MINISTER SCHUT BRENGT SER-ADVIES IN GEVAAR tfÊÊÊk Luns: dit jaar datum voor gesprek Britse toetreding John Kennedy gaf eerste stoot richting maan Rustiek fietsen... Kritiek CNV op regeringHuren niet omhoog Ook aanval op Roolvink In november topconferentie EEG De veilige manier van sparen ■v-, Rijkspostspaarbank altijd safe! RUIMTETRIO LUIDT NIEUW TIJDPERK IN Aanslag op Ierse premier mislukt Ruimtevaarders met boodschap Juliana WOENSDAG 9 JULI 1969 De Wielervierdaagse door Drente 1969. waaraan meer dan tweeduizend fietsliefhebbers deel namen. mag niet klagen over de landelijke entourage. Hier slin gert de „karavaan" zich door de rustieke Drentse dreven, tijdens de eerste dag gisteren van dit wielerevenement. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Wanneer minister Schut ernstige bezwaren blijft aanvoeren tegen een uitstel van de huurverhoging in 1970, dan moet hg er op rekenen, dat ook werkgevers en werknemers bedenkingen tegen het SER-advies, waarin uitstel van de huurverhoging is vast gelegd, zullen gaan aanvoeren. Het SER-advies. dat een pakket van maatregelen bevat om voor volgend jaar de inflatie een halt toe te roepen, zal dan in stukken en brokken uiteenvallen. In de algemene vergadering van het CNV waarschuwde vanmorgen voorzitter Van Eibergen voor het ge vaar, dat 1970 een zelfde beeld te zien zal gaan geven als 1969. Wan neer de regering deze kant op wil, wijst de vakbeweging nu reeds alle verantwoordelijkheid voor de verde re ontwikkeling van de hand. De heer Van Eibergen betreurde het. dat een minister over een zo com plexe zaak in het openbaar zulke harde uitspraken doet, nog voordat de regering als geheel haar stand punt tegenover het volledige advies heeft bepaald. Het zou hem een lief ding waard geweest zijn als minister Schut zich even bezorgd had getoond over de zeer hoge hypotheekrente en de stijging van de grondprijzen. De CNV-voorzitter hoopte, dat het nationaal belang zal overwegen en regering en parlement de in het SER-advies aangegeven weg zullen volgen. Hij was er echter niet erg gerust op >ia de jongste uitlatingen van minister Schut over de huurver hoging in de Tweede Kamer. Hij vond dit stemming kweken tegen het SER-advies m zijn geheel. Het gevolg van de huidige gang j van zaken zal volgens de heer Van Eibergen zijn, dat de werknemers bij j elke ingreep van de regering minder zullen krijgen dan met de werkge- j vers was overeengekomen, zonder dat er een compensatie tegenover staat. Raadsel „Het is mij een raadsel, dat de regering zo strak aan een eigen op vatting vasthoudt. Zij moet toch in zien, dat ov> deze manier iedere in- j greep in een cao de werknemers be nadeelt en de werkgevers bevoor deelt. Dit is een onverantwoordelijke eenzijdigheid, die een regering zich niet kan veroorloven en die wij hart grondig verwerpen". De heer Van Eibergen deed er me dedeling van, dat de drie vakcentra- lën thans overleg plegen om zo mo gelijk een gemeenschappelijk stand punt te bepalen tegenover de rege ringshouding. De CNV-voorzitter vreesde, dat het op deze manier ook moeilijker wordt volgend jaar matiging van de loon eisen te betrachten overeenkomstig het SER-advies. Hij noemde liet noodzakelijk, dat de weg van winst- deling, j „nn 11101 aenng, vermogensaanwasdeling en isuuiiur spaarloon open blijft om te voorko- De CNV-voorzitter deed nog een men, dat de werknemers te weinig delen in toegenomen welvaart en in stijgende winsten van de bedrijven. Er zijn 2200 vestigingen: Op 3e postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantel daarvan is zelfs ook op vrijdagavond ol de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns vindt dat de zes landen van de EEG nog dit jaar een datum moeten bepalen waarop de on derhandelingen over Engelands Ingrijpen £^E toestand in het Nabije Oosten vertoont overeenkomst met die voorafgaande aan de juni-oorlog van 1967. De VN-troepen werden toen teruggetrokken op aandringen van Nasser. Nil dreigt Oe Thant zelf met terugroepen. Een merkwaardige gedachtengang: zodra het gaat spannen en de VN- waarnemers een belangrijke taak krijgen, wil de secretaris-generaal ze terugtrekken. Alsof er dan geen re den is nog méér troepen te zenden. Is het niet de taak van Oe Thant, de gevechten (als bedreiging van de vrede) in de Veiligheidsraad aan de orde te stellen? Wil de raad Egypte niet veroordelen, waarom dan niet! alle aanvallen verboden? De raad moet een tijdstip bepalen waarop alle gevechten worden ge staakt. Het probleem zal er niet door worden opgelost. Maar erger kan worden voorkomen. De lont zou bij het kruitvat worden weggehaald. Oe Thant meent met zijn dreigement indruk te kunnen maken. Eenzelfde politiek deed Israël in 1967 besluiten de aangekondigde „vernietiging" niet toetreding tot de Gemeenschap zullen beginnen. Hij zei dit gisteren na afloop van overleg met zijn Westduitse collega Willy Brandt, in Den Haag. De ministers werden het eens dat in november een EEG-topconfc- rentie gehouden kan worden, mits goed voorbereid en mits succes verze kerd is. Deze top zou Europa uit de impasse moeten halen. Daarna zou den de Zes mogelijk een gesprek niet Engeland kunnen hebben, maar dat is nog in een ver verschiet. Minister Luns bleef, ook na hét gesprek met Brandt (die in Parijs met Maurice Schumann gesproken heeft) gematigd optimistisch over het doorbreken van de Franse boycot van de Westpuropese Unie. Landbouw Frankrijk is verder met' Duitsland en Nederland, van mening dat de uitbreiding van de gemeenschap, de regeling van de landboüwfinancie- ring en de herstructurering van de landbouw (plan-Mansholt) niet los van elkaar kunnen worden gezien. De heer Luns staan drie versies van de zogenaamde intentieverkla ring van de Zes over Engelands toe treding voor ogen. De meest verstrek kende zou de datum van onderhande lingen moeten omvatten, een tweede zou alle vraagstukken van de EEG (versterking en uitbreiding) kunnen omvatten, de derde zou in algemene termen de intentie van de Zes moe ten weergeven. De reizen van de verschillende mi nisters van buitenlandse zaken heb ben ten doel zich een beeld te vor men van de situatie na het optreden van de nieuwe Franse regering en het wegvallen van het „excuus"-de Gaulle. Over twee weken komen de EEG-ministers in Brussel bijeen en in september nogmaals. WILLY BRANDT i tweede aanval op een bepaald onder- 1 deel van het regeringsbeleid, name- lijk de Loonwet van minister Rool- vink. De minister is op een belang- rijk punt niet aan een groot bezwaar van de vakbeweging tegemoet geko men, aldus de heer Van Eibergen. In zijn memorie van toelichting op de wet heeft de bewindsman niet het voorstel van CNV en NKV overgeno men om bij onverbindendverklaring van cao's het geschrapte deel van de loonsverhoging om te mogen zetten in spaarloon of pensioenverbetering. Ook tegenover dezr regeringshou ding stelde de heer Van Eibergen zich bijzonder scherp op. „Wanneer zij dit afwijzende standpunt hand haaft en het parlement zich daarbij neerlegt, zal de Nederlandse vakbe weging in geen enkel opzicht enige verantwoordelijkheid voor het loon- beleid in 1970 kunnen aanvaarden. Handhaving van het ontwerp komt neer op een onaanvaardbare beknot ting van de vrije loonpolitiek, waar aan wij niet medeplichtig willen zijn. Integendeel, wij voorzien dat op deze manier de nieuwe Loonwet een bron van ernstige moeilijkheden dreigt te worden". I De heer Van Eibergen noemde het volslagen onbegrijpelijk, waarom de minister van sociale zaken niet heeft geprobeerd het wetsontwerp wat I meer aanvaardbaar te maken. Om- I zetting van een gevaarlijke vergro- ting van de bestedingen in de een of andere spaarvorm zou een volkomen I verantwoorde manier zijn zonder de 1 werknemers tekort te doen. W erk gelegenheid Het CNV is er voorstander van. dat de Raad voor de Arbeidsmarkt een ruime armslag krijgt en zelf beslis singen in de toekomst zal kunnen nemen. De voorzitter stelde de Zweedse raad ten voorbeeld, die ook financiële middelen ter beschikking heeft. Hij vroeg speciale aandacht voor de oudere werknemers, die in toene mende mate het slachtoffer worden van bedrijfssluitingen, van nieuwe technische ontwikkelingen en van de toeneming van ploegenarbeid. Voor deze mensen moet meer herscholing komen en passende, volwaardige ar beid. Voor wie ploegendienst te zwaar wordt zou een vervroegde pensionering mogelijk moeten zijn, zoals in sommige zware beroepen al j lang het geval is. j Fel hekelde de heer Van Eibergen de houding van de werkgevers, die j ronduit de mogelijkheid ontzeggen i van meer democratische verhoudin- I gen in het bedrijfsleven. Zij erken- j nen zelfs geen enkel recht van werk nemers om inspraak te hebben in beslissingen over hun eigen lot, aldus dc CNV-voorzitter. Onderwijs Voorts vroeg hij om nauwere sa menwerking tussen onderwijs en maatschappij. Er zou een soort on derwijsraad moeten komen, een overlegorgaan voor overheid, onder wijs. ouders en bedrijfsleven; lande lijk maar ook regionaal en plaatse lijk. Begaafde kinderen uit minder wel gestelde gezinnen komen niet verder door oorzaken in de gezinnen en op de scholen. Het CNV vraagt daarom kleinere klassen, meer persoonlijk onderwijs en betere begeleiding van de kinderen op de lagere school. KAAP KENNEDY Acht jaar geleden, in mei 1961, stelde pre sident Kennedy zijn volk een maanlanding voor 1970 in het vooruit zicht. Toen-kwam de meest massale, technische, niet-militaire mobi lisatie van mensen en materiaal in de geschiedenis op gang. CQRK Onbekende extremisten hebben gisteren getracht een aanslag te plegen op het leven van de Ierse premier Jack Lynch. Op een afstand van een paar honderd meter van een gebouw waar Lynch aan een diner aanzat, is maandagavond een tijdbom NEW YORK De drie ruimtevaarders van de Apollo-11 zullen een boodschap meenemen van koningin Juliana, die op het maanoppervlak zal worden gelegd. De boodschap staat op een microfilm en luidt als volgt: „Ik heb grote bewondering voor de kunde en volharding van allen die hebben meegewerkt om deze eerste bemande vlucht naar de maan mogelijk te maken. Ik hoop dat deze prestatie van groot nut zal zijn voor de toekomst van de mensheid". Meer dan 400.000 geleerden, inge nieurs, beambten en technici werkten mee aan het ontwerpen, bouwen, be proeven en inwerkingstellen van de ingewikkelde ruimtevaartmachinerie. Gebruik makend van in 25 eeuwen vergaarde ruimtekennis kwam de mens tot het meest waardevolle on derzoek van deze eeuw. zoals de sprong naar de maan van Neil Arm strong, Michael Collins en Edwin Al- drin wel wordt genoemd. Woensdag 16 juli beginnen de drie mannen met de Apollo-11, omhoog gestuwd door een machtige Saturnus- raket, hun reis van 350.000 kilometer. Zij zijn befaamde vliegers en hebben in het Gemini-programma al in de j ruimte gevlogen. Slagen zij, dan heb- ben zij met hun vlucht een tijdperk geopend, waarin de mens steeds die- j per zal doordringen in de kosmos. De directeur van de Amerikaanse de derde trap in werking gesteld waardoor de Apollo naar de maan wordt gestoten met een snelheid van 39.200 kilometer per uur. Een half uur later wordt het maanlandings vaartuig aan de voorzijde van dc stuurcabine vastgekoppeld. Drie dagen lang doen de ruimte vaarders de gebruikelijke proeven. Snelheid al t« wachten. Het wordt dan ook tüd.j ^vonden, "iet is ontploft, dat de Veiligheidsraad ingrijpt. Akkoordje j-JET Biafraanse verzet tegen het Brits-Nigeriaanse akkoord over hervatting van voedseltransporten is hoe vreemd het moge klinken begrijpelijk. Kolonel O.joekwoe weigert een vorm van hulp die van de Biafraanse hon gersnood een Nigeriaanso militaire deugd wil maken. Want daar komt genoemd akkoord op neer. Nigeria hanteert de honger als een tweesnijdend zwaard en is bereid te wachten tot het verzet is gebroken. Het weet zich gesteund door Enge land dat wapens levert en een snelle militaire overwinning zou toejuichen. „In de geschiedenis van het oorlog voeren heeft elk land, dat de moge lijkheid had zijn vijand uit te hon geren, dat gedaan". Aldus de Britse minister Stewart, die Nigeria vervolgens prijst, omdat het hervatting van voedselhulp mogelijk wil maken. Maar dilf is een doekje voor het bloeden. Het Internationale Rode Kruis wil zich niet laten gebruiken om de wa penleveranciers een gerust geweten te geven. Nog steeds weigert het, het met Ni geria en Engeland op een akkoordje t« gooien, als gevolg waarvan Biafra volkomen aan de willekeur van Lagos «ou zijn overgeleverd. Gisteren is de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur, de heer J. William Middendorf op Schiphol aangekomen. Op de foto tijdens de korte persconferentie ter ken nismaking met de journalisten. die hij in zijn loopbaan wel veel vuldig zal ontmoeten. YY/IE heeft er niet zijn droom- huis^ Voor de een het oude boerderijtje, voor de ander de su per-bungalow. Voor mij een hoog huis met veel gangen en hoekjes en kasten. Laten we ons niet verbeelden daarmee bij de tijd te zijn. Het huis van de toekomst zal heel en heel anders zijn. In Europe Detaillant. een veer tiendaagse krant, die in Brussel wordt uitgegeven en geleid wordt door de Nederlanders Frits ter Woort en José Kuyper en vol staat met allerlei nieuws over textiel en aanverwanten lees ik dat het droom huis-van-de-toekomst geen gangen, geen kamers en geen doodgewone stoelen en tafels meer zal bevatten Een Italiaan. Cesare Colombo, heeft het ontdekt of liever ontwor pen in opdracht van Farbwerke Bayer, het concern dat de mensheid reeds menige kunststof geschonken heeft. Het recept is: men neme honderd vierkante meter. Zet er een muur om en .een dak op. In het midden komt een lage ku busvormige bank of bed, hoe men het noemen wil. In dit „meubel" verzonken de pick-up: daarnaast op handbereik een ijskast voor het hapje en het drankje op tijd; schuin er boven een gigantische schijf met in het hart een draaibaar televisietoestel en de zijruimten gevuld met boeken. Ergens is een plooiwand, die als Haast maken een gordijn opengeschoven kan wor den en vooral gesloten. Achter die wand een rond bed geflankeerd door radio, televisie en alweer ijskast, want die kunnen we niet missen, geen uur van de nacht. Er is ook nog een keuken, voor als we ook eens iets warms willen genie ten. Begrijp ik het goed, dan kan de keukentafel door de „muur" de cen trale bank tegemoet schieten zodat we. als de oude Romeinen deden, lui kunnen smullen. Hopelijk rolt de tafel weer weg ook en kiept zo het vuilnisvat in, want afwassen zal er in die ideaal staat wel niet meer bij zijn. Het meubilair bestaat verder uit kussens en een enorme hoeveelheid knoppen om verwarming, verkoe ling. luister- en kijkgenot; wandstand en keukenzaken te rege len. Daar heb ik toch lang op zitten kijken. Geen richels en randjes, kleedjes en klungels meer. Niet meer bukken en boenen. Alleen maar leven liggend op het luiervlak. Binnen vijf of zes jaar, zegt Co lombo. zijn we zover.... Dat wordt haast maken met het boerderijtje, de bungalow en het ou de huis... om aan Colombo's woonfa- briek te ontkomen... ruimtevluchten. de 45-jarige Christof- fel Columbus Kraft, vindt dat zijn il- j lustere voorganger eeuwen geleden veel meer risico liep dan de ruimte vaarders van de Apollo-11. „Ik ben er ten volle van overtuigd dat wij deze j missie tot een goed einde weten te Tegen de tijd dat de ruimtevaarders brengen", zegt hij. „Toch zal ik niet d? maan naderen, heeft de aantrek- verrast of teleurgesteld zijn wanneer kingskracht van de maan de snelheid de ruimtevaarders tijdens deze reis j van hun ruimteschip teruggebracht door een mankement niet op de maan I tot 3370 kilometer per uur. Langzaam kunnen landen." wordt de aantrekkingskracht van de Dr. Charles E. Berry, de directeur 1 maan groter dan die van de aarde en voor ruimtegeneeskunde in Houston. begint de Apollo te „vallen", i zegt dal de drie ruimtevaarders het i A i moreel en lichamelijk uitstekend ma- Armstrong zal zondag -0 juli (maan- ken „Hun opleiding staat er borg j dagmorgen Ned tijd) als eerste mens voor dat zij zich geen enkel ogenblik ^'oet °P de maanbodem zetten. Hij zal van hun taak laten afleiden door naar daar eenzamer zijn dan ooit, maar te gelijk ook worden gehoord en gezien door meer mensen dan ooit. Elk j woordt dat hij zegt en elke daad die j hij verricht, wordt op aarde gevolgd. I Een van zijn eerste taken is het op stellen van een kleine tv-camera, waardoor hij samen met Aldrin kan worden bespied door meer dan een miljard paar ogen. i laten afleiden door naar de omgeving te kijken, zoals dat bij de eerste ruimtevluchten het geval Half vijf Op 16 juli begint voor de ruimte- =fj| vaarders de dag om half vijf in de I ochtend (9.30 uur Ned. tijd). Na het 1 ontbijt en een laatste medisch onder- i zoek, vertrekken zij in hun ruimte- i pakken naar lanceerplaats nr. 39, waar de 109 meter lange en 3100 ton wegende Saturnus-raket gereed staat. Twee en een half uur voor de lance ring gaan de mannen de Apollo- cabine binnen, waarna het luik wordt gesloten. Om 14.32 uur wordt de Apollo gelanceerd. Ell minuten later vliegt het ruimtevaartuig in een parkeer- baan om de aarde op 160 kilometer hoogte. Twee uur na de start wordt Het uur-U voor de drie astro nauten. die als eerste mensen de maan zullen betreden, komt na derbij. Dc mobiele quarantaineka mer. waarin de drie ruimtereizi gers zullen worden geplaatst na afloop van hun maanreis en waarin zij afgezonderd naar Houston worden vervoerd, wordt aan boord van het vliegdekschip Hornet bij Honoloeloe aan boord gehesen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5