Explosies in Wales bij installatie prins Charles Uit de Haagse hof geplukt Prof. Stalilie voorzitter van VU-stuurgoep Rode Kruis kritiseert houding van Nigeria (jgggk UNIVERSITEIT MOET MEER VOORLICHTEN ÉÜÉÉSfei 1 Menigte woedend op jongen die met ei gooit alles goed en wel Drie doden bij frontale autobotsing Open brief aan Aara's Pier Tania Senaat verwierp motie over Biafra Constructiefout caravan oorzaak dood van jongen Maanschild Gaande en komende Navoman Conclusie speciale commissie -■PC' sécf 3 WOENSDAG 2 JULI 196? De kroningsplechtigheid in Caernar von in Wales is over het geheel toch nog van een leien dakje gegaan. Op enkele incidentjes na demonstreerden de nationalisten toch niet zo'n aversie als was verwacht. Koningin Elizabeth heeft tijdens een haast middeleeuwse plechtigheid haar oudste zoon tot Prins van Wales gemaakt door hem een gouden prinsenkroon op het hoofd te zetten. „In woord en daad één met het volk CAERNARVON In een militair voertuig, dat dichtbij het kasteel Caernarvon stond waar prins Charles gisteren is geïnstalleerd als prins van Wales, heeft zich vannacht een ontploffing voorgedaan. Een militair kwam om het leven. De uto brandde uit. Eerste bijeenkomst goede sfeer (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De zoge naamde stuurgroep van de Vrije Universiteit die de herstructure ring van de universiteit in het algemeen en die van de facultei ten in het bijzonder moet bezien is gisteravond voor het eerst in een collegezaal van het proviso- rium aan de De Boelelaan bijeen gekomen. Deze groep, die alle geledingen vertegenwoordigt en uit 17 man bestaat er werd al over de „Heren Zeventien" gesproken werd een malig voorgezeten door prof. mr. P. Kinderdoop De heer H. van Holten te Schiedam kan nergens in de bijbel een bevel voor de kinderdoop vinden. Dat klopt, want een speciaal gebod om kleine kinderen te dopen staat ook nergens in de Schrift. Maar dat behoeft ook niet, de aanwijzingen daarvoor zijn wel dermate schriftuurlijk, dat een bepaalde aansporing om de „kinderen der gelovigen" te doen dopen geheel overbodig zou zijn. We vieren toch ook niet meer de oudtestamentische sabbat? Hoewel er toch nergens in de bijbel staat dat we de zondag (inplaats van de zaterdag) als rustdag moeten vieren. Als Jezus echter Zijn verlossingswerk heeft vol bracht, heeft Hij die O.T.-sabbat om gevormd tot de N.T.-sabbat. Zo heeft de christelijke kerk dit verstaan en dat is, dacht ik, ook volkomei) schrif tuurlijk. Gelijk Christus het O.T.-Pascha heeft vervangen door het Avondmaal, zo heeft Hij ook het teken van de besnijdenis vervangen door het teken van de doop. (Zie: Col. 2:11-12, waar gezegd wordt dat wij de geestelijke besnijdenis hebben ontvangen, door de doop, aangezien wij met Christus begraven zijn in de doop. .Verder ook: Galaten 5:2-4, uit welk schriftgedeelte m.i. duidelijk blijkt dat de besnijdenis door de doop is afgeschaft.) Op de vraag derhalve of ook de kleine kinderen gedoopt moeten wor den, kan dan ook. volgens de Schrift, volmondig met „ja" geantwoord wor den. De voornaamste voorbeelden en gronden zijn hiervoor: le: dat Christus Zijn bloed ook voor de kin deren vergoten heeft, (zie: antw. 74 van de Heidelb. Catechismus); 2e: de aan gelovigen geschonken beloften van God zijn ook voor hun kinderen (zie: Hand. 2:39); 3e: leert ons de Schrift dat er gehele gezinnen gedoopt zijn; het is zéér aannemelijk dat daar ook kinderen bij geweest zijn. In Hahd. 11:14. waar Petrus de doop van Cornelius verdedigt, heeft hij het over het behouden worden van ..gij en uw gehele huis". Ook in Hand. 16:14. waar gezegd wordt dat Lydia gedoopt werd en haar gehele huis. Voorts nog in Hand. 16:33. waar de stokbewaarder gedoopt werd „en zijn gehele huis". Voorbeelden dus genoeg in de Schrift om de kinderdoop te rechtvaardigen! De heer Van Holten stelt nog de vraag of het verschil in "doop-opvat- ting soms de oorzaak is van de ver deeldheid der kerken? M.i. is dit verschil van opvatting een mede-oor zaak van de verdeeldheid. Wanneer men de reformatorische kerken beziet, deze onderschrijven de (schriftuur lijke) kinderdoop, doch zijn deson danks verdeeld. Het is te betreuren dat genoemde kerken, die toch samen de (uit de Schrift gefundeerde) belijdenis erken nen, nog niet samen kunnen optrek ken. Het zou zéér verheugend zijn, ja, naar de Schrift, als men elkaar al thans daar zou kunnen vinden. Dat aou m.i. een werkelijke stap in de goede richting kunnen zijn. Botterdam A. van Dommelen. J. Verdam, hoogleraar aan de juri dische faculteit. Tot definitief voorzitter werd na melijk na drie stemmingen prof. dr. T. D. Stahlie van de geneeskundige faculteit gekozen. Hij is decaan van deze faculteit en ook conrector van de senaat. Tot: verdere bestuursver kiezingen kwam men nog niet, han gende de vraag welke taken deze bestuursleden wel en niet opgedragen dienen te krijgen. Veel besluitvorming kon er nog niet zijn, omdat het hier de eerste ontmoeting gold en hat weikterrein zo veelomvattend h. Tn óe vergade ring heers e een prettige sfeer, waar aan de goede en vaak humoristische leiding van prof. Verdam mede debet was. Een ingekomen schrijven van de ■bibliothecaris, dr. J. stellingwerff. om ook in de stuurgroep te mogen zitting nemen omdat z.jn functie niet onaer w".ke staf ook is onder te brengen kreeg weinig bijval. Ge- I tracht zal worden hem organdsato- I risoh alsnog „thuis te brengen", zodat hij zich dan wellicht beter vertegen woordigd weet I Uitvoerig werd gepraat over het al j of niet experimenteel functioneren van de s+uurgroep als zodanig, over zijn werkterrein, over de wijze van stimulering der democratisering en over het begrip werkeenheid aan de j universiteit. INFORMATIE Uitgesproken werd, dat voor het goed functioneren var. de stuurgroep uitstekende informatie nodig is. Aan I de ene k int informatie naar de stuurgroep(leden), aan de andere kant informatie van de stuurgroep j naar de werkeenheden, waaruit de j VU bestaat. Een speciaal documenta tiecentrum leek sommigen nodig. Er kwamen tenslotte twee beslui ten uit de bus. Om ;e beginnen zal een speciale commissie van drie man een brief gaan opstellen die tot. alle werkeenheden zal worden gericht ten einde de herstructurering van on derop té stimuleren en, voorzover de ze daar nog niet aar de orde werd gesteld, aan de gang te brengen. Voorts v/erd een tweede commissie ingesteld, d;e een concept-voorstel zal voorbereiden over de hele problema tiek van de uitgaande, zowel als de inkomende informatie-documentatie. Teneinde in het komende studie jaar al enigszins „van de grond te kunnen zijn" werd de tweede stuur groepvergadering vastgesteld op vrij dagavond 15 augustus in het gebouw van de medische faculteit. De be langstelling voor deze eerste vergade ring was niet opzienbarend. Vakan ties zijn daar de oorzaak van. RESTEREN" Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de provinciale weg in Resteren zijn gisteravond drie mensen gedood, terwijl twee anderen zwaar gewond werden. Het ongeluk ontstond tijdens een inhaalmanoeuvre. De slachtoffers zijn de 33-jarige heer J. Sihasale, bestuurder van een der wagens, en het echtpaar Kakeris- sa. Een andere inzittende, alsmede de bestuurder van de andere auto. wer den ernstig gewond. LAREN De 12-jarige fietser Ru- di Jaegers uit Laren is gisteravond door een auto aangereden en gedood. Hij week met zijn fiets plotseling naar links uit op het moment dat een auto hem passeerde. VENLO De 72-jarige heer F. Stoter uit Venlo is gisteren tijdens het oversteken door een vrachtauto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. ZWOLLE Het 13-jarige Zwolse meisjes G. Volkers is gisteren, even eens bij het oversteken, door een vrachtauto overreden en gedood. Zij zat achter op de fiets bij een 14-jarig vriendinnetje, G. J. De Leeuw, dat bij dit ongeluk ernstig gewond werd. De kinderen waren op weg naar de begraafplaats om bloemen te leggen op de graven van hun vaders. AMSTERDAM Het Vrije Volk heeft vandaag een open brief gepu bliceerd van zijn ex-redacteur Harry Amerika, waarin deze kritiek oefent op de laatste Vara-Achter het nieuws uitzending over Indonesië van Pier Tania. Deze had in Zuid-Celebes gesprek ken gevoerd met nabestaanden van slachtoffers van beweerde oor logsmisdaden, door Nederlanders be dreven. Hoewel de schrijver het eens is met het Vara-initiatief, is hij wel teleur gesteld over het feit dat Tania ver zweeg, dat hij indertijd als eerste luitenant bij de legervoorlich- tingsdienst de acties van Westerling van dichtbij heeft meegemaakt en toen geen openlijke kritiek uitte (evenmin trouwens als de schrijver zelf, die bij dezelfde dienst werkzaam was). „Jij en Jk hadden als we dat gewild hadden toen al op onder zoek kunnen uitgaan. En we waren zij het dat het minder gemakke lijk was gegaan dan met ongeveer hetzelfde materiaal thuisgekomen." „Dat we daarentegen de zuive ringsmethoden slechts hoofdschud dend aanhoorden, maar voor de rest de pacificatie van Celebes aanvaard den en gewoon doorgingen met het voorlichten van „de troep over allelei pietluttigheden en het thuisfront in radiopraatjes opwekten mee te leven met onze jongens, dat heeft toch alles te maken met het probleem, dat Ach ter het Nieuws aan de orde stelt!" ..De zuiverheid van je bedoelingen was", zo besluit de schrijver, „beter gediend geweest, als je had vermeld dat je met een grote boog om die op straat liggende feiten bent heengelo pen. Net als duizenden, tienduizenden anderen." DEN HAAG De motie van het pacifistisch-socialistische Eerste Ka merlid O. Boetes inzake Biafra is gistermiddag met 38 tegen 12 stem men verworpen. In deze motie werd er bij de rege ring op aangedrongen meer doeltref fende maatregelen te nemen teneinde een staakt-het-vuren in het conflict Nigeria-Biafra te bewerkstelligen en daarbij zonodig Nederlandse belan gen op het spel te zetten. Voor de motie stemden de fracties van PSP. CPN en een meerderheid van de PvdA-fractie. Tegen de motie keerden zich de fracties van de KVP, ARP. CHU. WD en de socialistische senatoren ir. Mazure en E. Meester. Het was vanmorgen nog niet duide lijk of hier sprake is van een ongeluk of van een aanslag (met een Molotof- cocktail). Een brandweerfunctionaris sprak van een ongeluk, maar een de tective bestreed dit. Tijdens de ceremonie ontplofte gis teren een bom, niet ver van de „ko ninklijke" trein. Er werd geen schade aangericht en er waren geen gewon den. Installatie De installatie van prins Charles in het slot van Caernarvon verliep zon der incidenten. Koningin Elizabeth BR'ESKENS Een onderzoek door de Arbeidsinspectie en technische re cherche heeft, uitgewezen, dat het on geluk waarbij zaterdagmiddag de 9-jarige Martin Schieman uit (Hoofd plaat door elektrische stroom werd gedood, aan een constructiefout van de caravan te wijten is geweest. Gebleken is, dat een der koperen schroeven waarmee een metalen raamlijst aan de achterzijde van de caravan was bevestigd, bij het aan draaien in de binnen de caravan lo pende elektrische leiding was ge drongen. waardoor de caravan, toen deze op het lichtnet op het kampeer terrein word aangesloten, onder stroom kwam te staan installeerde haar oudste zoon tot prins van Wales door hem een gouden kroon op het hoofd te zetten. Zij stak hem een gouden ring aan de vinger, de eenheid met Wales symboliserend, overhandigde hem een gouden staf als symbool van de wereldse macht en deed hem een hermelijnen mantel om. Prins Charles legde geknield de eed af. De plechtigheid in het middel eeuwse kasteel werd door 4.000 mensen bijgewoond. De prins zei in een toespraak tot de bevolking van Wales dat hij naar beste vermogen zal dienen. Dankwoord Hij dankte het volk voor de harte lijkheid tijdens zijri verblijf van twee maanden in Wales. „Wat mijzelf be treft kan ik zeggen dat ik als gevolg van mijn verblijf veel meer in de titel ben gaan zien dan tot nu toe het geval was", aldus de nieuwe prins van Wales. De belangstelling van de bevolking van Wales was bijzonder groot. De prins werd uitbundig toegejuicht. Eén incident deed zich voor: een jonge man gooide een ei naar het rijtuig van de koningin. De politie moest de jongen beschermen tegen de woeden de menigte. Rebellenleger In Swansea zijn gisteren drie in woners van Wales veroordeeld tot sa men 39 maanden gevangenisstraf voor het oprichten van een rebellen leger, dat een einde moest maken aan het Britse bewind over Wales. Tijdens het proces bleek dat het illegale leger een aanval op Caernar von wilde uitvoeren tijdens de plechtigheden van gisteren. Indien nodig zouden ze ook prins Charles hebben willen vermoorden. De rechter liet de drukbezette pu blieke tribune ontruimen toen het publiek applaudisseerde na een ver klaring van een verdachte, die zei „Ik wilde Wales dienen, en nu ben ik bereid daar ook voor te lijden. Ik ben klaar voor uw vonnis". De commandowisseling in de Navotop ging gisteren in het Brusselse hoofd kwartier gepaard met een militaire parade: na zes en een half jaar Navo- bevelhebber in Europa te zijn geweest gaat de bijna zeventigjarige generaal Lemnitzer (links) nu van zijn rust genieten. Hij is opgevolgd door generaal Andrew Goodpaster. Op de foto de gaande en komende man. GENÈVE Marcel Naville, de nieuwe president van het internationale comité van het Rode Kruis, heeft gisteren op zijn eerste persconferentie in Genève het aan de kant zetten van het Rode Kruis door Nigeria een „opzettelijk affront" jegens alle beginselen van menselijkheid genoemd. Hij laakte ook „zekere niet-Afri- kaanse mogendheden", die naar zijn oordeel „een tragische en onbegrijpe lijke beoordelingsfout" maken in het Nigeriaans-Biafraanse conflict. Hij sprak van „kanonnenkooplui. voor I wie alle petroleum van Nigeria niet voldoende is om zich schoon te was- sen". „Wij staan opnieuw voor een verschrikkelijke tragedie. Honderd duizend kinderen in Biafra zullen de komende dagen van honger ster ven als wij onze hulpactie niet dade lijk kunnen hervatten", aldus Navil- I le. Intussen heeft de Nigeriaanse rege ring gisteren laten weten dat de hulp organisaties voorlopig hun werk in Nigeria mogen voortzetten en dat vliegtuigen met levensmiddelen en medicijnen, na inspectie, overdag naar Biafra mogen vliegen. Het werk van de charitatieve orga nisaties mag worden voortgezet zo lang de onderhandelingen over de vervanging van het Internationale Rode Kruis als coördinerend orgaan voor het hulpwerk in Nigeria duren. Zoals bekend, zal deze taak van het Rode Kruis worden overgenomen door de federale commissie voor re habilitatie. Het verbod op nachtvluchten naar Biafra blijft gehandhaafd. Misschien als een soort mascotte, maar het kan ook wel een aards herkenningsteken zijn voor het wie weet verdwalen in het immense lu- nisch landschap: dit is het insigne dat DEN HAAG Doorstroming van informatie, van beneden naar boven en omgekeerd, is een de Amerikaanse astronauten die de noodzakelijke voorwaarde voor Apollo-11 zullen bemannen, dragen J, Neil Armstrong zal dan als eerste eei) ëoe^e functionering van de mens voet op de maanbodem zetten. universiteit. POOR Den Haag barst uit zijn boorden Waar een huis verdwijnt verrijst een toren, waarin flats of kantoren worden gestouwd. En passant bevol ken we bovendien Zoetermeer Leidsohendam en Voorschoten of wijken uit naar het Westlandse. Helemaal dus geen gek idee van burger Elhorst. die in Rijswijk woont maar zich kennelijk Hage naar voelt, om een stuk zee te dem pen en zo een achthonderd hectaren grond te winnen. Hij zegt dat he' nog geen honderd miljoen gulden hoeft te kosten, maar Rijkswa terstaat heeft al meegedeeld dat hel wel tien keer zoveel zou zijn Een kniesoor echter die daar op kijkt. Voor de eerste spa in het wa ter zal 'zijn geworpen klopt toch geen enkele berekening .neer Bovendien zouden we weer toller kunnen invoeren zoals bij dure bruggen en wegen ook gedaan is. Nee over dat geld nu nier zeuren Denk eens in: geen emigrate meer naar randgemeenten een strand op het zuiden aan it Monsterse kant met een kunstmati ge duinenrij in de rug. Dan blaast het zand alleen nog maar bij zuidwesten wind in de ogen en, daar zit de kneep '.uid-west-regennest. zei mijn groot moeder. dus dan is er geen mens od 'iet strand. Het plan-Elhorst krijgt bij mij maar één kritiek. Op de verhoogde, met zand bestorte zeebodem moeten huizen komen voor rond honderd- 'uizend mensen. Ik zie de blokken dozen al; de laadjes volgestopt mei ■ezinnen. Maar in de duinstrook, daar zou Dcin/icii den de regeringsgebouwen moeten komen.... Dan houdt mijn sympathie op. Ai komt er misschien nooit niks van het hele plan. je kunt er je heerlijk over opwinden. En bovendien als het er wel van komt, is alles in kannen en kruiken voor we het we ten. „Handen af van de duinen" zullen we moeten leren roepen, zoals in het begin van deze eeuw de Hagenaars de kreet „Handen af van het Haagse Bos" geslaakt hebben toen er een vaag idee was daar het Vredespaleis neer te zetten. Als er toch gebouwd moet wor den, dan heerlijke normale huizen met een stuk duinpan als tuin. zoals het bungalowdorp Kijkduin. Zet die regeringsgebouwen maar aan de wallekant. bouw er restau rants bovenop, leuke winkels er on der en hotels er tussen. Lok dan zoveel toeristen, dat het er na kan toortijd toch levendig blijft. Of sloop eindelijk Spui en Zieken. Schildersbuurt en Gortmolen en laai laar die regeringsgebouwen komen en geef de burgers woonsteden tus ?en de braamstruiken en zeedennen Het plan-Elhorst kan nu nog wat fantastisch lijken, maar was Lely's idee om de Zuiderzee te dempen, dat ook niet? Om van Leeghwaters pol ders maar te zwijgen? Monaco heeft trouwens ook zo iets gedaan en is er bijzonder wel bij gevaren. In het geheel van het bestuursbc- I leid van universiteiten en Acade mische Raad dient het publiciteitsbe I leid een belangrijke plaats in te ne- men. Daartoe zal een mentaliteitsver andering nodig zijn. Voorlicbting is geen wondermiddel voor dieperlig gende universitaire kwalen of tekort komingen. Dit staat in de conclusies en aanbe- 1 velingen uit het rapport „Verbetering van publiciteit over wetenschappelijk onderwijs en onderzoek", dat een speciale commissie onder voorzit terschap van prof. dr. M. Rooij aan de Academische Raad heeft uitge bracht. Popularisering Volgens de commissie zullen de I universiteiten in de toekomst tekst en uitleg geven, ook van hun finan ciële doen en laten. De commissie is ervan overtuigd, dat popularise-'-ng van de wetenschap een onder andere door de universiteiten tot dusverre te -eer verwaarloosd terrein is. De op- j leiding van gekwalificeerde we- tenschapsjournalisten zal ook de aan- dacht van de universiteiten vereisen. Over de voorlichtingsfunctionaris van de universiteit en Academische Raad zegt de commissie, dat hij moet worden beschouwd als een staffunctio naris met een zeer belangrijke be- leids- adviserende taak. In het voor lichtingsbeleid dienen openheid en openbaarheid regel te zijn en ge heimhouding uitzondering. Voorlichtingsman Zij acht het noodzakelijk, dat de Academische Raad in de toekomst over een eigen voorlichtingsfunc tionaris beschikt. De Koninklijke Akademie van wetenschappen kan een rol spelen in de verbetering van de voorlichting over het wetenschap pelijk onderwijs door de massamedia, door oprichting van een clearing house. Dit instituut zou contacten kunnen leggen tussen wetenschappe lijke onderzoekers en voorlichtende instanties. Verdediging £)E vertegenwoordigers van de Grote Vier hebben te New York geen vorderingen gemaakt bij het zoeken van een oplossing voor het Nabije Oosten. De waarschuwing aan Israël met betrekking tot Jeruzalem verandert daar niets aan. In zekere zin onder streept zij het falen slechts. Bij uitblijven van een regeling zul len de tegenstellingen nog verscher pen. En Israël zal meer en meer in de verdediging worden gedrongen. Bij die verdediging is in de eerste plaats betrokken minister van defen sie Mosje Dajan. die sinds het over lijden van premier Esjkol sterk op de voorgrond treedt. Hij doet dit echter niet alleen om de veiligheid van zijn land zoveel mogelijk te verzekeren, maar ook en de laatste tijd vooral met het oog op de in de herfst te houden verkiezingen. Dajan heeft er geen geheim van gemaakt dat hij na die verkiezingen premier wil worden. Zonodig zal hij een eigen partij oprichten, als de Mapai hem haar kandidatuur blijft onthouden. Dit laatste is heel goed mogelijk, en Dajan is dan ook al geruime tijd bezig met zijn persoonlijke verkie zingscampagne, waarin hij naar het hart van de Israëli spreekt en han del;. In dit licht moet men zijn uitspraken zien betreffende het niet teruggeven van bezette gebiedsdelen, als bet tot een regeling met de Arabische lan den zou komen. Hij laat er zelfs geen twijfel aan bestaan, dat hij niet het oog heeft op kleine grenscorrecties, maar op fikse gebiedsuitbreiding ten behoeve van de Israëlische veiligheid. Dajan vindt het blijkbaar niet zo belangrijk, dat hij daarmee de on derhandelingspositie van zijn land verzwakt en de Arabische landen die niet willen onderhandelen in de kaart speelt. Mevrouw Meïr is als premier blijk baar niet opgewassen tegen de onder nemende minister van defensie. Én ook de diplomaat Eban lijkt geen voet meer aan de grond të krijgnv Alleen de wapens spreken nog,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5