SCHUT TEGEN SER-ADVIES 'dagen Vlaanderen f244.- Zware klap voor Britse economie Studenten VU worden vervolgd Wegvervoer gedupeerd door Duits rijverbod5 Uit de Haagse hof geplukt Socialisten: Geen steun Europees landbouwbeleid Stakingen duren voort Betoging tegen Rockefeller: twee doden Poolse president sprak onverwacht met Svoboda Geen diplomatieke banden tussen VS en Vaticaan voordelig uit met NS Roemenië 13 VRIJDAG 4 JULI 1969 Ondanks de kritiek op zijn beleid, blijft minister Schut van Volkshuisvesting van mening, dat er een behoorlyke kans is dat het bouwprogramma voor 1969 gehaald wordt. Om het particuliere kapitaal wat meer vertrouwen te geven, heeft hij toegestaan dat het toelaatbare rendement met 0,6 procent verhoogd wordt. JViets f.xtru'.s in tvoninytvetbnuw Hoyei'v tvinsinturyvs toegestaan Uitstel hunrverhoffiny svhaadt rvrtrontvvn (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tegen het advies van de Sociaal-economische raad in, de huurverhoging van 6 procent per 1 januari 1970 minstens een half jaar uit te stellen, heeft minister Schut van Volkshuisves ting gisteren in de Tweede Kamer gezegd, deze 6 procent nodig te hebben. „Het SER-advies zit mij heel hoog. Men moet niet al te gemakkelijk praten over uitstel van huurverhoging." Alleen dat al, aldus de minister, schaadt het vertrouwen in het bouwbeleid. En er hangt juist zoveel af van het klimaat in de bouw. W 1 H Het kan verkeren. Vertra ging in de dienstregeling van de luchtvaart is een sporadisch verschijnsel, maar de model actie van de verkeersleiders op Schiphol inmiddels door minister Bakker geblokkeerd werkte de efficiency niet in de hand. Op Schiphol worden de tijden van vertraging nauwkeu rig aan het publiek voorgehou den, dat wel, en het geeft ook wel een bijzonder effect, dit gezicht op de vliegreuzen via reuzenletters. STRAATSBURG De Neder landse socialist ir. H. Vredeling heeft vandaag namens de socialistische fractie van het Europese parlement het vertrouwen opgezegd in het land bouwbeleid van de Europese commis sie. De reden was dat de Europese commissie de raad er niet toe heeft gedwongen stelling te nemen over het plan-Mansholt, terwijl zij intus sen wel voorstellen heeft gedaan voor het vaststellen van de prijzen van een aantal landbouwprodukten. De mededeling van de heer Vrede ling was eenstemverklaring naar aanleiding van een resolutie over de vaststelling van de prijzen van een aantal landbouwprodukten. Deze stemverklaring wekte nogal verba zing, onder meer bij dr. Mansholt, die zei dat hij in een debat gelegen heid zou hebben gehad iets over deze kwestie te zeggen. LONDEN De Britse econo mie dreigt opnieuw een zware klap te krijgen als de haven arbeiders van Londen, Liverpool en Southampton blijven staken. In de havens van deze steden 'ho pen de goederen zich op. De voor de uitvoer bestemde goederen behoeven nog niet als verloren te worden beschouwd als de stakers het gaat hier om een wilde staking overge haald kunnen worden het werk bin nen enkele dagen te hervatten. Een deel van de import waaronder vers se fruit =-^ is echter al afgeschreven. De 10.000 stakende havenarbeiders van Liverpool die het werk hebben neergelegd omdat zij vrezen dat zij niet meer aan de slag zullen komen in de nieuwe containerhaven, hebben gisteren besloten hun staking voort te zetten. In Southampton bleven woensdag alle havenarbeiders in totaal 2000 man thuis. Zij eisen gegarandeer de loontarieven voor werk op bepaal de soorten schepen. Koersen gezakt De Londense beurs ondervond de terugslag van de stakingen. De koersen op de aandelenmarkt zakten. De oppositie in het Lagerhuis greep de stakingen, ook de wilde staking van het seinpersoneel van de Lon dense ondergrondse die tot een com plete verkeerschaos in de hoofdstad leidde, aan voor een felle aanval op het beleid van Premier Wilson. Rome - Reformatie Bij hetgeen op de hervormde sy node te Driebergen naar voren kwam moeten mij enkele vragen van het hart. Heeft men bij de kwestie Rome- Reformatie zich wel gerealiseerd dat de Reformatie onze vaderen goed en bloed heeft gekost? Hebben ze dit gegeven om enkele grensverschillen, die met enige wijzi gingen zouden zijn op te lossen? Is het niet zo, dat de kern van het geschil nog steeds bestaat zolang Rome niet officieel terugkomt op de besluiten van Trente? Zolang de officiële leer van Rome niet alleen de leer maar ook de mens vervloekt, die door de gerechtigheid van Christus zoekt be houden te worden is elke poging tot eenheid met Rome een illusie. Hiermee is trouwens onze roomse medemens niet gebaat. Beter is hem te benaderen met hetgeen kan leiden tot een eenheid door Christus; de leer der Schriften. Rotterdam L. W. Schippers Kinderdoop (4) Bij het opnieuw aan de orde stellen van deze oude strijdvraag, die de Christelijke kerken door de jaren heen bezig hield, vroeg ik mij af, of het in deze tijd van wereldgelijkvor migheid en ongeloof niet beter is, dat we ons op het standpunt stellen, dat een ieder in dit opzicht in zijn gemoed ten volle moet zijn overtuigd. God, die de eeuwen overziet, oor deelde het niet nodig deze symbolieke handeling, wat tijd en wijze betreft, onomstotemk vast te leggen. Voor mij heeft dan de geschiedenis van de moordenaar aan het kruis, deze troost volle gedachte: deze ongetwijfeld onge doopte, werd in zijn stervensure ge doopt met de Heilige Geest, zonder welke het onmogelijk is Jezus als zijn persoonlijke verlosser te aanvaarden. Den Haag 'A'. van Die De conservatieven verweten de re gering dat zij haar verantwoordelijk heid in verband met de anarchie in de industrie' probeert te ontlopen. Zij noemden het besluit van de regering om het zo fel omstreden anti-sta- kingswetsvoorstel te laten vallen, een capitulatie voor de vakbonden. Een geprikkelde Wilson beet terug dat 'Labour in 13 weken meer had ge daan dan de conservatieven in 13 jaar'. In San Domingo De minister kondigde twee maat regelen aan. Er zal een begin ge maakt worden met de verdeling van de aangekondigde 5000 extra wonin gen. Het is niet eens helemaal zeker dat er 5000 nodig zullen zijn om het bouwprogramma van 125.000 te rea liseren. Met de extra 5000 had hij er zeker vertrouwen in, maar hij maakte een klein voorbehoud voor de woning wetsector. Per 1 juli heeft hij besloten het toelaatbare bruto-rendement voor gesubsidieerde particuliere woningen op te trekken van 8,9 naar 9,5 pro cent. Dit met het oog op de stijgen de kapitaalrente. Het totaal bedrag aan subsidie blijft echter gelijk, hoewel door de ze discontowijziging, die de inves teerders een iets grotere winstmarge toestaat, de subsidieregeling voor de premiebouw zal moeten worden ge wijzigd. Door het hogere rendement zullen de huren voor deze woningen om hoog gaan. Als de stichtingskosten van een woning 40.000,- bedragen, gaat de huur per maand ongeveer 20,- omhoog. Over het bouwprogramma zei mi nister Schut verder, dat de 45.000 woningwetwoningen een harde dob ber zullen worden. Dat wordt kei hard/onderhandelen, want hij moet binnen het begrotingsbudget blijven. Dat komt hem op dit moment erg slecht uit. Het is een koud kunstje, aldus mi nister Schut, om meer subsidie toe te zeggen, want mijn opvolger zal het moeten uitbetalen. Zo kreeg hij de rekening gepresenteerd van dé toezeggingen die zijn voorganger Bogaers had gedaan. Hij ontraadde dan ook een motie van de democraat Nypels, die de mogelijkheid wilde openen dat de subsidiebedragen tussentijds gewij zigd zouden worden bij grote loon stijgingen en bij sterke stijging van de stichtingskosten. De motie werd verworpen. Voor stemden PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. Het Fransje zangeresje Sylvie Vartan bij haar aankomst ondanks de vertragingsactie toch nog op tijd op Schiphol. Zij is direct doorgereisd naar Emmeloord, waar de week ..Parijs in Emmeloord" aan de gang is. In dit Parijs-in-klein-bestek voel de zij zich opperbest in haar element, want zij gaf gisteravond een gran dioze one-womanshow, rechtstreeks door de televisie uitgezonden, ten beste. SAN DOMINGO Ook in de Dominicaanse Republiek zijn gisteren betogingen gehouden tegen het bezoek van de presidentiële afgezant Nelson Rockefeller. Er deden zich schiet partijen voor waarbij twee mensen werden gedood en drie gewond. De incidenten begonnen toen groe pen betogers in het centrum van de stad protestbijeenkomsten wilden hou den. De politie verhinderde dit echter met gebruik van vuurwapens. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Rockefellers verblijf in Santo Do mingo duurde maar kort. Hij voerde besprekingen met plaatselijke autori teiten. Hij is daarna doorgereisd naar Jamaica. Voor zijn vertrek noemde hij op een persconferentie zijn reis een succes. Gevraagd naar zijn me ning over de anti-Amerikaanse be togingen, antwoordde Rockefeller dat deze dienstig waren om de Verenigde Staten te laten zien welke gevoelens in bepaalde sectoren van het bezoch te gebied leven. WARSCHAU Het Poolse staatshoofd, maarschalk Spychalski, is gisteren onverwacht naar Slowa kije gereisd voor besprekingen met president Svoboda van Tsjechoslowa- kije. Beide staatshoofden ontmoetten el kaar in het grensplaatsje Javorina. Het is niet bekend wat er besproken werd. Sinds Dubcek als partijleider werd vervangen door Husak is er een aan tal bijeenkomsten tussen hoogge plaatste functionarissen van beide landen geweest. De betrekkingen tus sen Polen en Tsjechoslowakije waren na de invasie van de Oostbloklanden sterk bekoeld. In Praag had de Oostduitse pre mier Willi Stoph besprekingen ge voerd met zijn Tsjechoslowaakse col lega Cernik. Beide regeringsleiders bepleiten een conferentie over de Eu ropese veiligheid, zo blijkt uit een gezamenlijk communiqué. In de verklaring staat voorts, dat de agressieve en evanchisische poli tiek van de heersende kringen in de Bondsrepubliek de belangrijke hin derpaal vormt voor de weg naar vre de en veiligheid in Europa". Stoph en Cernik zijn het met elkaar eens, dat Bonn geen toegang mag krijgen tot kernwapens. WASHINGTON President Nixon wil wel nauw contact maar geen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. Het Amerikaanse staats hoofd heeft zijn persoonlijke assis tent. Flanagan, naar Rome gezonden om dit besluit aan de paus bekend te maken. Flanagan is gisteren door de paus ontvangen. De perschef van Nixon verklaarde, dat de president van tijd tot tijd persoonlijke verte genwoordigers naar Rome zal zenden om bijzondere problemen op het Va ticaan te bespreken. AMSTERDAM Voor de vergif tiging van het Rijnwater kan geen schuldige aangewezen worden. Tot deze conclusie is men gekomen nadat het onderzoek naar de vergiftiging van het rivierwater met het insekti- cide endosulfan was afgesloten. Het onderzoek, dat door Duitse en Nederlandse instanties is verricht, strekte zich uit tot merendeels Duit se en enkele Nederlandse binnen vaartschepen. Het gold hier steeds schepen, die in de periode voor de vergiftiging endosulfan vervoerden. Ook de motie van de socialist Van den Doel werd verworpen. Hij vroeg meer geld voor de woningbouw en meer huizen dan de toegezegde 5000. Zo nodig zou ook de woningwetbouw moeten worden uitgebreid. De liberaal Wiegel haalde echter het cijfer aan dat minister Schut ter verdediging van zijn beleid had ge noemd. Van 1 april 1968 tot 1 april 1969 had de prciluktie aan woning equivalenten 127.400 bedragen. Twee voor de helft voltooide huizen tellen in deze berekening voor één. Een goed staaltje beleid, noemde de heer Wiegel dat. De heer Aantjes van de ARP con stateerde dat de minister had ge zegd dat de 5000 extra op dit ogen blik het maximum zou zijn. Voor hem hield dat de mogelijkheid in dat het er eventueel meer zouden kun nen zijn. Van den Doels motie werd verworpen. Tegen waren de rege ringspartijen, SGP, GPV en de heer Kronenburg. Hogere huur Minister Schut onderstreepte de noodzaak dat de huurder voor zijn woning een kostprijshuur moet gaan betalen. Het is niet vanzelfsprekend dat de staat dit voor zijn rekening neemt. Hij deelde mee dat de liberalisatie niet tot sterke stijging van de huren heeft geleid. De nieuwbouw in deze gebieden is nauwelijks toegenomen. Al met al bleef de minister bij zijn in de nota over het woningbestand uitgesproken gematigd optimisme. De cijfers geven geen aanleiding om te zeggen dat het verkeerd gaat met de bouw, aldus de minister. AMSTERDAM 66 studenten van de Vrije Universiteit in Amster dam zullen worden vervolgd wegens lokaalvredebreuk. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, gisteren meegedeeld. De betrokken studenten hebben zo als bekend in de nacht van 19 op 20 juni het administratief gedeelte van het provisorium van de VU bezet. Mr. Hartsuiker zei, dat hij tot zijn „grote spijt" niet aan het verzoek van de president-directeur van de VU, prof. G. J. Sizoo om tot sepone ren over te gaan, kan voldoen. „Ik acht het niet tolerabel dat studenten, na eisen te hebben gesteld en hun zin niet te hebben gekregen, welbewust over gaan tot het plegen van strafba re feiten. Dit houdt niet in, dat op grond van jeugdige leeftijd ik denk speciaal aan 17 en 18-jarigen in incidentele gevallen wellicht tot niet-vervolging zal worden overgegaan, aldus mr. Hartsuiker. Wegens de vakantie der studenten, die daardoor moeilijk bereikbaar zijn en er waarschijnlijk prijs op stellen om persoonlijk te verschijnen, kan er niet op korte termijn worden gedag vaard, zo deelde de officier van justi tie nog mee. uw reis, excursies, aUes inbegrepen. Verder nog keuze uit: Friesland, Twente, Montferland, Brabant, Zeeland, Zuid-Limburg, Sauerland, Ardennen en Maasvallei. Prijzen reeds vanaf f 165.-. Informatie en boeking bij de stations, uw reisbureau of telefonisch: 030 -19441 (ook op zaterdag en zondag). POLITIE TREEDT STRENG OP (Van onze soc.-econ. redactie) RIJSWIJK In het eerste van de vier weekeinden (26-28 juni), waarin een verkeers verbod voor het vrachtvervoer op de Duitse Autobahn gold, heeft naar thans van de zijde van de Nederlandse transport ondernemingen blijkt ons wegvervoer ernstige hinder ondervonden. Het vervoersverbod geldt van vrij dagmiddag 3 uur tot 's avonds 10 uur en van zaterdagmorgen 6 uur tot zondagavond 10 uur. De Duitse poli tie lette bijzonder scherp op. Zelfs wagens, die zaterdagmorgen om vijf over zes van de weg af gingen, wer den nog bekeurd tot een bedrag van DM 100. Lang niet overal bleek het moge lijk via secundaire wegen de reis voort te zetten. Bij het vrachtvervoer naar het noorden slaagde men hierin nog redelijk, maar beneden Frankfort was men gedwongen de .wagens stil te zetten tot zondagavond 10 uur. Ook als het ging om het vervoer van bederfelijke levensmiddelen trad de politie rigoureus op. Voor vele chauffeurs was de situa tie bijzonder irritant, aldus enkele ondernemers. Ondanks het feit, dat op sommige hoofdwegen vrijwel geen autoverkeer was, werd het vracht vervoer op deze wegen niet toegela ten. Wagens, die uit Italië via Oostenrijk naar Nederland terugkwa men. moesten in het Oostenrijkse Kufstein van vrijdagmiddag tot zon dagavond blijven wachten. In verband met de vacantiedrukte op de Duitse wegen volgen thans nog drie van dergelijke weekeinden met een vervoersverbod voor vrachtver voer. Lang niet overal echter is van vacantiedrukte op de Duitse autowe gen sprake. In antwoord op het protest van staatssecretaris Keijzer tegen de Duitse maatregel heeft de Duitse mi nister Leber op het laatste moment elf Duitse douaneposten ook 's nachts opengesteld als compensatie voor het verbod tijdens de weekeinden. Maar deze compensatie blijkt onvoldoende te zijn. Bovendien kwam deze mede deling zo laat, dat de vervoersbedrij ven hiermee het afgelopen weekeinde geen rekening hebben kunnen hou den. De komende weken zal men on getwijfeld in de vervoerschema's meer gebruik maken van de moge lijkheid 's nachts de grens te passe ren. Vooral het doorgaande verkeer naar andere landen heeft grote stag natie ondervonden. In de gunstigste gevallen bedroegen de vertragingen 4 tot 5 uur. In Zuid-Duitsland waren ook het Duitse vrachtvervoer en de Duitse boeren bijzonder ontstemd over het beleid van verkeersminister Leber. Boeren, die geen kans meer zagen hun rijpe aardbeien tijdig naar de veiling te brengen, blokkeerden de autowegen door hun tractoren dwars op de weg te plaatsen. Met de monstratieve optochten gaf men blijk van grote ontstemming. Onhoudbaar De Protestants-christelijke bond van beroepsgocdcrenvervocrders, die ons deze informaties verstrekte over de ervaringen van het afgelopen weekeinde, gaf als zijn commentaar, dat hier gesproken moet worden van een onhoudbare toestand, die een aanfluiting is in het kader van de Europese samenwerking anno 1969. De Duitse vervoersorganisaties hebben bij het gerechtshof in Karlsruhe twee processen aangespan nen tegen de Duitse regering; het eerste proces geldt de extra belasting (Beförderungssteuer) en het tweede het vervoersverbod tijdens de week einden in de vakantieperiode. Kamervraag: Hoeveel kosten Kamervragen? DEN HAAG Het liberale Twee de-Kamerlid Joekes heeft minister Beernink gevraagd eens voor hem te laten uitrekenen hoeveel een schrifte lijke vraag aan de regering nu eigen lijk kost. Hij vraagt of de minister enig inzicht heeft in de kosten die de overheid maakt bij het stellen en be antwoorden van vragen uit de Sta- ten-Generaal. DOOR Terwijl zijn koffers gepakt ston den om met vakantie naar het va derland te gaan gaf de ambassadeur van Roemenië Ion Oancea gister middag een persconferentie in Den Haag. Merkwaardig genoeg was, wat hij zeggen ging, precies zo diezelfde morgen gezegd door zijn collega in Wenen, zoals An Salomonson in het radiojournaal even na één uur meld de. Roemenië wenst een duidelijke koers te varen. En deze zelfstandig uit te stippelen. Beide ambassadeurs zeiden letterlijk: „Het is algemeen bekend dat de Roemeense regering gedurende de afgelopen jaren een grote activiteit ontwikkeld heeft op het gebied der buitenlandse politiek, enerzijds ter ontwikkeling van de vriendschap en samenwerking met alle socia listische landen en anderzijds ter ontwikkeling van de betrekkingen met andere landen, ongeacht huri sociale structuur, om de zaak van de vrede, de ontspanning en de inter nationale veiligheid te bevorderen." Ook het vervolg zal wel gelijk ge weest zijn: „Roemenië hecht de grootst mogelijke waarde aan de verwezenlijking van de veiligheid in Europa, aan het scheppen van een sfeer van vertrouwen en van goede betrekkingen tussen de landen on derling, van vreedzame co-existentie en van brede samenwerking tussen de landen volgens de beginselen, vastgelegd in de recente Oproep van Budapest, door de socialistische lan den en ondertekenaars van het Warschau-Pact. Roemenië ontwikkelt eep levendi ge activiteit om tot een Europese veiligheidsconferentie te komen. De oplossing van het probleem der Europese veiligheid kan gevon- den worden door zich te baseren op de objectieve werkelijkheid zoals deze zich aan ons voordoet na de tweede wereldoorlog, dus erkenning van twee Duitse staten en van de huidige grenzen in Europa. Voor de zaak van de veiligheid en de ontspanning in Europa zou het zeer nuttig zijn om tot ontwape ningsvoorstellen te komen, evenals tot de terugtrekking, tot achter de eigen nationale grenzen, van alle vreemde troepen die zich op het grondgebied van een ander land be vinden, het opheffen van buiten landse militaire bases, de opheffing van de Nato, tegelijk met de ophef fing van het Warschau-Pact bene vens het stopzetten van elk machtsvertoon." Wanneer op 3 augustus, één dag voor het tiende partijcongres van de communistische partij in Roemenië, Nixon in Boekarest met de Roe meense leiders zal spreken, dan is dit dus de gespreksbasis. Aanleiding tot de persconferentie was overigens niet het bezoek van Nixon, de uitnodiging was lang voor dat nieuws reeds gedaan, maar de voorbereiding voor het 25-jarig bestaan als Volksrepubliek, dat Roe menië 23 augustus gaat vieren. En voor een brokje toeristische propaganda. In 1968 zochten 10.000 Nederlanders er een vakantie. Een keur van folders, tijdschriften en boekwerken (ook in het Nederlands) is reeds ter beschikking. Laatste politiek nieuws uit de mond van de ambassadeur: „Dit jaar zal het vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie 'ondertekend worden, dat in de plaats komt van het twintig-jarig verdrag, dat in 1967 afliep. Waar en op welke da tum is nog niet bekend, ik althans weet het niet." Complicatie NAA LARMATE meer uitzicht bestaat een regeling In Vietnam rijst de vraag wat het lot zal zijn van de beide andere Indochinese landen Laos en Cambodja. Het is bemoedigend, dat de gevechts activiteiten in Vietnam sterk zijn verminderd en dat een deel van de Zuidvietnamese troepen het Zuiden blijkbaar heeft verlaten. Deze ontwikkeling kan voor presi dent Nixon aanleiding zijn, de voor genomen terugtrekking van Ame rikaanse strijdkrachten sneller te doen verlopen. Het zal hem echter moeilijker val len, nu de aftocht van Noordvietna- mese eenheden gepaard blijkt te gaan met gevechten in Laos. Want het zijn Noordvietnamese ba taljons die met Russische tanks tot de aanval zijn overgegaan en een situatie deden ontstaan die ernstige politieke gevolgen kan hebben. Laos heeft een zgn. neutralistisch bewind. Er heerste totdusver een gewapende vrede tussen de commu nistische Pathct Lao en de beide andere groeperingen. De wapenstilstand werd van tijd tot tijd verbroken, als Noordvietnamese troepen gebieden veroverden die on der controle van de regeringstroepen stonden. Aangenomen werd, dat de operaties verband hielden met hardnekkige pogingen van Hanoi, de bevoorra- dingslijnen van Noord- naar Zuid- Vietnam via Laos open te houden. De gevechten die nu aan de gang zijn lijken daar in elk geval niets meer mee te maken te hebben. Zij kunnen de inleiding zijn van een beslissende slag om Laos. Als dat zo is, zal de politieke wijs heid van president Nixon zwaar op de proef worden gesteld. De verlei ding om de onlangs ingeslagen weg toch weer te verlaten zal dan groot zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13