AMBTENAAR REGERING MAG VAN STAKEN Strawinsky-film tijdens concert meest boeiend Ontwapeningsgesprek met Moskou eind juü Alwin Nikolais: theater en dans in eenheid Ambtenaren krijgen extraatje Juryleden verzorgden afwisselend eoneert „Je durft niet," jouwden de nieuwsgierigen... KUSTVAARDER GEZONKEN Commissies gaan studeren De (vrijheicis)weg terug Nasleep voetbalwedstrijden GRENSINCIDENT HONDURAS- EL SALVADOR Mag promotie alleen in rok? REPRISES IN HOLLAND FESTIVAL IMPROVISATIE OP ELKAARS THEMA Grieks kolonelsbewind zet twee juristen achter slot en grendel ■- 7 VRIJDAG 4 JULI 1969 GRASSE De Nederlandse kust vaarder Duurt (500 brt.) is vanmorgen ten zuidoosten van Majorca in de Middellandse Zee gezonken. De Duurt, op weg van Zuidslavië naar Enge land, vervoerde een lading carbid, verpakt in ijzeren vaten. Het Israëli sche schip Tel Aviv redde de negen koppige bemanning. Gistermiddag heeft wethouder Koets (geheel links op de foto) op het stadhuis te Amsterdam vijftig Canadese en Amerikaanse piloten (met hun echtgenotes) ontvangen. Het is een soort dankbezoek, want de vliegers zijn, tijdens de Tweede Wereldoorlog boven bezet gebied neer geschoten, via ontsnappingsroutes door ons land naar Engeland ontkomen. Zij blijven tot 7 juli in Nederland. Vandaag zouden zij op het Stadhuis plein in Rotterdam een krans leggen bij het verzetsmonument en niet by het nationaal monument op de Dam te Amsterdam, vanwege de orde verstoringen die daar zijn voorgekomen. De Navo bestaat twintig jaar en overal in Europa zijn er (be scheiden) militaire feestelijkhe den, zo ook in het Belgische Tongeren, waar een parade werd gehouden. Uit Nederland kwam. de Prinses Irene-brigade, die hier door de nieuwe Europese Navobevelhebber, generaal An drew Goodpaster, wordt ge- inspecteerd. GENÈVE De VS hopen om streeks 31 juli met de Russen besprekingen te beginnen over een beperking van de strate gische wapens. Een verdrag om de zeebodem buiten de bewape ningswedloop te houden zou tegen de herfst klaar kunnen Dit heeft president Nixon gezegd in een boodschap aan de ontwape ningsconferentie in Genève, die gistermiddag de besprekingen na een reces van zes weken heropend heeft. De besprekingen met Moskou zul len bilateraal moeten zijn, maar, al dus Nixon, „de Amerikaanse regering blijft zich bewust van haar verant woordelijkheid tegenover haar bond genoten". De Amerikanen willen op de confe rentie ook een verbod van onder grondse kernproeven weer aan de or de stellen. Tot dusver heeft de kwestie van de controle op de nale-' ving van het verbod een overeen komst in de weg gestaan. Amerika wil ter plaatse controleren, maar de Russen willen controle met seismo- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In het gesprek tussen overheid en ambtenaren- organisaties is gisteren een belangrijke nota aan de orde gekomen over het stakingsrecht voor de ambtenaar en de speciale status die de ambtenaar geniet tegenover de overheid als werkgeefster. De bonden hadden de nota nog maar korte tijd in hun bezit en konden geen definitief oordeel over de voorstellen van de regering uitspreken. Op 17 juli wordt het gesprek voortge zet. Staatssecretaris Van Veen heeft de ambtenarenorganisaties de volgen de vier voorstellen gedaan: benoeming van een commissie om na te gaan wat precies de betekenis is van de speciale rechtspositie van de ambtenaar. Afschaffing van de strafbepalin gen bij staken van ambtenaren. Invoering van een nieuwe bepa ling in het ambtenarenreglement dat het mogelijk maakt een ambtenaar disciplinair te straffen in geval van staking. Tenslotte een voorstel tot nadere studie van de vraag of een ambte naar mag staken. Rechtbank Uit de nota spreekt de principiële bereidheid van de regering, bij een positieve uitslag van de studie aan de ambtenaren een bepaalde vorm van stakingsrecht toe te kennen. Het kabinet wil de strafbaarstelling van een stakende ambtenaar op dit mo ment reeds in zoverre afschaffen, dat de betrokkene niet door een rechtbank kan worden vervolgd. I De desbetreffende bepaling zou uit j het Wetboek van strafrecht moeten j verdwijnen. Alleen het ambtenaren- I reglement zou een bepaling moeten I bevatten die een stakende ambtenaar disciplinair kan straffen; maar ook I deze bepaling zou een voorlopig ka- i rakter moeten dragen, in afwachting i van een nadere bestudering van het stakingsrecht. Status Van niet onderschatten betekenis is j ook het voorstel, een herziening van I de status van de ambtenaar in studie te nemen. In vele opzichten geldt nu voor de ambtenaar in zijn verhouding tot de overheid als werkgeefster een j regeling die afwijkt van het bedrijfs leven. Te denken valt aan de zieken fondsen, de sociale verzekering, het loonoverleg enz. Afschaffing van deze bijzondere 1 status zal vele zaken vereenvoudigen. Kennelijk wil de regering deze kant op. Een nadere studie zal moeten uit wijzen hoe dit mogelijk is. Naar de mening van de ambtenarenorganisa ties zal daartoe o.m. een wijziging van de grondwet noodzakelijk zijn. Nixon tot Geneefse conferentie grafische apparatuur buiten de Sow- jetunie. De kwestie van de houding van West-Duitsland ten aanzien van het kemstopverdrag werd op de vergade ring door de Russische afgevaardigde Rostsjin ter sprake gebracht. Hij drong er op aan dat Bonn dit verdrag zal ondertekenen. Voor het eerst namen naast de ze ventien delegaties de stoel van Frankrijk bleef ook ditmaal onbezet ook vertegenwoordigers uit Japan en Mongolië aan de conferentietafel plaats. Het is allemaal van hemzelf SAN SALVADOR/TEGUCIGALPA Een vliegtuig uit Honduras heeft gisteren Salvadoriaanse grenstroepen beschoten, meldt de Salvadoriaanse regering. Het C-47 transporttoestcl werd neergeschoten. Toen Hondureense militairen de grens overstaken om de piloot te red den. brak er een vuurgevecht uit waarbij zeven indringers werden ge dood. El Salvador heeft geen slacht offers. De regering van Honduras bestrijdt dat er een vliegtuig het luchtruim van El Salvador is binnengedrongen. Er werd wel gevuurd op een transportvliegtuig, dat op acht kilo meter van de grens met El Salvador was opgestegen. Honduras heeft te gen de beschieting van dit burger- vliegtuig geprotesteerd bij de secre taris-generaal van de organisatie van Amerikaanse staten. De toch al gespannen toestand tus sen beide landen was onlangs verslechterd door een serie voetbal wedstrijden tussen de beide nationale teams in de kwalificatieronden voor het wereldkampioenschap, met als resultaat verbreking van de diploma tieke betrekkingen en de verdrijving van tienduizenden Saivadorianen uit Honduras. El Salvador heeft Honduras ervan beschuldigd groepsmoord te plegen op de in dat land wonende Saivadori anen. (El Salvador had de derde en beslissende wedstrijd met 32 ge wonnen). ROTTERDAM Alwin Niko lais is zijn artistieke leven be gonnen als muziekmens en dat is hij altijd gebleven. De muziek voor zijn choreografieën compo neert hij zelf. Maar hij doet nog veel meer. Kostuums, belichting, decors, het is allemaal van hem. En een voorstelling van The Dance Theatre of Alwin Nikolais brengt de toeschouwer van de eerste minuut af in spanning, i door de ongelofelijke eenheid, niet alleen in muziek en bewe- j ging, maar ook doordat in die eenheid zijn opgenomen kos tuums, décor, belichting en zelfs het spel van de schaduwen en de kleuren. Alwin Nikolais kwam donderdag avond in het kader van het Holland Festival '69 in de Rotterdamse Schouwburg met „The City Curious", in het Nederlands als „Imago" aan geduid, een naam die in feite min der aangeeft, minder „puntig" is, dan de oorspronkelijke Amerikaanse. Nikolais heeft zich daarbij laten inspireren door allerlei bronnen. De opening, „Dignitaries", wekt ge dachten associaties met de klassieke oudheid. In „Artisan" is een aanra- j king met beelden van de Hindoe-god j van de dans, Shiwa. Maar het gaat Nikolais om de stad. De bonte kaleidoskoop. waar altijd wat gebeurt, waar de intens levende j individuen elkander ontmoeten vaak I elkaar ongeïnteresseerd voorbijlopen, j i soms vol belangstelling tot elkaar ko- men. soms elkander verslinden. Het gaat Nikolais óók om de bewe ging, die met de muziek en het hele theater één ondeelbaarheid moet vor- men. Schiet het menselijk lichaam door zijn proporties tekort om in die een heid mee te komen, dan verandert Nikolais het eenvoudig. Hij frommelt het weg in een be weeglijke zak. zodat het geen lede maten meer heeft. Of hij verlengt ledematen op een groteske manier tot uitgerekte zuignappen. Of hij ver bindt er via vrijwel onzichtbare dra den scherpe driehoeken aan. Of hij zet via belichting en schaduwwerking de hele toestand in messcherpe glas scherven, die door de puntige muziek nog venijniger zijn dan voor moge lijk kon worden gehouden. Dat alles is iets om ademloos naar te kijken. Een boeiend theater van muzikaal bewegen, waarin de dans een component is, innig verweven met alle andere componenten die dit theater samenbouwen. Abstract? Figuratief? Het zijn kre ten die er bij Nikolais heel weing toe doen. Zijn „City" is een droomstad maar tegelijkertijd heel reëel. Ge bouwd uit impressies, gevoelens, spanningen, klanken en kleuren. De warme en tegelijkertijd hard-kille structuur, die het hart van de stede ling bepaalt Nikolais komt zaterdag met het zelfde programma in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. HANS W. LEDEBOER (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In het georga niseerd overleg voor ambtena ren is gisteren gebleken dat de regering bereid is aan de ambte naren nog een uitkering-ineens van één procent te betalen, maar de vorm waarin deze zal worden uitgekeerd is nog niet duidelijk. Het kabinet gaat zich nog bera den over een voorstel van de meer derheid der ambtenarenorganisaties, een vast bedrag uit te keren: niet één proeent van het individuele jaarsalaris, maar één procent van het gemiddelde ambtenarensalaris. Toeslag Voor de overheid maakt dit fi nancieel geen verschil, maar wel voor de ambtenaren. De lager be taalde krijgt meer. de hoger gesala- rieerde minder. Bovendien speelt voor de hogere ambtenaar de pro- gressie in de belasting een belang- rijke rol. De centrale van hogere j ambtenaren was daarom tegen de I uitkering van een vast bedrag. De algemene christelijke centra llen waren voorstander van een vast bedrag; de r.k. centrale kon zich met een vast bedrag verenigen op voorwaarde dat nog enig ondescheid gemaakt zou worden tussen de jon gere ambtenaar en de oudere. Geen eenvoudige opgave voor staatssecretaris Van Veen om het iedere organisatie naar de zin te maken. Hét kabinet gaat zich be raden en zal wellicht over veertien dagen een uitspraak doen. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid mejuffrouw Ba- rendregt heeft minister Veringa ge vraagd zijn invloed aan te wenden, I opdat in de toekomst promovendi kunnen promoveren in de kleding waaraan zij de voorkeur geven. Onlangs zou in Leiden een pro- I movendus zijn meegedeeld dat, als hij niet in rok zou verschijnen, de rector magnificus zou weigeren de vergade ring te openen. Aanslagen op Snaanse minden PARIJS/LONDEN In zowel de Engelse als de Franse hoofdstad zyn vannacht aanslagen op Spaanse ge bouwen gepleegd. Het Spaanse bureau voor culturele zaken in Parijs werd zwaar bescha digd doordat voor het gebouw plastiek ladingen tot ontploffing werden ge bracht. In de kantoren van het Spaan se toeristenbureau ontplofte eveneens een plastieklading. In Londen werden brandbommen geworpen naar de Spaanse ambassade en naar een ander pand dat Spaans bezit is. Naar het Spaans verkeersbu reau werd een molotof-cocktail ge gooid. De schade in Londen was ge ring. SCHEVENINGEN Originali teit lag niet ten grondslag aan de keuze van de opera Le Rossi gnol en het ballet Pe- troesjka. De opera werd reeds door de Ned. Opera Stichting in het afgelopen seizoen opgevoerd, het ballet komt reeds lang voor op het repertoire van het Nat. Ballet en stond zelfs op het pro gramma van de openingsavond van het Holland Festival. Niet temin werd deze Strawinsky- voorstelling in het Scheveningse Circustheater uitstekend bezocht. La Rossignol is een alleroharmant- ste opera gebaseerd op het bekende sprookje van Andersen. Men maakt kennis met een werk, dat door dc componist in twee episoden is ge schreven tussen le en overige ac- ten liggen 5 jaren doch dat een verwonderlijke eenheid bezit. Een eenheid die ook dirigent Jean Four- net met het Rotterdams Philharmo- nlscih Orkest wist te bereiken. Met uitzondering van Eliane Man chet als de nachtegaal viel er vocaal niet veel te beleven. Het geheel droeg het karakter van een ongeïnspireerde routine- voorstelling, de vrijwel Ne derlandse bezetting droeg er weinig toe bij het geloof in eigen kunnen te bevestigen. Ook de regie rammelde nu en dan, de decors vertoonden ha peringen, het Ned. Kamerkoor droeg de sporen van een te groot aandeel in dit festival, kortom, het werd een teleurstelling. Het voltallig publiek was uiteraard niet of nauwelijks tot enthousiaste bijval te bewegen. Tussen Le Rossignol en Petroesjka was men in verband met de podium- ombouw genoodzaakt een pauze van een uur in te lassen. Men besteedde deze tijd goed, nl. met de vertoning van de film „Strawinsky een portret" van de in 1921 geboren En gelse documentaire- filmer Richard Leacock. De confrontatie met de toen 84-jarige componist in gesprek met Rolf Liebermann en Pierre Boulez is bijzonder interessant. De uitspraken, die Strawinsky in deze (voor sommi gen te lange) film doet, zijn hèt opte kenen waard en men krijgt door de ze film dan ook een uitstekend beeld van deze grootste componist van de 20e eeuw. Jammer dat een ondertite ling ontbrak. Het ballet Petroeska, gepresenteerd door het Nationale Bal let, bracht de volgende solisten op het podium: Robert Fischer (Petroesj ka), Calliope Venieris (Ballerina) en Ivan Kramer (Mooi). Het R'dams Philh. Orkest stond in deze voorstel ling o.l.v. André Presser. Naar Rotterdam De volgende voorstellingen van Le Rossignol en Petroesjka in het Hol land Festival, dat bijna ten einde is, zullen worden gegeven op 4 juli in de Rotterdamse Schouwburg en op 5 juli in de Stadsschouwburg te Am sterdam. Adr, Hager Bernard Bartélink Hans Haselböck Jean Foumet CONFLICT MET RECHTERLIJKE MACHT VERSCHERPT ATHENE Van welingelich te zijde in Athene is vernomen j dat twee advocaten gisteren zijn gearresteerd omdat „hun activi- teit en hun contacten de veilig heid en de openbare orde dreig- i den te verstoren, waardoor an- I dere personen zouden worden aangemoedigd onwettige daden te begaan". De beide juristen, Georg Mangakis en Theofanis Zoekas, hadden voor j gelegd Griekenland te verlaten. Hij het opperste gerechtshof het beroep I wilde toen naar Straatsburg gaan om ondersteund van de rechters die vorig voor de Europese commissie voor de jaar mei door de regering waren ont- I rechten van de mens te spreken over slagen in het kader van een zuive- de toestand in Griekenland, ring van de rechterlijke macht. Mangakis is een goede vriend van Zoals bekend had het opperste ge- i ex-premier Panayotis Kanellopoelos, rechtshof vorige week dinsdag het I terwijl zijn college Zoekas adviseur beroep ontvankelijk verklaard waar door er een scherpe controverse ont stond tussen de regering en het ge rechtshof. De president van het hof, Stassinopoelos, werd ontslagen en uit solidariteit legden toen vele andere rechters hun functies neer. Verbod Mangakis, die vaak als verdediger is opgetreden voor het bijzondere mi litaire gerechtshof in Athene, kreeg enkele weken geleden het verbod op is geweest van de vroegere premier George Papandreoe. Mangakis zou volgens zijn vrien den zijn overgebracht naar een stad buiten Athene. Waar Zoekas zich be vindt is niet bekend. Derde jurist Volgens het Franse persbureau AFP zou in Athene nog een derde advocaat zijn gearresteerd. Nadere bijzonderheden hierover zijn niet be kendgemaakt De naaste familie van Stassinopoelos weet te zeggen dat hij zich tegen zijn ontslag blijft verzetten. Hij is niet bereikbaar voor de buitenwereld. Zijn telefoon is afgesloten en zijn wo ning staat onder voortdurende bewa king. Volgens zijn familieleden is hij onder medische behandeling gesteld wegens een hartaanval. HAARLEM Donderdag, de derde dag van de Orgelmaand, concerteerden 's avonds in de goed bezette Grote of St. Bavo- kerk de drie juryleden van het internationaal concours, te we ten: Hans Haselböck, Bernard Bartélink en Flor Peeters. De eerste twee brachten niet alleen werken van oude meesters ten gehore, maar improviseerden ieder op een door de ander op gegeven thema, terwijl Flor Peeters zijn optreden met een eigen compositie besloot. Haselböck toonde zijn stijlbesef met een fijnzinnige vertolking van de reeks Salve Regina Ad te clama- mus - Eia ergo - Nobis post hoe - O Clemens - O dulcis Maria van Paulus von Hofhaimer, de meest be roemde Duitse organist uit het begin der 16e eeuw. (Hij werd in 1490 tot hoforganist benoemd door keizer Maximilian, die 'Hofhaimer tevens in de adelstand verhief). In fraaie kleuren werden deze stukjes door de organist neergezet, terwijl de hierna gespeelde 11e Tocca ta uit de Apparatus musico-organisti- cus van Georg Muffat. een tvpische voorloper in stukken van gelijke strekking van Bach, voor een schitte rend contrast zorgde. Bij de impro visatie over een bas-thema van 8 ma ten van Bartélink kon concertgever niet overal overtuigen. Wél bevatte deze fahtasie de nodige climaxwer king. maar er werd overwegend ge bruik gemaakt van het gegevene in de eerste drie maten van het thema. Veelzijdiger in dit opzicht was de improvisatie, waarmee Bernard Bar télink zijn optreden besloot. Een kort thema van 4 maten (van Haselböck) bood hem overigens mede door de sterk sprekende ritmiek vrij veel mo gelijkheden. In de inleiding toonde Bartélink zich meer vertrouwd met het heden dan zijn voorganger en tevens liet hij zich tijdens zijn im provisatie niet alleen door fragmen ten van het thema leiden. Wat tegen het slot als fuga werd opgezet, bleef evenwel beperkt tot een fugato. Bartélink had vooraf zijn naam als Bach-interpreet alle eer aangedaan met een doorzichtige en lenige weer gave van de moeilijke vierde Trio-so nate in e. Als derde jurylid concerteerde Flor Peeters. de oudste van de drie. Hij had de originele gedachte om een viertal stukken ten gehore te brengen van de tamelijk onbekende Vlaamse barokmeester Abraham van den Kerckhoven en hij deed dit op boei ende wijze. Fraai genuanceerd klon ken resp. een kort Preludium met knappe fuga in d dorisch, een mixo- lydisch en een hypolydisch Verset en een geserreerde fuga in a. Tot slot hield Peeters nog een warm pleidooi voor zijn Passacaglia en fuga op. 42, waarin hij andermaal van zijn grote gaven kon getuigen. P. V. TI E,e,° [;l'u""",rl" h"" pompbediend, Jürren Peter. (19) in het Westduitse Kassei opgehitst om van een watertoren te springen, nadal hy z(jn wanhoopsplan al had opgegeven. De jongen, die een u ander van zijn baas had gehad wegens joyriding me) de auto van een klant, l.etz ich door een meisje bewegen van de toren te komen Terwijl hij de ladder afdaalde, riepen toeschouwers „Lafaard" en „Je durf) niet". Men zag de iongen aarzelen, de ladder weer opklimmen en tenslotte om laag springen. H wel hij in een reddingszeil van brandweer en nolitie viel, raakte hij zo ernstig gewond dat hij overleed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7