Tussen Kyll de Eifel ik Hevig luchtgevecht bij heuvels van Golan Beïnvloed door werk met verpleegde criminelen Kiesinger keert zich scherp tegen NPD Driemanschap' in Nijmegen nu definitief NA MONSCHAU NOG VEEL SCHOONS Finishing touch... Chinees landschap Protest China bij Sowjetunie WOENSDAG 9 JULI 1969 NIJMEGEN Kardinaal Alfrink heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging in het reglement van de Nijmeegse Katholieke Universiteit waardoor het mogelijk is een college van rectores te benoemen, bestaande uit drie hoogleraren. De drie hoogleraren, die de taak van de tussentijds afgetreden rector magnificus prof. mr. S. F. L. baron van Wijnbergen gaan overnemen, hebben hun benoeming inmiddels aanvaard. Het zijn prof. dr. G. Bren- ninkmeyer, prof. mr. W. C. L. van der Grinten en prof. dr. G. M. A. Kuyper De Unie van studenten in Nijme gen heeft in een open brief gepro testeerd tegen de vervanging van prof. Van Wijnbergen. Hun grieven richten zich vooral tegen prof. Van der Grinten, van wie een te conser vatief beleid wordt verwacht. De Unie heeft een woordelijk verslag van de besloten senaatszitting van vrijdag, waar de wijziging in de bestuurstop werd bekrachtigd, gepu bliceerd. Hieruit zou blijken dat en kele hoogleraren de bezwaren van de unie onderstrepen De Zuid-Eifelstukje ver geten Duitsland, dingt naar de gunsten van de toerist. l\a ja renlang met lede ogen de steeds groeiende toeristen- stroom te zien passeren, gaat zij nu aan de weg timmeren met een reclame-campagne, die vooral op Nederland is ge richt. Doel ervan: Nederlandse toeristen erop attent te ma ken. dat de Ei fel niet ophoudt hij Monichau, het overvolle pretcentrum in het noorden van het gebied. Wie even ver der naar het zuiden zakt. vindt er een streek, die niet onderdoet voor het natuur schoon van de noordelijke Eifel en bovendien veel rus tiger is, zegt men in Priim. pittoresk hoofdstadje van het gebied, 70 km onder Mon- schau. De oude Jozef, de trots van het reservaat in Gondorf. Het is hel hert met het grootste gewei in Europa. Tussen de Kyll en de Our. twee driftig stromende riviertjes, ligt in de Eifel in rust. Geen toeristenbussen, geen stromen auto's, geen joelende vakantiegangers in de Wein- stuben Het glooiend landschap met zijn bossen, de speelgoeddorpen met hun vak werkhuisjes en de slingerweggetjes liggen er nog ongerept. Zeven Syrische Migs beschoten Vanaf 1 augustus moeten in West-Duitsland alle leerling au tobestuurders een cursus volgen om te weten welke maatregelen onmiddelijk na een ongeluk op de weg genomen moeten worden. Bovendien moeten voortaan alle vrachtwagens van een eerste-hulp verbandkist en ge reedschap oorzien zijn. Drie kwart van alle cursussen voor leerling-autobestuurders wordt in West-Duitsland door het Rode Kruis gegeven. Terwijl nog geen honderd kilometer ver derop de toerist nadrukkelijk van zijn aan wezigheid blijk geeft, lijkt hier het leven verstild. In de driehoek, die beide riviertjes vormen, met Trier in het zuiden, Bitburg en Prüm in het midden en Münstereifel in het noorden, wordt over toerisme alleen nog maar gepraat. TEL AVIV Ondanks de waarschuwingen van VN-secre- taris-generaal Oe Thant gaat de strijd in het Nabije Oosten on verminderd voort. Gisteren werd een luchtslag geleverd, die de zwaarste wordt genoemd sinds de zesdaagse oorlog van 1967. Volgens een Syrisch communiqué begon het luchtgevecht boven Koeneitra, in de door Israël bezette heuvels van Golan toen Israëlische toestellen het Syrische luchtruim binnendrongen. Na een strijd van meer dan een uur hadden de Sy rische straaljagers hun tegenstanders verdreven. Vier Israëlische toestellen zouden zijn neergeschoten, terwijl Syrië drie vliegtuigen verloren zag gaan. Een Israëlische woorvoerder zei daarentegen dat het gevecht ontstond toen Syrische vliegtuigen het Israëlische luchtruim wilden binnen komen. Israël zegt, dat de Syrische luchtmacht zeven straaljagers van het type Mig-21 heeft verloren. Zelf leed het geen verliezen. Het gevecht deed zich voor op een hoogte van drie tot negen kilometer. In Kairo is bekendgemaakt dat Egyptische artillerie een Israëlisch verkenningsvaartuig tot zinken heeft gebracht. Luchtdoelgeschut had ver volgens een Israëlische helikopter neergeschoten, die probeerde de be manning van het vaartuig te redden. Egypte heeft met ingang van giste ren de bewegingsvrijheid van jour nalisten en andere buitenlanders be perkt. Zij mogen de frontlinie langs .het Suezkanaal en de meeste andere ge bieden buiten Kairo niet meer zonder speciale toestemming bezoeken. On der de verboden gebieden bevinden zich verscheidene toeristenoorden aan de Middellandse en Rode Zee. De Assoeandam en Luxor mogen alleen worden bezocht als men er per vlieg tuig, spoor of rivierboot heen gaat. Men kent het nauwelijks. Want alsof de streek onneembaar ommuurd was, zo liet de buitenlander haar lig gen. En toch vindt men haar nog geen 400 kilometer van Hollands Randstad! Geen zwaar verwijt voor overvallers Typisch Eifelbeelddorpjes met vakwerkhuizen en beken, waar men overal vrij mag vissen (op forellen). (Van onze correspondent) ARNHEM „Gewapende bankroof wordt meer en meer een zaak van amateurs. De jus titie vindt dat een bedenkelijke zaak. Beroepsovervallers weten tenminste hoe ver ze kunnen gaan. Een amateur raakt makke lijk in paniek. De kans op slacht offers is daarbij niet denkbeel- voor de bankoverval. „Met een on voldoende vooropleiding en zonder ruggesteun van het Rijk heeft deze kwetsbare man zich bezig moeten houden met de zware taak anderen te resocialiseren. In zijn geval is een zekere vergiftiging vanuit de werksfeer riiet uitgebleven." Mr. Bakker vroeg zich af of het Rijk wel voldoende geld uitgeeft om goed opgeleide krachten te krijgen voor de rijkspsychiatrischè asiels. Hij eiste tegen S. zes maanden gevange nisstraf. waarvan vier voorwaarde lijk, met toezicht van de reclassering. geleverd), heeft die wonden uit het verleden nu geheeld. Het dorp staat er weer nieuw en fris bij, maar de krate.r met het metershoge houten kruis ligt er nog, al is hij dan nu begroeid. Schulte-Wrede denkt hierbij o.m. aan de tarpan, een Europees paard, dat thans vrijwel alleen nog in Polen voorkomt. Wintersport Hoezeer de Zuid-Eifel rekent op de gunsten van de toerist, blijkt wel uit het feit dat men een 50 vierkante kilometer groot gebied, enkele kilo meters ten noorden van Prüm, dat tot voor twee jaar helemaal onbewoond was. voor het toerisme heeft „geculti veerd": De Schnee-Eifel of kortweg Schneifel. Een aantal 800 meter hoge heuvels, die Duitslands nieuwste wintersportcentrum moeten worden. reet al gebruik wil maken: het Duits Reis- en Informatiebureau in Amsterdam (Spui 24. tel. 241293) reserveert graag. En in de Eifel wordt men met open armen ontv&ngen. Dat zei gisteren voor de rechtbank in Arnhem officier van justitie mr. J. J. R. Bakker bij de behandeling van de mislukte overval op een bijkan toor van de Raiffeisenbank in Rhe- den. waarvoor het initiatief was uit gegaan van een verpleger bij het rijksasiel De Kruisberg in Doetin- chem. de 28-jarige J. S. Hét bleek dat S. al eerder op roof uit was geweest met een andere ver pleger van De Kruisberg, de 35-jarige H.V. Tijdens het verhoor kwam vast te staan dat beide mannen waren beïnvloed door hun werk met de ver pleegde criminelen van het asiel. „Er ging een suggestie van die omgeving uit. Op het laatst kon ik niet meer gecoördineerd denken", aldus S. Mr. Bakker was van oordeel dat S. geen zwaar verwijt mocht treffen Zij hoort niet thuis in Bondsdag, Een piste (met lift) is al gereed: een 800 meter lange en 60 meter bre de baan met een verval van 35 pro cent bij het centrum, de blokhut Schwarzer Mann bescheiden naam voor een royale vermaak- en eetgele genheid. Binnenkort begint men met de aanleg van een tweede piste. Daarnaast is er een 1200 vierkante meter grote ijsbaan, waarop als er geen sneeuw is kinderen kunnen autoscooteren. Uit het dorp kan men er per koets of slee naar toe ESSEN Met het oog op de Bondsdagverkiezingen in sep tember heeft de Westduitse bondskanselier, dr. Kiesinger, zich gisteren scherp gekeerd te gen de neo-nazistische NPD, die al in de parlementen van de meeste deelstaten is vertegen woordigd. Deze partij mag niet in de Bondsdag komen, zei Kiesinger. De Westduitsers kunnen de rechtse ex tremisten zelf wel aan. De buiten wacht zou de intrede van de NPD in het parlement bezien in het licht van Duitslands verleden. De mensen bui ten Duitsland zouden zeggen dat het allemaal weer opnieuw begint. „Neen, de NPD is een ramp en moet dus niet in de Bondsdag ko men". Met nadruk verwierp Kiesin ger de kritiek van de sociaal-demo cratische coalitiepartners die in re cente uitlatingen van CDU-leiders een poging zagen de NPD in hun partij te integreren. De CDU probeert volgens Kiesin ger jonge mensen „een eigen natio naal zelfbewustzijn te geven omdat het verleden geen struikelblok moet zijn in de voortgang van de geschie denis van een groot volk". Kiesinger zei tenslotte dat men in derdaad kan proberen, de ex- treem-rechtse partij te verbieden. „Maar het is beter dat we ze bestrij den in een open gevecht en ze duide lijk laten zien waar het gepaste nati onale bewustzijn gevonden kan wor den". Kan men in feite blijven uitgaan van de „gelijkheid van alle mensen?" Dat alle mensen in beginsel gelijkbe rechtigd erken ik ten volle. Al leen men kan m.i. slechts rechten laten gelden als men zover ontwikkeld is, dat men andermans rechten on derscheidt en de grenzen van eigen rechten ziet. Verder oestaan er toch grote verschillen m aanleg en ontwikkeling. Gemakshalve de rassenverschillen te rug te brengen tot „verschil in huidskleur" is zinloos. Er is verschil in intelligentie, temperament, gerichtheid van belangstelling, om enkele facetten te noemen. Het standpunt: laat alles vrij, zal in Zuid-Afrika niet onverkort kunnen worden toegepast. Gescheiden ontwik keling aldaar lijkt mij zinvol, mits uiteindeljik, en liefst zo snel mogelijk, volledige medezeggenschap voor de niet-blanke rassen wordt bereikt. Het recht van het Zuidafrikaanse volk om eigen boontjes te' doppen en om. desgewenst, zichzelf te blijven dient echter m.i. te worden geëerbiedigd. Xortgene D. v. d. Boogaard Goedkoop Zomer èn winter kan de toerist dus terecht in de Zuid-Eifel, een ideaal oord voor wie op rust is gesteld. Voor dat weekje extra vrijaf, dat men thuis niet weet te besteden. Of voor een lang zorgeloos weekend. Zorgeloos ook in financiële zin, want de prijzen van hotels, pensions en campings (er zijn er vijftien) zijn laag gehouden. Een goed hotel met bad en vol pension heeft men al voor 18 gulden per dag, wal veel goedko per is dan de tarieven over de grens. En een goede maaltijd wordt al voor vijf gulden geserveerd. Rood China is trots op zijn tarweoogst. De voornaamste provincies voor de tarwe hebben dit jaar niet te klagen. Het oogstfeest is in de provincie Sjantoeng, op de dorsvloer van een boer en-commune, in volle gang. Krater Adelaars in het reservaat in Kom- mem: ze zijn wél vastgebonden Een andersoortige bezienswaardig heid: de krater van Prüm, die nog elk jaar op de 15de juli pelgrims uit het dorp trekt. Dat is de dag waarop dit jaar 20 jaar geleden. Prüm werd geteisterd door een ramp. Door nooit opgehelderde oorzaak explodeerde een bunker uit de oorlog met 600 ton munitie. Een inwoner: „De explosie had de kracht van een kleine atoombom. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een groot deel van het dorp werd ver woest en er vielen twaalf doden. De ramp was nog groter geweest als we de explosie niet hadden zien aanko men. zodat we nog konden wegvluch ten." Prüm, dat ook in de oo.rlog zwaar heeft geleden (vlak na het Arden nenoffensief zijn er felle gevechten de streek minder dan op mogelijkhe den voor vermaak (die zijn er nau welijks) de nadruk legt op haar i landschap, op haar lucht, die nog niet A door uitlaatgassen is-bedorven. In alle opzichten wil de streek de toerist van straks tegemoet komen. Voor wie daarvan di- Wildparken Op vooral twee plaatsen in de j streek in Gondorf in het zuiden en U in Kommern in het noorden komt n die natuur het meest aantrekkelijk J tot uiting: in de wildreservaten van miljonair-natuurkenner Jozef Schul- 1 te-Wrede. Hij legde de reservaten aan om de Eifel in zijn volle glorie te laten zien, inclusief het wild. dat er I heeft geleefd en nog leeft: wilde I zwijnen, bisons, herten, steenbokken. I moeflons, roofvogels zoals arenden en j sinds enkele weken ook de 1 bruine beer (alleen in Gondorf). e Die laatste bewoners (vijf, maar 0 het worden er vijfentwintig) leven in ,fl een ravijn, dat straks een lengte van "j twee kilometer en een breedte van enkele honderden meters zal hebben. Bezoekers kunnen van de rand af zien hoe de dieren er de dag doorbrengen. Schulte-Wrcde. die in Duitsland ze- ven van die reservaten heeft, zal j waarschijnlijk een zelfde reservaat (300 ha) aanleggen op de Vcluwe. Zijn Nederlandse vertegenwoordiger -i Harmon J. van der Worp: „De plaats Is bekend, maar wordt nog geheim gehouden om grondspeculaties tegen te gaan. Pas als de provincie en de J gemeenten akkoord zijn. geven wc de g plannen vrij." Dr. Schelhaas (4) N.a.v. wat de heer Van Renssen op merkte als te zijn een juiste wijze van kritiek oefenen van zijn onderwijzer op het verhaal van Jozua en de zon ben ik zo vrij te menen dat die onder wijzer ongelijk had. Immers ook van daag zouden we zeggen- Zon, sta stil en niet: Aarde, sta stil. We spreken namelijk over de zon zoals we die waarnemen: de zon gaat op, de zon gaat onder, de zon daalt in het westen, enz. Deze manier van spreken, ook in de bijbel, heeft niets te maken met welke opvatting van het wereldbeeld ook. Putten J. van Oostendcnde Dr. Schelhaas (S) Wat vernieuwers als de heer Van Renssen doen is menselijke bedenksels boven de Schrift te stellen. Dat moet uitlopen op een verwerpen van de he le bijbel. Daarom beschouw ik de „nieuwere richting" als een werk van satan, dat de gelovigen hun vaste ge loof in en hun betrouwen op de Schrift ond»rmijnt. Het warp heter geweest als de heer Van R. deze ernstige kant van de zaak ook eens bekeken had. Het hele be toog van dr S werkt géén misverstand in de hand integendeel, zijn polemiek geeft blijk van een vasthoudendheid aan de betrouwbaarheid van de bijbel, die bij veel meer christenen aanwezig moest z.ijn. Rotterdam A. v. Dommelen MOSKOU Dc Chinese regering heeft bij de Sowjetunie ernstig ge protesteerd tegen het binnendringen in Heiloenkiang (Noordoost-China) door Russische kanonneerboten en vliegtuigen. Russische grenswachten hebben volgens de nota het vuur geopend op de Chinese bewoners en militairen op het eiland Bata aan de Chinese zijde van het hoofdkanaal van Heiloenki ang. China eist dat de Russische rege ring ophoudt met het schenden van Chinees grondgebied en met de ge wapende provocaties. „Wanneer u hardnekkig blijft vol harden in uw politiek van agressie en gewapende uitdaging van China, zult u een ernstige bestraffing van het Chinese volk ontvangen en zal de Russische regering geheel verant woordelijk worden gesteld voor alle ernstige gevolgen die eruit voort vloeien". Rusland heeft intussen bij de Chi nese ambassade in Moskou een pro testnota ingediend waarin de leiders in Peking ervan worden beschuldigd, het incident te hebben uitgelokt. Van het park De Hoge Veluwe zal dit reservaat zich onderscheiden door het educatieve karakter, dat ook ken merkend is voor de Duitse reserva ten Bij elk afgehegde deel waar die ren leven, zullen borden worden ge plaatst met gegevens over de bewo ners. Hetzelfde wordt gedaan met de flora. Het plan is in het reservaat De nieuwste aanwinst van het reservaat in Gondorf: de bruine beer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7