MAATREGELEN ISRAËL SCHERP AFGEKEURD Baby te vondelin gelegd Commentaren MINISTER BEVEELT EINDE MODELACTIE Het Kwartet Maansyethese Veiligheidsraad unaniem Resolutie aanvaard Nog geen uitspraak over sancties Studenten schopten NS-schema in de ivar Vrees voor conflicten melkhazelnootjes JAMIN Monument mag met misbruikt LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI B 50. - Fusie van De V ries Robbé en Billiton (RITA) Hill WEER SillM® Mislukte overval op AMRO-bank Nieuwe Leicis e Conramnt Vrijdag 4 juli 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Doel en middel van de komende ruimtereis op een foto vere nigd: de Saturnus-5 met dè Apollocabine en de (ongenaak bare?) maan, waarop de Ameri kaanse astronauten Armstrong en Aldrin binnenkort hopen te landen. Alles in de Verenigde Staten staat nu wel in het teken van deze maanoperatie: en de geruchten dat de Russen heime lijke maanplannen zouden heb ben, verwijst men naar het onmetelijke rijk der fabelen. Tweemaal aan noodrem getrokken NEW YORK De Veiligheidsraad heeft vanmorgen met alge mene stemmen de Israëlische maatregelen om de status van Jeru zalem te veranderen scherp afgekeurd. De raad roept Israël op de getroffen maatregelen in te trekken. Wat dit laatste punt betreft, onthielden de Verenigde Staten zich Van stemming. In de aanvaarde resolutie, inge diend door Afrikaanse en Aziatische .landen, wordt van Israël geëist, de Veiligheidsraad onmiddellijk in te lichten over de uitvoering van de verlangde voorzieningen. Geeft Is raël geen, of een negatief antwoord, dan zal de Raad zich in een spoed zitting over te treffen maatregelen beraden. De Israëlitische regering heeft al bij monde van haar ambassadeur bij de VN, Josef Tekoah, laten weten zich niet aan de resolutie te zullen storen. „Het leven in Jeruzalem zal niet worden stopgezet. Het zal doorgaan zoals dat het geval was sinds Jeru- zalems wedergeboorte en hereniging (twee jaar geleden), want het is de wil van het volk en de historische bestemming van de stad," zei Tekoah. Milder De aanvaarde resolutie was veel milder dan het oorspronkelijke ont werp, door Pakistan, Senegal, Zam bia. Nepal en Algerije ingediend. Daarin werd Israël veroordeeld in plaats van berispt. Ook wilden deze landen een op roep doen uitgaan tot een embargo op wapenleveranties aan Israël en tot het nemen van economische en andere sancties tegen Israël, als dat niet binnen dertig dagen aan de op roep van de Raad gevolg zou geven. De resolutie die tenslotte werd aangenomen, was niet ondertekend door Algerije en Nepal, kennelijk omdat zij de maatregelen te zwak vonden. In de resolutie wordt nog her innerd aan de uitspraak van de Vei ligheidsraad over Jeruzalem van vo rig jaar, waarin een verbod wordt uitgesproken over verandering van de status van de stad. Men betreurt het dat Israël geen acht slaat op de resoluties van de Raad. Niet gebonden De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Charles Yost, zei dat zijn land 150 gram van 125 voor 115 niet te geloven voor die prijs! met het steunen van de resolutie duidelijk wil maken dat zij „zich niet gebonden acht aan een specifiek beleid bij mogelijke toekomstige be raadslagingen van de Raad over dit geschilpunt". Volgens de Jordaniër Moh. Al- Farra neemt Israël nu een nog veel geïsoleerder positie in. Het treffen van sancties is de enige oplossing om een eind te maken aan Israëls arrogantie, zei hij. Studenten tuigen hoogleraar af HEIDELBERG Ongeveer 200 studenten hebben gisteren in Heidel- berg de hoogleraar Helmut Ferner afgerost nadat hij in weerwil van een collegastaking toch les had ge geven. Volgens de hoogleraar heeft hij het aan een tiental van zijn assistenten, die hem ontzet hadden, te danken dat hij niet in het ziekenhuis terecht is gekomen. De studenten, van een andere uni versiteit dan die waaraan Ferner col lege geeft, hadden geroepen „Ferner is een fascist, hang hem op". Verkeersleiders beraden zich UTRECHT De NS hebben bijzonder weinig plezier beleefd aan de extra-trein die zij giste ren voor ongeveer 900 leden van de lustrum-commissie Vindicat Atque polit (handhaaft en be schaaft) uit Groningen naar Hindeloopen lieten vertrekken. De studenten hebben in en bij de trein dusdanig huisgehouden, dat twee treinen moesten worden opge heven, vier andere een gemiddelde vertraging van vijftien minuten op liepen, een goederentrein ruim een uur pas op de plaats moest maken en dat de „studententrein" zelf 64 mi nuten later dan het schema aangaf in Hindeloopen arriveerde. Er werd twee maal aan de nood rem getrokken. Het treinpersoneel heeft toen de noodremmen buiten werking gesteld. Terwijl een tractie- opzichter daarmee bezig was goten de studenten bier en jenever over de man uit. Als gevolg van de trage gang van de trein, maar vooral door de 20 mi nuten oponthoud, moest een achter opkomende reizigerstrein opgeheven worden. Boze mensen Het gevolg: boze mensen die de Spoorwegen aansprakelijk stelden voor het missen van belangrijke za- kenafspraken, voor de onmogelijk heid om in het ziekenhuis te worden opgenomen of daar patiënten te be zoeken en het niet tijdig verschijnen voor examencommissies. Twee reizi gers konden zelfs niet op tijd zijn om in Harlingen-haven de boot naar Terschelling te halen. Niet alleen in Friesland, ook in Groningen zijn gedupeerde reizigers. De Spoorwegen zagen zich genood zaakt een extra trein uit Leeuwarden naar Groningen te laten vertrekken. Ondanks deze maatregel hebben toch een groot aantal reizigers hun aan sluitingen naar plaatsen achter Gro ningen moeten missen. Velen willen kind graag adopteren heeft woensdagavond op een bank voor zjjn woning aan de Amersfoortseweg een pasgeboren meisje gevonden. De baby is voorlopig opgenomen in het gezin van de waarnemend postcom- mandant, de heer C. van den Berg. Zeven man rijkspolitie zoeken in de naaste omgeving naar de jonge moeder. Veel hoop op resultaat heeft men niet. Het kind is vandaag aangegeven met de namen Elisabeth Gerarda, die de familie Van den Berg (met drie oudere kinderen) heeft bedacht. De boswachter wilde na de vondst het kind niet in huis halen. Bij het gezin van de politieman zal de baby ook niet blijven. Kinderbescherming zal er zich over ontfermen. Inmiddels zijn in Maarn nu al tientallen telefoon tjes ontvangen van echtparen die het kindje willen adopteren. Boswachter Berkhof werd opmerk zaam gemaakt door klaaglijk huilen, dat hij aanvankelijk voor het miauwen van een kat versleet. De baby is kern gezond. SCHIPHOL - Minister Bak ker heeft gis teravond alle verkeersleiders en hun assis tenten bevolen j vóór vanmid- dag twaalf uur hun modelactie te beëindigen. Anders is er volgens de mi nister sprake van plichtsverzuim, wat kan leiden tot straffen, va- i riërend van berisping tot ontslag. Langdurig heeft minister Bakker gisteravond gesproken met het bestuur van het luchtverkeersleidersgilde. Het was hem gebleken dat de verkeers leiders met hun stiptheidactie, die zij ook wel als veiligheidsactie aandui den, druk willen uitoefenen. Dit kan gezien de regeling van de ambtelijke rechtspositie niet worden toegestaan. De voorzitter van het gilde, de heer T. M. van Gaaien, zegde toe dat hij voor vanmiddag twaalf uur het minis terie op de hoogte zou stellen van de besluiten van het gilde. Naar zijn oor deel is het zeer moeilijk de overheid ervan te overtuigen dat het om de veiligheid van het luchtverkeer gaat. Eerder op de dag had het centraal georganiseerd overleg in ambtenaren zaken zich uitvoerig beziggehouden met de actie. Alleen in dit college kan worden gesproken over de salarissen van de verkeersleiders, wat het knel- 1 punt vormt. Voorstellen Er kwamen verschillende voorstel len op tafel die resulteren in een op trekking van de maximum salarissen van de verkeersleiders met ƒ430 tot 2.280 per maand, terwijl er een uit loop komt voor staffunctionarissen, chefs en instructeurs. De verkeersleiders vinden dit niet voldoende. Zij zeggen dat de maxi mum-salarissen moeten liggen „op een hoogte als die van hoogleraren", aldus minister Bakker. Zij zelf mik ken op tweederde van het salaris van een gezagvoerder van een DC-8. In het centraal overleg vonden de centrales van overheidspersoneel het niet mogelijk over de voorstellen te spreken omdat zij geen gelegenheid hadden gehad ze te bestuderen. Be sloten werd de behandeling voor te bereiden in een bijzondere commissie. Voor vervolg zie pag. 2 DEN HAAG Er moeten met „kracht en terstond" maatregelen worden getroffen ter voorkoming van misbruik van het Nationaal Monu ment op de Dam en andere nationale symbolen en monumenten, staat in een brief die de voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen, het Veteranenle- gioen en de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet aan premier De Jong hebben overhan digd. De drie organisaties menen dat het overgrote deel der bevolking hun verontwaardiging deelt. Het toene mende gebrek aan eerbied voor deze zaken is te erger daar hierin een afwijzing tot uitdrukking komt van de waarden die aan onze samenle ving ten grondslag liggen en van de verontwaardiging die in een lan ge vrijheidsstrijd tot stand zijn ge komen, aldus de opsteller van de brief. Gedoeld wordt hier onder meer op het vernielen van kransen die bij het monument op de Dam zijn ge plaatst, zoals dat vorige maand nog geschiedde met bloemstukken die Canadese oorlogsveteranen er had den neergelegd. Inmiddels heeft burgemeester Sam- kalden, naar verluidt via prins Bern- hard, een brief van de oud-stafofxi- cier G. Rutten (van de voormalige Binnenlandse strijdkrachten) ont vangen; waarin deze het voorstel doet zo nodig elders een nationaal monument op te richten, bijvoor beeld in Den Helder. r fl5. T-vlucht van 15 gaoven havens en Europoort) f27,50 ,ype vlucht van V2 uur. tolool Jor3p^f «'50 ti".vlucht van 1 uur. j o C (volgens e.gen i P'°»:«™dKtoBd, totaol voo. vliegen over deel v. - - Om moeilijkhéden met de indeling te voorkomen is het nodig dot u zich met z'n drieën voor n vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. DEN HAAG De NV Billiton Maat- schappij te Den Haag en De Vries Rob- 1 ,bé en Co. NV te Gorkum hebben over- eenstemming bereikt over een volle- dige fusie. De totale personeelssterkte van het concern zal rond 10.000 perso nen gaan bedragen, waarvan 3.000 bui ten Europa. De werkgelegenheid, aldus de direc- j ties van beide bedrijven, zal door de fusie op geen enkele wijze nadelig wor den beïnvloed noch bij Billiton, noch bij De Vries Robbé. Men is van me ning. dat integendeel de verstreking van de wederzijdse posities goede mo gelijkheden zal scheppen tot verruiming van de werkgelegenheid in de toe komst. De nieuwe combinatie zal zich vooral toeleggen op bouwactiviteiten. De aandelen De Vries Robbé zullen door Billiton tegen contante betaling worden overgenomen. Houders van het overgrote deel van de aandelen De Vries Robbé hebben het bod geaccep teerd. De ondernemingsraden van De Vries Robbé en de bij de fusie betrokken vakorganisaties zijn van het besluit op >*e hoogte gebracht. Een oordeel is een schot, dat vaak de schutter treft en niet het doel. HOHENEMSER „Ga maar even naar je eigen huis voor een baddoek..." DE BILT Van het westen uit toenemende bewolking ty- delyk gevolgd door regen. Aan vankelijk zwakke tot matige, la ter matige tot vry krachtige zuid westelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen. DE BILT Achter een front, dat gisteren met veel bewolking en plaatselijk enige regen of motregen ons land passeerde, wordt met westelijke winden iets drogere lucht naar onze omge ving getransporteerd. De westelijke stroming wordt in stand gehouden door een hoge- drukgebied, dat tussen de Azo- ren en Portugal ligt en een de pressie bij IJsland. Een bij de depressie behorend frontensysteem verplaatst zich over de Britse eilanden naar het oosten. Het zal het komende etmaal over ons land trekken, waarbij tijdelijk regen wordt verwacht. Na de frontpassage stroomt koelere lucht naar ons land zo dat de temperaturen lager zul len worden dan vrijdag. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 11; Min. temp.van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; Max. temp.van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Strandweer Zaterdag zal weer een zwak frontje passeren met tijdelijk eni ge bewolking maar overigens zon nige perioden bij een matige zee wind. Temperatuur 18 tot 20 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wij blijven aan de rand van het Azorenhogedruk- gebied liggen waar door weinig of geen neerslag. Af en toe zon en iets aan de koele kant door de zeewind. Barometerstand: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibaar), stijgend. insturen én betaling aan bureau van r Zon en maan Noteert u voor een rondvlucht, type: I A I I Dl I r I aankruisen wat u wenst) I I "I 1^*1 11noom: b'i voorfceur op. 12. naam: 3. naam: correspondentie-adres: naam: straat: plaats: telefoon:. Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein bus HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zaterdogen) worden georganiseerd vanuit luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uitholen moor u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtinge:: over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u aan de beurt bent krijgt u de inslapkoort thuis. Vertrouwen gLUIPENDE kritiek op het beleid van bouwminister Schut is de afgelopen dagen in de Tweede Ka mer wat openlijker geuit. Afgezien van de felle, maar ook wei nig overtuigende, aanval van de so cialist Van den Doel, die de rege ringsfracties er gemakkelijker toe kon bewegen zich wat vriendelijker op te stellen, was er de ongerust heid, of dit jaar wel 125.000 wonin gen gehaald worden. Ten dele kon minister Schut dit wegnemen door het definitief maken van de reeds toegezegde 5.000 extra huizen. Wat aan kritiek, zo men wil onge rustheid bleef, was niet meer dan de constatering, dat er veel externe factoren zijn die funest gevolg heb ben op de woningbouw. Minister Schut kan hierop geen directe in vloed uitoefenen. We noemen de ho ge rentestand en de onzekerheid over wat met de huren gebeuren gaat. Opvallend was het verzet van VVD. KVP en CHU tegen uitstel van de huurverhoging van 6 procent per 1 januari. Lijnrecht in tegen de una nieme SER. Minister Schut maakte er ook geen geheim van, dat hij deze huurrondc beschouwt als een hoeksteen van zijn beleid. Het gaat om het vertrouwen in het woningbouwbeleid. In het ka binetsberaad over de komende begro ting wacht hem op dat punt harde strijd. Interessant zal het dan zijn, te ver nemen of genoemde partijen, maar vooral ook zijn eigen ARP, de mi nister zullen helpen de continuïteit van zijn beleid te verzekeren. Zo niet. dan wordt geen zakelijke maar een zuivere politieke rekening gepresenteerd aan een minister die geprobeerd heeft het woningbouw beleid te halen uit het slop waarin het was geraakt. Dan denken wc alleen nog maar aan huurliberalisatic en doorstroming. Verkeersmisère QNDANK8 vele protesten blijft de Duitse verkeersminister Leber stug doorgaan met zijn verkeersbe- lemmeringen voor het vrachtverkeer over de weg. Niet alleen uit buitenland, maar ook uit eigen land komen die protesten. De Duitse woordvoerders hebben twee pronessen aanhangig gemaakt bij het gerechtshof te Karlsruhe en de boeren in Zuid-Duitsland, die het afgelopen weekeinde hun produkten niet meer tijdig naar de veiling kon den brengen, zetten de tractoren dwars op de autowegen. Demonstra tieve optochten maakten heel duide lijk hoe impopulair de heer Leber ook in eigen land is geworden. Ondanks tien jaar Europese integra tie blijkt het nog mogelijk, dat een Nederlandse vrachtrijder, die vijf minuten te laat de Duitse autobahn verlaat, prompt een bekeuring krijgt van DM 100. Toen er van Europese integratie nog geen sprake was, wa ren dergelijke toestanden ondenk baar. Nu Europa al lange tijd op weg is naar een economische samenwerking, lijkt in sommige opzichten het natio nalisme eerder toe dan af te nemen. Dat thans elf Duitse grensposten ook 's nachts zijn opengesteld als com pensatie voor het weren van het vrachtvervoer van de Duitse auto wegen van vrijdag tot maandag tij dens de maand juli, mag de naam van compensatie niet dragen. De nachtelijke openstelling van de grensposten had al veel eerder het geval moeten zijn. Dit is niet meer dan een normale toestand, zeker nu het Nederlandse vervoer in en door West-Duitsland is gebonden aan een limiet van 1950 wagens per dag. Ook de Protestants-christelijke bond van beroepsgoederenvervoerders heeft op dit punt een duidelijk geluid la ten horen. DEN BOSCH In Den Bosch is gisteren een mislukte overval ge pleegd op een filiaal van de AMRO- bank aan de Stationsweg. Een ongeveer 20-jarige man die zich gedeeltelijk onherkenbaar hacl gemaakt door de rand van zijn trui voor zijn gezicht te trekken, sprong over de balie en riep zwaaiend met een pistool „geld, geld" en deed een greep in een hoeveelheid geld en griste ongeveer honderd gulden bil jetten weg. Een bezoeker van de bank sprong, toen hij dit zag, de man in de nek en werkte hem op de grond. Onmid dellijk sprong een personeelslid van de bank toe en werd de man over meesterd. De politie was gauw ter plaatse en bracht de rover naar het bureau. De jongeman is afkomstig uit Roosendaal en zijn naam werd opgegeven als E. B. Het pistool bleek een luchtdruk pistool te zijn. Het stoffelijk overschot van de I gewezen Kongolese premier Moise Tsjombe is vanmorgen in Brussel i aangekomen. Tsjombe wordt I waarschijnlijk morgen begraven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1