Eilanden presenteren ziefa op Hollandvïer Italië staat voor politieke crisis Kwaliteitsgarantie voor af te leveren woningen Organisator Gütlich verwacht 50.000 man PROGRAMMA Initiatief Rein bouw-groep Soldaat mag als burger eten Haiti juicht Rockefeller toe Junta aanvaardt ontslag rechters DDT wellicht verwekker van kanker Recordcijfers weekstaat Nederlandsche Bank 5V-4,- r d M EXPO 70 krijgt vorm Belegerde kamp Ben Het ontzet Huismans geen pornografie Luisterreacties in radiowedstrijd NOS-advies over regionale tv blijft uit Optreden Israël in Jeruzalem niet iuist WOENSDAG 1 JULÏ 1969 HOLLANDVÏER 4-12 JULI 1969 Hollandvïer (bedrijfsterrein Ziede- wij aan de Gebroken Meeldijk in Barendrecht) gaat vrijdagavond om zeven uur voor het publiek open. Van zaterdag 5 tot en met zaterdag 12 juli (met uitzondering van zon dag) is de manifestatie dagelijks van 14 tot 23 uur toegankelijk voor 2 per persoon. Kinderen, militairen, invaliden, bejaarden en groepen van meer dan tien personen betalen per persoon de lialve prijs. Het evenementenprogramma luidt als volgt: ZATERDAG 5 JULI: Beatfestival met Rob Out en Veronica's Top 40 van die dag met medewerking van de Group Evening Glow. DINSDAG 8 JULI: Tuinbouwdag, voorlichting door ir. W. van Soest, directeur van de tuinbouw. WOENSDAG 9 JULI: Jeugddag; Bromsnor maakt de uitslag van een tekenwedstrijd voor nllc eilanden- kinderen bekend. DONDERDAG 10 JULI: Huisvrouwendag, mei acties van di verse vrouwenverenigingen, de monstraties en modeshows. VRIJDAG 11 JULI: Optreden van de originele Fabeltjeskrant om 14.30 (alleen voor kinderen). ZATERDAG 12 JULI: Muzikale finale. De fietsenlift in de nieuwe tun nel onder de Oude Maas, die dinsdag 22 juli wordt geopend, draaide gistermiddag proef voor Barendrechts burgemeester, de heer G. van Hofwegen. Hij nam zijn collega van de overkant, burgemeester P. Groeneweg van Heinenoord achterop mee. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De N.V. Rein- bouw produktie ca. 1000 wo- woningen per jaar heeft het initiatief genomen tot het ver strekken van een certificaat voor kwaliteitsgarantie voor af te le veren huizen. Het bedrijf is ge vestigd te Dieren, maar verzorgt bouwobjecten in verschillende delen van het land. De landelijke aannemers- en bouw vakpatroonsbonden deden reeds eer der pogingen om in georganiseerd verband tot een dergelijke algemene garantieregeling te komen, maar al deze pogingen mislukten. De N.V. Reinbouw is thans het eerste bouwbe drijf in Nederland, dat tot deze ga rantie overgaat. Het bedrijf geeft voor het overgro te deel van de woning een garantie voor de tijd van tien jaar. Het heeft hiertoe een onafhankelijke „Stichting Garantiefonds Reinbouwgroep" in het leven geroepen. De heer J. van Eibergen, aftredend voorzitter van het CNV. heeft het voorzitterschap van dit bestuur aanvaard. Alle klach ten worden door het bestuur behan- DEN HAAG De minister van defensie heeft zich akkoord ver klaard met verruiming van de rege ling met betrekking tot het dragen van burgerkleding door dienstplichti ge militairen behorende tot de land macht. Met ingang van 4 juli a.s. mogen zij na 8 weken diensttijd te hebben vervuld, tijdens de avondmaaltijd burgerkleding dragen. Op de dagen waarop zondagse dienst wordt ver richt, geldt dit tevens voor de overige maaltijden, aldus een mededeling van het ministerie van defensie. BUENOS AIRES Nelson Rocke feller, de speciale afgezant van presi dent Nixon naar Zuid-Amerika, is gisteren vanuit Buenos Aires naar Haiti vertrokken. Zijn korte werkbe zoek aan Argentinië veroorzaakte in dat land een van de grootste politie ke crises van de laatste iaren. In tegenstelling tot in vele andere Latijnsamerikaanse landen die Rocke feller heeft aangedaan, was het wel kom in Haiti uitbundig. In de hoofd stad waren 200.000 mensen op de been o«n hem toe te juichen. deld. Eventueel beroep is mogelijk bij een curatorium bestaande, uit een architect, een jurist en een derde door beide eerstgenoemde curatoren aan te wijzen lid. In het curatorium hebben zitting genomen ir. P. J. Baauw, directeur gemeentewerken Velp, mr. L. van Wijngaarden te Rheden en de heer W. A. Heineman, architect B.N.A. te Velp. Met name wordt gedacht aan de bouw van premiewoningen voor de middengroepen in de salarisklasse van 15.000 tot 25.000. De gemiddel de prijs van de woningen, inclusief centrale verwarming, bedraagt 47.000.-. De heer Van Eibergen gelooft, dat het garantiefonds een goede bijdrage is tot het eigen woningbezit in Ne derland en een ernstige poging om tegen een lage prijs toch een kwali teitswoning te bouwen. Hij noemde het initiatief van de Reinbouwgroep in principe zeer aantrekkelijk voor projecten, die geëntameerd worden door de drie werknemersvakcentra- len. Hij noemde in dit verband het project, dat de vakcentralen op het ogenblik in Gorkum financieren, via de drie verzekeringsbanken van de vakcentralen. De statuten van het fonds laten de mogelijkheid open, dat ook andere ondernemingen tot het fonds toetre den. (Van een onzer verslaggevers) Barendrecht „Een vlagvertoon van de vrijheid en de blijheid die de Zuidhol landse eilanden gaan vieren om dat deze maand, de tunnel onder de Oude Maas open gaat." Zo ziet tentoonstellingsexpert R. Gütlich uit Rijswijk zijn „Hol- landvier", die mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, vrijdagmiddag komt openen. Hollandvier, „de grootste mani festatie ooit op de eilan den ver toond", wordt een soort Femina voor boeren, burgers en buitenlui van bei derlei kunne. Gütlich heeft er een half jaar aan zoet gemaakt om de 32 eilandengemeenten de provincie besturen van Zuid-Holland en Zee land, een zeventigtal bedrijven en nog een heleboel andere instellingen en organen ervoor warm te krijgen. Bij elkaar hebben ze er een ton voor op tafel gebracht. De streek heeft de bedoeling van de organisator begrepen. Gütlich: „Je moet maar de dupe van die vervloekte Barendrechtse brug zijn geweest". Vierde schakel De naam „Hollandvier" wijst in de I eerste plaats op de nieuwe tunnel j zelf (officieel „de Rijkstunnel onder de Oude Maas in Rijksweg 19 tussen Heinenoord en Barendrecht"), die na j de Oosterscheldebrug, de Grevelin- gendam en de Haringvlietbrug de vierde schakel in de Holland-Zee- 1 and-route wordt. In de tweede plaats omdat vier Hollandse eilanden, IJsselmonde, de Hoekse Waard, Voorne-Putten en Ro zenburg, zich op de manifestatie zul len presenteren. Vervolgens omdat de zes ten toonstellingshallen (totale oppervlak te 10.000 m2( in vier sectoren zijn onderverdeeld, namelijk ver- keersvoorlichting, industrie, land- en tuinbouw en veeteelt, en tenslotte re creatie. Een vierde argument voor de bena ming van Hollandvier kan nog zijn dat de tentoonstelling op vrijdag 4 juli wordt geopend. Een ten slotte wordt het een ge beuren waarmee heel Zuid-Hol land-Zuid het tunnelfeest gaat vie ren", dat uiteraard zijn bekroning krijgt als minister Bakker (verkeer en waterstaat) op dinsdagmorgen 22 juli ds nieuwe oeververbinding zal openen. Hollandvier is dan al lang weer afgebroken, want dat feest duurt maar tien dagen. Maar erg is dat niet, want de manifestatie heeft er dan van te voren al voor gezorgd dat de stad en land zullen weten hoe belangrijk die tunnel is en hoe be langrijk de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden zijn. Men rekent op ten minste vijftigduizend bezoe kers. Voorlichting Voorlichting en informatie over het nieuwe Rotterdam-Vlissingentracé en over de technische bijzonderheden van de nieuwe tunnel zijn dan ook de belangrijkste taken van de Hol landvier. Vooral interessant wordt een groot drijvend model, waarin de tunnel in een schaal van een op hon derd minutieus is nagebouwd. Onder leiding van twee deskundi gen van rijkswaterstaat is dit ge vaarte gebouwd om nu eens duidelijk te kunnen uitleggen hoe de tunnele lementen worden afgezonken. De ma- juette is veertien nieter lang en ver tegenwoordigt een waarde van tien duizend gulden. Zij zal nog bij heel wat volgende tunnels kunnen dienst doen. (Voorlopig liggen bij rijkswa terstaat nog twaalf tunnelbouwplan nen in de la...) Van meer commerciële aard is de sector industrie, een handels- en consumentenbeurs waarmee het be drijfsleven van de eilanden zich zal presenteren- In kleuren en geuren wordt er gedemonstreerd en in alle standen ge-modeshowd. Dertig procent van de tentoonstel lingsruimte is aan de agrarische sec tor gewijd. Fabrieken van landbouw machines en kunstmest zullen de montabele schuren, containers, sproei-installaties en wat dies meer zij etaleren. De gezamenlijke veilingen en de cultuur-technische dienst, die met de ruil- en herverkavelingszaken op de eilanden is belast, gaan de tuinders alle gewenste informaties verstrek ken en demonstraties laten zien. En een stal met vee uit de Hoekse Waard zal tonen wat er met modecne fokkerij te bereiken valt. De sector recreo ten slotte plaatst de schijnwerper op wat de eilanden op het gebied van camping, sport en spel hebben te bieden. De recrea tieschappen Oude Maas en Brielse Maas zullen in dit verband acte de présence geven. Deze afdeling krijgt ook de pri meur van een grote maquette van het zwembad De Plompert, dat de Nederlandse Heide Maatschappij in Rotterdam-Zuid in aanbouw heeft. Evenementen Organisator Gütlich heeft niet volstaan met het opbouwen van een statisch geheel. Daarom: aan evene- j menten op de Hollandvier geen ge- j brek. Dat begint al zaterdagavond met een groot beat-festival met Rob Out van Veronica. En volgende week woensdagmid dag komt Lou Geels als de echte Bromsnor de prijzen uitreiken aan de winnaars van een mammoet-teken wedstrijd. Meer dan tienduizend ei landen-kinderen hebben er aan mee gedaan. De hoofdprijswinnaar krijgt een vliegtocht boven de streek. Verder komt Meneer de Uil met al zijn dieren van de Fabeltjeskrant in Barendrecht een bezoek brengen. Andere aantrekkelijke program ma-onderdelen :ee n demonstratie van de rijkspolitie met witte Porsche en een orgelshow met doe-het-zelf speelcabines. En om maar niet meer te noemen: Kees Verkerk, de eilan denjongen uit Puttershoek, komt een nummertje weggeven op een elektro nisch orgel van joh. de Heer. R. Gütlich is een wandelende ideeën-machine. Als een- detail plan dreigt te mislukken weet hij op hetzelfde moment iets an ders te lanceren. Van zijn Hollandvier, waaraan *-■8-4 De achtste tunnel (als oeververbinding) in ons land, die onder de Oude Maas tussen Barendrecht en Heinenoord, is bijna klaar. Minister Bakker verricht dinsdag 22 juli de officiële opening. De bouw heeft dan precies 1185 dagen geduurd. Dat is 115 dagen binnen het tijdschema dat rijkswaterstaat ervoor had uitgestippeld. De tunnelbouwers danken dat aan de ervaring die zij inmiddels wel hebben opgedaan. Met de bouw is 57,5 miljoen gulden gemoeid geweest. R. GÜTLICH beschaafd spektakel hij alleen voor correspondentie met de deelnemers al tiendui zend vel briefpapier heeft ge spendeerd, zegt hij: „Je moet een spektakel in beschaafde vorm weten op te dienen". ATHENE De Griekse minister van justitie Elias Kyriakopoulos heeft gisteren het ontslag van zeven rechters van de staatsraad aanvaard. De zeven rechters hadden zaterdag hun ontslag aangeboden nadat de president van de raad, professor Mi chael Stasinopoulos, uit zijn ambt was ontzet en Alexander Dimitsas als op volger was benoemd. Over de ontslagaanvragen van twee andere rechters is nog niets beslist. De aanvaarding van het ontslag opent de weg voor het in functie tre den van de nieuwe staatsraadpresi dent wiens eerste taak zal bestaan in het bijeenroepen van de voltallige vergadering van de raad over het bezetten van de vakantie zetels. Stasinopoulos houdt overigens vol dat hij niet afgetreden is. STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft gisteren in Straatsburg de Europese commissie en de raad verzocht zorgvuldig na te gaan of het gebruik van het insekti- cide DDT moet worden verboden. Dit gezien het feit dat verschillende ge leerden de laatste tijd het vermoeden hebben uitgesproken dat dit bestrij dingsmiddel kankerverwekkend is. Het verzoek is neergelegd in een resolutie, dit was voorbereid door de Nederlandse christen-democraat drs. J. Boersma. In die resolutie wordt ook ge waagd om een' gemeenschappelijke gezondheidsdienst die zich o.m. zou moeten bezighouden met het vaststellen van maximaal toelaatbare hoeveelheden overblijfselen van bestrijdingsmiddelen in levensmidde len. In plaats van de huidige bestrij dingsmiddelen moeten er biologische voor de gezondheid onschadelijke chemische middelen komen. De ont wikkeling daarvan moet nadrukke lijk worden aangemoedigd. ROME Italië staart voor een poli tieke crisis. Het land wordt geteisterd door stakingen, terwijl er een breuk dreigt te ontstaan in de aan het be wind zijnde christen-democratische partij. Door de reeks van stakingen is het spoorwegverkeer ontwricht, hebben de postzen dingen op de stations zich opgehoopt en zijn de examens aan de universiteiten gestaakt. Degenen die zijn gaan staken zijn de stationschefs en het ladende personeel op de stations. Zij wensen hogere lonen. De colleges aan de universiteiten zijn voor vier dagen gestaakt als ge volg van een staking van hooglera ren, die meer subsidies voor rese- archwerk wensen. Onder de christen-democraten heerst sterke verdeeldheid, nadat AMSTERDAM De week staat van de Nederlandsche Bank per 30 juni geeft enkele recordcijfers aller tijden te zien. Mede als gevolg van de vakan ties van de textiel en de metaal zijn de ultimo-opvragingen met niet minder dan 527 min. ge stegen tot het record bedrag aller tijden van de chartale cir culatie ten bedrage van 9349 min. Een tweede record bedrag aller tij den is dat van de dure voorschotten. De banken hebben, om aan hun ver plichtingen te kunnen voldoen, voor ("437 min dure voorschotten moeten opnemen. Daardoor steeg deze post tot de record hoogte van ƒ950 min. De schatkist ging met 15 min om laag tot 19 min. De goud- en deviezenvoorraad De EXPO 70, die in Japan wordt voorbereid, begint hoe langer hoe meer vorm aan te nemen. Toeris ten krijgen kleur-briefkaarten >n de hand gedrukt waarop een deel van het tentoonstellingsterrein te zien is. Nederland is op de ex positie, waaraan in Osake hard. wordt gebouwd, vertegenwoordigd met een progressief bouwwerk dat op een markant punt staat. Prak tisch houdt dat in, dat iedere be zoeker ons paviljoen moet zien. Het thema van de wereldtentoon stelling is: Harmonie en voort gang der mensheid. De opening is op 15 maart 1970. De sluiting op 13 september. SAIGON Zuidvietnamese infan teristen hebben gisteren het beleger de kamp te Ben Het ontzet, zo heeft een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon bekendgemaakt. Het kamp, waar ongeveer duizend speciale Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen zijn gelegerd, is ruim een maand omsingeld geweest. De ongeveer 3.000 Zuidvietnamese militairen, die zich een weg naar het kamp hebben gebaand, ontmoetten vrijwel geen tegenstand op hun tocht van het op 15 kilometer liggende Dak To. Het ligt in heuvelachtig terrein op ongeveer 10 km van het punt waar de grenzen van Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam samen komen. daalde met 122 min tot 6720 min, waarvan ƒ6136 min aan goud, tegen ƒ6118 min in de vorige weekstaat. De daling van de deviezenvoorraad was het gevolg van de verplichte dol larinterventie van de Nederlandsche Bank met een hoogste dollarkoers van 3,64 3/4. Het tegoed van de ban ken bij de centrale bank steeg met 6 min tot 22 min. De postwissels, schatkistpapier en schuldbrieven door de bank gekocht steeg met 164 min tot 1508 min. De geldmarkt is zeer krap. Geld- kringen verwachten hierin voor de komende dagen zeker geen verlich ting, Het tarief voor daggeld is nog steeds 5 3/4 pet. 30/6 23 6 ACTIVA: (in duizenden gids.i Goud 6.135.800 6.117 610 Vord. in goud. enz. 985.050 1.108.289 Buit. betaalmidd. 192 237 Guldensvorder. od buitenl. 3.492 3 272 Pap. in disconto 142.937 108.144 Pap. door bank gek. 1.508.400 1.344.200 Voorschotten en beleningen 949.916 512.851 Ned. munten 29.706 30.596 PASSIVA: Bankbiljetten 9.349.333 8.822 023 's Rijks schatkist 18.859 33.995 Banken in Nederland 22.255 16.037 Andere ingezetenen 52.015 62.305 Banken in buitenl. 206.014 192.599 Andere niet-ingez. 9.215 5.112 Saldi buit. geld 5.607 5.624 Totaal goud en deviezen 6.720 244 6.842.632 waarvan convertibel 985.242 1.108.526 Dekkingspercentage 73 68 79.07 Stuurgroep taxi- en huurautovervoer DEN HAAG Staatssecretaris M. J. Keü/er van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag in de Trèves zaal Den Haag de str rgroep taxi- en huurautovervoer geïnstalleerd. Deze stuureroen zal de problemen van het taxi- en huurautovervoer bestuderen. Het Tweede-Kamerlid drs. E. van Thijn is voorzitter van de stuurgroep. ZWOLLE De Zwolse rechtbank heeft de directie van het Groninger museum buiten vervolging gesteld na zich anderhalf jaar te hebben bezigge houden met de vraag of het werk van de Groninger schilder Harry Huisman pornografisch was. Begin vorig jaar werd de expositie in beslag genomen. De werkstukken lieten alle erotische afbeeldingen zien. De doorslag gaf voor de rechtbank de mededeling van de raadsman van het museumbestuur, mr. A. T. Vos. dat de Rijksadviescommissie een soortge lijk .werkstuk van Huisman in opdracht van de minister van CRM had aange kocht. Een commissie van deskundigen, die de werkstukken moest beoordelen, meende unaniem dat de tekeningen en schilderijen als kunstwerken moeten worden aangemerkt. De officier van justitie gaat tegen het vonnis in beroep. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS - radio gaat maandagavond a.s. een proef ne men met een uur-programma, dat ge baseerd is op gegevens uit het luister onderzoek. Daarom bestaat het voor 70 pet. uit lichte muziek, betrekt het de luisteraars bij het gesproken woord en moet hei opiniërend en blik.v er wijdend zijn. Niet zo origineel heet het „Spreekt U maar". In het begin zal presentator Joop van Zijl een actueel onderwerp aan de orde stellen en luisteraars kunnen hierop telefonisch reageren j naar de studio's in Hilversum. Den I Haag, Groningen of Maastricht. Voor de meest snedige reactie wordt een I prijs uitgeloofd, nl. een transistorra- I dio. Een bekende Nederlander zal die uitreiken. Als de uitzending slaagt, kan er I een serie van worden gemaakt. oud-premier Aldo Moro op een storm achtig congres van vier dagen, dat gisteravond is geëindigd, de macht trachtte over te nemen van premier Rumor. Achter de schermen wordt nu gepoogd een compromis te berei ken, maar met weinig hoop op suc ces. LONDEN Twee belangrijk^ En gelse havens, Liverpool en Sou thampton zijn gisteren getroffen door een staking van havenarbeiders. In Southampton hebben tweedui zend en in Liverpool negenduizend man het werk neergelegd. De arbei ders stellen looneisen. Als gevolg van de staking liggen in Southampton honderden tonnen fruit te rotten. DEN HAAG Doordal het NOS-be- stuur aarzelt met het uitbrengen van een advies aan minister Klompé, zal de regeringsnota over de invoering van regionale omroep en televisie niet „me dio 1969" verschijnen, zoals was aange kondigd, maar waarschijnlijk pas in het najaar. In het Destuur van de NOS heerst over het uit te brengen advies ver deeldheid. De meeste omroepen vinden dat met de beschikbare kijkgelden eerst een uitbreiding van de nationale netten gefinancierd dient te worden. De even tueel resterende middelen zouden dan voor een bescheiden begin met regiona le omroepen kunnen worden gebruikt. Het ontwerpadvies, dat een commis sie van de NOS nu heeft opgesteld, zal waarschijnlijk pas na 1 september in het voltallig bestuur worden behandeld. VS-afgevaardigde NEW YORK De Amerikaanse re gering betreurt het dat het optreden van Israël in Jeruzalem een heel an der beeld te zien geeft dan wat ge oorloofd is onder de conventie van Genève. De Amerikaanse gedelegeerde Char les Yost zei dit gisteren tijdens de voortgezette behandeling in de Vei ligheidsraad van de klacht van Jor danië over de acties van Israël in het bezette deel van Jeruzalem. Alle be zette Arabische gebieden moeten vol gens hem door het internationaal recht worden geregeerd volgens de verplichtingen van een bezettende macht. Israëlische commando's hebben in de afgelopen nacht een actie uitge voerd tegen Egyptische militaire in stallaties langs de Golf van Suez. De commando's zouden dertien Egypti sche militairen hebben gedood en een gevangen genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14