WELVAARTSVAST PENSIOEN krant van FORMAAT CNV-plan voor alle werknemers: op basis van omslagstelsel In toekomst vijf taken in de onderneming Kerken moeten Evangelie meer doorzichtig maken In christelijke radicaal vakbeweging denken Meer overheidsbijdragen voor volksverzekering Ontwerp-visieprogram met vele nieuwe voorstellen CNV let op samenstelling van Kamerfracties NIEUWE CNV-VOOR ZITTER LANSER: Bedrijf dicht: geen geschikte werkkrachten 9 DONDERDAG 10 JULI 1969 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De actieve generatie heeft de plicht de bejaarden, weduwen en wezen een totaal welvaartspensioen te garanderen, dat afgestemd is op het oorspronkelijk verdiende loon en op een niveau dat past bij het bestaande cultuurpatroon op dat moment. Het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat vandaag deze belang rijke uitspraak deed in een ontwerp-visieprogram, voegt hieraan toe, dat ter verwezenlijking van dit plan voor het hele bedrijfsleven een omslagstelsel in plaats van het huidige kapitaaldekkingssysteem ingevoerd zou moeten worden, naar het voorbeeld van het AOW- pensioen. Op den duur zou dit het verdwij nen van de bedrijfspensioenfondsen in hun huidige vorm betekenen, maar nergens zal iemand minder pensioen ontvangen dan hij via een dergelijk fonds ontvangen zou hebben. Veelal zullen de pensioenen bij doorvoering van dit CNV-plan aanmerkelijk ho ger komen te liggen. Om het gestelde doel te bereiken denkt het verbond aan twee dingen: 1. Optrekking van ide bodempensioe nen ingevolge de volksverzekeringen tot het niveau van het netto-besteed bare minimumloon; 2. Invoering van een pensioenwet voor werknemers, die op basis van het omslagstelsel aan elke werknemer de vereiste wel- vaartsvaste aanvulling garandeert. Het CNV noemt het weinig zinvol van de actieve generatie een pensi oenbijdrage te vragen, die voldoende dekking biedt voor de rechten, die moeten voortvloeien uit een in de toekomst te verwachten veel hogere inkomenspositie. Het christelijk vakverbond is het eerste van de drie vakcentralen, die op pensioengebied met een zo verstrekkend voorstel komt. Een werkcommissie van liet CNV moet nog nader in details uitwerken hoe een dergelijk systeem in de praktijk zou .moeten gaan functioneren overheidsbijdrage in de financiering van de volksverzekeringen. Op deze wijze kan ook beter tegemoetgeko men worden aan de onevenwichtige premiedruk op de middengroepen. Een algemene premieheffing over de totale loonsom van de bedrijven zou de voorkeur verdienen boven tot in details uitgewerkte systemen van individuele toerekening. De kinderbijslagvoorzieningen zou den meer betrokken moeten worden bij de looninkomenscorrectie. Niet in de eerste plaats zal gedacht moeten worden aan de gezinsgrootte en het onderhoudscriterium, maar aan de hoogte van loon of inkomen van ou ders en kinderen. Een integratie van kinderbijslag, kinderaftrek (belastin gen) en negatieve belasting geeft het CNV tevens in overweging. J. van Eibergen vertrekkende voorzitter C. van Nier op secretaris J. Lanser komende voorzitter Invloed op het beleid (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het CNV ziet in zijn ontwerp-visieprogram (dat waarschijnlijk nog een gewijzigde vorm zal krijgen na be handeling in alle afdelingen van het verbond) vijf toekomstige taken met betrekking tot de onderneming: 1. Medewerking aan de vaststel ling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden op het vlak van dè onderneming en de be drijfstak. 2. In onderneming en bedrijfstak de eis aan de orde stellen van medezeggenschap aan de werk nemers. 3. Toezien op het functioneren Geneesmiddelen Bij gezondheidszorg wordt 'de vraag gesteld, of het sociaal recht vaardig is. dat ten gevolge van mono polievorming in de geneesmidde lensector hoge winsten worden ge maakt en honoraria aan medische deskundigen worden betaald (artsen en specialisten), idie soms buitenge woon hoog zijn. Onderzocht zou moe ten worden of de overheid hier orde nend moet optreden door prijzen en 0 T honoraria aan stringenté regels te SOCMlle Verzekering binden na advies van een speciale Voor een goede verdeling van de commissie. streven naar inspraak en samenwer king binnen universiteiten en ho gescholen, ook al omdat er een nau we samenhang bestaat tussen onder wijs en arbeidsmarktbeleid. Leerlingen van instellingen van ho ger beroepsonderwijs zouden hun studie moeten kunnen voortzetten aan een hogeschool of universiteit. Voor het gehele lager beroepsonder wijs acht het CNV een vierjarige op leidingsduur noodzakelijk. Voor de bijzondere bureaus voor beroepenvoorlichting en beroepskeu ze alsook voor de bijzondere pedago gische 'diensten wordt in financieel opzicht gelijkstelling gevraagd met de overheidsinstellingen op dit ge bied. lasten vraagt het CNV een grotere Het zou volgens het CNV aanbeve ling verdienen, aan de ziektekosten verzekeringen de verplichting op te leggen haar diensten te verlenen als onderlinge waarborgmaatschappij, waardoor het winstelement wordt uitgeschakeld. Er zou een objectieve consumen tenvoorlichting moeten komen vrij van commerciële beïnvloeding en te gen de invloed van de reclame ge richt. Welzijn Het uitsluitend pleiten voor aan passing van de mens aan de techniek is volgens het CNV een niet te billij ken eenzijdigheid. Nimmer mag wor den toegestaan, dat de mens slaaf wordt van de techniek. Er moet voorts een code komen voor fusie en sanering van bedrijven. Niet iedereen mag zo maar fuseren met een ander bedrijf. De code moet wettelijk worden vastgelegd met ver plichting tot naleving en mogelijk heid van sanctiemaatregelen. De toe nemende welvaart zal haar begren zing moeten vinden in het welzijn van de mens. Wat betreft het onderwijs zal een grotere openheid ten aanzien van het te voeren beleid in al zijn lagen noodzakelijk zijn. De vakbeweging staat niet onverschillig tegenover het Inkomenspolitiek Volgens, het ontwerp-visieprogram, van "hét CNV is de ongelijke verde ling van het - inkomen in de wereld oorzaak van onrust, afguhst én strijd. Het CNV vindt dit ook in strijd met de evangelische normen van gerech tigheid en solidariteit. Het evangelie geeft aanwijzingen, lie tot een meer aanvaardbare inkomensverdeling kunnen leiden. In het program wordt het uit gangspunt van deze stelling in ver band gebracht met de schepping van de mens naar Gods beeld. Daarom zouden er geen verschillen in inko men meer moeten zijn op grond van afkomst, economische machtspositie of natuurlijke begaafdheid zonder meer. Verschillen in inkomen zouden uitsluitend hun motivering nog moe ten vinden in de met de ontplooiing van de mens samenhangende behoef ten. die dan nog door de samenleving kritisch getoetst zouden moeten wor den. Daarbij wordt verondersteld, dat ieder mens zich uit zichzelf verant woordelijk weet en naar vermogen bijdraagt aan de welvaart en het welzijn van allen. Het CNV geeft toe, dat er omstan digheden zijn, waarin ongelijkheid in behoefte niet de enige grond kan en mag zijn voor verschil in inkomen, maar het stelt er onmiddellijk bij, dat toch gestreefd moet worden naar een zo ver mogelijk gaande relatieve gelijkheid van besteedbaar inkomen. Het beleid van het CNV moet gericht zijn op het doel, de relatieve gelijk heid van besteedbaar inkomen te re aliseren. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het CNV wil een herwaardering van de posi tie der vakbeweging tegenover de staatkundige activiteiten. Vakbeweging en politieke partij zijn naar hun aard weliswaar duidelijk van ejkaar onderschei den, maar de vakbeweging meent hier toch een activerende en kritische functie te moeten vervullen. De vakbeweging houdt zich in het bijzonder bezig met de positie van de werknemers en van het bedrijfsle ven. De politieke partij heeft haar taak op algemeen staalkundig ter rein, waar zij op de belangen van alle groepen heeft te letten. De vak beweging wenst daarbij een politiek onafhankelijke positie in te nemen. Wel is er een relatie tussen vakbe weging en politieke partij, omdat de partijen moeten meewerken maatre gelen tot stand te brengen, die de vakbeweging bepleit. De program ma's van de partijen zullen dan ook goed bekeken worden, evenals de sa menstelling van de fracties en de constellatie van het kabinet. Het CNV neemt zich in zijn ont werp-visieprogram. dat vandaag aan de algemene vergadering is aangebo den, voor, een kritisch uitdagende houding aan te nemen, die ertoe moet bijdragen, dat de politieke partijen aan de gewenste eisen voldoen. Op basis van program-vergelijking zal het CNV duidelijk maken, welke po- Het was er wel wat warm, gisteren in het (volle) Utrechtse Tivoli. tijdens de jubileumviering van het 60-jarige CNV, maar de geestdrift van de jubileumgasten leed er niet onder. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Bij de aan bieding van het ontwerp-visie program aan de algemene ver gadering van het CNV betoogde de nieuwe voorzitter, de heer J. Lanser, vandaag, dat het be staan van een christelijke vak beweging uitdrukking moet zijn van een radicaal denken. De christelijke organisatie is namelijk een mogelijkheid om te ontsnappen aan het gevaar van een vrijblijvend belijden van het evangelie. Men maakt zichzelf kwetsbaarder en de houding, die God van de mens vraagt, wordt beter herkenbaar. De vakbeweging laat zijn be leid bepalen door de evangeli sche grondmotieven van ge rechtigheid en solidariteit. Het gaat hier om een denken, zo vervolgde de heer Lanser, dat wil uitgaan boven het belang van de eigen positie en in zijn vrantwoorde- lijkheid het welzijn van de mede mens betrekt. Hij was van mening, dat de chris telijke vakbeweging hierom ook dc hulp van dc kerken nodig heeft. Vooral wanneer het gaat om de waardering van dc arbeid en de be tekenis daarvan voor de maatschap pelijke orde. In de sociale ethiek wordt arbeid beschreven als plicht en roeping, maar in de handel met voetballers zag de heer Lanser in feite een felle aanklacht tegen onze maatschappij. Hij legde er bijzondere nadruk op, dat de ontwerp- conclusies bij het sociologisch onderzoek onder de le den van het CNV en het ontwerp- visieprogram als een geheel gezien moeten worden. Beide vormen sa men een nieuwe formulering van de positie en het beleid van de christe lijke vakbeweging De bedoeling is thans aan alle ge ledingen van het CNV gelegenheid te geven beide ontwerpen te bespre ken; in een volgende algemene ver gadering zal de definitieve inhoud van het visieprogram worden vastge steld. Actieprogram De heer Lanser liet volledig de mogelijkheid open, dat de drie vak centralen te zijner tijd weer met een gezamenlijk actieprogram zul len komen, evenals bij het optreden van het huidige kabinet. In het najaar hoopt hel CNV een openbare conferentie te beleggen over de emancipatie van de werkne mer in de toekomst. Ook vertegen woordigers van NKV en NVV zullen hier worden uitgenodigd. Als refe renten zullen optreden prof. dr. W. Alberda, prof. dr. P. J. Roscam Ab- bing. prof. De Jong en dr. Van Schelten. litieke samenwerking het voor een goede sociaal-economische ontwikke ling het meest zinvol acht. Het verbond zal ook niet on verschillig staan tegenover de perso nen die deel uitmaken van de frac ties van de partijen, die een program moeten uitvoeren. Het zal zich daar bij niet van een oordeel onthouden. KERKEN Het CNV ziet ook voor de kerken een taak, vormend in te werken op de houding van de mensen ten op zichte van de samenleving. Het ver bond spreekt als zijn oordeel uit, dat het primair tot de dienst van de ker ken behoort, de boodschap van het Evangelie verstaanbaar te maken voor het geheel van de samenleving. De kerken moeten de inhoud van het evangelie doorzichtig maken in zijn betekenis voor het dagelijks weïk en voor de structuren van de maatschappij. Het ligt op de weg van de kerken in prediking, pastoraat, kerkelijk on derwijs en vormingswerk en bij de opleiding van predikanten en andere medewerkers duidelijk en concreet uit te dragen, dat het Evangelie op roept tot een dynamisch leven en dat roept tot een dynamisch leven en dat organisaties bevrijdend en vernieu wend wil functioneren. Deze dienst vdn de kerken acht het verbond voor zijn bijdrage aan het welzijn van mens en samenleving on misbaar. Er moeten dan ook doeltref fende vormen komen voor een regel matige ontmoeting tussen kerken en vakbeweging. UITGANGSPUNT Het CNV gelooft, dat de boodschap van Christus actueel is voor de maatschappij van nu en morgen. Het is er diep van overtuigd, dat het Evangelie niet alleen een belofte in houdt voor de individuele mens. maar dat het ook perspectieven opent voor vernieuwing van de samenle ving. Daarom wil het verbond zich met zijn activiteiten ten behoeve van de werknemers en van de samenle ving in dienst van het Evangelie stel len. Het verbond acht zich daarbij ver plicht samen te werken met geest verwanten en waar mogelijk met mensen en groepen, die het Evangelie niet aanvaarden als norm voor het menselijk handelen. Bij al zijn werk wil het verbond in gedachten houden, dat de mens geschapen en geroepen is om een vrij wezen te zijn. verantwoordelijk aan God en zijn naaste. De aandacht wordt daarbij vooral gericht op de vraag, of de maatschappelijke structuren zo door trokken zijn van gerechtigheid en so lidariteit, dat de werknemers in vrij heid en verantwoordelijkheid tot een optimale ontplooiing kunnen komen. Het CNV ziet hier een functie tot correctie, stimulering en emancipatie in de samenleving. Het zal waar no dig in verzet komen tegen de maatschappelijke orde. Bepaalde ac ties zullen zonodig radicale vormen kunnen aannemen. Ook werkstaking wordt een middel tot maatschappij vernieuwing genoemd. Het wordt een kernfunctie ge noemd te streven naar gelijke kansen tot ontplooiing en erkenning van ge lijkwaardigheid bij verdeling van macht cn inkomen. De vakbeweging wil op voet van gelijkheid deelnemen aan het werk van instellingen, colle ges en raden, die beherend en be heersend inwerken op: de maatschap pelijke orde. De heer L. de Graaf, secretaris van het CNV, die een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot iiet ontwerp voor een nieuw waarde vast pensioen in Nederland, zoals dit wordt voorgesteld in het visieprogram van het christelijk vakverbond. NIJMEGEN De Gelderse constructie werken NV in Nijmegen gaat dicht omdat er niet voldoende geschikte arbeidskrachten beschik baar zijn. Het personeel (28 man) is ontslag aangezegd De vakbonden zijn over de sluiting ingelicht. van de medezeggenschap: ver kiezing van commissarissen, le den van de ondernemingsraad en bevorderen van scholing en vorming. 4. Streven naar een sociaal sta tuut per onderneming of be drijfstak, ter vastlegging van de grondslagen voor het so ciale beleid. 5. Meewerken aan wijziging van de economische orde en een be ter sociaal- economisch kli maat, waarbij overheid en wet gever ook hun aandeel moeten leveren. Gelijkwaardig Het CNV gaat er daarbij van uit, dat de onderneming een sa menwerkingsverband is tussen gelijkwaardige mensen; de werk nemers zullen invloed moeten hebben bij het vaststellen, uitvoe ren en controleren van het onder nemingsbeleid. Er moet een me debeslissingsrecht komen over de aard van de doelstellingen der onderneming. Ook in de onderne ming zullen de gezags- en machtsverhoudingen kritisch beoordeeld worden. Tenminste de helft van het aantal commissa rissen zal door werknemers be noemd moeten worden. Dat de werknemers zich nu nog onvoldoende over de doelstel lingen van de onderneming kun nen uitspreken, is veelal het ge volg van onvermogen of onwil aan de kant van de ondernemer om de problemen duidelijk te stellen. Alle werknemers dienen direct of indirect te kunnen mee beslissen over de economische en sociale doelstellingen van het be drijf. Het CNV laat hierop echter duidelijk volgen, dat dit geen ver werping of doorbreking betekent van dc hiërarchie van dc leiding. De vakbeweging erkent, dal de ene mens over groter deskundig heid beschikt dan de ander. Me dezeggenschap zal in den regel niet kunnen betekenen, dat de werknemers een doorslaggevende stem hebben. Deze stem blijft toe bedeeld aan de leiding. Internationaal Internationaal pleit het CNV voor een democratisering van de Europese Economische Gemeen schap. De uitvoerende Europese organen moeten onder controle komen van een direct gekozen parlement. In de verhouding Oost-West constateert het verbond, dat de economische systemen de neiging vertonen naar elkaar toe te groei en. Het westen krijgt meer het gemeenschappelijk belang in het oog, terwijl het oosten de indruk wekt openingen te maken voor meer vrijheid en verantwoor delijkheid van individuen en groe pen. Voor dc ontwikkelingslanden wordt een wijziging gevraagd van de handelspolitiek; dit geldt de invoerrechten, de contingente- ringen. ruilvoet, prijsafspraken en compensatiesystemen. Binnen de periode 1970-1980 wil het CNV komen tot hulp aan de ont wikkelingslanden van twee pro cent van het bruto nationaal pro- dukt. Na de uitreiking (en omhan ging) van de onderscheidingen door minister Roolvink, sprak de heer J. van Eibergen, namens de gedecoreerden, een dankwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9