Anglicanen stemmen tegen fusie met methodisten Inspecteurs controleren alle vluchten op Biafra Priesters geen toegang op bisschoppencongres bij Niet als representatief beschouwd „Over u, zonder u" Een woord voor vandaag Minderheid geeft verzet niet op VERDRIJF VERKOUD HEID Laatste mijn mogelijk al in 1975 dicht Lammers weg Groene" Nieuw plan kerkelijke hulporganisaties: Aanduidingen op perrons beter 0 0 0 0 O 0 O 0 0 Biafra heeft geen kleuter meer over BEROEPINGSWERK Dr. F. R. J. Knetsch wordt lector Gouden jubileum schilderspatroons WITTE KRUIS Duitse duikboten voor Athene? Congregationalisten Meerderheid voor fusie Kamervraag over hogere premies ziektekosten Provo-archief (13 mille) nodig voor research WOENSDAG 9 JULI 1969 O Paulus zegt dat de gemeenteleden van Philippi hun behou denis moeten bewerken „in vrezen en beven." Zo staat het er in Philippenzen 213. Die woorden lijken echter niet erg te passen bij het evangelie, zoals wij dat graag horen. Het evan gelie is immers een blijde boodschap. Het biedt rust. Het leert zingen. Het schenkt overwinning. Het spreekt van kracht. Dan passen woorden als vrezenen „beven" toch eigenlijk niet. Maar dan vergeten we waar het om gaat. We moeten onze behoudenis bewerken. Dit wil niet zeggen dat we door in spanning kinderen van God moeten worden, maar dat we op aarde als kinderen van God, als verloste mensen, moeten leven. Doen we dat niet, dan kunnen we ook geen deel heb ben aan de rust, de overwinning, de kracht, en de blijdschap van het evangelie. Integendeel, dan gaan we delen in wat de mensen die God de rug toekeren is beschoren, en dat kan alleen maar beschreven worden met „vrezen en beven". Wat bedoelt Paulus nu met dat „bewerken van onze behou denis"? In de eerste plaats dat we leven als gehoorzame kin deren van God. We zijn daarbij geneigd om allereerst aan de wet te denken. Dat is niet juist. Als Christus daarover gaat spreken in het begin van Matiheus (hoofdstuk 5, 6 en7) dan laat Hij duidelijk zien wat die wet in het leven van chris tenen betekent. Maar het begin van Lucas (zie vooral hoofd stuk 5) is heel anders. Daar zegt Christus dat Hij ons wil maken tot vissers van mensen. Het gaat er niet alleen om dat wij God gehoorzaam zijn en dus de wet houden, maar ook dat we Hem gehoorzaam zijn en dus andere mensen vertellen wie Hij is en wat Hij wil, andere mensen bij Hem introduceren. We lezen vandaag: Romeinen 2 1-16 (Van onze kerkredactie) LONDEN/BIRMINGHAM De fusie lussen de twee grootste kerken van Engeland, de Angli caanse Kerk en de Methodisten Kerk is gestrand op een militante minderheid en een al te vaag ver zoeningsplan. Toch blijkt de overgrote meerder heid in beide kerken voor de fusie. Van de metho disten niet minder 77,4 procent (als het aan hun gelegen had was de fusie doorgegaan), van de ang licanen 69 procent, te weinig omdat 75 procent no dig was. Toch gaf de anglicaanse aartsbisschop van Canter bury, dr. Michael Ramsey, niet alle hoop op. Hij zei dat een stemming in de nabije toekomst beter zal uit vallen. Maar dan zal er eerst nog wel gedokterd moeten worden aan het fusieplan. De Kerk van Engeland telt op papier ongeveer 27 miljoen leden. Slechts 9 miljoen heeft ooit de moeite gedaan om belijdenis af te leggen en ongeveer drie miljoen leden kan beschouwd worden als echt mee levend. De methodisten tellen ongeveer een miljoen leden, maar moeten ieder jaar genoegen nemen met minder leden. In 1968 gingen niet minder dan 15 574 leden verloren. Hoewel een goed deel van de katholiserende angli canen, de hoogkerkelijken, zich tegen de fusie uitspra ken, omdat zij meenden dat hun dogma van de apostoli- lische successie in gevaar was, is van anglicaanse zijde de fusie vooral gestrand op de evan gelische of laagkerkelijke vleugel. De laagkerkelijken hadden bezwaar tegen de zogenaamde verzoenings- dienst die gehouden zou worden. Daarbij werd de indruk gewekt als zou dat een verkapte bevestiging zijn van de methodistische predikanten. Dat was gedaan om de hoogkerkelijke anglicanen mee te krijgen, die niet geloven dat de methodistische predi- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG f-* Als de werkgelegen heid In Zuid- Limburg zich gunstig blijft ontwikkelen, zal de laatste mijn in dit gebied al binnen zes jaar kunnen worden gesloten. Minister De Block van Economische zaken heeft dat meegedeeld tijdens zijn werkbe zoek aan Zuid- Limburg. Hij hoopt nog deze maand zijn mijnnota bij de Tweede Kamer in te dienen. Hij houdt vast aan het principe dat geen enkele mijn mag worden geslo ten zonder dat vervangende werkge legenheid aanwezig is. Minister De Block voelt er weinig voor, een tweede rijksdienst naar Zui- d- Limburg over te plaatsen, zoals met het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds is gebeurd. Een van de belangrijkste moeilijk heden tn het mijngebied is namelijk de werkgelegenheid van de beamb ten. De minister deelde ten slotte mee dat de vestiging van een raffinaderij van de Shell en de Staatsmijnen bij Urmond doorgaat. Hij hoopt dat bin nen niet al te lange tijd Zuid- Lim burg definitief zal worden aangewe zen als vestigingsplaats voor de achtste medische faculteit. 95y AMSTERDAM De hoofdredac teur van het opinie-weekblad de Groene Amsterdammer, Han Lam mers, zal deze post moeten verlaten. De officiële Teden schijnt te zijn, dat de uitgever zijn lidmaatschap van het PvdA-hoofdbestuur hij werd •op het partijcongres te Den Haag als zodanig gekozen onverenigbaar acht met zijn hoofdredacteurschap. Lammers noch de directie van de Groene wilden op deze ontwikkeling commentaar geven. De directie noemde het bericht zelfs voorbarig. Vast staat dat Lammers bij het ge westelijk arbeidsbureau tegen het ontslag, dat per 1 oktober zou ingaan, heeft geprotesteerd. Ook de Neder landse vereniging van journalisten is in de zaak gemengd, omdat het hier in feite om een principiële kwestie zou gaan. DEN HAAG Staatssecretaris Keyzer zal met de Nederlandse Spoorwegen nagaan of de aanduiding van de bestemming van de treinen op perrons en van de eindbestemming van de treinen zelf kan worden ver beterd. Hij zei dit in antwoord op vragen van drs. Nederhorst, Tweede-Kamer lid voor de PvdA, volgens wie het dienstbetoon van de NS. als gevolg van kostenbesparing, achteruit dreigt te gaan. De heer Keyzer geeft toe dat aan de voorschriften voor het plaatsen van koersborden op de treinen niet altijd de hand wordt gehouden. Geen oefenterrein in Westerwolde (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De plannen voor een regionaal oefenterrein in Wester wolde (Groningen) zijn definitief van de baan. Op vragen van de socia listische Tweede-Kamerleden Wie- renga en Van de Ploeg antwoordt staatssecretaris Haex, dat te veel agrarische bedrijven zouden moeten j verdwijnen. Het ministerie van defensie opper de enkele jaren geleden het plan. in Westerwolde een oefenterrein aan te j leggen. Het gaat hier niet om het plan van het Kamerlid H. Kikkert om bij Ter Apel en Westerwolde een divisie te legeren. GENÈVE Spoedige hervat ting van de voedselvluchten naar Biafra schijnt ondanks aanvan kelijk optimistische berichten uit Londen nog niet mogelijk te zijn. Een nieuw plan hiervoor werd gisteren gelanceerd door de Verenigde kerkelijke hulporga nisaties in Genève. De twee hoofdpunten van dit plan zijn: Nigeria, Biafra en een derde neu trale regering benoemen inspecteurs die belast worden met de controle op alle hulpvluchten. Deze controle geschiedt op voorwaarden die voor de beide partijen in het conflict aan vaardbaar zijn. de drie regeringen wijzen waarne mers aan die alle hulpvluchten bege leiden zodat de onkwetsbaarheid van geneutraliseerde luchtcorridors wordt gegarandeerd en om te verhinderen dat een van de partijen misbruik maakt van deze corridors. De organisatie, die een beroep doet „op alle regeringen van goede wil" om het plan te steunen, dringt er op aan dat de nachtelijke hulpvluchten zonder uitstel voor een beperkte tijd worden hervat totdat de onderhande lingen over de vluchten overdag zijn afgesloten. In tegenstelling tot het Internatio nale Rode Kruis heeft de kerkelijke hulporganisatie de laatste weken meermalen de blokkade doorbroken met nachtelijke hulpvluchten op Bi afra. De president van het Rode Kruis, Marcel Naville, heeft intussen beslo ten niet via Londen naar de Nigeri- aanse hoofdstad Lagos te vliegen, vermoedelijk om de indruk te ver mijden dat Engeland betrokken zou zijn bij zijn pogingen de voeidscl- viuchten te hervatten. Men wilde in Genève geen ant woord geven op de vraag of Naville zijn route veranderd had als gevolg van de houding van de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Stew art. Het Rode Kruis heeft officieel ontkend dat er in het weekeinde in Londen overeenstemming zou zijn bereikt met Engeland en Nigeria over de vluchten overdag naar Biafra. Het links-liberale Britse blad Guar dian heeft minister Stewart ervan beschuldigd dat hij „het spel van La gos speelt". Stewart en Gowon wisten goed genoeg dat Biafra het enige vliegveld niet bij daglicht zou vrijgeven zonder verstrekkende ga ranties tegen een aanval. Het blad bestempelt het als „nutte loos en huichelachtig" dat Stewart zich in de verklaringen over het ver lenen van hulp aan Biafra als vre destichter voordoet. Zoals gemeld wil Biafra niets we ten van de eisen van de federale re gering in Lagos om alle hulpgoederen tevoren te controleren. Men zal in Biafra geen voedsel aanvaarden dat over Nigeriaans grondgebied wordt getransporteerd Zo illustreerde The Guardian gisteren het voorverhaal over de fusiebesprekingen van anglica nen en methodisten. Als onder schrift kan er nu bij gezet wor den: Verliefd, maar niet verloofd. kanten echt in het ambt staan. De laagkerkelijken wilden de predikan ten juist wel ontvangen als gelijken in het ambt. Kennelijk heeft dit be zwaar bij de methodisten minder zwaar gewogen. Het feit dat daar de vereiste drie-kwart meerderheid wel gehaald werd ook al was het met de hakken over de sloot wijst er op dat vele methodisten die merk waardige „verzoeningsdienst" voor lief wilden nemen. Toch was de fusie er van metho distische zijde ook niet geheel zonder kleerscheuren doorgegaan. Er zou een Methodisten Kerk gebleven zijn. Ds. Henry Greaves of Macclesfield en prof. Thomas Jessop, emeritus hoog leraar te Hull, dienden een resolutie in, waarin gevraagd werd de metho disten die niet mee wilden gaan fondsen en goederen ter beschikking te stellen om de Methodisten Kerk te kunnen voortzetten. 2 3 5 6 7 8 9 Hor. woorden invullen die beteke nen. 1. bij toeval, 2. van ter zijde, 3. het verlies in een gevecht, 4. belangrijk, 5. voorgeschoten som, 6. verderf, 7. letsel, 8. plaats in Gelderland die her innert aan Jan van Schaffelaar, 9. daarna. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. roede - kast, 2. aver - ko ter, 3. pel - aar - era, 4. pro - sander, 5. oase - dagge. 6. R.L. - mank - gel., 7. Trani - ha - la, 8. dia - Oka - Lea, 9. aan - L.S. - pats. Vert.: 1. rapport - da, 2. overal - Ria, 3. eel - Osmaan, 4. dras - ea - nol, 5. e.k. - aad - niks, 6. kornak - hap, 7. Ate - dg - gala, 8. se - regelet, 9. tra - relaas. Mevrouw Middelkoop: SCHIPHOL In Biafra zijn de kleuters van twee en drie jaar reeds aan de hongerdood gestorven, nu zijn de ouderen aan de beurt. De hele bevolking lijdt aan eiwit gebrek en balanceert op de rand van de hongerdood, zei gisteren mevrouw Middelkoop, de vrouw van dok ter Middelkoop, die in Biafra de coördinatie van de hulpverlening heeft behartigd. „Ik ben vorige week met nonnen en paters uit Biafra teruggevlogen", aldus mevrouw Middelkoop bij haar aankomst op Schiphol. Zelfs die mensen kunnen de ellende niet meer dragen. Iedereen in Biafra begint te stelen. Dat gebeurde vroeger nooit. We vra gen ons af, hoe het mogelijk is dat Europa dit alles toelaat. Waarom grijpen met name Engeland en Frankrijk niet in? vroeg mevrouw Middelkoop zich af. Waarom stoppen zij hun wapenle veranties aan Nigeria niet? Dan zou Rusland ook wel volgen. Waarom verbreken de Europese landen de economische betrekkingen met Nige ria niet? Dan wordt oorlog voeren daar onmogelijk, aldus een geëmotio neerde mevrouw Middelkoop. NED. HERV. KERK j Beroepen te Bergen op Zoom, R. D. H. Naber te Souburg: te Biezelinge I (toez.), kand. drs. G. H. Cohen Stuart te Oegstgeest: te Marken (toez.), kand. L. Westland te Huizen. Aangenomen naar Amsterdam (toe rusting en vormingswerk district Am- stel; toez.), H. Woldendorp te Dronten. GEREF. KERKEN Beroepen te Goor en te IJsselstein- Benscbop, kand. J. G. J. van Echten te Eestrum. Bedankt voor Vroomshoop (vac. H. J. Heersink), P. J. Westerneng te Bar- neveld. GEREF. KERKEN (vrügem.) Bedankt voor Zaandam-A, H. Bege- man te Dorgeham. CIIR. GEREF. KERKEN I Beroepen te Ontstwedde, kand. A. Bakker te Broek op Langedijk: te Sint- Jansklooster en te Soestdijk, kand. B. j de Romph te Apeldoorn; te IJmuiden. I kand. R. van Beek te Ede. Bedankt voor Veenendaal Bethelkerk, vac. C. Langbroek), A. Hilbers te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenzande. Leer dam, Waarde. Wageningen en te Zoe- termeer. kand. R. Boogaard te Nisse: te Kruiningen, kand. J. Mol te Hardinx- \*eld. Twee andere tegenstanders, ds. Amos Presswell van Cheadle Hulme en ds. David Bridge van Newcastle- under-Lyme dienden zelfs een reso lutie in om de fusie af te zeggen om zo een scheuring van de kerk te voorkomen. Deze resolutie maakte geen kans, zodat er toch over de fusie is gestemd. Het gevolg is dat de methodisten nu voor fusie zijn en de anglicanen tegen. Daarmede is het plan in de ijskast terecht gekomen. Gezien de uitslag van de stemming zullen de beide kerken wel spoedig een nieuwe gezamenlijke commissie benoemen om te bespreken wat er nu gebeuren moet De eenheidsbespre kingen die in 1956 begonnen en hun koperen jubileum al achter de rug hebben, gaan weer beginnen. Het oude paar, dat al zo lang staat te aarzelen of een huwelijk nu wijs is of niet om met de Britse Guardian te spreken heeft voorlopig afgezien van een verloving. GRONINGEN Dr. F. R. J. Knetsch te Culemborg is benoemd tot gewoon lector in de Nederlandse kerkgeschiedenis, de encyclopedie der godgeleerdheid en de'inleiding tot de theologie aan de Groningse universi teit. Hij volgt dr. O. J. de Jong op, die in Amsterdam hoogleraar is gewor den in de plaats van prof. dr. W. J. Kooiman. Frederik Reinier Jacob Knetsch werd 24 juni 1924 te Leiden geboren. Hij studeerde theologie in zijn ge boortestad. In 1967 promoveerde hij cum laude bij prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink op een proefschrift getiteld „Pierre Jurieu, theoloog en politicus der Refuge". Hij was leraar godsdienstvakken, eerst in Den Haag en thans te Culemborg. (Van onze econ. redactie) UTRECHT De Nederlandse Bond van christelijke schilderspa troons vierde gisteren zijn 50-jarig bestaan. Honderden belangstellenden waren naar de Domstad gekomen ofn het bestuur met dit jubileum geluk te wensen. Voorzitter J. Koster kreeg een groot aantal cadeaus in ont vangst te nemen, waarbij zowel werkgevers- als werknemersorga nisaties zich niet onbetuigd lieten. In een groot aantal toespraken werd op hartelijke wijze hulde gebracht aan het constructieve werk van de bond, aan de goede samenwerking met an deren en aan het begrip voor goede sociale verhoudingen, dat het bestuur steeds toont. Poeders, tabletten, cachets. (Wittrf'Kruis spaart bovendien de maag BONN West-Duitsland heeft de Westeuropese Unie vergunning ge vraagd voor de verkoop van vier on derzeeboten aan Griekenland. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken in Bonn zei dat de WEU-ministerraad zo'n transactie moet goedkeuren maar dat nog geen besluit was genomen in verband met de Franse boycot van de "WEU-bij- eenkomsten. Vermoedelijk zullen schepen op staatswerven in Kiel worden gebouwd. Gisteren arriveerde dokter en mevrouw Middelkoop op Schip hol. Ze kwamen uit Genève, waar ze een vergadering hadden bijgewoond van Joint Church Aid, de niet aan de Wereldraad gebonden hulporganisatie van kerken die Biafra helpt: In Ge nève werden plannen besproken om toch Biafra te blijven helpen, hoewel alles er op wijst dat Ni geria vast besloten is de bevol king door de honger op de knieën te krijgen nu het met wa pens niet lukt. (Van onze kerkredactie) CHUR De leiding van de Europese bisschoppenconferen tie heeft een verzoek van pries ters, de beraadslagingen te mo gen bijwonen, afgewezen. Terwijl ruim honderd bisschoppen uit negentien Europese landen confe reren over het thema „De priester in de wereld en de kerk van nu", houdt een groep van zestig verontruste priesters hin het Zwitserse Chur een schaduwcongres. Gisteren nam dit congres een motie aan, waarin werd aangedrongen op opheffing van het celibaat. Het eigenlijke doel van de priesters was echter, het beraad van de bisschoppen te mogen bijwonen. Tijdens de openingsplechtigheid, maandagavond, kwam het al tot een incident. Deze bijeenkomst was open baar. De Utrechtse studentenpastoor Wil Jansen probeerde het woord te krijgen om te protesteren tegen het feit dat de bisschop van Chur in zijn welkomstwoord de aanwezige priesters niet had begroet. Hij werd uit de zaal verwijderd. Gistermiddag deelde de leiding van de bisschoppenconferentie aan de pers mee, dat de eis van de priesters verworpen was, omdat deze priesters niet als representatief kunnen gelden. Deelname van de priesters aan het beraad zou de geesten van het volk in verwarring kunnen brengen. Bo vendien hebben de bisschoppnen zelf priesters, zodat hun vertegenwoordi ging op de conferentie niet nodig is. In de motie, die de zestig priesters (uit acht landen, waarbij Frankrijk en Nederland de toon aangeven) aan namen, wordt gezegd dat het celibaat in strijd is met het evangelie. De priesters moeten vrij zijn, te beslis sen hoe zij hun persoonlijk leven in richten. Steeds meer priesters wor den tot het concubinaat gedwongen. Rome alleen mag dit vraagstuk niet tot zijn oplossing brengen. Dat moet op democratische wijze gebeu ren door de plaatselijke kerken, al dus de priesters. LONDEN De presbyteria nen en congregationalisten in Engeland zjjn de anglicanen en methodisten nu ver voorbij ge streefd met hun fusieplannen,! De assemblee van de Congrega-I tionalistische Kerk van Enge land en Wales heeft met over-' grote meerderheid het plan goedgekeurd voor een fusie met de Presbyteriaanse Kerk. De algemene vergadering van de presbyterianen moet nog beslissen, maar het ziet ernaar uit dat de fusie daar met even grote meerderheid zal worden-aangenomen Toch kan het verenigingsfeest nog niet onmiddellijk gevierd worden Terwijl de algemene vergadering van de presbyterianen in deze kwestie het laatste woord heeft, hebben bij de congregationalisten de plaatselijke gemeenten het laatste woord. Ze moeten zich nu officieel over fusie uitspreken. Stemmen zij ook met fusie in, dan kan de vereniging in mei 1971 j plaatsvinden. De nieuwe kerk zal zich waarschijnlijk de Verenigde Ge- I reformeerde Kerken noemen. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. van Lier (soc.) heeft bij minister De Block geïnformeerd naar de verhogingen van de premies voot de ziektekostenverzekeringen, die dr laatste tijd zouden zijn doorgevoerd..! Hij vraagt de' minister maatregelen te nemen die deze verhogingen ongë-j daan maken, voorzover de premies' mochten zijn verhoogd zonder dat ontheffing op grond van de prijzen-! beschikking 1969 is verleend. DEN HAAG Ten behoeve van de Universiteitsbibliotheek te Am sterdam is voor dertien mille het zg. provo-archief aangekocht. Het geld is afkomstig van een speciaal budget, waarover de bibliothecaris voor aankoop van bijzondere collec ties kan beschikken. Het provo-archief is aangekocht van de toenmalige bezitters, zich noemende de Provo Liquidatie Com missie. Zij hebben het ontvangen geld in een stichting ondergebracht. Dit antwoordt minister Veringa op vragen van het Tweede-Kamerlid Harselaar (groep-Harmsen). Als hoofdmotief voor de verwerving van dit. archief heeft gegolden de be langrijkheid voor het wetenschappe lijk onderzoek. Deskundigen hebben unaniem ge adviseerd tot aankoop, zegt de mi nister verder. Hij besluit: Overi gens moet het beleid inzake collec tie-vorming aan de afzonderlijke in stellingen van wetenschappelijk on derzoek- en onderwijs worden over gelaten. In feite sloot hierop de uitslag van de Europese celibaatsenquète aan, die de Nederlander J. J. Dellepoort, di recteur van een seminarie in Maastricht, tegelijkertijd aan de bis schoppen bekendmaakte. De priesters zijn niet erg meer on- der de indruk van de traditionele theologische argumenten voor het ce libaat. Velen hechten echter wel waarde aan het charismatisch ele ment,- dat het celibaat de priesters verleent. In die zin willen allen hel celibaat in de kerk een plaats laten, maar dan op vrijwillige basis, aldus Dellepoort. Het opinie-onderzoek is gehouden onder 350 priesters in West-Europa en Polen. In traditionalistische landen ver langen de priesters dat de bisschop pen meer nadruk leggen op dit cha rismatisch aspect. In andere landen verlangt men onmiddellijke initiatie ven om te komen tot de vrije keuze tussen celibaat en huwelijk. In feite kwam Dellepoorls betoog neer op het geven van meer bevoegd heid aan de nationale bisschoppen conferenties in deze kwestie. Een ge luid, dat sommige bisschoppen erg ketters in de oren moet hebben ge klonken. Mijnramp in Taipeh TAIPEH Een mijnramp in de omgeving van Taipeh in Nationa listisch China heeft het leven gekost aan 24 mijnwerkers Ruim vijftig mijnwerkers liepen verwondingen op. De politie vreest dat het aantal do den nog zal stijgen. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn door een explosie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2