KABINET ITALIË KRAAKT Engelands toetreding hoeft EEG niet te verzwakken Middelkoop: vergeefs Het Kwartet Breuk in socialistische partij slliiiwlllii Vrij zonnig Nenni partijleider af Frans slandpunl gewijzigd LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI A (boven havens en Europoort) f 27,50 ngü'ÏÏL o' -°:ptaa,s ƒ50.- B SPION KRIJGT LEVENSLANG Oorzaak van vissterfte in verleden? Bezoek minister Marko uitgesteld VUexxïLum] Proces W N.v.v.d. Velde Citroën Geen stagnaties meer bij vliegverkeer Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 5 juli 1969 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koppigheid is de energie der dommen. LAVATER ZO brengt ook vandaag informatie en ontspanning Staatsraad M. Ruppert schrijft in zijn slotartikel: CNV mag geen conces sies doen. Waren de goden kosmonauten?, is de titel van een opzien barend boek. Mevrouw van Hees- Cino maakt per jaar 30.000 poppen. Flora en fauna van de unieke Galapa- gos-eilanden dreigen slachtoffer te worden van het ingrijpen van de mens in de natuurlijke ontwikke ling. Voorts in ZO nog een reeks inte ressante artikelen, o.a Overal zitten Nederlanders, zelfs als burgemeester Ruth Dajan bundelt Israëls kunstnijverheid Met recept van dokter Tine Kaayk naar de groenteman Luisteren naar trillen van Moeder Aarde -#■ Pasar Malam symbool van leven met een glimlach En de poes heet Kallimachos „Geen zorgen, mam. Het is maar een kleine operatie." DE BILT Veranderlijke be wolking: en op de meeste plaat sen droog. Overwegend matige wind tussen noordwest en zuid west. Gematigde temperaturen. (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Er is in de voor middag een zwak koufrontje ge passeerd. Alleen de westenwind is daarna gaan toenemen. Neerslag valt er ook morgen niet. Er zijn flinke zonnige perioden te verwachten, alleen door de aanvoer van Oceaanlucht zal de temperatuur niet ver boven de twintig graden komen. In deze ontwikkeling komt de komende dagen weinig verande ring doordat wij aan de rand van het Azorenhogedrukgebied blij ven liggen. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 5 of meer; Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; Max. temp: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm. (1013 millibaar), dalend. Zou en uiaau ROME Een breuk in de Italiaanse socialistische partij zal mogelijk leiden tot de val van het coalitie-kabinet van Mariano Rumor. De socialstische partij viel in twee groeperingen uitéén na een geschil over het wel of niet samenwerken met de cominu- Dc leden van de Senaat van de r.k. universiteit in Nijmegen moesten gisteravond hun ver gadering onderbreken omdat studenten de zaal waren binnen gedrongen. Met bussen werden de hooggeleerde heren naar een andere vergaderplaats vervoerd. Eiikele studenten probeerden het vertrek van de bussen te verhinderen. De politie moest eraan te pas komen om de jonge- liu weg te slepen. De gematigde socialisten willen geen samenwerken, terwijl de linkse vleugel dat wel wil. Een poging van voorzitter Pietro Nenni de eenheid te herstellen faalde. Nenni legde daarop zijn voorzitterschap neer en diende tevens ook zijn ontslag in als mi nister van buitenlandse zaken. De ge matigde socialistische ministers en staatssecretarissen in het coalitie-ka binet besloten toen ook hun functies neer te leggen. De aftredende ministers zijn Ta- nassi (industrie en handel) Lupis (koopvaardij) Preti (begrotingszaken) en de staatssecretarissen zijn behalve Zagara, Ceccherini (schatkist), Acrisani (PTT), Romita (openbaar on derwijs) en Schiertroma (landbouw). Het aftreden van deze gematigde socialistische leden van het kabinet heeft geleid tot een verstoring in het delicate evenwicht in de regeringsco alitie. Minister-president Rumor wordt nu gedwongen tot een riskante reorganisatie van het kabinet. Zo'n operatic zou tot de val van het kabinet kunnen leiden. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat premier Rumor, die niet langer kan rekenen op een meerderheid in de Kamer, het ontslag van zijn kabi net zal aanbieden. De gematigde socialisten worden geleid door minister van industrie en handel Tanassi. Deze gematigde groep wordt voor het grootste deel gevormd door leden van de voormali ge sociaal-democratische partij van Saragat, die in 1966 een fusie aanging met de Nenni-socialisten. De linkse vleugel wordt aange voerd door vice-president Francesco de Martino die twee maanden gele den de macht van voorzitter Nenni wilde overnemen. Om een breuk te voorkomen kwam Nenni met een compromis voorstel, die door de gematigden wel werd ge accepteerd maar die door de linkse vleugel werd verworpen. Een bewo gen beroep van Nenni kon de ca tastrofe van een scheuring niet meer voorkomen. De gematigden onder Ta nassi hebben aangekondigd een nieu we partij te zullen oprichten. Een ander probleem in Italië is de stakingsgolf die zich geleidelijk uit breidt en die gepaard gaan met onge regeldheden. In Milaan werd het ver keer getroffen door een 24-uurssta- king van arbeiders bij de onder grondse. De bestuurders en sein- wachters die zich gesteund wisten door de regionale hoofdbesturen van de drie grote Italiaanse vakbonden, riepen de staking uit wegens de naar hun mening onvoldoende ventilatie van de ongezonde lucht in de tun nels. In Turijn demonstreerden stakende Fiat-employees en studenten. De rui ten van een verkoopkantoor van ge bruikte Fiats werden ingegooid. In deze stad zijn ongeveer een half mil joen arbeiders in staking gegaan. In het gehele land legden radio- en tv-employees, die tot een van de drie vakverenigingen behoren, gedurende veertien uur het werk neer, waar door de directe uitzendingen in ge vaar kwamen. Zij eisen nieuwe ar beidsvoorwaarden. In Rome riepen straatvegers en vuilnislieden een driedaagse staking uit die op 11 juli moet beginnen. Zij klagen dat het stadsbestuur eind juni geen bijslag wilde betalen. PARIJS De kansen van Engeland om lid te worden van de EEG zijn groter geworden. Minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann heeft giste ren tijdens een gesprek met zijn Westduitse collega Brandt ge zegd, dat de regering-Pompidou van mening is dat het Britse lid maatschap van de EEG niet noodzakelijkerwijs behoeft te leiden tot verzwakking van de gemeenschap. De toenmalige regering-De Gaulle had altijd gesteld, dat toetreding van Engeland onvermijdelijk zou leiden weylucht van 15 min. )ota0i3^f vlucht van V\ uur- to,0„<L3Pe^t typ« ylucht van u vliegen over deel tot verzwakking en zelfs tot vernieti ging van de EEG. Brandt en Sohumann ontmoetten elkaar voor besprekingen ter voorbe reiding van een Frans-Duitse topcon ferentie op 8 en 9 september. De Britse premier Wilson zei in een vraaggesprek voor de Zweedse radio, dat nu de „grote hinderpaal" uit de weg is geruimd. Wilson, die een bezoek brengt aan Zweden, zei verder dat het nog veel te vroeg is om te voorspellen wat er nu gaat gebeuren, doch het feit dat leden van de huidige F.ranse regering bereid schijnen te zijn de kwestie opnieuw te bezien geeft volgens hem hoop. Topconferentie Na zijn terugkeer uit Parijs zei mi nister Brandt in Bonn, dat Frankrijk had aangedrongen op een achter in de herfst te houden topconferentie van de EEG-landen waarop het Britse lidmaatschap zal worden ge sproken. type Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dot u zich met z'n drieën voor een vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkoar te zitten. SAIGON Een militaire recht bank in Saigon heeft gisteren levens- slange gevangenisstraf uitgesproken over de 44- jarige Tran Ngoc Hien, die de leider zou zijn geweest van het Noordvietnamese spionagenet in Zuid- Vietnam. Hij begon zijn spiona ge- activiteiten, volgens zijn beken tenis, in 1964. nsiurcn en betaling aan" b 1naam: 2. naam: 3. naam:. correspondentie-adres: Noteert u voor een rondvlucht, type: |*i Ini Iri I (aankruisen wat u wenst) I I I bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstoonde vakjes straat: plaats: telefoon: Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein O bus voormiddog U kunt kiezen tussen de woensdogen en zaterdagen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdogen en zoterdogen) worden georgoniseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modern, comfortabel vliegtuig loten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restaurant en een zonnig terros ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind von de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u oon de beurt bent krijgt u de instopkoort thuis. KOBLENZ Mogelijk ligt de oor- I zaak van de vissterfte in de Rijn al i meer dan twee jaar in het verleden. Volgens een mededeling van het j openbaar ministerie in Koblenz heeft een buitenlands schip in april 1967, 1 op weg naar een Nederlandse zee haven, twee vaten met 25 kilo endo- I sulfan verloren. Het ministerie van economische za- j ken van Rijnland-Palts is echter van mening dat deze hoeveelheid niet vol doende is om een vissterfte van deze omvang te veroorzaken DEN HAAG Het bezoek van de Tsjechoslowaakse minister van bui tenlandse zaken Jan Marko aan ons land is uitgesteld tot een latere da tum in de loop van dit jaar. Dit is gisteren door het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag be kendgemaakt. Minister Marko zou dinsdagoch tend in Nederland aankomen voor een officieel bezoek. Hij en minister Luns zouden donderdagochtend een cultureel akkoord ondertekenen. Het uitstel van het bezoek zou ver band houden met mutaties op het Tsjechoslowaakse ministerie van bui tenlandse zaken. Wat dat precies in houdt is niet bekend. INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOONKAMERS PAPENBURG'-" ff..'- l-lflB'JNSBUPG Zie nag. I De zes zullen duidelijk moeten ma ken op welke voorwaarden Engeland en andere landen zullen kunnen toe treden, aldus Brandt. „De zes zijn bereid de tegenwoordige gemeen schap te versterken, uit te breiden en te ontwikkelen", zei hij. Hij legde er echter de nadruk op dat een topconferentie slechts het be gin zou zijn van onderhandelingen die nog jaren kunnen duren. Openhartig Zijn besprekingen met Schumann noemde Brandt „zeer openhartig en zeer opbouwend". De Duitse bewindsman was de eer ste buitenlandse minister die een be zoek heeft gebracht aan het nieuwe staatshoofd van Frankrijk. Zijn be sprekingen daar gebeurden in het kader van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag. Brandt en Schumann hebben een overeenkomst onderte kend over de ontwikkeling van het gebied aan de bovenloop van de Rijn, waarmee een bedrag van 65 miljoen gulden is gemoeid. Het plan voorziet in de aanleg van twee stuw dammen met krachtcentrales. ENSCHEDE De positie van de Koninklijke Textielfabrieken Van Heek NV is dit jaar in vergelijking mei vorig jaar verbeterd, zo heeft president-commissaris A. P. Zwagers de aandeelhouders meegedeeld. De orderpositie beweegt zich op het ni veau van het gunstige jaar 1961. Het eigen vermogen bedraagt 35 miljoen op een totale balanstelling van 53 miljoen. Dit in aanmerking genomen, kan er, aldus de heer Zwa ger, gesproken worden van zeer gunstige verhoudingen. Er zijn wei nig bedrijven ook buiten de textiel die dat kunnen vertonen. De stiptheidsactie van de ver keersleiders draagt er toe bij dat het drukker op Schiphol is dan normaal. Ondanks de wir war van vliegtuigen zijn de vertragingen tot nu toe mee gevallen. Sinds gisteren doen zich vrijwel geen stagnaties meer voor (foto KLM Aerocarto NV). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volkomen onver wacht stapten gisteravond, een kwar tier voor een officiële receptie ter gelegenheid van het bezoek van de Nigeriaanse minister Aripko, de zen dingsarts dokter A. Middelkoop en echtgenote het Haagse hotel Des In- des binnen. Zij hadden een onder houd van drie kwartier met dc mi nister over de gestagneerde voedscl- vluchten naar Biafra. De receptie werd daar een half uur door vertraagd. Echter bleken dokter en mevrouw Middelkoop na afloop van dit ondehoud nogal teleur gesteld. Hun commentaar: „We heb ben cliché-antwoorden gekregen, maar er was ook niet veel anders te verwachten". Dokter en mevrouw Middelkoop vroegen naar de kansen om dag vluchten met voedsel naar Biafra uit te voeren, nu de hongersnood weer catastrofale vormen aanneemt. De minister sprak over dagvluchten van uit Nigeria, maar het doktersechtpaar noemde deze gedachte niet te verwe zenlijken, omdat het onrealistisch is te veronderstellen dat veodselvluch- ten kunnen worden georganiseerd vanuit een land, dat met een honger- blokkade van Biafra bezig is. TN het Amerikaanse Congres komt langzaam maar zeker een pro ces op gang dat een eind kan maken aan de macht van het militaire „establishment" hetwelk in belang rijke mate het buitenlandse beleid bepaalt. Het verzet tegen het Vietnambeleid van president Nixon, geleid door de mocratische senatoren als Fulbright en Kennedy, is al gericht op het doorbreken van de machtspositie van het militaire apparaat. Kon dit niet zo lang geleden in Was hington nog de dienst uitmaken, de laatste tijd staat het aan felle kri tiek bloot ook al vanwege be weerde verspilling van enorme be dragen van belastinggelden. Van de kant van Nixon valt blijk baar niet veel te verwachten. Hij staat volledig achter zijn minister van defensie, die op zijn beurt als spreekbuis van de militaire leiders fungeer;. Het Congres neemt daar geen génoe- gen mee, en zo nu en dan blijkt het ongeduld dat het uitblijven van nood zakelijk geachte stappen na een be wind van bijna een half jaar ver oorzaak:. Een senaatscommissie besloot deze week het defensiebudget met twee miljard dollar te besnoeien. Typerend is. dat alle fondsen voor het werk aan chemische en biologische wa pens werden geschrapt. Dit nieuws werd bekend op het ogenblik dat Nixon in een brief aan de Ontwapeningsconferentie te Ge neve pleitte voor een internationaal verbod van deze wapens. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook gelden geblokkeerd worden die bestemd zijn voor het dure en geen enkele zekerheid biedende an- ti-rakettensysteem (ABM). Alle projecten worden met argus ogen bekeken, niet alleen opdat men zoveel mogelijk kan bezuinigen, maar vooral opdat men kan voorko men, dat een nieuwe bewapenings wedloop niet meer in de hand kan worden gehouden. Nixon zal er goed aan doen zich niet tegen dit streven te verzetten. De kans dat alsnog over ontwapening wordt gesproken wordt dan ook gro ter. Dr. J. MIDDELKOOP ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 SCHIPHOL Het inkomend cn uitgaand vliegverkeer heeft sinds gis teravond geen enkele abnormale ver traging meer ondervonden als gevolg van de actie van de verkeersleiders. Dit duidt erop, dat z(j na het ultima tum van minister Bakker hun hou ding hebben gewjjzigd. De voorzitter van het luchtverkeers- leidersgilde. de heer Th. M. van Gaa ien, heeft gisteren meegedeeld, dat de verkeersleiders thans werken volgens een methode, die het midden houdt tussen de werkwijze van vóór 28 juni en de manier, waarop zij dit tijdens de stiptheidsactie hebben gedaan. Na enig aarzelen gaf hij toe, dat de stiptheidsactie niet in dezelfde vorm als die van de laatste week zal wor den voortgezet. „We gaan nu behalve naar de letter ook naar de geest van de voorschriften werken. Een algeme ne richtlijn kunnen wij de verkeers leider hiervoor echter niet geven. Ieder moet zelf bepalen hoeveel ver keer hij in een bepaalde situatie ac cepteert." Volgens hem zullen de voorschrif ten, die naar zijn mening nog dateren uit het Dakota-tijdperk en slechts in cidenteel aan de eisen van het mo derne verkeer zijn aangepast, gewij zigd moeten worden. „Er mag geen spraakverwarring meer ontstaan tus sen de minister en het gilde over de toepassing van die voorschriften", al dus de heer Van Gaaien. Hij dacht wel, dat zich nog vertra gingen zullen voordoen. „Maar als die zich voordoen, dan komt dat al leen door de beperkende maatregelen, die door de dienstleiding zijn in gesteld". Zoals bekend, heeft de leiding van de luchtverkeersbeveiliging besloten om uit veiligheidsoverwegingen nog maar één vliegtuig per 10 minuten per luchtweg naar Schiphol toe te laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1