster 'am) 4. W. Bravenbocr (Rotterdam), 5. T. Barten (Klunderti. n. H. van Leeuwen 'Den Haag) 7. F. Ouwerkerk (Rotterdam). 8. S. Douma (Schcrmerhorni. L. Westrus 'Amster dam). 10. K. van de Knaap (De Kwakel). VRSIC Joop Zoetemelk, leider in dc ronde van Zuid-SIavië heeft donderdag de dertiende en voor laatste etappe, een rit over 109 kilo meter van Nova Gorica naar Vrsie, gewonnen. Zoetemelk had op de fi nish een voorsprong van zes secon den op de Hongaar Takacs, zijn voor naamste belager in de algemene rangschikking, die nu 7 minuten en 35 seconden achterstand heeft. Met Popke Oosterhof, Takacs en de Italiaan Mager ontsnapte Zoetemelk uit het peloton. De beslissing viel op de steile klim naar het op 1600 mtr. hoogte gelegen Vrsic. Zoetemelk ont deed zich daar van zijn medevluch ters. De uitslag van de dertiende etappe is: 1. Zoetemelk (Ned) 109 km in 3.27.11 (met bon.). 2. Takacs (Hon.) 3.27.27 (met bon.); 3. Oosterhof (Ned.) 3.27.51 (met bon.); 4. Pustjens (Ned.) 3.28.21; 5. Peschep (Odl) 3.28.22. Het algemeen klassement is De uitslag van de dertiende etappe ls: t. Zoetemelk (Ned) 109 km In 3.27.11 (met bon) 2. Takacs (Hon 3.27.27 (met bon) 3. Oosterhof (Ned) 3.27.51 (met bon) 4. Pustjens (Ned) 3.28.21 5. Peschep (Odl) 3.28.22. Het algemeen klassement ls: 1. Zoete melk 45.32.20: 2. Takacs op 7.35: 3. Neloebln (Rus) op 7.50: 4. Oosterhof op 8.12: 5. Dlml- trlev (Rus) op 8.36. Het herstel van dc Britse pop- zangeres Marianne Faithfull verloopt langzaam. In Sydney ls nog niet ge meld, dat z(j tot bewustz(jn is geko-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11