Florida's Cape Corals woonstad in wording GEEN VOORTIJDIG VERTREK PERSONEEL Jaarlijks 250.000 nieuwe „tweede woningen TOENEMENDE VRAAG NAAR GRONDBEZIT Grote trek naar hel zuiden Stakers slaags met politie Auto's stonden vastgelijmd RAF-soldaten in Roermond berecht VRIJDAG 4 JULI 1969 door dr. P. Gros Boven het vlakke land van Florida schijnt een warme zomerzon. Vanaf het vliegveld van de miljoenenstad Miami aan de westkust is het maar een veertig minuten vliegen over een vlak, vaak moerassig land met hier en daar grote meren, en dan doemt aan de Mexicaanse Golf een merkwaardige stad op. Op het eerste gezicht onnatuurlijk, met zijn kanalen en zijn tien tallen fraaie villa's en bungalows, waar men alleen maar rijke Ame rikanen vermoedt, die hun schaapje op het droge hebben en nu voor de rest van hun leven het kalm aan willen doen en goed willen leven van hun met hard werken verdiend geld. Aan die Mexicaanse Golf, tegenover Fort Myers en aan een landtong ligt nu Cape Coral, waarvan geen enkele Amerikaan tien jaar terug het bestaan wist. Dat kan ook niet, want tien jaar geleden in 1958 was die landtong niet meer dan een stuk woest en onontgonnen gebied. Nu weet elke Amerikaan, die op zoek gaat naar een stuk grond om er een huis te gaan bouwen of om er geld te beleggen, waar het over gaat. Per week worden tussen de zeshonderd en duizend bezoekers aangevoerd in moderne viermotorige straaltoestellen vanuit de grote cen tra van Amerika, vooral het Noorden en het Oosten, om op exploratiebe- zoek een indruk op te doen van een ontwikkelingsgebied dat nu uniek mag heten. DROOMBEELD Er is enige maanden geleden een uitvoerige studie verschenen van een der Amerikaanse instituten op het gebied van woningbouw en huisvesting en daarin wordt een prognose gedaan over de ontwikke ling van het tweede woningbezit in de States. Steeds meer families ont- Peter E. Luss, 48 jaar geleden geboren aan de Badhuisweg 3, te Scheveningennu stafmedewer ker van Gulf American Corpora tion: Dertig procent van de be zoekers van Cape Coral worden kopers". vluchten de grote steden om elders een rustig bestaan te zoeken. De tweede woning was voor heel veel gezinnen tot voor enkele jaren een droombeeld, waar ze waarschijn lijk nooit aan toe zouden kunnen ko men. maar met de stijging van de inkomens en de wens dat inkomen te beleggen in objecten die alleen maar naar menselijke berekeningen in prijs kunnen stijgen, is er een toene mende vraag naar grond ontstaan. In de buurt van de grote steden zijn de prijzen vaak schrikbarend hoog en is het praktisch onmogelijk een stuk grond te veroveren, dat nog betaalbaar is. Ver daarbuiten is er overal in Amerika nog een overvloed aan terreinen, die eenmaal in ont wikkeling gebracht, profijtelijke be leggingen zijn, die enerzijds uit spe culatieve overwegingen, anderzijds uit beleggingsoverwegingen worden gekocht. Deze tendens naar grondbezit heeft natuurlijk tot gevolg gehad dat er zich steeds meer ontwikke lingsmaatschappijen aandienen, die al of niet terecht voordelige aanbie dingen doen. Het ligt voor de hand, dat er een willige markt is en dat leidt er ge makkelijk toe. wanneer de aspi rant-koper niet uitkijkt, dat hij in handen valt van ondernemingen, die het niet zo nauw nemen met grond- verkopen. In het verleden is het niet zelden gebeurd, dat mensen die een behoorlijk kapitaal hadden gespaard en eindelijk een goede belegging meenden gevonden te hebben, hun geld zijn kwijt geraakt aan derge lijke weinig bonafide ondernemingen. ZUIDWAARTS Naast het eigen woningbezit. dat in deze categorie jaarlijks met 250.000 toeneem*, trekken bovendien nog veel Amerikanen naar het Zuiden en gatn daar In zgn. condominia een volledig gemeubileerd appartement betrekken. Volledig ingericht met een luxueuze badkamer, met een keuken waarin niets ontbreekt, met een of twee slaapkamers plus een ruime suite en dat tegen een prijs, die zelfs naar Nederlandse verhoudingen niet aan de buitensporig hoge kant is. In het toch dure Miami, aan de Miamibeach, die zich uitstrekt vanaf Fort Lauderdale tot aan het uiterste zuidelijke puntje, tegenover Miami zelf, verrijst het ene condominium na het andere en de kieskeurige huurder kan al zijn wensen gerealiseerd zien. En de prijzen? Reeds vanaf 200 dollar per maand, oplopend tot 350 tot 400 dollar kan men er terecht. Maar niet iedereen, zeker niet de mensen uit de bevolkingscentra wil len naar een andere stad. Ook al ligt die stad in een sub-tropisch klimaat, waar de zon de meester is over de regen. Die mensen zoeken het elders. Ook in Florida. INSTROMING Florida is een instromingsgebied. Van alle Amerikaanse staten heeft het verreweg het grootste toene- mingspercenta-ge. In 1960 telde deze Amerikaanse staat rond de vijf mil joen inwoners volgens Ameri kaanse maatstaven mag dat helemaal geen naam hebben, maar in 1970 ver wacht men, dat het inwonertal in middels de 7,8 miljoen zal hebben bereikt. De toeneming in percentages van 78,7 pet. tegenover 18,8 pet. van de overige Amerikaanse staten. Die toeneming is niet alleen te danken aan het prachtige klimaat, want het land heeft meer gebieden waar het klimaat bijna ideaal is. Vroeger was het Californië, maar te genwoordig ligt het zwaartepunt van de belangstelling steeds meer op Flo rida. waar de wintertemperatuur ge middeld op 18 gr. C. ligt, de zomer- temperatuur de gemiddelde waarde van 27 gr. bereikt en waar de gemid delde temperatuur over het gehele iaar rond de 23 gr. C. ligt. Begrijpelijk, dat de Amerikaan die de middelbare leeftijd achter zich heeft, graag naar dat Zuiden komt. Toch is Florida geen oude staat. Integendeel, de instroming in de jon gere leeftijdsgroepen is niet minder sterk gebleken en daardoor is de leeftijdsopbouw niet scheef getrok ken in de richting van de ouderdom. Het land trekt steeds meer jongere arbeidskrachten die er in de in dustrie, elektronische en elektrotech nische en vooral „schone" industrieën een goede plaats kunnen vinden. In dustrieën ook die het van hoogwaar dige werknemers moeten hebben, hetgeen tot gevolg heeft, dat de lonen er weer hoger liggen dan elders in Amerika. Trouwens, Cape Kennedy is Flori da en de ruimtevaartactiviteiten heb ben gewerkt als een magneet en die trekt nog weer meer mensen- aan. En waar het goede werk, met de hoge beloning en het goede klimaat hand in hand gaan. neemt de bevolking hand over hand toe. CAPE CORAL De oostkust, de kust aan de Mexi caanse Golf is achtergebleven in die bevolkingsgolf, omdat nu eenmaal de industrie zich aan de oostkust ging vestigen en ook nieuwe ondernemin gen met hun hoofdkantoren steeds weer die oostkust zijn gaan opzoeken. De westkust met Tampa, met Sint Peterburg, met Fort Myers heeft die aansluiting gemist. Het ziet ernaar uit, dat zich aan de oostkust en ten dele ook in het bin nenland van Florida een nieuwe ont wikkeling aftekent, waardoor die ge bieden in de belangstelling komen van hen die op zoek zijn naar een geschikte plaats voor hun tweede huis. Die belangstelling voor dat westelijke Florida is sterk gepropa geerd door ontwikke lingsmaatschappijen, waarvan er en kele zijn, maar waarvan de Gulf American Corporation die niets te maken heeft met de Gulf olie maatschappij op dit ogenblik mag worden beschouwd als een der belang rijkste, zo niet de belangrijkste. Van de in Florida gevestigde maatschappijen heeft de GAC op de Amerikaanse beurs de grootste groei vertoond en wordt ze gerekend tot de meest vooraanstaande ontwikke lingsmaatschappijen. Oorzaak van die groei is ook, dat deze maatschappij weer een onderdeel is van de Gene ral Acceptance Corporation, die te beschouwen is als een holding, die een groot aantal zelfstandig opere rende ondernemingen omvat die zich met verzekeringen, met bankzaken, De Country Club Inn,luxueus vakantiehotel temidden van de golfbanen. met huizen- en utiliteitsbouw bezig houden, waardoor de activiteiten niet eenzijdig gericht blijven op landont- wikkeling. Dat zou tot grote finan ciële expansie kunnen leiden, maar deze mono-activiteit, houdt uiteraard ook het gevaar van grotere financiële kwetsbaarheid in. „VENETIË" In de jaren vijftig heeft de GAC van de familie Myers, een zeer gefor tuneerde familie, die haar naam heeft gegeven aan Fort Myers, een stuk grond gekocht ter waarde van 1.5 miljoen dollar. Schijnbaar waar deloze grond, die als een punt de Mexicaanse Golf in steekt tegenover Fort Myers aan de rivier de Ca- looshatchee. Dat gebied nu van ongeveer 130 vierkante kilometer is door de maatschappij in ontginning gebracht, waarbij men de originele gedachte heeft gehad om er een nieuwe stad te gaan bouwen, met Venetiaanse allu res. Niet voor niets spreekt men nu van het Venetië van Florida, waar het gebied doorsneden wordt door kanalen, waardoor het waterminnen- de publiek altijd op de een of andere manier de kans heeft zijn boot aan te leggen, terwijl aan de achterkant, zo men wil aan de voorkant, brede we gen toegang geven tot de nieuwe wo ningen. Een vraag die onmiddellijk opkomt is: behoren de Amerikanen die hier een stuk grond gaan kopen nu uitge rekend tot de beter gefortuneerden en is het bezitten van een huis in dat gebied voorbehouden aan de aller rijksten? Het antwoord is bepaald neen, want een stuk grond dat hele maal bouwrijp wordt gemaakt, kost tegen de 3.000 dollar en ook in Ne derland moet men voor een behoor lijk stuk grond, ook wanneer dat niet ligt in de bevolkingsrijke gebieden tienduizend gulden en meer neertel len. De wijze van aankoop is als volgt. Iemand die van plan is een stuk grond te kopen, kan zich op kosten van de GAC in groepsverband naar het ontwikkelingsgebied laten bren gen en daar zelf met eigen ogen zien Cape Coral door een brug ver bonden met het oude land. van Fort Myers. Links volledig ont wikkelde stukken land bezet met bungalows, en rechts nieuwe stukken grond die bouwrijp zijn gemaakt. Op de achtergrond woeste gronden die zich uitstrek ken tot de Golf van Mexico in de verte. wat hij gaat kopen. En mocht de koop al van te voren zijn gedaan en blijkt het een teleurstelling te zijn, om welke reden dan ook, dan wordt de koop ongedaan gemaakt. Dat is een extra zekerheid voor de toekomstige landbezitter, een zeker heid die ook gemakkelijk gegeven kan worden, omda' de belangstelling voor landbezit juist daar hand over hand toeneemt en omdat de activitei ten van de maatschappij streng ge controleerd worden door de Federal Land Sales Board, die elke onrecht vaardigheid en onrechtmatigheid te lijf gaat. WAAKZAAM Het is voor een serieuze onderne ming moeilijk om de bepalingen te ontduiken en overigens zal elke se rieuze onderneming er wel tweemaal over denkerv-eer ze de wetten over treedt. In het verleden zijn er zulke nare dingen gebeurd verkopen van land dat niet bestond en het verko pen van eenzelfde stuk land aan twee of meer kopers dat de overheid waakzaam is. Een vraag, die onmiddellijk op komt is: als het landbezit dan zo'n profijtelijke zaak is, waarom houdt de maatschappij dat land dan niet vast? Antwoord, opgetekend uit de mond van een der stafleden, mr. Peter Ed ward Luss (Amerikaan, geboren in 1921 aan de Badhuisweg 3 te Scheve ningen. spreekt nog vloeiend Neder lands. heeft in de oorlog gediend bij de Officiers Special Services en is als officier in Nederland gedropt, jaren lang dienstverband bij de Rockefeller Foundation en nu executive bij GAC): ..Een dergelijk stuk grond heeft alleen waarde, wanneer je er iets mee doet. Je moet het dus wel tot ontwikkeling brengen en dat kost bijzonder veel geld. Vergeet niet. dat het een min of meer woest gebied is, dat door middel van dynamiet en draglines en bulldozers geëgaliseerd en bouwrijp kan worden gemaakt en zijn vorm krijgt met de wegen en kanalen. Dat kost geld, dat kost heel veel geld. En dat geld komt tenslotte van de kopers van het land. Wie besloten heeft een stuk land te kopen, behoeft niet direct al het geld op tafel te leggen, maar begint met een bedrag van 150 en betaalt het totaal af in zes tot zeven jaar. Na die zes of zeven jaar is het land dus volkomen vrij in eigendom en is het stuk grond bovendien bouwrijp en wie wil kan er een huis op laten zetten. En de GAC heeft een reeks van modelwoningen waaruit men een keuze kan doen. Woningen van het Amerikaanse bungalow-type, met alle kamers gelijkvloers, die in prijs va riëren van 18 tot 28 duizend dollar. Maar hel is niet nodig het huis te laten zetten via GAC, want ook an dere bouwondernemingen bieden wo ningen aan, ongeveer In dezelfde prijsklassen." INVESTEREN Toch zal niet iedereen naar Cape Coral komen om er te gaan wonen. Van de aankopen is 60 procent als investeringen te beschouwen en blijft er 40 pet. over voor bewoning. Lieden dus die het ideaal van het tweede huis nastreven. Dat het beleggingsmotief blijkbaar sterk op de voorgrond treedt is ver klaarbaar uit de omstandigheid ook, dat nu reeds 20 tot 25 pet. van de landeigenaren uit niet-Amerikanen bestaat. Vooral veel Zwitsers, verder ook veel Duitsers en reeds enige tien tallen Nederlanders hebben een deel van hun spaargeld daar belegd Toch zal een zekere aarzeling bij velen niet vreemd zijn, omdat aan lokkelijke advertenties de zaak vaak mooier voorspiegelen dan ze is. Wie met plannen zou rondlopen grond in Amerika aan te kopen doet er vooral goed aan nauwkeurig te letten op de publicaties en de folders van derge lijke ontwikkelingsmaatschappijen. Let op de beide letters A D, gevolgd door een nummercode. Dat betekent Authorized Distribution, wat betekent dat de distributie en daarmee de in houd van de publikatie door de be trokken overheidsdienst is goedge keurd. STAD VAN WERKERS Het zou de indruk wekken, dat Ca pe Coral een rustende stad is. nu nog maar 10.000 inwoners tellend, ge pland voor een bevolking van 200.000. maar dat is een verkeerd beeld. Veel mensen, die elders een belangrijke functie hebben bekleed, gaan naar Cape Coral voor een nieuwe, andere en misschien minder spectaculaire carrière, die op een wat oudere leef tijd nieuwe voldoening geeft. Een stad. die over een reeks van jaren 200.000 mensen gaat tellen heeft een grote verscheidenheid van diensten nodig en trekt automatisch j nieuwe industrieën aan. En die bieden vele handen en hoof den werk. Even voorbij de nieuwe brug die Cape Coral met Fort Myers verbindt, zag ik het nieuwe complex, modern van architectuur van de uni versiteit en in de lounge van de Country-Club Inn raakte ik in gesprek met de voormalige directeur van een regionale vestiging van een der grootste Amerikaanse banken, die j nu de man zal zo omstreeks mid- j den vijftig zijn geweest een ple- zierige administratieve functie be- j kleedt, maar die big-boss af is. De nieuwe stad trekt al vakantie gangers. De golfbanen zijn er een I lust voor het oog; de drie motels, t.w. de Nautilus-Congress Inn, de Del i Prado Inn en de Country Club Inn bieden een luxueus onderdak, va riërend van 10 tot S 22 voor een éénpersoons kamer afhankelijk van j het seizoen. PARADEPAARD Cape Coral is in ontwikkeling en de maatschappij heeft juist weer nieuwe gronden in bezit gekregen 1 voor nieuwe ontwikkelingen. Maar Cape Coral is het paradepaardje, daarheen worden aanstaande kopers gevlogen met de eigen vliegtuigen van Modern Air. Maar ook de grond eigendommen in Golden Gate en Golden Gate Estates, zuidelijker in Florida bij de kustplaats Naples en de River Ranch Acres, niet ver van het in aanbouw zijnde Disneyworld in het centrum van Florida trekken bezoekers. De behoefte naar landeigendom is een typerende karakteristiek van de Amerikaan van vandaag. Naast Flo rida ook Rio Rico in de staat Ari zona, ook een trek naar grondbezit op de Caribische eilanden van de Ba- hama's ten oosten van Florida tot aan Aruba op de Nederlandse Antil len. Men zoekt zekerheid, men zoekt profijtelijke beleggingen, men zoekt vooral ook de zon en de warmte, men zoekt bovendien rust. Uitspraak van een arts tijdens een gesprek in die zelfde Country Club Inn; Hier zijn geen zieke mensen. Wie hier ziek komt, kan alleen maar beter worden. 21e OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT 26 ]uni t/m 16 juli 1969 Weekdagen van 10-17.30 uur Zondagen van 13.00-17.30 uur Dinsdag- en donderdagavond van 19.00 - 22.00 uur Gratis prospectus op aanvraag verkrijgbaar: Lange Voorhout 16, Den Haag n Turijn TURIJN Een demonstratie van stakende arbeiders van de Fiatfabrie- ken in Turijn is gisteravond uitgelo pen op felle gevechten met de politie. Zeker 50 politiemannen, onder wie de hoofdcommissaris, werden gewond; er werden 167 betogers aangehouden, den. In de provincie Turijn hielden on geveer een half miljoen werknemers een staking om te protesteren tegen de voortdurende stijging van de hu ren en de andere kosten van le vensonderhoud. Van de grote Fiat-fabrieken verscheen, volgens de directie, slechts een kwart van het personeel op het werk. De werkwilligen werden door de stakers aangevallen. De ongeregeldheden op grote schaal begonnen, toen de stakers een massabijeenkomt wilden houden en de politie dit verbood. De betogers gooiden met stenen en staken auto's in brand. De politie maakte gebruik van de wapenstok en probeerde de de monstranten met behulp van traan gas te verspreiden. Hoofdcommissaris Marcella Guida werd door een steen getroffen, toen hij de woelin gen gadesloeg. NICE Automobilisten op de weg langs de Franse zuidkust zagen zich gisteren plotseling vastgelijmd op de weg staan. Een vrachtwagen met vloeibare lijm had bij een aanrijding zijn lading op de weg geloosd. Bij het ongeluk waren twee vrachtwa gens betrokken. De chauffeurs zijn met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Concentratie bij Nat. Nederlanden (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De concen tratie en integratie binnen het concern van de Nationale Ne derlanden NV zullen geen voor tijdig afvloeien van personeels leden tot gevolg hebben. Deze concentratie beperkt zich tot Rotterdam en Den Haag. In september zal de Eerste Rottcr- damsche verhuizen naar Den Haag en daar worden ondergebracht in één gebouw met de in Den Haag ge vestigde schadeve-rzekc- ringsmaatschappijen van De Neder landen. Nog voor het einde van 1969 zal de verplaatsing van de Le vensverzekering Maatschappij naar Rotterdam volgen. In Den Haag worden de maatschappijen in een nieuw gebouw ondergebracht, terwijl ook het huidi ge hoofdkantoor aan de Groenho- venstraat gedeeltelijk in gebruik zal blijven. Aangezien het hoofdkantoor te Rotterdam na de concentratie van het gehele levensverzekeringsbedrijf onvoldoende plaats biedt voor alle in Rotterdam te concentreren be drijfsonderdelen. is een kantoorruim te gehuurd in gebouw De Katshoek. Hiermede is tevens onderdak verschaft voor Effecten. Leningen en Hypotheken. Doel van deze concentratie is een hergroepering van het concern om tot een meer efficiënte wijze van werken te komen en een grote slag vaardigheid te bereiken. Daarnaast kan men het dienstenpakket opvoe ren en de concurrentie binnen eigen kringen uitsnijden. Begrijpelijk is het. dat deze con centratie problemen opriep voor het personeel. Voor hen kwam in overleg met de Ondernemingsraden een kostenvergoedingsregeling tot stand, terwijl het speciaal voor hen opge richte huisvestingsbureau een groot deel van de woningzoekenden heeft kunnen helpen. Ongeveer 200 personeelsleden zul len van woonplaats veranderen. Het I merendeel van de mensen verhuist van Rotterdam naar Den Haag, ter wijl de overige 800 pendelaars wor den. Om zo goed mogelijk rekening te kunnen houden met de persoonlijke belangen van allen, die bij de ingrij pende maatregelen zijn betrokken, werd een enquête gehouden onder al le personeelsleden. Slechts een klein percentage sprak zich uit tegen een verhuizing in ver band met leeftijdsbezwaren of bij zonder slechte verbindingen. Zij zijn in verband hiermee van de ver plaatsing naar Rotterdam of naar Den Haag uitgezonderd. Duidelijk echter stelde de heer J. van der Velden, president van de raad van bestuur, dat er geen fusie-slachtoffers zullen vallen. „Lie ver werken wij met een overbezet ting. dan dat cr voortijdig perso neelsleden moeten afvloeien", aldus de heer Van der Velden. ROERMOND Drie Engelse mili tairen die tijdens hun vakantie in Roermond mensen van middelbare leeftild mPt geweld van hun geld be roofden om aan geld voor de terug reis te komen, stonden gisteren te recht voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Roermond. De betrokken militairen zijn: een 21-ja- rige employé van de Royal Air For ce. gestationeerd in Duitsland en wo nend in Roermond en twee mannen van dezelfd» eenheid van resp. 18 en 20 jaar. heiden gelegerd op de basis Yeovilton in Engeland. De officier van justitie kwalificeer de hen als ..kinderen in de misdaad" en eiste resp. tien. elf en twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, over veertien dagen doet de recht bank uitspraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9