DESIRE LETORT IN DE GELE TRUI Laver en Newcombe bereikten finale Zaalvoetbal in Leiden gaat van start in oktober Tour in cijfers Apeldoornse 4-daagse maandag van start Andreiko nam afstand van Ton Sybrands Schrale oogst Leidse waterpoloploegen Kogelstootrecord Els van Noordiivn Nog geen scheiding Ton Vissers trapte in Franse truc Hidde v. d. Ploeg gaat AMVJ-dames coachen WIERSMA NU DERDE EUWE REMISE OPOCENSKY «UWÉ IE10SE COURANT 11 VRIJDAG 4 JULI 1969 Herrieschoppen 1 OZE HERRIESCHOPPERS verstoren steeds meer rust en orde. In een tijd waarin vernieuwingen kennelijk moeten worden geforceerd door geweldpleging slaan andere minder nobele strijders hun slag op gans verschillend terrein. Zo op de voetbalvelden, waar het gezag van de scheidsrechter binnen de lijnen van het speelveld wel vaak wordt gecritiseerd, maar over het geheel genomen wel wordt geaccepteerd. Anders komt het meer en meer te liggen buiten de lijnen waar zich supporters noemende lieden langs welke kanalen dan ook klaar staan om hun „zinnen" door te zetten. Het kwaad van de veldslagen dreigt zich als een olievlek uit te breiden, om dat het uitermate moeilijk blijkt afdoende maatregelen te treffen om pure vuistge vechten te voorkomen. Zelfs de politie staat in vele gevallen machteloos. Geen eerbied OE KNVB voert al jarenlang en niet geheel zonder succes strijd tegen de spelverruwing. De bond vindt bij die beteugeling vele clubs aan haar zijde. Maar het voorkomen van vechtpartijen onder supporters, waarbij dan helaas maar al te vaak de spelers worden be trokken. lijkt steeds moeilijker te wor den. Temeer ook omdat bij kleine groepjes jongelui doorgaans de aanstichters van de onregelmatigheden elke vorm van eerbied voor het gezag ver te zoeken is. De brutaliteit vooral ook bij de jeugd tussen 16 en 18 jaar Is onvoorstelbaar. Dat bleek b.v. zaterdag bij de bekerfinale zaterdagvoetbal in Sleeuwijk, waar supporters van IJssel- meervogels in de loop van de wedstrijd weigerden bulten de afrastering te gaan. Wie daartoe vermaningen gaf kon politie incluis net zoveel slaag krijgen als men wilde. Bedreiging DIT SOORT knokploegen vormt even wel een ernstige bedreiging voor de voetbalsport, want niet voor niets ver dwenen vele honderden neutrale Kijkers zaterdag toen het op vechten uitdraaide. Het publiek dat voetbal wil zien zal meer en meer dit soort evenementen gaan schuwen, mede om niet zelf in de vech tende menigte verstrikt te raken. Het'is dan ook onvoorstelbaar dat de bondsvoorzitter van de KNVB opmerkte: ..Laten we aan die vechtpartijen niet te zwaar tillen". Dat dient de KNVB nu juist wel te doen. In de eerste plaats had de heer W. Meuleman zijn afkeuring over het gedrag van de belhamels uitvoerig kun nen uiten. Zij waren onder zijn gehoorl Voorts doet de KNVB er verstandig ean de clubs heel sterk te betrekken bij de bestrijding van onregelmatigheden buiten de lijnen. Elk clubbestuur kent zijn „lastige' knapen. Laat men ze voor enige tijd of voor goed weren. In sa menspraak met de betreffende gemeente kan de KNVB de vergunning voor de verkoop van alcoholische dranken voor enige tijd laten intrekken wanneer blijkt dat het nuttigen van bier mede aanlei ding is tot misstanden. Hoe het zij, de KNVB moet weten dat men dit soort schandalige vertoningen zonder mededogen moet bestrijden. Afstanden 2e klas IN HET VZC-nieuws, het orgaan van de vereniging van Zaterdagclubs, zijn de afstanden gepubliceerd die naar berekening van de KNVB door de 58 2de klassers moeten worden gemaakt in het nieuwe seizoen. Hoewel er op zich al sterk is afgerond SHO en Rijsoord zouden hetzelfde moeten reizen ofschoon SHO minstens 450 km meer voor de boeg heeftl is het toch op vallend dat van een zo gelijkmatig moge lijke verdeling van de kilometers nauwe lijks sprake is. Uitschieters als Meeuwen uit Zoute- lande, HCSC uit Den Helder en Oranje Nassau uit Groningen daargelaten, is het toch opmerkelijk dat b.v. HBSS uit Schiedam slechts de helft van het aantal kilometers zal moeten afleggen dat Rijsoord, evengoed als de Schiedammers huizend in een gebied dat wemelt van de 2de klassers, moet reizen. HBSS wacht 1.000 kilometer met CSVD het minst van alle 2de klassers Rijsoord 2.000. Gemiddeld per club wordt er in 2A het minst gereisd: 1.470 km per jaar. Daarna volgt 2D met 1.529, 2b met 1.575, 2E met 1.717 en tot slot de ongelukkigen die 2C vormen met 1.841 km. Het gemiddelde in 2B is enorm opgevoerd door Arnemuiden en Meeuwen met resp. 3300 en 3500 km per jaar. Voor het overige komen alle in 2B ondergebrachte teams er met 1.000, 1.100 of 1.200 km af. BOEDAPEST Els van Noorduyn heeft als eerste Nederlandse kogel stootster de zeventien metergrens over schreden. Bij atletiekwedstrijden in Boedapest verbeterde de Amsterdamse gisteren haar eigen record tot 17.15 me ter, 24 centimeter verder dan de stoot waarmee zij ruim twee weken record houdster is. Henk Nijdam viel uit Eerste Portugese zege MULHOUSE De Col de la Schlucht en de Col du Firstplan hebben nog geen aanduiding kunnen geven over de krachtsverhou ding onder de groten in de Tour de France. Nadat de Portugees Agostinho, die in de afdaling van de Schlucht samen met Grosskost aan de haal was gegaan en na de lekke band van de Fransman alleen doorfietste, op de meet in Mulhouse voor de eerste Portugese etappe zege in de tour-historie had gezorgd, kwamen alle groten in gesloten gelid binnen. Enkele figuren, die in de voorbeschouwingen tot moge lijke kanshebbers waren gebombardeerd, ontbraken echter en kun nen gevoegelijk als uitgeschakeld worden beschouwd. Dat zjjn onder meer Lucien Aimar, Ferdi Bracke en Jean Jourden, van wie da laatste door een valpartij terugviel in de hoofdmacht. Maar overigens was er, toen het strijdgewoel achter de rug was en de rekening kon worden opgemaakt, weinig gebeurd. Dat Julien Stevens zjjn gele trui had verloren aan Desiré Letort vormde geen verrassing. Van Stevens immers is het bekend, dat hij in de Cols geen renner van betekenis is, terwijl Letort daarentegen ruimschoots heeft laten weten zelfs het hoogste gebergte niet te vrezen. Zo was hij twee jaar geleden een tiental dagen runner up achter ploegmakker Pin- geon. Hetzelfde jaar veroverde hij ook het Franse kampioenschap, maar moest die titel weer prijsgeven omdat hij op doping werd betrapt. Met de gele trui van Letort, boekte Frankrijk in deze Tour zijn eerste suc cesje. Negen seconden voorsprong op Merckx is echter een geringe marge. Vrijdag, wanneer l\et Tour-spektakel boven op de Ballon d'Alsace aankomt, zal moeten blijken of Letort die trui inderdaad toekomt. De Fransman slipte in de rit van Nancy naarMulhouse mee toen de groten in de klim van de Firstplan evenals de Schlucht ingedeeld in de derde categorie achter de toen alleen rijdende Agistinho aangingen. Merckx was de eerste geweest, men liet hem uiteraard niet gaan, en al spoedig zaten tien man, onder wie Pingeon, Poulidor, MULHOUSE De Willem H/ Gazelle-Voegleider Ton Vissers en diens pupil René Pynen zijn giste ren het slachtoffer geworden van een truc van de Franse coaches De Muer en Geminiani. Deze ad viseerden Vissers, Pijnen een brief je te laten schrijven aan de Tour- bazen om zijn spijt te betuigen over het incident met de Span jaard Perez-Frances en tevens te vragen zijn straf te verzachten. „Je weet nooit of je hem nog eens nodig hebt", aldus Geminiani. Vissers hapte en liet Pijnen Schrijven. Gevolg is evenwel dat nu ook Pijnen en dat bleek de bedoeling te zijn geweest van De Muer en Geminiani kans looptt tijrlstraf te krijgen omdat hü ter- wille van de sportiviteit heeft ge schreven ook enigszins schuld te hebben. Vissers probeerde met veel pra ten bij Goddet c.s. dat te voorko men, maar het stond er zwart-op- wit. Het was de oorzaak van on voldoende ervaring van de Neder landse ploegleider. Uitslag van de vijfde etappe, Nan- cy-Mulhouse: 1. Agostinho (Por) 5 uur 3 min. 33 sec. (gem. 38.247 km/u), 2. Altig (Wdil) 5 03.51. 3. De Vlaeminek (Bel). 4. Merckx (Bel), 5. Wagtmans (Ned), 6. Jans sen (Ned). 7. Glmondi (Ita), 8. Grosskost (Fra) 9. David (Bel), 10. Letort (Fra), 11. Van Springel (Bel). 12. Poulidor (Fra). 13. Panizza (Ita). 14. Van Impe (Bel), 15. Pingeon (Fra), allen z.t. als Alttg 5.03.51, 28. Stevens (Bel) 5.07.7, 34. Van der Flaas (Ned). 37. Pijnen (Ned). 39. Dolman (Ned). 49. KaTstens (Ned), 50. Beugels (Ned). 91. Haast (Ned), z.t. als Stevens (5.07.07) 117. Ottenbros (Ned) 5.11.50, 118. Timmerman (Bel) 5.16.01, 121. Van Looy (Bel) z.t., 123. Poortvliet (Ned) z.t. Opgegeven: Henk Nijdam (Ned) en Au- rello Gonzales. De drie eerst aankomenden (Agostinho. Altig en de Vlaeminek) hebben zich aan de controle op het gebruik van dope moeten onderwerpen. Algemeen klassement: 1. Letort (Fra) 24 uur 27 min. 10 sec., 2. Merckx (Bel) op 9 sec., 3. Alttg (Wdl) op 17 sec, 4. Panizza (Ita) op 23 sec, 5. ex aequo: Janssen (Ned), Grosskost (Fra) op 29 sec., 7. Gimondi (Ita) op 38 sec., t. ex aequo: Poulidor (Fra), Vianelli (ita) op 44 sec. 10. ex aequo Pingeon (Fra). Harrison (Gbr) op 54 sec., 12. Ocane (Spa) op 56 sec.. 13. De Vlae minek (Bel) op 58 sec.. 14. Wagtmans (Ned) op 1 min. 03 sec., 15. Van Springel (Bel) op 1.07. 16. David (Bel) op 1.31. 17. Delisle (Fra) 1.32. 18. Stevens (Bel) op 1.43. 19. Aimar (Fra) op 3.17. 20. Bracke (Bel) op 3.56. 57. Ottenbros (Ned) op 10.15. 66. Pijnen (Ned) op 13.55, 67. Beugels (Ncd) op 13.56. 78. o.a. Van der Flaas (Bel) op 14.44. 86. Karstens (Ned) op 15.35. 89. Dolman (Ned) op 15.52. 98. Van Looy (Bel) op 17.20, 112. Haast (Ned) op 23.29, 123. Timmerman (Bel) op 32.39. 125. Poortvliet (Ned) op 53.26. Bergklassement: 1. De Vlaeminek (Bel) 9 pnt. 3. Agostinho (Por) 6 pnt. 4. Perurena (Spa) en Diaz (Spa) 5 pnt. Dagploegenklassement: 1. Pezzi (Altig, Gimondi, Panizza) 15.11.33. 2. Plaud 15.11.54. 3. caput 13.13.23 4. Machain 15.13.37. 5. Geminiani 15.13.41. 9. Vissers 15.18.05. Algemeen ploegenklassemcnt: 1. Pezzi 73.59.25. 2. Geminiani 74.02.15. 3. Plaud 74.03.18. 4. Driessens 74.04.31. 5. Caput 74.08.42. 14. Vissers 74.17.42. Puntenklassement: 1. Basso (Ita) 52 pnt. 2. Stevens (Bel) 45. 3. Janssen (Ned) 44. 4. De Vlaeminek (Bel) 43. 5. Altig (Wld) 35. 6. Van Looy (Bel) en Merckx (Bel) 34.8. .Wagtmans (Ned) 33. APELDOORN Maandag gaat in Apeldoorn weer de internationale Apeldoornse wandelvierdaagse van start. Het wordt dit jaar de zestiende maal dat deze internationale wandelmars in Apeldoorn wordt georganiseerd. De openingsplechtigheid is in vergelijking met het vorige jaar veranderd. Na een éénjarige onderbreking zal deze namelijk weer op het Marktplein worden gehouden. De wandelaars zullen hier overigens niet aan mogen deelnemen. De toespraken en de vlaghijsing tijdens de opening zullen worden onderbroken door het optreden van de „Cannenburger Boerendansers" uit Vaassen en door de Apeldoornse Stedelijke harmonie. De intocht zal dit jaar weer door het hartje van de stad Apeldoorn worden geleid. Naast de Nederlandse deelnemers zullen Duitsers, Noren, Zwitsers. Belgen, Oostenrijkers. Fransen en Engelsen de Apeldoornse vierdaagse weer •en internationaal tintje geven. Gimondi, Janssen, Ocana, Galera, Wagt mans aan zijn wiel. GEEN MOEITE Zij bleven bij elkaar en kwamen uit eindelijk 18 seconden achter de Portu gees over de eindstreep. Daar deed Ed dy Merckx geen enkele moeite in de spurt, omdat in deze bergrit geen bo nificaties te verdienen waren en hij dus niet meer kon verhinderen, dat Letort het erehabijt van Stevens over nam. De Nederlandse ploeg heeft zijn eerste uitvaller. Henk Nijdam. die in de eerste vier etappes al had gemerkt dat hei voor hem een zeer zware ronde zou worden, moest na een ernstige valpar tij, waarbij hij verwondingen aan knie en schouders opliep, de strijd staken. De andere Nederlanders hebben zich in de vijfde rit behoorlijk weten te handhaven. Wagtmans klasseerde zich als vijfde juist voor Jan Janssen. De voor de Franse ploeg Bic rijdende Jans sen staat nu in de algemene rangschik king op de vijfde plaats met 29 sec. achterstand op de leider. Rini Wagt mans is dertiende op 1.03. Joaquim Agostinho zorgde gis teren in de Tour de France voor de eerste Portugese etappe overwinning in de historie van het grote wielerevenement. Hij kreeg er in Mulhouse van twee in klederdracht gestoken schonen een extra pakkert voor. Stöve/Davidson in kwartfinale ROTTERDAM Hidde van der Ploeg, die zich onlangs terugtrok als trainer/coach van de Amsterdamse vol- leybalploeg AMVJ, zal in het komende seizoen zijn krachten wijden aan het Rotterdamse AMVJ. Hij wordt trainer van zowel de dames- als herenteams van AMVJ en zal het damesteam, dat gaat debuteren in de eredivisie tijdens de wedstrijden coachen. LONDEN John Newcombe, de laatste titelhouder van Wimbledon voordat Laver er terugkeerde, mag proberen morgen de „kille tovenaar" van diens vierde kampioenschap af te houden. Hij bevocht zich dat recht door een overwinning in vier sets (36, 61, 14—12, 64) op Tony Roche. Rod La ver ontdeed zich in eveneens vier sets (2—6, 6—2, 9—7, 6—0) van Ar thur Ashe, die hij ook vorig jaar in de halve finales versloeg. De twee uur en drie kwartier du rende marathon tussen John New combe en Tony Roche vormde voor beiden een ideale warming up, getui ge het gemak waarmee zij later op de avond de afgebroken partij voor de halve finales van het herendub belspel tegen de Zuidafrikanen Bob Hewitt en Frew Mc Millan in hun voordeel beslisten De ontmoeting was de vorige avond bij de stand 36, 6—3, 14—12 in het voordeel van de Australiërs afgebroken. Daaraan werden slechts acht games toegevoegd. Met een setwinst van 62 plaatsten Newcombe en Roche zich voor de finale van het heren dubbelspel, waarin zij vandaag zullen uitkomen tegen Okker Riessen. Vastberaden Arthur Ashe, de militante black-power man, die in de pas opge richte vakbond van tennisspelers het voorstel deed Zuid Afrika uit te slui ten, trad Rod Laver vastberaden te gemoet. De energie, die hij overhield omdat hij in verhouding tot vorig jaar min der explosief serveert, gebruikte hij voor returns, die als granaten naast Laver insloegen. Voordat Laver het zich bewust was had hij driemaal zijn service verloren en stond hij een set achter. Zoiets prikkelt de sproeti ge lefthander tot enig machtsvertoon. Het tempo ging omhoog en het kwam tot flitsende slagenwisselingen aan het net. In de resterende drie sets gaf Rod Laver zijn Amerikaanse oppo nent dan ook geen moment meer de kans een tweede setwinst te behalen. Tegemoetkoming Betty Stöve verschafte gisteren de Nederlandse tennisbond enige finan ciële tegemoetkoming. Samen met haar Australische partner Owen Da vidson plaatste zij zich door een zege met 7—5 6—3 op het Britse paar Ge rald Battrick Winnie Shaw voor de kwartfinales van het g imengd dub belspel. Dat leverde aan prijzengeld honderd pond op. wat zal worden afgedragen aan de KNLTB die de kosten van uitzending draagt. Betty speelde verdienstelijk. Sterk serve rend verloor zij geen enkele maal haar opslag, evenmin trouwens als haar linkshandige partner, die sinds anderhalf jaar trainer van het Britse daviscupteam is. Karstens de slimmerik MULHOUSE Gerben Karstens, in Mulhouse binnengekomen in het grote peloton, stond aan de finish te grinniken. Hij had nog napret over zijn stuntjes tijdens de koers: „Na tuurlijk had ik last van die wonden aan armen en benen na de valpartij in Nancy. Wondkoorts. Maar ik heb steeds gewacht met naar de dokter te gaan tot het parcours moeilijk werd. Dan kon ik lekker een paar kilome ter aan zijn auto hangen... Ook René Pijnen had onderweg een paar maal de hulp van de tourdokter gevraagd, omdat de pijn van zijn verwondingen haast ondraaglijk was. Eef Dolman was een stuk opgewek ter. „Het ging redelijk vandaag, veel beter dan de laatste dagen. Ik ben niet gelost en dat is al heel wat. Ik denk dat ik nu door de moeilijke periode heen ben". HOOGEZAND Andreiko heeft gisteren in het internationale Brin- ta-damtornooi in Hoogezand afstand genomen van onze landgenoot Ton •Syhrands. Hij versloeg de Amerikaan Smith, terwijl Sijbrands de winst met de Zwitser Kuyken moest delen. Hierdoor heeft Andris Andreiko één punt voorsprong op Sybrands. De twee kansherrers zullen elkaar van daag ontmoeten. Ruzie lussen Janssen en Rini Wagtmans MULHOUSE Er is een vete tussen Jan Janssen en Rini Wagtmans, ont staan toen de laatste vorig jaar in de „Acht van Chaam" een financieel aan bod van de Tourwinnaar van de hand wees en hem met gering verschil in de spurt klopte. Na de finish van de vijfde etappe van de Tour stond Janssen bij de wa gen met mineraalwater te razen over de houding van Wagtmans in de slot fase. „Wat heeft het voor zin dat Wagt mans voor Altig een gat laat vallen? Daarmee werd mijn kans op de twee de plaats en de groene trui verknoeid. Ik wil hem toch een keer krijgen. Wat verbeeldt die knaap zich wel." Wagtmans reageerde niet minder fel. j „Ik hoef toch niet naar Altig te rijden voor zijn zaak? Ik rijd voor mezelf. Na die Acht van Chaam van het vorige jaar is Janssen me dwars blijven zitten. Hij moet zelfs gezegd hebben dat hij mijn doorbraak bij de profs zou ver hinderen. Hij heeft het al een paar keer gedaan ook." „Het wordt zo langzamerhand tijd dat ik hem ook eens dwars ga zitten. Misschien komt dat binnenkort wel als Janssen op het punt staat de gele trui te pakken." Wagtmans, ziedend van woede, smeet een leeg mineraglwater- flesje in scherven. Oostduitsers komen niet naar Utrecht UTRECHT Op dc internationale wedstrijden om de Euro-zwemlust- trofee. die éit weekeinde in Utrecht worden gehouden, zal Oost-Duits- land niet vertegenwoordigd zijn. De Oostduitse zwembond (DSSV) heeft in een telegram laten weten, dat men geen prijs meer stelt op deelneming in verband mét het niet spelen van volksliederen en het niet hijsen van nationale vlaggen. Fedor niet te stuiten HANZL Fedor den Hertog zorg de gisteren voor een unieke prestatie in de wielergeschicdcnis door voor de vierde keer in successie een etappe van een meerdaagse wedstrijd win nend te besluiten. Het algemeen klassement ziet er. na de vierde etappe als volgt uit: 1. Den Hertog (Npd.) 14.29.49 2. Tschan (Wdl.) op 16.36, 3. Becker (Wdl) op 16.53, 4. Troche (Wdl) op 18.19, 5. Knab (Wdl) op 22.39, 7. Van Katwijk (Ned) op 30.34. Jiarm Wiersma nestelde zich op een uitstekende derde plaats door een zege op de Fransman IHisard, ter wijl Van Dijk een prima prestatie behaalde door oud-wereldkampioen Koeperm&n een punt af te dwingen. De uitslagen. Eregroep: Bronstring (Ned) Agafonov (Rus) 0—2, Sijbrands (Ned) Kuyken (Zwi) 1—1 Baby Sy (Sen) Ad- JiedJ (Sur) 1—1. Wiersma (Ned) Hisard (Fra) 2—0. Andreiko (Rus) Smith (VS) 2—0. Van Dijk (Ned) Koeperman (Rus) De stand: 1. Andreiko 15 pnt. 2. Sijbrnds 14. 3. Wiersma 13, 4. Koeperman 12. 5. Agafonov U, 6. Kuyken 10. 7. Baby Sy 9 8/9. Bronstring en Van Dijk 6. 10*11 Hisard en Smith 5. 12. Adjledj 2 pnt. Hoofdgroep: Kolk (Ned) Koning Fe- rander (Sur) 2—0. Schotanus (Ned) Del hom (Fra) 11. Mechanski (Rus) Drost (Ned) 1—1 Dalllnga (Ned) Pippel (Ned) 1 2—0. Verleene (Bel) Langle'y (VS) 2—0. De stand: 1. Mechanski en Drost 13 pnt. 2/5 Langle- Delhom. Dalllnga 9. 6/7. Pip- pel en Schotanus 8. 8. Kolk 8 (uit 9). 9. Meeringa 5. 10. Verleene 5 (uit 9). tl. Ko ning Ferander 3. BLADEL In Bladel is gisteren een drlerondige schaakvierkamp begonnen, die de naam Reti-herdenkingstornooi draagt. De Slowaakse grootmeester Ri chard Retl overleed 40 jaar geleden op 40-jarige leeftijd. De vorm van de vierkamp is uniek, er spelen nl. slechts (groot)meesters, die eertijds nauw contact met Reti heb ben gehad. Prof. Euwe die thans 68 is, speelde tegen de 77-jarige Tsjech Opo- censky, die reeds in 1914 met Reti de degen kruiste. Het werd een Benoni. met overwicht voor onze landgenoot, die evenwel na winst van een kwali teit voor twee pionnen geen blijvend voordeel kon boeken: remise. De andere partij werd gespeeld tus sen de Weense theoreticus Müller (72) en de Russische grootmeester Flohr (60). Dit duel eindigde in een snelle puntendeling. LEIDEN Nu de animo voor het zaalvoetbal gedurende de laatste maanden zo sterk is gestegen, dat acht verenigingen met negen junio- renteams en twaalf verenigingen met elf seniorenteams bij de KNVB kwamen aandragen, is het zeker, dat Leiden gaat zaalvoetballen. Diezelfde animo was overigens ook al opgebracht door minstens 55 ver enigingen en bedrijvendie elk hun team zullen afstaan voor het zaalvoet baltoernooi, dat gehouden zal worden ter gelegenheid van de officiële ope ning van de Groenoordhal op 17, 18 en 19 september a.s. Aanvankelijk was dat enthousiasme, allemaal minder. Zoals bekend begon het allemaal in Helmond en Den Hel der, waar speciale zaalvoetbalvereni- gingem ontstonden. Daaruit groeide al spoedig een zaalvoetbalorganisatie, die haar eigen spelregels ontwierp. Men achtte het echter beter, indien de KNVB zich hiermede ging bemoeien. Zo ontstonden er studiecommissies, die ten slotte de nieuwe spelregels vaststelden. Deze spelregels zullen binnen zeer korte tijd keurig samen gesteld in een boekwerkje worden uitgegeven, zo meldde gisteravond mr J. J. de Jongh tijdens een bespreking tussen de zaalvoetbal-commdssie van de LVB en de diverse verenigingen, die aan de komende competitie wen sen deel te nemen. Dat zijn er al heel wat, maar hierbij kunnen zich altijd nog verenigingen aansluiten. Het bondsbureau kan hen hierover volledig inlichten, mits de aanmeldingen niet te lang meer op zich laten wachten. Het bondsbureau noteerde reeds de volgende namen: A.S.C., Hazerswoudse Boys, L.D.W.S., Roodenburg, De Sleutels, S.V.O.W., U.V.S., V.NA., Z.L.C., LF.C., en Lug- dunum. GROENOORDHAL Het Leidse zaalvoetbal zal voorlo pig worden gecentraliseerd in de Groenoordhal. De competitie zal daar op dinsdagavonden plaats vinden, on der auspiciën van de KNVB. Uit het voorlopig opgestelde compefcitiesohe- ma kunnen we opmaken, dat er 174 wedstrijden gespeeld zullen worden, en wel 42 juniorenwedstrijden (6x7) en 132 seniorenwedstrijden (11x12). De kosten, aan deze competitie ver bonden, kunnen voor de deelnemers geen bezwaar zijn. De Groenoordhal beschikt over zes zaalvoetbalvelden, waarvan er telkens vier zijn afgehuurd. De hiuiur van elk veld bedraagt f 15 per uur, dius f 7.50 voor elk 8-tal. Bij komende kosten worden op ongeveer f 2.50 per team per uur geraamd, zo dat elk team voor plm. f 10- een uur kan zaalvoetballen, (elke wedstrijd duurt 2 x 25 minuten, waartussen een korte pauze). Voorts wordt dit bedrag door de verenigingn nog gesubsi dieerd. De competitie vangt half oktober aan en zal duren tot ongeveer half april. Uit deze competitie zal dan uiteraard de kampioen van Leiden verschijnen, welke dan weer zal deelnemen aan de nationale kam pioenschappen, die te Zwolle zullen worden gehouden. Daarna gaat het streven zelfs uit naar zaalvoetbal in Europees competitieverband, maar daarover zijn nog weinig ge gevens bekend. Voor de benodigde scheidsrechters zorgt de heer Th. van der Klugt, lid van de belangencommissie. Hij zal speciale scheidsrechterscursussen hier voor geven. De spelregels van het zaalvoetbal wijken namelijk nogal af van die van het veldvoetbal. Het is volkomen gebaseerd op snel heid en techniek. Men mag elkaar niet eens aanraken (een sliding is b.v. uit den boze). De gemiddelde zaalvoet balwedstrijd verloopt in een enorm tempo; de ene vrije trap is nog niet genomen, of de volgende is al weer aan de beurt. Voor vrije trappen wor den overigens maar enkele seconden uitgetrokken. REGLEMENT Het algemeen reglement wijkt in prin cipe niet af van het veldvoetbal, met dien verstande, dat het verenigings bestuur zioh het recht voorbehoudt een eerste elftalspeler (of een speler die deel uitmaakt van de zgn. selec- tiegroepen) het verbod op te leggen deel te nemen aan het zaalvoetbaL Dit in verband met training, conditie, e.d. Voorts is toegestaan, dat spelers, wier verenigingen niet aan zaalvoet bal doen, zich kunnen wenden tot verenigingen, die dit wel doen. Van de kant van de verenigingen wekte dit nogal enige bezwaren, maar deze zullen op de volgende bespreking op 29 augustus zeker kunnen worden uit gepraat. Om het geheel zo goed mogelijk te propageren zal de toegang tot de Groenoordhal op de bewuste dinsdag avonden gedurende het eerste seizoen kosteloos zijn. Als slotopmerking is nog vermeldenswaard dat de heer P. Biegstraaten van mening was, dat het zaalvoetbal mogelijk een oplossing biedt voor diegenen, die om verschil lende redenen niet in een elftal staan opgesteld, terwijl ze toch lid zijn van een vereniging. Daarbij overwege men nog eens het grote aantal afgelaste wedstrijden van het afgelopen sei zoen. t,In de Groenoordhal is het al tijd mooi weer", aldus de heer Bieg straaten. Burgerlijke stand van Noordwijk NÖORDWIJK GEBOREN: Jan Willem Teunis, z v J Q Beugelsdijk en W P van Duin, Golfbaan 62; Eli sabeth Wilhelmina, d v W P M de Haas en W M A van Schooten, van Galenstraat 11; Martinus Leonardus Johanna, z v W M Wijnands en C A P van Kampen, Zeger de Moorstr. 44. OVERLEDEN: A van der Weijden, e v M A J Heemskerk, 67 jaar, Zand- voortsestraat 27. ONDERTROUWD: Willem Nieber- ding, 23 jaar, Sassenheim, Parklaan 12 en Maria Wilhelmina Plug, 20 jaar. Jan Kroonsweg 60; Willem van Tol, 23 jaar, Oegstgeest, Salvialaan 54 en Jannie Zwaan, 19 jaar, Leydtwech 9; Nicolaas Wilhelmus Caspers, 30 jaar, Egbert de Grootstraat 14 en Maria Johanna van Abswoude, 19 jaar, Scheveningsestraat 2; Jacobus Adria- nus Blaauw, 23 jaar, Noordwijker- hout ^n Johanna Wilhelmina Marga- retha van der Meer, 21 jaar, Kerk straat 65; Dik Maarten van der Zwan, 21 jaar, Schoolstraat 8 en Abertien Hoekman, 21 jaar, Sleen. GETROUWD: D Plug en J de Jong te Katwijk (tock adres: Noordwijk, Gladiolenstraat 3); F de Ridder en M H de Heiden te Leiden; C Rietvink en L M Mens te Hillegoom, toek adres: Noordwijk, Hyacinthstraat 40); K Smilde te Katwijk en W A van Eeden (toek adres: Katwijk, J Th de Visserstraat 143); J Vink en C C Th van Werkhoven te Voorhout (toek adres: Noordwijk, Binnenweg 30). NOORDWIJK Aan de gemeen teraad van Noordwijk wordt voorge steld een perceel duinterrein achter de H oogwakers boschstraat ter be schikking van het schoolbestuur van de Maria Goretti Kleuterschool te stellen, voor de bouw van een nieuwe kleuterschool in dat gedeelte van Noordwijk aan Zee. Het terrein grenst aan de andere zijde aan de Ludolph Berkemeierstraat. DEN HAAG/HAARLEM Eén punt: de schrale oogst van de twee Leidse tweede klassers. Sleutelstad en de Zijl. In Haarlem kwam Sleutelstad tot een 44 gelijk spel in de wedstrijd tegen HVGB. in het Haagse Zuider park wonnen de spelers van DVZ ver diend van de Zijl. Sleutelstad heeft het in eigen hand gehad om tegen IIVGB tot de volle winst te komen. Het valt de Leidenaars echter moeilijk een helt; wedstrijd op hetzelfde spelpeil te spe len, en ook deze maal werden zü hier weer het slachtoffer van. De ogenblik ken dat er een behoorlijk niveau werd bereikt leverden vier Leidse treffers op, de inzinkingen gaven HVGB de ge legenheid ook vier maal te scoren Co Oudshoorn heeft zijn steentje wel bijgedragen. Hij wist drie maal te doelpunten, waarvan tweemaal na een worsteling op de vier meter lijn en één maal met een doortikbal na aan geven van Cock van der Wilk. De vierde punt van Sleutelstad ontstond uit een snelle aanval. Jan Breedeveld bracht de bal over links op. terwijl Johnny Bekkering kans zag op rechts vrij te zwemmen. Hij kreeg de bal goed aangespeeld en scoorde beheerst. On danks de drie verliespunten van de Leidenaars hebben zij nog een klein kansje op het kampioenschap. Het is daarvoor echter wel nodig om in Am sterdam van koploper AZ 1870 te win nen. Een moeilijke opgave, zeker ge zien de 91 overwinning die de Am sterdammers in Leiden wisten te be halen. De Zijl heeft het tot nu toe vooral moeten hebben van enthousiasme, een grote inzet en een behoorlijke snel heid. Dat dat niet altijd lukt. bewees de wedstrijd tegen RZC in Rotterdam, en in Den Haag was ook het gebrek kige tactische inzicht van de Leide naars weer fataal. DVZ, ook een snelle jonge ploeg, opereerde als een hecht aaneengesloten geheel en heeft dan ook zeker driekwart van het spel een bijna ijzeren greep op de wedstrijd gehad. Hierbij moest wel nog eens hardhan dig worden ingegrepen. Dit leverde de Zijl acht voordeelpunten en dus twee strafworpen op. Uit deze twee penal ties. beide benut door Leo Onderwa ter, ontstonden de enige Leidse doel punten. DVZ wist tot twee normale doelpunten te komen, en uit een straf- worp ontstond de beslissende goal. Al heeft de Zijl nu al zes verliespunten opgelopen, ook voor hen staat de zaak nog niet helemaal op verloren. Tussen de bovenste vier van de afdeling be staat maar weinig verschil, en de kans is in het geheel niet denkbeeldig dat twee (of misschien wel drie) ploegen gelijk eindigen. UITSLAGEN, STANDEN In de waterpolocompetitte van de kring Gouwe-RIjnstreek zijn de eerste kampioe nen bekend: Sleutelstad 3 bi) de heren eerste klas B en BZ&PC a In de hoofd klasse van de meisjes. De standen lulden: Meisjes, hoofdklas: 1 BZ&PC a 8—16: 2 BZ&PC b 8—10; 3 GZC 8-9; 3 AZC a 8—7; 5 ZPS 81; 6 Boskoop 8—2. ie klas: 1 Donk 7-13; 2 BZ&PC c 6—11; 3 DKD 7—6; 4 BZC a 5—0; 5 Woerden 5—2'. 2e klas: 1 OZV 5—10; 2 Gouwe 4—6; 3 BZ&PC d 6-6; 4 AZC b 5-2: 5 BZC b 6-0. Dames: 1 Boskoop 8—9; 2 AZC 5—8; 3 OZV 2 4—7; 4 SZ&PC 4—3; 5 ZPS 2 4—2! 6 BZC 3—0: 7 Woerden 4—0. Jongens hoofdklas: 1 KZC a 6—11; 2 De Zijl a 6—9; 3 BZ&PC a 6—6; 4 AZC a 7—6; 5 LZC 7—0. ie klas A: 1 BZ&PC b 7—12; 2 Sleutelstad 7—10; 3 DKD 7—7; 4 ZPS 7—5; 5 Boskoop 60—. Ie klas B: I GZC b 7—12; 2 Gouwe a 6—10: 39 Woerden a 6—8; 4 OZV a 7—2: 5 Donk 8— 2. 2e klas A: 1 Woerden b 6—10; 2 AZC b 6—8; 3 Gouwe b 6—8; 4 De Zijl b 6-2; 5 LWV 6—0. 2e klas B: 1 BZ&PC c 5—8! 2 SZ&PC 4—6'; 3 AZC c 7—6; 4 ZPS b 6—4; 5 OZV b 6-2. Heren, te klas A: 1 Katwijk 7—13; 2 BZC 2 6—9: 3 DKD 7—6; 4 LGB 7—4: 5 ZPS 7—2. Ie klas B: 1 Sleutelstad 3 6—12: 2 OZV 2 7—9; 3 De Zij] 4 7-7; 4 Woer den 3 7—4*; 5 LZC 3 7-2*. 2e klas A: 1 AZC 4 7—14; 2 LWV 6—10; 3 3 BZ&PC 4 7—8; 4 GZC 5 7—0; 5 Boskoop 2 7—0. 2e klas B: 1 BZ&PC 3 7—14; 2 Gouwe 4 5-8; 3 DKD 2 6-4; 4 BZC 3 5—IV 5 S&PC 2 6—1*. 3e klas A: 1 LZC 4 9—18: 2 AZC 5 8—14; 3 ZPS 2 8—7; 4 LGB 2 9—6; 5 OZV 3 8—3; 6 Woerden 4 8—2 3e klas B: 1 Woerden 5 8—12; 2 Koudekerk 7—10; 3 BZ&PC 5 7—4 Katwijk 2 7—6; 5 ZPS 3 7—1. 2 verliespunten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11