tussen Rotterdam en provincie bestaat niet Eban kritiseert V eiligheidsraad Geslaagde eerstejaars naar tweede jaar niet Misverstand oorzaak houding Nederland RUSSISCHE KRANT WAARSCHUWT NIXON Mr. Klaasesz bij opening Hollandvier Compromissen nodig. Tros TV brengt nieuwe serie Heemschut wil meer geld voor restauratie Vier stadswijken in Zoetermeer van 2500 mensen Werkloosheid ook in juni gedaald „Er is nooit iets gedaan' Babv dood na val van balkon Vondst uranium weinig ivaarde Personeelstekort aan universiteit 5 ZATERDAG 5 JULI 1969 Mr. Klaasesz had gistermiddag op de Hollandvier even een on deronsje met Miss Rozenburg. Toen de zaal met genodigden wat onrustig begon te doen merkte de commissaris op: „Sommige man nen worden al jaloers als ik mij een ogenblik tot een eiland wend." BARENOORDSE BARENDRECHT De tunnel onder de Oude Maas heeft giste ren van mr. J. Klaasesz de naam Barenoordse tunnel gekregen. Hij oogstte met deze suggestie luid applaus bij de opening van de Hollandvier. We zullen, zo motiveerde de commissaris der Koningin zijn vondst, met een pakkende naam moeten komen, want „rijkstunnel onder de Oude Maas in rijksweg 19 tussen Barendrecht en Hei- nenoord" is natuurlijk niks. Daarom: de Barenoordtunnel, totdat iemand een beter idee heeft, aldus mr. Klaasesz Nigeriaanse minister Aripko: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nigeri- aanse minister van buitenlandse zaken Aripko vindt, dat de hou ding van het Nederlandse volk ten aanzien van de burgeroor log in zijn land is te wijten aan een misverstand. Welk mis verstand dat dan is, kon de be windsman niet zeggen. Wel deelde hij mee, dat de vaste Tweede-Kamercommissie voor bui tenlandse zaken na een gesprek met hem, gisteren, meer waardering heeft Bezoek Roemenië wordt mislukking (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT De expositie Hollandvier is een demonstra tie van het kunnen en zijn van vier Zuidhollandse eilanden. Zij mag niet worden gebruikt om een soort antithese tussen de stad Rotter dam en de provincie te demonstreren, want zo'n antithese bestaat alleen maar in de pers. Dit beweerde mr. J. Klaasesz, com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, voordat hij vrijdagmiddag, om ringd door een kwartet charmante vertegenwoordigsters van IJsselmon- 'de, Hoekse Waard, Voorne-Putten en Rozenburg, een grote taart aansneed, waarmee de opening van de mani festatie Hollandvier een feit was. Mr. Klaasesz, die zich richtte tot de waarnemer van zijn ambtgenoot in Zeeland, de heer M. J. van Poeljo, representanten van de 32 eilandenge meenten die aan de expositie deelne men en de industriële standhouders, zei dat zoals dit gemengde gezelschap in de beperkte ruimte van de Hol landvier tien dagen lang onderling de vrede zal moeten bewaren, zo ook de samenleving in groter verband. Als goede vrienden O Vanzelfsprekend zullen compromis sen moeten worden gevonden, maar daartoe is voorafgaande studie nood zakelijk. „Daarom moet niemand zich verwonderen over het verschijnen van groene, gele, blauwe of andere boekjes. Die zijn nodig om als goede vrienden aan tafel te kunnen gaan MOSKOU Rusland heeft gisteren, zes dagen na de aankon diging van het bezoek van Nixon aan Roemenië, in een perscom mentaar negatief op dit voorne men gereageerd. In Nedielia (De week), het wekelijkse bijvoegsel van het regeringsblad Izwestia, wordt de waarsqhuwing geuit dat Nixons bezoek tot een „spec taculaire mislukking" zal leiden. Het hoofdartikel verbreekt voor iet eerst de stilte die het Kremlin •ewaard heeft rond het voorgenomen >ezoek van Nixon aan Boekarest. Zonder overigens Roemenië te noe- nen, waarschuwt Nediela Nixon 'oorts tegen een verkeerde opvatting ran de „werkelijke verhoudingen in le wereld". Het blad meent dat fixons politiek op geen enkel be- angrijk punt afwijkt van het beleid van de regering-Johnson. Telegram De Roemeense president, Ceau- escu, heeft president Nixon gisteren neegedeeld ervan overtuigd te zijn lat de betrekkingen tussen de twee anden zich „tot heil van de twee 'olkeren" zullen ontwikkelen. Ceausescu zei dit in een telegram van vijftig woorden waarin hij Nixon ijn „hartelijke gelukwensen en beste vensen ter gelegenheid van de onaf- lankelijkheidsdag van de VS" zond. let telegram repte echter met geen woord van het bezoek dat Nixon be- Jin augustus aan Roemenië zal bren- ;en. Voor het eerst heeft gisteren een 'Amerikaanse functionaris, zaakge- astigde Barnes, een toespraak ge- ïouden voor de Roemeense televisie, ïarnes zei dat het aanstaande bezoek 'an president Nixon een belangrijke >lijk van Amerikaans-Roemeense vriendschap is. De politieke, econo- nische en culturele betrekkingen ussen 'Washington en Boekarest kunnen verder worden ontwikkeld, ildus Barnes. gekregen voor het standpunt van de federale regering in Lagos. Volgens de heer Aripko staat de Nederlandse regering niet achter de openbare mening in Nederland. Een bewijs daarvan noemde hij het door gaan van de handel tussen Nederland en Nigeria. Minister Aripko wilde niet zeggen waar zijn land de granaten voor de onderzeebootjager „Nigeria" vandaan haalt, sinds ons land alle wapenle veranties aen Lagos heeft verboden. Zoals men weet is dit oorlogsschip enkele jaren geleden door de Ko ninklijke Marine aan Nigeria gele verd. Tijdens het gesprek, dat hij giste ren had met minister Luns, heeft de ze hem de ernstige bezorgdheid van het Neder andse parlement over de voedselsituaiie in Biafra overge bracht. Maar volgens de heer Aripko is er weinig grond voor die bezorgd heid, omdat men in Nederland geen juiste kijk cp de reële situatie heeft. Met het Rode Kruis zal de verle ning van tulp aan Biafra worden voortgezet, echter op condities van de j federale regr ring. HOLLANDVIER 4-12 JULI 1969 zitten en het gesprek op gang te brengen." Evenals gistermorgen in de buiten gewone vergadering van de Baren- drechtse gemeenteraad (mr. Klaasesz bracht gisteren een uitgebreid werk bezoek aan Barendrecht), noemde de commissaris ook nu de toekomstige vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte, die het noodzakelijk maakt dat huisvesting voor 2500 werknemers wordt gevonden. De commissaris: „Een stad moet uit de grond verrijzen". Hoekse Waard Sprekende over de Hoekse Waard zei mr. Klaasesz dat er voor moet worden gewaakt daar nu grond uit te geven aan industrieën die zich even goed in de Reimerswaal of het Schel- degebied zouden kunnen vestigen. Daarom zijn verantwoorde beslis singen nodig. Niet om de Hoekse Waard nu te gaan volbouwen met bungalowparken, maar wel om ruim te vrij te houden voor een eventuele industriële ontwikkeling. Het industriegebied kan niet bestaan zonder grote woonwijken en recreatieve voorzieningen. Men zie dit nimmer als een antithese, aldus het waarschuwende woord van de commissaris. De smaakvol ingerichte expositie Hollandvier (die tot en met volgende week zaterdag duurt) kreeg gister avond grote belangstelling. Vooral de interessante maquette van de nieuwe tunnel onder de Oude Maas, die dinsdag 22 juli wordt geopend en ter gelegenheid waarvan de manifestatie wordt gehouden, kreeg veel bekijks. De provincie Zeelamtl heeft op de Hollandvier een van grootste stands. Een maquette-tafel van de stad Vlis- singen en omgeving, een instructieve uitbeelding van de nieuwe Hol land-Zeelandroute en een serie goede foto's geven een waardevolle infor matie over dit gewest. De vier blonde representatrices van de Zuidhollandse eilanden hielden mr. Klaasesz een grote taart voor waaruit hlij een choco- lade-Barendrechtse brug moest wegsnijden. De commissaris liet zich het gebak goed smaken. De eilandenmeisjes zijn v.l.n.r. Els Dorsman, 21, uit Rozenburg (Miss Rozenburg), Joke Weeda, 16, uit Heinenoord (Miss Hoekse Waard), Netty Smit, 17, uit Briel- le (Miss Voorne-Putten) en An neke Geensen, 17, uit Baren drecht (Miss IJsselmonde). fr In het kader van de federalisatie van Tsjechoslowakye is thans ook een Slowaakse raad van kerken gevormd. Er komt ook een raad van kerken yoor Bohemen en Moravië. Het is nog hi«t bekend, hoe zij met elkaar in relatie zullen staan. Kijk, daar zijn ze, mr. Rose en zijn mooie secre taresse Drusilla Lamb: hoofdper sonen in een Engelse detective- serie, waarvan de TROS zes afleve ringen gaat uit zenden. Vanavond op Nederland 2 de eerste. De knappe in specteur Rose heeft er dertig jaar Scotland Yard opzitten en wil nu in een heel plezierige bunga low even buiten Londen zijn me moires gaan schrijven. Dat kan hij niet alleen en daarom heeft hij secretaresse Drusilla meegenomen. U be grijpt het al: de beproefde va der-dochter-verhouding: zij be- ivondert hem, hij bewondert haar. Maar zo gauw de pen op pa pier zal komen, dreigt ene Bomber Bolt, van oorlogsheld vervallen tot bankroverdat hij de inspecteur wel krijgen zal, als hij en zijn kornuiten in hel boek terechtkomen. Hij voegt meteen de daad bij het woord en laat een aanslag plegen op mooie Drusilla. Dat laat de ex-politieman niet op zich zitten. Hij herinnert zich bovendien, dat de geweldige buit welke Bomber bij een bankrooi in de wacht sleepte, nooit te voorschijn is gekomen en dus. dus hangt hij zijn pen aan de wilgen en gaat spoorslag, nu op privébasis, zijn oude beroep weer beoefenen. Inspecteur Rose en zijn Dru silla zullen spoedig goede be kenden worden in de huiska mers, want hun avonturen duren steeds 50 minuten en zo'n lang misdaadverhaal wil er bij de Ne derlandse kijkers immers best in? AMSTERDAM Het bedrag van 34 miljoen gulden, dat de overheid voor monumentenzorg beschikbaar stelt is even groot als de totale kin derbijslag voor buitenlandse arbei ders. Dat is naar de mening van de secretaris van de bond Heemschut, de heer Ton Koot, onvoldoende. Hij zei dat vandaag tijdens de alge- j mene ledenvergadering van de bond in het RAI-congrescentrum in Am- i sterdam. Zijn conclusie was, dat er een bedrag ineens nodig is om de achterstand in restauratie in te halen, de jaarlijkse subsidies omhoog moeten worden gebracht om naast de grote monumenten ook de kleine monumenten (o.m. oude woonhuizen in de binnensteden) te kunnen restau reren, een fonds wordt gesticht, dat de restauratie van stads- en dorpsker nen als geheel ten doel heeft. ZOETERMEER B. en W. van Zoetermeer, dat over twintig jaar meer dan 100.000 inwoners zal tel len, hebben een bestemmingsplan laten ontwerpen voor het oude cen trum van het dorp. Zoetermeer krijgt in de toekomst vier stadswijken van elk 25.000 inwo ners rond een stadscentrum. Per wijk is een winkelcentrum gedacht. Na re constructie van de oude Dorpsstraat zal daar het eerste winkelcentrum worden gebouwd. Het krijgt meer dan 11.000 vierkante meter winkelvloer- oppervlakte. Er komt een ringweg voor het verkeer. Het plan kan in vijf jaar worden uitgevoerd. Uit de taxatieberekening blijkt dat het door Rijk ën gemeente te dekken nadelig saldo tottaai rond vijftien miljoen gulden beloopt. DEN HAAG Het aantal werklo ze mannen is in juni met 2900 ge daald tot 29.400: dat is 16.800 minder dan in dezelfde maand van vorig j jaar. De werkloosheid onder de vrou- j wen steeg iets: 5900 tegen 5700 eind J mei; zij was echter geringer dan in juni vorig jaar, toen er 6300 vrouwen zonder werk waren. Aldus een overzicht van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid, dat tot de conclusie komt, dat de werkloosheid onder de man nen is teruggebracht tot 1 procent van de afhankelijke beroepsbevol king. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen tezamen daalde in de verslagmaand van 51.800 tot 48.800. Het voor het seizoen ge corrigeerde cijfer ging echter omhoog met 800 tot 67.400. TEL AVIV In scherpe be woordingen heeft ook minister Abba Eban (buitenlandse zaken) de resolutie van de Veiligheids raad afgewezen, waarin van Is raël wordt verlangd de status van Jeruzalem weer terug te brengen tot die van voor de zes daagse oorlog. Zij was, zoals ge meld, ingediend door Afrikaanse en Aziatische landen. Eban zei op een persconferentie na zijn reis door Oost-Afrika o.m.: „De veiligheidsraad deed hoegenaamd niets om de zesdaagse oorlog te voor komen; het gaf Israël geen enkele steun toen het gevaar het grootst was; het zou niets doen wanneer Israël opnieuw blootstond aan het gevaar van vernietiging; het deed niets om de invasie in Tsjechoslowa- kije te verhinderen en het doet hele maal niets aan de spanning en de ABBA EBAN UTRECHT Anderhalf uur na de val van het balkon van de ouderlijke flatwoning aan de Manilladreef in Overvecht (Utrecht), is het 14 maan den oude meisje Sonja Bloemers gis teravond in het ziekenhuis overle den. De baby speelde met haar tweeling zusje op het balkon op de tweede woonlaag. In een onbewaakt ogen blik moet het kind door de spijlen van het balkon zijn gevallen en op de betegelde plaats, zes meter lager I zijn gevallen. DEN HAAG De waarde van dc uraniumvondst bij Haamstede op het eiland Schouwen is naar huidige eco nomische maatstaven gemeten klein. Dit is de conclusie van de directeur van de Rijksgeologische dienst in een rapport waar minister De Block (econo mische zaken) drie maanden om ge vraagd heeft. Er is echter een Commissie ura- nium-onderzoek Nederland ingesteld die zal nagaan of elders in Neder land en eventueel op zee geen gunsti ger omstandigheden aanwezig blij ken te zijn. Deze commissie zal later advies moeten brengen of verdere exploita tie of onderzoekingen wel de moeite waard zijn. oorlog in Zuidoost-Azië. Het speelt voorts ook geen enkele rol in de gro te menselijke ramp in een gedeelte van Afrika". „Alles wat de raad doet, is", aldus Eban, „pogen de eenheid en de vrede, de rust en het respect voor heilige zaken in Jeruzalem teniet te doen". De reactie in Cairo was even fel. Mohammed el Zayyat, de officiële woordvoerder van de Egyptische re gering, zei: „De onbeschaamde ver werping door Israël van de resolutie is een verlengstuk van de serie arro gante en voortdurende Israëlische uitdagingen aan het adres van de VN. Die uitdagende houding is niet alleen gericht tegen Jerusalem en het Arabische volk. maar evenzeer tegen de internationale wetten". Intussen verklaarde de Russische president Podgorny tijdens zijn be zoek aan Syrië gisteren, dat de Sow- jetunie zich zal blijven inzetten voor een duurzame en rechtvaardige vrede in het Nabije Oosten. „Bij die duur zame vrede moeten de belangen van alle volkeren in dit gebied, de Ara bische palestijnen inbegrepen, in het oog worden gehouden", aldus Pod gorny. UTRECHT Aan de faculteit der l diergeneeskunde van de rijksunivevsi- I teit van Utrecht zijn opnieuw moei lijkheden ontstaan over examens en de toelating van studenten in het komende studiejaar. Het faculteitsbestuur heeft ruim dertig geslaagden voor liet propaedeu- tisch examen laten weten, dat zij worden geacht hun eerste studiejaar te herhalen omdat zij wegens perso- neelgebrek niet tot de prikdca van het tweede studiejaar kunnen wor den toegelaten. „Tenzij", zo voegt het bestuur er aan toe, „voor 1 septem ber door aanvullende maatregelen I van de minister en curatoren een I betere regeling voor u kan worden getroffen." De studenten-studiecommissie van de faculteit heeft inmiddels van de minister geëist een groot aantal rer- soneelsposten beschikbaar te stellen om de moeilijkheden op te lossen. President-curator mr. C. Th. E graaf van Lynden van Sandenburg heeft toegezegd de zaak maandag di rect te zullen onderzoeken. „Wij dach ten, dat de situatie geregeld was. Van deze kwestie valt onze mond open." Sedert het bekend worden van de moeilijkheden in de faculteit (lan ge tijd waren de problemen slapend tot minister Veringa in februari een bezoek bracht) heeft de faculteit 6ü personeelsposten toegewezen gekre gen. Er waren er 137 gevraagd, maar volgens rectormagnificus prof. dr. J. Lanjouw is hij niet in staat deze op redelijke termijn te engageren. Volgens de studenten zijn de 60 personnelsposten in de na-kandi- daatsopleiding gestationeerd, zodat de moeilijkheden in de aanloop van de studie blijven voortbestaan. De studiecommissie verwacht, dat in de huidige situatie maar 200 eer stejaars tot de faculteit kunnen wor den toegelaten. Zware druk Als een hoogleraar het heeft over „een zware druk waaronder studenten van nu leven" (prof. Brasz over demo cratisering aan de VU) dan vraag ik me toch wel af hoe zwaar de druk is waaronder de arbeiders moeten leven, die hun hele leven in «fabrieken moe ten doorbrengen. Dc arbeiders, die altijd de orders van voormannen, bazen en bedrijfslei ding moeten uitvoeren. Die de hete zomermiddagen verwensen en intens verlangen naar vijf uur. Terwijl stu denten een beetje discussiëren in de een of andere aula of in de zon liggen te bakken. Ik zou bijna wensen, dat de arbei ders ook eens rebelleerden. Dat ze ook eens fabrieken bezetten en de hele dag in de kantine het hoogste woord had den, en allerlei eisen stelden. Niet om dat ik dat graag wil, maar als tegen pool tegen het optreden van de stu denten. Maar de vakbondsbonzen hou den de arbeiders goed in het gareel. Zo geheel anders dan de hoogleraren hun studenten. Men belooft de arbei ders wat guldens meer eL ze voelen zich weer gelukkig. Als het „establish ment" werkelijk zo rot is als een peer, staan er nog maar drie wegen open: een fascistisch bewind, een commu nistisch regime, of een militair bestuur. Papendrecht P. Boer Drs. De Boo CH-drs. De Boo is met zijn oordeel over Zuid-Afrika als de dokter die zegt: „Je bent ziek; zie maar dat je beter wordt." Een mogelijke oplossing uit de moeilijkheden noemt hij „een weigering aan sportmanifestaties deel te nemen". Maar die weigering hebben we toch al meermalen gehad en heeft dat iets wezenlijks veranderd? Deze uitlating van De Boo vind ik ook uitermate zwak: „Als je vraagt wat gaat er over 25 jaar gebeuren?, dan weten de blanken in Zuid-Afrika het niet". Dezelfde vraag kan men in elk land stellen zonder er een ander antwoord op te krijgen. Gelukkig heeft de heer De Boo in gezien dat het „één man één stem" nu onmogelijk is. Er zijn nog altijd dui zenden Nederlanders en Europeanen, die menen dat dit wel kan. Dat de heer De Boo zegt: „ook voor blanken in Zuid-Afrika zou het nuttig zijn kennis te maken met de moderne denkstromen in de wereld. Ze moeten weten hoe anderen over hun proble men denken", getuigt van een schro melijke onderschatting van de blanke bevolking in Zuid-Afrika. Er is in dit land grotere belangstel ling voor de wereldopinie, dan mis schien in welk land ook, want men weet dat het gaat om het bestaan van land en volk. Ik krijg geregeld lectuur uit Zuid-Afrika en kan de heer De Boo verzekeren, dat men er drommels goed op de hoogte van de wereldopi nie is. Den Haag Dr. F. C. Dominicus

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5